De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Koopt ow Schiijtmachine _p Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Builen Amersfoort f 1.10 Advertentiën 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid by geregeld adver- leeren. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegricht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44254 Vrijdag 6 Dec. 1929 - No. 72 De beste voldoening genieten wij, wanneer wij heden herstellen, wat wij gisteren verzuimd of misdaan hebben. Epistel en Evangelie. Tweede Zondag van den Advent. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Romeinen; XV, 4—13. BroedersAlles wat geschreven werd is lot onze onderrichting geschreven, opdat wij door de lijdzaamheid en de vertroosting der Schriften de hoop mo gen hebben. De God nu der lijdzaam heid en der vertroosting geve u, één van gevoelen te zijn onder elkander volgens Jezus Christus; opdat gij, één van ziel, met éénen mond God en den Vades onzes Heeren Jezus Christus moogt verheerlijken. Daarom r.eemt el kander aan, gelijk ook Christus u heeft aangenomen ter eere Gods. Want ik zeg. dal Christus Jezus dienaar der be snijdenis geworden is om wille van Gods waarachtigheid, om de beloften aan de Vaderen gestand te doen; en. dat de heidenen God wegens barmhartigheid verheerlijken.gelijk er geschreven staat: Daarom zal ik U loven onder de hei denen, o Heer! cn uwen naam lofzingen. En wederom zegt zij: Verheugt u, gij heidenen, met zijn volk! En wederom: Looft den Heer. alle gij heidenen, en maakt Hem groot, alle gij volken! En weder spreekt Isaia: Daar zal zijn de wortel van Jesse, cn een die zal op staan om over de heidenen te heer- schen; op Hem zullen de heidenen hopen. De God nu der t)oop vcrvullc u met alle blijdschap en vrede in het geloo- ven, opdat gij overvloedig moogt zijn in de hoop en de kracht des t eiligen Geestes. EVANOELIE volgens den II. Maltheus. XI. 2—10. In dien tijd, toen Joannes in de boeien de werken van Christus vernomen had, zond hij twee zijner leerlingen en zeide tot Hem: Zijt Gij degene die komen moet, of verwachten wij eenen anderen? En Jezus, antwoordend, zeide hunGaat en boodschapt aan Joannes wat gij ge hoord en gezien hebt: blinden zien, kreupelen wandelen, melaatschen wor den gereinigd, dooven hooren, dooden verrijzen, aan armen wordt het Evan gelie verkondigd; en ialig is hij, die zich aan Mij niet zal geërgerd hebben. Toen zij nu heengingen, begon Jesus tot de scharen aangaande Joannes te zeggenWat zijt gij in de woestijn gaan zien? Een riet, door den wind heen en weder bewogen Maar wat zijt gij gaan zien? Eenen mensch, gedost in zachte kleederen? Zie, die de zachte kieederen dragen, zijn in de huizen der koningen, Maar wat zijt gij gaan zien? Eenen proleet? Ja. zeg Ik u, en meer dan een profeet. Want deze is het, van wien geschreven staat: Zie. ik zend mijnen engel voor uw aangezicht, die uwen weg voor U bereiden zal. d. Advent. Maandag 9. In paars: Mis van de 2e Zondag v. d. Advent, zonder Gloria, 2e geb. Oct. Onb. Ontv., 3e van de H. Geest. Dinsdag 10. Mis en 2e geb. als Zondag., 3e H. Melchiades. Woensdag 11H. Damasus I, ?e geb. Oct. Onb, Ontv,, 3e Excila. Donderdag 12. |Mis en 2e geb. als Zondag 3e geb. H. Geest. Vrijdag 13. H. Lucia, 2e geb. Oct. Onb. Ontv., 3e Excita. Zaterdag 14. Alles als Donderdag. Liturgische Kalender. Week van 1—7 Dec. Zondag 8 Dec. O.L.V. Onb. Ont vangenis, 2e geb. Excita en laatste Evang. uit de Mis v. d. 2e Zond. v. Baarn voert een pro ces van dertig laren lang door T. Pluim. Oudtijds log ter plaatse van de huidige Vuursche een uitgestrekt bosch, beginnende bij de tegenwoor dige Hollandscbe Rading (Zwaluwen berg) en eindigende b« de Praam gracht. Dit groote woud droeg den naam van Furs, dat wel een verkor ting zal zijn van 't Latjjnsehe foresta. d.i. bosch, zooals ook ons „foreest". In 985 schonk Keizer Otto, als leen heer van ons land, het „Furs" aan den Bisschop van Utrecht, waar dc kerkvorst natuurlijk overvloed van timmer- en brandhout vond. Maar daar hij nog andere van dergelijke bosschen bezat, schonk hij in 1085 liet westelijk deel er van as pittel van St.