De (üembode ril Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken li R. K. Spaarbank - Amersfoort H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 E Abor Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- leeren. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukker]) Lingegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 514 Verschlplt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Postgiro no. 442S4 Vier en veertigste Jaargang Dinsdag 13 Mei 1930 - No. 13 Onder plicht verstaan wij datgene wat anderen moeten doen. Duur land. De miserie op landbouwgebied was voor de Limburger Koerier aanleiding het volgende op te merken over het pachtvraagstuk: „De treurige toestanden in den land bouw en de nog slechtere vooruitzich ten hebben bewerkt, dat er een ferme beweging ontstaan is om van de re geering maatregelen ter verbe'ering af te dwingen. De hoofdoorzaak der malaise dreigt echter in de vergaderingen op den achtergrond gehouden te worden en daarom zullen wij trachten ze weder om eens duidelijk in het licht te stellen Het land is veel te duur! In de dorpen rondom Roermond is de pachtprijs schrikkelijk hoog. Veel kleine boeren betalen jaarlijks 35 cent per kleine roede, d.i. f35per„vrechl" vierel of zil) of f 170 per H.A. Zoo 'n boertje wiens hoofdgewas rogge is, zal gemiddeld per vrecht 500 K.O. rogge oogsten ter waarde van f35, dat is dan juist de pachtsom! Voor al zijn arbeid aan het rogge- gewas, voor betaling van zijn kunst mest, voor zijn risico op een slecht roggejaar, heeft het boertje alleen het slroo. De landverpachter bijna alles en de boer ongeveer niets! Deze wantoestand moet eindigen en spoedig. Zal op het aanstaande Congres van den Bond, te houden op 14 Mei te Utrecht met de noodige kracht aange drongen worden op afschaffing van de pacht woeker? De Fransche Revolutie in 1793 slaag de zoo gemakkelijk, omdat de grond bezittende adel den boerenstand uitzoog tot den laatsten stuiver en de Russi- L sche omwenteling in 1917 gelukte, n omdat het afpersend czaristisch regime den boerenstand doodarm en radeloos had gemaakt. Goede landheeren redeneerden voor heen aldus: een derde van de opbrengst voor de pacht, een derde voor den boer en een derde voor de onkosten. Kom daar vandaag eens om! Den boer laat men ongeveer niets meer voor zichzelf. Als de pachtwoeker ongebreideld blijft, zullen alle maatregelen, die op het verlanglijstje van den N.B.T.B. prijken, op den duur voor de pachters geen lotsverbetering brengen. De ervaringen uit de oorlogsjaren 1914—1918 en de eerste jaren daarna hebben duidelijkggeleerd, dat stijging der prijzen van de Landbouwproducten de pachten en de koopprijzen der lan derijen direct in de hoogte drijft, zoo- dat het voordeel voor de boeren maa een paar jaren duurt. Van de goede prijzen, waartegen de Regeering in de jaren 1917-1921 rogge, aardappelen enz. afnam, hebben op den duur de landverpachters alles geprofiteerd en de pachtboeren zitten thans met veel te hooge pachten. Gaat de Regeering weer tegen be hoorlijke prijzen rogge, aardappelen afnemen, of wat op hetzelfde neerkomt, teeltpremiën in een of anderen vorm geven, dan zullen de pachten weer opgedreven worden en alleen de land heer wint op den duur en de pachter behoudt alleen meer zorgen. Zijn kort stondig voordeel eindigt met den afloop van den huldigen huurtermijn. Als eene algemeene protestbeweging kans op slagen zal hebben, moeten pakkende leuzen zijn, die kort krachtig aangeven, wat men verlangt. r Zulk een leuze is: „Afschaffing van den pachtwoekerZij kan het onder werp zijn van inslaande redevoeringen, zij kan op spandoeken boven de hoof den der meetinggangers worden uit gedragen. Suikerpremies verleenen is heel goed, credieten verstrekken aan cartonfabrie- ken, aardappelmeelfabrieken en andere landbouwindustrieën, is ook goed, in voerrechten op tarwe zullen de boeren op de klei kunnen helpen enz. Maar aan dezen bovenbouw tot op heffing van den boerenstand, ontbreekt het hechte fundament, dat standhouding verzekert. Allereerst moet het grondgebruik