weg met die kou 3taUono De Ruitereportverceniging Eemland hield jaarvergadering. Dc vergadering werd geleid door voorzitter Rijkens. Aan 't jaarverslag ontleenen wij het volgende: .Door de hevige vorst kon hel pro gramma niet geheel uitgewerkt worden en werden de wedstrijden beperkt tot een cross-country, op .De Treek" twee wedstrijden, aangeboden door ir. J; P. Leeuwenburg op Kievitsdal. het Con- cours-Hippique op het sportterrein Birkhovcn en den afstandsrit voor dames. Het ledental kon worden opgevoerd tot 121 leden. Dankbaar werd vermeld de medewerking van den burgemeester van Amcrstoort. mr. J. C. Oraal van RandwIJck, die een ziveren wisselbekcr heeft aangeboden. De aftredende bestuursleden. J. K. Knottenbelt en D. A. Camcrling Hel- mont werden herkozen. Het programma geeft aan: 27 Febr. Cross-Country, 15 Maart Sterrit en cross-country van mr. Ch. Karsten. 18 Mei Concours Hippique op Birk hovcn. Voorts zullen een rallye-paper en de afstandsrit voor dames gehouden worden. Deze afstandsrit voor dames zal ge splitst worden in twee afdeelingen. a. een wedstrijd; b. een rit op dezelfde wijze als in beide vorige jaren heeft plaats gehad. Parochie St. Anslrldus. In hel Patronaatsgebouw zal Zondag en Maandag 2 en 3 Maart 1930 Film avonden worden gegeven. Vertoond zal worden: 1. Dcjeugd- dagfilm2. Het Geheim der Biecht, Koomsch familiedrama in 4 acten; 3. Komische film „Charly Chaplin, onbedaarlijk lachsucces. Dc inhoud van de leugdfilm bevat dc Demonstratie van dc Ned. Kath. Jeugd, gehouden op I Sept. 1929. Entréc 35 cent. Voor Leden van Pa tronaten e.a. Jeugdverenigingen a 20 cent op vertoon van lidmaatscliaps- kaart. Aanvang ten 8 ure na het Lo!. Besproken plaatsen a 10 ct. aan dc zaal Zondag na de Hoogmis. Wegens te verwachten drukte wordt reserveeren van plaatsen ten zeerste aangeraden, zulks om teleurstelling te voorkomen. Burgemeester en Wethouders ma ken bekend, dat de vastgestelde kie zerslijst voor het jaar 1930—'31 to en met 17 Maart op de secretarie der gemeente (Bureau Bevolking, Kamer 3) voor een ieder ter inzage wordi nedergelegd. A. J. de Oeus. I QctrouwdJ. D. ten Hoedt en L. Bruhs. I OverledenHer man J. Rijks, 5 w. - Willem Entrop, 51 jr., echtg. van O. v. Nus. 19 Febr. Oeboren: jannetje, d. van v. Ree en J. Walet. Alphonsus Joseph Maria, z. van A. J Thannhauser en M. A. Vreeswijk. - Wilhelmus, z. van A. O. dc Kruijf en W. v. Veen. Jacobus, z. van J. A. Landman en v. d. Geest. GetrouwdA. Th. Verhoef en C. M. Terlingen. A. Spijker en O. A. v. d. Belt. C. A. Becker* en J. J. Breider. O. v. d. Bcdum en N. Hoksbergen. R. Wel en G. N. Stoffer. C. de Man en M. jagtenberg. G. de Wijs en M. Snijders C. M. L. J. Pauw en G. v. d. Ham. OverledenOeurt Rockcl, 11 mnd. 20 Febr. Oeboren: Gerarda, d. van M. G. Montauban en E. Brandsen. Wilhelmlna Johanna Cornelia, d. van W. Hogenhout en W. J. C. Klein. Arnold Herman, z. van H. O. Smitz en M. F. M. Pieper. Ondertrouwd: G, Huber en O. v. Loene. J. Laurens de Vries en J. v. Garderen. H. A. Bekkum en W. Jonkman. Jansen en A. Hazeleger.i Getrouwd F. v. Riemsdijk en J. F. C. v. Oulick S. v. d. Zee en D. de Wilde. F. C. F. Behrendt en M. A. A. Arfman. R. v. d. Bunt en H. Veer. Over leden Magdalcna H. Smit. 65 jr., echtg. van H. Binsbergen. 