NORA RADIO WISSELSTROOM-TOESTEL KT 1AC MET LUIDSPREKER r l03'" PIANOHANDEL S. DUIJKER Koffer-Gramaphoon vanaf F IS.- HAVIK 29 - TEL. 773 Dc Provinciale Eleclriciteits Maat schappij was voornemens half Decem ber in de Markthal gedurende een week een groote elcctriciteits-tentoon- stelling te houden. Waar de landbouwende bevolking uit den omtrek gewoonlijk Vrijdags de Amersfoortsche markten bezoekt, had de directie een speciale afdeeling voor het (landbouwbedrijf willen inrichten, waar de toepassing van electricitelt in elk onderdeel van het landbouwbedrijf zou gedemonstreerd worden. Daarvoor was dan noodig dat de markthal op een Vrijdag, des morgens van 7 tot 10 uur, aan zijn bestemming werd onttrokken. Zulks kan zonder bezwaar geschieden, wijl in de naast gelegen Jpakruimte momenteel aan voldoende gelegenheid iskoopers cn verkoopers behoorlijk onder dak te brengen, gegeven het feil, dat de aan voer deze weken uiterst gering is. Nu echter in den Raad is verklaard dat zelfs bij aanvoer van één boer met twéé eieren, de markthal moet be schikbaar blijven, was het niet moge lijk dc voor de hand liggende oplos sing te benutten. En aangezien de Raad eerst op 17 December zich kan uitspreken over de markthal-aangelegenheden, moest de Electriciteits-maatschapplj afzien van haar voornemen in deze maand tc ex- poseeren. Zulks is erg jammer, want de ten toonstelling beloofde zeer interessant te worden. Wereldfirma's op electrc- technisch gebied, hadden medewerking toegezegd en de expositie zou werke lijk een groote attractie voor Amers foort en omstreken zijn geweest. De Electriciteitsmaatschappij wilde deze tentoonstelling dienstbaar maken aan de bevordering van het benutten der electricitcit in huis cn hof. Dc ex positie zou daarom gevolgd worden door het instellen van nieuwe speciale tarieven. Wijl er hier zakelijk verband is tus- schen reclame en prijsverlaging, wordt dc voorgenomen invoering van zoo genaamde vast-recht-tarieven dan ook voorloopig uitgesteld. Als de Raad straks samenkomt zal men voor het Markthalbeheer vaste regels moeten stellen, zal de exploi tatie. voor de gemeente van niet te onderschatten financieel belang, vlot loopen. De besturen der drie Middenstands- vereenigingen Handel en Nijverheid, de Hanze en Chr. Middenstandsbond, riepen alle winkeliers op tot een be spreking van de stappen, die bij het gemeentebestuur zullen worden gedaan in verband met het Werktijdenbesluit voor Winkelpersoneel, dat op 1 Jan. a-s. in werking treedt en waarbij de mogelijkheid bestaat, dat de winkelier verplicht wordt zijn zaak een middag te sluiten. De bespreking zal plaats vinden Maandag 9 Dec. a.s. in de Valk, des avonds 8'uur. Toegang alleen voor winkeliers. Op I Januari 1930 treedt in werking het Werktijdenbesluit voor winkelper soneel. Het personeel mag vanaf dien datum Ic. per week slechts 53 uur arbeid verrichten 2c. moet per week, behalve één aan eengesloten rusttijd van 36 uur, boven dien een ochtend of een middag vrijaf hebben. Bovendien 3e. kèn het gemeentebestuur bepa len, dat alle winkels een middag of ochtend gesloten zullen zijn. hetzij alle tegelijk of van dezelfde branche alle tegelijk of van een bepaald stadskwar tier alle tegelijk enz. Het