20 jarig bestaan Aid. 'Amersfoort van de R.K. Bond van Onder Officieren .St. Martinus" Te half 8 was men bijeengekomen in de groote zaal van „St Aechten" aan 't Zand. Als w.n. Voorz. heette Wachtm. Rutgers alle aanwezigen van harte welkom. Thans, aldus Spr., her denken wl) het feit, dat hier te Amers foort, voor 20 jaren terug, in het voor malige Agatha-klooster onder de scha duw van onze Oarnizoens-Kerk een eerste openlijk pogen werd gedaan, om Ie komen tot oprichting van een R.K. Organisatie voor Onderofficieren. Het is 20 jaar geleden dat een tweetal vurig Roomsche Onder-Officieren het initiatief namen tot oprichting van bovengenoemde organisatie. De gele genheid voor de huldiging is nog niet gekomen, toch wil spr. een naam noe men, de Bondsvoorzitter v. 't Walder- veen. Ook zij wilden gehoor geven aan den roepstem van Paus Leo XIII z.g. Het „Rerum Novarum" was diep tot hun doorgedrongen. Rome riep hun en zij deden wat hun plicht was. Rerum Novarum zegde hun, dat het maatschappelijk vraagstuk er een was van hoogt godsdienstigen en zedelijkcn aard en dat zonder godsdienst geen oplossingen te vinden zijn. In het leger zagen zij dat het in godsdienstig, zedelijk en maatschap pelijk opzicht treurig gesteld was. Men betrachte zijn belangen op zuiver material istischen grondslag. God er buiten latend. De eenige organisatie op Roomschen grondslag waren in die tijden de militairen vereenigingen. En toch, de toestanden in het leger, vooral voorde onderofficieren, zij waren on dragelijk,zij behoefden verbetering. Zoo begonnen zij hun werk. Twintig jaren van strijd zijn 't geworden omdat zij hun oog op Rome hielden gericht. Had God hun arbeid niet gezegend, van een 2o jarig bestaan onzer Amers- foorlsche afdeeling was geen sprake geweest. Kapelaan Hooglucht, destijds Directeur der R.K. Militairen vereeni- ging, betrokken zij in de oprichting. Hij werd en bleef jaren achtereen hun Raadsman en mede zijn initiatief deed den Bond spoedig uitbreiden. Bij hun voorbereidend werk, bemerkten zij al spoedig dat hun weg niet over rozen zou gaan. De neutrale zusterorganisatie „O.B." zocht met alle haar ten dienste staande middelen het christelijk kamp te verdelgen. Het werk van onze oprichters moest in de kiem gesmoord worden. Maar zij hadden zich in onze mannen ver gist, weliswaar bezorgden zij hun vele moeilijkheden, doch zij werkten lang zaam voort, doch zooveel te zekerder, om allereerst een kern te verkrijgen, een kern waarop aanvallen, hoe fel ook, niets zouden vermogen. Deze kern breidde zich uit tot zeven per sonen en toen dat getal bereikt was, belegden zij een bijeenkomst. Op deze bijeenkomst werd een commissie ge vormd, welke zich ten doel stelde, voorbereidende maatregelen te treffen, welke zouden leiden tot oprichting van een R.K. Organisatie voor Onderofficie ren. De commissie verzocht de hun bekende R.K. Onder Officieren van het garnizoen tot bijwoning van een ver gadering, welke plaats vond in begin |uni 1910. De besprekingen hadden tot resultaat dat de vereeniging werd opgericht met 13 leden. En wat ver wacht werd, werd bewaarheid. Een storm van verontwaardiging brak los in het neutrale kamp. St. Martinus be stond echter in Amersfoort. Doch dat was slechts een begin. Na een jaar van arbeid togen zij naar Arnhem om een 2e Vereeniging op te richten. Deze twee afdeelingen vormden den Bond „St. Martinus" Hoe bescheiden ook, de nationale or ganisatie bestond en zij die