-Jan te Utrecht en in 1239 het gehcele Furs. (Iu de stad Utrecht had men 5 kerken, waaraa" een college of kapittel van knnunni ken verbonden was, die uit de goe deren welke aan 't kapittel geschon ken waren, de benoodigde inkomsten genoten. Aan 't lioofd stond voor 't beheer der vele goederen een Proost en aan 't hoofd der kapittelheeren of STEEDS DE GROOTSTE SORTEERINO VULPENHOUDERS KANTOORBOEKHANDEL 1 F. fl. TULP m Langejlr»»t 65 t.0. Krommestrnt - TEL. 324 Evangelie verklaring. 2e Zondag van den Advent. De H. lohannes, van wie het Evan gelie hier spreekt, isjohannes de Dooper de Boelgezant en Voorloopcr des Heeren, die doopte aan den Jordaan en wegens zijn optreden tegen Herodes, in echtbreuk en bloedschande leefde. de gevangenis gezet was en later onlhoofd geworden is. Zijne leerlingen hadden vrijen toegang tot hem in de gevangenis en zoo ge schiedde het dat hij hen op zekeren dag heenzond met de opdracht naar Jezus te gaan en Hem de vraag te stellen„Zijt Gij degene die komen moet of hebben wij een anderen te wachten, Niet alsof Johannes zelf daar nog aan twijfeldehij zelf had immers reeds den Zaligmaker aangewezen: „Ziedaar het Lam Gods, ziet Hem. die wegneemt de zonden der wereld"; hij zelf had. toen hij den Zaligmaker doopte in den Jordaan, de stem des Vaders vernomen„Deze is mijn welbeminde Zoon. in Wien Ik mijn welbehagen heb." Johannes zond echter zijn leer- lingcr. tot Jezus opdat zij zelf uit Zijn mond zouden vernemen dat Hij de lang verwachte Messias was. Hoe wenschelijk ware het dat alle oversten den H. Jo hannes hierin navolgen en evenveel zorg hadden voor het heil hunner on derdanen. Hoe wenschelijk ware het dat alle oversten hun kinderen en hun onderhoorlgen naar het christelijk on derwijs, naar de predikatie's zon- len om daar Gods woord te vernemen. De Zaligmaker nu gaf aan de leer ingen op hun vraag geen rechtstreeks antwoord wijl Hij niet enkel door woor den van Zich zeiven getuigenis wilde geven. Jezus wees hen op Zijne wer ken, op Zijne wonderwerken, die het grootste bewijs waren voor Zijne god delijke zending, voor ZijnMessiasschap, wijl zij als zoodanig door den Profeet Isaias van den Messias waren voorspeld „Gaat en boodschapt aan Joannes wat gij gehoord en gezien hebt: blinden zien, kreupelen wandelen, dooven hoo ren enz." Leeren we hieruit dat we niet door woorden maar vooral door onze daden toonen wie we zijn. „Niet wie zich zeil aanbeveelt (door woor-) den) is goea bevonden maar dien God aanbeveelt (om zijne werken)". Zoo- velen zijn er, die zich zeiven aanbe velen als talentvol en deugdzaam méér dan ze in de oogen van Goó in wer kelijkheid zijn om hunne werken van God dien lof, dien ze zichzelven toekennen, niet verdienen. Laten daden meer dan onze woorden ons zeiven spreken. Doen we ons best door onze daden van God een maal dien lofspraak te vardienen, dien Jezus omtrent Johannes gaf aan diens leerlingen. Jezus roemt Johannes om zijn standvastigheid (Johannes was niet een riet door den wind heen en weer bewogen), om zijn strenge boetvaar digheid (Johannes was niet gehuld in zachte kleederen), om de waardigheid van zijn ambt (deze is meer nog dan een profeet, hij is Voorlooper des Heeren). Mochten ook wij door de wonderen des Heeren versterkt