h Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken ll NORA RADIO Koopt uw Schiijfflochino Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet. geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De Gembode Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertentiën moeien Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang - - Verschijnt eiken Dinsdag* en Vrijdagmiddag - Post-giro no. 44234 Vrijdag 4 April 1930 - No. 2 Want veel te pogen zonder raad, En ver te springen zonder maat, En zaken aangaan boven macht Dat brengt er menig in de gracht. Cats. Epistel en Evangelie. PASSIE-ZONDAO. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Hebreën; IX, 1115. BroedersChristus, opgetreden zijnde als Hoogepriester der toekomstige goe deren, is door den grooteren en meer volmaakten tabernakel, die niet met handen gemaakt, dat is, niet van deze schepping is, en niet door bloed van bokken of kalveren, maar door zijn eigen bloed éénmaal in het heiligdom binnengegaan, na eeuwige verlossing verworven te hebben. Want indien het bloed van bokken en stieren en de besprenkeling met de asch eener jonge koe de besmetten heiligt tot reiniging des vleesches, hoeveel meer zal het bloed van Christus, die door den Hei ligen Geest Zich zeiven onbevlekt aan God heeft opgeofferd, ons geweten zuiveren van doode werken, om den levenden God te dienen? En daarom is Hij Middelaar van een nieuw Ver bond; opdat, terwijl een dood tusschen- beide kwam tot verzoening van de overtredingen onder het vorig Verbond, zij, die geroepen zijn, de belofte ont vangen mogen der eeuwige erfenis, in Christus Jesus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. Joannes; VIII, 46—59. In dien tijd sprak Jezus tot de scharen der Joden: Wie van u zal Mij van zonde overtuigen Indien Ik u de waar heid zeg, waarom gelooft gij Mij niet? Wie uit God is. hoort Gods woorden daarom hoort gij ze niet, omdat gij niet uit God zijt. De Joden antwoord den dan en zeiden HemZeggen wij niet te recht, dat Gij een Samaritaan zijt en eenen duivel in hebt? Jezus antwoordde: Ik heb geenen duivel; maar Ik vereer mijnen Vader, en gij hebt Mij onteerd. Ecliter zoek lk mijne eer niet; er is iemand, die ze zoekt en die oordeelt. Voorwaar, voorwaar, lk zeg uindien iemand mijn woord bewaart, hij zal den dood niet zien in eeuwigheid. De Joden zeiden dan: nu erkennen wij, dat Gij eenen duivel in hebt! Abraham is gestorven en de Profeten; en Gij zegt: indien iemand mijn woord bewaart, hij zal den dood niet smaken in eeuwigheid. Zijt Gij grooter dan onze vader Abraham, die gestorven is? Ook de Profeten zijn gestorven. Wicn maakt Gij U zclven? Jezus antwoorddeIndien lk Mij zeiven verheerlijk, is mijne verheerlijking niets. Het is mijn Vader, die Mij verheerlijkt, van wien gij zegt dat Hij uw God is. Maar gij kent Hem niet; Ik echter ken Hemen, zoo Ik zeide dat Ik Hem niet ken, zou lk aan u gelijk zijn, een leu genaar. Maar ik ken Hem en bewaar zijn woord. Abraham, uw vader, heeft zich zeer verheugd dat hij mijnen da^ zou zienhij heeft dien gezien en ziet verblijd. De Joden zeiden dan tot Hem Nog geen vijftig jaren zijt Gij oud, en Gij hebt Abraham gezien! Jezus sprak tot hen: Voorwaar, voorwaar. Ik zeg u: eer Abraham werd, ben Ik. Zij na men dan stcenen op om op Hem te werpen; doch Jezus verborg Zich en ging uit den tempel. Liturgische Kalender. Weck van 6—12 April. Zondag 6. Passie-Zondag, Mis Ju- dica, zonder Gloria, 2e geb. voor Kerk of Paus. Maandag 7. Mis v. Maand. Passieweek, 