Wij alléén In Amersfoort, koopen persoonlijk alle vlschsoorlon In de Rijksvlschhallen te IJmuldsn. U Is dus steeds verzekerd van de billljkste prijzen en de noodzakelijke kwalltltelts- contrólel Thuisbezorgen zonder verhooging UMUIDER VISCHHANDEL H. GLASTRA Co. N.V. ALLEEN t UTRECHTSCHESTRAAT 40 - TEL. 92 AMERSFOORT HOOFDKANTOOR IJMUIDBN. OPOBR1CHT I «BI IP09 Steeds voorhandenT arbot-tong, Kabeljauw, Schel visch, Schol, Bot ent. Vl8chconserven - warme croquetten en viachkoekjes PROCESSIE KEVELAER. ^Hedenmorgen vertrokken ongeveer 500 pelgrims naar Maria's genade-oord te Kevelaer waaronder de volgende heeren Qeestelljken als geleiders: Deken Fock, Directeur van de Broe derschap; pastoor W. de Jong, Hoog land; pastoor R. Fllpse, Nijkerk; ka pelaan _B.Warndorff, Amersfoort; ka pelaan E. Schweigman, Hooglanderveen en kapelaan B. Veltman, Amersfoort. Priesters als pelgrims: pastoor O. Rentinck, Achterveld; pastoor P. Sand- kuyl, Amersfoort; pastoor B. Oerrltsen, Harderwijk; rector W. Boerma, Amers foort, kapelaan W. Kohlman, Achter veld en kapelaan H. Nintem^n, Wage- nlngen. Aan de zilveren jubilarissen O. Vos, broedermeester Amersfoort, F. J. Kiet- selaar, broedermeester Baarn, Maria v. Kuijl, Wageningen, Qartje Vrijhoek, Hamersveld, Johanna v. Keken, Amers foort, Anna Meinders, Amersfoort en H. v. Beek, Amersfoort, zal de zilveren medaille worden uitgereikt. De heer W. A. J. Peters, maakt de reis naar Kevelaer voor de 61ste maal, en wel 10 maal met Nijmegen, 20 met den Bosch en 31 met Amersfoort. Vrijdagmiddag is tusschen Amers foort en Nijkerk een legervliegtuig, be mand met een luitenant en een onder officier, neergestort. Beide inzittenden bleven nagenoeg ongedeerd. Monteurs uit Soesterberg hebben het vliegtuig gedemonteerd. Een 13-jarige jongen uit Groningen die met zijn moeder hier logeert, is door een vrachtauto overreden en ge dood. Hij vroeg den chauffeur of hij mee mocht rijden, terwijl hij reeds op de treeplank gesprongen was. De chauf feur wilde stoppen om den jongen te laten instappen. Vóórdat de auto tot stilstand was gekomen, viel de knaap van de treeplank, met het noodlottig gevolg dat één der achterwielen over het hoofd reed. Door architect Sikma is namens Huib Holsteijn aanbesteed: het amo- veeren van het perceel Utrechtsche- straat 28 en het ter plaatse bouwen van een winkelhuis. Inschrijvers: Hienekamp f 11.000, Hertzinger en Schimmel f 11450, Blom f 11 575, Brandsen en van Ouwerkerk f 11.900, Jansen f 11.985, J. A. v. Keulen f12.280, Th. T. van Keulen f12.448, Beijer en Schreuder f 12.500, C. van Nieuwenhuizen f 12.533, J. v. d. Brink f13.900, W. Bunnik f16.940. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat zij voornemens zijn den Raad dier gemeente een voorstel te doen tot het onttrekken aan den pu- blieken dienst vaneen strookje grond, deel uitmakende van het Plantsoen Oost, onmiddellijk grenzende aan de zuidzijde van het St. Elizabeth's Gast en Ziekenhuis, ter oppervlakte van ongeveer 8 MJ. Op 29 Augustus om 2 uur zal ten Stadhuize zitting worden gehouden tot het aanhooren van bezwaren tegen dit voorstel. Schriftelijke bezwaren kunnen voor genoemden datum worden ingezonden het adres van den Burgemeester. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth Wilhelmina, d. v. J. de Vries en A. Jacobi jan, z. v. M. van der Spaa en J. Hietkamp Christian Walter, z. v. R. Taekema en M. Kuhl Gerardus, z. v. F. W. Jansen en E. Hagebeuk. 13 Aug. Geboren: Herman, z. v.H. Hengeveld en G. T. Colenbrander Gerrit Herman, z. v. G. C. Pon en C. H. van Leeuwen. GehuwdL. Struik en H. P. M, Mulder. Overleden: Wil- n Eggenkamp, oud 59 jaar, echtgen. n J. Voskuilen. 14 Aug. Ondertrouwd: R. W. Ger ritsen en H. M. Smink J. C. Voort man en G. Schimmel S. de Vries en E. Walg W. F. Kramer en P. M. Schreuder J. J. Wafelbakkeren H. F. Reijnvaan. Overleden: Jacoba Maatje de Pree, oud 56 jaar, echtgen. van J. P. van 't Sant Lambertus Elders, oud 71 jaar, echtgen. van G. J. Ruiter. 