Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken PER AUIBBUSTOUREN NIEMEIJER* FRIESCHE HEERENBAAI cm© Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- leeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. De €embode Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44284 Vrijdag 9 flug. 1929 - No. 38 Wie weet, dat hij weet, weet niets. Wie weet, dat hij niets weet, weet iets. Epistel en Evangelie. Twaalfde Zondag na Pinksteren. Les uit den tweeden brief van den H. apostel Paulus aan de Korinthiërs lil, 4 9. BroedersZoodanig een vertrouwen hebben wij door Christus bij God. Niet als waren wij uit ons zeiven ge noegzaam om iels te denken als uit ons zeiven; maar onze genoegzaam heid is uit Ood, die ons ook bekwame bedienaars gemaakt heeft van een Nieuw Testament, niet door letter maar door den Geestde letter immers doodt, maar de Geest maakt levend. Indien nu de bediening des doods, met let ters in steenen gegrift in heerlijkheid geweest is, zoodat Israël's zonen het gelaat van Mozes niet konden aan schouwen wegens de heerlijkheid zijns aangezichts, welke te niet gaaf, hoe zal niet veel meer de bediening des Geestes in heerlijkheid zijn. Want in dien de bediening der veroordeeling heerlijkheid is, veel meer is de bedie ning der gerechtigheid overvloedig in heerlijkheid. EVANGELIE volgens den H. Lucas; X, 23—37. In dien tijd sprak Jesus tot zijne leerlingen: Zalig de oogen, die zien wat gij ziet! want ik zeg u, dat vele profeten en koningen verlangd hebben te zien wat gij ziet, en zij hebben het niet gezien; en te hooren wat gij hoort, en zij hebben het niet gehoord. En zie, zeker wetgeleerde stond op om hem op de proef te stellen en zeide: Meester! met wat te doen zal ik het eeuwig leven bezitten? En Hij sprak tot hem: Wat staat er in de Wet geschreven? Hoe teest gij? Hij antwoordde en zeide: Gij zuit den Heer uwen God liefhebben uit geheel uw harr en uit geheel uwe ziel en uit al uwe krachten en uit geheel uw verstand; en uwen naaste als u zei- ven. En Hij sprak lot hem: Gij hebt goed geantwoord; doe dit en gij zult leven. Doch hij, zich zeiven willende rechtvaardigen, zeide tot Jesus: En wie is mijn naaste? Jesus nu nam het woord op en sprak: Zeker mensch ging van Jeruzalem af naar Jericho en viel onder roovers, die hem ook uitschudden en wonden toebrachten en heengingen, terwijl zij hem half dood lieten liggen. Het gebeurde nu dat een priester denzelfden weg af kwam en, hem gezien hebbende, voor bijging. Ook een Leviet, toen hij nabij de plaats was en hem zag, ging even eens voorbij. Doch zeker reizend Sama ritaan kwam nabij hem, en hem ziende, werd hij door medelijden bewogen. En toetredend, verbond hij zijne wonden en goot er olie en wijn In, en legde hem op zijn lastdier en voerde hem naar eene herberg en droeg zorg voor hem. En des anderen daags nam hij twee tienlingen en gaf ze den waard, zeggende: Zorg voor hem! en wat gij verder moogt te kosten leggen, zal ik u bij mijne wederkomst teruggeven. Wie van deze drie was, dunkt u, de naaste van hem, die onder de roovers gevallen was? En hij zeideDie barm hartigheid aan hem gedaan heeft. En Jesus sprak tot hem Ga en doet gij eveneens! lichamelijke oogen te aanschouwen maar zij beleefden het niel. Daar nu de leer lingen des Heeren dit geluk hadden, sprak de Zaligmaker tot hen: „Zalig de oogen die zien hetgeen gij ziet" Dit moeten wij echter niel verstaan omdat zij Hem slechts met Lichamelijke oogen aanschouwden, want dan waren ook de schriftgeleerden, Pharizeëen, Pilatus Herodes gelukkig en zalig geprezen; maar