21 Febr. OverledenHendrika J. Steenbeek, 5 jr. 22 Febr. OverledenRensje Plante, 18 jaar. 24 Febr. GeborenWilhelmina Maria, d. van E. Arler en v. d. Hammen. Johan Jurg Hendrik, z. van G. P Lambrcchts en J, de Goede. Gijs- bert, z. van J. Lijnsvclt en A. v. d. Vis. andere van Nijkerk, reden op het kruispunt tegen elkaar op. Beide voertuigen vlogen over den bernt van den weg met den kop in de sloot. De chauffeur van een der auto's, de 23-jarige O., uit Haarlem, bekwam ernstige verwondingen. De overige In zittenden, ook die van de andere auto, kwamen met enkele verwondingen den schrik vrij. De auto's zijn zwaar beschadigd uit de sloot opgehaald. De heer Lavell, Dir. van het Post en Telegraafkantoor alhier, is als zoo danig benoemd te Waalwijk. Et passeerde hier een vrachtauto uit Lunteren, beladen met koeien, be stemd voor de markt te Nijkerk. Op de Langestraat alhier vloog echter de auto in brand, doch het mocht den chauffeur, geholpen door omstanders, nog gelukken de beesten te redden en vervolgens de vlammen te hlusschen. Voor rekening der gemeente is aan besteed het bouwen eener eierhal. Massa: J. de Geijt, Ede f23850 O. W. v. Wagensveld, id. f23800, Beek, Amersfoort f26979; Gebr. f15349. Baarn Geboren Nicolaas, zoon van J. Steenkamer en O. van Woudenberg Abelonc Modesta Hendrika, d. v. J. Israël en A. M, Spijker Elly Everlijn, d. v. H. Geers en Chr. v. d. Woord Ge huwd: S. H. Veldkamp en J. H. Puper I OverledenElisabeth Jeannette Borel, 81 j., wed. van C. Bliimer Maria Bornemann, 66 j., wed. van W. Ab- couwer. Angniesje van Twillert, 33 j., geh. met Z Beekhuis. vergadering der lingenvereeniging hield de heer Van Beurden, verbonden aan het Vlieg kamp te Soesterberg. een lezing over het vltegwezen en al wat daarmee annex is. Medegedeeld werd dat op 9 Maart a.s. dc heer Hartung zal spreken over Indië. R. K. Onderofficieren-Vereeniging .St. Martinus", afd. Amersfoort. Voor bovengenoemde vereeniging hield de heer A. F. v. Beurden een causerie, verduidelijkt met lichtbeelden over Volk, Kasteelen en Legenden en Sagen van Noord Brabant. In een vorige lezing behandelde spr. een gedeelte van Limburg, nu was het de bedoeling dc aanwezigen te voeren naar Brabant. Dc Brabander, aldus spr is gemoe delijker dan dc Limburger in zijn volks aard. Allereerst vertoonde spr. het groote kasteel Well aan de Maas in Limburg met zijn breede grachten en ophaalbrug. Ook werden verschillende legenden verhaald over zijn adellijke bewoners om. Jan van den Bijlanten Max de Pas Vervolgens werd vertoond Sambeek met zijn mooie toren, een ouderwetsche watermolen in Vicrlings- beek, de rosmolen bij Oeijsteren, de groote gothieke kerk van Vcnraij met zijn prachtige Apostelbeelden uit de XVc eeuw. Ook werd vertoond het in deze kerk aanwezig zijnde Marianum of dubbele O. L. Vrouwebceld, om geven van den Rozenkrans. Daarna werd op het doek gebracht het mira culeuze beeld van O. L, Vrouw te Oostrum, dc St. Catharlnakcrk te Eind hoven, een gezicht op Boxtel, platen voorstellende het leven van de een voudige landbouwende bevolking, een luchtfoto van Oisterwijk, het interieur van de heldere kerk en enkele antieke huizen. Daarna diverse beelden 's-Hertogenbosch beheerscht door zijn Kathedraal, waarvan prachtbeelden ver toond werden met bijzonderheden en sagen. Met een beeltenis van de groote kerk te Breda sloot spr. het gedeelte van Brabant af. Uit spr. woorden voelde men zijn liefde voor Limburg en Brabant. In het 2e gedeelte behandelde spr. oud Amersfoort met zijn liefdadige instellingen en gebouwen en de ont wikkeling van Amersfoort tot op heden. Voor de vertooning van platen, Amers foort betreffende, was het te laat ge worden. Spr. had een dankwoord van den Voorzitter, dc heer Rutgers, in ontvangst te nemen. Burgerlijke standen. 