15 Ang. Geboren: Theodorus, z. v. W. Hol en C. van den Berg. 16 en 18 Aug. Geboren: Gerhard, v. P. Kempkes en M. Lagemaat Marinus Gerardus, z. v. M. G. jekel en M. J. Plante Antonius Hendrikus Johannes Gerardus, z. v. G. A. Kraaije- nest en J. van Beek. Pieternella Johanna, d. v. G. Brouwer en M. Hol lander Daniël, z. v. D. v. Loveren en D. Landman Hendrikus Jacobus z. v. A. Vonhof en A. Hoenderdaal. Overleden: Jan Hendrik Kruize, oud 13 jaar. Uit den Omtrek In de vergadering van aandeelhou ders der Brandwaarborg Maatschappij Ons Belang, is tot directeur benoemd J. Rovers te Dordrecht. De paartjes, die gedurende de maan den October, November en December hier in het huwelijk zullen treden, heb ben iets te goed, waarop zij zeker niet zullen gerekend hebben. De Prov. Utrechtsche Electriciteits Mij. biedt n.l. gedurende die maanden, aan alle in het verzorgingsgebied der maatschappij te huwen paren een elec- trisch strijkijzer aan. Te Utrecht is geslaagd voor het examen Fransch L.O. J. H. Renes. Voor het examen Hoogduitsche taal (lager onderwijs) is geslaagd mej. J. M. Kylstra. Voor het examen hoofdacte A. L. M. Peet, voor handenarbeid P. Koonen. De inleidingen, gehouden ter Sociale Week te Amersfoort van 7 10 Mei j.l. door dr. G. Vrijmoed (medezeggen schap van den arbeid, Henri Hermans (voortbrengst en behoeften), rector Bots (de groote wig in het bedrijfs leven) en pater Jacobs (Rerum Nova rum en naastenliefde), zijn in druk verschenen als uitgaven van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, Drift 8-12, Utrecht. De architecten Herm. Kroes en Zn. hebben namens het Kerkbestuur te Bilthoven aanbesteed het uitbreiden der R. K. school met één lokaal en een gymnastieklokaal. Van de 16 inschrij vers was laagste de firma Hazelaar Zn. alhier met f25.650. Burgemeester en Wethouders zullen Vrijdag 29 Aug., 10 uur, in de Markt hal aan de Breestraat overgaan tot de openbare verkooping van 21 perc. Grasgewas op aan den Eemmond onder Barneveld Een paar honderd Amerikanen be zochten de eiermarkt en werden door het gemeentebestuur ontvangen. Burgerlijke Stand. GeborenChristina, d. v. J. 'Kuit en E. v. Peppel Rik, z. v. W. Mulderij ert G. v. Wikselaar Gerardus, z. v. C. Doest en J. Bos Fredrika Wil helmina, d. v. M. J. v. d. Brink en A. Baatjes. Ondertrouwd: G. v. Luttik- huizen en J. Pol. Gehuwd: G. v, Bennekom en W. Buurman G. Bos man en D. Ruizendaal G. v. d. Brink en J. v. Veldhuizen W. Mulder en T. v. Drie. Overleden: Engelena van Geerestein, 40 jr., echtg. v. G. Kers bergen Jannetje v. Esveld, 87 jr., wede. v. H. v. Dronkelaar. Donderdagvoormiddag Is de vracht auto van den kippenkoopman K„ uit Hoogland, die onze markt had bezocht, nabij de hofstede „De Mheen" in de sloot gereden. Genoemde koopman was namelijk bij het passeeren van een ander voertuig wat al te ver uitge weken, waardoor beide wielen over den berm liepen, die echter onder de last wegzakte, waardoor de wagen kantelde en in de sloot terecht kwam. Heel wat moeite kostte het, alvorens de heer A. van de Fliert, die met zijn personeel al zoo menig „drenkeling" heeft gered, den wagen weer op den weg had staan, waarna K. zijn thuis reis kon vervolgen. Bun schoten Terwijl L. H. met een auto met koeien op den Nijkerkerweg was, ge raakte de auto in brand. Hij kon de koeien nog redden, maar het houtwerk van zijn wagen verbrandde geheel. De aanhoudende regen maakte het den veehouders zeer moeilijk Door den hoogen waterstand van de zee kon het gemaal niet meer werken. Geheele stukken land stonden blank. Hoogland Te HooglaHd hebben zich in één gezin twee sterfgevallen voorgedaan, die onder geheimzinnige omstandig- Bunschoten en Eemnes gelegen gron- heden plaats hadden. De familie G. den. Nadere inlichtingen door opzich- had tusschen twaalf en één uur het ter Jansen op Birkhoven te Amersfoort [middagmaal gebruikt. Een jongen van en Boefhout aan het Haventje Eémdijk. I vier jaar is om vijf uur in den na middag overleden en daarna stierf een kindivan ongeveer anderhalf jaar. In belde gevallen trad de dood plotseling In. In hetzelfde gezin zijn nog twee kinderen ernstig ziek geworden. De geneesheeren zoeken naar de oorzaak van het geval. Lsusden Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrlka, d. Ouden en M. Steenbeek. Ondertrouwd: W. Schut en T. Stoffelsen. