Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Steeds de grootste sorteering VULPENHOUDERS Kantoorboekhandel A. van der Veer Koopt yw Schrijfmachine geneesten wtfiaaU de -huid Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prgs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentiën 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid b\j geregeld adver- teeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Post-giro no. 44234 Vrijdag 29 Nov. 1929 - No. 70 Door beloften kunt ge vrienden krijgen door daden kunt ge hen houden. Epistel en Evangelie. Broeders I Wij weten, dat het uur reeds daar is om uit den slaap te ont waken. Want nu is onze zaligheid meer nabij dan toen wij het geloof aannamen. De nacht is voorbijgegaan, en de dag is genaderd. Laat ons dan afleggen de werken der duisternis en aandoen de wapenen des lichts! Laat ons, als bij dag, eerbaar wandelen, niet in brasse- rijen en dronkenschap, niet in slaap vertrekken en oneerbaarheden, niet in twist en afgunst; maar doet aan den Heer |esus Christus. EVANGELIE volgens den H. Lucas; XXI, 2533. In dien tijd sprak Jesus tot zijne leer lingen Er zullen teekenen zijn aan zon en maan en sterren, en op de aarde ontsteltenis der volken door vervaard heid wegens het bruisen van zee en golven, als de menschen uildroogen van angst en verwachting wat der ge- heele wereld zal overkomen; want de krachten der hemelen zullen geschokt worden. En dan zullen zij den Zoon des menschen zien komen in eene wolk, met groote macht en majesteit. Wan neer nu deze dingen beginnen te ge beuren, ziet dan naar omhoog en heft uwe hoofden op, want uwe verlossing is nabij. Er. Hij zeide hun eene ge-J lijkenis: Ziet den vijgeboom en al de boomen; als zij reeds vrucht uit zich doen voortkomen, dan weet gij dat de zomer nabij Is. Zoo ook gij, als gij deze dingen zult zien geschieden, weet dan, dat het Rijk Gods nabij is. Voorwaar, Ik zeg udit geslacht zal niet voorbij gaan, totdat alles geschiede. Hemel en aarde zullen voorbijgaan, maar mijne woorden zullen niet voorbijgaan. Liturgische Kalender. Week van 1—7 Dcc. Zondag 1 Dec. Ie v. d. Advent., Tijdeigen, Mis Ad te levavi, zonder Gloria, 2e geb. Deus qui de beatae, 3e voor Kerk of Paus. Maandag 2. H. Bibiana, 2e geb. Excila, uit de Mis van Zondag, 3e Deus qui de beatae. Dinsdag 3. H. Franciscus Xaverius, 2e geb. Excita. Woensdag 4. H. Petrus Chrysologus, 2e geb. Excita, 3e H. Barbara, Credo. Donderdag 5. Mis als Zondag zonder Gloria, 2e geb. H. Sabbas, 3e Deus qui de beatae. Vrijdag 6. H. Nicolaas Bisschop, 2e geb. Excita. Zaterdag 7. H. Ambrosius, 2e geb. Excita. 3e geb. en laatste Evang. d. Vigilie. Credo. Matadordoozen. - Bouwplaten voor Watervliegtuig en Postvliegtuig. Langestraat 65 t.o. Krommestraat nen worden gehouden, die 't vuur van missie-ijver weer nieuw voedsel zou geven en aller geloofsleven versterken iu. Zeer juist en waar zegt 't Programma boek der I14MAT: „Niet ieder kan de Missieactie steunen door milde gelde lijke bijdragen, doch de huisviijtbe- oefenaar die zijn talent en werkkracht geeft voor 't vervaardigen van voor werpen ten dienste der Missie, doet meer dan 't brengen van geldelijke offers: hij geeft z'n persoon, z'n eigen ik hij is missionaris door z'n ar beid!" Mochten er vereenigingen of parti culieren zijn, die de huisvlijt in dienst der Missie wenschen te stellen, dan zijn wij gaarne bereid, verdere inlich tingen te verstrekken. Vandenbouwk. ingenieur G. Deur, architect