Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken N.V. Middenstands-Bank H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Adverteniiën 26 cent per regel. Billgke tarieven voor handel en nijverheid bjj geregeld adver- l eer en. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Dinsdag 12 Aug. 1930 Post-giro no. 44254 No. 39 Die wel op een zaak wil achten, die en moet voaral niet jachten. Cats. Het volgend nummer van Oe Eembode verschijnt Donderdagavond. De Jongeren en de Char It as. (ingezonden) Behalve de politiek staat ook de liefdadigheid bij vele intellectueele jongeren in niet al te goed gerucht. Men behoeft maar enkele toonaan gevende tijdschriften in te zien, om te ervaren, hoe bijvoorbeeld het werken der St. Vincentiusvereenigingen wordt becritiseerd en zelfs gehoond. In de bedaagde, voorzichtige „Tijd" wordt het verschijnsel van afzijdigheid (en zelfs afkeer) verklaard uit de al te sterke vertegenwoordiging van het conservatieve element in de werken van liefdadigheid. Het riekt er soms naar conservatisme, zegt de schrijver van de volgende zonder commentaar of protest van de Tijd-Redactie opge nomen beschouwing: „Conservatisme in het ouderwetsche groene kleed, dat over de bestuurs tafel hangt, den zorgvuldig in etui op geborgen voorzittershamer, hel brief papier en de enveloppen, reeds gelig geworden van ouderdom. De wijze, waarop de voorzitter de vergadering leidt, de secretaris zijn bescheiden uit bruin-lederen tasch als gewijde voor werpen te voorschijn haalt en een ander bestuurslid de vergadering mon stert, is vaak irriteerend. Moet het dan wonder heeten, dat een jongere, die zich vernieten heeft zulk een liefdadig heids-heiligdom bedeesd binnen te schrijden, bij het hooren van een Phariseesche rede als: „Ik kegel slechts één avond per week, stort wekelijks zooveel in de liefdadigheidskas, werk drie avonden per week voor mijn naaste, heb belangrijke besprekingen gevoerd met pastoor X. en kapelaan Y., o Heer, wat ben ik blij, enz." zich bedrogen huiswaarts spoedt en dan in een hoekje van zijn kamer deemoedig op de borst kloppend verzucht: „Heer, wees mij arme zevendaagsche kegelaar, tennisser, voetballer, soosbezoeker ge nadig." Deze jongere is voor het lief dadigheidswerk mislukt. „Wij willen niet in finesses treden. Maar het is onze overtuiging, dat vele jongeren walgen van dat conservatisme, zich daarom verre van werken van liefdadigheid houden. Zoolang nog in vereenigingen als maatstaf geldt, niet of men hoedanigheden bezit, maar of men voldoende contanten in zijn por tefeuille heeft, zoolang men nog de werken van liefdadigheid in de zomer maanden stopzet, omdat de vereeni- gingsleden hun vacantie moeten ge nieten alsof er in de vacantie geen lichamelijke of geestelijke nooden meer bestaan zoolang men bij bepaalde gevallen nog wegen blijft bewandelen, die wellicht vijftig jaren geleden de juiste waren, krijgt men de jongeren niet. „Zelfs het meest bloeiende moderne liefdewerk, wij bedoelen het jeugdwerk, heeft zich nog niet aan een zeker autocratisme kunnen onttrekken. Hoe dikwijls ziet men niet frissche patro naten of jongelingenvcreenigingen lang zaam inzinken, omdat een pas be noemde directeur, onbekend met plaat selijke toestanden, gewoonten en ka rakters het werk, dat door zijn voor ganger met den krachtigen steun van leeken, met veel zorg en opoffering groot is gemaakt, miskent en zijn