Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken <f> N.V. Middenstands-Bank Naar de Stembus. h. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Advertenliën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Adverlentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zjjn bezorgd. De €embode j kunnen elke week ingaan, doch urn abonnement moet .geschieden voor den aanvang van oen nieu w kwartaal. Brij* per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 Kantoor en DrokkerlJ Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Post-giro no. 44234 Dinsdag 2 Juli 1929 - No. 27 Wanneer het lot ons voert op de ge wone lagere levenswegen, dan zal zulk een gewoon, eenvoudig leven met koninklijk succes worden bekroond, indien wij trouw ons dagelljksch werk en onze dagelijksche plichten verrichten, indien ive dit doen met een blijden geest en blij hart, gelukkig in het heden en vol vertrouwen, dat alles tets goeds zal uitwerken en in de toekomst van 't hoogste belang zal zijn. De „Kleine Per»". Op het Congres voor Leekenaposto- laat, eenigen tijd geleden in Duitsch- land gehouden, werden door een parochiezuster uit Manheim, die reeds meer dan 6 jaar belast was met het huisbezoek, merkwaardige opmerkingen gemaakt omtrent de plaatselijke R, K. bladen, „Het beslaan van zulk een blad is van het grootste belang voor de ka tholieke zaak. Het steunt de geeste lijkheid en de propaganda voor ons H. Geloof; door het blad blijft er een band bestaan tusschen kerk en gezin. Daarom behoort in ieder katholiekgezin liet plaatselijk Katholiek orgaan. Aan hen, die voor het geloof zijn afge dwaald, zende men het desnoods tegen hun zin; de kosten daarvan zijn te dragen door de andere parochianen. Waar soms geen priester of leek meer toegang kan krijgen, daar komt de geduldige papieren propagandist altijd nog wel binnen. De arme afgedwaalden weten en voelen dan, dat ze nog niet geheel verlaten zijn, dat men zich nog om hen bekommert. Armen hebben niet veel lectuur en men meene niet, dat zij dergelijke bladen niet lezen. Waar geen preek of onderrichting hen meer bereikt, daar vinden zij in het blad dikwijls een opwekking om hel weer goed te maken met O. L. Heer. Alleen de geregelde verschijning kan daartoe reeds een waarschuwing en aansporing zijn. „Daarentegen zullen de getrouwen door de goede lectuur in hun blad tot volharding en ijver worden aange vuurd." Wij behoeven wel niet te zeggen, dat wij het met deze beschouwing geheel tens zijn en zij ons als het ware uit het hart gegrepen is. Ons blad, dat tevens het plaatselijk nieuws be vat en daarom ook nieuwsblad is, be hoort thuis in elk gezin, dat tot het Roomsche geloof in betrekking staat of geslaan heeft als de bode, die hun het nieuws brengt van kerk en gemeente, als de welkome of waarschuwende vriend, die hen wijst op hun geeste lijke belangen en de priesters in hun moeilijke en veelomvattende taak tracht behulpzaam te zijn. bij tegemoet komen, maar zelf dient men voor zijn ouden dag te willen zorgen. Nu de verkiezingsdatum nadert mag de R.K. Staatspartij wijzen op het ver leden! In samenwerking met de Prot Christ. Partijen heeft zij een arbeids wetgeving opgebouwd, welke er zijn mag en Nederland op dit gebied plaatst in het allervoorste gelid. De Arbeids wet met den wettelijken achturendag is de onvergankelijke verdienste van den katholieken minister Aalberse. Zij werd reeds in Mei 1918 (dus lang voor de z.g. November-revolulie) op het program van de R.K. Staatspartij ge plaatst. Hiernaast dienen vermeld: de ongevallenwetten in industrie en in land- en tuinbonw, voorts de Invalidi- leits- en Ouderdomswetten en tenslotte de wettelijke regeling der Ziekteverze kering. Alles het werk van de R.K. Staatspartij, welke daarmede het be wijs leverde dat haar verkiezingspro gram geen vlag of leuze is zonder meer. Haar staat van dienst en haar ver kiezingsprogram