mmm wmm Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken F. A. TULP ésssskhs r%St.orJ«n-! Mssb §s SSsShrss NORA RADIO H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement, moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr fis per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De €embode Advertentiën 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid by geregeld adver- teeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zyn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Drie en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Dinsdag 21 Jan. 1930 - No. 84 Werken voor een onderneming 'sochtends vroeg tot 's avonds laat, ook, tot er geen tijd overblijft voor hoogere dingen, voor cultuurgoederen, vc vrouw en kinderen, voor God, geldt de moderne zakenwereld als de grootste deugd. Begrijpelijkerwijze; want in een onafhankelijke zakenmoraal wordt alles geordend naar hel welslagen en de uitbreiding der onderneming, van welken aard ze ook zij. Zoo kan men ook een uitvinding der laatste eeuwen verklaren, n.l.de z.g deugd der zuinigheid. Zuinig heid/ Niet omdat men voorzichtig en redelijk moet zorgen voldoende geld te hebben om een behoorlijk leven aan zich en de lijnen te verzekeren. Muur omdat het bezit van steeds meer geld aan de ontwikkeling der onderneming ten goede komt. Vandaar de lof aan millionairs, die zoo eenvoudig leven, en niets voor overbodigegenietingen over hebben. Prof. W. Pompe Het Kapitalisme. Men twijfelt aan de rechtvaardigheid en de redelijkheid van 't huidige kapi talistische stelsel en die twijfel is ei niet enkel onder de arbeiders, maar ook onder de kleine zelfstandigen en onder de inlellectueelen. Henri Her mans besprak onlangs in dit verband de handelwijze van belanghebbenden bij de petroleumindustrie, die eerst zich tegen Rusland keerden en daarna contracten met den „vijand" afsloten. Het waren ook de geldmagrfaten, die in Mexico den strijd ontketenden, van de onrust gebruik maakten om con cessies te verwerven en daarna, zij 't op vernederende voorwaarden, in de pacificatie hebben berust. Door de trust in het margarinebedrijl hebben niet alleen veel arbeiders hun betrekking verloren, maar bovendien moeten zij als consumenten nog mee betalen aan de brandschatting der fabrikanten. In Amerika is een groote crisis geweest, maar dit heeft slechts getroffen degenen, die aan de specu latie meededen. F.rger is, dat in Ant werpen 20.000 diamantbewerkers op straat zijn gekomen, dat in diezelfde nijverheid in Amsterdam halve weken wordt gewerkt en dat de Duitsche Kamers van Koophandel een nieuw- tijdperk van malaise hebben aange kondigd. Met het woord kapitalisme is hel, aldus Henri Hermans gegaan als met het woord militairisme, men heeft ge bruik met misbruik verward en met het kwade het goede veroordeeld, Niet het particuliere kapitaalbezit, maar de leiding over het kapitaal ver oorzaakt de economische rampen. De banken zuigen het kapitaal weg uit alle hoeken van het land en concen- treeren hel, zij speculecren met de productie van anderen, zij stellen geld beschikbaar voor artikelen, waarin de meeste winst is te behalen, al gaat de halve wereld daardoor ook ten onder. Het hoogste ideaal wordt de rijkdom als doel op zichzelf en niet als mid del tot het bereiken van hooger gees telijk goed en als individualist be schouwt men de behaalde winst als particulier gewin. Men ontkent alle geestelijke waarden, die men niet kapitaliseeren kan en die zich aan berekening onttrekken. De plutocratie, de geldmacht in den slechtsten zin des woords is zoo alge meen geworden, dat zelfs Christenen er zich niet altijd aan onttrekken on der de leuze: zaken zijn zaken en handel is handel. Hiervan maken de Socialisten gebruik, maar zij vereen zelvigen daarbij den kapitalist en oen ondernemer en zij zijn er zelfs in ge slaagd bij velen de