Wij alléén UMUIDER VISCHHANDEL H. GLASTRA Co. N.V. in Amersfoort, koopen persoonlijk alle vlschsoorten in de Rljksvischhallen te IJmuiden. U is dus steeds verzekerd van de billijkste prijzen en de noodzakelijke kwalltlteits- conlróle! Thuisbezorgen zonder verhooging ALLEENUTRECHTSCHESTRAAT 40 - TEL. 92 - AMERSFOORT HOOFDKANTOOR UMMDBN. OPOBKIChT 1 MBI 1909 Stccdsvoorhandcn: Tarbot-tong. Kabeljauw, Schelvisch, Schol, Bot enz. Vlschconsmtn - warme croquetten en vischkoekjes Op de Woensdagavond gehouden ledenvergadering van het KratsverNmd is door verschil! lillende leden besloten om de op 15 Aug. a.s. te Utrecht te houden Sobriëtasdag bij te wonen. Het vertrek is bepaald op half tien met de tram. De vergaderingen worden gehouden van II—1 en van 3—6 uur In Tivoli, Kruisstraat. De Aartsbisschop van Utrecht zal de namiddag-verga dering bezoeken. Leden, «Ring, al het op 15 Aug. verplichting van Mis- i. belangstellenden, leiders van vakbeweging, allen zijn welkom. Daar hooren Is, Is te Utrecht nog gelegen heid voor hen die vroeger wenschen te vertrekken, en wel in de kerk van de H. Augustinus, Oudegracht om 7.30, 8.45 en 10 uur; in de kerk van de H. Dominicus Mariaplaats om 7.30 en 9 uur; in de kerk van O. L. Vrouw Blltstraat om 8 en 9.30 uur cn in de kerk van de H. Wllllbrordus om 9 uu: Namens het Bestuur, J. HAARSMA. Deelnemers voor de processie naa Kevelaer worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij hun Broedcrmecstcr of bij 't bestuur, daar de paslljstcn moeten worden ingeleverd. Ter gelegenheid van het 12'/,-jarig bestaan van het gewest Utrecht der Sociaal Democratische Arbeiderspartij werd Zondagmiddag een optocht ge houden naar Birkhoven waar een vre desspel werd opgevoerd. Voor het te Haarlem gehouden examen Handenarbeid 6laagde onze stadgenoote mej. A. D. v. d. Corput. MUSEUM-FLEH1TÉ. In aansluiting met de Johan v. 01- dcnbarnevcld tentoonstelling in het Museum „Flehité" exposeert men nu de kasteelen, buitenverblijven en be zittingen van Amersfoort en omgeving. Foto's, teekeningen, bescheiden en omschrijvingen geven een duidelijk overzicht. Een bezoek is dan ook aan te bevelen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van het publiek, dat het blijkens mededeeling van de Gezondheidscommissie, alhier, in verband met mogelijk gevaar voor besmetting voorshands ongewenscht is in de Barneveldsche beek te baden of te zwemmen. Een pracht-instelling, die stil-weg haar arbeid verricht, niet aan den weg timmert en zéér veel goeds doet. Zóó moeten we onze Katholieke Spaarbank beschouwen en waardeeren. Dezer dagen was het 20 jaar ge leden, dat ze werd opgericht. Heel klein, zooals dat met onze instellingen en stlchiingen gewoonlijk het geval is. was in den aanvang haar bedrijf. Maar gesteund en gestuwd door het onbaat zuchtig ijveren van trouwe bestuurders won de instelling in kracht teekenis. Tegenslag en ontmoedigend stem mende tegenwerking bleven haar niet bespaard, maar de overtuiging goed te handelen voor een goede zaak deed de bestuurders met volharding stand houden. Een woord van waardeering voor hun trouwe plichtsvervulling is hier zeker op z'n plaats. Door alle goede waarborgen om geven en gedekt worden de spaar penningen met alle zorg beheerd en belegd. En de winst die na ruime reser- vccring beschikbaar blijft, komt aan plaatselijke liefdadige of sociale in stellingen ten goede. Zoo wordt bereikt en werkelijkheid wat sinds jaren het parool is: Door sparen weldoen! Burgerlijke Stand. 