tegen matige prijzen veilig worden ge- steld." St., Engeland, Japan, Frankrijk en Italië alleen voor hun oorlogsvloten besteed hebben de somma van 11230+8830+ 3550+1630+1250 - 26490 millioen gulden! Of per jaar gemiddeld 2649 millioen gulden. Rekent men dat de legers dier landen met inbegrip van den legervliegdienst ongeveer evenveel hebben gekost het zal wel heel wat meer geweest zijn dan komt men tot een gezamenlijk bedrag per jaar van 5298 mill. gld. en per 10 jaar van 52980 mil. gld. Rekent men dat alle andere blanke landen in de wereld, Rusland inbegrepen, gezamenlijk on geveer evenveel voor hun legers en vloten hebben uitgegeven als de groote vijf, dan komt men tot een bedrag van 10596 millioen gulden per jaar of 105960 millioen gulden in 10 jaar voor allen met elkaar. Dus ongeveer 106000 millioen gld. of 1C6 milliard ;ulden.belastinggeld in tien vredes- aren aan legers en vloten! Veron dersteld eens, dat men daar de helft af kreeg, in Londem, in Genève en waar verder nog geconfereerd zal worden, dan zou dit voor de belas tingbetalers in de blanke landen In ronde cijfers een minimum-druk geven van 5300 millioen gld. per jaar of 53000 millioen gld. in 10 jaren. KANTOORBOEKHANDEL F. TULP Langestrant 65 t.o. Krommestraat 1 KASTPAPIER Amersfoorische bijzonderheden (omstreeks 1686) door A. F. VAN BEURDEN. Wanneer men de verhouding en de vrijheid der verschillende gezindten in Amersfoort beschouwd, moet men tot het gevolg komen, dat de officieele gereformeerde staatsgodsdienst toen weinig vrijheid liet en overal als censor optrad voor de andersdenkenden. Zelfs de ongeveer gelijke principes huldigende Lutheranen en Hugenooten schonk men niet de volledige vrijheid. De Staatskerk, vertegenwoordigd door een straffe Magistraat, wilde overal en alleen de eerste zijn. Door de omstan digheden en het uitzicht op gewin voor de stad, werden de banden voor de Lulherschen en Hugenooten echter wat losser gelaten. Beschouwen wij nu den toestand der Katholieken, die toen toch nog altijd minstens de helft der inwoners uitmaakten, als 't niet meer was. Zij stonden eenvoudig buiten de wet, konden gecne openbare ambten be- kleeden, hadden bijna geen kerken meer, de kerkelijke goederen warer hun ontnomen, de priesters onder toe zicht gesteld, altijd vervolgd en be dreigd. Men sprak niet van Katholieken maar van de paapsgezinden of van den Pausdomme" of Paus- gezinden. De priesters werden „papen" geheeten, de vrome maagden, die in het geheim Cathechismusles gaven, waren „die verdamde secte dercloppen." En dan was het hier nog niet zoo erg als in Brabant en 't land van Valken burg, waar de Hoogschouten de Rootn- schen altijd den fooienzak voorhielden, dan nog onverzadigbaar waren en de trouwe geloovigen om een haverklap kerkerden als boeven. In Amersfoort moesten de enkele overgebleven priesters, om het jaar tegen betaling, zoogenaamd mansic of verlof tot verblijf bekomenzij moesten „gequalificeerd" of door den Magistraat toegelaten zijn. Deze dwangmaatregel heeft bestaan tot 1787, toen men kape laan van Bennekom, die zich niet aan gemeld had, verbood dienst te doen. Men drong dóór tot in de intiemste bijzonderheden van het leven, als het Katholieken gold. Den 18 Januari 1724 maakte een Roomschc dame Frederikje Bloeyland, eene weduwe, voor notaris Antonie van Veersen een testament, waai bij zij over haar goed ten voor- declc van liefdadige instellingen en Katholieke familie beschikte. De Magis traat kwam tusschenbeide en ver klaarde dat dit testament geen effect zou hebben, omdat zij aan den Magis traat geen verlof gevraagd had over haar eigen goed te beschikken volgens Aldus beschikte men na lang dralen 15 Dec. 1732. Een lange reeks van bevelschriften, scherpe resoluties en verboden ken merkt deze periode. Om niet te ver terug te gaan, halen wij aan: 5 Maart 1683. Komen binnen in de zitting Jan den Magistraat, Ds. Vis vliet, Ds. Best, Ds. Blootenburg pre dikanten, Jan Gijsbert van Deventer, Johan van Bemmel, ouderlingen, zijnde de Kerkeraad der gereformeerden te dezer stede omstandiglijk doleerende en klagende over den aanwas van het Pausdom, door het voortdurend verblijf van den Jezuïet, der papen en de cloppen, verzoeken voorziening. Men benoemt eene Commissie, die volgende maatregelen neemt: Wanneer weezen bij Paepschen in de kost gedaan zijn, moeten die onmid dellijk bij gereformeerden in de kost gedaan worden. Men vroeg niet of de voogden of bloedverwanten het daarmede eens waren. Geen enkele Roomschgezinde mag school houden. 