Wij alléén 1 in Amersfoort, koopsn persoonlijk alle vischsoorten In de Rijksvlschhallen te IJmulden. U Is dus steeds verzekerd van de blllijkste prijzen en de noodzakelijke kwalititelts- contróie! Thuisbezorgen zonder verhooging IJMUIDER VISCHHANDEL H. GLASTRA Co. N.V. ALLEEN: UTRECHTSCHESTRAAT40 - TEL. 92 - AMERSFOORT HOOFDKANTOOR IJMUIDBN. OPUURICHT I MBt 100» Steeds voorhandenTarbot-tong, Kabeljauw, Schel visch, Schol, Bot enz. Vischconserven - warme croquettcn en vischkoekjes R. K. HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. in Amicitia werd Zondagmiddag het aangekondigde congres der R. K. Han dels- en Kantoorbedienden gehouden onder leiding van den Bondsvoorzitter van Hamersveld, die het welkomst woord sprak en herinnerde aan vroegere demonstraties. Hij feliciteerde vervol- fens de afdeeling Amersfoort met haar 2'/t-jarig bestaan, waardeerend haar werken en streven. De heer Haver uit Utrecht hield een rede over de werktijd-besluiten voor handels-, kantoor- en winkelbedienden, de rijkswet op de winkelsluiting en de tegenwerking .welke de organisaties ondervinden bij haar pogen om rede lijke doorvoering van een en ander te verkrijgen. Kantoor-en winkelbedienden worden veelal achtergesteld bij andere werk nemers. Dit is goeddeels een gevolg van het feit dat zoovelen niet georga niseerd zijn. Deze zwakte wordt door werkgevers misbruikt. Thans is meer verkregen dan wij wenschten, wel een bewijs, dat wij niet overdreven waren in onze eischen. Spr. gaf een opsomming van alles wat in het belang van de werknemers is ge daan, alsmede van hetgeen daartegen is ingebracht. De heer Haver bracht vervolgens hulde aan minister Verschuur voor de wijze waarop hij de winkelsluitingswet heeft verdedigd. De heer A. C. de Bruijn gaf zijn meening weer in de volgende stellingen: Een zoo sterk mogelijke centralisatie in de R. K. vakbeweging is een biedende noodzakelijkheid. Als inleidende opmerking gelde, dat bij de waardeering der maatschappelijke positie van den mensch, zijn maat schappelijke nuttigheid belangrijke maatstaf dient te zijn. Verder dieat bij de behandeling van het gegeven onderwerp er mede reke ning te worden gehouden, dat de ver houdingen in het productie- en distri butieproces wortelen in en worden be- heerscht door de liberalistisch-kapita- listische maatschappij-opvattingen. Doordat derhalve voortbrenging en distributie van economische goederen de winst-begeerte tot eerste en voor naamste doel hebben, zijn de bedrijfs- beoefenarenaan dit alles beheerschende winst-streven ondergeschikt. De uitsluitende bezitters van de, mede door de „werknemers" vergaarde kapitaalgoederen nemen een econo mische machtspositie in. Die, voor de Katholieken onaan vaardbare ondergeschiktheid betreft zoowel de onderscheidene soorten hoofd- als handarbeiders. Naar Katholieke opvatting zijn de aangeduide verhoudingen onaanvaard baar. Zij dienen zoodanig gewijzigd, dat zij aanpassen bij de natuur van den mensch dus besloten liggen binnen de Katholieke zedeleer. Het is dringend noodzakelijk dat de Katholieke werknemers, en daarvan niet op de laatste plaats de hoofd arbeiders, zich tot den laatsten man aansluitenbijeen verstandig, doelbewust op de toekomst geleiden finantieel sterken Katholieken vakbond. Het is dringend noodzakelijk dat zij er aan medewerken, dat die vakbonden op dezelfde overwegingen en denzelf den grondslag, zich in de ééne, reeds langer dan twintig jaren bestaande centrale der R. K. vakbeweging con- centreeren. Pater Mackaay gaf in zijn betoog het volgende weer Is het voor ieder economisch-zwak- kere practisch noodzakelijk zich door vereeniging gelijkwaardig te maken aan den