Bij uw Vnorjaarscostuum passende Schoenen De tweede christelijke school aan den Ouden Soesterweg is nagenoeg voltooid en zal op I Mei worden geopend. Met 1 September wordt de nieuwe openbare school aan de Zonnebloem straat in gebruik genpmen. Voor bode van het Amersfoortsche Ziekenfonds, hebben de bestuurders keuze kunnen doen uit 150 gegadigden. Door het bedanken van J. J. Heere als secretaris van den Amersfoortschen bestuurdersbond, is als zoodanig be noemd G. van Uitert, Tulpstraat 14. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft van de maand Maart 1930. Brieven binnenlandWim v. d. Boo- gert, Amersfoort. W. Boon, Wijk aan Duin. Commandant Genietr., Utrecht. Commandant Politietroepen, Scheve- ningen. Gebr. Dirksen, Amersfoort. Wed. dr. J. van Epen, Amstelveen. Mevr. Goltmer, Amsterdam. M. Berkum v. d. Heiden, waar? Kerkvoogdij Ned. Herv. Gem., Zevenhuizen. P. Klein, Amsterdam. N. de Jongh, Hilversum. Mej. M. Vos, Amersfoort. Mevr. Zuylen, Amersfoort. Briefkaarten Binnenland: J. v. d. Hootf. den Oever. Kaascontrolestation, Utrecht. Fa. v. d. Kemp en Zn., waar? H. Koster. Lemmer. Corrie Ouwehand, Amersfoort. Mej. Papegaai, Amersfoort. F. Teeuwissen, Hoorn. R. van Veen, Amersfoort. Brieven Buitenland: Loten v. Doelen Grothe, Berlin. H. Spautz, Jersey City U.S.A. Briefkaarten Buitenlandfraulein Ida Biihm, Deutschland. Mevr. Coesel, Suez a.b. s.s. Insulinde. Op 84-jarigen leeftijd is overleden de Heer H. J. Wolter, oprichter van het technisch bureau voor Centrale Verwarming Wolter en Dros. De Propagandaclub der R. K. Kies- vereeniging „Rechten Orde" vergaderde met eenige belangstellenden onder lei ding van Mr. Kooien. Mr. Kooien verwelkomde alle aan wezigen en wel speciaal Pastoor Hooy-i man. Spr. deelde eenige lijdingen mede een vreugdevolle en een droevige. Hel vreugdevolle nieuws is de be noeming van een nieuwe Aartsbisschop in ons Aartsdiocees, Mgr.J. H.G.Jansen. Het droeve bericht is het besluit van de R. K. Volkspartij om af te zien een samensmelting met onze groote R. K. Staatspartij. In herinnering werd nu gebracht de practische punten van vorige vergade ring, dat de plaatselijke Kiesvereeniging het dubbele ledenaantal moet krijgen. De toen aangewezen parochiechefs werden verzocht hun resultaat mede te deelen. De heer v. Koelen, parochiechef van St. Franciscus Xaverius mocht als resul taat 25 nieuwe leden boeken. Verder waren eenige nieuwe wijken uitgedeeld. De heer v. Leijeuhorst, chef van de St. Henricus-afdeeling had een aan vang gemaakt en reeds een 5-tal nieuwe leden genoteerd. Gewacht werd op een parochielijst. De O. L. Vrouweparochie werd onder handen genomen en de afdeeling Ans- fridus zou nader besproken worden. Als eerste succes dus reeds een 30 nieuwe leden voor de R. K. Kiesver eeniging „Recht en Orde". Hierna sprak ZeerEerw. Heer llooy- man over „De houding van de jongeren die zij moeten aannemen tegenover de Staatsparlij en hoe zij zich houden. Allereerst werd behandeld „Wie zijn de jongeren". Volgens Spr., hei op komende geslacht, de groote massa waaruit het kiezersvolk voor de toe komst zal moeten groeien en niet een groepje idealisten, die trachten het ge bouw der partij in ie slaan. Over deze jongeren i> veel geschreven, maar weinigen geven een goed Idee hiervan. Er wordt gezegd dat de jongeren niet inter voor politiek voelen, lichter de opkomende massa bemoeit zich meer met politiek als vroeger. De ambitie voor de politiek is inderdaad niet door!. De belangstelling moet echter niet grooter worden. Waarom niet? Omdat zuivere Roomsche politiek niet bestaat: God heeft ons niet in Zijn openbaring een uiteenzetting gegeven over staat en maatschappij. Wij hebben slechts conclusies ge trokken uit de Goddelijke beginselen. Om dit te kennen is filosophie noodig, redeneeren is een hoofdfactor. De massa verslaat echter niet de redeneer kunst, is niet philosofisch geschoold. Uit Gods waarhedi.ii moeten zij del gevolgtrekken Iceren. Dit is de gio-.de j lout w.'maan de Staatspartij laboreert. Zuiver Roomsche politiek voert men niet, wan: de massa is "iet onderlegd. Men niuet het volk langzaam do be ginselen loeren. Wie heeft sinds Schacp- man bij het Roomsche volk de be ginselen ingehamerd? Niemand. Onze sorleering. in bijzonder mooie en elegante modellen is dit jaar zóó groot dot iedereen zijn verlangen volkomen kan bevredigen. Onze prijzen zijn onge looflijk laag, terwijl kwaliteit en pas vorm aan de hoogste eischen voldoen. siering randgenaaid Lak, prima kwaliteit f C QH m. sierstiksel, cubahak ü,yl' Zwart en Boiin Be* lleercn AWIIèrcs LaalsV-^MudiIll'"Lf 6.90 De grondslag moet geleerd worden en dit is het waar de jongeren het heden over moeten hebben. Zij zeggen: „De groote beginseli zijn weg." Maar kennen zij die wel? Wanneer men jong is. leeft men vol idealen, maar wat zijn de gevolgen? Het practisch leven der menschen bewijst dat het onmogelijk is de uit voering van deze idealen te bewerken. Zij moesten maar eens practisch mee werken en wat zou er dan van hun idealen overblijven? Wij hebben de hooge beginselen van God en wij moeten er naar streven om die door te voeren. Hoe komt men dan tot die idealen Met ons 'j3 gedeelte kunnen wij het niet bereiken. Een practisch idealist gaat dan omzien naar hulp dan krijgt men het coalitiesysteem. Wanneer wij alleen gaan, dan eenigen zich de andere 70 pCt. en wij bereiken niets. Aan dezen practijk is niets te doen. Wie geeft een ander systeem Laten de jongeren zich niet beelden dal zij er meer verstand hebben dan Schaepman en Nolens. Zij kunnen met in de schaduw van hun standbeelden slaan. Hot is schoon idealist te zijn, het is werkelijk hartroerend hun woorden ie hooren, maar van practische politiek hebben zij het A.B.C. nog niet begre pen. Och, de jeugd is toch immers altijd zoo. De jongeren gaan hard, de ouderen langzaam en de middelmoot remt. Zij moesten voor het werk der ouderen meer waardeering hebben, zij weten niet meer wat het heeft gekost de Roomschen te brengen waarop zij heden zijn. Zij vergeten schijnbaar dat het Schaepman's werk is geweest, zoodat zij nu de literatuur kunnen bestudeeren. Maar de les der historie maakt hen misschien wijzer. Hadden zij van God een Staat en Maatschappij gekregen, dan was het eenvoudig geweest als de catechismus. De massa moet geschoold zijn, men moet de beginselen kennen. Systematisch wordt door het com munisme