Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken N.V. Middenstands-Bank h. ELZENAAR Bel dan op No. 42 /kest&rim Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentién 2b cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid b{j geregeld adver teer en. Advertentién moeien Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkeri] Langegricht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrl|dagmlddag - Post-giro no. 44234 Dinsdag 5 Nov. 1929 - No. 63 De herinnering, die een vermaak, achterlaat, Is een proef op zijn gehalte. R. K. Kiesvereeniging. Aansporend tot ijveren en werken voor de Katholieke zaak, mag niet worden vergeten te wijzen op de eerste voorwaarde voor een hechte politieke organisatie: het lidmaatschap der Ka tholieke Kiesvereeniging. 'tKan zijn, dat men zulks soms ver waarloost in de meening, dat welhaast alle Amersf. Katholieken, die er voor ook in den omtrek de aansluiting al gemeen is. Zeker, 't ledental steeg de laatste jaren flink, maar 't is nog voor veel uitbreiding vatbaar, in de stad zoowel als op de dorpen. Daarom achten we 't nuttig nog eens te wijzen op de noodzakelijkheid van aansluiten bij de plaatselijke Roomsche Kiesvereeniging. Wij moeten onze troepen mobiel houden, gereed om elk oogenblik te kunnen opmarchceren Wij moeten waken en werken zoo wij bestuur van stad en land in goede handen willen hebben en houden. Het kiezerslegcr mobiel houden, nieuwe strijders recrutcercn, ziedaar het eerst noodigc. De Katholieken moeten lid zijn van de R. K. Kiesvereeniging! Er zijn zoovele oprechte, eerlijke Katholieken in de stad en in den om trek. menschcn die 't met de Christe lijke beginselen zoo echt meencn, maar die er nog geen begrip van schijnen te hebben, dat zij ook nog anders Ka tholiek moeten zijn dan Zondags in de kerk en thuis om den huiselijker) disclt. Er zijn tal van brave Roomschc men schcn, die, en we juichen dat van harte toe, lid zijn van de Congregatie van de H. Familie, lid van de Processie naar Kevelaar, enz. enz., maar die zich altijd schuw hebben gehouden van een politieke verecniging als „Recht en Orde" of welke Roomsche Kiesveree niging dan ook. Het is hun niet kwalijk te nemen, het is een quaestie van opvoeding en ontwikkeling. Vele menschen zijn door de liberale suprematie van'jaren her, polilick altijd zód klein gehouden, dat zij meencn er evenmin politiek op na te mogen houden als een equipage. Uit dit politiek zich angstig en klein voelen, groeien als onkruid de meest bekrompen vooroordeelen op. De een durft geen lid van de Kies vereeniging te worden „van wege z'n zaak", „als dat de klanten 't eens zou den merken", en de man heeft er geen flauwbegripvan.dat heusch zijn even tueel lidmaatschap toch niet wordt ge annonceerd op 'n aanplakbord of als een marktbericht in de krant. Op de dorpen speelt de vrees voor den landheer nog wel enkelen door het hoofd, Alsof zoo'n landheer bij machte ware de politieke overtuiging te knechten dergenen, die voor hun goede geld een hofstede pachtten l Een tweede is, naar hij beweert, niet politiek aangelegd. Voor zoo een is 't noodig, dat hij eens leert wat eigenlijk politiek is. Als hij daar achter is zal hij beseffen dat 't lidmaatschap der Katholieke Kies vereeniging voor hem plicht is. Een derde komt vertellen dal hij toch al lid van zooveel vcrecnigingen is, en 't blijkt dan wel eens bij nader onder zoek, dat hij contribueert aan een ke gelclub en aan een begrafenisfonds. Weer een ander zucht, dat hij toch al zooveel moet betalen en meent, dat hij als lid van „Recht en Orde" even veel moet betalen als wanneer hij lid zou worden van „Amicitia", „'t Valkje" of 'n dergelijke deftige sociëteit. Maar och, „Recht en Orde" stelt zulke kleine eischen. Voor een kwartje in het jaar kan de kleine man zich de weelde van het lidmaatschap al ver oorloven, de gezeten burger mag zelfs verder gaan dan een gulden jaarlijk. „Ja maar", zegt de een, „ik kom nooit