economisch sterkere, zoo geldt dit in bijzondere mate voor de be dienden, wijl dezen o.a. bij gebrek voldoende rechtspositie gemakkelijk aan willekeur zijn overgeleverd. Een stevige organisatie van bedienden is daarom vereischt. Deze vereeniging moet, zoowel wat haar doelstreving als de middelen tot bereiken van dat doel betreft, uitgaan van de Katholieke beginselen. Geldt dit in 't algemeen voor iedere Katholiek, die tot '11 vereeniging toe treedt, zoo is dit voor de Katholieke bedienden om meerdere redenen van speciale beteekenis. Als resultaat van aller betoog werd aanvaard de volgende motie: De Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië", in congres bijeen op Zondag, 13 Fietstochten Hel Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest Doos 30, 60, Tube 80 cl juli 1030 In het Gebouw Amicitia (c Amersfoort; gehoord de uiteenzettingen over de naleving van het Koninklijk Besluit van den 13en Juni 1929 inzake de regeling der werk- en rusttijden voor winkels, constateert: le. dat de toepassing van het Werk tijdenbesluit voor winkels in de prak- tijk nog zeer veel te wenschen over- Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Kapelaan der parochie van O. L. Vrouw Hemel vaart den Weleerw. heer W. de Jong, Kapelaan te Maarsen. De yolgende verrassende mededee- ling diepten we op uit de advertentien in de Araersfoorter: Woensdagmiddag2 uur Auto-seance door Amersfoort samengesteld door een Commissie, bestaande uit den WelEd. Gestr. Heer O. Goorhuis, Commissaris v. Politie, den WelEd.Gestr. Heer A. Losekoot, Inspecteur v. Recherche; den WelEd. Heer Ph. Rintel, Verslaggever Amersfoortsch Dagblad. Afrit 2 uur van het Hoofdbureau van Politie." Purol Iaat A. ten aanzien van den arbeidsduur in het algemeen ten aanzien van den door de be dienden zoo zeer gewenschten vrijen middag, C. ten aanzien van een speciale groep, n.m. die der magazijnbedienden in zooverre een en ander in het be treffende Werktijdenbesluit zeer on volledig is geregeld; 2e. dat door het uitblijven der Rijks- wettelijke Regeling der Winkelsluiting een landelijke chaos is geschapen ten aanzien van de sluiting der winkels, zoowel op de werkdagen als op de Zondagen, het congres doet in deze een speciaal beroep op de leden van de Eerste Kamer der Staten-ueneraal 3e. voorts, dat de wettelijke bescher ming van de bedienden, werkzaam op de kantoren, wat de regeling der werk tijden betreft, ten zeerste dringt. Doet een ernstig beroep op de Re geering, om le. te zorgen voor een behoorlijke naleving van het Werktijdenbesluit voor de winxels door heeren werkgevers, o. m. door uitbreiding van het corps ambtenaren der Arbeidsinspectie; 2e. Ar». 2 van het in sub 1 genoemd besluit in dier voege te wijzigen, dat in de eerste alinea van dit artikel worde gelezen: „Behalve den wekelijkschen rusttijd bedoeld in art. 1, mag een arbeider, die in een winkel arbeid verricht boven dien op een dag der week geen arbeid verrichten na 1 uur des middags"; 3e. alsnog een Werktijdenbesluit uit te vaardigen waardoor waardoor allen magazijnbedienden, waarop art. 3 der Arbeidswet 1919 geen betrekking heeft, een behoorlijke regeling der werktijden worde verzekerd; om het door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid toege zegde Werktijdenbesluit voor de kan toren zoo spoedig mogelijk, doch uiter lijk op den in uitzicht gestelden datum uit te vaardigen. Verwacht van het bondsbestuur, dat de actie voor de hierboven genoemde punten met alle ten dienste staande middelen wordt gevoerd, door onder meer bij de Regeering, bij de Volks vertegenwoordiging in de beide Kamers en bij de gemeentelijke overheidslicha men in genoemde