Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Koopt ow Schiifoachine Transpireerende Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De €embode Advertentie 26 cent per regel. Billykela e tarieven voor handel en nijverheid bij teeren. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zjfn bezorgd. Kantoor en Dftikkeri] Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag* en Vrijdagmiddag Post-giro no. 442S4 Donderdag 14 Aug. 1930 - No. 40 Armoede en rijkdom ligt niet in de kast, maar in het gemoed. Epistel en Evangelie. 10e Zondag na Pinksteren. Les uit den eersten brief van den H. apostel Paulus aan de Korinthiërs; XII, 2—11. Broeders! Gij weet dat gij, toen gij heidenen waart, tot de stomme afgoden gingt, naar dat gij geleid werd. Daarom maak ik u bekend, dat niemand, die door den Geest Gods, spreekt, Jesus vloekt, Jen niemand, tenzij door den Heiligen Geest, kan zeggen: Jesus is de Heer! Er is nu verscheidenheid van ge nade-gaven, maar het is dezelfde Geest; ook is er verscheidenheid van bedie ningen, maar het is dezelfde Heer; en er is verscheidenheid van werkingen, maar het is dezelfde God, die alles in allen werkt. En aan een ieder wordt de openbaring des Geestes geschonken ten nutte. Den eene wordt door den Geest geschonken een woord van wijs heid; aan eenen andere een woord van wetenschap naar denzelfden Geest aan eenen andere, in denzelfden Geest, geloofaan eenen andere, in dien éénen Geest, een genade-gave tot genezingen aan eenen andere werking van wonder krachten, aan eenen andere profetie, aan eenen andere onderscheiding van geesten, aan eenen andere verschei denheid van talen, aan eenen andere uitlegging van reden. Dit alles nu werkt de één en dezelfde Geest, die aan een ieder toedeelt, gelijk Hij wil. EVANGELIE volgens den H. Lucas; XVIII, 9—14. In dien tijd sprak Jesus deze ge lijkenis tot sommigen, die op zich zei ven vertrouwden, als zijnde rechtvaardigen, en die de anderen verachtten: Twee menschen gingen op naar den tempel om te bidden; de één een Pharizeër en de andere een tollenaar. De Phari zeër stond en bad aldus bij zich zei- ven: God! ik dank U. dai ik niet ben gelijk de overige menschen: roovers, onrechtvaardigen, overspelers; noch ook gelijk deze tollenaar. Ik vast twee maal in de week, ik geef tienden van al wat ik bezit. En de tollenaar, van verre staande, wilde zelfs zijne oogen niet naar den hemel opheffen, maar hij sloeg op zijne borst, zeggende: God! wees mij, zondaar, genadigl Ik zeg u :'deze ging gerechtvaardigd naar zijn hnis en gene niet; want al wie zicht verheft zal vernederd, en wie zich vernedert zal verheven worden. KANTOORBOEKHANDEL F. fi. TULP m Langestraat 65 t.o. Krommcstraat - TEL 326 SCHOOL EK TEEttHBLNOODIGDHLOLH hebben we van God en 't is onzeker of God ons morgen zóó helpen zal als Hij in 't verleden deed. Vandaar dat volgens de christelijke schrijvers de nederigheid, het bewustzijn van eigen onmacht, de grondslag is van het deugdenleven en de zelfingenomen heid, het zelfbehagen een miskenning is van Gds genadegaven en de eerste stap naar den ondergang. Dit alles heeft Jesus zijn volgelingen tor oogen gehouden in de episode van het evangelieverhaal van dezen Zondag. Liturgische Kalender. Week van 17—23 Augustus. Zondag 17. 10e Zond. na Pinksteren, Tijdeigen, Mis Cum clamarem, 2e geb. H. Hyacinthus, 3e Oct. Maria Hemel vaart, 4e Octaafdag H. Laurentius. Maandag 18. Mis van Maria Hemelv. 15 Aug., 2e geb. H. Agapitus, 3e van den Geest, Prefatie H. Maagd. Dinsdag 19. H. Joannes Eudes, 2e geb. v. Oct. Maria Hemelv., Pref. H. Maagd. Woensdag 20. H. Bernardus, 2e geb. Octaaf Maria Hemelvaart Pref. H. Maagd. Donderdag. H. Joanna Francisca, 2e geb. v. h. Octaaf, Pref. H. Maagd. Vrijdag 22. Octaafdag Maria Hemelv. Mis als 15 Aug., 2e geb. H.H. Timo- theus enz., Pref. H. Maagd. Zaterdag 23. H. Philippus Bcnitius, 2e geb. en laatste Evang. v. d. Vigilie H. Bartholomeus. Evangelieverklaring. 