5 Augustus. Geboren: Wilhelinina jacoba, d. v. A. dc Bree en E. J. van den Hammen - Stlenus Otto, z. v. H. Dijkstra en S. van der Meer Agatha Maria, d. v. C. Kortenhoff en A. Boekholt. OverledenAartje van Koot, oud 71 jaar, echtgenoote v. W. Jansen Dirkje van Rheenen, oud 77 jaar, wed. van E. D. Klipp. 6 Augustus. Gehuwd: A. W. Lan- gras en M. W. Wellerd G. E. Ver kuil en J. Zweede J. M. Slootmaker en L. S. van den Berg C. Brink en E. van den Berg,— H. R. Franke en F. A. B. B. Füllgrabe 7 Augustus. Geboren: Hendrik, z. v. H. v. Dijkhuizen en W. E. v. Eek Marius Walter Johan, z. v. W. Bouwman en J. van den Bosch {an Willem, z. v. W. H. Knoop en tijkeboer Henrietta Magdalena, z. v. Sier en M. T. Hetzel. ondrtr.: C. F. Stemfoort en H. H. Slagt E. i. Elbertse en W. E. Driest - M. anscn en O. van den Berg H. de Iruljff en E. Martensen.j Oehuwd G. Rietveld en J. A. Kuyters. Overl. Cornel is de Jong, oud 28 jaar, echtg. van F. Ruizendaal. 8 Augustus. Geboren: Jeannette Anna, d. v. L. Stolberg en A. de Jager Johanna Christina, H. J. van den Bedum en H. Traa Jacobus Adrianus, z. v. P. J. Brouwer en A. J. Eybergen Johanna, d. H. Locht en G. Huisman. 9en 11 Augustus. Geboren: Camille Aimé, z. v. C- A. Beckers en J. J. Breider Gerrit, z. v. W. Karmen en N. Manten Willy, d. v. W. Mol en O. M. van Zanten Wilhelm Frie- drich, z. v. 0. van Ooik en A. I. Bruchhagcn Johannes Hendrikus, z. v. B. Schuiten en E. Buitenkamp Evert Ian, z. v. A. W. van der Heijden en E. Diterweg. OverledenCornelia Goedhals, oud 73 j., echtgenoote van R. G. Eggink. GEVESTIGD. Maria Lahey, R.K., Utr.weg 53. jacoba Noteboom, R.K., Kamp 73, dienstbode. Sophia Plante, N.H., Amstelstraat 12. H. Snijders, D.G., Leuiderw. 285, ambt. Rijksopv. O. Tulleken, P. Buysl. 1, Insp. opium gie. K. de Jong, N.H., Narcisstr. 66, slager. C. Riechers, N.H., St. Radboudstr. 20, vertegenw. J. Pelt geb. Mispelblom Beijer, Rem., v. Hogendorplaan 7. A. Brekveld, N.H., Palmstr. 254, arb. N. Sp. Jeannette Sluiter, C.G., Timorstr. 26. Zaakje jansma, N.H., Schimmelp.k. 18b, verpleegster. P. v. d. Nadort, N.H., Schimmelp.k. 18b, politie. Elsa v. Poppel, Utr.weg 97. Alida v. Ingen, N.H., Heinsiuslaan 7. de Visch Eybergen, Utr.weg 337. johanna de Visch Eybergen, N.H., Utr. weg 337. Wilhelmina de Visch Eybergen, N.H., Utr.weg 337. Jebbiena v. d. Sloot, N.HHoogl.weg 12, telefoniste. Wed. Anna v. Maaren geb. Dohle, R.K. Bisschodsweg 78. W. Koekoek, R.K., P. Borstr. 9, los werkman. H. Kapstra, N.H., Pauwstr. 14, drukker. Bertha Maas, G.K, B.Wuyt.l. 192, ver pleegster. H. Pesie, N.H., Bisschopsweg 166, 1.1. stuurman. H. Lammerink, N.H., Vondelplein 2. N. Smink, R.K., Hoogeweg 178, landb. Paula Schuhman, E.L., K. Sophialaan 13, dienstb. Minna Pageier, Ev., Breestr. 48, huish. Lam, N.H^ NieuMstr. 28, los arb. v. d. Meer, Bisschopsweg 234. v. Zetten, R.K., Korte Gracht 22, ondermach. Anna Snijders, R.K., Zuidsingel 51. Helene Michel, R.K., Utr.weg 88, onder wijzeres. A. de Pree, N.H., Bankastra 28, ambt. reel. Johanna Burger geb. Blankers, R.K., P. Potterstr. 