richting aan te dringen en besluit deze motie te publiceeren in de pers- Aan slot dankte de voorzitter de sprekers en den Bondsadviseur Rector Bots, en werd gezamenlijk het lied ,Aan U, o Koning der eeuwen" zongen. HET OELDERSCHE VALLEI KANaALPLAN. In de Gooi- en Eemlander lazen we de volgende correspondent!»: „Nu de kansen op het Valleikanaal ook voor onze gemeente (Amersfoort) sterk gedaald zijn, mogen we wel eens even stilstaan bij deze zaak. Over de duistere machten in de kwestie zullen niet praten; wel kunnen we even er op wijzen, dat een uitgebreide transportonderneming te Rotterdam sterk het Vallei-plan heeft tegengewerkt om den groei van een concurreerende zaak te Amsterdam tegen te gaan. De vreemde houding van Amsterdam kun nen we laten rusten, omdat vele heeren van den Raad bijv. niets van de zaak wisten, toen ze stemmen moesten. Maar erger is, dat de Kanaalvereeni- ging De Geldersche Vallei zoo weinig in het openbaar gedaan heeft ten gunste van het Vallei-plan. Utrecht heeft op de groote trom geslaged en het had succes. De Kanaalvereeniging, met onzen burgemeester als voorzitter, vond dat van Utrecht niet netjes. Afwachten, afwachten en nog eens afwachten. „Het is nog niet te laat. De minister persoonlijk is voorstander van 't Vallei plan De argumenten in verband met de Zuiderzeewerken dienen alleen om de verspilling van tientallen millioenen guldens bij die werken te rechtvaar digen. Als er gewoon, normaal gewerkt wordt, kunnen de Zuiderzeewerken drie jaar eerder klaar zijn dan geraamd en als dan daarbij het Vallei-plan egelijk word uitgevoerd, zullen de kosten 10 millioen gulden minder zijn dan bij het plan Wijk. Laten we hopen, dat in de e.v. raadsvergadering een voorstel komt tot daadwerkelijke actie. Het kan nog!" De accountants-dienst der Rijks Belastingen was van oordeel dat be zwaar diende gemaakt te worden t de administratie ten kantore van administrateur en effectenhandelaar B., die onlangs om gezondheidsredenen ontslag nam als gemeenteraadslid. Allerlei fantastische verhalen doen nu de ronde over reusachlige kapitalen die zouden zijn verloren gegaan enz. enz. Men zal goed doen af te wachten tot blijkt wat of er nu eigenlijk, ge beurd is. Vermoedelijk voor Amersfoort de zooveelste bankbreuk, door>iige- loopen speculatie veroorzaakt. R. K. OUDERSVEREENIGINO. Ledenvergadering der R. K. Ouders- vereeniging afd. R. K. Bond voor groote gezinnen op Donderdag 10 Juli in het R. K. Spaarbankgebouw. Met bijzonder welgevallen keek het bestuur op deze goed bezochte ver gadering, waarin de dames 'n kleurige noot vormden. In 'n fleurig openings- speechje heette de voorzitter de nieuwe leden welkom. De notulen werden on veranderd goedgekeurd. Als afgevaar digde naar de Centrale raadsvergade ring van den Bond te Alkmaar werd de heer Luyx gekozen. Hierna had de verkiezing plaats van twee bestuurs leden. De steeds grooter wordende werkzaamheden eischten uitbreiding van het bestuur. Uit de vergadering werden gekozen de heeren J. B. Molle en A. J. Thannhauser. De agenda voor de Centrale Raads vergadering werd vlug afgehandeld. De voorstellen van de afd. Amersfoort werden in 't bijzonder besproken. Uit de agenda bleek dat de Bond op elk terrein zijn werkzaamheid uitstrekt. Bij de bespreking van de toeslag op de A-scholen kwamen verschillende leden aan 't woord. In 't algemeen was men tegen de navordering van schoolgeld. Het bestuur zal zich in verbinding stellen met het betrokken schoolbe stuur/ Als laatste punt kwam aan de orde, het organiseeren van enkele uitstapjes voor de kinderen der leden.