Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kwnnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegricht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Vier en veertigste Jaargang wuBw Dinsdag 19 Aug. 1930 - No. 41 Men werpt met steenen slechts t boomen, die vruchten dragen. Onderwijs-resultaten. Om te geraken tot eene verbetering der resultaten van het lager onderwijs worden allerlei remedies aangeprezen. Langer school-houden, wordt er ook wel eens gezegd. Maar het uitrekken van het onder wijs in tijd, wreekt zich op het peil van de aandacht, van de vatbaarheid voor opnemen. De oplossing wordt moeilijk door het aantal der voorgeschreven vakken en den aard vooral van liet taalonder wijs, dat met zijn dt's, zijn sch's, zijn ij's en ei's, den kinderen veel noode- loos hoofdbreken kost. Vereenvoudiging zal zich opdringen als eene noodzakelijkheid, al naarmate het leven een uitbreiding van het onder wijs in de wezenlijke dingen gaat eischen. En dan zijn er nog die verloren uren aan zoogenaamde vaderlandsche ge schiedenis gewijd. Evengoed als toen ik op de lagere school ging, weten nu de kinderen wanneer Dirk III als graaf over Holland regeerde, en wanneer Karei V afstand deed van den troon. Maar evenmin als wij in die dagen, begrijpen ze iets van den boerengraaf en van den machtigen keizer. Men vindt somsklassen waarin kind voor kind, door een handige dressuur u weet te vertellen hoe lang het tweede stadhouderloze tijdperk heeft geduurd, maar wat dat voor een tijdperk was, als ze dat ooit willen te weten komen, moeten ze het later zelf opzoeken. Onderwijs in die-zoogenaamde ge schiedenis moet in dien vorm zeker verdwijnen. Het geeft een vernisje van beschavingen gewaande ontwikkeling, maar alles zit er buiten op. Een goed onderwijzer zal door nu en dan een half uur te vertellen, het verband tusschen het heden en het naaste verleden weten duidelijk te maken en er eenige voorstellingen om trent de algemeene beteekenis der groote tijdperken van de historie bij voegen. Maar de rest moet afgeschud worden. En dan: vereenvoudiging in taal. Het gaat voor ons ouderen niet zoo gemakkelijk nu weer te veranderen. Wij hebben ons de kunstenmakerij vol onbegrijpelijke transacties van De Vries en Te Winkel eigen gemaakt. En daar is men nu eenmaal aan ge wend. De pen vindt de vereischte vormen zonder moeite en het gedres seerde oog wordt beleedigd door de meest rationeele afwijkingen. Er zijn aesthetische bezwaren, die met het wezen der taal, dat is met den klank en de beteekenis, niets hebben te maken, maar die het ten deele ook wel mooi systematisch vor- menleven der geschreven taal niet willen prijsgeven, Zij zijn niet alle ongegrond; een ver eenvoudigde schrijftaal verliest eenige nuanceeringen die van waarde zijn. Maar terwijl wij ouderen mei ons zeiven moeten uitmaken wat er in ons conservatisme voortkomt uit aanwensel en wat uit zucht tot behoud van wezen lijk waardevolle dingen, mogen wij ons toch niet verzetten, als er kans komt dat voor de jeugd het mooie instrument der taal wat gemakkelijker te hanteeren zal zijn. Ik ben geen deskundige, alleen inaar een belangstellend toekijker. Maar als ik op een school prachtig schrift heb gezien, met alle n's, dt's en wat er verder bij hoort, precies in orde, en ik hoor dan eenvoudige vers jes lezen zonder een begin van begrip van klank en rythme, dan vraag ik me toch wel eens af, of daar 't taalonder wijs niet grondig moet worden herzien. Kan hierop tijd gewonnen worden? Het kunstmatig ingewikkeld gemaakte samenstel derschrijftaal heeft veel franje die er zonder gevaar af kan vallen, mits men maar niet rake aan het wezen lijke. Aan het logisch opgebouwd