18. te Kloese, R.K., Hof 27, schilder. M. Meijer, R.K., Huygenslaan 3, dienstb. Klasina Senbring, N.H., Utr.weg 225. Cornelia v. d. Hoogen, R.K., Heiligenb. weg 35, dienstb. Gijsbertha Grotenhuis, R.K., Utr.weg 3, dienstb. J. Versteeg, Utr.weg 141. Rosa Senfert, R.K., K.Sophial.7, dienstb. Uit den Omtrek Barneveld Burgerlijke Stand. Geboren: Aaltje, d. v. F. van Dijk i J. Lam Wilhelmina Frederika, v. M. van Rooij en W. van de Koekelt Teuntje Judith, d. v. D van de Klok en D. Konstapel Jan netje, d. v. D. Lokhorst en J. Panne- koek Gerrit Jan, z. v. M. van den Brink en O. van Middendorp Jo hanna Ollsberta, d. v. N. Oroeneveld en J. Boekhout Helmen, z. v. A. Boeve en M. Mulder jantje, d. v. i. van Wolfswinkel en J. van Dijk lacob, z. v. E. Beulenkamp en 0. van /eldhuisen Wulferten Johan, zoons van W. Thijsen en J. van den Hengel. Ondertrouwd: T. van Essen en G. Jager H. Bouw en M. Klomp. OehuwdJ. H. ter Rahé en M. A. van Wicrlngen H. W. Ramselaar en A. B. Schueler Th. W. Gijtenbeek en A. Wijnveen. Eemnes Een 30-jarig techniker had al heel wat vonnissen op zijn kerfstok. Hij was namelijk vanaf 1917 niet minder dan 12 maal veroordeeld. Thans stond hij terecht terzake van diefstal van vier koeien uit een weide bij Eemnes. Verd. wilde naar Duitschland en had daar voor geld noodig, dat hij op deze wijze trachtte te verkrijgen. Des nachts trok hij er met een vee-auto op uit. Hij haalde vier koeien uit de weide en laadde ze met behulp van den chauffeur, die van den prins geen kwaad wist, In den - sh. Daarop reden ze naar Nijmegen, waar al spoedig een der koebeestjes verkocht was. Toen de landbouwer 's morgen in zijn weiland kwam, waren de runderen erg ojirus- tig en toen hij zijn koeien eens natelde ontbraken er vier op 't appél. Mr. Oosting eischte een gevangenis straf van twee maanden met aftrek het voorarrest, terwijl verd. na afloop daarvan ter beschikking van de Re geering worde gesteld. Nljkerk Er had op den Amersfoortschen straatweg een ernstig ongeval plaats, dat een oude man het leven heeft kost. De bijna 70-jarige J. Brouv verpleagde in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis liep even buiten achter de boomen; plotseling is hij daar ach ter vandaan gekomen en stak zonder omzien den rijweg over. De man, die zeer doof was, werd door een luxe auto aangereden en tegen een boom jerd, waar hij hevig bloedend liggen, de dood schijnt onmid- delijk te zijn ingetreden. De bestuurder van de auto, die de man plotseling voor zijn wagen zag heeft nog getracht door snel naar links uit te wijken de aanrijding te voorkomen, zijn echtge noote viel daarbij uit de wagen en verwondde zich bloedend aan het hoofd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Op de markt: Aangev. 230.800 eieren f 5.50-6.30; 12 Schramm, f28—35 37 biggen f 16—23; 111 runderen: melkkoeien f240-375, vette koeien f 190-400; 38 kalveren: slachtkalveren f8—14, mestkalveren f20—30. Leusden Burgerlijke Sland. Gehuwd: O. Verwoert en G.Bloos. Overleden: Cornelia Ipenburg, oud 47 j.. echtgenoote v. W. v. Donselaar. Soest Vrijdag hoogfeest der ten Hemel opneming van Maria, houdt onder den hoogdienst van 10 uur wegens het 40-jarig priester-jubile van den Zeer Eerw. Heer Pastoor Vossenaar, Pastoor Mölder de predikatie. Des middags ten 4 uur onder het Lof preekt pastoor Vossenaar zelf. Dinsdag 26 Augustus, zal de fees telijke opening plaats hebben van de geheel vernieuwde Koninginnelaan. De opening geschiedt door burgemeester Deketh, in tegenwoordigheid van de feestcommissie, de Wethouders en Raadsleden, den gemeente-architect en verdere genoodigden. Na de opening wordt een optocht gehouden over de laan met muziek. Drie eerepoorten worden opgericht, terwijl de laan twee avonden verlicht wordt. Na terugkomst van den stoet wordt in het parochie huis de eerewijn aangeboden en geeft de