verdienen dan ook de medewerking van alle katholieke man- Woensdag 3 Juli is het stemdag de Tweede Kamer. Alle Katholieken van Nederland stem men dan in alle kieskringen op nummer één van lijst 8! Naar de Stembus VOOR ONZE OUDEN VAN DAGEN. „Staatspensioen" is de toover-for- mule, waarmede alle linksche groepen, den verkiezingsstrijd ingaan. Wie zijn gezond verstand gebruikt, begrijpt, dat het een nietszeggenbe leuze is, waaraan ieder een eigen inhoud geeft. Zulk een passe-partout-leuze is al een héél slechte, wijl zij uiteraard mislei dend moet zijn, om nog maar te zwij gen van de burenruzie, die rondom het staatspensioen is uitgebroken, De R.K. Staatspartij doet aan zulk een vertooning niet mee. Zij wenscht een ouderdomsvoorziening, die een natuurlijken rechtsgrond heeft. In zijn levensavond moet de loonarbeider kun nen beslaan van de opbrengst van eigen arbeid. De R.K, Staatsparlij wil derhalve verbetering der ouderdoms voorziening door v^rhooging en ver zekeringssysteem. ,X>e Staat kan hfer- KANTOORBOEKHANDEL F. d. TULP m LingestriM U io. Krommastraal TEL 326 ALLE BENOODIGDHEDEN VOOR VEREENIGINGEN Wat onze Kiezer» weten moeten. De verkiezing voor de Tweede Ka mer heeft plaats op Woensdag, van 8 uur v.m. tot 5 uur nam. 2. De wet schrijft stemplicht voor; ieder kiezer is, op straffe bij de wet bepaald, verplicht zich aan het stem bureau te melden. 3. Men stemt op alle candidaten eener lijst door het witte puntje voor den naam van één candidaat rood te maken. 4. Wie op de R. K. Staatspartij wil stemmen, make het hokje voorden eersten candidaat van lijst 8 rood. 5. Wie meer dan één puntje rood maakt, stemt ongeldig. 6. Men kan, als men zich heeft vergist één keer een nieuw stembiljet krij gen, om zijn vergissing te herstellen. AAN DE KATHOLIEKE KIEZERS EN KIEZERESSEN VAN NEDERLAND! Staande vlak voor de groote beslis sing, welke 3 Juli a.s. zal vallen op staatkundig gebied in ons vaderland, acht het Dagelijksch Bestuur der R.K. Staatspartij zich verplicht een kort woord tot allen te richten. Met groote voldoening mag worden vastgesteld, hoe door den ijver en de toewijding onzer propagandisten alom in het land een krachtige actie is en wordt ontplooid voor de idealen der R.K. Staatspartij. De vruchten van dezen toegewijden arbeid mogen met recht en reden, in volle vertrouwen, worden verwacht in een voor ons gunsligen uitslag der verkiezingen. Alom is door het gesproken schreven woord het katholiek staat kundig ideaal uitgedragen. Op waardige wijze zijn minder-waar- dige aanvallen onzer tegenstanders af geslagen en ontzenuwd. Op even waardige wijze is over moedig degelijke en juiste voorlichting jegevcn. De katholieke pers heeft onbeperkt haar steun, spontane medewerking daarbij gegeven. Nog is de tijd van ingespannen arbeid niet geheel verstreken. Wij mogen geen rust kennen, voor het sluitingsuur der stembus! Helpt allen krachtdadig mede, Uw ijver, uw medeleven groeie met den dag, zwelle aan tot een onweer staanbare macht van katholieke saam- hoorigheid In ongebroken eenheid hecht aan eengesloten zal katholiek Nederland zijn stem uitbrengen op Lijst 8, de lijst der R.K. Staatsparlij. Katholieken, wijst met beslistheid van u af iedere poging om de staat kundige eenheidspositie der katholieken in Nederland te verzwakken. één In het belang der goede katholieke zaakl In het belang van alle katholieke volks groepen In het belang van geheel ons vader land Uw stem, katholieke mannen en vrou wen, van veruit het grootste deel uwer behoeven wij die niet te vragen omdat wij ervan verzekerd zijn. Maar de lauwen, de zwakken, de weifelaars moeten gewonnen! Daarom moet er gewerkt en hard gewerkt den tot het laatste oogenblik! Doet allen uw plicht, in de over tuiging door en in het werk van de katholieke politiek te dienen de zaak van Christus, de zaak van ons vader land. Laten wij ons als innig overtuigde katholieken ook