Kiopt uw Schrijfmachine L. J Luycx Zoon I k Extra aanbieding Motoren: HET MOTORHUIS - Amorstot - Tel. 457 0J]^ een of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij h. ELZEHAAR KANTOORBOEKHANDEL 0 LANGESTRflAT 84 TEL. 528 DE GROOTE TROEPENREVUE. Het gaat goed met de voorbereidin_ voor I September. De diocesane jeugd commissies zijn in volle actie. De deinonslratiesteden maken zich op om de duizenden te ontvangen. Heefl Amersfoort reeds vergaderd, om te besluiten tot een algeheele mas sale medewerking? Ja, ik wil u van die vergadering iels naders mededeelen. Vrijdag j.l. waren de besturen van de verschillende parochiëele patronaten, van de verschillende afdeelingen „Jonge Werkman", van de Burger Jongelingen Vereen., Wilskracht, Euripides, Lïmvio, St. Huberlus, benevens de Kapelaan van Achterveld Hoogland en Hoog landerveen samengekomen in het ge bouw „St. Accliten" om le beraad slagen over de groote jeugddemon- stratie die 1 Sept. le Utrecht gehouden zal worden. Onder de vergaderden heerschte een opgewekte ja een enthousiaste stem ming en aldra werd besloten tot een algeheele massale medewerking. Men berekende dat pl.m. 400 jongelui uil Amersfoort en omgeving zouden mededoen. Deze jongelui zouden één afzonderlijke stoet vormen in liet groote geheel. Voorop „Wilskracht", dan St. Hubertus, daarachter de afdeelingen Jonge Werkman, Jonge Boer, Euripides en Limvio, Dan zou volgen de muziek uit Hoogland waarachter de Burger Jongelingen Vereen, en de Patronaten. De dagindeeling werd als volgt be paald 's Morgens op St. Louis een H. Mis met algemeene H. Communie, daarna per tram of per trein naar Utrecht. Daar een gezamenlijke H. Mis met gezangen, waarna gelegenheid beslaat om iets te gebruiken. Dan volgt de groote demonstralie met défilé voor den Aartsbisschop en de burgerlijke autoriteiten, terwijl tot slot een Lof met gezamenlijke zangen in de open lucht gehouden zal worden. Daarna de terugtocht en zeer waarschijnlijk een dcmonstralie door de slraten van ^Amersfoort. Werkelijk een mooi pakkend pro gramma voor onze jongelui. En nu is hel wel waar, dat I Sept. valt daags na Koninginnedag, maar onze jongens zullen welen een offertje te brengen en zullen een veel liooger en veel idiëeler genot welen te stellen boven de twijfelachtige genoegens die de slraatslenterendc en lallende straat jeugd tracht na te streven. Voor dekking der onkosten zal II Augustus een speldjesdag worden ge houden bij de uitgangen van onze kerken. Voor de regeling van alles Is een werkcomité gevormd bestaande uit de volgende personenKapelaan Beltman Voorzitter en de Heeren van de Pol. v. d. Linde, Tuithof en de Wilde leden, van welke leden de Heer J. v. d. Pol de functie van Secretaris-penningm. op zich heeft genomen. Men gelieve aan laatstgenoemden Heer zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 19 Juni, op te geven liet aantal deel nemers en leiders en hel aantal be- uoodigde liederenbundels. Deze licde- 'renbundels zijn bij den lieer v. d. Pol te verkrijgen tegen den prijs van 5 ent en dienen tevens tot bewijs leelname. Wat wordt van ons gevraagd Op de eerste plaats een levendige belangstelling in deze maanden van voorbereiding en op den dag der demonstratie zelf. Vervolgens daad werkelijke steun, door onze katholieke jongens aan te sporen en hun gelegen- ■heid te geven, persoonlijk aan de be- ■toogingen deel te nemen, In het bij- zonder echter wordt van ons gevraagd. I