Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken NORA RADIO Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke iveek ingaan, doch opzegging van abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De Gembode Advertentiën 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid by geregeld adver- teeren. Advertenlièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor on Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Dinsdag 7 Jan. 1930 Post-giro no. 44234 No. 80 Op het politieke vehl is dc algemeens moraal verdrongen, om plaats te maken voor een specialistische, welke geheel geregeld wordt naar de belangen van staat, partij en groep. Met ethisch pathos, wordt het volk opgewekt, den „plicht" te vervullen tegenover het „vaderland", zonder dat men zich een oogenblik af vraagt, of de betreffende handelingen voor den mensch als menseh wel be hoorlijk zijn te achten. Het vaderland is inderdaad een groot goed, maar niet het grootste In de partijpolitiek worden regels als absoluut verplichtend opgedrongen, die inderdaad slechts zeer betrekkelijke waarde hebben. Goedpraten van alles wat de partijleiders beschikten, de een heid der partij in alle omstandigheden boven eigen zedelijke overtuigingen stellen, wordt te vaak voorgesteld als het hoogste gebod voor den kiezer. Dat er lioogere doeleinden zijn dan het wel zijn der partij, dat deze zelf slechts een middel is tot het bereiken van hoogere goederen, wordt te ivet uit het oog verloren. Prof. IV. Pompe. Bijzonderheden van Amersfoort door A. F. VAN BEURDEN. Daken. 1441 wordt besloten, dal de luiven, atdaken vóór de huizen, die inel stroo en riet gedekt waren, wegens het brandgevaar afgebroken moesten worden. De huizen en schuren met week dak, dus met stroo gedekt, moes ten geschindelt worden of van schin- dels, houten tegelen, voorzien worden en met leem bestreken. 1171 bepaalde de Raad, dat iemand die week dak had, zijn schoorsteen niet lager mocht heb- KANTOORBOEKHANDEL F. A. TULP L ANGESTRAAT 65 t.o. KBOMMESTR. TELEFOON 326 Kantoorboeken in alle liniaturen. Kaartenkasten. Briefordners. lieden deuren opengekruid en gestoo- ten. De Magistraat vond dat eene ver storing der orde, die eene behoorlijke straf verdiende. Zij moesten in hemd en broek blootshoofds komen uit de Zevenhuizen en dan den laad om ver giffenis verzoeken; bovendien aan de stadskas een Beijersche gulden boete betalen. Men strafte zichtbaar tot af schrik van anderen. Geryt Ruelofssoon had steenen van de stad gestolen. Hij moest Zondags over acht dagen na St. Victor, in een paar linnen klcede- vóór de processie op gaan, een mand steenen dragendvoorts zou hij met den Raad nog over de schade moeten accordccren. Wie stadsslcuten kerk veroverd. De soldaten van Amers foort en Nijkerk omsingelden dezen echter en schoten een vijftal bezette lingen met bussen dood. Toen werd over de overgave gehandeld, maar de Amcrsfoorlers verlangde, dal men eenen genaamd Jan van Schaffelaar, uit de galmgaten zou werpen, hetgeen men weigerde. Toen zeide Jan van Schaf- felaar „lieve gesellen, ic moet toch sterven en wil U in geenen last bren- glien," Hij ginck toen boven op die tynnen van den toren staen ende setten die handen in syn syden en spronck van boven neder, mer hy viel niet dool, mer doe hy lach doe wert hy dool geslagen, als my gezeyl is, zegt Matheus de chroniekschrijver. De Schaffelaars woonden op Groot Schaffelaar in den Zuidwesthoek der gemeente Bameveld aan de grens van Leusden. St. Barburakloostcr 1484. Het klooster strekt zich uit van de Heerestraat tot aan den Monnikendam. Kroontjesmolen 1492. Buiten de Slyk- of Arnhemsche poort staat een molen genaamd de Groen. Nu spreekt men nog van de plaats als Kroontjesmolcn. Burenput 1515. In de Teut aan dc