wijl zij den Zaligmaker ziende in Hem geloofden, zijn heilige leer uit zijnen goddelijken mond aannamen en daarnaar leefden. Bemerkt hier dat niet alleen de leerlingen des Heeren maar ook wij die behooren tot Jezus Kerk zalig te prijzen zijn, als wij in de ware Kerk met de geestelijke oogen van ons geloof Jezus aanschouwen, zijn heiligen levens wandel betrachten, zijn goddelijk woord in de preek en het christelijk onderwijs hooren want daarin zien, daar in hooren wij Jezus. Over dit ons ge luk drukt zich de Zaligmaker nog nader uit als Hijtot zijn apostel Thomas zegt: „Zalig zij die niet gezien en toch ge loofd hebben". Als dan een wetgeleerde tot Hem nadert met de vraag: „Meester door wat te doen zal ik het eeuwige leven beziiten?" laatjezus hem zelf het ant woord daarop geven door hem te ver wijzen naar hetgeen reeds in het Oude Verbond daarover geschreven stond: „God beminnen en zijn evennaaste". Op de vraag van den wetgeleerde: „Wie is mijn evennaaste verhaalt de Zaligmaker dan de heerlijk schoone en treffende gelijkenis van den barmharti- gen Samaritaan. De Joden beschouwden alleen hun geloofsgenooten, hun landsgenooten en hunne vrienden als hun evennaaste. Vreemden daarentegen en die niet hunne geloofsgenooten waren meenden zij. volgens de verkeerde uitlegging die zij aan de Wet gaven, van hunne liefde en behulpvaardigheid te mogen uit sluiten. Om deze grove dwaling der Joden te weerleggen verhaalt Hij hun hoe een slachtoffer van een roofaanvai ten slotte geholpen wordt door een Samaritaan. Jezus stelt hun de liefdedienst van dien man als voorbeeld voor oogen, die ofschoon een Samaritaan zijnde en dus geen geloofsgenoot (omdat de Sama ritanen zich hadden afgescheiden van den tempeldienst te Jeruzalem) toch niet aarzelde aan het ongelukkige slachtoffer zijn diensten aan te bieden. Daardoor wilde Jezus dus leeren dat ieder mensch, Jood of Heiden, vriend of vijand onzen naastelis, dien wij moeten beminnen gelijk ons zeiven. Datzelfde heeft Hij bij verschillende gelegenheden geleerd en het bekrachtigd doorzijn voorbeeld. Niet alleen tot den Wetgeleerde maar ook tot ons zegt Jezus: „gaat heen en doet ook zoo". Ook wij moeten het voorbeeld van dien barmhartigen Sama ritaan navolgen door iederen hulpbe hoevende met onze liefdediensten bij te staan, door iederen noodlijdende te helpen. Liefde en hulp moeten wij ook hun betoonen die ons geen dank weten, a zelfs aan hen die ons versmaden, jelasteren of met vijandschap beje genen. Aan onze mcnschelijke zwakheidover- gelaten, zullen wij daartoe soms wel niet in staat zijn. Daarom moeten wij God dikwijls om zijn bijzondere genade daarvoor bidden, overeenkomstig 't woord van den H. Paulus: „Ik kan alles in Hem die mij versterkt". Liturgische Kalender. Zondag 11 Aug. 12e Zond. na Pinkst. Tijdeigen, Mis Deus in adjutorium, 2e geb. H.H. Tiburtius, enz., 3e A cunctis, Pref. H. Driev. Maandag 12. H. Clara. Dinsdag 13. H.H. Hippolytus, 2e A cunctis, 3e naar keuze. Woensdag 14. H. Werenfridus, Ned., 2e geb. en laatste Evang. der Vigilie, 3e H. Eusebius. Of in paars Mis der Vigilie, enz. Donderdag 15. Maria Hemelvaart met Octaaf. Credo, Prefatie H. Maagd. Vrijdag 16. H. joachim, Credo, Pref. H. Maagd. Zaterdag 17. H. Hyacinthus. ?e geb. Oct." Maria Hemelv., 3e Octaafdag, H. Laurentius. Overal Credo. Pref. H. Maagd. Evangelievcrklarlng. Vele Profeten en Koningen van liet Oude Verbond hadden gewenschtden lang verwachten Messias met hunne De beste waarborg. Een der voornaamste economisten i.. de Vereenigde Staten, Bobsons, hield onlangs in