ziens wijze als de eenig juiste opdringt, niet omdat deze haar practische waarde heeft bewezen, maar omdat de direc teur aan zijn benoeming het recht van deze handelswijze meent te kunnen ontleenen. „Het is dan ook geen wonder, dat jongeren onder zulk een leiding niet willen werken. Zij worden immers reeds bij voorbaat onmondigbeschouwd. Hierin ligt ook de verklaring, dat ve len, die eerst vol ambitie werkten, zich langzamerhand terugtrekken.' Gelukkig zijn er ook nog andere kanten aan dit vraagstuk. KANTOORBOEKHANDEL m F. TULP Ungestraat SS t.o. Krommestrut TEL 926 SCHOL' Eli IfElENBENOQDIGflHtDEII voor alle inrichtingen van onderwijs te dezer stede schap van O. L. Vrouw van Kevelaer. Zij bestaat al bijna twee eeuwen, want voor de 180ste keer trekt dit jaar de processie naar Kevelaer en vóór dien tijd bestond er al een Broeder schap met het doelde vereering van de H. Maagd Maria te Kevelaer. Toen de tijden voor ons katholieken zwaar en drukkend waren, en de heilig dommen van Maria in ons land ge sloten of vernietigd werden, en voor ons geen kans meer bestond om open lijk onze hulde aan onze Moeder Maria te brengen, ging men troost zoeken buiten de grenzen van ons land en wel voornamelijk naar Kevelaer, naar Maria de „Consolatrix alfiictorum", de Troos teres der bedrukten. En nu nog trekt men uit Amersfoort en omstreken, waar ook Baarn bij behoort, naar dit voor ons zoo aantrekkelijk genadeoord. Zou er wel één Roomsch gezin in ons Katholiek Nederland zijn, dat nooit van Kevelaer gehoord heeft? Wel een bewijs hoe dit genade-oord diep is doorgedrongen, bij de Maria-vereerders. Welnu, de tijd nadeit weer, dat de Amersfoortsche Processie zich gereed maakt en zijn pelgrims oproept voor deze bedevaart. Men hoort wel eens zeggen, men kan even goed Maria in onze kerken vereeren, daar behoeft men zich niet naar Kevelaer te begeven; het is waar, maar waar is ook, dat Maria op bijzondere plaatsen wil vereerd wor den, ten einde ons daar door haar Mid delaarschap bijzondere genaden en gun sten te schenken. Wil men -er een voorbeeld van zien, bezichtigt dan de Genadekapel of Kaar senkapel in Kevelaer van binnen en men zal achter tralies verborgen zien vele exvoto's, die door pelgrims daar zijn aangebracht voor gunsten te Keve laer verkregen. Dit jaar trekt de processie uit op 19, 20 en 21 Augustus, per extra trein van Amersfoort, en alvorens Kevelaer te bereiken, brengt men eerst een groet aan onzen grooten Kerkleeraar, den H. Petrus Canisius te Nijmegen, waar een H. Mis zal zijn en predicatie door een der paters, om vervolgens ten 12 uur Kevelaer te bereiken en daar met grooten luister binnen te trekken. Laten velen van de Broederschap mede gaan naar dit genadeoord, de plaats waar Maria haar kinderen bijeen vergadert, om gezamelijk door gebed en zang elkaar te stichten en troost in lijden, opbeuring in de moeilijkhe den des levens te ontvangen en zoo gesterkt weer,naar'huis terug te gaan. Laten wij eindigen met een vers uit het lied van Pater Kreiten S.J.: „En onze vrome vaad'ren, zij gingen [en wij gaan Reeds honderdtachtig kecren, op [Keev'laars pelgrimsbaan.' I Broederschap van O. L. Vr. van Kevelaer. Onder de vele vereenigingen, die onder ons Katholieken een plaats in nemen, kan ook zeker als een der oudste genoemd worden de Broeder- Werkloosheid. Het is moeilijk te voorzien, hoe er een radicale verbetering in den econo- inischen