verecnigen in een vurig gebed opdat Gods zegen op ons werk rusten moge, en de Voorzienig heid ons een schitterende overwinning schenke Het dagelijksch Bestuur der R. K. Staatspartij. RUIJS DE BEERENBROUCK, Voorzitter. Mr. FRANS TEULINGS, f Secretaris. BERICHTEN DIT AMERSFOORT GEMEENTERAAD. Dinsdagavond vergaderde de ge meenteraad bij afwezigheid van de heeren Ir. Verhey, Boas en dr. Van Nieuwenhuizen. mededeeling van ingekomen stukken hadden eenige benoemingen plaats. Daarna kwam aan de orde het voor stel betreffende oorsprong, beheer en bestemming van verschillende ge meentelijke fondsen. De heer Noordewier betuigt zijn instemming met opzet en doel. Alleen oppert hij bezwaar tegen de bepaling van 15 pCt. voor maximum reserve fonds slachthuis. 25 pCt. ware volgens hem beter en zekerder. De heer Spiekermann kant zich tegen het plan bij overschrijding van het maximum bedrag reservefonds gas fabriek, de overwinst te storten in het speciale gemeentelijke reservefonds. Ook voor het geld van den Reinigings dienst wil hij een bestemming J"' bedrijf. Wethouder Thien acht het niet noodig nu nog eens breedvoerig de wenschelijkheid van fondsvorming te bepleiten. Het beginsel Fondsvorming is aanvaard bij de behandeling der gemeentebegrooting en er rest nu slechts de vaststelling der beheers- en bestemmingsvormen. Een percentage van 15 pCt. voor het Slachthuis is stellig voldoende te achten. De risico is voor dit bedrijf minder groot dan de heer Noordewier zich voorstelt. Spr. gaat volkomen accoord met de meening van hen, die van oordeel zijn dat de bedrijfswinsten zooveel moge lijk moeten worden beperkt. Zeer zeker mogen de tarieven nimmer worden vastgesteld met de vooropgezette be doeling extra-winsten te kweeken, die dan in het buitengewoon reservefonds zouden vloeien. Een financieele be- drijfspolitiek met deze tendenz zal door hem niet gevoerd of gesteund worden. Maar ieder kan weten, dat een raming altijd maar een raming blijft, speciaal bij een bedrijf als de gasvoorziening. Omdat er tal van factoren in het spel zijn, die de financieele uitkomsten sterk beïnvloeden, heeft niemand het in de hand de bedrijfswinst op een bepaald bedrag te houden. En is er winsl gemaakt, dan is het nog niet steeds mogelijk direct tot tariefverlaging over te gaan, want niemand kan garandeeren, dat een volgende periode weer over-winst zal leveren. Toch zal blijvend het streven moeten gericht zijn op prijsverlaging steunend op cxploitatie-cijfers, die zulks aanwijs baar mogelijk maken. Van monopolie- bedrijven mag de Overheid geen mis bruik maken. Het geld van den Reinigingsdienst hoort bij een dienst die onvermijdelijk jaarlijks groote bedragen vordert, als kapitaal-bezit niet thuis. Het zal nu een nuttiger bestemming vinden. De heer Spiekermannjbetoogt dat on verhoopte winsten gereserveerd moeten gorden in het bedrijf en aan de ge bruikers moeten ten goede komen. De afschrijving van het kapitaal Relniglngs dienst zou spr. over eenige jaren willen verdeelen. Het voorstel Noordewier om de reserve Slachthuis op 25 pet. te be palen wordt verworpen met de stem men der S. D. A. P. plus het lid Hof kamp voor. Alle op het fondswezen betrekking hebbende voorstellen werden daarna ponder hoofdelijke stemming aanvaard. 'i Het verzoek van den heer Pezie om fieer subsidie voor de Zweminrichting Kordt afgewezen, nadat de Wethouders uilenberg en Thien hadden ontraden zich financeel sterker aan die inrich ting te binden. Na langdurige discussies wordt af- jewezen het verzoek om subsidie van Ie speeltuin vereeniging in het Soester- kwartier. Wethouder Thien herinnert er aan dat bij de begrooting eenzelfde ver zoek is afgewezen en nu is het zeker (ngewenschi midden in het begrootings- jaar met een nieuw verzoek te komen. Spr. wil wel toezeggen dat B. en W. bet vraagstuk uitvoerig zullen bezien en dan bij de begrooting met de noo- ,d:ge voorlichting komen. Maar dit voor stel moet hij ernstig ontraden. Nu hij beluisterd heeft, dat het speel tuinwerk zich als een opvoedingsin stituut gaat aandienen is het zeer zeker gewenscht, een en ander eens rustig te overwegen. Naar aanleiding van het zooveelste adres van den heer Kreupeling be treffende de restauratie van den O. L, Vr.