Washington een merkwaar dige rede. Hij verkondigde een oude waarheid op bijzondere wijze in eene omgeving, waarin deze waarheid maar zelden wordt gehoord. Hij zeide: „De zekerheid van ieder en van alles, of het een huis geldt of een chèque- boek, een gans of een machine, hangt niet af van parlementen of gerechts hoven, maar van de zedelijke grond slagen, waarop wij steunen, kort gezegd van den godsdienst des volks. „Wij beschouwen een bank-conto en een hypotheekbrief als stukken van waarde, maar in zich-zelf hebben zi deze niet. Hunne waarde hangt gehee af van het eergevoel der juristen, die wetboeken maken, van de rechtvaar digheid der bankbeambten, van dt waardigheid der rechters en ten slotte van den zedelijk gezonden geest der gemeenschap. KANTOORBOEKHANDEL m F. TULP j Langestraat 65 to. Krommeitraat - TEL. 326 SCHOOL- TEEKEN- EN SCHRIJFBENOODIGDHEDEN Het economisch leven verkeert tegen woordig in zonderlingen toestand. De oogsten zijn goed, de loonen in de meeste landen behoorlijk, geld is er in overvloed. En tochvele knappe menschen vreezen een paniek. Waarom Hun vrees komt voort uit de overtui- Sing, dat heden ten dage groote massa's es volks in geestelijke dwaling ver- keeren. Jn tijden, waarin het ons goed gaat, worden wij zorgeloos en egoïstisch. Wij vergeten dan God en vertrouwen alleen op eigen kracht. Wij willen alleen profiteeren, niet dienen en offeren. „Alleen de wedergeboorte van den godsdienstigen geest in Europa en Amerika kan helpen en ons redden uit de tegenwoordige moeilijkheden. De oplossing der groote economische pro blemen ligt in den godsdienst. „Men heeft ons geleerd, dat de wet gever den sleutel der situaties in han den heeft. Onze ervaringen van den laatsten tijd bewijzen duidelijk, dat dit niet zoo is. Hetzelfde vraagstuk heeft zijn financieele, sociale en nog vele andere zijden. Er is geen wettige of technische oplossing mogelijk van geen enkel probleem. „Wij moeten de natie redden van den gewetenloozen politicus, den ge- winzuchtigen ondernemer en arbeider. „Werkelijke godsdienst is voor onze beschaving wat hét vliegwiel is voor de machine! „Als een man uit het bedrijfsleven erklaarik uwetgeving, vakorganisatie, ondernemersbonden enz. zijn slechts de schalen van het ei. Wij hebben niet allereerst behoefte aan meer woningen, meer vrachtwagens, meer fabrieken en meer schepen, meer onderwijs en meer bankrelaties, maar aan meer godsdienst! „De zekerheid van gezin en samen leving is meer afhankelijk van ons innerlijk godsdienstig leven dan van de politie; de zekerheid van onze eigen dom en van handel en wandel meer van goede predikanten dan van goede banken." 34 pers. Gay Autobus ingericht volgens de laatste clschen des tijds. Vraagt prijs en demonslratle zonder verplichting uwer zljds Utr striat 10. I» sloul, lil. 114 Ook bussen van 12 t.m. 28 zitplaatsen Het nieuwe Ministerie De pogingen van den Minister van Staat jhr. mr, Ruijs de Beerenbrouck tot vorming van een extra-parlementair Kabinet hebben een gunstige uitkomst gehad. Naast jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, die het voorzitterschap van den Raad van Ministers en de portefeuille van Binnenlandsche Zaken en Landbouw op zich neemt, zal het Kabinet bestaan uit: Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, Minister van Buiteulandsche Zaken. Mr. J. Donner, Minister van Justitie. Prof. dr. R. H. Woltjer, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam, ondervoorzitter van den Onder wijsraad, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Jhr, mr. D. J. de