11 April 1687 ging er een publicatie uit, waarbij de Roomsche priesters verboden werd, om in de huizen der gereformeerden te komen. Werd aan een iegelijk ook verboden zich door „cloppen" te doen onderwijzen. Wie zicli tot het Roomsch geloof bekeerde was door die daad buiten de wet en n alle ambten ontzet. 10 Oct. 1687 werd dit scherp bevel nog eens vergroot. Er werd verboden kinderen anders dan in de gerefor meerde kerk te laten doopen of door de „zoogenaamde geestelijkheid" te laten doopen. Wanneer dit door van buiten gekomen priesters geschiedde, werd dit op de hier aanwezigen ver haald. Het is te bewonderen, hoe onze voorouders onder dien hatelijken dwang, waar de verleiding van alle kanten dreigde, hun geloof nog ongeschonden hebben kunnen overbrengen aan ons geslacht. Nog altijd zijn wij dank verschuldigd aan die mannen vol moed,'die vervol ging, verarming, verbanning en gevan genis verdroegen voor den Naam des Heeren. Zonder wrok, maar met gerechtigden eerbied voor de strijders en lijders uit die dagen, herdenken wij die moeilijke tijden waarin men in de armelijke schuilkerken nog niet veilig was voor den machtigen arm der drijvers. Krachtig samenhouden en eensge zindheid heeft in die benarde tijden leiding gegeven. Ook nu in betere omstandigheden, is die band van derling vertrouwen en steun nog hoog noodig. Binnenland Delensle-kosten. De rapporteur der Fransche Marine- begrootinghceftuitgerekend.dat in dei de placcaten en hare gereformeerde laatste 10 jaar 5 mogendheden: de Ver.:bloedverwanten niet bedacht had. NIEUWE WEGEN. Er is thans een aanvang gemaakt met het moderniseeren van het ge deelte van den Amsterdamschen straat weg, dat gelegen is tusschen Oranjeboom en het Koninklijk Paleis Soestdijk. Dit gedeelte, deel uitmakende van den grooten verkeersweg Amster dam—Amersfoort, sluit bij den Oranje boom aan aan het verleden jaar ge reed gekomen stuk Oranjeboom Naarden. In verband hiermede kan gemeld worden, dat Ged Staten dezer pro vincie het provinciaal bestuur hebben uitgenoodigd om op Donderdag 22 dezer, o.m. de werkzaamheden op het weggedeelte Soestdijk Bilthoven in oogenschouw te nemen. OP REIS heeft men voor ieder land, uitgezon derd België en Luxemburg, een pas poort noodig. Een paspoort moet worden aange vraagd bij den Burgemeester van de plaats waar men woont. eerste aanvraag van een paspoort waarvoor men in persoon moet ver schijnen, over te leggen 2 foto's, ter wijl de kosten bedragen f2.—. Meer-persoons-passen (familie-passen) kunnen worden afgegeven voor echt- genooten met eigen kinderen beneden 15 jaar. Voor de kinderen zijn geen foto's noodig. Oude passen behooren bij het aan vragen van nieuwe passen ingeleverd te worden. Passen, welke nog geen half jaar zijn verloopen kunnen worden verlengd. Dc in Nederland afgegeven passen kunnen 4 maai worden verlengd. In den regel is voor het verlengen geen foto noodig. Voor België en Luxemburg kan men volstaan met een bewijs van Neder landschap, waarvan de kosten bedragen f 1.Ook hiervoor persoonlijk ver schijnen en een foto meebrengen. De geldigheidsduur van passen, ook in de verlengingen is gewoonlijk twee jaar. De bewijzen van Nederlandschap zijn vijf jaar geldig. Men doet goed een nieuw paspoort ongeveer een week voor de reis'aan te vragen. AANGIFTE VOOR HET BEVOL KINGSREGISTER. Het Gemeentebestuur herinnert de ingezetenen aan hun verplichting om steeds tijdig ter gemeente-secretarie aangifte te doen voor het bevolkings register. loeide aangifte moet worden ge daan: wanneer men de gemeente gaat verlaten; alsdan moet een getuigschrift van