op vergaderingen." Welnu dan is 't tijd, dat gij er eens komt. Als gij uw onverschilligheid over wint, en gij neemt eens van nabij ken nis van het werken en streven in de Roomsche Kiesvereeniging, misschien, dat uw onverschilligheid zich allengs gaat omzetten in dat prachtige enthou siasme, dat wij zoo vaak in onze propagandisten mogen bewonderen en prijzen. Een ander, die in vroeger jaren wel eens een kwartje contributie heeft bij gedragen, oordeelt, dat „Recht en Orde" hem zoo weinig geeft voor zijn geld.' Maar zou zoo'n man soms concerten, voordrachtavonden, pleizler-reisjes en dergelijke amusementen verwachten? Als deze 'man bedenkt, hoe 'n Ka tholieke Kiesvereeniging met haar be scheiden contributies moet opwerken tegen een vaak schijnbaar onbeperkt crediet aan de overzij, en als hij dan vergelijkt welke resultaten er onzerzijds wel behaald worden, dan kan hij niet anders dan erkennen, dat zijn kwartje contributie zijn hoogste rente heeft op gebracht. Zonder dat hij nog daarbij behoeft te rekenen dat hij zich den laatsten verkiezingsdag per auto of vigilante franco van zijn werk heeft laten halen. Bij een aanmerkelijk deel van onze kleine burgers, overigens oprechte Katholieke menschcn, die niets liever wenschen, dan den bloei en vooruit gang van den godsdienst, blijven nog altijd toonbank-argumenten gelden. In allen ernst hoorden we eens iemand zeggen dat hij nooit een Katho lieken klant voor zijn toonbank zag daarom ook geen Katholiek achter de bestuurstafel wenscht. Maar zoo'n zeilde man schudt bedenkelijk z'n hoofd als hij 's avonds zijn krantje in kijkt en hij leest, hoe droevig 't elders toe gaat mot al die libertaire beginselen. Wij weten 't wel, het leven van den kleinen burger is vol zorgen en kommer voor kleine matericcle dingen van liet dagelijkscli beslaan, maar bij een Ka tholiek mogen deze matericcle levens zorgen toch niet alle uitzicht op de hoogcrc belangen benevelen. Het geldt hier liet groote belang of de Chris'iis, Dien wij volgens onzen Catechismus moeten kennen, beminnen dienen, ook in deze wereld en ihcliappij weer gekend, geBerd en gediend zal worden. Wij weten 't allen, dat alleen onze christelijke mannen den Christus in de maatschappij weer zijn plaats willen hergeven, waarvan anderen Hem hebben weggedrongen, en dat zij alleen er voor zullen ijveren, dat Zijn wet en gebod weer worden nageleefd en ge ëerbiedigd. Voor deze belangen mag geen Ka tholiek onverschillig blijven op straffe anders ernstig aan zijn plicht te kort te schieten. Wij leven in een tijd van trusten, vakverecnigingeti, coöperatiesook in het politiek leven moeten wij als Ka tholieken en Christenen ijverig samen werken om tot onze katholieke en christelijke idealen te komen, het groote ideaal vooral om het rijk Oods wederom te herstellen in deze ontker stende maatschappij. T. 1 Binnenland KANTOORBOEKHANDEL F. fl. TULP Bi Lingeitrut 68 to. Krommettrut TEL. 326 FOTO-ALBUMS VULPENHOUDERS MATADORDOOZEN PROV. STATEN VAN UTRECHT. In de vergadering der Provinciale Staten kwam ter tafel de openbare leeszaalkwestic. Voorgesteld werd door Gedep.Staten nader te bepalen, dat het provinciaal subsidie slechts genoten kan worden door leeszalen, welke een gesloten boekerij hebben. In overweging was gegeven deze bepaling te doen ingaan op 1 Januari 1931. Hierbij kwamen weder conige adressen aan de orde. De heer v. Koetsveld, zijn voorstel toelichtende, zeide dal, wanneer zijn splitsing er niet kwam, hij het meest voelde voor het voorstel van Ged. Staten, eene houding, waarmede de heer Vermooten zich) vereenigdc. Na uitvoerige discussies werd met 1 stem tegen (de lieer Rcijnders S.D.A.P.) het voorstel van Gedeputeerden (gesloten boekerij) aanvaard. Vervolgens werd goedgekeurd voorstel van Ged. Staten strekkende om van de kosten, voor de werkzaam heden nabij de Orcbbesluis, verband houdende met de proefneming tot ver mindering van de verontreiniging in de Bisschop Davids Grift, de Broek- sloot en de Lunterschc Beek een vierde deel tot een maximum van f5000 ten Ruwe Handen i PUROL laste van de Provincie te nemen. Daarna is de begrooting 1930 in behandeling genomen, sluitende voor fewone inkomsten en uitgaven met 3.425,069.06 en van buitengewone met f8.767.137.66. Hierbij stelden Ged. Staten voor te heffen 21 opcenten op ongebouwde en gebouwde eigendom men en op de personeele belasting alsmede 3 opcenten op de vermogens belasting. Deze begrooting Is goed gekeurd. Hierna werd de Slatcnzitting gesloten nadat was medegedeeld dat het voor nemen bestaat de Provinciale Staten dit jaar nog bijeen te roepen ter be handeling van eenige voordrachten, de wegen betreffend. R. K. RIJKSKIESKRING UTREHT, Algemeenc Vergadering Zaterdag 16 November te half tien uur in liet Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen aan de Mariaplaals te Utrecht. Agenda 1. Opening. Notulen. Mededeelingen van het Bestuur. 2. Bespreking van de Agenda van de Zeste vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij op 22 en 23 November 1929. Bij punt 13 dezer agenda komen In behandeling de voorstellen der plaat selijke kiesvereenigingen te Maartens dijk Achtlienlioven en te Tuil en 'I Waal tot afschaffing der z g.n, „kwa liteitszetels" in hel kiesreglement der R. K. Staatspartij. 3. Inleiding van P. H. J. Steenhoff Ie Baam over de Praeadviezen uitge bracht aan den Partijraad der R. K. Staatspartij over „Het Militaire Vraag stuk". 4. Rondvraag, Sluiting. Namens het Bestuur. G H. J. van Spanje, Voorz. J. G. Suring, Secretaris. TOLLEN. In antwoord op een desbetreffende vraag van een der Statenleden, leggen Ged. Staten aan de Prov. Staten van Utrecht over, de volgende lijst van wegen in de provincie, waarop nog tolgeld wordt geheven: 1. Rijnstecg onder Atnerongen. 2. Hessenstraatweg onder Amersfoort en Stoutenburg. 3. Weg van de Hooge naar de Lage Vuursche en Vuursche Steeg. 4. Kameriksche Zandweg. 5. Vrcelandsche Laan. 6. Grintweg van de Portengensche brug tot Galgerwaard. 7. Achtcrslootsche Zandweg en N.- ijsseldijk onder llsselstein. 8. Straatweg Utrecht—Vreeswijk. 9. Straatweg Hilversum—Baam. 10. Straatweg van Rcnswoude n Barncveld. 11. Hamersveldsche en Leusbroeker weg onder Leusden. 12. Weg van Utrecht naar Maartens dijk. 13. Kerkeindsche Vaartdijk onder Westbroek, 14. Baambrugsche Zuwc. 15. Weg van Loosdrecht naar 's Gra- vcland. Voor velen was het een openbaring van de nog ongekende bouwkundige schoonheid van onzen Lieve Vrouwe toren. De verlichting vindt plaats door middel van een 26-tal Philips Flood- Armaturen, die aldus zjjn opge- gesteld5 aan den gevel van de tim merfabriek „De Vlijt in de Hellestraat, 4 op het dak van de Markthal, 2 op de school aan de Breestraat, 2 op de werkplaats onder aan de toren, 4 op het dak van een perceel aan de Lange- gracht, 2 op „De Karseboom", 1 op het dak van Van Bekkum en 6 op het dak van een perceel aan de Kranke- ledenstraat. Deze 26 lampen hebben BERICHTEN UiT AMERSFOORT TOREN-VERLICHTING. - Vrijdag avond werd, na een conferentie in liet Dislrlcls-Kantoor der Elcctriciteits- Maatschappij, de door de firma Scltole man gemonteerde verlichting van den O.L.Vr.-toren geprobeerd. Met goed succes. Zaterdagavond en ook Maandagavond werd het prachtige bouwwerk waarop Amersfoort terecht groot kan gaan door machtige eleclrlsche lampen doel matig rond het bouwwerk opgesteld, hel verlicht. Het svas een sprookjes achtig gezicht, de slanke toren met kroonspits, tegen den donkeren avond hemel, hel verlicht. Oeen wonder dat duizenden de aanschouwing van het gezamenlijke lichtsterkte van on geveer 100.000 kaars. De stroomkosten van alle lampen samen bedragen on geveer vijf gulden per uur. AUTOBUSSEN. Ingevolge een be sluit van de politie mogen de auto bussen naar de Veluwe, Barneveid en Utrecht niet meer in de Langestraat stoppen, terwijl de wagens naar Wou denberg en Scherpenzeel niet in de Arnhemschestraat