*Besloten werd, 4 uitstapjes met de jongens en 4 uitstapjes met de meisjes te maken. Elk lid krijgt een overzicht thuife ge stuurd, terwijl telkens in de Eembode een nadere aankondiging zal staan, Bij de rondvraag kwam ter sprake het „korting" geven aan leden van de Bond, bij de winkeliers. Dit zal in 't bestuur nader besproken wordenj Hierna werd de vergadering met de Chr. groet gesloten. Tijdens de vergadering werden siga ren en thee aangeboden. JEUGDIG AVONTURIER. Maandagavond kwam een kelner van hotel „Monopole" een bijna 9-jarige jongen aan het bureau van politie brengen, die zich aan genoemd hotel was komen melden om nachtlogie. Het bleek te zijn een jongen |uit Amsterdam genaamd A. E. Bij ver hoor dischte hij een heel verhaal op. Hij was met toestemming van zijn ouders met vier vriendjes voor 5 dagen op reis en zou naar Soest en Amers foort gaan. Hij had 5 gulden meege kregen om te eten en in een hotel te slapen. Op de vraag waar zijn vriend jes waren, wiens namen, adres en ouderdom hij reeds had opgegeven, gaf hij ten antwoord dat ze ieder in een ander hotel zouden logeeren en dat degene die den volgenden morgen het eerst op het plein voor het station was, iets zou krijgen. Een spoorboekje was gekocht in een boekhandel alhier en een tramboekje in het gebouw v<in V.V.V. Verschillende hotels werden opge beld doch nergens hadden zich zulke jeugdige personen aangemeld. Toen werd bet dichtst bij zijn woning te Amsterdam zijnde politiebureau op gebeld en bleek dat het jongmensch 's morgens de deur uit was gegaan met medenemen van drie briefjes van f10 en dat de ouders doodelijk ongerust waren. Het bureau Amsterdam ging uit op informatie naar de vier anderen, die hier maar niet gevonden waren en het bleek dat deze jongens thuis waren. Weer ondervraagd vroeg het ventje snikkend om vergeving, hij was alleen op stap gegaan. In zijn bezit werd de rest van het geld aangetroffen bedra gende f 16.55. Om 10.20 werd de jeug dige fantast onder geleide naar Am sterdam terug gebracht. Een goed be gin van de vacantie die Zaterdag was aangevangen. Zaterdag j.l. hebben de leden der Ruitersport-Vereeniging een bezoek ge bracht aan de Rijschool, waar ze wer den ontvangen door den directeur, overste Van Reede. Het ochtendbezoek gold dressuur-proeven. 'a Middags werd een lezing gehouden door luitenant C. F. Pahud de Mor- tanges over afstandritten, training, enz. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Eindexamen gemeentelijke Handels avondschool met 3 j. c. Geslaagd: O. Brom,J.H.du Chattel, C. van Colmjon, Maria van Daatselaar, A. v. Eykelenburg, Johanna B. Gerrit sen, A. J. C. van Kalleveen. F. C. P. Kempeneers, G. van de Pijpekamp, Johanna C. R. Schooleman, r. J. Snij ders, A. van Stempvoort, Hendrika A. y. Zuilen. Afgewezen 5 candidaten. Lijst van onbestelbare brieven briefkaarten, waarvan de afzenders c.. bekend zijn. (2e helft der maand Juni 1930). Brieven binnenland: P. Bachmann, Amsterdam. Therisia Blits, Amsterdam. Teun de Groot, Amersfoort, de Haan, Amersfoort. Handelsblad T 7508, Amsterdam. Handelsblad T 7805, Amsterdam, de Pree, Groningen. Oorbeck's Reynoenator, Amsterdam. A. Roelofsen, Rotterdam. Rijksverzekeringsbank, Amsterdam. Briefkaarten binnenland W. v. Arem, Putten. M. Laseur, geen plaats v. bestemming. H. G. Putman, Hilversum. M. Reems, Amsterdam. A. de Wit, Amsterdam. Brieven buitenland: Wichtner, Szeged Ungarn. Provics Nandor, Klgo Szeged Ungarn. Briefkaarten buitenland W. v. d. Beek, Hornu. A. Meibergen, Bremerhafen. Friedel Pörschke, Hannover. Burgerlijk Stand. 8 Juli. Geboren: Johannes, z. ter Horst en G. v. d. Waerdt tonia Margaretha Johanna, d. v. J. W. Tolboom en A. P. v. d. Bedem Maagje, d. v. J. G. Lammers en Breunesse. 