dat ouderen en jongeren onderling en I in zichzelf trachten le wekken en aan f te kweeken de echte rellgieuse stem- ming, die noodlg is, om den eersten September te maken tot een gloriedag - voor Christus, onzen Koning. LAN6E8TRAAT 49 - TELEFOON 190 De prijzen van Voiles en kunstzijde zijn opnieuw verlaagd H Tot wie zullen de Jrugddagen het uldelijkst spreken Pastoor de Grijs heeft ons een mooi yoord gegeven op deze vraag. De Slagen zullen liet duidelijkst spre ad de georganiseerde jeugd zelf, 7 jeugd immers kent bijna uit- vfend slechts hel jeugdwerk van de "Ai plaats, kan zich daarom moeilijk {voorstelling er van maken, welken ,feng hel in elk bisdom heefl ver- Jen. Zij is niet in du gelegenheid, .u'meer concreet te bezien en zich wust le worden, dat ook de plaat selijke afdeelingen inderdaad zijn aan de niet-georganiseerde jeugd eens geven.- Ons jeugdwerk moet zich zelf eens openbaren aan die jeugdigen, zooals het onder Gods zegen is uitgegroeid en door menschelijken arbeid zich heeft opgewerkt tot een belangrijk onderdeel van ons katholiek nationaal bezit. Dat zal haar meer doen begrijpen en beter waardeeren haar eigen organisatie. Wat voor Demonstratie wordt door de Leiders gewenscht? Het is wederom pastoor de Grijs, die ons een antwoord geeft. De leiding der jeugddagen wenscht niet een optocht zonder meer, hef optrekken van een massa onder het schetteren van veel muziek en het wapperen van tallooze vaandels. Wel wenscht zij ook dat, maar dan optoch ten van een keurige verzorging, van eene artistieke aankleeding, met een voorbijmarcheeren der jongeren, niet in een stramme afgemetenheid van eer garde-regiment, doch met het licht- veerkrachtige van het jonge berg-volk. Doch op de allereerste plaats wenscht zij eene demonstratie, dat is een ge- igen van de jongeren, van wat er eft in hunne diepste innerlijkheid. De leiders wenschen eene demon stralie niet allereerst van het getal, maar van den geest, niet van de massa vooral, maar van wat er in de massa leeft. De jonge christenzielen zullen zich uitspreken over wat die zielen in haar diepte beweegt en beheerscht. Daarom zal deze demonstratie gesteld worden in het teeken van Christus' Koningschap over de jeugd. Een Conslantijnscli Labarum zal de vaan zijn, die in haar breed-uitgolvende banen over heel deze demonstratie uit- ipert, firistns als Koning willen dienen, niet omwikkeld van allerlei sociale en politieke gedachten en buiten hun eigen leven nog vallende strevingen, maar eenvoudig en eerlijk uitgedrukt in het eigen jonge christenleven, dat Koning schap erkennen door eenvoudige per soonlijke dienstbaarheid aan Hem en daarvan openlijk getuigen met het en thousiasme der jeugd, met de opvlam mende kracht van den jongen man, dat moet uilspetteren dien dag uit hun jonge zielen als het vuur in de smidse onder het hameren van den meester. De geest der jonge kruistochters vare dien dag door hunne harten: de geest van Schaepntan's woord: Als onze vaderen winnen Het hoog Jeruzalem. Dan trekken wij ook binnen Het kleine Bethleëm. Van die gedachten den geest v vuld, met dat verlangen brandend de ziel, met dat woord op de lipp zoo trekke Jong Katholiek Nederland ter demonstratie op. En de leiding zorge, vooral die leiding, welke de voorbereiding ter plaatse heeft, dat dit demonstreeren niet worde een voorbijgaand vertoon, maar een ii liet eigen leven der jeugd blijvende daad. Dan wordt de dag van 1 September