verkeerde gedachte ingang te doen vinden, dat Kerk en Kapitaal samengaan. Kapitaalaanwending en -vermeerde ring zijn noodzakelijk en niet te ver- oordeelen; deze zullen en moeten zijn bij elk productie-systeem, zelfs bij een socialistisch. De vraag blijft echter bestaan op welke wijze die aanwending en die vermeerdering moeten schieden. Het doel der economie moet zijn behoeftebevrediging en niet het be halen van winst. De werknemer heeft het recht op een zoodanige vergoeding, dat hij zijn gezin kan onderhouden en dat hij nog sparen kan om tot een hoogeren graad van welstand te komen. De ondernemer heeft het recht over schotten te maken, maar beiden heb ben den plicht arbeid te leveren en een goed product aan de markt te brengen. Het maken van overbodige en scha delijke dingen om winst te behalen, is immoreel. De verbruikers, die een christelijke moraal hebben, kunnen de schadelijke zijden van het kapitalisme bestrijden, want een feit is, dat scha delijke dingen niet verkocht kunnen worden als ze niet worden gekocht. De bankier zit op den stoel v ondernemer, heeft Ford gezegd, ondernemer zit evenzeer onder den knoet van hel bankkapitaal a's anderen. Diametrisch tegenover het moderne kapitalisme staat de christelijke ethiek en zoolang men niet terugkeert tot de christelijke levensbeginselen, zal niet van dat kapitalisme in den zi mamtnonisme worden verlost. In den godsdienst zit de diepste tegenstelling met het kapilalisme. Tusschen den kapilalislischen geest en het christen dom is geen verzoening mogelijk. Er moet zijn geestelijke beheersching van stoffelijke goederen door bedwin ging van het zinnelijk genot en be strijding der verkwisting; onthouding zal leiden tot kapitaalsvermeerdering en tot het bezit van geestelijke goede ren. In plaats van verdienen moet het dienen komen. Er moet komen: 1. Solidariteit tusschen de maatschap pelijke klassen. 2. Hervorming der eigendomsver houdingen om door grootere decentra lisatie van bezit Ie geraken tot grootere zekerheid van bestaan. 3. Doorvoering van de democratie op economisch gebied door bedrijfs organisatie op den grondslag van mede- beschikkingsrecht. Op cultureel, sociaal, economisch staatkundig terrein moei komen de verlossing uit het proletariaat. KANTOORBOEKHANDEL L AN BESTRAAT 65 to XROMMESTR. TELEFOON 3;6 Kantoorboeken in alle liniaturen. Kaartenkasten. Briefordners. kosten van den H. Stoel de inkomsten van de gevallen voor betaald wordt, niel eens voldoende zijn. In het afgeloopen jaar velde de Rola 55] eind-oordeelen, waarvan 45 huwelijkszaken. In 28 gevallen was het eindvonnis ten voordeele van de ongeldigheid van het huwelijk. De helft van deze eindbeslissingen van ongel digheid vormden kostelooze zaken,,.." i in antwoord op deze toespraak sprak de Paus oa.„De Rota moet voortgaan met aan de armen de bizon- dere voorliefde te toonen, die zij tot dusver deed kennen, want, gelijk Bos- suet het zeer goed uitdrukte, bekleeden de armen in de kerk een bevoorrechte plaats". Dat zijn oordeelen, zich grondend op de feiten, en niet op in de lucht ende gedachten. Het Huwelijk. Meermalen hoort men de Katholieke Kerk beschuldigen dat zij in huwelijks- kwesties anders zou optreden tegen grooten dan tegen kleinen. Op dit punt doeltreffend bestreden, komt men dan tot de volgende opwer ping: „Hel kerkelijk huwelijk bij de katho lieken is wel een onbreekbare band, ir door de gecompliceerdheid daar- is reden tot ongeldigheidsverklaring niet zoo moeilijk te vinden, en die on geldigheidsverklaring kwam in den regel vorsten ten goede." Waarop steunt die uitspraak? Op n statistiek met vergelijkende cijfers aangaande de ongeldigheidsverklaring der huwelijken van rijken en van armen? Ongetwijfeld niet. Logisch is echter anders. Men kan met evenwel, of liever: met even weinig recht beweren, dat het aantal vorste lijke personen 't welk