stelsel der syntaxe moet men niet komen, maar de uiterlijke aanduiding kan met hetzelfde effect veel eenvoudiger ge beuren. Niemand zal beweren dat er geen mooi Engelsch proza is geschreven, al zijn de schrijvers niet gebonden aan de vrouw en den man, die op hun fouten in de geslachten zouden loeren. Onze jonge auteurs moeten maar voorgaande meesten zijn al een beetje riiiü-i KANTOORBOEKHANDEL m F. fl. TULP i Langestraat 68 to. Krommestrut TEL 326 I SCHOOI' El IIEIENIfNDODIIIIItDEI losser van de regels dan een vorig geslacht het op hun leeftijd was. Het schijnt dat de taaldressuur op gym nasia en hoogere burgerscholen, althans wat het Hollandsch betreft, wat losser wordt, en ik heb in al die jaren dat ik veel copie onder de oogen krijg, gruwelijke fouten tegen geslacht, ver buiging en vervoeging zien maken door jongeren, die hun taal veel sterker hoorden onder het schrijven en er meer liefde en begrip van hadden, dan bij menigen correcten schrijver met nul fouten in zijn thema was te vinden. Zeker is het, dat voor een goed ge bruik van de taal de vormendienst var de grammatica geen vereischte is. Al wat zich in de schrijftaal heeft ontwikkeld buiten den klank en de onmisbare vereischten voor het logisch verband in volzin en periode, kan ge mist worden, als het om andere rede nen schadelijk blijkt. En dit kan bereikt worden, als men den invloed der phi- lologen laat wijken voor dien der goede schrijvers. Het onderwijs heeft, waar het zich tot de lagere school beperkt en niet wordt voortgezet, zeer povere resultaten. Het leven zelf helpt velen verder, die onder leiding komen te werken. Maar de kinderen die dat voordeel niet heb ben, komen beslist veel tekort. He» grootste deel van het geleerde is niet genoegzaam verwerkt om blijvend bezit te zijn. De school laat de kinders los juist op het oogenblik dat zij groote waarde voor hen gaat krijgen, als het onderwijs op hooger vatbaarheid kan gaan reke nen en dus wat dieper kan gaan ploe gen. Oppervlakkig zou men dus zeg gen maak maar lange schooltijden. Maar de onderwijzers en de medici leeren ons gauw, dat het middel nog erger is dan de kwaal. T. G. Randenbroeck als Sociëteit DOOR A, F. VAN BEURDEN. (Slot) Randenbroeck lag vroeger als een door machtig geboomte omsloten buiten verblijf eenige minuten buiten Amers- foorts wal en poort. Het was beschreven door allerlei reizigers en bezongen door dichters. Het was zeer natuurlijk, dat de gegoede Amersfoorters, in het begin der 19e eeuw, toen de Fran- schen verdwenen waren, alles weer rustig was en Randenbroeck in handen van particulieren gekomen was, be- geerige blikken op Randenbroeck sloe gen, om daarvan eene buitensocieteit te maken. Dat gelukte na eenige on derhandelingen met de speculanten, die het buitengoed op hoop van zegen gekocht hadden, maar er naar 't schijnt nu niet direct weer af konden komen. De Sociëteit werd genoemd de So ciëteit op Randenbroeck en telde aan vankelijk, voor zooverre we konden nagaan, een 20-tal leden met hunne families. Men had een reglement ge maakt met zes-en-vijftig artikelen, dat er uitzag als alle reglementen van dat soort. In hoofdzaak bevatte het 't vol gende Reglement 8 Juli 1818. Sociteit Ran denbroeck, 18 leden oprichters, bestaat uit onbeperkt aantal leden, ordinaire, honoraire en extra ordinaire leden, ordinaire inwoners der stad f 10 con tributie, honoraire buiten de stad f4 per jaar, extra ordinaire leden, officieren garnizoen, iedere maand 60 cent. Ingang der Sociëteit door de groote poort, tot gerief der leden handlantaarns die de leden na gebruik bij den portier "I. Andriespoort dienen af te geven, ij verzuim boete. In dien tijd was men nog al secuur en zette men in