en be vestigd worden in ons geloof zóó, dat wij niet slechts Katholieken zijn van naam maar vooral van de daad. Gehoorzaamheid. De deugd, die lieden ten dage het meest in discrediet schijnt, is wel de gehoorzaamheid, Het vierde gebod „Eert Uw vader en Uwe moeder" slaat niet enkel op den eerbied, dus op de gehoorzaamheid, van kinderen jegens hun ouders, maar op die van alle ondergeschikten jegens het boven hen gestelde gezag, op die van de onder danen tegenover de wettige overheid. De moderne geest heeft voor de deugd van gehoorzaamheid geen achting meer. Gehoorzaamheid is voor den volwassen mensch onwaardig, zoo meent men, en ternauwernood vindt men ze nog in de kinderkamer. Men wil geen kerke lijk of staatsgezag meer. Sedert den Hervormingstijd, is de volgzaamheid bij de andersdenkende christenen in geestelijk opzicht bijna geheel verdwenen, Om een nietigheid in de bijbeluitlegging scheidt men zich af en het is te vergeefs, dat de synodes nog eenigszins trachten een dam op te werpen tegen verdere scheuring. En wal zien wij gebeuren in de politiek?Opstand allerwege tegen het gezag; een geest van ontevreden heid zaaien. Door de communistische en anarchistische cellen, die overal doordringen, wordt de omverwerping van de bestaande orde gepredikt. Wat zien wij echter gebeuren, wanneer der gelijke revolutionnairen de macht handen krijgen? Elke ongehoorzaam heid wordt dan met verbanning of den dood gestraft. Zie naar Rusland, o. a. met de gevallen Bessedowksky en Trotsky. Is het niet waar, dat in de moderne vrouwenbeweging opstand en ongehoorzaamheid het sterkst over- heerschen? Weg moet het gezags- element in het huwelijk; men stoort zich bij de kleeding aan geen voor schriften van welvoegelijkheid. Maar, zal men vragen, is er dan geen enkele macht in staat om aan de steeds voortschrijdende ongehoorzaam heid paai en perk te stellen? Moet de wereld dan maar haar ondergang te gemoet snellen doordat de menschen hoe langer hoe meer tegen elkander opstaan; kinderen tegen hun ouders, Kanunniken een Deken). cede schenking was kapittel van St.-Jan goud waard. Im mers er was reeds eenige jaren groot gebrek aan hout geweest de eenige brandstof dier dagen; maar gelukkig „ontdekte" men een uitnemend sur rogaat (of plaatsvervanger) nl. de turf. En nu strekte zich van de Gooi- sche grens bij Eemnes, over 't W. en Baarn, verder over het Furs en nog een eind ver langs den Soes- lereng (Hees, enz.) een ryk hoog veen uit, dat door de ontginning in den brundstoffc-nnood voorzag, cn goud opbracht. Vandaar dat de schen king, de Bisschop in 1239 aan 't Ka pittel van 't St.-Jan met de Vuursche deed, een rijke bron van inkomsten •oor dal Kapittel werd. Men toog dan ■ok naar de Vuursche om er inet de 'erturving te beginnen. Tevens gaf de Bisschop vergunning om uit de venen aldaar een vaart naar de Eem te graven, ten einde de turf te kun nen vervoeren de Praamgracht. Turfgravers hebben dus 't eerst de Vuursche bevolkt; op de afgegraven venen vonden zjj tevens goeden bouwgrond. Op 16 Jan. 1136 gaf het Kapittel van 't St.-Jan aan heer Johan Drukenburg, die een hofstede op de Vuursche bezat (liet latere kast ik zeg *t Kapittel gaf hem de V sclie in pac.it, met alle toebehooren (dus ook de venen), jaarlijks tegen 15 mark 8 lood zilver (omstreeks 60 gulden). Deze oorkonde, waaraan nog de beide zegels hangen, wordt 'liet Rijksarchief te Utrecht be nard, zooals trouwens liet geheele rcliief van het genoemde Kapittel. Ik heb daarin de slof voor dit opstel gevonden, waarbij de Chartermees ter, Mr. R. van Roven, mij welwil lend ter zijde stond. Maar tegen die verpachting kwa protest. Baarn had al jaren lang (meer dan een eeuw) in en by de bosschen van de Vuursche gehakt, turf gegraven cn plaggen (of zoden) gehaald. Nu heer Johan een deel dier gronden in pneht had gekregen, werd natuurlijk Baarn geweerd; doch de jonge „Stadt van Baerne" liet het er niet bij en teekende bij het Kapittel (als pachtheeren) protest aan. Op 1 Dec. 1436 (dus nog in 't zelfde jaar) benoemden „Burgemeester, Schepe nen en Raad der stad Baarn" een ge volmachtigde om met het Kapittel te onderhandelen. Maar de heeren van St.