a.s. een dag van waarde in het leven van Jong Katholiek Nederland. H. J. J. M. VAN STRAELEN, Kapelaan. Op den vooravond van den stem dag werd in St. Acchten gelegenheid gegeven de rede te beluisteren die door den Voorzitter der R. K. Staats partij mr. Ruijsch werd uitgesproken voor de Radio. De duidelijke weergave van Ruysch' woorden was voor alle houders frap pant. Naar wij vernemen was liet de firma Lomans die geheel kosteloos deze keurige installatie verzorgde. Den 27e Juli a.s. herdenkt de heer P. Wellerd den dag, dal hij voor 50 jaren in dienst trad bij de N.V. Slooin- tapijlfabriek v.li. firma Hamers en Van Beek alhier. Het zal dezen in wijden kring bekenden gouden jubilaris op dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. De architect Jos. Bekkers te Am sterdam heefl aan de aannemer H. van Keulen alhier opgedragen het bouwen van een school te Amsferdam voor de ima van f70445. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis: dal op de Leusdcn- sche heide een schietoefening mei scherpe munitie en me» mitrailleurs zal worden gehouden op Dinsdag 16 Juli e.k. van 21.00 tol 23.00 uur. Hel onveilig terrein zal door vlag gen worden aangegeven op dezelfde punlen als zulks reeds plaats heeft bij schietoefeningen over dag, doch bo vendien zullen op die vlaggen en op delwee vuurballen rood lichf gevende lantaarns Worden geplaatst. Het plaatsen der lantaarns zal zoo F deel van een machtig en groolsch ge- tijdig geschieden, dat iedereen de ge- f heel. En juist dat moeten die jeugd- tegenheid heefl hel onveilige terrein' gVdagen aan onze georganiseerde ooknog bij daglicht te verlaten. PEUGEOT 2'/, en 3'/, P.K. zijkl. f75.- beneden catalogusprijs PEUGEOT 175 cM'. van f350.- nu slechts f250 - INDIAN SCOUT, 1927 electr. en spidometer, zoo goed als nieuw f375.— De gymnastiekvereniging „Jahn" gevolgd heeft voor heden Vrijdagavond georganiseerd welke zal worden door een openluchtdemon- stralieopdc Hof. Med' werking wordl verleend door de muziekvereen. Huygen Gcveke. Verlrek 7.15 vanaf de school aan de Weijerslraaf vervolgens Laantje, Arnhemsclieweg, Leusderweg, WoesiijgerwegFransHals- straaf, Gerard Doustraat, Miereveld- straal, Leusderweg, Julianaplein, Arnh. weg, Alberl Cuypstraat. Vermeerstr, Bisschopsweg, Beekensteiiischelaan, Aldegondestraat, Arnh. weg, Arnh. str., Langeslraat, Coninckstraaf, Kruiskarnp, Schimmelp. straat, Spui, 't Zand, Havik, Lavendelstr.,waarna op den.Hof eenjde- monstratie van ten hoogste 20 minu ted, vervolgens Langestraat en Utrecht- schestr. lerug naar school Wijersstraal. Muziekvereeniging „Wils- krachl". Woensdagavond werden na de repe- ie van de muziek vereeniging „Wils kracht" door den Adviseur Kap. Belt man de behaalde prijzen op het con cours te Naarden, bestaande uit een zilveren Eerekroon als le prijs2e afd. Harmonie en een zilveren lauwertak prijs Eerewedstrijd, vaandel bevestigd. De voorzitter de Heer J. v. d. Linden, heette allen wel kom, in het bijzonder de Adviseur er de Pers. Tevens las hij voor hetgeen in No. 7 van „Musïca" dal 1 Juli ge schreven is over het werk van „Wils kracht" te Naarden. No. 2 „Wilskracht" Amersfoort. Di recteur J. Wakelkamp. Verplicht num mer. Een goed afgestemd orkest; mu zikaal gedisciplineerd; een beschaafde klank-ontwikkeling; goede opvatting, maar ook goed gevoelde tempi, en zeer mooie nuanceering, wat wil men nog meer om goeden muziek te be luisteren en als jury-lid le