Steeg, waardoor men naar den Poth gaat werd een put gemaakt, door dc buren betaalt en bekostigd. Groute brand 1520.13 Juni groote brand begonnen achter Sint Joristoren, waarbij vierhonderd dertig woningen, een vrouw en een kind verbrandden. De kapel van de Poth bleef ongedeerd. ben den zes voet (1.80 M.). Schutterij 1444. Het Jongeschulten- gilde op Camp, Bloemendaal en Spoetj opgericht. De leden zullen zijn van goed gedrag. Coninck, oudermans en hoofdmans zullen alleen de leden aan nemen, Coninck en ouderman zullen een kwart wijns hebben van hel gilde. De Coninck is vrij van waken en gra ven. Men zal vergaderingen of morgen- sprake houden, waarbij de ouderman orde houdt. Zondags na Pinksteren wordt de vogel of papegaai geschoten daarna houdt men maaltijd. Elk zal zijn muts of caproen dragen, die van derdehande kleur is. Men zal met den boog of de armborst schietenwie met boog of armborst gewapend op straat, ruzie maakt of schiet, verbeurt 50.10 steenen voor de stadsmuur. In 1446 werd ook de Broederschap van St. Joris buiten de Roodetorenpoort opgericht, welke op St. Joostcnsplaats ofdeVar- kensmarkt bijeenkwam. Het Beddeken. 1444. Omtrent Kers mis kwam Geerlgen Arcnds van der Nijkerk naar Amersfoort, om daar zus ter in Sint Agnieten te worden en wierp een klein simpel beeldeken van O. L. Vr. aan de Kamppoorl in de gracht, omdat zij zich schaamde zoodanig arm beeldeken in het klooster Ie brengen. Dit werd later gevonden, opgesteld en vereerd in Sint Joosten of O. L. Vrou wen Kapelle, 'wat oorzaak was van de groote Bedevaart tot O. L. Vrouwe en het stichten van den toren. Het beel deken werd in 1446 reeds plechtig omgedragen en later werd de kapel verbouwd. Voor de arme pelgrims werd een wandelhuis ingericht met slaap plaatsen. Des winters werd aan de daarin verblijvende arme lieden „ge soden erwten met edik of azijn" uit gereikt. Pothbroedcrs. 1447. De Pothbrocdcrs en H. Geestbroeders worden vereenigd en krijgen een reglement, waarin zij Broeders van den H. Geest, genaamd de Pothbroeders geheetcn worden. Zij worden door den Raad in bescherming genomen, ook de goederen. De broe ders zullen den etenspot uitdragen en de armen huiszittenden bezoeken. Groot Donckelaar. 1450. Steven Zulen van Nyevelt en Wouter Peters soen, gemachtigden van Frederic van Renes en van Renouwen verkoopen aan Peter van Hamersveld den vrijen eigendom van het goed Groot Doncke- laer in het kerspel Leusden gelegen. Monnikendam. 1457. In dit jaar wer den groote herstellingen aan de ves tingwerken verricht, ook aan de muren bij Monnikendam, waar een ijzeren halmey of afsluithek hing, datineteen rad opgewonden kon worden. Burengerucht bij nacht enz. 1463. Evert Sem, Reiner Bolh, Marten Hu- gensone en Janj Jansone hadden met een wagen des nachts op de straat der, burgemeester, bouwt sin husïnge. ge legen aan den kerk-rooster volgens toestemming van Raad en Kapittel, it Zuiderpand van de St. Joriskerk is toen voltooid, dc t'apenn.jstcdccn tiet Sluisje 1408. De buien, die de werf aldaar gemaakt hebben en bekostigd en toegemaakt, >geu van de priesters of papen, die larnnn niet betaald hebben, de kannen of ketels of ander goed in beslag nemen, ij tol hun geld te komen. De Zusters van dc H. Barbara 1469 gingen van den derden regel van den H. Franciscus naar dien van den H. Augustinus over; zij dragen een zwar ten sluier en houden slot. In het slot beslaat de kleeding in een grof linnen gewaad De zusters mogen eene kapel bouwen met drie altaren en een kerk- hol laten inzegenen. O. I. Vr.-lorcn 1471. Wijl men dit jaar aan O. L. Vr.