-Jan stoor- ondergeschikten tegen hun patroons, onderdanen tegen de overheid? Ja, zulk een macht is er Goddank, en wel: de katholieke kerk. Waar vindt men een jehoorzaamheid als bij onze geeste- ijken, die zonder eenige bedenking of tegenstribbelen moeten gaan, en ook gaan, waar hun overheid hen heen zendt; waar een gehoorzaamheid als in onze kloosters, in onze staatkunde, scholen, vereenigingen, enz. Welke andere godsdienst heeft een leergezag, waaraan elk rechtgeaard geloovige zich ie en met gerustheid onderwerpt? ligt het groote verschil, de diepe klove, tusschen ons en de wereld. Het katholicisme is positiefal het andere negatief. Negatief is het twisten der andersdenkenden over uillegging van den bijbel; negatiefis de versplintering in alle mogelijke kleine staatkundige partijennegatief in de volgzaamheid van de in andere opzichten opstandigen aan een tyrannieke, slechte, onzedige mode. Wat dc wereld noodig heeft, dat is geloof en een uit dat geloof voortspruitende gehoorzaamheid. Wij hebben nood;^ een gehoorzaamheid zooals van den oudvader Abraham, die niet aarzelde om op Gods bevel zijn eenigen zoon te offeren, van een H. Jozef, die om geen reden vroeg, toen God hem door een engel liet be velen met het kind en zijne moeder naar Egypte te vluchten, van een H. Paulus. die niet anders vroeg dan: Wat wilt gij Heer, dat ik doen zal". Het zijn juist de grootste heiligen, die hebben weten te gehoorzamen. „Zie de dienstmaagd des Heeren." zeide de H. Maagd Maria, toen de engel Gabriël haar het geheim van demensch- wording van Christus ontsluierd had. En Christus zelve, wat een voorbeeld van gehoorzaamheid. Hij, de God- mensch, was onderdanig aan zijn schepselen, aan de H. Joseph en Maria hij was gehoorzaam tot den dood toe. Al deze voorbeelden van onvoorwaar delijke gehoorzaamheid zijn niet on redelijk, maar zeer redelijk, daar zij voortsproten uit een diep geloof. Wij hebben onzen vrijen wil niet gekregen om onverstandig, maar om verstandig te handelen. Wij moeten meer onaf hankelijk zijn van modegrillen, van schijnwetenschap, van de gevaarlijke peis, kortom van de groote massa, die den breeden weg bewandelt. Wij moeten ons ondergeschikt maken aan God en aan de geopenbaarde waarheid. Daarin moeten wij onze eer en kracht vinden. Dat alleen kan ook de wereld redden. bebouwde gemeenten op een afstand van ongeveer 200 Meter, terwijl niet lager mag gevlogen worden boven be woonde gemeenten dan 400 Meter. Tevens werd onderzocht door den Krijgsraad of de vliegeniers zich ook hadden te verantwoorden wegens ver boden kunstvliegen. Volgens de toelichting van een des kundige behoort tot het kunstvliegen, dat de toestellen een ongewonen stand maken. Zig-zagsgewijze vliegen of vlieg machines scherp op hun kant zetten heeft niets van een kunstvlucht, maar :ijn slechts gevaarlijke kunsten. Uit het verhoor bleek, dat de mili taire vliegeniers ieder voor zich gaarne een plaats uitkiezen, geboortestad, of waar hun familie of meisje woont, om daar hun vriendelijke attentie met hun vliegtuig te demonstreeren. De president vond de demonstraties als zoodanig zeker heel aardig, maar wees toch ernstig op het groot gevaar voor ongelukken. De Krijgsraad wil voor dezen eersten keer