2e geb. als Zondag. Dinsdag 8, Mis v. Dinsd. in de Pas sieweek, 2e geb. als Zondag. Woensdag 9. Mis v. Woensd. inde Passieweek, 2e geb. als Zondag. Donderdag 10. Mis v. Donderd. de Passieweek, 2e geb. als Zondag, Vrijdag II. De Zeven Smarten van Maria. (Feesteigen achter Maart), 2e geb. H. Leo I, 3e geb. en laatste Ev. rijdag in de Passieweek. Credo, Pref. H. Maagd. Zaterdag 12. Mis van Zaterd. i Passieweek, 2e geb. als Zondag. KANTOORBOEKHANDEL F. A. TULP Langestraat CS t.o, Krommestrjjl TEL. 326 KASTPAPIER Evangelie verklaring. Passie-Zondag. Heden op Passie-Zondag worden de kruisen en beelden met een paarsen doek bedekt. Dit is een overblijfsel van het vroeger gebruik gedurende dezen tijd het geheele koor door een gordijn af te sluiten van het schip der geloo- vigen. Dit gordijn moest de geloovigen er aan herinneren dat zij om hunne zonden onwaardig waren voor het aan gezicht van God te verschijnen en het recht op den hemel verloren hadden; het was een aansporing tot versterving en boetvaardigheid. In den Passietijd herinnert ons de H. Kerk bijzonder aan het lijden en sterven des Heeren. In het Evangelie van dezen Zondag zien we hoe de woede van Jezus' vijanden voortdurend aangroeit (ze namen steenen op om ze op Hem te werpen), weldra zullen ze hun goddeloos plan volvoeren en Jezus ter dood brengen. De gebeurtenis uit dit Evangelie had plaats omstreeks zes maanden vóór zijn lijden toen Jezus op het Loofhutten feest liet volk te Jerusalem in den tempel onderwees en naar gewoonte van de Farizeeërs veel tegenspraak en bittere lastering over Zijn leer en Zijn gedrag ondervond. „Indien gij op mijn gedrag of persoon niets weet aan te merken en Mij op geene wijze van zonden kunt overtuigen, waarom neemt ge Mijn leer dan niet aan? Waarom gelooft ge Mij niet, indien Ik u de waarheid zeg Doch wilt ge dat Ik u de leden van ve ongeloovigheid ontdek Welnu gij veracht daarom mijn woord en gelooft niet aan mijn leer omdat gij niet uit God zijt." Laat ons, Christenen, deze woorden wél ter harte nemen „die uit God is, hoort Gods woorden" en onder zoeken we of we zelf uit God zijn en gaarne naar Gods' woorden hooren. Helaas de Pharizeën worden nog hard nekkiger en spraken tegen Jezus de gruwelijkste lasterwoorden„Zeggen wij niet terecht dat Gij een Samaritaan zijt d.i. een niet oprecht Israëliet en dat Gij een duivel in hebt Wat kan de haat en nijd en afgunst toch den mensch verblinden in zijn beoordeeling van zijn evenmenschDe edelste hande lingen en edelste bedoelingen worden dan neergehaald als duivelsch en slecht en toegeschreven aan zucht naar eer en glorie, evenals Jezus zich verdedi gen moest„Ik zoek mijn eer niet." Laten ook wij dan evenals Hij onze zaak ter beoordeeling over aan God „Eén is er die oordeelt," en rustig izen gang gaan. Zeer opmerkenswaard!» is het dat de Zaligmaker op den '-',<1 zelfs dat Hij door zijn vijanden ïoond en ge lasterd werd hun nog ae eeuwige zalig heid beloofde indien zij zijne woorden geloofden en zijn leer opvolgden:,.Voor waar ik zeg uzoo iemand mijn woord onderhoudt hij zal in eeuwigheid den dood niet zien." Doch de Pharizeeën vatten deze woorden op alsof Hij van den licha melijke!! dood sprak. Ze beschuldigen Hem daarom van leugen en pralerij: „Hoe Gij geeft voor dat zij, die uwe leer volgen, in eeuwigheid niet zullen sterven? Zijn dan niet alle menschen aan den dood onderworpen Moesten niet zelfs Abraham en de Profeten ster- Zijt Gij meer dan onzen Vader Abraham en de Profeten, dat