beoordee- len Zijn er dan geen tekorlkomingen geweest? Welzeker! maar die zijn futiel zooals die in menig orkest voor komen. En dal alles, leden van Wils kracht hebt U aan Uwen eminenfen, energieken. maar vooral muzikalen dirigent le danken. Bravo! Vrij num mer Myriam Ouverture. E, Gaudefroi Dito als boven l69'/a p. le prijs, on derteekend namens medejuryleden, Joh Zaagmans. (Voorzitter). Toonkunstenaar, Oud-Kape!m. G. R. I. Vervolgens sprak Kap Beltman een kort opwekkend woord en wees op de dubbele beteekenis van deze eeretec- kenen. Deze leekenen doen denken harde arbeid, uren van opoffering, levens wijzen ze op de toekomst en jeven nieuwen ijver en werklust. Kap. Jeltman verheugt het deze korte plechtigheid te mogen verrichten. Blijft werken, aldus Spr. met liefde en ani mo en blijft vooral degelijk Katholiek. Onze Christelijke beginselen moeien uitblinken in alles, ook in de muziek. Vervolgens hechtte \Z Eerw. de eerc- leekenen onder gejubel der leden aan hel vaandel. Ga zoo voor! „Wilskracht" op den ingeslagen weg. Sedert een klein jaar is hel aantal nachtpatiënten, waarvoor opname in de dag- en nachtlighallen van dc Amcrsfooitsche Vereeniging tol bestrij ding der Tuberculose gevraagd wordl, belangrijk toegenomen. Bedroeg dat aantal vorige jaren on geveer 6, nu is dal aantal al 12 en geeft de verdeeling van de patiënten over de beschikbare verpleegruiinle telkens veel zorg. Om nu le voorkomen dal er later patiënten zouden moeten worden afge wezen wegens gebrek aan verpleeg- ruimte, heelt het dag. bestuur besloten een londs te vormen voor uitbreiding van de vcrpleegruimte, welke laatste verkregen kan worden door ccne ver dieping te bouwen boven de wacht kamer en de badkamers. Om nu aan dit fonds te komen, heeft het bestuur van onze vereeniging be sloten eene loterij te houden, v. d. Vaart, zijn zoo welwillend de prijzen eenigen tijd in hunne ten toon te stellen; deze tijdstippen zullen door de bladen bekend gemaakt worden; den overigen tijd zullen de prijzen te bezichtigen zijn in de li) hallen van onze vereeniging aan c Utreclilscheweg. Behalve aan bovengenoemde adres sen, zullen loten verkrijgbaar zijn bij mevr. Sasbach, Ulrechtschewcg 77; den heer Jans, Ulrechtschewcg 60; N.V. Kunsthandel Sierkunst, Steven v. d. Hagenlaan hoek Utrechtschc weg; den heer A. J, Boode, Kamp 43 en verder bij de leden van het bestuur. Er zullen 1000 loten a (I verkocht worden, het aantal prijzen is 26. De trekking zal plaats hebben zoo- dra de loten verkocht zijn. Amersfoortsche R. K. Spaarbank. Verslag over het 2e kwartaal 1929. Per 31 Maart totaal verschuldigd aan inleggers f330.250,01 Ingelegd April 17.776.13 Mei 15.439.60 Juni f9.927.85 f 23.143 58 Terugbel. April f9.294.84 Mei f8.220.78 Juni (6.339.53 f353.393.58 schilderstukjes, lithographieën, aqua rellen en linoleumsneden, op vier na allen gratis ter beschikking gesteld voor dit doel. Boekhandel Itlmann, Palria en Vee- Inendaal, benevens de Kunsthandel K. f329 538.44 Boekjes in omloop op 30Juni '29 2055. Rollerdamsche gasten. Het politie- kinderkoor „Cantabile" uit Rotterdam, dat de volgende week eenige dagen bij de Amersfoortsche politieagenten komt fogeeren, geeft op Dinsdag 16 Ju 11 een uitvoering in de zaal van den lieer Schaik aan den Leusderweg. Ook het politie-kinderen mandolinegezel schap „Energïco", directeur de heer C. J. de Ruiter Jr., zal eenige mers ten gehoore brengen, terwijl ntej. A. Le Large voor de pianobegeleiding zal zorg dragen. Het duo v. d. Vlis verzorgt het komische gedeelte. Hel kinderkoor staat onder leiding van directeur J. W. van Santwijk Jr. Voor een beperkt getal bezoekers is gele genheid om tegen betaling van 50 cent een kaart te krijgen voor deze uitvoering. Die kaarten zijn te verkrijgen Miere- veldstraat 2 en 31, van Osladeplein I, 'an Steenstraat 26, Soesterweg 87* en -eliestraat 70. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Als opkooper eenig voorwerp in ruilen uit handen van een kind J. J. G. Utrecht f5 of 2 d. Dronkeschap: J- S. Soesl f 10 of 2d.; J. M. S. Amersfoort id.; C. K, Baarn id.E. G. Amersfoort f 25 of 15 d.; M. M. Baarn id.; P. I'. K. Spakenburg id. Vee op een anders land lafen loo- pen: B. li. Woudenberg f5 of 2 d. Op bezaaiden of verboden grond loopen: C. M. K. Amsterdam 2d. Sterke drank verkoopen zonder de vereisclite vergunning: J. C. B. Soesl f25 of 10 d. en vern. drank. Vogelwef: J. E. Amersfoorl nietig verklaring dagvaarding. Op openbaren weg de orde versto ren: G. H. Amersfoort f 10 of 5 d. Arbeidswet: D. v. d. B, Soest vrij spraak in twee zaken. Wielrijdcn zich vasthouden aan auto: J. d. Velp f5 of 2 d.H. R. Zeist id. Wielrljden zonder licht: O. v. G.i Woudenberg f 5 of 2 d.; G, R. Baarn id.; II. S. id.; R. S' V. Utrecht id. Autorijden zonder rijbewijs en rich ting veranderen niet tijdig aangeven: Amsterdam 5 maal f5 of 2 maal 2 d. Autorijden op wielerpad: E. v. S. Scherpenzeel f3 of 2 d. Autorijdende op Kruispunt den door- ang niet vrijlaten: R. R. Amersfoort 5 of 2 d. Autorijden zonder goed werkende immenB. A. de B. Soest f 3 of_2 d. Met auto Ie snel rijden in Soest: P. I. H. R. aldaar f 10 of 5 d.E. M. J, D, Amersfoort id; J. W. G. P. Velp id.; K. C. S. Rotterdam f 15 of 10 d. Idem in Hoevelaken: K. S. A'dam f 15 of 10 d. Idem in Baarn: P. M. Soest f 10 of 5 d.; G. B. K. Baarn f5 of 2 d. - Melk-Contrflle Station voor Amers foort en Omstreken. Donderdagavond had in „Amsvorde' de oprichting plaats van hel Melk- Contröle Sfalion onder Voorzitterschap van den Heer Ant. Hofkamp. Na een woord van welkom deelde de Voor zitter mede dat 31 personen zich per contract hebben verbonden. Door de aanwezigen werd het eerste kwartaal der gecontracteerde jaarlijksche bijdrage voldaan. Vervolgens had de verkiezing plaats van drie bestuursleden uit en door de aangesloten Melkhandelaren en Slijters. Gekozen werden de Heeren A. v. Zijl, H. v. Santen en T. Sijberda. De Voorzitter is verheugd dat de zaak zoover gevorderd is. Nu zal spoedig worden uitgezien naar een localiteil voor laboratorium en voor admini stratie, en zal een controleur worden aangesteld. Aan het eind der vergadering werden door de aanwezigen een 15-tal rente- looze aandeelen genomen elk groot f5.-. Nu het Melk-Confröle Station is op gericht en spoedig in werking zal treden, zullen de melkslijters en veehouders die zich nog niet hebben aangemeld, zeker spoedig volgen. COLBERTCOSTUMIS Uit den Omtrek Hoevelaken Een troepje scholieren van de Am bachtschool had de aardigheid een touwtje aan hun liels le binden, dat dan door een kameraadje werd vast gehouden. Het gevolg was, dat een der jongens, het J. B., op den Hooge- weg legen een boom reed, viel en zijn linkerbeen brak. Hij is in het ziekenhuis le Amersfoorl opgenomen. Soest Voor de Rechtbank le Utrecht diende de zaak tegen den 30-jarigen koopman W. H. I. uit Soesl, verdacht van brand stichting in