harmonie een concert. Soesterberg Op den Amersfoortschen straatweg tegenover de Johannesstichiing is de militair W. door de auto van den heer S. uit Amersfoort aangereden. W. is deerniswekkenden toestand naar het vliegkamp te Soesterberg vervoerd, waar de geneesheer een ernstige her senschudding constateerde. Donderdagnamiddag is de zwerver W. onopgemerkt het militaire kamp binnengeslopen. Hij verschafte zich toegang tot een van de vele in dit kamp staande tenten. In deze tent brak hij een kist open doch terwijl hij bezig was den inhoud van de kist te onder zoeken, werd hij gearresteerd door den parkwachter. Soestdflk Het nieuwe kerkorgel, dat sinds eenige weken door den bekenden or gelfabrikant, Elbertse in de nieuwe kerk is geplaatst, werd Zondag 10 Aug. officieel in gebruik genomen. Het werd ingespeeld door A. Ponten Jr. te Utrecht. Mgr. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, is door H. M. de Koningin op het paleis van H. M. de Koningin- Moeder te Soestdijk in particuliere audiëntie ontvangen. De Aartsbisschop heeft zich een half uur lang met H. M. onderhouden. Na Stoutonburtf Ondertrouwd: Pothoven en O. Kuijt. Overleden: Pieter Klaver, oud 84 jaar, weduwnaar van H. Heerschop. Qemengde Berichten Een groep van drie toeristen, die een tocht in de Fransche Alpen maakte, wordt sedert eenige dagen vermist. Men vreest dat allen om het leven zijn Eekomen. Een jong meisje is bij ergbeklimming aldaar eveneens v< gelukt. Bij het baden aan het strand te Scheveningen zijn Zondagmiddag 2 Haagsche jongelui van 21 en 17 jaar verdronken. Hun lijken zijn nlater aangespoeld. Nabij Cahors is een auto, waarin zich vier personen bevonden, in brand gevlogen. Drie der inzittenden kwa men om het leven. Te Reuzel is de landbouwer J. Minnen door den bliksem getroffen en gedood. Ook te Tzum is een land bouwer, gehuwd en vader van 4 kin deren, op het land door den bliksem gedood. Ook in Spanje zijn thans aardbe vingen voorgekomen. In het dorp Al- bex zijn verschillende huizen ingestort. Slachtoffers zijn er gelukkig nog niet te betreuren. Een Hindoe te Hissar maakte dezer dagen amok en doodde daarbij II personen, terwijl hij er nog 4 ernstig wondde. Een Duitsch postvliegtuig is onder weg van Stockholm naar Stralsund verongelukt. De beide piloten zijn omgekomen. Het 7-jarig kind van G. te Oisterwijk krabde dezer dagen een puistje boven het oog door; er ont- "'iging, aan de ge- kleine is overleden. De oceaanvliegster Amy Johnson is te Londen in feestelijken optocht naar haar hotel gevoerd, waar het dagblad „Daily Mail" haar een chéque van f 120.000 ter hand stelde, terwijl haar verder nog tal van geschenken werden vereerd. Bij een groot en brand in een we verij te Marseille zijn drie vrouwen verbrand en twee zwaar gewond. De brand greep zoo snel om zich heen, dat twaalf vrouwen en meiejes de uit gangen niet meer bijtijds konden be reiken. Eenige vrouwen konden zich op het laatste oogenblik nog door een sprong in het vangzeil der brandweer redden. Op het terrein van het Twente— Rijnkanaal te Eefde is een locomotief van ean zandtrein omgevallen. Een zeventienjarige jongen, die naast den machinist op de locomotief stond, werd door de machine verpletterd. Te Berlijn is weer een overval ge pleegd op een besteller van aange- teekende brieven. Drie mannen hebben hem opgewacht, tegen den grond ge slagen, half gewurgd en hem toen zijn brieven met geld ontnomen. In de Fransche badplaats Trouville