-toren, ging de Raad accoord met de verklaringen van het gemeentebe stuur, nadat Wethouder Ruitenberg op een vraag van den heer Hehenkamp nog eens had verduidelijkt, dat de beweringen en beschuldigingen van adressant onhoudbaar waren. Provinciale Utrechtsche Electriciteits-Maalschappij werd vooi f 11.000 verkocht een perceel bouw terrein aan het Smallepad, langs de beek, bestemd voor kantoor- en maga- zijnbouw. Hierbij werd aangedrongen op doelmatige bebouwing. Vervolgens kwam aan dë orde het voorstel tot samenvoeging der kanto ren van den gemeente-ontvanger en van de Centrale Boekhouding. De heer Van Beurden verklaart zich voor deze rationeele centralisatie. Het Rijk handelt evenzoo. De heer Fröger is volkomen berekend voor zijn taak, en de heer Van Wessum, zijn adjunct, De heer Hofkamp oppert bezwaren tegen de voorgestelde salarissen en acht de waarn. ontvanger misdeeld, De heer Van Lonkhuijsen is voor de nieuwe regeling, evenzoo de heer Van Koetsveld. Beiden informeeren naar de positie van den waarn. ontvanger. De heer Noorderwier is van ziens wijze veranderd. Aanvankelijk voor stander is hij tegenstander geworden. Hij wil de salarissen van meerdere betrokken ambtenaren herzien in het georganiseerd overleg. Wethouder Thien kenschetst het plan als een technisch voorstel, hetwelk een beduidende vereenvoudiging belooft bij de administratie dergemeente-financiën. Uit dien hoofde zal de Rand goed doen het te accepteeren. Wanneer mocht blijken dat de positie van enkele andere ambtenaren zich dientengevolge wijzigt, is er alle reden om de deur van het georganiseerd overleg straks open te zetten. Het gaat nu in deze slechts om de positie te bepalen van den chef en zijn adjunct. Die regeling zit aan het plan vast. Deze ambtena ren zullen een meer verantwoordelijke en omvangrijker taak krijgen en logisch is dat zulks zich atteekent in positie en salaris. Reeds in 1922 bestonden plannen het financieel beheer in de nu voorgestelde richting te leiden. Door verschillende invloeden is er toen niets van gekomen. Dat de waarn. ontvanger niet wordt genoemd, mag niet tot de conclusie leiden dat B. en W. hem niet geschikt zouden achten. Waar de wet een voor dracht van twee personen eischt, wer den de beide ambtenaren die bij deze reorganisatie hel nauwst zijn betrokken op de voordracht geplaatst. Aanstelling van meer ambtenaren is niet noodig. Oppervlakkig bezien, vindt de heer Spiekermann de combinatie nogal voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 - Telefoon no. 304 Deskundige voorlichting bjj den aan- en 'verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 4 pet. Nog maar korten tijd scheidt ons van den stemdag. Die korte tijd moet goed worden besteed. Veel en diepzinnig geredeneer over politiek en alles wat daarmede samen hangt, lijkt ons nu totaal overbodig. Onze trouwe Eembode-lezeressen en lezers zijn natuurlijk plichtgetrouwe Katholieken, die zich wel bewust zijn dat stemmen onder leiding van Recht en Orde op nummer één van lijst no. 8, de Katholieke lijst, het eenige middel is om verkregen rechten te behouden en Christelijke beginselen het richtsnoer Ie doen zijn bij ons staatsbestuur. Maar daarneven wordt nog van ieder die daartoe in staat of bij machte is, verlangd, dat hij in eigen kring en daar buiten ijvert voor onze Staatspartij, vooroordeel wegruimt en mogelijk misverstand opheldert. Daar was in bepaalde wijken onzer stad in dien geest nog zoo ontzaglijk veel nuttig werk te doen. Zoovelen onzer menschen werden getrokken uit de Roomsche sfeer en leenden te gewillig