Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken STER-TABAK Advertenliën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- leeren. Advertenliën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. De Cembode Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van «en nieuw kwartaal. Ib-gs per 8 maanden f 1.00. Builen Amersfoort f 1.10 Kantoor en Drukkerij Langegricht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Vrijdag 28 Juni 1929 - No. 26 Kunnen de meesten van ons niet waarheid getuigen: „Ik heb meer gehad met mijzelf dan met Iemand anders dien ik ooit ontmoette?" Epistel en Evangelie. Zesde Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Romeinen; VI, 3 11. Broeders! Zoovelen wij gedoopt zijn in Christus Jezus, zijn wij in zijnen dood gedoopt. Door den doop immers zijn wij met Hem mede begraven ge worden in den dood, opdat, gelijk Christus van de dooden verrezen is door de heerlijkheid des Vaders, ook wij alzoo in nieuwheid van leven wan delen. Immers, indien wij samenge- wassen zijn door gelijkheid aan zijnen dood, zullen wij het insgelijks zijn aan zijne verrijzenis, dit wetende, dat onze oude mensch mede gekruisigd is, opdat het lichaam der zonde worde te niet gedaan, en wij der zonde niet meer zouden dienstbaar zijn; want die ge storven is, is van zonde ontslagen. Zijn wij nu met Christus gestorven, wij ge- looven dat wij gelijkerwijze ook zullen leven met Christus, daar wij weten, dat Christus, uit de dooden verrezen zijnde, niet meer sterft; de dood zal geen heerschappij meer voeren over Hem. Want dat Hij der zonde stierf, stierf Hij éénmaal; doch dat Hij leeft, leeft Hij Gode. Aldus ook gij, rekent gij u wel der zonde gestorven, doch Oode levend te zijn in Christus Jezus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. Marcus; VIII, 1 9. In dien tijd, toen er eene groote schare bij Jezus was en zij niet te eten hadden, riep Hij de leerlingen te zamen en sprak tot hen: Ik heb medelijden met de schare; want ziet, reeds drie dagen lang zijn zij aanhoudend bij Mij, en zij hebben niets te eten; en zoo lk hen ongespijsd naar hun huis laat gaan, zullen zij op den weg bezwijken, want eenigen van hen zijn van verre geko men. Zijne leerlingen nu antwoordden Hem: Van waar zal iemand hen hier met brooden kunnen verzadigen, in eene woestijn? En Hij vroeg henhoe veel brooden hebt gij? Zij zeiden: zeven. En Hij beval aan de schare zich op den grond neder te zetten. En de zeven brooden nemend, dankte Hij en brak en gaf ze aan zijne leerlingen, opdat deze ze zouden voorzetten; en zij zetten ze der schare voor. Ook hadden zij eenige vischjes; deze ze gende Hij ook en beval ze voor te zetten. Zij nu aten en werden verza digd; en wat overgeschoten was van de brokken namen zij op: zeven kor ven. Degenen nu, die gegeten hadden, waren omtrent vier duizend; en Hij liet hen vertrekken. Liturgische Kalender. Week van 30 Juni-6 Juli. Zondag 30 Juni. 6e Zondag na Pink steren, Tijdeigen, Mis Dominus, 2e geb. H. Paulus, 3e H. Petrus, 4e Oct. St. Jan, Prefatie H. Drievuldigheid. Maandag 1 Juli. II. Bloed des Hee- ren, 2e geb. Octaafdag St. Jan, Credo. al A Prefatie van IteJ H. Kruis. Dinsdag 2. O. L. V. Visitatie, 2e geb. H.H. Processus, enz. Credo. Prefatie H. Maagd. Woensdag 3. H. Leo II, 2e geb. Oct. H.H. Petrus en Paulus, 3e Concede. Credo, Pref. v. d. Apost., laatste Evang. uit de Mis van 4 juli. Donderdag 4. Overbrenging H. Mar- tlnus, Nederl.. 