een bijzonder schrijven nog eens de puntjes op de voo introductie le. Art.J? van 't reglement der So ciëteit heeft toelichting noodig. A. Gewone leden hebben het recht niet iemand binnen deze stad wonend te introduceeren, dus ook de honoraire leden kunnen dit niet. B. Alleen 14 dagen geïntroduceerd de logé's, maar niet zij die slechts een enkele dag hier zijn, welke telkens opnieuw geïntroduceerd moet worden. Toen men het eindelijk eens gewor den was, hoe de nieuwe Sociëteit in gericht was, kon men met de geza- melijke aankoopers van Randenbroeck een huurcontract gaan sluiten, waar door de mooie buitenplaats voor de leden toegankelijk werd. Deze luidde als volgtOvereenkomst 22 April 1818. Willem van Eeden Jr. tabaksplanter, Isaak Harthoorn, tabaks planter Amersfoort, Hendrik van Lun- teren, bloemist en Dirk Kruijff, fabri- querre en grossier Amersfoort, verklaren bij dezen verhuurd te hebben aan de mede-ondergeteekenden Christoffel Rit- meijer, rentenier, Mattheus Anthony van Crimpen, apothecar en Jan Herman Christoffel Willenbruch, boekhouder te Amersfoort, gecommitteerden der So ciëteit Randenbroeck en uit naam der leden der Sociëteit optredend. De hofstede Randenbroeck, gelegen even buiten de St. Andriespoort met derzelver huizinge, koepel en tuin aan den weg met houtgewas, wandelingen, uitgezonderd de bleeken en moestuinen, boomgaarden en tuinmanswoning, van welke laatste echter de stalling terzijde de kolfbaan zal mogen gebruikt worden tot het stallen van paarden en rijtuigen. Huur voor 3 jaren, beginnende 1 Oct. 1818, laatste September 1821, voor 400 gld. per jaar. Voorwaardende beide vijvers ophalen, de wandelpaden in orde houden, gebouwen onderhou den, personeele lasten voor de ge bruikers onbelemmerd gebruik van alles, inrichting van den aanleg vol gens overgelegd plan, geen boomen vellen dan volgens plan, recht van visschen aan de huurders. Gedaan 22 April 1818. Het bestuur der Amersfoortsche So ciëteit sloot nu met Gerrit Kruijff een overeenkomst waarin de bediening en de prijzen nader geregeld werden. 8 Juli 1818. Overeenkomst tusschen Christoffel Ritmeijer, rentenier, Mattheus Antony van Crimpen, apothecar en Jan Herman Christoffel Willenbruch, boekhouder te Amersfoort en Gerrit Kruijff grossier, 1 Oct. 1818—1 Oct. 1821de Kruijff verbindt zich volgens huurcontract van ?2 April 1818 benoodigde meublement te leveren, ballen voor kegelspel, 6 goede kolfballen en 30 kolven, keuken gereedschap, societeitsknecht, oppasser bij 't kegelen. le. De societeitsknechts staan onder de Commissarissen. 2e. De wijnen te koopen bij de aan te wijzen leveranciers, volgens merk en soort. 3e. Geen andere wijnen te leveren dan de overeengekomen. 4e. Thee, koffie, suiker en likeuren worden bij de leden aangekocht, van goede kwaliteit in behoorlijke portie af te leveren. 5e. De kolf en kegelbanen jaarlijks op te maken, waarvoor f 80 aan huurder. 6e-. Kachel in den winter in vertrek n 3 uur aan, waarvoor f 25 's jaars. 7e. Geschillen door Commissie op te lossen. 8e. Ververschingen worden als volgt betaald le. flesch roode wijn, langhals of zwartlak buiten import en onkosten f26 de flesch 24 st., ordinair 18 st., witte wijn of Rijnsche wijn 28 St., 1 glas punch 5'/j St., 1 klein glas dito 3 st., 1 kruik bier 5 St., 1 glas bier 2 st., 1 glas jenever 2 st., 1 glaasje likeur 2 st., 1 persoon thee 6 st., 2 personen 4 St., 1 portie koffie 4 st., 1 kommetje koffie 2 St., per hoofd met meerdere 1 st., kolven 2 st., gebruik 1 korfbal 2 st., voor 't kegelen 1 st., 2 spel nieuwe kaart tot hombre of quadrille 9 st., 2 spel gebruikte 6 St., 1 spel kaarten 2 St., wie niets verteert 1 st., voor licht in een lantaarn tot aan de