in deze dagen er naar durfden wijzen moesten ondervinden hoe geweldig de Roomsche strijder zijn wapenen wist te hanteeren. Het eerste Hoofdbestuur werd gevormd met als Geestelijk Adviseur Kapelaan Hooglucht. Met versnelde pas werd voortgegaan en meerdere afdeelingen' kwamen tot stand. Ter 2e jaarverga dering werd ons orgaan benevens verschillende instellingen opgericht, waarvan het initiatiet berustte bij den toenmaligen Bondsadviseur. De mobi lisatie werd afgekondigd. Het was een ernstige stagnatie voor vereenigings- arbeid. Maar ziet, Ging de Bond met 9 Afdeelingen en 200 leden uit elkaar, de demobilisatie bracht den Bond wederom bij elkaar met 24 af deelingen en 700 leden. Dat was onmogelijk zonder Gods zegen. Het was een moeilijken tijd in de mobilisatie voor „St. Martinus". Kap. Hooglugt, die ten koste van zijn ge zondheid alle voorkomende Bondszaken verrichtte, moest, tot zijn leedwezen mededeelen, dat hij niet meer mocht arbeiden, doch volslagen rust moest nemen. Toen Z.Eerw. door het hoofd bestuur in het St. Elisabeth's Gasthuis werd bezocht, gaf hij nog leiding aan de besprekingen en het H.B. bouwde daarop een mobilisatie-organisatie met z.g. mobilisatie-afdeelingcn. Z.Eerw, werd na cenigen tijd benoemd tot rector te Arnhem. Als nieuwe bondsadviseur werd den bond toegewezen Kapelaan Brouwer. Met hem traden nieuwe strijders naar voren en voort ging het weer, met nieuwe hoop in de toekomst. Aalmoe zenier Padberg z.g. kwam den Bond in 1917 te hulp. Propaganda-vergade- ringen werden belegd onder voorzitter schap van hoofd-aalmoezenicr Evers. Bij tienduizenden gingen de propa- ganda-nummers overliet gemobiliseerde onderofficierenkorps en bij honderden traden de nieuwe leden toe, totdat een hoogtepunt van pl.m. 1400 leden werd bereikt In 70 afdeelingen. In die tijd mag vooral niet vergeten worden de Garnizoenspastoor den Z.Eerw. Heer Hoorneman z.g. Een 2e donkere schaduw was voor den Bond en haar leden het jaar 1923, waarin de beruchte reorganisatie van het leger plaats vond, waardoor enkele leden voor den Bond verloren gingen. En zooals bij alle bonden het geval was, het leden-aantal daalde, ondanks alle activiteit, tot pl.m. 340 leden. Ook in deze is verandering gekomen, het devies „op naar de 400 leden" door het H.B. op de vorige jaarverga dering te 's Hertogenbosch gegeven, is bewaarheid geworden. Dank zij hel ijverig en onvermoeid werken der af deelingen, kunnen wij morgen op de jaarvergadering met trotsch zeggende 400 leden zijn bereikt. 20 jaren van arbeid zijn verricht tot uitbreiding van onze organisatie. Spr. brengt dank aan allen die daaraan hebben medegewerkt. Er is gearbeid, ook aan versterking van den gods dienstzin, aan verhooging van het zede lijk peil en aan verbetering der sociale aangelegenheden. Dat danken wij voor het grootste gedeelte aan den invloed die „St. Martinus" van zich wist doen uitgaan. Dankbaar is spr. voor den steun steeds ontvangen van de R. K. Kamer fractie. Wat onze Bond heeft bereikt op godsdienstig en zedelijk gebied, is aan God alleen bekend. De 20 jaren zijn bereikt, de arbeid rust een wijl. 20 jaren gingen, groeiend steeds de macht. En toch had de macht zooveel grooter kunnen zijn. Waaraan de schuld? De schuld aan de tegenwerking van ons niet goed gezinde, niet-Roomschen Och, neen, zij vermogen niets tegen ons. Want niettegenstaande de felle haat en tegen werking, zijn wij gegroeid. Dat onze invloed niet nog grooter