reed een auto in volle vaart op het terras van een hotel, waarbij zes per sonen gewond werden, sommigen ern stig ernstig. Hierna overreed de auto drie wielrijders waarvan er een werd tot kapelaan te Soeat (H.H. Petrus en Paulus) A. Bouwmeester; tot kapelaan te Herwen en Aerdt J. C. H. E. Nieberding; tot kapelaan te Sensmeer W. F. Amse; tot kapelaan te Hilversum (O.L.Vr.) J. Th. Oderkerk; tot kapelaan te Barger-Compascum C. J. Vredendaai, priester v.h. Seminarie tot kapelaan te Ankeveen H. A. M. Kerkhofs. tot assistent te Buslo J. v. Dorre- steijn tot kapelaan te Herveld A. Ch. Oomes tot assistent te St. Nicolaasga L. A. Reuvekamp; tot assistent - te Hoonhorst I Bodde. Ingezonden. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie, Overtuigd dat U steeds gelegenheid geeft aan ieder die meent op gepaste wijze iets te moeten zeggen wat het algemeen belang raakt, durf ik U het liever behandeld in een ver gadering waar Kath. schoolbestuurders, ouders en onderwijzers samen komen om de belangen van hun school in vredige stemming te bespreken. Maar nu daarvoor geen gelegenheid geboden ben ik wel genoopt de jheid - gaslvrijl te roepi Te Freiburg klommen twee jongens een stilstaande auto en zette deze beweging, waarop de auto plotseling in de Saane reed. Beide knapen ver dronken. Kerknieuws. Zondag 17 Aug. a.s. des nam. 3 uur, zal in het gebouw „St. Aechten" aan 't Zand een ledenvergadering van bovengenoemde club worden gehouden ter bespreking van de Rijwielbedevaart te houden op Zaterdag en Zondag 30-31 Aug. Dames of Heeren, die hieraan alsnog wenschen deel te nemen, worden even eens ter vergadering verwacht. Opgave tot deelname kan geschie den tot uiterlijk 28 Aug. 'savonds 7 jr bij. de volgende adressen P. W. Beijer, Voorz., Tolliusstr. 5. P. H. Bos, Secr., Krommestraat 49. J. J. Kaspers, Penningm. Nieuwstr.25. AARTSBISDOM UTRECHT. Z.D.H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Moderator van de R. K. Studen ten te Utrecht dr. J. H. A. terHeerdt; tot kapelaan te Enschede (O.L.V.) L. G. Eppink; tot assistent te Cothen J. N. van den Brink, priester v. h. Seminarie; tot kapelaan te Oldenzaal (Allerh. Driev.) H. J. Knippers; tot kapelaan te Zieuwent G. O. van den Hurk tot k: C. van tot kapelaan te Rossum J. G. Steij- wordt der Eembode-I roepen. Aan ons allen, ouders der kinderen op de zoogenaamde A-school in de Schimmelpenninckbuurt werd een vragenlijst gezonden, waarop als vraag A staat „Wenscht U opheffing der A-school (Standenschool). Als vraag B volgt dan bewilliging te verleenen in een matigen toeslag. Als toelichting staat nog vermeld „dat de ouders die bezwaar hebben tegen het bestaan der A-school (tevens opleidingsschool voor U.L.O.. H.B.S., Handelsschool enz. met den daaraan verbonden toeslag, zich opgeven aan het secretariaat Zand 25, door het in vullen van bovengenoemde vragen en wel vóór 15 Augustus." Voorts: „Bij niet-inzending wordt verondersteld, dat men de bestaande toestand, zij het dan met bovenge noemde voordeeliger toeslagregeling, genoegen neemt". Ik zou alle ouders dringend willen radenBeantwoordt vraag A eenparig met: Ja! Ik acht me verplicht dat tc doen, al heeft het bestuur dan ook het toeslag- geld wat verlaagd. Maar ik zou er vóóraf op willen wijzen dat bezwaar hebben tegen het bestaan der A-school als stands-school niet inhoudt een accoord gaan met het teniet doen van de opleiding voor voortgezet onderwijs. Zooals het bestuur het er neer zet is het