de heele wereld bedreigd. In Rusland is het de consequente door voering van de leer van Marx, die immer en altijd klassenstrijd voorspelde. Uit hun materialisme volgt dat er voor godsdienst geen plaats is, hetgeen ook onmogelijk is bij de altijddurende klassenstrijd. Het gezin is door hen afgebroken. Het huwelijk is afgeschaft. Dit syslecm wordt nu in Rusland doorgevoerd en dat willen zij in de heele wereld door voeren. Het wereldgeweten ontwaakt echter niet, zoolang het geldelijk bezit niet wordt aangelast. Het is daarom niel te verwonderen, dat de Paus niets met den Volkenbond wil te doen hebben De wereld laat heden het nisme vrij zijn gang gaan, echter wij zijn gewaarschuwd en moeten op onze hoede zijn. Hun cellen, kranten en brochures zijn belangrijke propaganda middelen om hun systeem door te voeren. Daarom is het voor ons heden geen lijd om te bakkeleien. Laten wij zorgen voor ons eigen vaderland. De eenheid is onze kracht. Laten de jongeren nu bedenken dat de ouderen het met grooie moeite hebben opgebouwd en laten de ouderen bedenken dat de jongeren idealen hebben en hun ideeën ook goed kun nen zijn. Mr. Kooien dankte de Eerw. spreker voor zijn leerzame woorden. Zondagnamiddag is D., die uit Soest kwarn per motorrijwiel, waarop een duozitster meereed, even door de bij hotel Birkhovcn legen een gebotst De dame kwam met den schrik vrij, maar D. zelf kreeg eenige ver wondingen. Op advies van dr. werd hij naar het ziekenhuis Aanbesteding van uitbreiding export slachterij aan hel Gemeentelijk Slacht huis: 11 inschrijvers. Hoogste W. Bunnik, Amersfoort f36,900, laagste Jac. v. Gent, Amersfoort f29.819. Aanbesteding van den bouw vai kantoorgebouw voor den Raad Arbeid te Amersfoort onder architect B. W. C. Emans. Hilversum, schrijvers. Hoogste firma Heijmerink, Nijmegen-Utrecht f 73.86'), laagste M. f. Lunteren, Hoevelaken f57.340. Door de N.V. aannemersbeci-ijven Kraaijeveld te Sliedrecht is een aan vang gemaakt met de uitvoering van het baggerwerk in de Eem tusschen Amersfoort en de Kleine Melm. Be gonnen is met den aanleg van een perskade om de losplaats No. 2 (on geveer 1 K.M. stroomafwaarts van het terrein gemeente-reiniging) met een uitlaatkist voor waterafvoer. De vol gende materialen zullen worden aan gevoerd de baggermolens „Vecht" en „Zuilen", de zandzuiger „Eems", 2 sleepbooten, 5 elevatorbakken en 5 Schoen- en Sportmagazijn Gouden Laars" C. H. VAN DOORN <3 Zn. SS volks- en directie-arken. Na den aanleg van de kade zal een ligplaats voor de zuiger gebaggerd worden, waarvan de uitkomende grond geperst zal worden in de wiel bij de Drie Sluizen. Wanneer de zuiger ge steld is op de losplaats no. 2 zal de groote molen werken in de richting Kleine Melm en de kleine molen in de richting Amersfoort. Wanneer los- wal no. 2 vol is wordt de zuiger om- gesteld op loswal no. 1 (liggende ten N.W. van de gemeente-reiniging) en gaat de groote molen werken in rich ting Amersfoort en de kleine in de richting Kleine Melm. De ligplaats voor de zuiger bij losplaats no. 1 zal zoodra de waterstand hiervoor gunstig is gebaggerd worden, zoodat mocht de loswal no. 2 niet ineens afgemaakt kunnen worden, tijdelijk in losplaats no. 1 geperst kan worden. De scheepvaart zal eenige belem mering ondervinden. Aangeraden wordt voorloopig niet met te zware vrachten op de Eem te komen, opdat zij bij laag water niet vast loopen op die plaatsen waar gewerkt wordt en ook de baggerafvoer niet belemmerd wordt. BURGERLIJKE STAND. 