9 Juli. Geboren: Hendrik Cornelia, z. v. M. G. Gerritsen en F. Hornsveld. Hendrika Catharina, d. v. W. A. C. Stoopendaal en D. vanAmerongen Maria Johanna, d. v. P. Leenards en C. M. Poort Anna Maria, d. v. J. G. A. J. Hetjmerink en G. M. Clara Schönberger. GehuwdG. J. van der Veer en A. G. G. Mostertman F. O. Meilink en G. de Wijs - J. Nie- boer en W. van Spriel. 10 Juli. Geboren: Jacob Nicolaas, z. v. N. v. Zanten en T. C. Zeven bergen. OndertrouwdA. W. Langras en W. Wellerd J. Geurt- ter Beest en A. Roozendaal J. G. Pieters en C. M. Hol. GehuwdC. A. Schut en C. H. van Dummelen J. A. Koster en E. Langereis. OverledenNicolaas de Gooijer, oud 70 jaar Arie Vivié, oud 87 j., weduwn. v. A. E. J. Korn- dewal. 11 Juli. GeborenWilhelmina, d. G. Mesterd en T. Spierenburg. 12 Juli. GeborenLouisa Hilda Wil helmina, d. v. IJ. de Gooijer en P. W. van de Grift. 14Juli. Geboren: Marinus, z. v. Holland en P. Droogers Magteltje, d. v. B. Kreikamp en N. Vetkamp. OverledenHendrika Alida Stouthamer, oud 8 jaar. AMERSFOORTSCHE STADS-AUTOBUSDIENST. Eiken morgen vertrekken de eerste bussen te circa zeven uur van de ga rage aan het Hoevelakensche voetpad; na op een dichtstbijgelegen punt „in" de route te zijn aangekomen dat is voor de ringlijn: Kampstraat, Zuid singel en voor de lijn Soesterkwartier Snouckaertlaan, Stationsstraat wor den de routes teneinde gereden, zóó, dat de bussen voor de eerste morgen rit om circa 10 minuten vóór half-acht op het Stationsplein zijn aangekomen. Passagiers voor vroege treinen zijn dus in de gelegenheid deze per bus te bereiken. Om half-acht vertrekken de bussen dan weder: één bus in elke richting, bij opvolging van elk kwartier. Alléén aan de haltes zullen passa giers kunnen worden opgenomen of uitgelaten. Voor invaliden kan echter op iedere plaats worden gestopt. Ringlijn: Station, Stationsstraat, Snouckaert laan, Utrechtsche weg, Utrechtsche straat, Varkensmarkt, Westsingel, 't Zand, Weverssingel, Zuidsingel, St. Andriesstraat, Heiligenb weg, Zwaan straat, Bisschopsweg, Vermeerstraat, Alb. Cuypstraat, Arnhemsche weg, Julianaplein, Leusderweg, Borneoplein, Kapelweg, Pr.Frederiklaan, Regentesse- Iaan en Stationsplein. Soesterkwartierlijn Station, Stationsstraat, Snouckaert laan, overweg (spoor). Nijverheids straat, Eemstraat, Oude Soesterweg, Zonnebloemstraat, Soesterweg, Asch van Wijckstraat, Van Perseynstraat, Utrechtsche straat, Varkensmarkt, Arn hemsche straat, Arnhemsche weg, julianaplein, Lange Bergstraat, Vlas- akkerweg, Stationsplein. Te Amsterdam slaagden voor het examen Nijverheidsonderwijs akte N. VIII Mej. J. P. A. M. Fortmann en mej. O. Klapwijk. De collecte, In alle kerken van he aartsbisdom gehouden voor de oprich ting van een monument op het graf van wijlen Mgr. H. van de Wetering, heeft f 16.164 opgebracht. De drie Sleutelen door A. F. van Beurden. II. Daarvoor legde men een half anker ijn in en een vierdel goed bier en werden voor ieder drie schotelen op gediend, met een middenschotcl van gesprinckt vleesch. De dienstmeiden zorgen voor de tafel. >e maaltijd werd op twee dagen, op St. Martinusdag en daags daarna gahouden. Den eersten dag werden, behalve de broeders bestuurders of regenten, daar bij genoodigd de Schout, de onder schout, de twee burgemeesters, en den Secretaris, de klerk van den Secretaris, de drie stadsdienaren, de twee kosters van St. Joris, de dienaar van den Poth. Dat zal wel een vroolljkc dag geweest zijn, welk feest den volgenden dag voortgezet werd, maar alleen door de hoogcre heeren. Klark, stadsdienaars en kosters bleven thuis. Om te doen zien, dat men er wat mondkost en drank wegwerkte, dient men alleen te lezen, wat Mr J. van der Leeuw in zijn