18 Febr. Geboren Hendrika Sophia Johanna Maria, d. van J. Hazelaar en UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Straatschenderij: G. W. Baarn f 15 of 2 weken tuchtschool. DronkenschapG. v. d. P. Soest f 3 of 2 d„ A, v. W. Amersfoort f 15 ol 10 d„ E. L. de H. Haarlem id., J. zwervend id., C. v. S. Amersfoort f6 of 3 d., D. R. Baarn f25 of 15 d. H. Bunschoten f 10 of 5 d.. L. v. zwervend plus orde verstoren en op gave valschen naam f25 of 12 d. In nabijheid van een vischwater een zegen bij zich hebbenT. de G. Bun schoten 13 of 2 d., P. de G. id., A. de O. id. Langs de spoorbaan loopen: G. M. W. T. de H. Soest 15 of 2 d. Leerplichtwet: R. M. A. Amersfoort f 15 of 0 d., J M. B. id., M. T. C. id, v. D. Anursfoort f 10 of 5 d. Warenwet: J. v. G. Amersfoort f5 of 2 d. Zich in herberg bevinden in besloten tijdE. j. L. Amersfoort f 3 of 2 d., v. d. B. Barneveld id., W. B. id. Als caféhouder bezoek hebben in besloten tijd G. B., Amersfoort 13 of 2 d. Wielrijden zonder licht: A. v. A. Amersfoort f5 of 2 d„ W. G. v. W. Baarn f3 of 2 dW. v. d. V. Barne veld f5 of 2 d„ O. v. d. H. id D. D. Veenendaal id., J. de G. Bunschoten id., H. de G. id.. J. M. id.. A. R. Nijkerk id., C. v. V. Soest id., A. V. Amers foort plus zich vasthouden aan auto f4 of 2 weken tuchtsch., C. C. v. K. Amersfoort plus gemis reflector f6 of 3 d. Wielrijden links van de wegM. B. Amersfoort f2 of 1 d. Wielrijden zonder reflector: H. K Soest 12 of 1 d. Niet stapvoetsrijden in de Kamper binnenpoort Ie Amersfoort: H. J. S. aldaar 12 of 1 d. Als geleider van een voertuig niet in staat zijn dat steeds te besturenC. N. Ermelo 15 of 2 d., J. B. Harskamp id Met auto niet rechtshoudenB. M. P. Amersfoort f25 of 10 d„ J. P. Pur- merenu 15 of 3 d. Idem met motor: T. K. Bunschoten f3 of 1 d. Autorijden zonder licht: J. F. v. D. de Bilt f 5 of 2 d., zonder rood achter licht: H. S. Amersfoort fl of 1 d. Rijden met voertuig zonder licht J. H. Renswoude f3 of 2 d. Auto onbeheerd latenP. O. v. E. B. Borculo f2 of 1 d. Niet op eerste vordering nummer- bewijs of nummcrbcwijs en rijbewijs vertooncn: E. v. d. B. Nijkerk f3 of 2 d„ W. de W. ld. Uit den Omtrek Barneveld Op den onbewaakten overweg nabij den Prins Hcndrikweg is een luxe auto, uit Lunteren aangereden. De wagen werd bestuurd door den 23-jarigen Buiten huis, die met zijn zuster een tochtje zou maken. Hoewel de machinist van den trein krachtig remde, werd de auto grootendeels vernield. De beide inzit tenden zijn er vrij goed afgekomen. Van de Mheen kwam tot de ont dekking, dat het aantal zijner jonge hennen van ongeveer 180 tot circa 70 verminderd was, en daar slechts enkele beesten zijn doodgegaan, kan het wel niet anders, of er zijn minstens 100 ongeveer reeds volwassen hennen ge stolen. Op het kruispunt van den rijks straatweg Amersfoort—Apeldoorn en den weg Nijkerk—Barneveld had een botsing plaats tusschen twee auto's. De Bilt In de Raadsvergadering van de Bilt is met op één na algemeene stemmen het rapport aangenomen van de com missie van onderzoek, dat een volledige rehabilitatie van den burgemeester in houdt. Den burgemeester werd