-toren zal metselen, zoo waarschuwt de Raad de kindereu thuis te houden, opdat deze niet di afvallende steenen gekwetst zullen w den; dg Raad zal daarvoor niet ai sprakelijk zijn. Alcxianen of Ccllezuslers van Ursula 1478. Zij kwamen van Amster dam en volgden den regel van St. Augustinus. Zij vestigden zich in de plaats genaamd de Haag bij de Stads vest. Zij voerden hun naam van den H. Alexius, verpleegden de zieken en begroeven dc dooden. Wolcompagnie. In 1479 vereenigden zich Johan van Weslreeucn met nog iji anderen tot eene compagnie, die n Deventer en elders wol opkochten n ze dan ter bewerking aan de lieden uitgaven en daarvoor weer gereed ge maakt laken in betaling aannamen. Zij kregen daarvoor van stadswege ioi rechten, als vrijheid van accijns in bier, van waken en graven. Schenking 1479. Henrick Foijcr ver maakt zijn goed aan de Pothbrocdcrs, waardoor ten eeuwigen dage op zijn jaargetijde 4' mud weit in Sint Joris kerk uitgedeeld kon worden. Op 't oorlogspad 1481. Die van Utrecht en Amersfoort 600 man sterk trekken naar Naarden en winnen dit door list. Zij verkleedden krijgslieden in botervrouwen met mandjes, die binnen gelaten werden. Deze doodden den portier en lieten de anderen binnen. Deze plunderden de stad, laadden alles op wagens, dat hun wederom door de hen vervolgende Hollanders ontnomen werd. Jan van Schaffelaar 1482. Eenige ruiters van den Rosendael te Bameveld geweest en hebben den toren Bmnenland RENTEKAARTEN. Tot nog toe was de arbeider, die een rentekaatt open vakjes had, ,.j| bevoegd, doch niet verplicht van de reden der niet plakking aantecke- niiig te stellen. Dit is nu gewijzigd. Hij is nu tot het stellen van aanteeke- niug in elk zegelvakje verplicht van de navolgende wuorden. Indien er niet is geplakt door „ziekte" an het woord „ziek", door „werkloos heid" van „werkloos", door „werk staking of uitsluiting" van „werksta king'. terwijl de vrouw, die niet in loondienst is en een huishouding heeft te verzorgen in de vakjes, waarin niet geplakt is. de woorden „niet gewerkt" moet plaatsen. Zooals gezegd, men is verplicht deze aanteekeningen te stellen't is ook in het eigen belang van den arbeider, omdat met deze aanteekeningen reke ning gehouden wordt bij de toekenning renten. Nauwkeurige aanteekening us gewcnscht. Uit den Omtrek Baarn De heer Mr. A. P. Korthals Altes, wonende te Baarn, volontair op het gemeentehuis te Blaricum, is benoemd tot burgemeester van Oost-Hesselen (Drente). Bameveld tenburg hebben den tolgaarders op die wegen een ketting met slot doen be zorgen, met de opdracht de tolbooinen te openen en vervolgens met ketting en slot te verzegelen, zoodat de tol heffing op genoemde wegen tot liet crlcden behoort, - Burgerlijke Stand. Geboren: Breunis, z. van E. Fran ken en G. Borreti. Hendrika, d. van H. Kruijf en G. v. Renselaar. Elisabeth Clara, d. van P. M. C. Dek kers en W. M. H. Mees. Willem Beek en E. Ooster. Woutera, d. van P. en W. v. d. Wal. Aalbertha Wil- helmina, d. van B. v. Ingen en E. Vaarkamp. Hendrik, z. van D. Kevclam en H. v. d. Koot. Heintje, d. van J. Hendriksen en H. v. 't Land. Wilhelmina Hendrika, d. van B. Brunekreef en W. Koldenhof. Jo- jhanna, d. van R. v. Middendorp en Kamp. Johanna Gerharda van W. v. d Brink en J. Davelaar. Jannetje, d. van W. v. d. Hazel en J. v. Donkersgoed. Ondertrouwd W. d. Beek en M. v. Harten. B. Hunenstijn en ,W. H. Rijswijk. Ge trouwd: A. J. v. d. Berg en A. Koekelt. Ede Aan de Kunstzijdefabriek werden 300 meisjes, 20 opzic'.teressen en 50 werklieden ontslagen. Eemnes Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrikus Johannes, z. van J. Apeldoorn en J. H, v, Wouw. Hamersveld Onze Bibliotheek. Zooals men weef, is er eiken Zondag gedurende een half uur na de Hoog mis gelegenheid tot boeken ruilen in de R. K. Jongensschool voor de leden onzer bibliotheek. Die bibliotheek is een correspondent schap van de R. K. Leeszaal te Amers foort en kan daarom beschikken over