op reis gaat, verre dat van de handelsreizigers over treft immers alleen over de reizen der eerstgenoemde verschijnen berieh- n en commentaren. Of dat het aantal huizen, 't welk afbrandt, veel grootcr is dan het aan tal huizen, dat blijft staan, want in de krant lees je alleen iels over verbrande huizen. beter in te lichten, is 't wel eens goed, een en ander aan te halen, van wat den 30en Sept. 1927 bij de opening van het nieuwe rechtsjaar der Romeinsche Rota werd gezegd door den Deken Mgr. Massimi. Er was toen pas nog al eenig persrumoer geweest rondom de ongeldigheidsverklaring var het huwelijk van den Hertog van Marl- bourgh en Mej. Vanderbilt. Daarop doelend zei Mgr. Massim fijntjes: „De verschillende prolesten, die opgingen ten voordeele van de onontbindbaarheid van het huwelijk, waren ons zeer aangenaam. Wij houden zeer streng aan de onontbindbaarheid van den huwelijksband. Deze protes ten, komend uit kringen waar de echt scheiding heerscht, wonnen de sten: van de ziel, die van nature christelijk is. Maar het huwelijk, dat niet ont bonden kan worden, kan van den be ginne af ongeldig zijn. De oorzaken van ongeldigheid staan geschreven in den Codex van het kerkelijk recht. Wij oordeelen in rechte en in feite volgens deze regels, motiveeren oordeelen breedvoerig cn publiceeren alles in het officicele bulletin H. Stoel. „De gevallen die voor onze recht bank worden behandeld, zijn ook geen voorrecht voor de rijken. Aan de armen wordt kosteloos verdediging, recht spraak enz. geschonken alsmede dis pensatie van de onkosten voor het drukwerk, dat dan geleverd wordt op .ngodane plaatsen mei v-arm loe er wal Purol op. Herhaal zoo langhotnood|^^»^ Bijzonderheden van Amersfoort DOOR A. F. VAN BEURDEN. De Stadsherberg. Gerrit Groenhuysen borger en tapper de huysinge, genoemt de Stadsher- bergh, slaande aan het St. Janskerkkof binnen Amersfoort verzoekt aan den Raad, dat hij naar het voorbeeld zijner predecesseuren ten tijde der paarden- en beesteinarkten aan de buytenlieden alle gelegenheid gaf tot het plaatsen beesten en daartoe de markt heeft schoon gehouden, mitgaders de palen en kettingen in bewaring heeft genomen, zonder dat hij voor zijn moeite ooit iets berekend heeft. Destijds was er op genoemd kerkhof geen andere herberg. In 1687 toen voornoemde herberg opgetimmerd is, schijnt de stad ook geen andere bedoeling gehad te hebben, dan de bewoner dit voor recht te laten behouden, wijl zij des tijds op 28 November vaststelt, dat de markten aldaar zouden worden ge houden en binnen den tijd van 25 jaren geen andere herbergen lot lap pen op het kerkhof zouden berechtigd dat aan deze huizing werd gegeven het marktmecsterschap en de bewoners daarvoor zouden genieten van ieder paard 'of beest een vaste som, zooals 10 October 1688 nog eens nader gereguleetd werd. Toen in 1706 het marktgeld der beesten ophield, heeft de stad de eigenaars der stadsherberg jaarlijks 70 gld. toegelegd, zooals dat in 1760 nog gebeurde en ontvangen zou moeten worden. Maar den gebruiker kwam daarvan niets te goed. Bovendien waren al zooveel herbergen op het kerk- f en in de omgeving gekomen, dat de stadsherberg-kastelein zijn huur niet kon betalen en den kost winnen. Hij verzocht daarom dat door ecne toelage of het verbieden van eenige tapperijen r hem beteren toestand ge schapen zou worden. De stad moest den gseden gang der markt voorop stellen en daarvoor zorgde de kastelein uit de stadsherberg. Verloopen der graanmarkt. Nicolaas Christiaan Kolff, Rijk Poort, Evert van Koppen, Cornelia Boldoot wed. Albert van Beek, Hermen War- neke, Albert van Beek, jan Otto, Barth van Zutphen, Anthonie Smit, Dirk Lagerweij, Cornelis Suyck, alle koren- koopers binnen Amersfoort met Gijs- bert van Koot en Frans ter Horst, overlieden van het Gruttersgilde wen- itn zich 10 No». 