toestand komen kan. Zoo Duitschland gekluisterd blijft ii zijn Herstelbetalingsverplichtingen kan er géén opleving van den handel en nijverheid in Europa volgen Wat men in Europa niet algemeen weetAmerika gaat zelf onder nog grooter malaise gebukt dan Engeland, en waarschijnlijk niet minder dan Duitschiand. De werkverschaffing in de Amerflraansche industrie is, volgens de jongste officieele statistieken, slechts 92 percent van het gemiddelde van 1923—'25. Er wordt over het alge meen 16 procent minder zaken ge daan, dan in normale tijden en méér dan 5.000.000 arbeiders staan in de Amerikaansche registers ingeschreven als werkloozen. In Duitschland, met zijn 2.800.000 werkloozen, of meer dan 16 percent van het aantal arbeiders, wordt jaar lijks meer dan 1.400.000.000 gld. aan ondersteuningsgelden uitgegeven. De rationalisatie is haar doel voorbijge schoten en heeft de productie-moge lijkheden zoozeer vergroot, dat de Duitschc industrie, ondanks telkens belangrijker orders uit Rusland, nog maar op 60 pCt. capaciteit werkt. Wanneer we daarbij zien, hoe de Duitsche regeering schier het onmoge lijke doet om den export maar te doen stijgen, wij denken slechts aan de ge dwongen reductie der ijzer- en staal- prijzen en der vrachten, dan moeten we wel tot de conclusie komen, dat een en ander slechts de internationale malaise helpt vermeerderen. 2e en 3e klas rijtuigen worden ge plaatst voor het vervoer van reizigers. Wanneer men om 0.18 uur des nachts uit Amsterdam vertrekt of om 0.00 uur (wij noemen dat nog altijd twaalf uur) uit Rotterdam D. P., is men des morgens om 5.07 uur in Groningen of om 5.20 uur in Maastricht. Het station Utrecht-Maliebaan is het knooppunt, waar de verschillende trel- samenkomen. Plechtige Auto- zegening te Utrecht. Georganiseerd door de Ned. R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Christoffel" Afd. Utrecht, Amersfoort en Hilversum, is ook voor de provincie Utrecht en om geving een plechtige autozegening in drukke voorbereiding. Deze grootsch opgezette plechtig heid zal plaats vinden op Zondag 24 Augustus 1930, ten 2 uur (14 uur spoortijd) op het terrein achter de St. Geertrudis kerk, Amaliadwarsstraat te Utrecht. Alle R. K. bezitters van luxe-auto's, bedrijfs-auto's, motor-rijwielen en an dere motor-voertuigen, worden beleefd uitgenoodigd zich voor deze plechtige auto-zegening op te geven aan een der onderstaande adressen: Algemeen secretariaat: S. J. Blaas, Looierstraat 14, Utrecht. Voor Hilversum en omstrekenH. Wormer, Javalaan 12, Hilversum. Voor Baarn en omstrekenJoh. van der Meer, Heemskerklaan 6, Baarn. Voor Amersfoort en omstrekenH. Peters, Elleboogsteeg 1, Amersfoort. De inschrijving is geheel kosteloos. Naar het comité ons nog mededeelde bestaat er voor deze autozegening een buitengewoon groote belangstelling thans staan reeds ruim 300 bezitters automobielen en motoren voor de zegening ingeschreven. Zij die zich tijdig opgeven bewijzen het comité een werkelijke dienst. Er is een macht werk te verzetten, vandaar de waar deering van het comité, in 't bijzonder voor hen die door tijdige opgave een perlecte organisatie helpen bevorderen. Alle R. K. Autobezitters op 24 Aug. naar Utrecht om aan deze plechtigheid door een massale opkomst alle luister bij te zetten. Binnenland NACHTPOSTTREINEN. Het postvervoer tusschen de groote steden in het Westen eenerzijds en de provincie anderzijds