woonplaatsverandering (verhuis- biljet) worden gevraagd ter secretarie der gemeente en meegenomen naar de gemeente waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiterlijk binnen twee weken te worden ingeleverd; 2o. wanneer men zich in de ge meente vestigt; alsdan moet men over leggen een getuigschrift van woon plaatsverandering (verhuisbiljet), afge geven in de vorige woonplaats; 3o. wanneer men binnen de ge meente van woning verandert. Het hoofd van een huisgezin is ver plicht uiterlijk binnen twee weken aan gifte te doen wanneer in dat gezin cenige verandering plaats grijpt, ook ddbr het opnemen of het vertrek van dienst- en werkboden. Verzuim van aangifte kan worden gestraft met hechtenis of geldboete. CUNERA-TOREN TE RHENEN. Gedeputeerde Staten van Utrecht stellen voor, aan Rhenen op verzoek ten behoeve van de restauratie van den Cuneratoren aldaar, een subsidie van provinciale middelen te verleenen groot van de werkelijke kosten dezer restauratie, doch ten hoogste f 17.500, onder voorwaarde dat het rijk ten minste een bedrag van f35.000 of zoovee! minder dan de helft der onkosten zullen bedragen, in de kosten dezer restau ratie zal bijdragen, en de gemeente Rhenen de overige kosten voor haar rekening neemt. onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit d.d. 14 Maart 1913, no. 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uurWOENSDAG AVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3'/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Kassier: Amsterdamsche Bank. voerwet. De heer Langerhorst, agent der C.R.E. in Keulen, deed belangrijke mededeelingen over den eierhandel op Duitschiand. Het eierverbruik in dat land wordt voor 1928 geschat op 8 milliard stuks, waarvan werd geïmpor teerd 3 milliard. Hiervan had Neder land 27'/a pCt., Rusland 17 pCt., België 11 pCt. Onze concurrenten bij den import aldaar zijn vooral Rusland, België en Denemarken. Rusland for ceert zijn eierexport naar Duitschiand, zoo noodig door aanbod beneden marktprijsde kwaliteit verbetert voort durend één tirma heeft alle export in handen. België wordt een geduchte concurrent, zoowel in kwali teit als in kwantiteit, die nog voort durend grooter wordt. De binnenland- sche productie in Duitschiand wordt voortdurend grooter, dank vooral aan den steun van de zijde der Regeering in den vorm van zeer goedkoope cre dieten en in het bekostigen van reclame. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U etn Taxi of auto noodig Aatersfaftft. R. K. STAATSPARTIJ. Prof. Dr. A. van Rooy, hoogleeraai aan de Gemeentelijke Universiteit fe Amsterdam zal als feestredenaar op treden in de Partijraadsvergadering van 24 Mei, waarin het 25-jarig bestaan der R. K. Staatspartij zal worden her dacht. DE EIERHANDEL. De directeur der Roermondsche Eicrveiling besprak dezer dagen den eierhandel. De concurrentie in den eierhandel wordt steeds grooter, vooral door de toename van den export van België Rusland en andere landen en door de vermeerdering der binnenlandsche pro ductie in Duitschiand zelf, die steun vindt in steeds hooger gaande pro tectie. Zoodra de geprojecteerde in voerheffing van 30 Mk. per 100 K.G. zijnde ongeveer l'/a ct. per stuk werkelijkheid zal worden, wordt, onze eierhandel ernstig bedreigd. Re- geeringshulp zal onontbeerlijk worden en gehoopt wordt dat met een on derhandelingstarief wel succes is te verkrijgen. Immers Duilschland voerde in 1928 in ons land in voor niet min der dan 730 millioen gulden, terwijl Nederlands export naar Duitschiand was 468 millioen gulden. Als midde len ter verbetering werden nog ge noemd verlaging van het statistiek- recht en van de vrachttarieven der Ned. Spoorwegen, het zoeken met Regeeringssteun van nieuwe afzetge bieden in het buitenland maar ook in het binnenland; verbetering van het product door verder doorgevoerde ciercontröle. De vrijwillige contröle, op zich genomen door coöperaties en handelaren aangesloten bij het Ned. Eiercontróle-Bureau,! zal binnenkort BERICHTEN UIT AMERSFOORT De Kamer van Koophandel de gel- dersche Vallei