1777 101 het '»<>•- bestuur met een klacht, .lat <te koten- markt «erloopt. doordat er een kwaad afhinSf^hoSn^nf Srisrrjs.--'S ™?en marktprijs at te lemen, zooda de tusschentredende hande aars me meer noodig zijn wat vooral bi] boek She! K»at is. Men wrl een maat reeet dat het koren gekocht en ver kocht wordt op den Hof, mel kermis- lijd op de Langestraat ll,ssck®"V.a kensmarkt en Kamperbinnenpoo t dan kunnen adressanten diezichtot he stadsbestuur wenden, ook blijven staan. De stad van boomen ontbloot. Toen de Franschen in 1674 Amers-| foort overvielen, traden aij dadelijk a^ heeren en meesters op. Henrick ^y". timmerman geel. da.™ garnizoen hem en "'i™ «akgenoote» ca hoornen zells in '«"de 'Ilaataeo dzaakl'dat S Ie" S?'S zii veel verloren hebben. Reyers vraagt daarom Zijne "^^^L^'u v'oori- tegen alle vervolging daaruit voori spruitende. Begraafplaats. ppur 1749 geven de Parnassijns n de Joodsche Gemeente te ke""e"' lid der tamilie overleed, dit daar| hebben «en. Joodsche kerk M S,na. Sis gSen" wordt, seer beqnaen, tot eene begraelplae.se vrageri« Parnassun verlof, daar te gr De wegen in den Winter. \n 1788 wendde zich Mr. t<- J- 5™ stad, om vybe'o"n pgrieutensen sum gebracht moeten worden. Ao. 178U. De Wijnkoopershuizing. (Poort van Ct^end.ikvanüoudoev^wijnkoopers- luns.geerld v 1 es,(aat 0pden Geeriruida Wemeke. Pillegiften enz. Mr. Eduard Amisfortius van Voo», burger en inwoner Hoofdofficier WISSELSTROOM-TOESTEL r? ize MET LUIDSPREKER I4 165.- PIANOHANDEL S. DUIJKER Koffer-Gramaphoon vanaf F15.- HAVIK 29 - TEL. 773 fortius levenslang jaarlijks een som zeventig gulden toe Ie leggen, ingaande vanaf den dag zijner geboorte, den 20en April 1734. Deze toelage werd uitbetaald lot 1795, dus 59 jaar lang. maar de Fransche revolutie met hare andere opvattingen was over het land gekomen en Amersfoort had Amisfor tius al 5 jaar niet betaald. Daarom vorderde hij zijn pillegift op en haalde daarbij het voorbeeld van Utrecht aan dat aan Carolina Wilhelmina Trajeclina van Nassau, dochter van den gewezen hoofdofficier van Utrecht den 15 Au gustus 1757 eene pillegift toegelegd had, welke niettegenstaande de be krompenheid der stadskas nog steeds i promptelijk betaald werd. Waarom onze Amisfortius tenslotte een beroep deed op Amersfoort „vermidts het bij onder- vindinge kennelijk is, dat zodanige begrippen bij geene beschaafde natiën ergends worden gevoed". Of zijn ver zoek geholpen heeft, konden wij door de „troebelheid" der tijden niet achter halen. Wij denken van niet. Binnenland GEZONDHEIDSCOMMISSIE Aan het jaarverslag van de bevin-l dingen enhandelingenderGezondheids- commissie voor Baarn, Eemnes, Bun schoten. Hoogland, Soest, Stoutenburg, Leusden, Maartensdijk, Achttienhoven, Westbroek en de Bilt, ontleenen wij de volgende gegevens. in de samenstelling der Commissie kwam verandering door het bedanken van het lid G. J. Baron van Boetzelaer, in wiens plaats benoemd werd Mr. M. de Geus te Utrecht, lid van den Raad van de Bilt en wonende te Bilthoven. Daar het lid Dr. A. A. Thomas •oor 25 jaren lid der Commissie werd, ontving hij in een vergadering van de leden der Commissie en den secretaris n mooi bloemstuk. In het afgeloopen jaar hield de commissie 9 vergaderingen. De totale uitgaven bedroegen over 1928 f2231.76 waarvan f400 ten laste van het Rijk kwam en f 1831.76 ten laste van de II gemeenten of 3.45 ct. per hoofd van de bevolking. De toestand der volksgezondheid in het ressort der commissie was in 1929 over hel algemeen gunstig te noemen. In Bunschoten werden dikwijls klach- n vernomen over den vervuilden toestand, waarin zich de sloolen en watergangen aldaar bevinden, waar door bij hoog water overstroomingen voorkomen. De Commissie vesligde daarop de aandacht van het Gemeente bestuur en het Waterschap „Beoosten de Eem". Ook in den afgeloopen zomer gaf de hoedanigheid van het water in de rivier de Eem aanleiding