10e Zondag na Pinksteren. -Onze Moeder de H. Kerk leert ons dat al het goede in den menschkomt van God. „Door de genade Gods ben ik wat ik ben" zeide St. Paulus. Deze zeer gewichtige waarheid is de grondslag van geheel het christelijk leven, zoowel voor de grootste heili gen als voor hen die nog slechts weinig gevorderd zijn in de christelijke volmaaktheid. Alles wat we zijn zijn we door de genade Gods: het goede, dat we in ons zeiven vinden, hebben we niet aan ons zeiven maar aan God te danken. Hieruit volgt dat er voor ons nooit reden bestaat groot te gaan op ons zeiven, op onze rechtvaardigheid en er nooit reden bestaat met minachting - neer te zien op anderen die in ons eigen oog minder goed zouden zijn dan wij zeiven. Alles wat wij hebben maar alleen reeds door hun voorbeeld een machtigen indruk zouden maken op anderen. Velen voelen, meer dan ze zeggen, het gemis, dat hun predikan ten geen stelling nemen tegen de uit wassen van het moderne heidendom. moeilijkheden voor den Winkelier In de kleine stad. In de kwestie, wie het tegenwoor dig moeilijker, heeft, de koopman in de kleine, of zijn collega in de groote stad, is men geneigd op het gevoel af den eerste in de lastigste positie te verklaren. Het is moeilijk om deze be slissing geheel te motiveeren en zelfs de beste statistiek kan hierin ook geen juiste beslissing* geven. Door de tegen woordige ontwikkeling is de kleine stad echter aan economische gevaren blootgesteld en met haar de koop- -.stand. Door woord en voorbeeld. (Ingezonden.) Het blijkt meer en meer, dat vele niet-katholieken geregeld en bij voor keur luisteren naar den K. R. O. en niet alleen naar de muziek-uitzendin- maar ook naar de meer ernstige onderwerpen, zooals lezingen, predi katies, het politiek weekpraatje, hoog missen enz. Daardoor is bij verschil lenden, die nadenken, het verlangen ontstaan om nader kennis te maken met een godsdienst, die stand houdt tegen socialisme en communisme, tegen neo-malthusianisme en de hedendaag- sclie onzedige vrouwenmode. Vooroor- deelen en verkeerde meeningen worden langzamerhand weg genomen en aldus wordt de weg gebaand naar waardee- ring. Menigeen van die zoekende luis teraars weet echter niet goed tot wien zich te wenden om nadere inlichtingen over het katholicisme. Een priester aan spreken, durven zij niet goed. Sommigen vragen het aan katholieke buren of kennissen, anderen schrijven aan een Roomsch blad of aan de redactie van een Vragen- bus. Komen zij terecht bij een katho liek, die op hun vragen een goed en juist antwoord kan geven of hun ge schikte boeken kan verschaffen, dan is, wanneer met Gods genade wordt mee gewerkt, een bekeering niet zelden het gevolg. Waar deze zoekenden echter vooral door getrokken worden, dat is het beeld van die katholieken, wier leven met hun geloof in overeenstemming is Zij letten op de kleeding van de katho lieke vrouwen en meisjes en zien dat deze (helaas niet altijd) gunstig af steekt tegenover die van het gros der anderen. Zij vinden het mooi,-dat onze kerken iederen dag geopend zijn en het blijft niet aan hun aandacht ver borgen, dat er katholieken zijn, die ook iederen dag in de vroegte ter kerke gaan. Spreekt een goed-willend protestant zich eens vertrouwelijk uit, dan hooren wij, dat ze zich bewust zijn, dat hun alles langzamerhand ontvalt. Vele van onze andersdenkende broeders en zus ters hebben een prachtig karakter en het is zielsontroerend van hen de klacht te vernemen: „Wij hebben niets meer". Zij zijn er bedroefd over, dat ver schillende van hun dominees niet meer in de godheid van Christus gelooven, ja zelfs volslagen socialist zijn. Het getwist over de uitlegging van den bijbel en de scheuringen en splitsing, die daarvan het gevolg zijn, staan hen reeds lang tegen. Zij bewonderen de eenheid en het gezag van Rome; wij hebben dit meerdere malen onder vonden. Wat hen tegenhoudt om nader met den katholieken godsdienst kennis te maken, dat zijn: le. de valsche op vattingen over sommige geloofspunten, die ze reeds als kind moesten aan- hooren, 2e. menschelijk opzicht (familie banden, maatschappelijke verhoudingen enz.) en 3e. het gedrag van verschil lende katholieken. Konden wij toch maar beseffen, dat wij door ons voor beeld moeten bevestigen wat door het ivoord is opgewekt en voorbereid, de overgang zou stellig veel grooter zijn. Wanneer alle katholieke vrouwen en meisjes zich kleedden, zooals dat door de bisschoppen wordt verlangd, wat een leger van propagandisten zouden wij hebben, die geen woord behoefden te spreken ten gunste van hun geloof, De groote bekendheid met de klan ten, met alle gezinnen en hun finan- cieele gesteldheid, was vroeger een voordeel voor den koopman in de kleine stad. Het feit, dat men de menschen zoo door en door kent, brengt echter een nadeel met zich mede, n.l., dat men als koopman in meer dan één geval bijna verplicht is crediet te verschaf ten. Het risico op zichzelf wordt daar door niet grooter, omdat de koopman de financieele positie, waarin zijn schuldenaar zich bevindt, betrekkelijk goed kent. Doch dit crediet beteekent een druk op het bedrijfskapitaal, die in verschillende gevallen funest blijkt te zijn en een nadeel vormt voor den omzet, dat niet kan worden ongedaan gemaakt door het eischen van rente. De klanten in de kleine stad zijn n.l. niet bescheidener dan de cliënléle in de groote stad, want zij buiten de persoonlijke bekendheid zooveel mo gelijk uit. Zoo schijnt het de vrouw van een notabele b.v. van zelfsprekend toe, dat de koopman uit de kleine stad (h<j zit bovendien met haar man in één comité) voor haar een zicht- zending laat komen en dat de onkos ten, die daardoor gemaakt worden, door dien koopman betaald worden. Het is ook tamelijk zeker, dat vele v.rouwen wenschen af te dingen op de verschillende artikelen, wanneer die haar te duur toelijken. Als de koop man niet aan haar wenschen tegemoet komt, zal dat meestal de volgende uiting tot gevolg hebben: „Nee, dan laat ik het maar. Ik ga toch de vol gende week naar mijn dochter in A. En daar zijn zooveel mooie en groote zaken." Maar die afdingende dames verge ten dan meteen, dat zij het in A niet in haar hoofd zouden krijgen om voor zichzelven een spccialen prijs te be dingen, omdat zij dat niet goed durven te doen. En daarmede zijn wij tevens gekomen tot het punt, waardoor de zaken in de kleine stad het meeste chade ondervinden, n.l. de trek naar de groote stad. Deze neiging wordt in alle kringen van koopers in toe passing gebracht en de zakenman uit de kleine stad ziet dat en weet dat. De lust om inkoopen te doen in de groote stad begint bij de betrekkelijk hoog geplaatsten. De moreele verplich ting om zijn behoeften zooveel daar te bevredigen, waar de handelsstand als belastingbetaler het grootste deel van de gemeentelijke lasten opbrengt, heeft veel van haar kracht verloren. Vooral vrouwen, die soms heel wei nig in haar huishouding te doen heb ben, beschouwen de gemakkelijke tocht (hetgeen te danken is aan het moderne verkeer) naar de groote stad in de buurt als een aangename afwisseling in haar soms wat eentonig leven.-Zij zijn en niet altijd ten onrechte blij, dat zij weer eens een paar uren in de groote stad kunnen rondwande len. Zij vereeren de groote winkels met haar bezoek en besleden daar het geld, dat zij tot haar beschikking heb ben. Doch in de stad harer inwoning laten zij bij den manufacturicr 1 dozijn knoopen of drie meter linnen band halen, en daarvan kan die koopman niet leven. Voor degenen, die in het bezit zijn van een auto, ligt de groote stad ook te dichtbij, om er niet heen te gaan, met het gevolg, dat de zakenman in hun stad van zijn koopkrachtigste cliëntéle wordt beroofd. De hulpmiddelen, waartoe men door deze betrekkelijk ongunstige omstan digheden zijn toevlucht zal nemen, zijn heel moeilijk te vinden. De klein handelaar moet er, voor zoover dat in zijn macht ligt, den nadruk op vestigen, dat wat hij verkoopt of tracht te yerkoopen, artikelen zijn van goede kwaliteit. Hij dient de betere kringen van koopers erop attent te maken, dat hij, als vakman, voor de kwaliteit kan instaan en het best aan de wenschen van zijn medeburgers kan voldoen. Daarvoor Is het noodig, dat men als zakenman bij alle soorten koopers propaganda maakt voor de werkelijk gegarandeerde artikelen. Een collectieve propaganda, die uitgaat van de klein handelaren uit de kleine stad, zal zeker vele koopers tot nadenken stem men. Ook het houden van goed voor bereide speciale verkoopen van be paalde artikelen kan voor het klein- steedsche zakenleven van groot nut zijn. Hiervoor dient men echter eerst overtuigd te zijn van de goede ver standhouding tusschen de verschillende kleinhandelaren, die aan een dergelijke reclame mededoen. Dit zal juist met het oog op de concurrentie iets zijn, dat veel strijd met zich mede brengt. De reclame moet natuurlijk gericht zijn tot de geheele omgeving. Het is ook niet juist om hier gebruik te ma ken van een wat slordig in elkaar gezette circulaire, die bovendien maar éénmaal verschijnt. Dan dient verder iedere zaak te trachten goedkoope en sierlijke arti kelen te étaleeren op een wijze, die onmiddellijk in het oog springt. En onder de te étaleeren artikelen dienen zich vooral die te bevinden, die in het dagelijksche leven van de kleine stad een overheerschende rol spelen. Als dit tenslotte regelmatig vóór ieder seizoen herhaald wordt loopt men de kans, dat de belangstelling der mede burgers voor de zaken in hun stad groeit. En dit is vooral te bereiken door goede en doelmatige etalages. Want juist het gaan wandelen door de straten van de stad harer inwoning, het zonder eenige dwang kijken naar de etalages en het doen van vragen zonder eenige verplichting, ontbreekt bij haar bewoonsters nog maar al te veelvooral bij de financieel beter ge situeerden. Deze moeten er als het ware onopgemerkt aan gewend wor den, dat de winkels In hun stad wel degelijk iets goeds en moderns te koop hebben. „De Manufacturier".) tegen 18 ct. per K.O. plus vracht en 30 ct. voor emballage. Het jaar 1930 Is tegen alle verwach ting in een slecht jaar voor de imkers en ais niet spoedig de weersgesteld heid belangrijk verbetert, wordt de heideoogst een fiasco, terwijl heel wat volken van gebrek zullen omkomen De suiker is verkrijgbaar bij het Bijen huis te Wagenlngen. Binnenland DE SCHADEVERGOEDING. De Minister van Defentie heeft in verband met de in September a.s. onder leiding van den commandant van het veldleger te houden oefeningen, een commissie ingesteld voor het opnemen van schade, mogelijk veroorzaakt door het betreden van terreinen, door het uitvoeren van vergravingen enz. mede voor het vaststellen van de wegens die schade uit te keeren vergoedingen. In deze schadevergoedingscommissie zijn benoemd: le. als lid, tevens voorzitter, J. Wes- trik, burgemeester van Barneveld. 2e. als militair lid luit.-kolonel Kap- pclhoff, commandant Marechaussee. 3e. als landbouwkundige leden P. v. d. Voort, wethouder van Ede, te Lunteren en W. H. de Beaufort te Maam. Voorts worden aan de commissie toegevoegd als plaatsvervangers: luit.- kolonel F. Piekema, J. H. Knottenbelt, of neomt oen abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bl] H. ELZEHAAR KANTOORBOEKHANDEL Q LANQESTRflAT 84 TEL. 528 landbouwer te Hoogland. Vinkenhoef, C. J. Schimmel, wethouder te Barne veld, A. F. Kuhn 1. i. te Amersfoort. VOOR BIJENHOUDERS. Evenals vorige jaren heeft de Re geering wederom aan de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Neder land toestemming verleend, om aar leden en niet-leden der vereeniging accijnsvrije suiker te verstrekken en wel tot een maximum van 7'/i K.G. per te overwinteren bijenvolk. Bij wijze van proef heeft|de regee ring ook toegestaan om de suiker niet meer te vermengen met kalmoes, doch uitsluitend met een van de kleurmid- delen methylviolet of fluoresceinen, waardoor het zoo dikwerf voorkomende verstoppen van voedertoestellen wordt voorkomen. De suiker wordt dit jaar geleverd voor leden der vereeniging 13 ct. per K.G. en voor niet-leden der vereeniging Randenbroeck als buitenverblijf DOOR A. F. VAN BEURDEN. Alhoewel Randenbroeck In onzen t als particulier eigendom voor het publiek gesloten is, leeft de herinnering nog dat het voor goed een eeuw als prachtig gelegen buiten-societeit in gebruik was. In Flehite vindt men daarover nog aller lei gegevens, welke wij hier willen publiceeren en laten eerst eene lijst der opvolgende bezitters daaraan voor afgaan. 1425—3 Nov. Leenbrief Sweder Cuylenburgh van het goed Randen broek aan Willem de Qrebber. 1567—6 April. Claes van Berentsz beleend met Randenbroek. 1576—1833. De eigenaar van Ran denbroek bezit de Driftakkertiens. 1605—12 Jan. De Staten van Utrecht beleenen Gerarda Claes Berentsdr hv. Pieter v. Campen met Randenbroek na doode Claes Berentsz. 1644-13 Juli. Jacob van Campen, eigenaar R. kan een nieuwe brug maken volgens toestemming der regeerders van Amersfoort. d'Aerts bouheer, uit den Stam Van Kampen, die 't Raedhuys t' Amsterdam, gebouwd heeft 't achtste: wonder. 1646—29 Nov. De weg vóór Ran denbroek zal verlengd worden bij over eenkomst van (acob van Campen en Jhr. Carel Alex van Berck tot aan Heyllgenberg toe. 1657. Taxatie der vaste goederen door Jacob v. Campen nagelaten ad f32060. 17 Dec. Margar. v. Campen- erfgename van Jacob v. Campen be leend met Randenbroek. 1669—6 Nov. Nicolaes Heerman be leend met Randenbroeck na doode van Nicolaas zijn vader. 1676—3 Nov. Eva Been wed. Nico laas Heerman. 1699-13 Febr. Diederik Sasse echt genoot Eva Been heffing van een tol op Metgensbleek. 1725—23 Juni. Beleenbrief van Ran denbroek ten behoeve der kinderen van Nicolaes Heerman en Eva Been, Jan Heereman en cons. 1725. Cornells de Bruyn predikant Amersfoort later eigenaar Randenbr. 1738—13 Sept. Aankoop Randen broek door Cornells de Bruyn van de erven Heerman voor 112250. 1755—22 Sept. Mr. Gerrit Willem van Oosten de Bruijn eigenaar van Randenbroeck en Maria Croon mogen disponeeren over hunne goederen. 1800—1 Oct. Afkoop van het Leen Randenbroeck door de kinderen van Maria Croon wed. van Oosten de Bruijn en consort. Randenbroeck was een Zutphens leen, dat versterft op den oudsten lcenopvolger. 1814—27 Dec. Verkoop van Ran denbroek door Mr. Marten Adriaan Beels aan Hendrik van Lunteren te Utrecht, Dirk Kruljff, Willem v. Eedenjr. en Isaac Harthoorn te Amersfoort voor f 26850. Toen werd Randenbroeck een tijd lang sociëteit. 1822—3 Juli. Acte van verkoop Randenbroeck aan Theodorus Johannes van Lilaar te Amersfoort voor f30000, in 1821 aangekocht. 1833—25 Maart. Verkoop van Ran denbroeck door Frederik Josephus Henrica Josepha van Lilaar aan Jhr. Mr. Willem Peter van Iddekinge te Amsterdam voor f27550. 