mogen stilstaan. NAAR DE MISSIE! Met het stoom schip „Cominewijne" is naar de missie der Paters Redemptoristen in Suriname vertrokken Pater A. Hilgen. Gods zegen ruste op zijn arbeid in onze Ncderlandsche Kolonie. Pater Hilgen C.s.s.R., was eenige aren geleden onderwijzer aan de R.K. ongensschool der St. Henricusparochie. UITBREIDEN en verbouwen van de Fruit- en Grncntcnveiling, 'aanbesteed onder leiding van den bouwkundige Blom, is opgedragen aan Th. Keulen Socsterweg 96. KERKBOUW. - De Gereformeerde kerk aan de Langegracht zal worden verbouwd en vergroot tot een bedehuis, plaatsing biedend voor ruim duizend personen. Men is voornemens het front der kerk te stellen aan het Lieve Vrouwe Kerkhof. Met een en ander Is een bedrag van ongeveer f56000. gemoeid. VOORDRACHT met 100 lichtbeelden op Donderdag 7 November 1929, in de bovenzaal der Militairen Vereeniging, 't Zand. Aanvang 8 uur. Onderwerp: Volk, kasteden, sagen en legenden van Noord-Limburg en de Peel door A. F. van Beurden, Hy potheekbewaarder b. d. en raadslid van Amersfoort, voor de leden van den Ned, R. K. Onderofficiers-Bond ,St. Marlinus", afdeeling Amersfoort, en genoodigden. GOUDEN PROFESSIEFEEST. - Don derdag 7 November a.s. hoopt de Eerw. Zuster Maria Emcrentiana (in de wereld Mej. Apol. Corn. Marsmeijer, 's Hage) den dag te herdenken waarop zij voor 50 jaren de professie ontving van de Zusters van de Congregatie St. Joseph. Zij deed haar intrede in de Congre gatie 2 Februari 1877. Donderdag a.r zal in het Moederhuis aan de B. Wuy lierslaan om 7 uur een plechtig gcz. H. Mis worden opgedragen en des avonds 6 uur een plechtig Lof uit dankbaarheid. E. VERSCHUUR - Maandagmorgen is liet stoffelijk overschot van den heer E. Verschuur op hel R. K. kerkhof be graven. De 57-jarige overledene was ruim 30 jaar trouw lid van het (Zang koor St. Franciscus Xaverius. De zangers waren bijna allen op liet kerkhof aan wezig. jOOM PIET." In het gebouw „St. Acchten" had Zondagavond de eerste opvoering plaats van de klucht „Oom Piet", gespeeld door de R. K. Tooneel- vereeniging „Euripides". De zaal was stamj vol. De spelers waren goed In hun rol, doch het stuk zelf is minder. Het spel te druk, de ontwikkeling on natuurlijk. Wat er van te maken viel, is eruit gehaald en wie eens goed lachen wil moet de reprise bijwonen, die Zondag a.s. gaat. EEN GOEDE DAAD stelde wijlen W. H.Meursing, in leven directeur-eigenaar van de Biscuitfabriek aan het bmalle pad, toen hij bij testamentaire beschik king, den grondslag gelegd heeft voor een pensioenfonds ten bate van liet oudere personeel. Het bedrijf wordt voortgezet onder algemeenc leiding van J. S. Stuurop, directeur der Vennoot schap. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Oracht no. 4 - Telefoon no. 304 Deskundige voorlichting bjj den tuin- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 4 pet. AANBESTEED werd liet bouwen van 4 woonhuizen aan den Hoogcwcg door Architect Plooij. Inschrijvers Van Lunteren, Hoevelaken 121640 Barten -22591 Knoppers, Lcusden -23800 Van Ee - 24480 Hcrtzlnger en Schimmel - 23900 Hccnekamp - 22900 Van Bekkum, Hooglanderveen - 20427 MARIONETTEN THEATER. - Voor de leden der Volksuniversiteit werd Woensdagavond eene uitvoering ge- ;evcn door Münchcner Künstler met itinne Marionetten onder leiding van Paul Brann. Bij een vorige uitvoering te Amers foort, welke voor leden van din Kunst kring plaats had, werden operettes opgevoerd, Thans werden ons uitslui tend tooncelwerkjes voorgezet. En., hoe voldaan we ook toenmaals reeds huiswaarts keerden, thans was, door de afwezigheid der muzikale begelei ding, (behalve voor de introducties) die uit den aard der zaak slechts ge brekkig was. de totaal-indruk nog bevredigender. Hoe vermakelijk en tot in de finesse verzorgd is het spel en tegenspel deze poppen! En vooral, welk een gratie ligt er iedere beweging I Het is een ware oogenvreugd deze marionetten air lieuschelijke