heeft in verband met de uitvoering van het Rijkswegenplan en de plannen welke men beraamt voor den aanleg van den verbindings weg van het Gooi met de Veluwe, het volgende schrijven aan Waterstaat gezonden Ons is ter oore gekomen, dat 't ii de bedoeling ligt van de uitvoering van het Rijkswegenplan, om de groote verbindingsweg van het Gooi en ach terland met de Veluwe, Zwolle, enz. te nemen van omstreeks Baarn, via Hoogland en Nijkerk. Dat beteekent dus een uitschakeling van Amersfoort, dat tot dusver aan die verbinding lag. Wijlaten hierbuiten 't vraagstuk van 't leggen der wegen door de kom of niet, want ook met opname van Amers foort in de route kon de weg de kom dier plaats vermijden. Maar de plaats Amersfoort heeft beteekenis en toe komstmogelijkheden niet het minst door dc ligging op een knooppunt van groote, centrale verkeerswegen en ver bindingen. Daaraan wordt ernstig ge tornd, indien het genoemde gerucht waar is. Gaarne zullen wij van U ver nemen. of inderdaad genoemd gerucht waar is, en zoo ja, welke motieven geleid hebben tot dat plan." In eeii spoedeischende openbare vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort Maandag 12 Mei des namiddags om 4 uur, gehouden onder leiding van Wethouder Veis Heijn kwam in behandeling een voor- slel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te verleenen voor aan koop van toestellen voor de Gasfabriek. Door den stadsarchitect werd aan besteed het vei bouwen van het bureau Openb. Werken Aciilcr Davidshof. Ei waren drie inschrijvers: Blanken, Bus- sum f28.878. W. Bunnik, Amersfoort f29,999. de Smalen, Leusdeu f34.200. Het gebruikelijke artikel in de be stekken, dat overlegging der gespeci ficeerde begrooting waarop een in schrijving berust, kan worden gevraagd, werd toegepast. Opmerkelijk is dat er slechts drie billetten werden ingeleverd. Bij de Zondag l.l. behaalde te Utrecht de Heer J. van Doorn, voorz. v. d. Zwem- 'ereeniging „Neptunus", het diploma ■an den Nederl. Zwembond voor zwemonderwijzer. Onder leiding van den Comman dant van het veldleger, Luitenant-Ge neraal E. F. lusinger, zullen van 22—25 September a.s. groote militaire oefe ningen worden gehouden in de om geving van onze stad. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Loopen op verboden grond: T. V. Soest f 10 of 2 week tuchtsch., J. v. H. Stoutenburg f3 of 1 d., W. v. H. id., G. v. K. id., G. W. Barneveld id., O. W. id., G. J. M. Bussum id., O. v. T. Hilversum f 15 of 10 d., F. v. R. id., G. v. V. Hilversum f 15 of 15 d. Straatschenderij: A. P. Hoogland f 3 of 2 d. en f 2,50 schadevergoeding. Dronkenschap: P. R. Apeldoorn f3 of 1 d., H. M. F. Soest f 15 of 10 d., J. M. Hilversum id., B. B. Amersfoort id., J. Z. id., S. V. Maarn id., G. W. Haarlem id., H. ten H. Amersfoort f 10 of 5 d., L. v. d. B. Rotterdam id., B. v. A. Veenendaal id., J. v. K.Amster dam id., J. K. Groningen id., O. L. Belfelo een week hecht, plus f25 of 10 d. voor opgave valschen naam. Trekdier onbeheerd laten: H. K. Amersfoort f3 of 1 d. Niet verlicht hebben een voorwerp op den openbaren weg geplaatst: G. Veenendaal f 10 of 5 d. Leerplichtwet: G. H. Amersfoort f4 ot 1 d., P. de J. Spakenburg f5 of 2 d„ R. V. Maarn f 10 of 5 d., W. W. Stoutenburg vrijspraak. Te Soest wielrijdende zich vasthou den aan ander voertuig: E. O. aldaar f3 of 1 week tuchtsch., H. P. A'dam f5 of 1 d. Wielrijden in beschonken toestand: A. H. Spakenburg f25 of 10 d. Wielrijden te Amersfoort over daar voor verboden brugT. M. Amersfoort f2 of 1. d. Met auto te snel rijden in Soest E. P. Rotterdam f 10 of 5 d. Idem in Hoevelaken: C. W. A. v. G. Apeldoorn f7.50 of 5 d. In Soest venten zonder vergunning: R. A. B. Amersfoort f 2 of 1 d., W. C. S. Utrecht ld. worden gevolgd door de verplichte verbouwing van de school aan den contröle, ingevolge de Landbouwuit-1 Leusderweg waren er negen maal meer. Kinderen vallen en bezeeren zich dikwijls en hel wiegekind heeft vaak last van roode of ge smette huid. Dit verzacht en geneest m> Doos 30, Tube 80 cl Purol k r

De Eembode | 1930 | | pagina 1