spreekt vanzelf, dat aan elke regeling groote moeilijkheden vastzit ten en de keuze van den ochtend of middag lang niet voor alle winkeliers onverschillig is. Dc patroons met weinig personeel komen evenzeer in moeilijkheden, als die met een groot personeel, terwijl de winkeliers zonder personeel even eens in de uitoefening van hun bedrijf kunnen worden geschaad. De regeling in dc nabij gelegen groote steden als Utrecht en Amster dam is eveneens van invloed met het oog op concurrentiegevaar. Het werktijdenbesluit kan uitgevoerd worden zonder dat de sluitingstijden voor winkels, zooals die tc Amersfoort thans zijn, veranderd behoeven tc wor den. De pcrsoneclsbonden willen de sluitingstijden wijzigen en wel Zater dags om 8 uur, de overige dagen op één na om 7 uur en op eenen dag om I uur n.m. De zoogenaamde „goedkoope Sam van Deventer", had tegen een viertal winkeliers een vordering ingesteld van elk f 10.000, omdat zij z.i. zijn handel hadden getracht onmogelijk te maken door den commissaris van politie Ie bewegen een advertentie te plaatsen waarin tegen den aankoop van door hem aangeprezen z.g.n. „Vlaamsch kloosterlinnen" werd gewaarschuwd. De Haarlemsche Rechtbank deed uit spraak. De vordering werd, ontzegd en Sam veroordeeld tot betaling der kosten. De Rechtbank te Utrecht deed uit spraak In de zaak van den 30-jarigen liedjeszanger J. N„ die zich te Amers foort had schuldig gemaakt aan dief stal door middel van inklimming in een woning aan de B. Wuytierslaan. De officier van justitie had twee jaar en drie maanden gevangenisstraf ge- eischt. De Rechtbank veroordeelde verdachte tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Nog deed de Rechtbank uitspraak in dc zaak tegen den 25-jarigen varens gezel C. v. d. L. en den 36-jarigen C. dc E. een motor-reparateur uit Amster dam. beiden verdacht van poging tot diefstal met braak en inklimming ir de chocoladefabrieken van W. te Amers foort. Van de L. werd volgens den eisch veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De E., tegen wien een jaar en zes maanden was geëischt, kreeg een jaar gevangenisstraf. De Commissaris van Politie geeft een ieder in ernstige overweging, al vorens handelsrelatie aan te knoopen met of te leveren aan W. H. Baarens, Puntenburgeriaan no. 29 alhier, thans handelende onder de firmanaam Martin Klos, zich eerst om inlichtingen vervoegen aan zijn bureau. Ook in Augustus 1925 werd reeds voor Baarens voornoemd gewaarschuwd Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat op werkdagen van 17 tot en met 24 De cember a.s., de winkels geopend mo gen blijven tot 9 30 namiddags. N.V. „ELECTRO-LUX". - Deze zaak heeft gisteren haar Showroom „Electro- Liix" geopend aan den Arnhemschen weg 21 bij het Juliana-plein. Deze opening is geschied uitsluitend ten ;erreve van de clientèle. Reeds pl.m. •000 Electrolux-apparaten zijn reeds dagelijks in gebruik, wel een bewijs de Electro-lux Stofzuigers etc. zeer gewild zijn bij onze huismoeders. De heer H. J. van Veen, als Hoofd vertegenwoordiger dezer N.V., welbe kend, heeft de leiding in deze zaak. De Arnhemscheweg is weer een mooie zaak rijker. De R. K. Vrouwenbond vergadert Maandagavond om 8 uur in het ge bouw der R. K. Spaarbank. Berger, kinder-physoloog zal dan een lezing houden over „Onze jongens en meisjes tusschen 12 en 18 j." Ook zal er bestuursvergadering wor den gehouden. Candidaten zijn mevr. Noordman—Gommers en mevr. Jansen —Bollen. Heden aanbesteed door Stadsarchi tect te Amersfoort den bouw Openb. School Zonnebloemstraat. 