te Nijme gen, kregen wij de toezegging dat hij ons de noodige teekeningen gratis zal verstrekken. Verder is een pater van 't Missiehuis Ie Uden begonnen met de samenstelling van 'n beknopte hand leiding voor de Missiehuisvlijt. Moge dit nieuwe Idee, door tal van apostolisch-gezinde mannen en jongens opgenomen en verwezenlijkt, voor de Missie worden 'n bron van blijvende, krachtdadige ondersteuning. M. VAN ES S.V.D. Missiehuis St. Willebrordus, Uden (N. Br.) TELEFOOri 326 TELEFOON 326 Evangelie verklaring. Ie Zondag van den Advent. Het Kerkelijk jaar neemt ecu aan vang me» den H. Tijd van den Advent. Dit woord beteekent komst of aankomst en de Kerk wil ons in deze dagen her inneren aan den tijd waarin hel Jood- sche volk wachtte op de komst van den beloofden Messias. Vier duizend jaren hebben de vromen Israel's naar Hem verlangd, hetgeen aangeduid wordt door den tijd van vier weken. Het is een tijd van voorbereiding op de komst des Heeren. Vandaar dat in de drie volgende Zondagen telkens in de Evangeliën de H. Johannes den Doopcr, de Voorlooper van Christus, ons voorgehouden wordt, roepende Bereidt den weg des Heeren. Vandaar dat op dezen eersten Zondag onze Moeder de H. Kerk ons eerst nog eens wijst op de tweede komst des Heeren bij het laatste oordeel, opdat.wij door een heilzaam vreeze worden opgewekt tot boetvaardigheid als voorbereiding op de eerste komst des Heeren op het Hoogfeest van Kerstmis. Om deze voorbereiding gepast te doen, zijn de openbare vermakelijkheden en bruilof ten in den Advent voor Katholieken verboden. Het Evangelie zelf is ongeveer ge lijkluidend aan dat van den laatsten Zondag van het Kerkelijk jaar, alzoo ook de Evangelieverklaring. We willen echter nog het volgende opmerken: De woorden des Heeren: „Hemel en aarde zullen voorbij gaan enz." geven aan sommigen wel eens de gedachte in: „de hemel is toch onvergankelijk, eeuwig, hoe kan Jezus dan zeggen: Hemel en aarde zullen voorbijgaan?" Het antwoord hierop is heel eenvoudig: met dien Hemel, die vergaan zal, bedoelt de Zaligmaker niet de verblijfplaats der Heiligen en Zaligen, den onzichtbaren Hemel, maar de zichtbare Hemel beslaande in zon, maan en sterren. „Hemel en aarde nu zullen vergaan, maar mijne woorden zullen niet voorbij gaan." Zulk een taal in den mond eens menschen zou de hoogste uiting van zelfverheffing, van zelfoverschatting zijn geweest Welke geleerde heeft ooit zoo iets durven zeggen? Jezus, de nederige bij uitnemendheid, heeft die woorden durven spreken omdat Hij de mensch geworden God was. Wie, die de ge schiedenis der eeuwen na Christus kent, zal nog twijfelen aan de uitkomst, de vervulling dezer uitspraak? Dat wij allen dan met een bereidwillig hart luisteren naar de woorden die uit Zijnen mond vloeien, als naar de woo den der Eeuwige Waarheid; dat Ziji uitspraken de norm en richtsnoer zijn onzer daden en niet onze eigen kort zichtigheid en hartstocht; dat Hij voor ons zij de Weg, de Waarheid Leven. Een nieuw terrein van Missieactie voor Mannen en Jongens 't Is van algemeene bekendheid, dat de missie-actie der vrouwen, door persoonlijken arbeid in de bekende Missie naaikransen, zeer veel steun aan 't Missiewerk heeft verleend met vreugde constateeren de Missio- landen, dat deze blik belangstelling vragen voor 'n veld van Missie-steun, ons aangewezen door een vrouwelijke leekenapostel, doch bedoeld voor onze mannen en( jongens: n.l. de Huisvlijt in dienst der Missie. i jaar geleden mocht de on- dergeteekende van een dame uit Den Haag een schrijven ontvangen met de vraag: «Zouden ook de mannen en jongens die een vak kennen, niet even goed als de dames tot nu toe met zooveel succes hebben gedaan, voor de Missies kunnen werken, door 't vervaardigen van kerkmeubelen voor onze hulpbehoevende Missionarissen?" Wij stelden dit schrijven ter hand aan den Z.Eerw. Heer A. J. Ratté, den Voorzitter van de HAMAT (Haagsche Missieactie-Tentoonstelling). Met welk succes deze volijverige Voorzitter daar van gebruik heeft weten te maken, heeft de inderdaad prachtvolle collectie kerkmeubelen getoond, die tijdens de HAMAT in 't Kurhaus te Scheveningcn was geëxposeerd en die daarna onder de verschillende missioneerende Orden i Congregaties verdeeld is. Welk een zegen zou 't Missies zijn, indien deze nieuwe wijze van actie alom in ons land zou wor- spreid en beoefend! Welk een groote vooruitgang der Missiebeweging zou 't beteekenen, indien in elke pa rochie naast 'n bloeienden Missie-naai- krans, 'n Missie-huisvlijt-vereenigiug bestond, wier leden mannen en jongens door persoonlijke offers van handenarbeid, zouden medewerken aan den opbouw en de uitbreiding Christus Kerk! Als voorbeelden ter vervaardiging noemen wij de volgende kerkmeubeubelen en ornamentenstaan en hangkruisen; bid- en biechtstoelen; missaalstoeltjes en lessenaars; consoles voor beelden; lijsten voor kruisweg staties; kandelaars, tabernakels en expositietronen, ja, zelfs doopvonten, preekstoelen, communiebanken, altaren, die, met 't oog op 't transport naar de Missie, gemakkelijk moeten uit el kaar fe nemen zijn. 't Ligt voor de hand, dal alle meubelen eenvoudig moeten zijn, doch mooi van vorm, so- lied van materiaal tn afwerking en, last not least, volgens de eischen.die liturgie en praktijk aan de verschillende vrouwelijke Missie-actie steeds meer i voorwerpen stellen, in omvang en betcekcnis wint. I Jaarlijks zou dan van 't werk der Bij dezen kom ik nu "n enkel oogen- mannen en vrouwen 'n expositie kun- Krommestraat 12 Electrischè Bakkerij BANKETLETTER 24 cent per Ons GEVULDE SPECULAAS 22 FIJN QEKR. 16 FONDANT BORSTPLAAT 14 MARSEPAIN FIGUREN in verschillende prijzen (Eigen fabrikaat.) Ruim voorzien in CHOCOLADE LETTERS BERICHTEN UIT AMERSFOORT Tol overname van strooken grond aan den Arnhemschenweg, voor ver betering, werd besloten, zoomede tot GEMEENTERAAD. In de Dinsdagavond gehouden ge meenteraadsvergadering werd na mede- deeling van ingekomen stukken goed gekeurd het voorstel van B. en W. tot benoeming van personeel bij het kan toor Gemeente Ontvanger en Centrale Boekhouding. Overeenkomstig hel voorstel van B. en W. kreeg deze zaak haar beslag. Alleen kwamen eenige leden op voor den heer Berends, die zou benoemd worden tot adjunct-kassier terwijl hij onder de oude regeling eerste ambte naar ten kantore van den gemeente ontvanger was. In salaris bleef deze ambtenaar gelijk maar zijn nieuwe titel werd als van minder hoog gehalte be schouwd. Men adviseerde: „benoem hem tot kassier!" Wethouder Thien moest sterk ont raden in de tegenwoordige omstandig heden in te gaan op dit verzoek. De Raad heeft het voorstel bekrachtigd beide diensten saam te smelten. In het kader van den georganiseerden dienst is geen plaats voor twee kassiers. Door de verandering is het ambt van eerste ambtenaar ten kantore van den ge meenteontvanger verdwenen. De nieuwe ontvanger moet straks volgens voor schrift een voordracht indienen voor