2e gebed v. h. Octaaf Petrus en Paulus. Vrijdag 5. H. Antonius Maria Zac- caria, 2e geb. v. h. Octaaf, Credo. Pref. d. Apostelen. Zaterdag 6. Octaafdag H.H. Petrus en Paulus, Credo, Pref. v. Apostelen. Evangelie verklaring. Zesde Zondag na Pinksteren. Het H. Evangelie van dezen Zondag behoeft weinig verklaring. Trachlen wij er eenige heilzame lessen uit te trekken, Het voorbeeld van het volk, dat Onzen Heer gevolgd was, verdient al onze aandacht. Deze vrome lieden ver lieten hun huisgenooten en volgden den Zaligmaker verre weg in de woes tijn om Zijn heilzame leer en Zijn onderricht te hooren. Hun ijver en hun achting voor het Woord Oods was zóó groot dat een driedaagsch onderricht hen niet vermoeide noch verdroot, hoewel ze gebrek aan levensmiddelen begonnen te krijgen en in gevaar kwamen op den terugweg te bezwij ken. Achten ook Wij het Woord Gods zoo hoog? Hebben ook wij dat heilig verlan gen het Woord Gods te vernemen hetzij door het lezen der H. Schrift hetzij door het bijwonen van de pre- dicatie of het Christelijk onderricht? Heeft Jesus zelf niet geklaagd dat zoo- velen het Woord Gods veronachtza men? Denken we maar eens aan het zaad dat op de rots en langs den weg of tusschen de doornen viel. Hoeveel moeite geeft men zich om aardsche wijsheid en wetenschap te verwerven, terwijl men totaal onkundig blijft aangaande geopenbaarde wijsheid en wetenschap Gods. Jesus, door medelijden met die vrome lieden bewogen, vond in Zijn alwijze voorzienigheid en goddelijke almacht het middel om de hongerigen te spijzen. Niet alleen had Jesus medelijden met den noodlijdenden toestand van die menschen; Hij beraamde ook een middel om hun bijstand te verleenen. Doen ook wij zóó. Toon uw barm hartigheid door uw medelijden te be tuigen wanneer uw evenmensch in nood verkeer». Maar wij moeten het daar niet bij laten, ook wij moeten middelen beramen om onzen daadwer kelijken bijstand en hulp te verleenen, voorzoover wij daartoe in staat zijn. Zoodanig was de raad, dien de oude Tobias aan zijn zoon gaf, zeidende: „Mijn Zoon! geef van uw vermogen aalmoezen; keer uw aangezicht nooit van een arm inensch af, toon barm hartigheid op de wijze als gij in staat zijt". Ook de kleine liefdedienst, dié een minvermogende uit een welmee- nend hart aan de armen of behoeftigen bewijst, zal hem bij God in de hemel als een groote aalmoes toegerekend worden; immers Jesus verklaarde van de arme weduwe, die van haar geringe penningen In de offer vorpen dat zij meer ge in de andere, waaronde daan had dan zeker rijken waren, die groote offers daarin geworpen hadden. De Verlosser. De goddelijke zending van Christus blijkt meer dan duidelijk én uit de voorspellingen der profeten, èn uit de weergalooze heiligheid van zijn leven, in uit de bovenmenschelijke verhevenheid van zijn teer, èn vooral door de tallooze wonderen van Hem en zijn leerlingen De wonderen zijn als het ware Gods zegelen handschrift.' het zijn absoluut zekere, voor alle menschen begrijpe lijke teekenen der goddelijke Open baring, omdat zij de tusschenkomst eener goddelijke almacht duidelijk be wijzen. Niet iedere gebeurtenis, waarvan wij de oorzaak niet kennen, is daarom reeds een wonder. Wonderen zijn buitengewone, zinnelijk waarneembare werken, die niet door natuurkrachten, maar alleen door de bovennatuurlijke macht van God kunnen gewrocht wor den. Gelijk een wijs vorst goede gron den kan hebben, om bij uitzondering in den gang der straffende gerechtig heid in te grijpen, zoo kan ook God in zijn wijsheid reden hebben, in enkele gevallen bij uitzondering in te grijpen in de door Hem gewilde natuurlijke orde. Maar kunnen wij ooit dergelijke god delijke werking als zoodanig erkennen Zonder twijfel; want wij kennen de natuurkrachten voldoende, om in vele bepaalde gevallen te weten, wat ze niet in staat zijn uit te werken. .Gaat en verkondigt hetgeen ge gezien en gehoord hebt: blinden zien, kreupelen wandelen, melaatschen worden