een groot- sche bloemenhulde gebracht. Hij dankte er geroerd. De Raad besloot om Notaris La Cha- pelle, de verwekker van de actie, te sluiten als notaris voor bemoeiingen voor de gemeente. Voorts deelde baron van Boetzelaer mede, dat zijn familie aan dc gemeente de Bil» een terrein van 7 H.A. schenkt, om op kosten van de familie te worden ingericht als wandelpark. Het terrein vertegenwoordigt een waarde van on geveer vier ton. Ecmnes en W. stellen den Raad voor, in hunne handen te stellen om advies het door ons reeds gemelde schrijven van het bestuur der Kweekers- ging Naarden-Bussum, houdei zoek een verordening in het leven te roepen opdat door rationeele bestrijding een uitbreiding van den bastaardsatijn- vlinder wordt onmogelijk gemaakt. Burgerlijke Stand. Gehuwd: T. v. d. Wardt en A. G. Stoutenburg. Hoogland Burgerlijke Stand. GeborenPetrus Wilhelmus Cornells, z. van P. Kuijer en P. M. v. Hofslot. I Getrouwd: J. Luttink en M. Pijpers. Overleden: Willem Kleter, 79 j., echtg. van T. Mossing. Op de voorjaarsrijkshengsten keu ring te Utrecht is goedgekeurd de hengst Curas, van den heer J. Wolfshaar alhier. Met de vastenavonddagen zullen ook de meisjes een tooneeluitvoering geven en wel op Zondag 2 Maart en Maandag 3 Maart aanvang 's avonds zes uur. Gespeeld zal worden een tooneelspel „De Moeder" bestaande uit 3 bedrijven en een blijspel „be kroonde Kaatje" in 1 bedrijf. Hoevelaken Bij de aanbesteding voor het bou wen van een vereenigingsgebouw (het schilderwerk niet inbegrepen), aan de Stoutenburgerlaan, hebben ingeschre ven, J. Chr. Beitler f 17.990, J. Doorne kamp f17.850, W. Roersen f 15.262, en G. Boshuizen f 15.200, allen alhier Het werk is aan den laagstel schrijver toegewezen. Op de voorjaarsrijkshengstenkeuring te Utrecht is goedgekeurd de hengst Trio van de Wed. Th. Voskuilen hier. fVUkerk Op de mart. Aangev. 195.400 Eieren f55.29; 7 schrammen f30 48; 159 runderen f185340; 62 nuchtere kal veren f6—12; kippen f 1—1.60; hanen f 0.80-1.85; kuikens f 2.25-3.25; jonge hanen f 080—1.60; eenden f 1.10 1.40; lamme konijnen fl—2; wilde konijnen f 0.90 1.10; 1 varken f 150 -210. Soest Door tusschenkomst van den Rijks ontvanger te Baarn, kwam bij den gemeenteontvanger alhier binnen een bedrag van f 350.65 aan gewetensgcld. Dr. J. J. A. H. Rupert zal 1 April a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum vieren. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth Wilhelmina, d. v. C. P. van Beest en M. J. Rondeel Ondertrouwd: H. v. d. Hoek en J. L. Verheijen. Gehuwd: F. Veth i C. v. Ee J. J. F. van Wouden berg en A. H. Renes Overleden: Ri- ;arda Clasina v. Breemen, 30 jaar Ellis Harry, 83 jaar. Soestdljk De voormalige kunstzaal Blok is dooreen milde geefster eigendom der parochie geworden en als parochie huis ingericht, ingewijd en in gebruik genomen. Utrecht Zaterdagmiddag is uit het Centraal Museum, vermoedelijk door een Duitsch sprekend persoon een op paneel ge schilderd portret gestolen, voorstellende Adria Sand-Pieterse. Op den achterkant van het paneel staat de naam met O.