28 inschrijvers. Hoogste J. Warnaar i W. Hoogstraten met f 79.000 laagste Chr. van Lunteren te Zeist mei f52.825. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. DronkenschapL. v. O., Amersfoort f 10 .1 5 d.; G. S., id.; E. W. v, G. id.; T. A., Hindcloopcn 8 d. hech.-, C. V., Schcrpcnzecl 110 ol 5 d. In dronkenschap het verkeer in gevaar brengenM. GNijkerk 130 ol 20. rboden grond loopen: G. K„ Ame- 15 o! 10 d. lilversum id: B. E. A. id.; E. B.. h,ir::.-\i h1 I 15 ol 5 d., A. v. d. T. id O J. W., Amersfoort f 10 ol 4 d, plus 125 ol 10 opgave valschen naamG, J. S.. ge- 115 ol 10 d.; Th. W„ Rotlerdam f5ot2d. K. G.. Voorburg f 10 ol 5 d. BURGERLIJKE STAND. 26 Nov. Geboren Franclscus Johannes, a. v. H. Hillerlnk en M. I. Krljnen. Jozeph, z. v. H. H. Qerlh en M. Kuil. - Johan Gcrardus, z. v. C. Do- n.ith en M. P. Brom. I GetrouwdL, Eijbergen en G. v. Beek. H. Donath en J. H. Groenhart. 27 Nov. Geboren: Barlholomeus Agatbus, z. v. B. A. Swarl en B. M. Sleenbeek. I Ge trouwd: A. Meijer en J. v. Putten. Jan Schuuring en D. Hop. R. Hoogeveea M. v. Bokhorst. Johannes v. Dijkhuizen D. Jansen. P. v. Til en E. Lablans. Over leden Gerritje Vlastuin, 35 jr., echtg. H. Cortes. 26 Nov. Getrouwd: I. de Rooij en W. A. Kurvers. - P. W. Sijbel en L. Wesselink. - G. v. d. Velden en Q. v. Doorn. Overleden. Isaac J. Visser, 68 jr., echtg. van S. Zeeveld. 29 Nov. GeborenRelntje, d. v. A. Veenen- daal en B. v. d. Bovenkamp. Overleden. Johanna Venhorst. 74 jr.. echtg. van H. Arler. Manen. 2 Dec. Geboren: Hendriks Cilia Clasina, d. v. C. H. Kraalkamp cn C Korstanjc. Bertha Johanna Maria, d. v. J. B. A. Beckers en G. S. v, Hoeijen. I Willem, z. v. J. B. v. Lissum en T. Geurtsen. Anna Maria, d. v. J. J. v. d. Berg en A- v. Wegen, Angenielje, d. v. G. A. Haarmans en M. A. Schoenmaker. I Overleden: Johanna Doorn, 5 maanden. Uit den Omtrek i.T Nijkerk heel idem. Jachtwet: J. K, Barncvcld f20 of lOd.eti uitlevering geweer ol 125 of 10 d.; J. H. D. "eist f 30 of 15 d. en verb, konijn en strik, Visscherijwet: P. B,, Amersfoort 15 of 2d. Woningwet: E. Z., Soest f5 of 2 d. Hinderwet: A. H. v, N., Amersfoort 140 of 20 d. Op hondenkar zitten 5 of 2 d. WapenwetJ. M, Woudenberg f 3 ol 2 Gemengd voer afleveren zonder dat dc .amenstclltng is aarfgegeven D. V.. Amers foort 16 of 3 d. Wel op openb. midd. van vervoer: J. de Amsterdam 18 of 4 d.; J. B., Nijkerk 2 aal I 10 ol 5 d. Arbeidswet: W. F. H.. Baarn 2 maal f 7.50 ol 5 d.G. J. D. Baarn f 10 ol 5 d.W. id.; A. k„ Oldcnzaal 2 maal 110 of Autorijdende niet voldoende uitwijken K., Amsterdam f 10 ol 8 d. en f 18.60 schadevergoeding aan J. v. d. f'. Autorijden links van den wegW. dc G., Amsterdam 120 of 10 d.Th. v. d. P.. Haar lem f15 of 5 d. In staat van dronkenschap wielrijdcnW. Baarn 130 ol 15 d. Geen medewerking vcrlcencn hij onder zoek van aulo: J. M.. Spakenburg f 10o!5d. Geen signalen gevenM. J. C„ Maartcns- dijk 110 of 5 d. Autorijdend de veiligheid van verkeer in gevaar brengen: O. fi. v. d. H,, Rhcnen f 15 ol 10 d., L. v. d. Z., Medcmblik 110 of5d. Polittebevcl niel opvolgen: J. S., A'loort, '.50 ol 3 d. Zich na sluitingsuur in café bevinden P. B., Amersfoorf f 3 of 2 d. Een door zijn gejank hinderlijken hond houden: A. v. 