brochure Armen de Poth (1898) blz. 38 aanhaalt: Tot dese Maeltijdt van 25 personen wordt ordinaris ingeleijdt 90 of 100 kannen wijns met een halff vath goet bye'rs ende worden met twee gebraden harsten (varkensvleesch), twee lams bouten ende voorts met vier schotelen van elx aengedient; dese spij6e naer ouder gewoonte, der maechden bekent. De blijvende Dispensier met sijn nieuw acngecomen dispensier bedienen de tafel. Het nazien der rekening be gint om elf uur de« morgens. Dan volgt om twaalf uur de verkiezing den nieuwen dispensier en zijn op volger. Door de „drie sleutelen" wordt in de dagelijksche lade een briefje gelegd, om het volgend jaar te weten, wie op moet volgen. Men neemt nu plaats voor den maaltijd. De Penningmeester doelden volgenden dag 's morgens al vroeg :ijn rekening. Tegen den middag komt men weer bijeen, houdt maaltijd, en daarna leve ren de oude en de nieuwe dispensier op een bord met een roemer wijn el kander de Sleutelen de resolutieboeken en de dispensiersboeken. Dan zittea de drie sleutelen weer >or een jaar, werken én regelen de maaltijden die, zooals genoemd» schrij ver zegt steeds weelderiger worden, en waarop ook talingen, houtsnippen, patrijzen, duiven op tafel kwamen. Maar de drie sleutelen en hunne ge noten kregen vast een hutspot, zooals die ook op de regententafel van het St. Elizabeths ziekenhuis verscheen. Uit den Omtrek Hoevelaken Naar aanleiding van een aanklacht tegen het bestuur der Chr. School te Hoevelaken zijn bij den Penningmeester na een huiszoeking alle boeken en bescheiden in beslag genomen. He» belangrijksten boek bleek verbrand te zijn. NIJkerk - Op de markt. Aangevoerd 272.600 eieren f4.50— 80; 88 biggen f 1620; 108 runde ren melkkoeien! 175400; vette koeien f 225 —420 40 kalveren slachtkalveren "3—14; mestkalveren f22—"" Soest Burgemeester en Wethouders komen bij den Raad met een lijvig stuk, waarbij zij resumeerende voorstellen: heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting; rangschikking der gemeente voorde heffing der personeele belasting in de zesde en achtste klasse; Massificatie der gemeente heffing der gemeentefondsbelasting in de tweede klasse; heffing van 55 opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1931/1932; invordering van de sub e genoemde opcenten. In verband met de benoeming van een hoofd der te openen openbare U.L.O. school hebben B. en W. in overeenstemming met den inspecteur van het lager onderwijs de navolgende voordracht opgemaakt 1. J. P. Smit, hoofd der openbare U.L.O. school te Grouw2. J. van der Wal, hoofd der Nuts U.L;0. school te Waalwijk; 3. H. P. N. van Delden, hoofd der U.L.O. school voor neutraal onderwijs te Dordrecht. - Burgerlijke stand. GeborenWilhelmina Sophia, d. van Hornsveld en A. M. Klaassen. Nicolaas Mathildus, z. van K. de Wit en M. v. Dorrestein. Irene Eveline, d. van J. J. F. Muller en E. A. Dohr- man. Jacobus, z. van H. Hornsveld en G. Brandse. Hendrik, z. van F. j D. Gerth en M. Bomer. Ondertrouwd: G. Wijnhoff en C. R. Herberth. G. F. G. Smit en A. E. van Oest. Ge huwd B. Brouwer en A. de Kruljff. H. Evenboer en A. v. d. Craats. J. de Bree en E. v. Ijken. J. van IJzendoorn en B. v. Brienen. T. de Kruijf enH.Hooft. Overleden: Johanna M. Deijle, 46 jr., gch. met S. de Wit. Roelof Smit, 67 jr., wedr. van M. Jonk. Johanna v. d. Breemer, 62 jr., geh. met A. van 't Klooster. Stoutenburg Voor de openstaande plaats In den raad dezer gemeente van wijlen den heer G. Voskuilen, is aangewezen de heer H. Smit. Burgerlijke stand. GeborenAntoon Gljsbertus, z. van W. v. Dijk en M. v. Maanen. Binnenland MARIABOND. De Mariabond in het Aartsbisdom zal Dinsdag 29 Juli te