-l. inkt geschreven. De persoon op het portret draagt een roode muts, terwijl in den rechterbo venhoek een wapen staat afgebeeld. Het schilderij is van de Noord-Neder- landsche school en dateert uit de 2e helft van de zestiende eeuw. Het is 38 c.M. hoog en 26 c.M. breed,; rond aan den bovenkant. De waarde van het schilderij bedraagt ongeveer duizend gulden. Zondag is de dadef, een Duitscher, een logement te Amsterdam gear resteerd. Zeist Alhier is aan den Voorheuvel het schoenmagazijn „De Vlijt" afgebrand. Toen de eenige bewoner wakker werd, greep het vuur reeds snel om zich heen. Het vond gretig voedsel in den voorraad schoenen en leer. Letterlijk alles ging verloren, ook een bedrag van ongeveer f400 aan bankpapier. Na aankomst van de brandweer werd de vuurzee spoedig bedwongen. De hooge belendende magazijnen van de tirma Duetz, leden geringe schade. Toen de zoons van een te Amstel veen woonachtige 59-jarige weduwe thuis kwamen, vonden zij hun moeder in bedwelmden toestand in de keu ken, terwijl een sterke gaslucht de oorzaak hiervan onmiddellijk deed kennen. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. Aan boord van een stoomschip in de haven te Rotterdam is een 61-jarige arbeider door een luik gevallen en met een ernstige schedelbreuk opge nomen. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed hij. Te Liosia in Griekenland heeft een kruitmagazijn een ontploffing plaats gehad, waardoor 20 soldaten en arbeiders gedood werden en zeer velen gewond. Op den onbewaakten overweg onder de gemeente Alphen, is de 52-jarige R. uit Alphen door een locomotief gegrepen en gedood. Door het breken van een staaldraad, stortte in een kolenopslagplaats New-York een hoeveelheid van 100 ton kolen op een binnenplaats. 17 personen werden bedolven, tot nu toe zijn 2 lijken gevonden, er bestaat weinig hoop, dat er nog overlevenden zullen worden gevonden. De 108-jarige slager Ibrahim Gojan Het bestuur van dc Kunstzijde fabrieken besloot, af te zien van de uitvoering van het voornemen om een kunstzijdefabriek in Wezel te bouwen. Men had met de gemeente Wezel een koopcontract voor een fabrieks terrein van 175.000 inark gesloten en zich de naankoop van eenige aan grenzende terreinen ter oppervlakte van circa 45 morgen voorbehouden. De stad wezel eischt thans van de Enka een schadeloosstelling. Henry Ford heeft een bedrag van 250 millioen beschikbaar gesteld voor de stichting van handels- en andere scholen. Hij is van oordeel, dat de meeste misdrijven het gevolg zijn van gebrekkige opleiding. Het eerste verkeersongeval, ten gevolge van den gevaarlijken oprit van de nieuwe IJsselbrug bij Katerveer, heeft reeds plaats gehad. Een auto reed tegen een boom, waardoor de rechtervoorzijde geheel vernield werd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Ben a.8. Jubileum. DE R. K. KERKEN VAN BAARN. door T. Pluim. De volgende maand, n.l. op 30 Maart, zal men het 25-jarig bestaan der hui dige St. Nicolaaskerk kunnen herden ken. Misschien is het dus niet te onpas wanneer ik een kort overzicht van de geschiedenis der parochie geef en dan met een beschrijving van de plechtige consecratie vóór 25 jaren besluit. De oudste kath. kerk heeft natuurlijk op den Brink gestaan. De huidige kerk, dateerend van omstreeks 1400, is dus n dc katholieken tijd gebouwd. Nog roeger stond daar al een ouder kerkje, misschien wel het oudste uit den om trek. Laat ik u zeggen, waarom ik dat mag aannemen. Het was op 5 Maart 1921 dat men mij kennis gaf van een ontdekte be graafplaats in de Kerkstraat, en wel den tuin van de familie van dc Flier, waar men bezig wus met de fonda menten der St. Bonifaciusschool. De heeren Walraven en J. Schouten, wie ik juist samentrof, zagen