'tN.. Amersfoort f3 of 2 d. snel rijden in Soesl: J. v. S., Apeldoorn f 12 of 8 d.; P. H. den Haag f30 of 15 d.H. H. de M., Utrecht f 10 of 5 d. "K., Zeist 115 ol 10 d. in HoevelakenV. C. L,, den Haag Eemrtes Geboren: Anna Jacoba, d. van J. Wiggerts en A. v. Hamersveld. Hoevelaken Men zal zich herinneren de gerucht makende zaak betreffende de 64-jarigen A. d. E. tc Amersfoort, die in den avond van den 29en Juli LI. door H. B. alhier op diens erf op dusdanige wijze werd mishandeld, dat E. op 6 Aug. d.a.v. in het ziekenhuis te Amersfoort is overleden. Bij een sectie-onderzoek is toen gebleken, dat er elf ribben stuk waren. Deze zaak is Dinsdag jl. door den Rechter-Commissaris te Utrecht op het gemeentehuis behandeld. Circa 20 getuigen zijn gehoord. Nabij het kruispunt Hoevelaken had een ongeluk plaats, dat buiten ver wachting goed afliep. De landbouwer C. M., uit Stouten- burg, kwam met een driewietige kar. bespannen met een paard, uit de rich ting Amersfoort aangereden. Doordat het paard schrok, sloeg het op hol. M. had de tegenwoordigheid van geest liet paard bij het café Rustoord in der bek te grijpen. Ede Er bestaat te Ede een drankweer- comité, dat een zwarte lijst bijhoudt van personen, die vaak café's bezoeken. Komt men op de zwarte lijst te staan, dan houdt dit zonder pardon in dal men niet weer in eenig logement, café restaurant mag komen, zonder gevaar te loopen bekeurd te worden wegens overtreding van het verbod van B. en W. dat alle zwarte-lijst-menschen toe gang tot café's ontzegt. De chauffeur R. te Ede was iets van dien aard gepas seerd. Hij werd gesnapt toen hij toch een café was en werd bekeurd. De Kantonrechter veroordeelde hem wegens deze overtreding, evenwel zonder toepassing van straf. Verd. kwam in appel, zoodat deze zaak Dinsdag voor de Arnhemsche Rechtbank diende. Na het liooren ais getuige van adjunct inspecteur van politie te Ede, besprak de president der Rechtbank, mr. Quin- tus, de consequenties der Edensche verordening, waarbij het mogelijk is. dat iemand thuis zooveel alcohol ge bruikt, waarvoor hij, wanneer dit ir een café geschiedde, zeker op de zwarte lijst zou worden geplaatst. Voorts be staat er geen kans dat iemand, die op zwarte lijst geplaatst is, ooit in een restaurant een kop koffie gaat drinken Spr. verklaarde deze verordening van en W. niet rechtskrachtig en ont sloeg verd. onder vernietiging van het door den Kantonrechter gewezen von nis van rechtsvervolging. Nijkerk Burgerlijke Stand. GeborenWillempje, d. van \V. Dusschoten en A. Puik, Willem, z. van v. 