plaatsvervangend ontvanger. Maar dat zal vermoedelijk dan iemand zijn, die den volledigen dienst kan waarnemen. Toen de positie van eerste ambte naar was verdwenen is hem een titel gegeven in dezelfde salarisschaal. De heer Berends hecht aan den titel, maar als hij solliciteert en hij zet den toe stand uiteen zal hem dat in zijn pro motiekansen niet schaden. ,B. willen wel eens overwegen of iets gedaan kan worden, zonder dë billijkheid te schaden ten aanzien van andere ambtenaren. Na eenige discussie werd de be noeming van den heer Berends aan gehouden. Aan Ds. Tj. Kielstra is eervol ont slag verleend als leeraar in de He- breeuwsche taal aan het Gymnasium. Crediet werd verleend voor riolee- ring en verharding van het verlengde der Zonncbloemstraat. Tot wijziging van de ontwerp statuten van de N.V. tot exploitatie van auto busdiensten gaf de Raad verlof. Overdracht in eigendom, onderhoud beheer van diverse werken langs de Eem aan de provincie had plaats. De lijst van straatnamen werd aan gevuld. De straat langs de markthal ter zijde van St. Jozef heet nu Markt halstraat. Het pakje moet rein zijn! De winst maar heel klein zijni En alles piekfijn zijn! 't Succes zal dan mijn zijn! DE ROOIJ BOTER Stationsatraat 55 - Tel©/. 988 - Amersfoort mmm Roomboter onder RijKscontrOlef mmu Melange, in smaak en geur ala natuurboter! of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij H. ELZET7AAR KANTOORBOEKHANDEL LANGESTRAAT 84 TEL. 528 overdracht van de provincie Utrecht van een strook grond gelegen aan den Hooglandschenweg onder Hoogland ter oppervlakte van pl.m. 2830 M2. tegen den prijs van f2122.50. Aan de Ned. Herv. Gemeente te Leusden is vergunning verleend tot het aanleggen van een weg naar de begraafplaats te Leusden. Het voorstel van B. en W. tot ver huring van het hotel Oud-Leusden aan W. Jeths werd aanvaard, mits de pachter de voorgenomen verbeterin gen aanbrengt. Tot verkoop van bouwterrein aan de Tollenslaan groot pl.m. 1419 M2. voor f7800 en van tuingrond achter dat terrein groot pl.m. 671 M2. voor f1200 aan P. K. van Eykelenburg werd besloten. Eveneens tot verkoop van bouw terrein aan de Heinsiuslaan groot pl.r 1849 M2. voor f 15.500 aan P. K. v; Eykelenburg en tot verkoop aan Bloemheuvel van bouwterrein aan de Heinsiuslaan groot pl.m. 693 M2. voor f5200. Ontheffing is verleend van artikel 8 van het Werkliedenreglement voor de aanstelling van J. Ph. van Mechelen tot smid-bankwerker aan de Gasfabriek, Aangehouden werd de beslissing op het verzoek van J. J. Hamersveld om ontheffing van de verordening houdende eischen voor verlofslokalitei ten ten aanzien van het perceel Utrechtschestraat 49. Aangehouden werd het voorstel en W. tot het verleenen van finan- cieelen steun aan de stichting „Volks huisvesting II" voor den bouw van 38 woningen aan de Kruiskamp. Het vaststellen van een verordening tot het heffen van een havengeld en tot wijziging van de verordening op de heffing van rechten voor het ge bruik van den openbaren weg enz. (Kadegeld) ging zonder bezwaar 'sRaads zijde. Tot aflossing van 6 pCt. Rijksvoor schotten woningbouw en tot bestem ming der gelden van het „fonds wegens overdracht van het gemeentelijk elec- triciteitsbedrijf" tot dekking dezer af lossing werd besloten. Nog werd goedgevonden de verkoop in een perceel fabrieksterrein aan de Nijverheidstraat groot pl.m. 2683 M2. voor f 16517.50 vrij op naam van de firma van Kuyk en Dekhuijzen. Bij de rondvraag kreeg