alle boeken, die daar aanwezig zijn. Het is misschien gewenscht daar nog eens op te wijzen, omdat sommigen misschisn meenen, dat er alleen en hoofdzakelijk kinderboeken zijn. Weliswaar zijn er vrijwat jeugdige lezers, (en het is een goed teeken. dat ze liever een mooi boek lezen, dan de kostelijke vrije tijd te verluieren), maar >ok een flinke voorraad boeken olwassenen. die geregeld in de Amersfoorlsehe leeszaal omgewisseld ordt. Gewezen zij nog op de gelegenheid, m studie- en vakboeken op elk ge bied (ook landbouwboeken) te lezen. Veel meer nog moest men ook eens boeken lezen, waar wat uit te leeren vji.t. Dit is een van de beste manieren (maar nog te weinig toegepast) om den boerenstand meer ontwikkeling bij te hrengen, wat in onzen tijd zoo hard noodig is. Soestdljk De jaarlijksche houtverkooping van •oestdijk. Paleis en Domein van de Koningin-Moeder, en van de Utr. Waterleiding-Maatschappij zal worden gehouden op Woensdag 15 Januari, des voormiddags 10 uur, in destallen het Paleis te Soestdijk. Soest Vanwege de Bijzondere Raad der St Vincentius Vereeniging, een Col lege, dat de belangen behartigt van de in beide parochieën gevestigde en werkende vereenigingen van den H. Vincentius a Paulo, wordt aan de wel doeners der beide vereenigingen en voorts aan alle katholieke mannen een uitnoodiging gericht lot bijwoning van een vergadering, waarin Jos. Mineur, lid van de gilde „de Klare Waarheid", niet alleen een lezing zal houden over het doel en de werken der St. Vincen- •ereeniging, maar ook een beeld zal geven van het streven der Gilde „De Klare Waarheid", die zich zooals bekend is, vooral tot taak stelt de Katholieke leer door straatprediking ter algemeene kennis te brengen. Nog nimmer werd in Soest een iodanige uitnoodiging tot onze Katho lieke mannen gericht en daarom ver dient het voor hen bijzondere aanbe veling op 15 Januari a.s. des avonds 7.39 uur in St. Joseph-gebouw bijeen te komen om zich eens over deze werken te laten voorlichten. liet door den Raad der gemeente benoemde Burgerlijk Armbestuur heeft zijn werkzaamheden begonnen. Tot nadere aankondiging kunnen de aanvraagformulieren voor ondersleu ning op de gewone wijze ten raad- huize aangevraagd en ingeleverd wor den. Uitbetaling van het toegekende bedrag zal ten kantore van den ge meenteontvanger geschieden Tot leden van het Burgerlijk Arm bestuur zijn benoemdA. O. Dammers, voorzitter; J. J. D. v. d. Berg; D. v. d. Broek; T. Budding; J. Casteleijn; P. A. Endendijk; M. Sukkel. Het Armbestuur houdt voorloopig iederen Woensdag zitting in het Raad huis des avonds van 6 30 tot 7.30. Voor Soesterberg zijn Casteleijn en van den Berg bereid eventueel de noodige inlichtingen te verschaffen. Bevorderd tot Majoor van Politie, H. J. van Leeuwen, thans hoofdagent van politie. Ter gemeentesecretarie van Soest R. K. Spaarbank - Amersfoort onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit d.d. 14 Maart 1913, no. 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot I uur; WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3®/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Kassier Amsterdamsche Bank. PIANOHANDEL S. DUIJKER Koffer-Gramephoon vanaf F15- HAVIK 29 - TEL. 773 Volksuniversiteit Amersfoort Inschrijving voor onderstaande cursusen Maandag 6, Dinsdag 7 en Woensdag 8 Januari 1930 Kortegracht 26, des avonds van 7'/, tot 9'/, uur 1. Raden Ayou Jodjana „Leergang over Hindoe-Cultuur" met lichtbeelden. 2. J. Drijver „Vogelleven in Nederland" mei lichtbeelden en film. 3. joh. v. d. Spek „Leiding bij de beroepskeuze". 4. J. Tal „Grepen uit het Joodsche leven". 5. Prof. Dr. Veraart „Sociologie en Economie". 