zijn konijnenfokkerij. Ten- minsle, op een avond, dal verdachte met vrouw co kind liet huis had laten, brak in de schuur, wnarii konijnenhokken zich bevonden, brand uit. In de hokken bevonden zich zes tig Angora's terwijl in de schuur nog! een auto stond. De schuur was voor tienduizend, de auto voor twaallhon-, derd vijftig gulden verzekerd. Verdachte en diens vrouw gingen een feest bijwonen. Men vond in de schuur sporen moedwillige brandstichting. Er was met benzine en terpelijn gewerkt en van hooi had men een soort lont ge draaid. Verdachte zelf gaf toe, dat dc brand aangestokeu was, doch hij ont kende, het zelf gedaan le hebben. Ver- dachte's zaken liepen niet al tc besl en alle omstandigheden in aanmerking nemend, kwam de officier, er toe le gen verdachte tien maanden gevan genisstraf Ie eischen. Mr. van Woelderen, vroeg vrijspraak ook al omdat de officier niel kon aan- toonen op welke wijze de brand dan wel was aangestoken. De uitspraak werd bepaald op Dins dag 23 Juli. Soesterberé Opgemerkt wordt dat de samenstel ling van het wegdek van den nieuwen rijksweg zeer veel gevaar oplevert voor automobilisten en motorrijders bij regenachtig weer. Bij droog weer is 't een gladde renbaan van Huis Ier Heide tol aan hel Bergholel bij Amersfoort. Maar groot gevaar dreigt wanneer met vaart wordt gereden, indien het wegdek ook maar eenigzins vochtig is Zoodra men maar iets remt op den natten weg, glijden de wielen van den auto of motor door; men drukt de reu sterker aan, het wiel maakt een zij- waartsche beweging en de vaait waar mede gereden wordt voltooit het pro ces: een botsing tegen een der boomen. Er (worde gewaarschuwd, dat het rijdenj op een geasphallecrdcn weg bij nat weer voorzichtigheid™ eisclit. Gemengde Berichten In Amerika is het weder zeer w; de thermometer wees Maandag 32 graden Celsius aan. In New-Yoik zeil was de hitte zóó ondraaglijk.dat duizen den verfrisscliing zochten aan zee ol op andere schaduwrijke plaatsen buiten de stad. Op een weiland le Ouderkerk is een visscher, die aan het hengelen was, onverwachts door een koe aangevallen, op de horens genomen en tegen den grond gesmakt. De man werd mei drie gebroken ribben naar een der Amster- damsche gasthuizen overgebracht. Uit Gladbeck wordt bericht, dat door het instorten van een gedeelte van een gang in een mijn vijf arbeiders werden bedolven. Twee van hen wer den gedood en een zwaar gewond. Bij de bestijging van den Mont-Blanc zijn fwee Fransche militairen door een sneeuwstorm overvallen en doodge vroren. belde inzittenden, luitenant Burgman en sergeant Flik, werden gedood. In het Fransche dorp Pont-Avan brandde een hotel af, waarbij de eige naar, zijn zoon en Iwec kinderen in de vlammen omkwamen. De roode reflectors bij de spoor wegen zullen worden vervangen door andere mei oranje weerschijn. In Beieren en aangrenzende ge bieden heeft een hevig onweer gewoed, hel zwaarste in dc laatste lien jaren. Niel minder dan 34 personen kwamen om het leven. Twee Engelsche dulkbooten zijn mei elkaar in botsing geweest, de eene boot zonk en slechts twee der opvaren den konden worden gered. Van de andere boot wordt een man vermist. Een autobus uit Bakkeveen, waarin gezeten waren werklieden voor de Zuiderzee-werken, is te Leeuwarden gekanteld, doordat de bestuurder, on bekend met den weg, plotseling het stuur omgooide. De 25-jarige Lanting, die naast den chauffeur zat, geraakte onder den wagen en werd