Gij uw leerlingen de onsterfelijkheid belooft?" Zoo worden de menschen verblind als zij haat en afgunst in hun hart voeden tegen zekere personen, dat zij hun woorden ten onrechte uitleggen en dik wijls een beteekenis daaraan geven waaraan deze nooit gedacht hebben I Op de vraag: „Wien maakt Gij U zeiven Zijt gij dan grooter dan onzer Vader Abraham," antwoordde Jezus „Voorwaar lk zeg u, dat Abraham uv Vader zich zeer verblijd heeft dat hij mijnen dag z >u zien," m a.w. Ik ben dus grooter dan hij, en „hij heeft hem gezien" n.l. in een profetischen geest den toekomstigen Verlosser aanschou wend. De Pharizeeën verstonden deze woorden echter in letterlijken zin eu riepen uit„Gij zijt nog geen 50 jaar oud en hoe hebt Gij en Abraham el kander dan kunnen aanschouwen," waarop de Zaligmaker duidelijk Zijn Godheid te kennen gaf in deze woor den „Eer Abraham werd ben lk". Toen namen ze steenen op om Hem te steenigen, maar dewijl Zijn uur niet gekomen was ging Hij onzichtbaar uit hun midden. WISSELSTROOM-TOESTEL IT 1 AC MET LUIDSPREKER I03.» PIANOHANDEL S. DUIJKER Koffer-Gramaphoon vanaf F15.- A HAVIK 29 - TEL. 773 Oorlog en Vrede. i „Kerk en Vrede" herinnert P. E. aan een merkwaardigen brief. Toen in 1875 in Duitschland de verwachting werd uitgesproken, dat Frankrijk een revanche-oorlogwilde beginnen, schreef de hertog Decazes, minister van bui- tenlandsche zaken, aan den Franschen gezant in Berlijn: „Wij zullen niet alleen niet aanvallen, maar als wij aangevallen worden, zul len wij ons niet verdedigen. Wij zullen, zonder één kanonschot te lossen, af wachten dat het rechtvaardigheidsge voel van Europa of van God zich zal uitspreken." (De volledige tekst van dezen brief wordt door Gabriël Hanotaux vermeld in zijn werk: „Histoire de la France contemporaine", deel III, blz. 257-258.) Op deze manier was er voor het militaristische Duitschland van die dagen geen „eer" te behalen bij een aanval op een „open deur", en er ge beurde niets. Toen in 1914 de Duitschers aan- ielen stond datzelfde Frankrijk tot militaire verdediging gereed en was er wèl „eer" te behalen. Noord-Frankrijk werd verwoest, mil- lioenen zijner burgers vonden een wreeden dood, andere millioenen wer den levenslang invalide, het volk gaat gebukt onder een ondelgbaren schul denlast. België, Engeland, Amerika, enz. werden medegesleept in de oor- logshel! Lees-Kunst. De kunst van het lezen? vraagt de lezer, een beetje verbaasddat is toch maar een titel om de nieuwsgierigheid op te wekken Toch niet! Het lezen is eene zeer ernstige kunst. Men zegt weieens: Zej mij wat en hoe gij leest en ik zal l zeggen wie gij zijt. Niet alsof iemands karakter louter door het lezen gevormd zou worden. Het lezen richt zich ook naar het karakter. Maar zeker is het, dat lezen en karaktervorming zeer nauw samen hangen. Niemand, die nagaat hoe de men schen meestal lezen, kan zich ver wonderen, dat de groote meerderheid der beschaafden zoo onzelfstandig, zoo onbekwaam om zelf te deuken, zoo afhankelijk van anderer oordeel, zoo wankelmoedig en zoo zwak van ka rakter is. Hoe zou het anders kunnen! Een :igen oordeel mag de moderne mensch natuurlijk niet hebben, want daardoor wordt hij onbekwaam zich bij eene partij aan te sluiten en zoodoende even weinig geteld als de Paria in lndië. De partijmeening schrijft hem een partij blad voor. Voor hij dit gelezen heeft, denkt hij in 't geheel niets. Heeft hij dit gelezen, dan denkt hij wel is waar ook niets, maar hij zegt toch na, wat hem voorgezegd