stadspoort 1 st. Deze overeenkomst is goedgekeurd 8 Juli 1818. Zooals men ziet waren de prijzen nog al hoog voor dien tijd, maar de sociëteit telde ook niet zooveel leden. Men had dus de zaak wel goed ge regeld en betaalde met f 1100 niet te veel huur voor de mooie, ruime bui tenplaats. Ook voorzag men nog in de verhouding van bestuur en societeits knecht. Deze werd ook in 1818 aldus geregeld Instructie voor den Societeitsknecht, opgemaakt door het bestuur lo. hij zal alle leden zonder onder scheid op welwillende wijze ontvangen; wat gewenscht wordt spoedig bezorgen. 2o. Hij zal alles zindelijk houden. 3o. Voor en achterdeuren van het buis zullen des voormiddags te 8 uur geopend worden. Ook de koepel, i. de stoelen zullen voor 3 uur smiddags op banen enz. zijn. 5o. De groote poorldeuren dadelijk bij in en uitlaten der rijtuigen te slui ten ad 2 st. 6o.Het introductieboek bij te houden. 7o. Zijn dienst vangt in den zomer in het lokaal aan om 3 uur n.m. Hij zal de flesschen moeten opentrekken en een kurketrekkerdragen. 9o. enz. hij zal op de boeken letten, de plaats begieten in den zomer, de kachel aanhouden in den winter, voor de Kolfbaan zorgen en overal op tijd zijn, waar hij noodig is en ook de bezoekers, die op afgelegen plekken verkiezen te gaan zitten, bedienen. De knecht moest dus rap en van alle markten thuis zijn. jammer staat er niet bij wat zoo'n Jan maak-al verdiende. Den 14en Juli 1819 was het regle ment niet naar den zin der leden en moest aangevuld worden. Men maakte nu een aanvullingscontract met den Societeithouder dat luidde verkort, als volgt: H. G. Schluiter, C. Ritemeyer en J. H. C. Willenbruch, vertegenwoordigen de de directie der Sociëteit, vergade rende op Randenbroek buiten deze stad, gemachtigd door de leden in hunne algemeene vergadering gehouden 3 Febr. 1818 in den Doelen en Gerrit Kruiff Dzn. medelid, leverancier der ververschingen en verdere huishoude lijke zaken der sociëteit, zijn overeen gekomen in hetgeen hierna volgt: te weten: lo. dat het 5e artikel der overeen komst van 17 Juli 1818 wat betreft de kolfbaan is vervallen van af 30 Maart, maar het artikel van de kegelbaan in volle kracht is gebleven en zal blijven. 2o. Van af 31 Maart zullen volgende nieuwe bepalingen gelden: De kosten van overdekken en leggen der Kolfbaan en aankoop van lampen worden gezamelijk gedragen; ook de baan en het gebouw zijn in gezamelijk onderhoud voor 3 jaren. De opstal der Kolfbaan komt bij opheffing aan Gerrit Kruiff Dzn. Het onderhoud der lampen en van licht, het leveren der kolveren en ballen, het schoonhouden is voor Kruijf, die dan op iedere flesch wijn 30 cent mag zetten. 3o. Koifgeld en baangeld worden ii een gesloten bus gestort; voor iedere partij de helft. Gedaan 3 Sept. 1818. Maar er ontstonden verschillen over den wijn waarom men kolfde. Daarop volgde dan 14 Juli 1819 de Regeling. Er zijn zwarigheden bij 't kolVen om wijn als er meer wijn te goed gemaakt wordt, dan men gebruiken wil. Men heeft dus bepaald, dat lo. de spelers, kunnen volstaan met het nemen van flesch wijn voor een heelen namiddag. 2o. er zal altijd ter instandhouding van de baan om wijn gekolfd worden, de wijn boven het gelag zal bij het eindigen betaald worden. 