is een punt, dat reeds geruimen tijd de aandacht van de postadministratie had. Een zoo snel mogelijk brievenvervoer op den dag is weliswaar gewaarborgd, doordat alsdan in ruime mate van het spoor wegnet voor postvervoer gebruik wordt gemaakt, doch des nachts ligt dit keer stil. En voor het zaken- handelsleven zou het juist van groot belang zijn, dat de correspondentie in de groote handelscentra, welke dage lijks bij de sluiting der kantoren is afgewerkt, nog zóó snel kan worden vervoerd, dat de provinciale bestem mingen den volgenden morgen teeds vroegtijdig werden bereikt en omge keerd. Thans is overeenstemming verkre gen betreffende een doelmatige er economische uitvoering. De avondcorrespondentie uit Am sterdam-Rotterdam en Den Haag zal reeds den volgenden dag in de eerste bestelling kunnen worden bezorgd in meeste provincieplaatsen. Omgekeerd is hetzelfde het geval. Men behoeft slechts zorg te dragen tijdig vóór het vertrek van de nacht verbinding te posten. Het is de bedoeling deze nachttrei nen van de beginpunten in de pro vincie te pl.m. 22 uur of later te doen vertrekken uit de groote steden om streeks middernacht valt. Voorts zullen geleidelijk en naar behoefte aftakkingen naar andere plaat sen bijv. door autovervoer, kunnen geschieden. De postdienst heeft thans een, op royale schaal geprojecteerd, begin ge maakt, dat voor geleidelijke uitbreiding vatbaar is. Het„;plan zal met den komenden winterdienst worden inge voerd. In de treinen van Amsterdam C.S. en Rotterdom D.P. naar Maastricht en Groningen niet in omgekeerde richting zullen bij wijze van proef le, Bijzonderheden van Amersfoort Door A. F. VAN BEURDEN. Nimmerdor. Agatha Schaap, weduwe van Jkr. Everard Meijster, verkoopt in 1683 het goed Nimmerdor voor f24.40. Meijster wilde niet alleen voor dich ter en schrijver doorgaan, maar ook voor natuurvriend, bouwmeester en plantsoenkundige. Klokkenist. 7 Mei 1821 wordt Gerrit v. Eijken als stadsklokkenist op 300 gulden 'sjaars aangesteld. Hij moet driemaal in de week. Maandag, Woensdag en Vrijdag de klokken bespelen; vraagt om als van ouds op de vorstelijke verjaardagen en bij het passeeren van een lid van 't Koninklijk huis een dukaat te ontvangen, maar men wil daar geen toelage voor geven. "In 1822 klaagt hij over het klokken spel en verzoekt reparatie. De defec ten worden hersteld. De Gouden Ploeg. 15 November 1697 verkoop van het hoekhuis op de Vischmarkt bij de Luthersche kerk, de Gouden Ploeg, ge- heeten toebehoorende aan de Armen di Poth, aan Hector van Doeijenburgh v53r 2200 gld. bij de aanvaarding en 1500 gld. nog af te lossen, samen 3700 gulden. Beleeningen van Randenbroeck. 1425 Willem de Grebben; 1605 Gerarda Claesdr Berends; Jacob van Campen en Margaretha van Campen; 1660 Nicolaas Heereman; 1669 Nico- laas Nicolaaszoon Heereman1686 Eva Been weduwe Nic. Heereman 1707 Dirck van Sasse wed. Nic. Heere man; Margaretha Heerman, echtgen, Herman Rijksen1725 |an Heerman 1739 Elisabeth Heerman wed. Willem Estvelt; 1739 Cornelis de Bruljn, predikant A'foort, gekocht voor 12250; 1755 Gerrit Willem van Oosten de Bruijn en Marie Croon, echtelieden, Haarlem, eigenaars, hij f 1799; 1814 gekocht door Sociëteit H. Lunteren, D. Kruijff enz. voor f25800; 1821 ge kocht door Theod. Joannes van Lilaar f30000; 1847 gekocht door wed. Louis Baron van Hardenbroeck van Lockhorst voor f30000; 1905 eigenaar de heer Tromp van Holstthans