is, is alleen te wijten aan de Roomsche collega's, die zich trachten te koesteren in de door materialistische neigingen ver kleurde zon, inplaats zich te warmen aan de stralende liefde van Christus' bruid, onze Heilige Moeder de Kerk. Als alle R. K. onderofficieren ge hoorzaamden aan het Kerkelijk gezag, dan hadden wij een Bond van bijna 1000 mannen. Dat wij dus klein worden gehouden, al deert ons die kleinheid niet in 't minst in ons sociaal streven, is de schuld niet van neutrale of van geheime machten, doch de schuld van onze Roomsche collega's, die met ons behoorden te staan onder de Kruis banier, De Bondsvoorzitter van 't Walderveen richtte het woord tot de jubileerende afdeeling om haar geluk te wenschen, eveneens de garnizoens-pastoor,. de Z.Eerw. Heer Hartman. De verdere feestavond werd gevuld door optreden van het duo Schmidt- di Vista, een afdeeling van de R. K. Gymnastiek Vereeniging St. Hubertus en met muzikale medewerking van het strijk-trio v. Doorn. Het optreden van het duo Schmidt- di Vista was in een woord af, terwijl St. Hubertus met de oefeningen een goede avond had. De muziek vroolijkte de avond op en hield er tot half één de moed in. Een geslaagde feestavond met hoop op opbloeiend leven. ONBESTELBAAR. Lijst van onbestelbare stukken over de eerste helft van de mannd Mei 1930 waarvan de afzenders onbekend zijn. Brieven binnenland: letter 1. 2347, Amsterdam (wegens port geweigerd). S. v. Adelberg, A'dam. Arnhemsche Courant, Arnhem. Direc tie Materieelen Werkplaats Utrecht (wegens port geweigerd). W. van de Brink, Amersfoort. Mej. v. de Broek Amersfoort, (wegens port geweigerd). R. J. Danhof, Amsterdam Zuid. W. Golstein, Amersfoort. Mevr. Heupers, Enschedé. Jong Nederland, Amsterdam (wegens port geweigerd). Th. Keizer, Rotterdam. Directie Kinderbewaarplaats Amsterdam (Kinkerstraat). W. v. Loon, waar???. Jhr. h. Loudon Utrecht (we gens port geweigerd). Mej. M. Mul- dery, Laren N.H. Mej. Papegaai A'foort (wegens port geweigerd). J. W. van Royen, Utrecht (wegens port geweigerd) S. L. Sanders, Amsterdam Zuid. Mej. D. Steenbergen, Amsterdam Zuid (we gens port geweigerd). Verwilligen, Amsterdam, (wegens port geweigerd). Mej. C. Wijnnobel, Rotterdam. Briefkaarten binnenland: 'Suze Blom, Baarn, Brieven buitenland: M. Leyte, Weltevreden. Briefkaarten Buitenland G. Scholz, Berlin Hermsdorf. De Raadscommissie, belast met het onderzoek van plannen voor een te stichten zweminrichting, stelt voor die inrichting te stichten in den plantsoen- gordel van het Soesterkwarlier en deze te doen aanleggen op kosten der ge meente uit de gewone middelen. De Voordracht voor de benoeming van een hoofd der op 1 September a.s. te openen Openbare school voor ge woon lager onderwijs aan de Zonne bloemstraat is samengesteld als volgt: I. M. J. T. Hefling, hoofd eener school te Scherpcnzeel. 2. P. H. Cremer, id. te Groningen. 3. W. de Graaf, id. te Colmschatc. Zaterdag 24 Mei houdt de Amers- foorlsche Kunstkring een excursie naar den Onze Lieve Vrouwe Toren. Ing. C. G. Beltman, directeur van openbare werken, zal daarbij een en ander ver tellen over de geschiedenis en de res tauratic van den toren. Momenteel vertoeft te Lourdes de eerste bedevaart, georganiseerd in ge zamenlijk overleg tusschen dc Veree niging tot Samenstelling van Neder- landsche Bedevaarten (waarvan dit de 36sle bedevaart is) en de Centrale Reiskas van het R. K Werklieden verbond, dat in de laatste jaren in hel