8 April. Overleden: PaulusJohannes Marinus Darlee, oud 38 jr. echtgen. v. N. A. v. Dijk Gerardus Hendri- kus Wenting, oud 57 jr., ongehuwd. 9 April. Geboren: TheresiaJohanna, d. v, J. A. M. Stregels en J. M. A. Koppel Gerrit, z. v. J. Galenkamp en G. Jansen Aleida Clasina Maria, d. v. C. H. Stikvoort en C. W, J. Hellevoort. I Gehuwd: B. Vastenburg en A. Eversen j. Pieper en C. P. Tom mei. 10 April. Geboren: Johannes, z. J. Paschedag en P. W. v. Barreveld Sia Margaretha, d. v. G. Mejeur en Dieuwke Baarda. OndertrouwdA. C. Mannee en H. v. Swietcn F. L. Bastings en E. H. M. Overhoef P. Peterse en G. v. Putten L. W. Arler en T. A. Pelgrom J. W. Bixerman en G. Nieuwenhuis A C. H. Schettema en J. A. II. Staal. Gehuwd: J. Velsen en R. v. Dijk. 11 April. GeborenWillem, z. v G. v, d. Berg en A. J. Brandsen. 12 April. Geboren: Nicolaas, z. v N. Homsveld en H, van de Hoef Teunis, z. v. C. Klomp en J. Buijs Jannette Mathilda, d. v. K. v. Lam- balgen en M. Hendrikse. Overleden: Johanna Brcijer, oud 31 jaar, ongeh. Hendrika Catrina Berg, oud 56 jr. echlgen. v. C. J. v. d. Heuvel Frank Johannes Welsteijn, oud 5 jaar. 14 April. Geboren: Leendert, z. C. de Man en M. Jagtenberg Ovi leden: Teunis Ariaans. 57 j., echtg.v. M. Voorendt Gerhardus T. M. Kus- ter, 49 j., echtg. v. J. C. Oosterberg Hendricus v. Heil, 16 j. Uit den Omtrek Bunschoten Zaterdag werd de nieuwe burge meester van Bunschoten door de be volking gehuldigd en in een zitfing van den gemeenteraad geïnstalleerd. Hoevelaken De burgemeester van Hoevelaken, Jonkheer van Eijs, vierde zijn 12'/»-' jarig ambtsjubileum. Hoogland De heeren A. Pommer en L. v. Loen behaalden het diploma van den cursus in melkcontrole en melkonderzoek in de provincie Utrecht. NiJkerK In den nacht werden de bewoners .n huizen langs den geheelen Zuider zeestraatweg en van vele andere wegen in hun slaap gestoord door een groot aantal motor-maniakken, die op een „elf-provinciën-hoofdsteden-rit" wart n, een rit, welke 36 uren duurde. In 'i geheel waren vertrokken 137 mi fietsen en auto's, waarvan er 101 indpunt kwamen. Het is met hel oog op dergelijke luidruchtige tochten maar gewenscht, dat spoedig de groote verkeerswegen, om de plaatsen heen, worden aangelegd. Men zal dan ver standig doen aan die wegen niet te bouwen, dan ondervindt men ook geen last. Op de markt Aangevoerd 392 075 eieren f4.25— f5 20; 36 biggen f !6f25327 run deren, melkkoeien r 180 f 350, vette koeien f200—f40!); 68 kalveren, slachtkalveren f 6f 12. mestkalveren f 20—f 28kippen f 1.50f 2.40. tiemengde Berichten Joor middel van ecu apparaat, iconopiioon genaamd, hebben twee personen te New-York, in twee ver schillende kantoren op een afstand van 1.5 mijl mei elkaar gesproken, terwijl ze terzelfder tijd elkaar konden zien. Overbrenging van geluid en beeld was zeer goed. Zondagavond kregen twee inwoners van Eindhoven, de 55-jarige arbeider S. en