het oor aan allerlei gepraat van men schen, die niet aan onze zijde slaan en wier beginselen, finaal doorgevoerd, heillooze toestanden zouden scheppen in ons vanouds Christelijk Nederland. Die misleiden de waarheid doen kennen in allen eenvoud en goedheid, is de mooie taak, die naar we vurig hopen, door velen is vervuld als Christen plicht. T. G. Nu nog eenige mededeelingen. Vanavond wordt een radio-rede uitgezonden. Excellentie Ruysch de Beerenbrouck zal het Nederlandsche kiezerscorps toespreken. Vanwege onze Kiesvereeniging Recht en Orde wordt gelegenheid gegeven die rede te beluisteren. En wel op twee plaatsen, namelijk in het gebouw c'. Aechten en in het Patronaatsgebouw aan de Borstraat. Men wordt verzocht kwart over acht aanwezig te zijn. Om 9 uur wordt bij het gebouw St. Aechten de optocht der R.K. Staats partij opgesteld. Deze stoet wordt begeleid door het Muziekcorps Wilskracht. De route is als volgt: Zand—Spui—Kleine Koppel—Eemstraat—Oude Soes- terweg—St. Bonifaciusstraat—Soesterweg—Brouwerstraat—Korte Bergstraat Lange Bergstraat - Leusderweg—Miereveldstraat— Rembrandtstraat- Gerard Doustraat— Fr. HalsstraatLeusderweg— Arnhemschestraat— Langestraat— Hof. OP DEN STEMDAG wordt van 's morgens 8 tot 's middags 5 uur, vanwege de R. K. Kiesveree niging Recht en Orde zitting gehouden in het gebouw der R, K. Militairen- Vereeniging aan het Zand. Daar worden dan inlichtingen en adviezen'verstrekt en daar bestaat ook gelegenheid op te geven waar en hoe laat zieken en ouden van dagen moeten worden gevoerd naar hun slembureau. Aan elk stembureau is een propagandist der R. K. Staatsparlij aanwezig. Geinformeerd wordt naar de huis vesting van geneeskundigen dienst en Armbestuur. De heer Noordewier wil behande ling in het georganiseerd overleg, 't Is er nu slechts terloops in gemoeid. De heer Qraaff vindt de logica van den Wethouder niet voldoende en con stateert een vermindering van bevor deringskansen voor den waamemenden ontvanger. Wethouder Thien zet nog nader uit een, dat het voorstel allereerst en aller meest een technisch voorstel is van organisatorische strekking, dus vallende buiten de bemoeiingen van het geor ganiseerd overleg maar deze regeling kan niet geheel worden losgemaakt van de twee genoemde ambtenaren. Spr. erkent het georganiseerd overleg als een nuttig en doelmatig instituut. Van wegnemen van bevorderingskansen is geen sprake. Wanneer het voorstel wordt verworpen zal het zeer te bezien staan of de nu waarnemende ontvanger ambt van gemeente-ontvanger zal worden geroepen. De heer Van koetsveld vreest hooge bouwkosten. Wethouder Thien merkte op, dat de kosten van inrichting der localiteiten niet hoog zullen worden. Wanneer het nu aan de orde ge stelde reorganisatie-voorstel niet aan vaard wordt, moet er een nieuw ont vangerskantoor worden ingericht wijl het nu gebruikte bouwvallig is en geen herstel meer waard. Bovendien moeten de bureaux der Centrale Boekhouding aan de Gaslaan dringend worden uit gebreid. Deze werken zouden beduidend meer kosten dan voor de huisvesting der Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef. 528 j Speciaal adres voor Uw Kantoor-ll School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt II een Taxi of auto noodig Amersfoort, Mr. Stadig dringt aan op behande ling der salarisregeling in georgani seerd overleg. Ook de heer Noordewier dringt daarop nogmaals met klem aan. De Voorzitter wil zich daartegen niet verzetten hoewel het tormeel reeds in 't georganiseerd overleg is geweest. Hij brengt thans in stemming het voorstel tot samenvoeging hetwelk wordt aangenomen met 13 tegen 7 stemmen. De zekerheidstelling van den ont vanger >ordt gesteld op 15000 gulden 1ITot onlvanger wordt benoemd de heer W. Fröger met 14 stemmen en 6 blanco S. D. A. P.-stemmen. De positie van den adjunct-chef boekhouder zal zóo spoedig mogelijk,

De Eembode | 1929 | | pagina 1