voorjaar een bedevaart naar Lourdes organiseerde. Aan de voorjaars-bede- vaart nemen 452 pelgrims deel, onder wie 66 zieken en 13 priesters. Woensdagmiddag half twee uit het vaderland vertrokken, arriveerde de bedevaart precies op den aangegeven tijd, Donderdag om 5 uur te Lourdes na een zeer voorspoedige reis. Dank zij het goede, door de Nederl. Spoor wegen ter beschikking gestelde, mate riaal, was ook voor de zieken de over tocht goed. Directeur dezer voorjaarsbedevaart is onze stadgenoot, de heer H. C. J. Venings, voorzitter van de Centrale Reiskas van het R. K. Werkliedenver bond. A. P. V. „de Luchtpost". Uitslag wedvlucht gehouden vanuit Noyon, afstand 331.8 K.M op Zondag 18 Mei 1930. In concours 58 duiven. Weder zeer slecht, wind west, duiven los 7 uur. Aankomst eerste duif 12 u. 53 min. 8 sec., laatste duif 3 u. 20 min. 21 sec. De prijzen werden behaald alsvolgt J. Noorman 1, 13. H. J. Hol 2, 3, 8. W. v. d. Riet 4, 16. F. v. Winterswijk 5, 11, 17, 18. J. Lablans 6, 7, 12,45. D. Hofland 9, 14, T. Voorenkamp 10, 19. 20. Burgerlijke stand. 13 Mei. GeborenCoenraad jacobus, z. v. G. v. Surksum en-A. C. Kreugel Arnoldus, z. v. P. v. Leeuwenkamp en H. J. Maas Thomas, z. v. H. J. Thomassen en O. M. Engel Mar- garetha Geertruida Maria, d. v. G. A. v. Drie en j. A. Scheltinga. Gehuwd J. J. Smit en A. C. Kerkhof. 14 Mei. Geboren: Aleida, d. v. W. Kruis en A. v. d. Louw - Guillaume, z. v. J. W. Smal en J. Schreuder. Gehuwd: A. J. de Brake en H. A. Voskuilen M. Leenards en H. A. E. v. 't Erve E. J. Kraaikamp enj. H. ter Maten J. Bosman en N. Areni- zen. Overleden: Jonas van Vollenho ven, 81 j., wedn. v. R. v. Creveld. 15 Mei. GeborenCornelis Antonins, z. v. A. v. Keken en J. M. Walet - Willem Adrianus, z. v. W. A. Kreugel en M. J. Riinders Cornelia Anna Maria, d. v. A. N. Opstelten en A. A. Millenaar. j OndertrouwdM. J. Broek- huijsen en W. W. Stam A. Kraak en P. G. Leeuwenkamp H. P. B. Putman en G. M. A. Heunks J. P. v. Doorn en C. Vieleers M. v. Leeu wen en M. A. C. Huurdeman C. Meijer en W. J.v.d. Brom. Gehuwd: F. A. Sieuwerts en H. C. Beck J. Slingeiland en H. Veer. Overleden: Elisabeth G. Koning, 45 j. 16 Mei. Overleden: Jan Sinnege, 78 j., wedn. v. M. B. L. Quant. 17 Mei. GeborenMary Ilse Eleonore, d. v. D. G. Zoetmulder en M. E. E. F. Tegtmeijer. Overleden: Dirkje v. d. Lagemaat, 74 j., wed. v. T. v. Essen Jan W. F. v. Brussel, 7 j. 19 Mei. GeborenCornelis Johannes, z. v. R v. Wegen en A. v. d. Wal Annie, d. v. C. v.DonkerenA.Wolfs winkel Heintje Maria, d. v. L. 'P. v. Keulen en J. A. v. Dijk Nicolaas, z. v. N. v. Nieuwenhuijsen en C. Houck Bernard Maria Johan, z. v. A. M. L. de Wilde en M. H. Geurlse. Over leden: Jan Deutekom, 75 j.. wedn. v. T. Rigter. Uit den Omtrek Barneveld Geboren: Aaltje, d. v. G. Blanke- spoor en C. v. Burken. Aagje Hen- drika d. v. W. J. v. d. Pol en E. Goor. Lubertha d. v. W. v. Leeuwen en G. A. Jong. Gerrit, z. v. G. v. d. Kamp en H. v. Dijken. Maartje, d v. J. Bettink en G- v. d. Heuvel. Jacob, z. v. J. v. d. Bunt en A. Bone- stroo Gerard, z. v. R. H. v. Dijk huizen en G. v. d. Brink. Johannes Wilhelmus z. v. T. Zwambag en A. v. Esveld. Arendina, d. v. B. Klomp en A. v. d. Kraats. Ondertrouwd: H. Bakker en H. Geurtsen. Getrouwd: A. Brouwer en G. v. d. Pol. Over leden: Geertruida: Aartsen 80jr, wed. van T. Schuur. In den gemeenteraad vroeg de heer Verhoef of de opening van deeierhal, die op 9 uur bepaald is, niet wat vroeger kan