de 44-jarige kapper B. twist over een duif. Deze duif zou legen de antenne den kapper zijn doodgevlogen. De liep zóó hoog, dat B. zijn mes trok en S. twee steekwonden in de borst toebracht. S. overleed eenige oogenblikken later. B. vluchtte onmiddellijk naar huis en heeft zich daarna hij de politie aan gemeld. Binnenland MISLUKT. De goed-bedoelde pogingen om te bewerken, dat de Katholieke Volks partij die een gescheiden politiek leven leidde, weer te vereenigen met de groote Katholieke Staatspartij zijn mis lukt. Het partijcongres der Kath. Volks partij heeft de samenwerking afgewezen. Mijnheer de Redacteur! Nu mij gebleken is, dat uw courant hier in Amersfoort het eenige blad is, dat de kwestie der aanbestedingen van gemeentewege objectief heeft bekeken, zou ik gaarne eens wat aan uw lezers vertellen, zonder commentaar mijner zijds. Nu het werk der school aan den Leusderweg aan den laagsten inschrijver gegund is, kan dat m. i. zonder bezwaar. Vóór de gunning waren er wel be zwaren, gezien de pogingen bij open bare werken, om toch nog argumenten te vinden tegen de laagste. Zelfs werd getracht een gunstig advies uit Har derwijk (van gemeentewege) te ver donkeremanen. Het heeft me verwonderd, dat eerstens eenige ambtenaren van openbare ken het uitschreeuwden, dat er justitioneelc vervolging moest plaats hebben van den Telegraaf-correspon- dent. Waarom zijn die heeren niet eerst eens bij mij komen praten Dan had den ze zichzelf veel onaangenaams kunnen besparen. Wat was er te ver volgen, heeren? Het vermoeden dat er een ambtenaar zou geholpen heb ben? Welnu, voor mij is nog niet duidelijk aangetoond, dat dit niet zoo is. Die verklaring, welke onderteekend is door alle ambtenaren bij openbare werken, zegt voor mij niets. Ik zie geen enkelen ambtenaar voor zóó dom aan, dat hij zichzelf zou aanmelden. Ik uitte in mijn veelbesproken Tele- graaf-bericht het vermoeden dat door een ambtenaar de namen dergenen, die een bestek kochten, werden opge geven aan den heer C. Schurink te Utrecht of den plaatselijken corres pondent der aannemers, den heer L. alhier Toen op het laatste nippertje nog een bestek was gehaald, weid des Vrijdags in de aannemersvergadering in de Zwaan de „prop" met opzet laag gesteld (op f600.—) omdat bekend was, dat er nog een bestek was gehaald. Wie had dat verteld De aannemei zelf niet! Er is nog iets, waarover ik me ver wonderd heb. Dat is over de mede- deeling van den wethouder van open bare werken in de laatste raadsverga dering, toen hij den heer de Mols beantwoordde. Ik moet den wethouder even opmer ken, dat hij zich vergist heeft ten aan zien van den opzet bij de 83 gemeente woningen. De wethouder beweerde, dat de besomming van openbare wer ken hooger was, dan de laagste in schrijving. Best mogelijk. Maar de wethouder wist, dat er een opzet was en ook, dat die „prop" 11.000.