3o. Voor elke flesch wijn zijn 16 kaartjes af te geven, welke verdeeld zullen worden aan de kolvers; deze zullen kunnen dienen voor betaling van wijn. 4o. Vreemdelingen zullen deze kaar tjes bij leden kunnen omwisselen. Gedaan 14 Juli 1819 Willenbruch, Secretaris der Sociëteit. Hoe de aanneminge van leden toe ging kan men uit het volgende zien Vergadering der leden der Sociëteit op Randenbroeck, geconvoceerd tegen Woensdag 3 Febr. 1819 n.m. 6'/iUur: extra vergadering in den Stadsdoelen op de Boete bij Art. 27 bepaald, om te spreken over 't bedekken der Kolf baan. Aangenomen als lid der sociteit na ballotage op 5 Juli 1823 P. var Rossen controleur der directe belas tingen get. M. Brouwer en C. Retemeyer commissarissen van voordracht voor leden der Sociëteit Randenbroeck en ballontageop 8 Mei 1824 des avonds 7 uur de heeren Lobberegt en Ras: aangenomen met unanieme stemmen 23 Mei 1824 get. Ter Horst, comm. J. A. Gielen, secr. Den 3 Juli 1822 werd Randenbroeck door de gezamelijke eigenaars voor f30000 verkocht aan Theodoris Jo hannes van Lilaar wonende te Amers foort. De eerste jaren bleef de Sociteit nog op Randenbroeck, maar zeer schijnlijk is ze in de jaren na 1824 verdwenen. Randenbroeck is daarna weer buitengoed geworden, wat het nu nog is. Binnenland AUTO-ZEGENING. De Heilige Christophorus, de Chris tusdrager, wordt door de reizigers in het algemeen en zeer in het bijzonder door de Automobilisten en Motorrijders als Patroon en Beschermer aangeroe pen en vereerd. In het Aartsbisdom bestaat, evenals naar ik meen ook in de Bisdommen van 'sHertogenbosch en Roermond, een Broederschap voor Automobilisten en Motorrijders onder de bescherming van St. Christoffel, welke Broederschap Canoniek is opgericht in de Parochie kerk van den H. Fabianus en H. Se- bastianus te Apeldoorn. Het doel is, dat de Automobilisten door als lid tot deze Broederschap toe te treden zich bijzonder stellen onder de bescherming van dezen Heilige, om door Zijn voorspraak zich te be hoeden tegen de gevaren langs den weg, van het steeds grooter en daar door gevaarvoller wordend modern verkeer. De ongeloovige, die zoo spoedig ook „bijgeloovige" wordt, meent zich tegen deze gevallen veilig te kunnen stellen door Mascotten enz. Doch wij, Katholieken hangen in- plaats van deze voorwerpen van bij geloof in onze wagens en aan onze motoren de gewijde beeltenis van onzen Patroon St. Christoffel, en vragen aan de H. Kerk, Haren bijzonderen Zegen, welke Zij in den naam des Heeren uitspreekt over onze moderne ver keersmiddelen alsVliegtuigen, Auto's, Motoren, enz. Dit liturgisch zegen gebed luidt: „Onze hulp zij in den naam des Heeren, Die Hemel en aarde gemaakt heeft. De Heer zij met U en met uwen geest. Zie, Heer God, genadig neder op onze smeekingen en zegen dit voertuig met Uwe Heilige Rechterhand; voeg bij hetzelve Uwe H. Engelen, opdat dezen al degenen, die daarin vervoerd worden, steeds bevrijden en bewaren voor alle gevaren; en gelijk Gij aan den Ethiopiër, op zijn wagen zittende en de H. Schriften lezende, door Uwen Liviet Philippus het geloof en de ge nade verleend hebt, toon ook zoo der weg des Heils aan Uwe dienaren, die door Uwe genade geholpen en steeds op goede werken bedacht, na alle wisselvalligheden van dezen weg en dit leven, de eeuwige vreugden ver dienen te verwerven door Christus onzen Heer." De afdeelingen Utrecht, Amersfoort en Hilversum van den R. K. Bond van Handelsreizigers „St. Christoffol" heb ben het prijzenswaardig initiatief ge nomen, om de eigenaars van Auto's en Motoren van de provincie en om geving in de gelegenheid te stellen op een gemakkelijke wijze hun Auto's en Motoren te laten zegenen, welke zegening zal plaats hebben op Zondag 24 Augustus, des namiddags ten 2 uur op de terreinen van de St. Gertrudis- kerk te Utrecht, Amaliadwarsstraat. Wij twijfelen er dan ook niet aan it zeer vele Automobilisten en Motor rijders aan deze voor hen zoo speciaal geëigende, plechtige zegening zullen deelnemen. HET AMSTERDAM-RIJNKANAAL. In De Tijd concludeert een blijkbaar deskundig schrijver, dat de thans be reikbare, verreweg meest doelmatige oplossing is gelegen in de combinatie