't Hof en L. v. Beek. Hendrika, d. van G, v. d. Biezen en H. Plazier. Hendrik, z. van E v. Beek en M. Kas. I Ondertrouwd: E Dekker en A. v. d. Berg. W. den Nederlanden en H. Buenk. J, Lam en A. A. v. d. Berg. E. de Mots en H. Torsius. J. Waiet en L. v. Bunt. J. Veltman en O. Walet. Getrouwd: B. v, d. Brink. wedn. van Norden en D. Schreuder, wed. van D. J. Verberne. A. Hofland en P. Hijwegen. L. Kraai en A. v. Dasselaar. W. Timmer en H. Mot hagen. Blankesteijn cn G. van Moorsclaar. I Overleden: Evert Schuur man, 6 m. Leusden Op den openbaren weg te Leusden is gevonden, een heerenhorloge met ketting. Terug Ie bekomen bij W. J. Ruitenbeek, Nimmcrdorschelaan Amers foort. De collecte voor het Tehuis voor alleenstaande Blinden tc Wolfheze, heeft in deze gemeente f 107.59 op gebracht. Burgerlijke Stand. Geboren Wilhelmus Jacobus, z. van Tijmensen en G. Botterblom. Overleden: Niesje Hopman, 69 j., echtg. van H. v. V'oorthuizen. Hoogland Burgerlijke Sland. Geboren: Gerardus Dominicus, z. van W. Schenkelaars en J. Huisman. Antonius Richardus, z. van J. v. d. Wolfshaar en A. Kuijer. W oudenberg. Men deelt ons mede, dat door eenige landbouwers ter veemarkt eenige beesten werden gekocht, welke nader hand bleken onder de leden te heb ben een ziekte aan de spenen. Een 5 4 6 personen, die deze dieren molken hebben infectie gekregen en zich onder dokters handen moeten stellen. Gemengde Berichten Te Rotterdam kwam een man een chocolade winkel. Hij bestelde een en anéR, maar toen het ingepakt was en hij moest betalen, zei hij, dat als hij moest, hij het even goed bij een ander had kunnen koopen en dat hij het dus niet wou hebben. Vervolgens maakte hij het een paar andere klan ten lastig en tenslotte sloeg hij een spiegelruit in. Tegen de beide fascisten, die verkiezingsdagen met een teerspuit soc.-dem. verkiezingsplaten en den voorgevel van het „Volk"-gebouw be vuilden, is voor de Amsterdamsche rechtbank ieder twee maanden ge vangenisstraf geëischt. Te Marseille zijn twee huizen in gestort. Volgens de laatste betichten zijn daarbij 16 menschen om het leven gekomen en 20 gewond. Tot gouverneur van Cura9ao is benoemd majoor Slobbe, leeraar aan de Hooge Krijgschool te Den Haag. De Tweede Kamer nam, na eenige discussie, het wetsontwerp tot ver lenging van den termijn, waarbij de verplichte vaccinatie tijdelijk wordt opgeheven, zonder hoofdelijke sfei ming aan. Te Marseille heeft een man, die blijkbaar plotseling krankzinnig was geworden, een politie-ambtenaar en een sergeant-majoor doodgeschoten en 7 personen verwond. De politie stelde hem met een revolverschot buiten ge vecht, waarop de woedende menigte den ongelukkige zóó mishandelde, dat hij kort daarop stierf. De politie te Hilversum arresteerde twee personen, die verdacht worden den roofoverval op den banklooperte hebben gepleegd. Een van hen heeft reeds een volledige bekentenis afge legd. De Hongaarsche regeering heeft besloten Paus Pius XI ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum een kost bare uit 1000 deelen bestaande Hon gaarsche boekenverzameling bieden. Bij Whittier in Californië is een automobiel door een trein gegrepen. De zes inzittenden van de auto den gedood. Zaterdag is aan de veiling te Bo- venkarspel een omzetcijfer millioen gulden bereikt. Bij een landbouwer aan den Hoold- weg te Haarlemmermeer is op klaar lichten dag ingebroken. De dief is binnengekomen door aan de achterzijde van het huis een raam open te schui ven. Uit een kast zijn een geldkistje met f800 en eenige spaarbankboekjes ontvreemd. Bij An denaarde is op een overweg