ook duidelijk, dat hier een oude begraafplaats was geweestde graven waren smal, -~ "igen zuiver van Oost naar West. vreemd genoeg werden slechts zeer weinig resten van beenderen gevonden, een bewijs voor de oudheid. Maar hoe ik ook het raadsel der herkomst trachtte op te lossen, het bleef een open vraag, uit welke tijd dit kerkhof dagteekende. Nergens in onze archieven vond ik eenige aanwijzing, en ook niemand van de oudste ingezetenen had er ooit van gehoord. Ik vermoedde dat het een geheim kerkhof der katholieken kon geweest zijn, daar zij na den beel denstorm op den Brink (1580) geen eigen kerkhof meer hadden, en dus hun dooden in of om de kerk moesten begraven. Mogelijk, zoo dacht ik. is er toen door hen een geheim kerkhof aangelegd. Maar.... dan hadden er toch ook wat meer resten van beenderen moeten gevonden zijn. Het is pas een jaar of drie geleden dat ik het raadsel onverwacht heb kunnen oplossen. Onze groote ont- graver van oude grafhevels, enz. J. H. Holwerda te Leiden, ontdekte 1926 tusschen Putten en Voorthuizen een merkwaardige begraafplaats gedeelte was nog heidcnsch (ligging der graven noord-zuid) en een ander deel reeds christelijk (ligging oost-west). Dit kerkhof moest dus dagteckenen uit den overgangstijd van heidendom en christendom, en was derhalve zeer oud. Uit enkele gevonden scherven enz. kon den op last der Staten van Utrecht de Kerk in bezit, terwijl zij o.a. het doopvont ontwijdden, (Ongetwijfeld is dit doopvont 't zelfde, dat in 1888 ontdekt werd, temeer daar hel op een P»ar plaatsen met moedwil geschonden schijnter ontbreken n.l. twee van de 4 koppen die de 4 stroomen van 't Paradijs voorstellen. De katholieken hadden dus geen kerk meer en mochten ook geen andere bouwen, want de uitoefening van hun godsdienst werd streng verboden. Maar weldra wisten zij een boeren hofstede op Santvoort, „het rdode huys", tot kerkje in te richten, hoewel het natuurlijk uitwendig op een gewoon huis bleef gelijken. Laatst heb ik in dit blad daarover nog een stukje ge schreven ik had toen uit oude papie ren in 't Rijksarchief te Utrecht ont dekt dat 't katholieke schuilhoekje roode huis" heette. Langzamerhand kwam er wat meer verdraagzaamheider werden tenminste nu en dan geestelijken van elders toe gelaten, en sedert 1666 kwam de Pastoor van Soest geregeld Santvoort bedienen. Het duurde evenwel tot 1703 vóór Baarn weer een eigen Pastoor kreeg; in dien tijd zal het „roode huys" wel verlaten zijn en 't kerkje op Santvoort gebouwd, dat tot 1861 dienst heeft ;edaan. (Het stond ongeveer, waar nu ie firma van de Vuurst woont no. 112. Ook verrees daar de pastorie, een zeer nederig gebouw van één verdieping.) Hier volgt nu de lijst derZeereerw. Heeren Pastoors: 1703—1712. Cornelis v. d. Breugel. 1712—1714. Jacobus Kistenmaker. 1714-1743. Jac. v. d. Crabben. 17-14—1748. Arnold de Bouter. 1748 1793 (dus 45 jaren) Gerardus Keuken Destijds werd nog de ge meente „mediocris" (middelmatig) ge- heeten; zij telde slechts 180 commu nicanten. Toen de kerk vernieuwd moest worden, kon dit niet geschieden zonder hulp. 1793 1820. Wilhelmus v. d. Worp. Thans waren er reeds 272 communi canten op de 416 zielen. In de laatste jaren zijner bediening kreeg hij dan ook een kapelaan, die eerst f52 per ar en daarna f60 ontving. In 1811 begroette hij voor zijn nede rig kerkje op Santvoort Keizer Napoleon en de Keizerin op hun doortocht naar Amersfoort. Hij overleed 30 Dec. 1820 en vermaakte zijn nalatenschap aan zijn Parochie. 