Geldersche vallei—verbeterd Merwede- kanaal fRamaer). Uiteraard een en ander gekoppeld aan de normalisee ring van Neder-Rijn en Lek, zooals de minister ook bij zijn Wijk bij Duur stede-plan voor heeft. Die combinatie voldoet aan alle nautische en economische eischenveel meer dan het Wijk bij Duurstedeplan met de bijbehoorende werken volgens het wetsvoorstel. De minister schijnt dat ook wel te gevoelen, als hij in de M. v. T. opmerkt dat het later wellicht toch nog wel tot den aanleg van het Geldersche vallei-kanaal zal moeten komen. Doch als het dien weg uit moet, zou Nederland financieel maar slecht uit zijn en bovendien zou de grond, die noodig is voor den Wijk bij Duurstede- Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Lange strut 84 - Telef. 528 Spedaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- dlgdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. tak 600 H.A. poldergrond in het hart des lands (ter waarde van twee millioen) dan noodeloos zijn ver graven en blijvend aan de cultuur, aan de werk- en woongelegenheid onttrok ken. Evenwel, als het Geldersche vallei-kanaal er later toch zal komen en wij zijn geneigd dat met den ministor te gelooven dan wordt het verschil tusschen het wetsontwerp en hetgeen wij in 's lands belang meenen te moeten voorstaan eenvoudig eene kwestie van tijd en van geld, afgezien de werk- en woongelegen heid op die 600 H.A. SOBR1ETAS. De Federatie van de R.K. Diocesane Bonden tot bevordering der* Christe lijke matigheid en tot bestrijding van het alcoholisme „Sobriëtas" kwam in zeer druk bezochte vergadering te Utrecht in Tivoll bijeen onder voor zitterschap van J. G. Suring, lid der Tweede Kamer, die de vergadering verwelkomde en een terugblik wierp op het groote werk van Mgr. Dr. Alphons Ariëns, die in 1923 de reor ganisatie van „Sobriëtas" reeds uit stippelde en een wijziging der strijd- methode aanbeval, opdat deze meer zouden aanpassen aan de eischen en de omstandigheden van dezen tijd. Spreker noemde deze bijeenkomst de uitvoering van een deel van Mgr. Ariëns' testament. Vervolgens sprak de weleerw. heer Terwisscha van Scheltinga, secretaris der Sobriëtas-federatie te Utrecht over „Nieuwe tijden, nieuwe wegen" en Pater Jacobs over de offergedachte. SALARIS-ACTIE. De groote zaal van den Dierentuin te 'sGravenhage was Zaterdagmiddag tot in alle hoeken gevuld met dames en heeren-leden van de Federaties van R. K. Onderwijzers in Nederland, die naar de Residentie gekomen waren uit alle deelen des lands om te be- toogen voor een betere salarisregeling. BERICHTEN UIT AMERSFOORT De Rijwielbedevaart zal gehouden worden op Zaterdag en Zondag 30—31 Aug. a.s. Opgave tot deelname kan geschie den tot uiterlijk 28 Aug. 'savonds 7 ir bij de volgende adressen: P. W. Beijer, Voorz., Tolliusstr. 5. P. H. Bos, Secr., Krommestraat 49. J. J. Kaspers, Penningm. Nieuwstr. 25. R. K. Oudersvereeniging, afd. v. d. R. K. Bond voor groote gezinnen. Dinsdag j.l. maakten de jongens hun derde uitstapje. Na de H. Mis in de Henricuskerk ging het per fiets naar Valkeveen. Ondanks het ongunstige weer, ging men welgemoed op pad. Over het prachtige fietspad langs de nieuwe verkeersweg Amsterdam-Amers- foort was het doel van de tocht spoe dig bereikt, n.l. de uitspanning Oud- Naarden. In de groote speeltuin konden de jongens hun hart ophalen. Intus- schen was het zonnetje doorgebroken en werd het strand opgezocht. De uren vlogen om en slechts noode keerde het gezelschap weer naar Amersfoort. Donderdag a.s. een fietstocht voor de meisjes naar Valkeveen. Om 8 uur H. Mis in de Henricuskerk, Paulus Borstraat, fietsenbewaarplaats aanwe zig. Kijkt de banden nal

De Eembode | 1930 | | pagina 1