clement oor- deelen, maar indien dergelijke voor vallen in de toekomst nog zouden her halen, zullen strenge straffen volgen. Van de aanklacht wegens verboden kunstvliegen werden allen vrijgesproken, vermits niet gebleken was, dat bepaal de kunstvluchten waren verricht. Dus bleven alleen over de overtredingen van art. 55 vooral, alhoewel ook nog in ernstige mate de bevolking schrik was aangejaagd en overlast werd gedaan. leder der sergeant-vliegeniers werd voor den eersten keer veroordeeld tot f 20 boete. Binnenland KUNSTENMAKERIJ. Als iets nieuws bij de uitvoering der rechtspraak van den Krijgsraad zien we strafzaken wegens overtreding van art. 5ü en 43 van het reglement op het Luchtverkeer. Het was in ons land voor het eerst, dat delicten dienaangaande in de termen vielen, te worden behandeld voorden Krijgsraad. Verschillende reserve-sergeant-vlie geniers hadden zich n.l. te verant woorden ter zakedat zij zich hadden schuldig gemaakt aan vliegen boven of neemt een abonnement eoor onder houd van uw schrijfmachine bij H. ELZEDMR KANTOORBOEKHANDEL Q LANOESTRAAT 84 TEL. 528 C. W. van der Vuurst en H. Kooij. GehuwdW. H. van de Steeg en A. Ravenhorst C. W. Reiff en M. Hen- driksen. Overleden: Antoon A. Los, 76 j., echtg. v. M. Mewe JanSlin- genberg, 57 j„ echtg. v. D. J. F. Ti- lanus Antonetta Tijhuis, 65 j., echtg. H. J. v. Dijen. DE AMSTERDAMSCHE DRAAI. Nu Amsterdam in minister Reymer een bewindsman ziet, minder gepor teerd voor het Geldersche Vallei-kanaal- plan dan zijn voorganger minister Van de Vechte, heeft het van zijn voorkeur voor het plan Wijk bij Duurstede willen doen blijken door het aanne de volgende motie „De Raad noodigt B. cn W. uit de regeering te verzoeken onverwijld de indiening te bevorderen van een wets ontwerp Amsterdam-Rijn over Wijk bij Duurstede". Deze motie werd met flinke meer derheid aangenomen. Vrij algemeen wordt in deze uitspraak ..n vermindering der kansen voor den aanleg van het kanaal door de Gel dersche Vallei gezien. De vraag is nu of de Regeering het aandurft Amsterdam het beste kanaal, dat is: het Geldersche Vallei-kanaal, op te dringen tegen wil en dank. Tot een juiste beoordeeling der voor- ,.i nadeelen aan de uitvoering van eenig plan verbonden is de Amster- dainsche Raad evenmin in staat als de Raad van 's Heer-Hendriks- kinderdijk. BURGERLIJKE STAND VAN BAARN Geboren: Tcunis Lammert, z. v. G. Hartog en H. Ruizendaal Johanna Jacoba Maria, d. v. H. J. Giele en M. E. Schouten Gerrit, z. v. G. v. Wee en J. A. Hilhorst. Ondertrouwd: A, Hooyer en D. J. van Tuil J. W. Jagtenberg en H. van Amerongen Boekbespreking. Kerstnummer 1929 der Kath. Illustratie. Evenals vorige jaren heeft de be kende geillustreerde weekblad dc Katholieke Illustratie wederom een extra Kerstnummer het licht doen zien. Wij hebben dit Kerstnummer met zeer veel belangstelling gezien en door gelezen. Op druk-technisch gebied gaat deze uitgave ongetwijfeld aan de spits van alles wat tegenwoordig op dit gebied geboden wordt en met genoegen wor den wij er bij de beoordeeling'van dit nummer weer eens aan herinnerd, dat de Katholieke illustratiepers zich op het eerste plan heeft weten te plaatsen. Mocht verleden jaar reeds worden gesproken van een geslaagde uitgave voor 1928, die voor dit jaar kan er aanspraak op maken buitengewoon geslaagd te zijn. Dit Kerstnummer, waarin verschil lende reproducties naar teekeningen van oude en nieuwe meesters in kleurendruk zijn opgenomen, bevat 64 pagina's groot formaat op zwaar luxe papier. Vele bekende schrijvers ver leenden hun medewerking, waarbij de illustrator Herman Moerkerk den tekst verluchtte. De uitgeefster is in haar keuze van foto-materiaal en verderen inhoud bij