— be droeg. Maar in den raad was hij hel zeker vergeten U, mijnheer de Redacteur, beleefd dankend. Hoogachtend, P. KORTLAND, 7 April '30 Corr. v. d. Telegraaf. P.S. Mocht de justitioneele vervol ging mij eventueel broodeloos maken, dan is de redacteur van de Amcrsfoorter wel genegen, voor mijn vrouw en deren te zorgen, want hij vindt het parasiteeren der aannemers op de ge meenschap hetzelfde als menschlievend hulpbetoon. P. K. Ouden van datjen Ouden van dagen nemen gaarne van die kleine ge woonten aan, waarvoor Jongeren geen tijd of aan dacht hebben. Onmiskenbaar is daarbij ook de gewoonte steeds PEPERMUNT mede te dragen. Het dage lijksch gebruik var. origineele pepermunt teekent steeds opntouv een ger.ot en aangi '.amc tijdpasseering. KERKELIJKE DIENSTEN. Amersfoort. PAROCHIE O. L. VR. HEMELV. Langegracht no. 36 PastoorDeken L. A. F, X. Fock. Langegracht no. 37. DONDERDAG 7 uur en onder de H. Mis van 8 uur zal de H. Communie wor den uitgereikt. 8 uur plechtige H. Mis, waarna processie. 7 uur godsdienstoefening. VRIJDAG 7 uur uitstelling van het Aller heiligste. 8 uur de plechtigheden van dien dag. 7 uur Kruisweg. ZATERDAG 7 uur wijding van het vuur, de paaschkaars en het doopwater. 8 uur gez. H. Mis. Biechthooren Woensdag en Zater dag van 4—9. Dagelijks de H. Missen om 7 PAROCHIE ST. FRANC. XAV. 't Zand no. 29 Pastoor: C. Hartman, 't Zand no. 31. Telefoon 730. WOENSDAG Van 3'/,—8gelegenheid om te biechten. DONDEDRAG. Witte Donderdag gedenkdag van de instelling van het H. Sacra ment. Om half 7 uitreiken der H. Com munie en daarna den geheelen ochtend, ook voor en onder de plechtige H. Mis van 8 uur. Na de H. Mis processie en ge heel den dag aanbidding. 7 uur godsdienstoefening tot sluiting. VRIJDAG Goede Vrijdag. 7 uur uitstelling van het Aller heiligste. 8 uur plechtigheden en processie. 3 uur sterfuur des Hoeren Kruisweg Den geheelen dag tot 's avonds half 9 gelegenheid om den kruis weg te bidden. ZATERDAG Paaschzaterdag half 7 wijding v. Paaschkaars en Doopvont 8 uur gez. II Mis r Lof. Tot des middag; onthouding van vleeschspijzen, 's middags 12 uur eindigt de 40 daagsche vasten. Van 2'/a 9Va biechthooren. PAROCHIE ST. HENRICUS Paulus Borstraat no. 41 Pastoor: J. H. Hooyman. Matthias Withoosstraat no 34. Telefoon 1158. WOENSDAG 5—8 biechthooren. DONDERDAG Wille Donderdag. Om half 7, 7 uur, half 8 en voor en onder de H. Mis van 8 uur Communie uitdeelen. 8 uur pi. H. Mis. waarna pro cessie. Om 7 uur gezangen en gebeden. VRIJDAG. Goede Vrijdag. 7 uur uitstelling v. h. Allerh. 8 uur plechtigheden. 7 uur Kruisweg. ZATERDAG. Half 7 begin der plechtigheden. 8 uur II. Mis. Om 10 uur komen alle school gaande jongens en om 3 uur alle schoolgaande meisjes biechten, daarna biechthooren tot 9 uur. PAROCHIE ST. ANSFRIDUS Jacob Catslaau no. 26b Pastoor: P. J. M. Sandkuyl, jacob Catslaau ito. 28, Telcf. 558. WOENSDAG 4—8 uur Biechthooren. DONDERDAG Witte Donderdag. en half 8 wordt de H. Com- uitgcrcikt. - plechtige H. Mis. Den geheelen dag aanbidding. 7 uur gebeden en gezangen. VRIJDAG. Goede Vrijdag. Plechtigheden. Kruisweg. ZATERDAG Half 7 wijding van Paaschvuur en doopwater. 8 uur plechtige gezongen H. Mis. Van 4 to! half-9 biechthooren. 7 uur Lol met Rozenhoedje. Paasch-Zaterdag, vasten en ont houding tot 12 uur. Hoogland. PAROCHIE ST. MARTINUS Pastoor: W. S. J. de Jong. Kerklaan. Tel. 3. DONDERDAG Witte Donderdag Gedachtenis van de instelling v. It. H. Sacra ment des Altaars. Uitreiking der H. Comm. om 7'/»

De Eembode | 1930 | | pagina 2