geschieden. De Voorz. antwoordde, dat dit moei lijk zal gaan, wijl men hoopt, dat de Minister haar zal openen en die kan niet voor 9 uur hier zijn. Spreker zal den kooplui echter verzoeken, dien morgen wat later met den handel te beginnen. Ook zal men boerinnetjes, die nog witte mutsen dragen, verzoe ken met gevulde elermauden in dc voorste gelederen te gaan staan, ter wijl natuurlijk ook de Raadsleden ook bij de opening worden verwacht. Terwijl dc patroon atwezig was, had de boekhouder van een eierhan- delaar alhier de onvoorzichtigheid een aan zijn patroon toebehoorend flobert- geweer ter hand te nemen, hoewel de eigenaar dit verboden had. Na met het wapen eenige manouvres te hebben gemaakt, ging het schot af en trof den boekhouder in den voet. tengevolge waarvan zijn enkel verbrijzeld werd. Ede Op den Rijksstraatweg Ede—Arnhem bracht de kunsthandelaar M. W. uit Amsterdam met zijn auto, die bestuurd werd door zijn chauffeur, een dame naar Essen. Ook de echtgenoote van W. bevond zich in de auto. De auto moest naar links uitwijken om een andere auto te passeeren. Waarschijn lijk is toen de stuurinrichting onklaar geraakt. Het achtereinde van de auto begon te slingeren en sloeg met groote kracht tegen een boom. Mevrouw W., die achterin zat, werd bijna op slag gedood, terwijl de dame uit Essen door glasscherven ernstige verwondingen op liep. De heer W. en de chauffeur die voorin zaten, bleven ongedeerd. Hoogland ln verband met de aanstaande burge meesters-vacature trok onze aandacht de volgende mededeeling in de Gooi en Eernlander: „Het eindfeest der Koninklijke Neder- landsche Jachtvereeniging werd Zater dag door prachtig weer begunstigd. De slipjacht, waarmede het feest begon, was de laatste van Jhr. IJ. D. C. Quarles van Ufford, die zijn master- schap zal moeten neerleggen. Waar schijnlijk zien we hem binnenkort als burgemeester van het naburige Hoog land terug. Generaal Quanjer dankte den scheidenden master namens de deelnemers, die drie hoera's op hem uitbrachten." Hoogland Wegens poging tot brandstichting stond te Utrecht terecht een 23-jarig meisje, dat eens verkeering had met een zoon van zekeren E. te Hoogland. De jongeman had de verkeering uit gemaakt en het meisje besloot zich te wreken. Ze kwam op de gedachte bij E. brand te stichten en ging er dan ook op uit. Te Hoogland en op E.'s erf gekomen, begon ze petroleum te sprenkelen tegen een der wanden van een loods, waarin een vrachtauto stond, welk voertuig zij ook onder handen nam. Ze wilde toen lucifers doen ont branden, doch er stond teveel wind. Iemand zag haar bezig en waarschuwde haar, doel: ze ging met het afstrijken van lucifers door, er rond voor uit komend, dat ze den boel in brand wilde steken. Dr. Wiersma, als getuige deskundige gehoord, was tot de conclusie gekomen, dat verdachte een duidelijk afwijkend intellect vertoont en minder toereke ningsvatbaar moet worden beschouwd. Getuige-deskundige achtte het wen- schelijk, dat verdachte verpleging van wege de Regeering zou ondergaan. Veldw. Koenders kwam vertellen, dat, was het meisje in haar pogingen geslaagd, de om E.'s erf gelegen wo ningen gevaar geloopen zouden hebben- De Officier, lettend op de deskun dige voorlichting, vorderde dat ver dachte ter beschikking van de Regeering wordt gesteld. Leusden Burgerlijke Stand. Geboren: Alijda Geertruida, d. v. J. Schut en C. Kleinveld. Ondertrouwd: C. H. v. Wegen en A. M. v. Daatse- laar J. A. Boom en