gedood. Een 11-jarige jongen te Enschedé wilde met een zweep twee voor een wagen gespannen paarden slaan. De knaap viel echter en geraakte mei zijn hoofd onder een der wielen. Tenge volge van de bekomen verwondingen is hij overleden. Te Francorchamps, in België, slipte een auto, die letterlijk den weg schoon- veegde en vier gendarmen legen den grond wierp. Eén liunner is reeds over leden. De anderen werden zwaar ge wond. Te Patta is gedurende de mis een gedeelte van het kerkgebouw ingestort. Vele kerkbezoekers, groolendeels vrou wen, werden onder de puinlioopen be dolven. Twee vroywen werden dood, elf zwaar gewond Ie voorschijn ge haald. De priester bleef ongedeerd. Bij een wedstrijd te Detroit (Ver- St.) brak brand uit op de geheel met toeschouwers gevulde tribune, Er ont stond een paniek, waarbij mannen, vrouwen en kinderen onder den voel werden geloopen. Meer dan 100 pei- soiien moesten zich onder geneeskun dige behandeling stellen. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redaclie) Mijnheer de Redacteur. Met groote verwondering namen we kennis van het ingezonden stuk in uw blad van 9 Juli j.l., onderteekend door „G.", waarin bedoelde heer de R. K. Kiesvereeniging hier Ier slede en an dere R. K. Verceniglngen aanspoort geen advertentiën le plaatsen in niet- katholieke bladen. De advertentie die de heer G. be doeld, heeft gestaan in „de Amers- foorter" en liet ontgaat ons nu ten eenenmale welk gevaar hij ziet in het plaatsen van een advertentie in dat blad. Wij willen allerminst een pleidooi houden voor De Amersloorter, doch de lieer G. 2ijn slaudpunt consequent zou willen doorvoeren, zouden natuurfljk niet alleen de ver- eenigingen, doch ook de particulieren" verplicht zijn, hun adverlention alleen en uitsluitend in de katholieke bladen ilaalsen. icbeurl dit V Welneen! 'IZou immers le gek zijn om los te loopen, wanneer een R. K. zakenman alleen maar in katholieke bladen ging adverteeren! Consequent doorgevoerd zou dit na tuurlijk ook gelden voor ander druk werk. De katholiek zou naar een ka tholieke drukkerij moeten gaan niet zijn orders en zou geen keus mogen hebben, óók als er maar één katholieke druk kerij Ier plaalsc was, Weikeu toestand zou hierdoor wor den geschapen? Dat de niet-kathollekc patroons er hartelijk voor zouden be danken om dan ook katholiek perso neel in hun dienst le nemen. En dc katholieke drukkerijen zedelijk verplicht zouden zijn om de katholieke typo grafen hierdoor werkeloos gekomen, in hunne inrichtingen le werk te stel len. Werk of geen werk, dal is con sequent Weel de lieer G. wel, dat in Amers foort meer dan twee-derde katholieke lypogralen hun werkkring hebben bij niet-kalholiekc patroons? De lieer G. zou misschien niets liever willen, dat bladen als Dc Aniersfoorter van de oppervlakte verdwenen, doordal hij ze de zoo noodigc levenssappen zou wil len onthouden. Maar, zorgt hij dan voor dc werkelooze typo's? Zijn theorie is mooi, maar dcprac- lijk onuitvoerbaar. De lieer G. schijnt blijkbaar ter zake niet kundig tc zijn, anders had hij zich niet neergezet tot het schrijven van '!!n ingezonden sluk, Als simpele leus lijkt zijn beloog ooi, doch consequent doorgevoerd grenst hel aan idiotisme! U, mijnheer dc Redacteur, dankend ior de plaatsruimte, leekenen wij Namens hel Dag. bestuur der afd. Amersfoorl van den Ned. R. K. Grafische Bond, G. Kriincn, Voorzitter. R. Jonkhart, Secretaris.

De Eembode | 1929 | | pagina 2