Geer, Minister van Financiën. Mr. dr. L. N. Deckers, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Minister van Defensie. Mr. P. J. Reijmer, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, burge meester van Hilversum, Minister van Waterstaat. Mr. T. J. Verschuur, voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda, Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. S. de Graaff, Minister van Koloniën. I Van het nu aan het bewind zijnde Kabinet gaan dus Jhr. De Geer, Mr. Dunner en Jhr. Beelaerts van Blokland <}ver in de nieuwe formatie. Er is dus maar weinig verandering t» wachten. IflEUWS VAN NIEUWE MINISTERS. Mr. P. J. Reymer, de nieuwe Minister lan Waterstaat, is te Renkum geboren in 1882 als zoon van een Steenfabri- Jfant. Na gestudeerd te hebben, vestigde hij zich ais advocaat en procureur te Amsterdam en vervolgens te Hilversum. Hij werd lid van den gemeenteraad van Hilversum en van de Provinciale Staten Noord-Holland. Later werd hij wet houder van Hilversum, totdat hij in 1Ö22 tot burgemeester van die gemeente werd benoemd. I In 1918 was hij inmiddels ook ge lezen tot lid der Tweede Kamer. F Sedert 13 Maart 1928 had hij zitting in de Eerste Kamer. Mr. T. J. Verschuur, die het beheer zal krijgen over het Departement van Arbeid, is vroeger parlementair over zichtschrijver van „De Maasbode" ge weest. In 1919, bij de instelling van de Raden van Arbeid, werd hij be noemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda. Bijzonder is mr. Verschuur naar voren getreden in de Vereeniging van Raden van Arbeid, waarvan hij het presidium bekleedt, en in andere organisaties, waarin hij verschillende malen belang rijke prae-adviezen heeft uitgebracht over vraagstukken, rakende de sociale verzekering. Mr. Dr. L. N. Deckers, die als Mi nister van Defensie zitting zal nemin in het nieuwe kabinet, is geboren in $83 en heeft gestudeerd aan de uni versiteiten te Leuven en te Leiden. Hij heeft naam gemaakt door zijn bemoeiingen inzake den Christelijker! Boerenbond in Noord-Brabant. Hij is hoofdinspecteur der Boerenleenbanken en secretaris van den R. K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond geweest; voorts bestuurlid van verschillende landbouworganisaties, lector aan de R. K. Handelshoogeschool, lid van de Centrale Commissie voor de Statistiek en lid van den Hoogen Raad van beid. De heer Deckers is sedert September 1918 lid van de Tweede Kamer. Binnenland HERSTELCONFERENTIE Met vooortvarendheid waren toebe reidselen getroffen voor de ontvangst van de afgevaardigden, die aan de herstelconferentie in Den Haag zullen deelnemen en hun aanhang. De con ferentie vergaderen in de gebouwen van de Staten-Generaal en krijgt heel wat moeilijkheden op te lossen, zoo dat zij wel eens van zeer langen dut - kunnen worden. Zondagavond zijn de eerste afgevaar digden aangekomen. Het waren de Japanners en de Engelschen, Onze mi nisters van buitenlandsche zaken, was aan het station om hen te ontvangen. In den loop van maandag kwamen de overige conferentie-leden met hun gevolg, Italianen en Duitschers, Polen Roemenen, Grieken en Belgen en ten slotte de Franschen. Aan het station ELKE MUI5VR0UW WIL ftfcOR (RJNE |12dpep. DUBBEL 5TUK KON-ZEEPEABRIEKENDE DUIF was steeds zeer groote belangstelling van het publiek. Het gedrang was zelfs zóó groot dat men het perron niet langs de gewone trappen kon ver laten en langs den bagage-afloop ging De Fransche Minister Loucheur raakte hierbij zijn vrouw kwijt, die geheel door de menigte was ingesloten. Amerika zal op de conferentie niet