Weihouder Thicn gelegenheid mede te deelen, dat er misverstand was gerezen over een uitlating door hem in de vorige raads vergadering gedaan bij de behandeling van het voorstel tot aanstelling van een behandelenden schooltandarts. Het is onjuist dat hij zou hebben beweerd dat dr. Heyermans te Amsterdam tegen stander van tandheelkundige behan deling is. Dr. Heyermans was er tegen de, school voor allerlei doeleinden, buiten het onderwijs gelegen, te gebruiken, maar daarmede is niet bedoeld te be weren dat hij tegen overheidsbemoei- mr. Stadig voor een pakkend slot. Hij trachtte de rondvraag dienstbaar maken aau 't opzetten van een standje tegen B. en W. in het algemeen en tegen den Wethouder voor het marktwezen in 't bizonder, naar aan leiding van het feit dat een paar weken geleden de Markthal op 'n Vrijdag morgen was gesloten voor den eier- handel wegens het houden eener pluimveetentoonstelling in de hal. De strenge Mr. ging hierover danig te keer en wist zijn verontwaardiging over dit simpel feft zóó op teschroir- - ven, dat het den schijn kreeg alsof B. en W. zich aan iets wat zoo ongeveer aan landverraad gelijk staat, hadden schuldig gemaakt. De toelichting door den Voorzitter i den betrokken Wethouder gegeven, hoe duidelijk ook, vermochten niet den strengen Mr. tot wat milder opvatting te stemmen. Allereerst bleek uit de toelichting zeer duidelijk, dat B. en W. achteraf ok van meening zijn, dat het 'ensehelijk is de markthal voortaan niet meer volledig aan haar bestem ming te onttrekken op een marktdag. De toestemming voor het houden der tentoonstelling was reeds in Juni verleend toen de hal nog in aanbouw was. Op den bewusten marktdag was er nagenoeg geen aanvoer van eieren. Het weer was goed en eventueel zou men gebruik maken van de niet in gebruik zijnde overdekte pakruimte. Volmondig werd erkend dat alleen den Raad de bevoegdheid toekomt in derge lijke gevallen de beslissing te nemen. Wanneer men nu verder indachtig wil zijn, dat de hal nog pas eenige weken in exploitatie is en dat er nog verschillende regelingen betreffende huurvoorwaarden moeten worden vastgesteld, dan zal ieder verstandig mensch moeten toe geven, dat de zaak, na de bekentenis van min of meer ondoordacht te heb ben gehandeld en na toezegging van nadere voorstellen, voor den Raad uit had moeten zijn. Niet aldus was de meening van mr. Stadig, die als een openbare aankla ger, niet willende acht geven op ver zachtende omstandigheden, het volle pond: een motie van strenge afkeuring, ging eischen. De heeren moesten op de knieën! Deze motie werd, vreemd genoeg ondersteund door eenige leden, die blijkbaar onder suggestie van het ge zwollen woordenspel van den strengen Mr., zich in diens gevolg schaarden. Waar aan de motie van afkeuring nog verbonden was een beperking van het gebruik der hal, waarvan de finan- cieele gevolgen moeilijk waren te over zien, was de Raad zoo wijs acht te geven op het verstandig advies van den heer Noordman, die uitstel van behandeling voorstond. Aldus werd besloten. ing Kardinaal Van Rossum zal op 8 December, (eest der Onbevlekte Ont vangenis, de H. Priesterwijding toedie nen aan onze vroegere stadgenoot, den Eerw. heer E. E. Boekenoogen, be stemd voor het Apostolisch Vicariaat van Noorwegen, De plechtigheid heeft plaats in de ig op dat gebied zou zijn. De plechtigheid heelt plaats in de Op 't eind der vergadering zorgde [kapel van het College der Propaganda.

De Eembode | 1929 | | pagina 1