A. G. van den Essenburg. i GehuwdT. v. der Pol en H. M. de Bruin. Overleden: Gerrit B Heij, 82 jr., echtg. v. J. v. Maanen. Mjkerk Burgerlijke stand. GeborenManna, d. v. Moll en J. M. v. d. Bunt. Hendrlka, d. v. B. v. Beek en M uit 't Bosch. Jansje, d. v. L. Gilles en R. Renes. Adri anus, z. v. S. v. Socren en D. v. d. Schaft. Niesje, d. v. J. Guliker en M. v. Veen. OndertrouwdG. Calis en F. v. Schalm. J. v Dasselaar en A. Buitenhuis. J. J. v. Beek en J. v. Brummelen. E. Veer en H. v. d. Bor. Getrouwd M. v. Dunschoten en G. v. d. Veen. G. Brouwer en H. T. A. PomShac. D. Overeem en W. Brouwer. OverledenHendrikje v. d. Bunt, 2 mnd. Manna Moll, 2d, Op de markt Aangevoerd 402.800 eieren f450 5.50; 16 schrammen f 35-42; 35 big gen f 22—28110 runderen melkkoeien f225—410; veile koeien f 200-390; 2 schapen f 2035 56 nuchtere kal veren slachtkalveren f8—14, mestkal- veren f 18-30. Soest De Boerenleenbank vergaderde onder leiding van H. van Klooster. De kassier C. v. d. Bremer Pzn., bracht het finan cieel verslag uit. De rekening vertoont in ontvangsten en uitgaven een bedrag van: f 1,083,748.37 een omzet dus van f 2,167,496.74. Aan spaargelden is ontvangen een bedrag groot f500,952.69. Verleende voorschotten beloopen f 173,632.50. Het saldo winst over 1929 komt op de balans voor f 4,233.25. Het reserve fonds is hiermede gestegen tot een bedrag van f26,129.36. De aftredende leden P. Hilhorst Rkzn. en H. van Klooster werden herkozen. Het aantal leden bedraagt 450, ter wijl de bank 850 spaarders telt. Na gesproken te hebben over de rentabiliteit der bank, verzocht een der leden met het oog op de voortdurende daling van den rentestandaard tot een verlaging der rentetarieven over te gaan, en de rente der spaargelden te brengen van 4'/j op 4 pet. en die der voor schotten van 5 op 4'/» pet. Hierop wordt geantwoord, dat hel bestuur dit nader zal overwegen. Bij de rondvraag gekomen stelt J. H. Pieper voor, het 25-jarig bestaan der bank feestelijk te herdenken, waarop de voorzitter antwoordt, dat het niet zoo gemakkelijk is voor zoo'n groote bank als deze een feest op touw te zetten. Vervolgens vroeg Pieper of de rente van het reservefonds niet geheel of gedeeltelijk voor liefdadige doel einden moéht worden besteed, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit in gevolge de statuten in geen geval mag. De vrachtrijder Roest reed met een vrachtauto door de Vredehofstraat, ge volgd door de vrachtauto van een wasscherij uit Amersfoort. Op een ge geven oogenblik week de voorste auto rechts af. Deze aanwijzing werd door den achter rijdenden automobilist niet opgemerkt, zoodat een botsing onver mijdelijk ware geweest, indien de be stuurder van de achterste auto niet eveneens rechts ware uitgeweken, wat echter voor hem tengevolge had dat hij door een ijzeren hek heenreed en in het vijvertje in den tuin Zeldenrust terecht kwam. De auto werd vrij ern stig beschadigd. Zaterdagmiddag, toen een militair per rijwiel de Birkstraat passeerde, werd hij door een auto aangereden. De militair werd over den weg ge slingerd en ernstig verwond. Onmid dellijk daarna passeerde een Officier van Gezondheid met zijn auto, die, na den militair verbonden te hebben, hem medenam naar Bussum. De auto die de aanrijding veroor zaakte is doorgereden. SoestdiJR Het bestuur van het Parochie-Huis „St. Ludgardus" zal Zaterdag 24 Mei in het Parochie-Huis trachten aan te besteden het bouwen van een con- oiergewoning