tot klachten, vooral van de zijde der gebruikers van de gemeentelijke zweminrichtingen. Een door het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid ingesteld onderzoek had tot gevolg, dal de Commissie geen aanleiding vond het Gemeentebestuur te adviseeren tot hel nemen van bijzondere maatregelen. Te Weslbroek werd de aandacht van de Commissie gevestigd op het feit, dat een gezin gehuisvest was in een houten schuur, behoorende bij een perceel aan den Oudendijk. Bij onder zoek bleek, dal een landbouwersgezin bestaande uit man, vrouw en kinderen, bij gebrek aan woongelegenheid, zich onderdak had verschaft in een schuur, oorspronkelijk dienende tol stalling van paarden. De Commissie achtte een dergelijke behuizing onmensch- waardig. vooral in den winter. Het Gemeentebestuur gelastle dan ook ontruiming. In het verslagjaar kwamen 55 ge- roodvonk voor, 18 gevallen Kantoorboekhandel Kantoormeubelen SchrijfmarhinRs Langestraat 84 Tetef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School Schrijf- er. Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort voorgekomen gevallen van kinderver lamming. Het bleek, dat het meeren- deel der gevallen voorkwam in gezin nen van militairen, verbonden aan het Vliegkamp te Soesterberg. De herkomst kon echter niet met zekerheid worden vastgesteld. De tuberculose-bestrijding in dit ressort werd ook dit jaar met kracht voortgezet. Het kring c-nsulatie-bureau te Baarn werd druk bezocht. De Gemeenteraad van Eemnes be sloot, na jarenlange bemoeiingen van de Commissie, in het afgeloopen jaar tot den aanleg van een drinkwater leiding. Een onderzoek, ingesteld naar de hoedanigheid van hel drinkwater uit de pompen van woningen aan den Schoutenkampwegen OudeUtrechtsche Weg Ie Soest, wees uit, dat, met uit zondering van een Nortonwel, alle onderzochte drinkwalerpompen onbe trouwbaar water leveren. Het Ge meentebestuur werd hiermede in kennis gesteld, hetgeen lot gevolg had, dat ')t aansluiting aan de waterleiding •erd besloten. Aan het Gemeentebestuur van Soest werd advies verstrekt over het ont werp cencr gemeentelijke badinrichting, waarbij vooropgesteld werd, de nood zakelijkheid voor deze inrichting een terrein te bestemmen, waar rioleering in den afvoer van het gebruikte water kan voorzien. De in den Gemeenteraad van Baarn aanhangige voorstellen betreffende liet schooltandartsen-instiluut. hadden de aandacht der Commissie. Besloten werd ter kennis van de Gemeenteraden in het ressort der Commissie een resolutie te brengen, waarvan de conclusie luidde, dat het bezit van een gezond gebit uit een oogpunt van Volksgezondheid een belang is, dat ue Overheid krach tig dient te bevorderen op een wijze, door haar te bepalen. BERICHTEN DIT AMERSFOORT Uitvoering ten bat.' der Amersfoort- sclte Vereen, tot bestrijding der T.B C Op Vrijdag 24 Jan. a.s. zal des avonds om 8 uur in Amicitia eene voordracht gehouden worden over de goochelkunsi en de toepassing daarvan. De leider Jhr. J. B. v. A. d. K. mocht reeds meerdere malen voor liefdadige instellingen in den Haag en andere plaatsen voor overvolle zalen van zijne groote bedrevenheid in deze kunst doen blijken. De toegangsprijs is zeer laag gesteld, slechts f 1.- en het bestuur hoopt dal ook hier de zaal zal zijn uitverkocht. Entreekaarlen zijn te bekomen bij boekhandel Illmann, Patria en bij den vallen van diptherie en 8 gevallen van polio-1 ®ecre,ans der Vereeniging. myelitis anterior acuta. Op verzoek van den Geneeskundigen Inspecteur fe Hilversum stelde de Commissie een onderzoek in naar de herkomst en het verloop van de in de Gemeente Soest in het najaar De technisch ambtenaar bij den dienst der Spoorwegen Bokma de Boer, alhier, is benoemd tol werkiuigkundig ambtenaar. De werktuigkundige M. H. hcobs is benoemd tot hoofdwerktuig kundige aan de wagenwerkplaats.

De Eembode | 1930 | | pagina 1