mogelijk dat hier begripsver warring en misverstand ontstaat. Er moet blijven eenige voorberei ding voor het volgen van voortgezet onderwijs. Wanneer eenerzijds de Kerkelijke Overheid zeer terecht van ons eischt, dat ons kroost christelijk of liever katholiek onderwijs deelachtig wordt, dan moet anderzijds alle gelegenheid worden geboden aan dien eisch blij moedig te kunnen beantwoorden. Onze veel-geprezen schoolwetgeving maakt het aan ieder schoolbestuur mogelijk, zonder aparte speciale bij dragen te heffen, aan den gerechtvaar digden eisch van goed, degelijk on derwijs te voldoen. En onder goed, degelijk onderwijs versta ik ook voorbereiding voortgezet onderwijs. Dat is een volkomen redelijke, en niet aanvechtbare eisch. Noch in de parochie van St. Ansfridus, noch in die van St. Henricus, wordt eraan gedacht door heffen van toeslag stands-verschil te kweeken. Moest niet al ons willen en werken er op uit zijn elk kleinzielig stands verschil weg te werken en op te ruimen? Stands-verschil scheppen door hel heffen van bijdragen is onvruchtbaar. Zijn er ouders die werkelijk meenen dat hun kroost niet kan worden opge voed te midden van kinderen uit ge zinnen waar het wat eenvoudiger toe gaat, laten die dan een eigen school stichten en daarvoor eenige moeite doen en jaarlijks bijdragen storten. Er is niemand die hun dat kwalijk zal nemen. Vorig jaar heeft ons gemeentebestuur het flinke besluit genomen de school gelden te verminderen uit overweging dat die last te zwaar drukte. En twintig duizend gulden betalen de Amers- foortsche ouders van schoolgaande kinderen voortaan minder aan school geld. Is 't nu niet onbegrijpelijk dat men aan onzen kant toch nog krampachtig vasthoudt aan het onredelijke toeslag stelsel voor een school die in niets kan en mag en behoeft te verschillen van een school die er naast staat. afloop der audiëntie heeft Mgr. zijn ger, priester v. h. Seminarie beide secretarissen, f. v. d. Burg en tot kapelaan te Hilversum (H. Hart) dr. W. Mulder voorgesteld. |G. H. Rolf, priester v. h. Seminarie; Alle ouders hebben volledig recht op opleidingsonderwijs voor hun kin deren. De openbare scholen geven dat recht volledig en zonder voorbe houd en ook onze Kath. school kan dat, ook zonder toeslag. Ik weet dat er vele vrijstellingen worden gegeven. Maar ik weet ook dat vrijstelling geven gunst-betoon is en gunst-betoon vraagt men niet wan neer men recht heeft, Er is zeer goed een regeling te maken waardoor alle bezwaren worden opge heven en twee gelijkwaardige scholen ontstaan met gelegenheid voor oplei ding, zoo noodig en gewenscht, na het doorloopen van de vierde klas. De school is óók opvoedingsinstituut en dient te streven naar goede vorming van geest en gemoed. Dat streven moet algemeen zijn. Daarmede is elke ;ezochte onderscheiding tusschen i-ouders en B-ouders veroordeeld. Is de B,-toestand niet als die van A, dan moet daarin verandering en verbetering worden gebracht. Door hekjes-zetten en tol betalen verheft men het peil niet. Niet het vermogen toeslag te kunnen betalen bepale het beschavingspeil. Met dank voor plaatsing. X. Uit de Land en Tuinbouw-wereld- Nadruk verboden. VAN HIER EN DAAR. Het suikerwetje is dan door de Eer ste Kamer der Staten Generaal aange nomen. Het kan wel raar loopen in de wereld. Het wetje Van den Heuvel c.s. mocht geen genade vinden in de oogen der Eerste Kamerleden. Nu de regeering zelf met een dergelijk ontwerp komt slikken de heeren het