een rijtuig, waarin een familie zat, die naar een feest ging, door een sneltrein gegrepen cn vernield; drie der inzit tenden werden gedood. Er woedde boven de Britsche eilan- n een storm gepaard met hevigen regen. Een tankschip, dat in het Kanaal zijn roer had verloren, werd door twee Nederiandsche sleepbootcn binnen ge sleept. De visschersschepen en kleinere schepen konden niet uitvaren. De hevige regens, vooral in het Westen i Engeland, verergeren den toestand het overstroomde gebied. Op de jneesle plaatsen zijn de rivieren op nieuw builen haar oevers getreden. De laag gelegen gebieden aan de Thames zijn overstroomd. :en brand te Petersgratz zijn drie kinderen om het leven gekomen. De brand, die op de hoogste verdie ping uitbrak, breidde zich zoo snel uit, dat de moeder, die daar met haar vier kinderen sliep, slechts het jongste kon redden. De drie andere kleintjes, van twee tot acht jaar oud kwamen in de vlammen om. De vader liep bij een poging, zijn kinderen te redden, zulke zware brandwonden op. dat aan zijn behoud wordt getwijfeld. In een dorp in Zevenbergen ver wijderde de vrouw van den landbou wer Imre zich voor een uurtje van huis, haar baby van acht maanden in de keuken achterlatend. De varkens drongen intusschen de keuken binnen, wierpen de wieg om en vraten het ongelukkige kind op. Toen de vrouw terugkeerde, vond zij van haar kind slechts een paar lappen bloedig vleesch beenderen. De vrouw kreeg een zenuwtoeval. .Hoe komt dit toch vraagt men mij telkens weer. Melange is bij u haast net zoo fijn als boter! Dat spreekt vanzelf. MevrouwWat 'k zelf fabriceer. DM moet het fijnste zijn! Dat nr"" -• tt de omzet grooterl" DE, ROOIJ - BOTER Stationsstraat 55 - Telef. 988 - Amersfoort Roomboter onder RyKscontrdle I Mi Onze Melange wordt door ieder geroemd. Volgens berichten uit Chicago neemt de koude in het Noorden en Midden-Westen van Amerika toe. Er is veel sneeuw gevallen. Te Chicago zijn 60 personen doodgevroren of aan directe gevolgen van de koude over leden. Op den straatweg Heinsberg—Gci- lenkirchen bij de Limburgsche grens reed een vrachtauto doordat de rem men weigerden, in een groep wach tende personen. Een rentenier werd op slag gedood. Een vrouw kreeg zware verwondingen aan 't hoofd. De chauffeur werd gearresteerd. In 1923 voerden we uit ruim 15 millioen K.G. eieren; de uitvoer 1928 was opgeloopen tot ruim millioen K.G. Aas versche eieren werd uitgevoerd 66.762.000 K.G. voor een gezamenlijke waarde van f54.217.000. Bovendien werden er 6.032.000 K.G. koelhuis eieren en 2.829.000 K.G. kalkeieren uitgevoerd. De waarde van deze niet versche eieren kunnen we stellen op f7 millioen. De totale uitvoer van eieren zou dan hebben opgebracht een dikke f60 mil lioen. We zien hieruit hoe belangrijk deze uitvoer is in vergelijking inet den boteruitvoer en dien van kaas. Naast de eieren werden in 1928 nog ruim 3Va millioen slachlhoenders uit gevoerd. Het ltaliaansche koningspaar begaf zich Donderdagmorgen in gezelschap van den Minister van Buitenlandsche Zaken en verscheidene hoogwaardig- heidsbekleeders per auto naar de Stad van het Vaticaan, ont het voorgenomen bezoek te brengén aan Z.H. den Paus. De uit zeven wagens bestaande Koninklijke stoet