Utrecht de vier- en-twinligste algemeene bondsvergade ring houden. Als punt van de agenda staat vermeld de viering van het Zilveren Bondsfeest. In de groote zaal van het Jaarbeurs gebouw te Utrecht. De herdenkings receptie zal 's avonds worden gehouden. Pater Felix Otten zal een reae houden 5 over: Mgr. Alph. Ariëns als stichter van Sobriëtas en van den Mariabond in het Aartsbisdom, terwijl mevr. A. Steenhoff—Smulders zal spreken over de beteekenis der Mariabonden in de R. K. Vrouwenbeweging. Woensdag 30 Juli zal de Vicaris- Generaal, kanunnik D. Huurdeman, in de kerk van O. L. Vrouw ten Hemel opneming een plechtige H. Mis op dragen ter intentie van Mgr. Ariëns. Vervolgens zal een boottocht naar Maarssen worden gemaakt, waar een bezoek zal worden gebracht aan het graf van Mgr. Ariëns, waar pastoor dr. W. van Koevorden, de bondsadvi seur een korte toespraak zal houden. 's Middags te twee uur heeft in het gemeente-plantsoen 'n feestelijke open lucht-bijeenkomst plaats. Een groepje Heemvaartstudenten, indachtigde nauwe betrekkingen tusschen Mgr. Ariëns en de idealistische studentenbeweging, is bereid gevonden hieraan medewerking te verleenen. RIJWIELBELASTING. Met ingang van 16 Juli zijn aan de postkantoren verkrijgbaar de rijwiel plaatjes voor het tijdvak 1 Augustus 1930-31 Juli 1931. Controle op het gebruik der nieuwe plaatjes zal dade lijk met 1 Augustus een aanvang nemen. Gemengde Berichten Door de Nijmegensche recherche werd op de veemarkt aangehouden een zekere Kok. Hij verkocht op de markt 7 een viertal koeien ver beneden markt prijs. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat Kok aan een chauffeur last had gegeven vier koeien uit de wei te halen en deze per vrachtauto naar Nijmegen te brengen. Kok werd in. Nijmegen gearresteerd, beschuldigd van veediefstal. Hij blijkt uit Bussum af komstig te zijn en is technicus van beroep. Een tragisch verdrinkingsgeval heeft zich nabij Den Bosch voorgedaan. Een I6-jarige jongen die met zijn vader in een roeibootje op de rivier de Aaaan het visschen was, viel tegen half vier uit het bootje in het water. De vader sprong den jongen na, om te trachten hem te redden. Terwijl de jongen zich j echter met veel moeite op het droge wist te brengen, verdronk de vader. Op een zandplaat tusschen bet vliegkamp de Mok en Onrust is een vliegtuig uit Soesterberg over den kop geslagen en in brand geraakt. Van de beide inzittenden bekwam de sergeant vlieger Mutsaers eenige gebroken rib ben, de sergeant vliegtuigmaker Sie- besma kreeg brandwonden aan de beenen. Beide vliegers werden naar het marine hospitaal overgebracht. Door de Hongaarsche regeering is in Engeland een hengst aangekocht voor den prijs van 152.000 gulden. Het dier is naar de Staats-stoeterij te Kisbér overgebracht. Bij een verificatie in het bijkantoor der Bank van Frankrijk te Limoges is geconstateerd, dat een bundel van duizend bankbiljetten van 1000 francs, die door den administrateur der pos- terijen bij de bank waren gedeponeerd, was verdwenen. Kerknieuws. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft de Tonsuur toegediend aan de navolgende Theologanten van Seminarie Rijsenburg: H. J. Beltman, F. Th. te Braakc, Q. G. P. van Dijk, C. J. Ebskamp, G. A. H. Groothuis, Th. J. M. Holter- man, J. A. M. van Kesteren, H. F. van Laak, H. S. Meijer van Putten, H. J. A. Noordman, J. H. Onland, G. W. Steenkamp, J. W. A. van Veenendaal, H. C. Vredendaal, J. A. Weitjens en Woertman: Voorts heeft Z. D. H. de vier min- J dere Orden toegediend aan de Fraters Joseph van Staten en Bonifacius Kaller, van de Orde der Cisterciënsers van de Strenge Observantie.

De Eembode | 1930 | | pagina 2