officieel vertegenwoordigd zijn, doch zendt een z.g. waarnemer. De kwesties, die aan de orde zul len komen, zijn waarschijnlijk: de ontruiming van het Rijnland en het Saargebied, de instelling van een con trole-commissie, welke Frankrijk na de ontruiming wil zien ingesteld met het oog op zijn veiligheid en de ver deeling der sehadevergoedingsbetaling- en volgens het plan-Young. Daarbij zal, te oordeelen naar de commenta ren van verschillende Fransche bladen. Frankrijk het standpunt innemen, dat eerst ten aanzien van de uitvoering van het plan-Young overeenstemming moet zijn bereikt, alvorens men met de behandeling van het ontruimings- vraagstuk begint. De Fransche regee ring is blijkbaar van plan, de ontrui ming afhankelijk te stellen van de op lossing van het financieele probleem, terwijl de Duitsche regeering juist het standpunt vertegenwoordigt, dat beide quaesties onafhankelijk van elkaar die nen te worden opgelost. In de eerste eigenlijke zitting van de Haagsche conferentie is het reeds hom meles geworden. Bij de algemeene be schouwingen oefende de Biitsche kan selier van de schatkist, zulk een radi cale kritiek uit op het Young-plan, voor al wat de verdeeling dat....reeds ge schreven wordt, dat de heeren morgen wel naar huis kunnen gaan, indien Engeland in deze houding volhardt. NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN. Aannemende, dat de ministers in het cabinet Ruys de Beerenbrouck, die bij de laatste verkiezing tot Kamerleden zijn gekozen, als zoodanig geen zitting in de Tweede Kamer zullen nemen, kan worden gemeld, dat in hun plaats wettelijk zullen worden benoemd: lo. als opvolger van Jhr. Ruys de Beerenbrouck, mr. C. M. J F. Goseling te Amsterdam: 2o. als opvolger van dr. Deckers, J. C. van Beek te Deurne; 3o. als opvolger van Jhr. de Geer, J. W. H. Rutgers v. Rozenburg te Baarn. Maar 't is nog niet zeker, dat van Beek, burgemeester van Deurne, inplaats van Deckers Tweede Kamerlid zal worden. Wettelijk kan hij gekozen worden geacht, doch tot plaatsvervan ger van den kwaliteitszetel, die mr. Deckers bezette, werd gekozen kapitein Schaepman. In het kiesreglement staat een bepaling, dat de wettelijk gekozene eerst overleg moet plegen met het Partijbestuur. Het besluit van het Partij bestuur zal wel hieruit bestaan, dat van Beek zijn zetel zal moeten afstaan ,aan Schaepman. VIER KATHOLIEKE MINISTERS. In 't nieuwe kabinet hebben vier katholieken zitting, n.l. Ruys de Bee renbrouck, Deckers, Reymer en Ver schuur. MR. J. B. KAN. Mr. jan Kan, minister van reizen en trekken, mede belast met binnenland sche zaken en landbouw, zal geen deel uitmaken van het extra-parlemen taire kabinet-Ruys de Beerenbrouck. Men verwacht dat hij eerlang, het ambt van secretaris-generaal in algemeene dienst, tevens secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, weder op zich zal nemen. Gemeente Baarn. Burgerlijke Stand. Geboren: |ohanna Alijda Maria, d. van C. v. Wilpen en A. Batavier. Nan Friedrich Wilhelm, z. van D. van Pomeren en A. M. Grunemann. Jansje Johanna, d. van L. J. Beerscho ten en W. Overeem. janna, d. van K. Duijst en J. Laseur. Getrouwd: S. v. Zijst en J. Koops. Overleden: Adriana Josina Jacoba Beeke, 9 m. C uden van dogign Ouden van dagen nemen gaarne van die kleine ge woonten aan, waarvoor jongeren geen tijd ot aan dacht hebben. Onmiskenbaar is daarbij ook de aewoonte steeds PEPERMUNT mede te dragen. Het dage- lijksch gebruik van deze origineele pepermunt be- teekent steeds opnieuw een genot en aangename tijdpas8eering.

De Eembode | 1929 | | pagina 1