werd. Erger wordt het nog, als hij zich de onwaardigheid van dit napraten bewust geworden, naar allerlei partijbladen grijpt om zich onafhankelijk te maken. Zonder cenige zelfstandige overtuiging, neemt hij alles wat hij leest in zich op, gelijk de dakgoot alles wat er in loopt. Zoodoende houdt hij elke vijf minuten iets anders voor aannemelijk, zonder dat hij elke waarheid verwerpt. Hoezeer zulke manier van couranten- lezen het karakter bederven moet, ziet ieder gemakkelijk in Helaas is het met het boekenlezen in daar sprake van kan zijn niet veel beter. Want wie kan zeggen, hoevele boeken gelezen worden? Kan men zelfs van populair geschreven boeken, die men opslaat om over een vraagstuk te kunnen meespreken, ja zelfs van boeken tot ontspanning zeggen dat zij gelezen worden? Men bekijkt de platen, men zoekt in den tekst naar de verklaring ervan, men doorbladert ze om te zien hoe de geschiedenis eindigt. En daarmee is de zaak afge daan! Oppervlakkigheid, stukwerk, half- dat is onze geestesbeschaving enlzoo ook is haar voortbrengselons karakter. Om dit kwaad te ontgaan zou onze manier van lezen grondig veranderd moeten worden. Vooreerst is het zeker, dat ons ge slacht te veel leest, te veel en te ve lerlei, want trots dat veel lezen wordt er nog niet veel gelezen. Minder lezen, maar goed, dezen grondregel moesten alle onderwijzers, ouders en volksop voeders op hun program plaatsen. Ten tweede moesten zij de leergie rige geesten aansporen ernstig te lezen. Dat bladeren, neuzen, dat springen van den hak op den tak, dat is de school voor de karakterfout die men grilligheid noemt. Dit gebrek wordt daardoor bedwongen, dat men de leer lingen noodzaakt langzaam en ordelijk ten einde te lezen, wat zij lezen. Dat geeft aan het karakter volharding en sterkte. Ten derde moet het lezen zóó in gericht worden, dat de geest zelf in vastheid van beginselen en van over tuiging toeneme, want slechts op dezen grondslag kan eene gezonde karakter vorming gedijen. Daartoe is nu de ware manier van lezen een goed middel. In plaats van zonder oordeel in ruwen haast te verslinden wat hem in den weg komt, moet de geest ieeren met zelfbeheersching en waakzaamheid ieder woord te onderzoeken, eer hij het in z/ch cpneemt. Daarom moet men steeds met de pen in de hand lezen, niet om werktuigelijk na te schrijven, maar ten eerste om het gelezene te ziften en te ordenen, ten tweede om zich reken schap te geven of het waar of valsch is en waarom. En ten derde en dit is de hoofdzaak om voor zichzelf uit te maken hoe het eigenlijk zijn moet. Op deze wijze wordt het lezen een middel tot vorming van stijl en logica en, wat nog meer is, een gewichtig opvoedingsmiddel voor geest en ka rakter. Kerknieuws. AARTSBISDOM UTRECHT. De Vicaris Kapitulaar van het Aarts bisdom Utrecht heeft te Enschede een nieuwe parochie opgericht onder de bescherming van het H. Hart van Jezus en heeft benoemd tot pastoor aldaar H. A. B. Geertman. NAAR DE MISSIE. De Paters Augustijnen hebben be sloten, een Missie te beginnen onder de Indianen in Bolivia. Zooals bekend wonen er in Bolivia nog ruim twee een half millioen Indianen, die zoo goed als geheel van alle geestelijke hulp verstoken zijn. Naar wij vernemen zal Pater W. v. Dijk O.E.S.A., secretaris van den Ned. Eucharistischen Bond en directeur van het Eucharistisch Bureau te Amsterdam, begin September naar Bolivia scheep gaan, om zich aan het missiewerk te wijden. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer.Tabletten 60 ct. Zenuw-Tablet (en 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Binnenland AANNEMEN. „Het Volk" drukte af een fac-simile van een uitnoodiging, door zekeren Corn. Schurink gericht tot de aan nemers, die wilden inschrijven voor de uitbreiding van het Ziekenhuis te Amersfoort. En dat schijnt geregeld zoo te ge beuren, want het is een gedrukte kaart, waarin datum, plaats van samenkomst en onderwerp van bespreking met de schrijfmachine later zijn ingevuld. Opmerkenswaard is de volgende zinsnede op de kaart: Met nadruk wordt U er op attent gemaakt omtrent deze vergadering de grootste discretie in acht te nemen. En verder: Dringend verzoek, deze uitnoodiging na inzage te vernietigen. ,Dc Morgen" schreef hierover: „Zoo schijnen er samenzweringen te worden gesmeed, welke het beginsel van de vrije concurrentie, dat aan een aanbesteding ten grondslag moet lig gen, uitschakelen teneinde zichzelf om beurten te kunnen bevoordcelen ten koste van de gemeenschap." BESTELGOED. Door de Ned. Spoorwegen is beslo ten de vrachttarieven voor bestelgoe- deren tot 10 K.G. per stuk gedeelte lijk te verlagen. Het tarief zal nu gelijkgesteld wor den met dat voor postpakketten. of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij h. ELZEÏ1AAR KANTOORBOEKHANDEL LANGESTRAAT 84 TEL. 528 Uit den Omtrek Eemnes Maandag a.s. zullen in de raadszaal van het gemeentehuis de navolgende stemmingen plaats hebben: le. Voor het opmaken van de aan bevelingslijsten ter benoeming van 4 Heemraden in het Waterschap Eemnes, wegens periodieke aftreding op 1 Juni 19&) van de heeren G. E. Rigter, W. G. Th. H. van Sorgen, B. Blom Gzn. i B. Meijer. 2e. Ter verkiezing van 4 Hoofd ingelanden, wegens periodieke aftreding 1 Juni 1930 van de heeren T. Ma joor Jzn., L. J. van Gelder, H. L. Baron Taets van Amerongen en Joh. Rigter Tz. Laatstgenoemde is niet herkiesbaar. - Burgerlijke Stand: Geboren: Francisca Aleida, d. van Gijsbertus Joseph Gieskens en Theo dora Horst Overleden: Elizabeth Maria Elders, 18 jaar. Hoogland Het bestuur van de Coöp. Brand verzekering te Hoogland, noodigt uit tot het bijwonen der jaarvergadering te houden op Vrijdag 11 April des nam. te half 7 in Concordia. Agenda: Opening. Notulen. Jaarver slag over 1929. Vaststellen rekeningen balans over 1929. Bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van het be stuurslid H. v. d. Grootevheen en lid van den Raad van Toezicht J. Botter- blom. Door het bestuur zijn de vol gende candidaten gesteld: vac. 1. H v. d. Grootevheen, H. Voskuilen Rz,. P. Baas; vac. 2. Jac. Botterblom, G. Botterblom Jac.z., W. de Ridder. Me- dedeelingen. Rondvraag. Sluiting. Soest Burgerlijke stand. Geboren: Adriana Maria Everdina, d. v. R. H. v. Mil en P. Strumpel Adrianus Cornelis, z. v. P. v. d. Dijssel M. J. Vlug Alberta, d. v. W. v. Schoonhorst en M. J. Snabel Diet Hendrika, d. v. J. W. A. v. d. Kluit T. Kroes Hillegonda Adriana, d. v. R. v. Zuilen en J. v. Grol. Onder trouwd: G. v. de Veen en E. Doorne kamp. Gehuwd: C. Korteweg en A. L. v. Kempen. OverledenDirk de Ruig, 57 j. Gerardus L. v. Duin, 12 j. Theodorus Knops, 61 j. Er ontstond brand in een loodsje van rietmatten, staande bij de woning van prof. de Vries aan den Ossendam- wcg. Door krachtdadig en vlug ingrij pen der buren en zich in de nabijheid bevindende personen wist men te ver hoeden, dat het huisperceel, hetwelk reeds vlam had gevat, mede een prooi der vlammen werd, Sproeten komen vroeg het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten Tijdens een voetbalmatch tusschen de voetbalclub „Soest" en die van Zeist op het terrein aan den Koudhoornweg, had een der Zeister spelers het ongeluk zijn been te breken. Dr. Donker, die toevallig ter plaatse was, legde het eerste verband, waarna de ongelukkige per auto van den heer De heer P. Th. N. Moesveld te Hilversum, heeft aan de gemeente een drietal aquarellen aangeboden. Deze aquarellen, voorstellende de oude onderwijzerswoning met school en het voor- en achteraanzicht der R. K. kerk te Soesterberg, dagteekenen van ongeveer 1849 en zijn geschilderd door den toentertijd zeer bekenden Utrechtschen hoofdonderwijzer, Van Lummel, voor zijn vriend Moesveld, toen hoofdonderwijzer te Soesterberg. B. en W. stellen deze schenking op hoogen prijs en adviseeren den Raad de aquarellen onder dankbetuiging te aanvaarden. Door notaris Dammers werden ge veild Perc. I. Bouwterrein Nieuweweg, 20,40 A., P. Jungerius f 1200. Perc. 2. Bouwterrein Nieuweweg, 20,40 A., denzelfde f 1475. Perc. 3. Wei- of hooiland, achter perceelen 1 en 2, 1,18,33 H.A., aan denzeifde f3400. Perc. 4. Wei- of hooiland, achter perc. 3, 1,25,58 H.A., denzelfde f3100. Perc. 5. Bouwland en wei- of hooi land, naast perc. 4, 1,20,12 H.A., Ant. Kaats f2350. Perc. 6. Wei- of hooiland naast perc. 3, 1,13,19 H.A., J. Roest f2500. Perc. 7. Het woonhuis met stal voor 18 stuks vee, groote schuur met var kenshokken, wagenloods, vierroedige hooiberg, erf, boomgaard en weiland, Nieuweweg 34, te zamen groot ongev. "0,57 A., aan G. J. Ruitenberg f4400. Te zamen voor f18.425. De Bosstraat, die wegens verharding het leggen van een bitumenweg eenigen tijd voor het verkeer van voer tuigen was afgesloten, is weer voor het algemeen verkeer opengesteld. Voor de in deze gemeente vacant zijnde betrekking van agent van politie, hebben zich 150 sollicitanten aange meld. Dr. Rupert vierde zijn zilveren ambtsjubileum. Een druk bezochte re ceptie had plaats. De zaal was keurig ingericht. Er waren een 70-tal bloemstukken opge steld, welke de ingezetenen den jubi laris hadden aangeboden. Tot de belangstellenden ter receptie behoorden Burgemeester en Wethou ders der gemeente Soest, de gemeente ontvanger, de oud-commissaris van politie de Koning, de inspecteur van politie de heer Schreuder, geestelijken, doktoren en verschillende hoofden der scholen. Indertijd werd door den Raad be sloten de kosten van onderhoud en bediening van de pont aan den Groo- ten Melm voor rekening der gemeente te nemen, wanneer de verbetering van de Eem tot stand zal zijn gekomen. Ged. Staten zullen bedoelde tijdsbe paling gaarne in dier voege gewijzigd zien dat als tijdstip van de overneming wordt genomen een nader in overleg met de gemeente Amersfoort vast te stellen datum. B. en W. stellen den Raad voor aan dit verlangen gevolg te geven. Voorts geven Gd. Staten in over weging om den veerman Butzelaar, die sedert 1 Maart 1912 in functie is bij de gemeente Amersfoort tegen een jaarlijksche bezoldiging van f75 per jaar, op het tijdstip van overneming van de pont in dienst dezei gemeente te doen overgaan. Volgens de raming op de begroo ting voor 1930 moet aan inkomsten belasting worden opgebracht f 285.000 bruto. Met het oog op de wet rege lende de finantieele verhoudingtussclien Rijk en Gemeente is het niet wen- sclielijk over te gaan lot belastingver- hooging of belastingverlaging. B. en W. stellen den Raad daarom voor den vermenigvuldigingsfactor te handhaven op 1.9.

De Eembode | 1930 | | pagina 1