eige naar kolonel Vrijdag. Eigenaardige huizennamen. Ao. 1750 en later. Jan de Groet, kleermaker, bezit het huis no. 753 der Papenhofstede op den hoek der Windsteeg genaamd Besiet U selven". Jan Jansen Oudbeek, later Dirk Lagerweij bezit het huisje aan der Lageweg op den hoek van den Lien- derschen pad, zijnde een herbergje genaamd„Even of oneeven". Jordanus van Rijswijck, hoender- kooper, bezit het huis, waarin honing- zemerij, genummerd 410 en genaamd „de Gekroonde Bijenkorf" aan den Camp Pothzijde. Later kwam het aan Jordanus Hoorn, den schilder en zijn zuster. Utrechtschcwcg. 1635 verklaart Michiel vanlsselmu- den, oud omtrent 61 jaren dat de oude Utrechtsche weg altijd geloopen heeft recht op voorbij de vièr schaaps kooien en dat de wagenweg, die den berg oploopt, oudtijds slechts een voetpad was. Er bestond boven of beneden geen Utrechtscheweg, dan langs de Schaapskooien en den Die- venweg. In 1649 werd de aangelegde wagenweg naar Utrecht aan weerszij den met boomen beplant. Verkoop Oud Stadhuis op den Hof. Het oude stadhuis op den Hof was, sinds men het jhuis op de Singel in 1817 in gebruik genomen had als gemeentehuis zeer verwaarloosd ge worden. Men liet in 1822 uit Utrecht een deskundige L'Ami komen, die het bouwvallig verklaarde. Men zou het afbreken; de afbraak zou volgens de taxatie van een deskundige de Jong f2000 waard zijn. Het bracht later 3725 gld. op, toen het in den Stads- doelen bij de weduwe Wiecker door notaris L. Hondius voor afbraak pu bliek toegewezen werd aan Johannes van Baaren, met als borgen Gerrit v, Loevezijn Cornelisz. en Dirk Oroen- huizen, tabaksplanter. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3'/i pet. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Te lef- 828 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- Adverten tie-Bureau STUDIEDAGEN VOOR DEN MIDDENSTAND. Bij alle gunstige verschijnselen op het gebied der Middenstandsorganisatie kan niet worden ontkend, dat er eer niet onbelangrijk tekort is aan ontwik keling, waardoor het zoo noodige even wicht bi) innerlijk en uiterlijk organi satieleven ontbreekt. Reeds geruimen tijd geleden was het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Mid denstandsbond tot de conclusie geko men, dat naast de reeds toegepaste middelen aan een „studiedag" bijzon dere waarde moet worden toegekend. Dit jaar zal het de eerste maal zijn, dat een dergelijke studiedag wordt ge houden en wel van 15 October des avonds tot 16 October des avonds te Amersfoort, alwaar dank zij de wel willendheid van den Provinciaal der Redemptoristen de deelnemers gast vrijheid zullen genieten in het St. Al- fonsushuis. Het Hoofdbestuur heeft op het pro gramma gesteld een drietal punten: I. Gecombineerde inkoopen daar mee samenhangende problemen. II. Samenwerking bij den verkoop, en daarmee samenhangende problemen. III. De taak van de Overheid ten aanzien van het kleinbedrijf bij de moderne ontwikkeling van het econo misch leven. Het Bestuur is in onderhandeling met deskundige sprekers om deze drie onderwerpen in te leiden. Het ligt in de bedoeling de stellingen der inleiders vooraf te publiceeren en deze slechts kort te doen inleiden, om zoodoende aan de deelnemers ruim gelegenheid te geven aan de gedachten- wisseling deel te nemen. Daar uiteraard het St. Alfonsushuis slechts plaats biedt voor een beperkt aantal deelnemers kunnen niet allen, die