6. Annie van Wageningen-Salomons „De Vrouw en de literatuur". Gratis uitvoerig programma verkrijgbaar bij de Heeren Boekhandelaren. j Dorothea, d. van G. C. v. Hoften en I Jj. A. Ruijs. Maria Geertruida, d. wordt gevraagd een bekwaam Typist(e), in dienst te nemen volgens arbeids overeenkomst, tegen een belooning van f40,- per maand. Sollicitaties moeten voor 13 Januari worden inge zonden bij den Burgemeester. Door den heer A. Endendijk, wet houder van onderwijs, gasbedrijf en volksgezondheid, zal voortaan het spreekuur worden gehouden des nam. ••an 4 tot 3 uur ten gemeentehuize. De politie hield een zekeren B. uit Amersfoort aan, die met paard en kar in kennelijken staat van dronkenschap langs den openbaren weg reed. Zij oordeelde het voor de veiligheid van het verkeer noodig, den man over te brengen naar het politiebureau om daar te ontnuchteren. Ten nadeele van den landbonwer S. werd door een paar bloeddorstige honden een zijner schapen, loopende in een weiland bij zijn woning, aan gevallen en dusdanig verwond, dat het dier moest worden afgemaakt. De eigenaren der honden wa waren spoedig bekend, waarop de politie zich met de zaak bemoeide, hetgeen tengevolge zat hebben, dat de schade zeer zeker wordt vergoed. Iemand zag een meisje in bevvus- teloozen toestand liggen aan den spoor lijn Amersfoort—Amsterdam, ter hoogte van wachtpost 41 onder de gemeente Soest. Het slachtoffer bleek verschil lende verwondingen te hebben be komen. Zij werd in de wachtpost binnen gedragen. Burgerlijke Stand. GeborenJan en Adrianus Antonius, zoons van J. van Leeuwen en H. W. v. d. Berg Chris tine Leontine Marie, d. v. J. G. A. Batenburg en B. M. F. Stoffels Hessel.z. v. H. de Zoete en M. Tim- meimans. Ondertrouwd: H. F. W. Bloemendaal en B. Elzinga. Gehuwd: C. J. J. v. d. Maas en H. J. Kwak- Overleden: Aleida GerardaKinderdijk, 23 jr., ongehuwd Ida Eikelenkaujp, 74 jr., geh. met A. Helmer Gijsbertus Westerbeek, 4 weken. Soesterberg Alhier heeft de teraardbestelling plaats gehad op de R.K. Begraafplaats van het stoffelijk overschot van wijlen P, J. C. Steenberghe, oud-officier der grenadiers en oud-afdeelineschef, le klasse bij de Nederlandsche Spoorwe gen, den echtgenoot van den voorzitster van den Ned. R. K. Vrouwenbond mevr. Steenberghe-Engeringh. Pastoor H. Mocking van Soesterberg droeg de H. Mis van Requiem op. Als slippendragers fungeerden bij den gang naar de groeve vier jongens R. K. Weeshuis te Utrecht, de heer Steenberghe regent was. Onder de aanwezigen werden opgemerkt ge- H. ELZENflAR Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Tcekenbenco- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, neraal-majoor Bueno de A\esquita, oud-commandant der Genie, Dr. Aus- sems en Mr, v. Maarseveen, alsmede lr. Theyssen, afdeelingschef der Ned. Spoorwegen en vele vertegenwoordi gers van colleges te Utrecht, waarvan de overledene deel uitmaakte. Stoutenburg De verwijdering der tolboomen op den Hessenweg naar Amersfoort zal nog wel eenigen lijd duren. De ge meente Stoutenburg is niet bij machte het van haar gevorderd evenredig deel der kosten te betalen en de gemeente Amersfoort is niet verplicht en ook niet genegen haar daarin bij te slaan. Een oplossing is te vinden door dezen weg in onderhoud en beheer te brengen bij het Provinciaal bestuur van Utrecht. Utrecht Nu gedeputeerde Staten het Ge meenteraadsbesluit betreffende den Raadskelder hebben goedgekeurd, zal de volgende week met volle kracht met de restauratie der gewelven onder het Stadhuis een aanvang worden ge maakt. Een noodverlichting is bereids aangebracht, BERICHTEN UIT AMERSFOORT Pogingen worden aangewend om in het Soesterkwarlier een postagent schap gevestigd te krijgen. Waar de bevolking in dat kwartier veel meer dan het dubbele lelt dan in het Berg- 'rlier, waar reeds een dergelijk kwa"

De Eembode | 1930 | | pagina 1