tooncclhotden te zien ge baren. Verwonderlijk is het deelnemen van alle op hel tooneel aanwezige poppen aan de handeling ook al staan ze tijdelijk buiten het kruisvuur der gesprekken. Ook de tekst cn handeling der stuk ken, die werden opgevoerd, werkten mede tot liet welverdiend succes, dat werd Ingeoogst. Kostelijk is de charge op de drama's, waaraan het publiek zicli eenige gene raties terug vergastte. De holle roman tiek der edele ridder- cn belaagde jonkvrouwen-drama's wordt op hoogst amusante wijze gepersifleerd. Vermakelijk is ook de bespc dorre geleerdheid, waarmede jeugd wordt volgepompt, in het satirieke werkje „Qoethc". Deze groote geleerde cn dichter wordt door een toovertrucje In de plaats gesteld van een ongclukklgen examinandus, die men vragen wil stellen over Goethe en zijn werken. Goethe zeil moet nu antwoorden, doch zakt als een baksteen, terwijl een on smakelijke ncus-peutcraar dc uit hel hoofd geleerde wijsheid, waarvan hij zelf niets begrijpt, afdrcunt cn daar- Kantoorboekhandol Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Tcckenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, neemsters Ingeschreven. Ir. J. P. Leeuwenburg uit Baam zal dc posten Bllthoven. Hilversum, Austcr- litz, renbaan Blrklioven controlccrcn. De einduitslag van den tweedaag- schen afstandrit, gehouden tussclicn Deventer en Enschede, welke ril ge- fganiseerd was door de Koninklijke Militaire Sportvereniging luidt: Luitenant Pahud de Mortagnes „Henk" rljkspaard. 2. Ritmeester van Wcstcrroucn van Meeleren op „Sacha", 3. Luitenant Mazel op.Cibau- lette". 4. Luitenant Weyns op „The Kid". SPAREN. Dc oproep van de Nuts- spaarbank voor den Weroldspaardag heeft wederom in wl|dcn kring weer klank gevonden. Dc Spaarbank werd dien dag betaald f Ofschoon dit uiteraard In de cijfers niet tot uitdrukking komt, kon uit mededeelingen van liet personeel van verschillende scholen reeds afgeleid worden dat het schoolsparen vooral ook door dc verspreiding van het kindcrbock|c „Rlbbctik en Fottcpoot" een aanzienlijke vooruitgang maakt door uitbreiding van het aantal deel nemende leerlingen. lOg VL dat aan dc door de Spaarbank gegeven Als bijzonderheid zij nog vermeld raad om oud bankpapier alsnog op een spaarbankboekje te plaatsen, door velen gevolg Is gegeven. Voor een bedrag van ruim 17000 werd aan die niet meer gangbare, slechts te Amster dam inwisselbare, biljetten door de mede een schitterend examen anegt. Spaarbank ontvangen. praelriige bespotting vandcl ZIEKENI1IIIS manhuis. p.?.,_W; Zu„., theoretici, die een kunstwerk prachtig I Gordiana, Moeder In het St. Elizabeths weten te analyseeren. doch van de' hoogerc acsthctische waarde en den diepcren zin niet liet minste begrip hebben! Het was een allergenoeglijkste avond en een succes voor dc Mllnchcner kunstenaars zoowel als voor het Be stuur der Volksuniversiteit. S. RUITERSPORT. Dc Rultcrsport- vereeniging „Eemland" Is voornemens op 8 en 9 November a.s. een tw— daagschen afstandrit voor dames organiseeren. Het parcours zal tweemaal zestig meter bedragen. Daarin zullen den eersten dag een cross country cn den tweeden dag twee cross country's plaats vinden. De dames starten des morgens te ongeveer 7.30 uur uit verschillende E taatsen om dan op den 9den Novcm- er des namiddags Ie ongeveer 4 uur te eindigen bij dc Rijschool alhier. In liet geheel zijn reeds 16 deel- Gast- of Ziekenhuis te dezer slede is aangewezen als overste van liet Zuster huis aan dc Ingenhouszstr. te 's Hage. Dc Eetw. Moeder Bernardina, overste van den Huize Maris Stella te Sclic- veningen is benoemd in gelijke functie bij het St. Elizabeths Gast- of Zieken huis alhier. OEVONDEN VOORWERPEN. - Een rozenkrans, een R. K. gebedenboekje, een parapluic, een zweep, een regenjas, een hecrenvcst, een paar gymnastiek schoenen, ccn bankbiljet, een herders hond, ccn rijwielplaatje, een gouden spstd. i Bronchitis en Kinkhoest

De Eembode | 1929 | | pagina 1