zonder gelukkig geweest. Het Kerst nummer 1929 der Kath. Illustratie zal zijn weg onder de abonné's van dat blad zeker wel vinden. Kerknieuws DE KEUZE Het Metropolitaan Kapittel van het Aartbisdom is bijeengekomen, om de voordracht op te maken ter benoeming van een Aartsbisschop op den Utrecht- schen zetel. De voordracht werd ver volgens overgelegd aan het Doorluchtig Episcopaat, dat de volgende week bijeenkomt, waarna de voordracht via de Pauselijke Internuntiatuur naar Rome wordt doorgezonden. den zich er niet aan; ja zelfs beves tigden zij op 30 Jan. 1137 Johan van Drakenburg in het bezit van diens goederen aan de Vuursche die, welke hij in erfpacht had. (Deze oorkonde is de derde van de •barters, die er over dit proces nog bestnan) Maar de stad Baarn bleef door gaan niet het graven en hakken, nu beklaagde hel Kapittel zich by t de hoogste rechtbank, nl. bij den H, Stoel. Rome benoemde in 14-11 een gevolmachtigde, een „Officinal", die met WoutetGrawert, deken van Olid-Munster (een tier Kapittelker ken) en Pieter Zuer.nont, deken van St.-Pieter. de zaak zouden onderzoe ken; zij stelden de heeren van St.- Jan in 't gelijk en veroordeelden Baarn tot schadevergoeding. Maar de stad stoorde zich er niet aan. Paus F.ugeuius gelastte nu op 7 Nov. 1441 den Abt van het Klooster te Berne (d.i. Bern bij Heusden, en niet Baer ne, zooals wel eens gemeend wordt) en aan heer Hendrik Roever van Winsum, kanunnik van den Dom, om zorg te dragen, dat de uitspraak ten uitvoer zou worden gelegd, m.a.w. dat Baarn ongelijk zou erken nen en het graven van turf, enz. staken. Maar Baarn was zeker zóó vast van zijn goed recht overtuigd, dat het zich ook aan die uitspraak niet stoorde. Heer WouterGrauwert roept nu op 4 Febr. 1442 alle geestelijke en wereldlijke overlieden in het Sticht en vooral in Eemland op, om de stad Baarn aan te zeggen, dat zij het Ka pittel van St.-Jan in het ongestoord bezit van de Vuursche zal laten en binnen 30 dagen aan het Kapittel de schadevergoeding van 34'/J schild en botdrager betalen. (Een schild was lim een gulden waard, en een bot drager V/2 stuiver). Op de achter zijde (in dorso) van deze oorkonde staat vermeld, dat Franco Jans.z. van Steenre, notaris te Utrecht, bo vengenoemde kennisgeving reeds 5 dagen later, dus op 9 Febr., AAN DE DEUR VAN DE KERK TE BAARN na voorlezing heeft aangeplakt, en dat Willem van Zoelen, een andere notaris in Utrecht, den volgenden dag dit gedaan heeft op de roode deur van de Domkerk te Utrecht. Maar Baarn blijft weigeren. Reeds op 16 Febr. 1442 laat het appèl aan- teekenen, waarbij krachtens nota- riëele acte Johannis Spierinc tot ge volmachtigde wordt benoemd. Hij een geestelijke en lid van ons gemeentebestuur. De Buarnaars (zy zeggen nederig: „inhubitatores pau peris illagii": inwoners van het arme dorp) vragen om te worden gehand haafd in het vreedzaam bezit van hun rechten op de venen, „liggende tus schen de gracht of sloot naar het Westen en het Zuiden en het bosch de Vuursche tot een zekere grens." (Zij eischen dus lang niet alles.) „Die venen (zeggen zy verder) gebruiken zg reeds 100 jaren en eischen dus, dat geen andereu dan zy in het be doelde veen tot aan het bosch bij de Vuersche plaggen zullen halen of hun beesten laten weiden." Nu gelast heer Grauwert (die door den Paus tot scheidsrechter benoemd was), op 21 April aan de geheele geestelijkheid van het Sticht om de overheid der stad Baarn voor hem te dagvaarden. Op de achterzijde van 't stuk staat, dat Franco van Steenre deze kennis geving heeft aangeplakt op deur van de Kerk te Soest en de overheid van de stad van Baerne heeft gedagvaard. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1929 | | pagina 1