gerei nigd, dooven hooren, dooden verrijzen, den armen wordt het Evangelie ver kondigd" (Luc. 7, 22). Wel is waar zijn wij niet oogge tuigen geweest van de wonderen, die Christus heeft gewrocht. Maar vooreerst: zooals wij volkomen zeker zijn van den slag van Waterloo, zonder daarvan ooggetuigen te zijn ge weest, zoo zijn wij zeker van Christus' wonderen. En daarenboven: indien Christus en zijne leerlingen geen wonderen hebben verricht, dan is de bekeering der wereld zonder wonderen het grootste van alle wonderen. Christus is echter niet slechts ge zonden door God, maar Zelf waarach tig God evenals de Vader, die Hem gezonden heeft. Uitdrukkelijk en her haaldelijk verklaaide Christus, dat Hij de Zoon Gods was en één met den Vader, ofschoon Hij zag, dat de Joden ^eze woorden letterlijk opnamen en Hem wilden steenigen, „omdat Hij Zich tot God maakte". Hij deed zelfs won deren juist ter bevestiging van zijn godheid: „Gelijk de Vader de dooden opwekt en levend maakt, zoo maakt ook de Zoon levend wien Hij wil, op dat allen den Zoon eeren gelijk zij den Vader eeren" (Joh. V, 21). Deze waar heid eindelijk heelt Hij bezegeld met zijn bloedvoor het gerecht legde Hij. Ibezworen bij den levenden God, de KANTOORBOEKHANDEL m f. tulp m Langstraat M t o, Krommaatraat TEL. SM ALLE BEN000I60HE0EN VOOR VEREENIGINGEN plechtige verklaring af, dat Hij was „de Christus, de Zoon van God" en naar aanleiding van deze verklaring onder ging Hij den dood. —Christus is derhalve óf een waan zinnige, óf een bedrieger, óf Hij Is waarachtig Godhet eerste en het tweede durft zelfs het stoutste onge loof niet beweren van Hem, die óók door de ongeloovigen wordt vereerd als een Ideaal van wijsheid en zede lijke grootheid; dus is Hij waarachtig God. Trouwens Jook dit hebben de pro feten |voorspeld, dót hebben de Apos telen gepredikt, dóérom werden de eerste Christenen verguisd, dAérvoor hebben honderdduizenden van marte laren hun bloed vergoten. En door alle eeuwen heen tot op onze dagen toe heeft de hemelachc Vader door wonder op wonder getuigd: „Deze ia mijn welbeminde Zoon". T. P. oorlog, doch met de wel schoone, I doch holle ontwapeningsleus lelden wij ons volk niet om den tuin. De Ncderlandsche socialisten zijn bezig hetzelfde te doen als hun Dult- sche partijgenooten deden ten aanzien der pantserkruiser-affaire, Op het partij-congres te Maagden burg, einde Mei 1929 gehouden, moest het partij-bestuurslid Vogel deze schuld bekentenis afleggen: „Onze partij gaat niet vrij uit. Tus schen wat wij buiten de regeering in uitzicht stellen en wij in de regeering practlsch I (als verantwoordelijke minis ters! I) verwezenlijken kunnen, mag geen al te groote kloof bestaan." Geen al te groote kloof I Zoo'n beetje bedotten, mag nog wel, maar wc moeten het niet te bont maken! Dat Is bc- Staatspartij wil waar en oprecht blijven. Voor haar zijn de Pausen op dit terrein de leiders. Hel Woensdag 3 Juli Is het stemdag voor de Tweede Kamer. Alle Katholieken van Nederland stem men dan in alle kieskringen opatuan één van lijst 8! Naar de Stembus HOOG HET GEZAOI Voor ons, Katholieken, Is het gezag en de eerbied voor het gezag géén menschonwaardig juk, géén overblijf sel uit de middeleeuwen, dat men maar moet opruimen. Integendeel, het vormt den grondslag van kerk, huisgezin, staat en maatschappij. In eene ordelijke samenleving is het gezag onmisbaar. Zóó heeft God het gewild. Is het Communisme de meest brutale en rechtstreeksche aanval op het gezag, het Socialisme ondermijnt stelselmatig den eerbied voor het wettig gezag door kinderpraat en verdachtmaking, door het zaaien van ontevredenheid en wantrouwen. Hiertegen gaat ons verweer! Wij vragen geen slaafsche