1821—1827. Jacobus Stekelcnburg. 1828—1846. Cornelis vandenNieu- wendijk. Onder zijn bediening kregen de Katholieken een eigen kerkhof, zoo dat zij niet meer in of om den kerk der Hervormden behoefden te laten begraven (1829). Dit kerkhof kwam naast 't kerkje en heeft nog tot 1861 dienst gedaan, toen de nieuwe begraaf plaats in de Kerkstraat in gebruik werd uit de gemeente Djakovice is opnieuw dr. Holwerda opmaken, dat 't kerkhof getrouwd. Zijn vrouw is 30 jaar. Go- 1 jan is ondanks zijn hoogen leeftijd kerngezond. Uit zijn eerste huwelijk, dat 82 jaar geleden was gesloten, had hij 10 kinderen, Een 9-jarig zoontje van een land bouwer te Assendelft werd door een vrachtauto overreden. Ernstig gewond is het jongetje naar het ziekenhuis te Zaandam gebracht, waar het is over leden. In het huis van bewaring te Win schoten zijn ingesloten een slager uit Oude Pekela en diens vrouw, die er van verdacht wurden hun huis in brand ie hebben gestoken. Dc slagerij en eer belendend perceel werden grooten deels door het vuur verwoest. In den nacht is ingebroken in het station te Zoetcrmcer. De inbrekers zijn door het wegne men van een ruit binnen weten te komen. Zij hebben getracht de brand kast te lorceercn, hetgeen evenwel mislukte. Dacht men aanvankelijk dat er niets vermist was, spoedig kwam men tot de ontdekking, dat er f3400 was ont vreemd, dat niet in de brandkast was geborgen. Binnen enkele jaren is dit reeds de derde maal, dat ongewenschte bezoekers het station zijn binnengekomen. Een auto uit de richting Amersfoort J- J- Pronk en W. M. Tol Pieter, zeker al in 800 moet bestaan hebben. Weldra werd ook bij Wageningen (di eveneens ver buiten dc kom) zulk ei oud-christelijk kerkhof ontdekt en eve eens een bij Naarden (oud-Valkeveen). Het lijdt dus geen twijfel, of de be graafplaats in de Kerkstraat stamt uit de eerste christentijden alhier. Van de stad Utrecht uft, zoo schrijft dr. Hol werda verder, is dan de kerstening van Eemland en 't aangrenzende deel der Veluwe uitgegaan. Alzoo, reeds omstreeks 800 moet dus in Baarn een christelijk kerkje gestaan hebben. Nog een ander bewijs daar voor is, als 't ware bij toeval, aan den dag gekomen. Toen n.l. in 1888 bij de verbouwing der kerk op den Blink nieuwe fundamenten gegiaven werden, kwam er een zeer oud doopvont voor den dag. Een deskundige uit Leiden werd tot nader onderzoek uitgenoo-; digd, en de man der wetenschap, dag teekende liet doopvont eveneens van 800 850. (Het staat thans onderden toren). Zoo mogen wij aannemen, dal reeds omstreeks 850 Baarn een cliris- leukerkje bezat, zeker wel 't oudste uit dc omgeving 't Wordt daarom begrijpelijk, waarom later de ingezcle- len van Gooi- en Eemland, n.l. van „Nardinclant", aan de Abdis van Ellen, hun landsvrouwe, de verschuldigde belastingen op het „kerkhof van Baarn' moesten storten. Dit oudste kerkje is dan later ver vangen door een of meer andere de laatste maal zoo wij reeds zeiden omstreeks 1400 door 't huidige gebouw. Op -5 Dec. 1580, toen bij het begin van den Kerstnacht, de katholieken zich opmaakten om het Kerstfeest in de kerk te vieren, namen de Hervorm- 1921 de gemeenle het terrein aankocht voor een pompstation der rioleering. (Wordt vervolgd) Is het ook voor U weer en nuesi

De Eembode | 1930 | | pagina 2