een bestuursfunctie bekleeden dezen studiedag meemaken. Daarom ook is voor den eersten studiedag begonnen met het zenden van uitnoodigingen in een beperkten kring, welke kring, wanneer er plaatsen mochten openblijven, meer kan worden verruimd. We deelen dit uitdrukkelijk mede, omdat er verschillende bestuursleden zijn die geen uitnoodiging hebben ont vangen en zouden kunnen meenen dat zij over het hoofd zijn gezien. het jaarverslag van de Nuts- spaarbank over 1929 wordt over de bedrijfsresultaten het volgende mede gedeeld. De bruto-winst bedroeg f64.140.29, netto-winst f 34.845.59 (vorig jaar f30.044.31) waaraan de volgende be stemming werd gegevenaan het pen sioenfonds is f 3000.— toegevoegd als mede f 509.57 voor 1 jaar rente 4 °,'0 over het saldo per 1 |anuari 1929. Met het oog op de aanstaande uit breiding vanj 't gebouw is daarvoor f 10.000.— gereserveerd. De rest ad f21.336.02 is overgebracht naar de reserve, waardoor het totaalbedrag van reserves en waarborgkapitaal is geste gen tot f 141.000. Het gebouw Snouckaertlaan-hoek Hebt U een Taxi of auto noodlg Amersfoort, Utrechtscheweg waarin het bedrijf sinds Mei 1924 is gevestigd onderging geen verandering. Evenwel noodzaken de toeloop, vooral bij Iedere maandwis- seling en de vermeerdering van per soneel tot uitbreiding van de beschik bare ruimte. Het bestuur is samengesteld als volgt; B. J. van Enst, voorzitterF. J. van Grasstek, onder-voorzitter; C. J. F. Prins, secretaris; S. B. van Delden, penningmeester; P. A. J. Blom; J. BonkE. J. Diddens en M. D. J. Ger ritsen. R. K, Vereeniging tot bevordering van industrie-onderwijs voor meisjes „St. Anna". Uit Amersfoort geslaagd voor coupeuse in Den Bosch, mej. A. P. v. Breukelen, T. v. d. Weijer en D. Jaquet. De administrateur van het Militair Hospitaal, adjudant Thiemann, is be noemd ten bureele van den Comman dant van het Indeelings-district te Maastricht De 8ergeant-maj.-instructeur Scheffer is gedetacheerd bij den Vrijwilligen Landstorm te Maastricht. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders niet bekend zijn. (2e helft Juli 1930). Brieven binnenland Th. Bakker, Amersfoort; van Beek, Terschuur; Edo, Amsterdam; Duin, Rotterdam; van Gelder, Nieuwerkerk a.d. Ysei; G. Geveke, Rotterdam; C. Janssen, Zeist; j. Jansen, Utrecht; F. Jurgens, Amsterdamv. d. Kraats, Ran- denbroekerweg 22; Gerda Ketteler, Laren N.H.L. Kuiper, BussumHiep Medium, waar R. Muller, Amersfoort Ooy, RotterdamC. Schuur, Spa kenburg; Sevenhuysen, waar? H. J. Spruytenberg, Garderenv. Veldhuizen, Woudenberg; v. Willigen, Haaften bij Zaltbommel. Briefkaarten binnenland Buis, den Helder; B. A. Carvatte, waar v. Drachteren, waar? v. Doornik, 4 RotterdamB. v. d. Ende, Rotterdam N. Gefken, Zandvoort; Juck Tut. Bus sum ln 't Veld, EindhovenT. Kam per, Nijmegen; M. Kamps, Nijmegen; G. Kok, Wapenveldej. B. Kolkman, GroningenL. Noordzij, Groningen A. Oosters, Odoorn; P. L. Poster, Ouderkerkerlaan 38; W. Prins, Leiden; P. v. d. Schaaf, Groningen; Sergeant Fourier, Amersfoort; A. Smit, Amster dam J. Snel, RotterdamH. Straatman, Rotterdam; M. Veenis, waar? Mej. Visser, Nijmegen. Brieven buitenland: Bretonnière, Paris; Pruimeboom de Leeuw, Berchent bij Antwerpen; Su zanne Rödel, Beuaregard Youne. Briefkaarten buitenland: Domann, Hamborn; v. d. Heiden, BrunnenHoorweg, Linden i. B.J. Polderman, MarburgM. C. Wiepkcs, Triberg.

De Eembode | 1930 | | pagina 1