werd door een groote volksmenigte, die de straten vulde, enthousiast toegejuicht. ltaliaansche troepen stonden overal langs den weg opgesteld. Bij den in gang van de Vaticaansche Stad werd het Koningspaar welkom geheeten door de hoogwaardigheidsbekleders Pauselijk Hof. De koning en de koningin begaven zich vervolgens over het plein van St. Pieter naar het Damasusplein, waarbij de Pauselijke troepen de militaire i bewijzen brachten, terwijl de kapel de Pauselijke lijfwacht de koningshyt speelde. Het koningspaar werd vervolgens door de Pauselijke functionarissen om 11 uur naar de kleine troonzaal geleid, waar Z. H. hen opwachtte. Nadat de beide vorstelijke personen door den Paus waren ontvangen, stelde de koning zijn gevolg voor. In aansluiting op de audiëntie werd een bezoek gebracht bij den Kardinaal- Staatssecretaris Kardinaal Gasparri. Op den Amsteldijk bij „Het Kalfje" is Mevr. R. uit Utrecht, door het breken der rugleuning van de duo van moterfiets, achterovergeslagen en het achterhoofd op de straatklinkers terechtgekomen. Zij liep een hersen schudding op en is per ziekenauto naar een ziekenhuis tc Amsterdam overgebracht. Haar echlgenoot, die onmiddellijk stopte en zijn vrouw mei bebloed gelaat bewusteloos zag liggen, kreeg van schrik een toeval. Te den Helder Is op de wasscherij Jnsulinde" een arbeidster dc B. door :en wals gegrepen. Door de zwarr rollen werd haar arm verbrijzeld, ter wijl met geweld een stuk uit haar lichaam werd gescheurd. In stigen toestand is de ongelukkige be wusteloos in hel marine-hospitaal op genomen. De kaasproductie kan gesteld wor den op 132 millioen K.G. per jaar. Van deze hoeveelheid wordt 92 mil lioen K.G. uitgevoerd, zoodat voor de eigen bevolking beschikbaar bleef 40 millioen K.G. De kaas-uitvoer vertegenwoordigde n waarde van ruim f80 millioen. Naar verhouding zou de kaas, die in 'f land bleef, een waarde hebben van een f35 millioen, zoodat de totale kaaswaarde bedraagt f 115 millioen. Volvette kaas is bereid uil volle melk; daarin is dan ook zoo goed als alle botervet opgenomen, in ieder ge val heeft de kaasmaker aan de melk geen room onttrokken, maar in de wei blijft nog wat vet achter. Bij de kaas gemerkt met 40 en andere getallen is opzettelijk door den kaasmaker eerst een gedeelte van den room onttrokken, om daarvan boter te slaan. Van die in bepaalde mate ont-, roomde melk wordt kaas gemaakt, die mer aan vet is, naarmate er meer room aan de melk is onttrokken. De magerste kaas is die van 20-j-. Behalve tot boter en kaas wordt'de melk nog verwerkt tot gecondenseerde melk en melkpoeder. Deze melkpro ducten vormen een belangrijke post van uitvoer. Verleden jaar voor werd niet minder dan f56.444.000 hiervan uitgevoerd. De groote afnemer is Enge land. Voegen we dit bedrag bij de op brengsten van boter en kaas, dan ko men we tot een bedrag van f332. Wordt hierbij nu nog opgeteld de waarde van de consumptiemelk die wij in 't huishouden gebruiken, dan ktinnen we nagaan van hoe groote beteekenis de melkveehouderij voor ons land is. De Advent die wederom is begonnen, is een tijd van vier weken, waarin wij ons voor bereiden op de komst van Christus, Wiens geboortedag wij op Kerstdag vieren, Het is tevens een