op een terrein gelegen achter het Parochie-Huis aan de Vrede hofstraat. Stoutenburg Burgerlijke Stand GeborenMartina Lucia, d. v. A. v. Daatselaar en A.C. Hilhorst. Gehuwd: H. Tolboom en H. M. v. Druten. Op den openbaren weg te Leus den, is gevonden een rijwielbelasting- inerk, terug te bekomen bij J. Hak, Asgat Hamersveld. Veenendaai Zaterdagavond heeft een vliegtuig, dat op weg was van Berlijn naar Schip hol, nabij Veenendaai wegens een motor defect een noodlanding gemaakt. De machine landde in een roggeveld; de landing geschiedde vlot. De motor werd ter plaaise gerepareerd. Uit de Land en Tuinbouw-wereld. Nadruk verboden. Welke koolraap de beste? Het insti tuut voor plantenveredeling te Wage- ningen noemt als zoodanig: 1 Wil helmsburger koolraap; 2. Friesche koolraap; 3 Witte van Aubigny. De Wilhelmsburger is een mooie, gelijk vormige, best opbrengende geelvliezige koolraap, welke algemeen in den smaak valt, zeer gemakkelijk is te rooien en weinig misvormingen geeft. Bij een bewaringsproef bleek deze raap het best houdbaar. Born's Friesche koolraap is ook geelvleezig, iets minder gelijkmatig van vorm en ook wat lastiger te rooien. Bij de be waringsproef voldeed deze soort min der dan de eerste. De Witte van Aubigny gaf aanmerkelijk meer dan 1 en 2, maar is wit, en heeft vele on aangename eigenschappen. Zoo is deze raap onregelmatig met vele wortels en vertakkingen, welke diep in den grond gaan, het rooien gaat daardoor lastig.; Veel lang- en meerhalzige komen voor. Zonlicht voor kuikens. Dat hoenders en kuikens voor hun groei en gezond heid ook licht noodig hebben, weet thans iedere kippenhouder: men zie maar eens naar de duizenden doel matig ingerichte hoenderhokken! Toch is men hier nog niet waar men wezen moet. Behalve uit een 7-tal gekleurde lichtstralen beslaat het witte zonlicht uit nog vele niet-gekleurde licht- en warmtestralen, die men ullra-violette stralen noemt. Deze gaan maar voor een gering deel, voor slechts 10 pCt. door gewoon glas heen. En nu hebben proeven bewezen, dat die ultra-violette stralen niet ontbeerd kunnen worden. Achter glas opgesloten, krijgen gevoe lige kuikens verlammingsverschijnselen, ze groeien slecht, of gaan dood. Nu heeft men gefabriceerd z.g. cellonglas, ook glas, vitrex en vitaglas geheeten, dat genoemde stralen voor 25 pCt. doorlaat. Achter dit glas bleven dc dieren gezond en verdwenen de ziekte en verzwakkingsverschijnselen. WIJ zijn benieuwd of deze glassoort algc- meene toepassing zal vinden. Emellschade. De emelten doen hier en daar weer van zich spreken. Hoe kan men ze bestrijden? Op de vol gende wijzevoor een hectare (bunder) grond neme men één Kilo Parijsch groen (bestel het bij uw coöperatie) en vermenge dit met 25 kilo zemels doe er zooveel water bij, dat de massa juist vochtig is. Op een achtermiddag, als het weer niet te vochtig is, wordt het mengsel uitgestrooid. Dit middel kan niet toegepast worden daar, waar hoenders loopen, en ook voor andere huisdieren is het schadelijk. Opgepast dus! Vischmeel aan varkens. Men heeft bij mestvarkens 4 vischmeelsoorten toegepast en vergeleken: 1 zout* en vetarmharingmeel2 vetarm, zoutrijk haringmeel (pl.m. 10 pet-keukenzout); 3 vetrijk zoutarm haringmeel (pl.m. 10 pet. vet)4 zoutrijk en vetrijk ha ringmeel (10 pet. keukenzout en 10 pet, vet). Een vischbreuk of vischsmaak werd bij de slachtproducten niet waar genomen, noch bij 't proeven, noch bij 't scheikundig onderzoek. Wel