personen-afgo derij, wij wenschen geen ongebreidelde dictatuur, wij verlangen geen onmon digheid van het volk, maar wij houden hoog het gezag, volgens ons beginsel en ter verzekering van orde, vrede en rustige ontwikkeling van ons dierbaar vaderland. LANQSVERDEDIOINQ EN VREDES- ACTIE. Wij allen verfoeien den gruwelijkcn Ni eis ff a ai boven genlsstraf van ten hoogste een jaar. Artikel 150a der Kieswet, luidende. Hij die bij een verkiezing als gemach tigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogte katholieke streven gaat uit naar gelijk tijdige en wederzljdschc vermindering van bewapening. Doch een weermacht blijft noodlg voor de handhaving der onzijdigheid en de verdediging der lafhankclljkheld. Niemand wee», wat de toekomst In haar schoot verbergt. - De vei Htesiliii^ Woensdag. 3 Juli 1929. van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Herinnerd wordt aan de verplichting opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden lijd ter uit oefening van zijn kiesrecht moet aan melden bij het stembureau van het voor hein op de kiezerslijst aangewe zen stemdistrlct. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij van eene geldige reden van verhindering blijkt, Sestraft met geldboete van ten hoogste rie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroor deeling van den schuldige wegens ge lijke overtreding onherroepelijk is ge worden, wordt geldboete van ten hoog ste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht geves tigd op: Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: HU die op zettelijk zich voor een ander uiige- i l„„.ItMiiL voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevan- 3 Juli 19391 Een gewichtige dagl De verkiezingen voor de Tweede Kamer, welke dien dag gehouden wor den en waartoe alle Ncderlandsche vrouwen en mannen, die kiesrecht hebben, geroepen worden, zal beslissen over het felt of In ons land de chris telijke beginselen de overhand zullen behouden. Vooral voor ons katholieken bestaat de plicht om onze partij, die de sterkste is In ledental, minstens onverzwakt te handhaven, zoo mogelijk uit te breiden. Wij zijn overtuigd, dat onze lezers over het algemeen zich van hun plicht om katholiek te stemmen, voldoende bewust zijn. Toch kan het zijn nut hebben nog en te wijzen op de inorcele verant woording om niet alleen zelf dien dag het stemrecht goed uit te oefenen, maar ook om anderen, die daar misschien lichter over denken, daartoe aan te zetten. -Wte-eentgwfmf In cuntacflramt met de brecdc lagen des volks, weet hoe in deze dagen door alle partijen wordt ingewerkt hun stem tc geven aan die partij, waarvan zij directe, materieele voordeelen verwachten. Hoe gemakkelijk kan men soms zulke menschen door een enkel opwekkend woord of een beroep op hun geweten, cr toe brengen om zich niet door aller lei drogredenen te laten verleiden, maar vast te houden aan het geloof onzer vaderen, ook in de politiek. Meer en meer zien wij, dat alleen de katholieke moraal en zedeleer In staat zijn een dam op te werpen tegen den vloedgolf van ongeloof, bederf en verwildering. Gelijk eenmaal In het wankelende Romelnsche rijk de christelijke leer en cultuur de wereld van den algrond gered hebben, zoo moeten de katho lieke beginselen de tegenwoordige, moderne heldensche wereld van morccle zelfmoord terug houden. Katholieken het gaat om ernstige dingen. lit gij de grondslagen christelijk huisgezin behouden, de ge boden Gods en rechtvaardige wetten van zedelijkheid en naastenliefde toe gepast zien, ook in het openbare leven, zorg dan voor het behoud en de ver sterking van een christelijke mee'der- hcld In de regeering. I IJR.M.III II

De Eembode | 1929 | | pagina 1