als gesneden koek. Het is alleen maar jammer, dat intusschen de boeren een jaar hebben moeten wachten op de niet te ont- beeren steun. En welk een jaar? Toch hebben verschillende leden nog weer tegengestemd, omdat de vrijhandel er door verloochend zou worden. De heeren schijnen wel buitengewoon bang te zijn om een klein beschermend recht te leggen op een veel gebruikt artikel. Nu de regeering van bescherning van onze producten niet weten wil zijn verschillende groote landbouworgani saties op eigen houtje maar aan het oorlogvoeren gegaan. De F. N. Z. (De vereeniging van zuivelfabrieken in Ne derland) waarbij vrijwel alle boeren, die hun melk aan coöperatieve zuivel fabrieken leveren aangesloten zijn, heeft het puntje afgebeten. De aangesloten fabrieken hebben besloten geen waren meer uit Duitschland te betrekken, wan neer niet werkelijk ons land in de meestbegunsligingspositie verkeert. Zoo als de lezers zullen weten heeft ons land met tal van andere landen han delsverdragen gesloten, waarin de meest begunstigingsclausule is opgenomen. Dat wil zeggen, dat, indien voor een ander land op een bepaald product een lager invoerrecht geheven wordt, dit automatisch ook voor ons land geldt. Dit lijkt heel mooi, maar in de practijk komt er heel weinig van te recht. De laatste jaren hebben daar voorbeelden te over van gegeven. Zoo geldt bijv. de meestbegunstigingsclau- sule voor Duitschland voor paarden. Ja maar, zegt Duitschland, dat geldt alleen voor koudbloedpaarden en dan sluit het een handelsverdrag met België, waarin wordt opgenomen, dat België een lager invoerrecht voor koudbloedpaar den moet betalen. Dus Nederland ook. Mis hoor, dat geldt alleen voor paar den, die 400 of meer meters boven de zeespiegel geboren zijn. En aange zien ons land nergens zoo'n hoog plekje heeft bleven we er netjes buiten. Een dergelijk zaakje was er nu ook weer in de maak tusschen Duitschland en Finland. Dat zou dan ten nadeele van ivelproductenzijn geweest. Toen dat hier bekend werd, heeft onmiddel lijk het bestuur van de F. N. Z. inge grepen en bekend gemaakt wat men van plan was. En dat schijnt wel eeni- gen indruk in Berlijn gemaakt te hebben. Althans eenige dagen later konden we in de kranten lezen, dat er van dat verdrag voorloopig nog niets komt. Ook de Philipsfabrieken hebben een der gelijke maatregel getroffen. Zoolang Duitschland de invoerrechten op de Philipsproducten zoo hoog houdt als thans zal deze fabriek geen grond stoffen meer uit Duitschland betrekken. Dat wordt dus een niet officieele tarie- venoorlog. Want dat men het in Duitsch land zoo opvat, schijnen we uit een berichtje in de Maasbode te mogen opmaken. Volgens die krant toch moet er in een van de bladen in het Rijn land een advertentie gestaan hebben,^ waarin de Duitschers werden opgewekt geen Hollandsche groenten, boter, kaas of eieren meer te koopen, omdat Hol land de Duitschc handel en industrie ondermijnt door de boycotbeweging. Wellicht is hier de wensch de vader van de gedachte. Maar we vermoeden zoo dat de Duitschers dat alles toch i wel zullen blijven gebruiken, omdat er geen beter te krijgen is. Maar waar het alles op uit zal loopen dat is na tuurlijk niet te zeggen. Een ding kunnen we wel zeggen en dat is, dat het toch droevig is, dat de Nederlandsche bur- gers zelf moeten opkomen voor hun belangen op een gebied, waar deNeder- landsche regeering moest handelen. MuegMen p en Huidjeuk r HUI* J

De Eembode | 1930 | | pagina 2