1847. Acte van verkoop van Jhr. Mr. Willem Pieter v. Iddekinge aan vrouw Anna Maria Munter wed. Ernst Louis Baron v. Hardenbroeck van Lockhorst vrouw van Heijligenberg voor de som ,n f30000. Dan volgt Govert van Hardenbroi Uit den Omtrek Hoevelaken In den gemeenteraad werden de be lastingvoorstellen behandeld en over eenkomstig de voordracht van Burge meester en Wethouders aanvaard. De voorzitter heeft daarna in het openbaar zijn erkentelijkheid uitge sproken jegens den secretaris, den heer Bartelsman, die den nieuwen toestand Intijds onder oogen heeft gezien en met practisch werk voor den dag Is gekomen, werk dat ons aller instem ming heeft. Hierna werd nog behandeld een verzoek van E. de Vente te Hoeve laken, om onderstand. De voorzitter deelt mede, dat ingevolge een advies den dokter een kind van de Vente gedurende 10 dagen verpleegd Is In het St. Elisabeth gesticht te Amersfoort. De kosten (inclusief operatie) bedroe gen f60. We weten weinig van ge noemd gezin af. Het woont nog maar kort hier. Wel is het armlastig. Het R. K. Armbestuur te Hoogland betaalt de huishuur en steunt ook anderzins. De man is echter protestant, de vrouw en de kinderen R. K. De voorzitter vraagt: Voelen de heeren er voor om de kosten te hal- veeren en voor rekening der gemeente te nemen. Het R. K. armbestuur doet reeds veel voor dit gezin. Er wordt besloten, dat de gemeente f 30 in de verpleegkosten van het kind zal bijdragen. Bij de rondvraag verklaart de heer Gerritsen, dat hij het zonde vindt.dat een subsidie groot f 25 aan de rijwiel- padenvereeniging wordt uitgekeerd, daar hier niets voor verbetering van de paden gedaan wordt, ioeat Geboren: Cornelia Elisabeth, d. v. C. Huigen en C. J. Mets Wilhelmus Johannes, z. v. Th. P. v. Fulpen en A. M. v. Hamersveld Pieter, z. v. R. Oosterbeek en H. v. Suijdam Catharina, d. v. H. J. A. Truijens en P. Kuppens -- Maria Sophia, d.v. L. Eijgelaar en N. J. de Bruin Geertrulda Willij, d. v. C. O. Jonkers en W. Kluin Hendrik Maria, z. v. H. EIbersen en M. Roverts. Onder trouwd: H. J. v. Putten en C. P. v. d. Broek. Overleden: Johannes Her- manus Wreesman 76 j„ geh. met S. M. S. Muller. Vrijdag, den dag waarop pastoor vossenaar zijn 40-jarig Priesterfeest herdenkt, zal 's morgens een hoogmis worden opgedragen door den jubilaris. Om half twee heeft de olflcieele aan bieding van de geschenken plaats, vervaardigd door de Theresia-Vereeni- ging en anderen, bestaande o.m. uit: I. communiekleed, 3 altaarranden, 3 albes, 1 superplie, 8 mis-dienaars- superplie's, 1 ampullenkleed, 1 cre denstafel en 8 misdienaarskraagjes. Tot 3 uur wordt daarna receptie in het gebouw van de St. Joseph-jonge- lingsvereeniging gehouden, terwijl om 3 uur door de kinderen van Alle R.K. scholen den jubilaris een hulde wordt gebracht. Hierna volgt voor de pastorie een huldebetuiging door de meisjes, waarna het kinderkoor, onder leiding van Horvers, eenige liederen ten ge- hoore brengt. 's Avouds wordt een lampionoplocht gehouden. Op Zondag 17, Woensdag 20 en Zondag 24 dezer za| op het terrein van de St. Joseph Jongelings- vèreeniging een openluchtspel worden vertoondWidukind, de afgodendienaar, en de laatste opstand der Saksers tegen Karei de Groote, historisch spel in 4 bedrijven. Spelleiders zijn kape laan Janmaat en de heer Alders. van Amerstol die het verkocht aan August Marinus Tromp van Holst, 1905, zonder Meijntjesbleek. Daarna verkocht voor f 250000 aan Overste Vrijdag, gehuwd met N. Moll Charante. Wordt vervolgd. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit Is het meest afdoende middel daarvoor. Het kotl 45 en 60 ct. per bui en le evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogliten.

De Eembode | 1930 | | pagina 1