was in enkele gevallen het vet van de var kens, die met vetrijk vischmeel waren gevoederd, iets geelachtig. Een te hoog vetgehalte bij vischmeel is nooit aan te raden, 't is immers om de eiwit behoefte der dieren te bevredigen. Ook het zoutgehalte moet niet te hoog worden, omdat dan meer waardevolle bestanddeelen in een lager percentage zullen voorkomen. Wil men beslist gewaarborgd zijn voor een goede kwa liteit dan late inen de laatste 6 weken der mestperiode na vischmeel te voe deren of men gebruike een vetarme vischmeelsoort van goede kwaliteit. Rupsen in vruchtboomen kan men vernietigen (verbranden) met behulp van een ouden stalbezem, gedoopt in teer, bevestigd aan een langen stok. Vóór het melken moet de uier eerst worden gewreven, opdat alle stof eerst op de grond vali. In den rusttijd, als er niet gemolken wordt kunnen zich in het slotgat van de speen vele bac teriën ophoopen. De eerste stralen doe men daarom weg, zij bestaan toch goeddeels uit water. VAN HIER EN DAAR. We hebben in de dagbladen kunnen lezen, dat de Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw de com missie, die de noodtoestand der boeren zal moeten bestudeeren, heeft geïnstal leerd. De voorzitter dier commissie, dr. Lovink, zal geen moeilijke taak hebben na te gaan, waaraan het schort, immers door de Landbouwmaatschappij waar hij zelf voorzitter van is, is reeds een rapport en zijn ook wenschen opgesteld, die deze materie betreffen, evenals dit door de andere landbouw organisaties is geschied. Trouwens in de commissie hebben de meeste der voorzitters dier organi saties zitting. Het is te hopen dat de commissie nu niet zoo lang op haar rapport zal laten wachten als dit met de andere staatscommissies het geval is. In de verschillende landbouwbladen is de instelling van deze commissie niet met instemming begroet. Een dier bladen schreef zelfs, en we moeten zeggen dat voor deze redeneering iets te zeggen is, dat in moeilijke omstan digheden van een minister verwacht mag worden, dat hij weet, hoe de zaken aan te pakken om de moeilijk heden te boven te komen en niet eerst eens advies van enkele commissies moet gaan vragen Hoofzaak is, dal de boeren zoo gauw mogelijk uit het moeras geholpen wor den. Met de prijs van de groenten wil het dit voorjaar ook nog niet al te best. De Tuinderij gaf deze week een overzicht van de prijzen die in het eerste kwartaal gemaakt zijn in ver gelijking met wat de vorige vier jaren gedaan hebben en dan moeten we zeggen, dat er wel genoeg is uitgevoerd, maar dat de prijzen lager zijn, dan in een der vorige jaren. Alleen de spruit- kool maakt daarop een uitzondeVing. In een polemiek tusschen Dr. Bierema en Dr. Oortwijn Botjes in de veldbode wordt door den laatste daarop ook gewezen. Het gaat er niet in de eerste plaats om hoeveel er wordt uitgevoerd, als er voor het uitgevoerde maar een loonende prijs kan worden gemaakt. En dat is dat ook dc groote vraag. Wanneer in mijn omgeving nog elke week zoo 100 tot 1500 H.L. winter peen worden verscheept, dan lijkt dat heel aardig, maar wanneer men dan weet, dat die gewassen een prijs doen van nog niet twee dubbeltjes een H.L. dan vraagt men zich toch af, waar dat heen moet. De redactie van de Tuinderij is erg bang, dat het met de tuinders dezelfde kant op zal gaaiK als met de boeren. Wanneer we het prijsverloop van de laatste weken ge volgd hebben is daar zeker ook wei reden voor.

De Eembode | 1930 | | pagina 2