herdenking van de lange en verlangende verwach ting van het Joodsche volk naar den beloofden verlosser, die hun vergiffenis en vrede brengen zou. Duizenden jaren hebben zij verlangd en gehoopt, en zij hopen nog steeds, maar helaas, hun ver wachting is ijdel geworden zij hebben den Christus niet erkend. „Hij kwam onder de Zijnen, maar de Zijnen namen Hem niet aan." Laat ons hopen en bidden, dat de oogen van dit eenmaal uitverkoren volk mogen open gaan en zij de waarheid mogen aannemen, dal Christus rttitn 19 eeuwen geleden werke lijk gekomen is, niet om een aardsch koninkrijk te stichteu, zooais zij uit de profetieën meenden te kunnen opmaken, maar een koninkrijk, dat niet van deze wereld is. De Advent is een tijd van ingetogen heid en de twee eerste Zondagen zijn daarmede in overeenstemming Op den derden Zondag wordt het ernstig karakter onderbroken door de vreugde van liet naderend Kerstfeest. Het orgel mag weer weerklinken, liet altaar wordt met bloemen versierd en de kleur der misgewaden is het meer vreugdige rozerood. De introïtus is dan ontleend aan het epistel van Paulus: „Verblijdt U altijd in den Heer, nog maals zeg ik U, verblijdt U." Daarom hcctt deze 3c Zondag den naam van „Gaudctc" gekregen. Na dezen Zondag komen de Wintcr-Quatcrtcmperdagcn, die tevens op den Adventstijd ingesteld zijn. De lezingen zijn dan bijna alle uit den proleet Isaïas, die ons duidelijk* den Christus beschrijft cn daarom dc Evangclisi van het Oude-Verbond ge noemd wordt. De Quatertemper-Woens dag is vooral gewijd aan dc Moeder maagd Maria in haar vreugdevolle verwachting van het Kindje Jesus. Naar oud gebruik wordt dan 's morgens de Gulden Mis opgedragen. In heerlijke woorden schildert Isaïas den verwachten Messias. „Een rijstje zal ontspruiten uit den wortel van Jesse en een bloem uit zijn wortel opstijgen." In dichterlijke taal wordt ons de pro fetie voorgehouden, die dc tegenstelling schetst tusschen den tijd van ellende vóór Christus komst, vergeleken bij een woestenij, en den zaligen lijd na de verlossing, die zal zijn als een bloeiende Lente. Op Quatertemper-Zaterdag worden wij herinnerd aan de groote vreugde, die de engelen in den Kerstnacht bood schapten. Meerdere malen komen in de misliturgie van deze week de woorden van Isaïas voor: „Weest getroost klein- moedigeti en vreest niet; ziet onze God zal komen en ons redden." Op den vierden Zondag worden de smeekgebeden der H. Kerk steeds vuri ger om de komst van den Verlosser. In hel evangelie verhaalt St. Lucas nauwkeurig de bijzonderheden van liet optreden van den H. Johannes het groote tijdstip in dc geschiedenis, waar op Christus in het openbaar gaat ver schijnen. Zoo breekt dan ten slotte de Vigilie dag van Kerstmis aan, waarop de H. Kerk ons toeroept: „Heden zult gij weten, dat de Heer komen zal." Zooals men zal bemerken, groepeert zich de geheele liturgie van den Advent om de komst van Christus op deze wereld. Deze gedachlenkring sluit met het schoone gebed: „O God, die ons ieder jaar verblijdt door de verwachting onzer verlossing, geef. dal wij Uw Eeniggeborene, dien wij blijde ont vangen als onzen komenden Verlosser, ook eens veilig als onzen Rechter mogen zien komen.

De Eembode | 1929 | | pagina 2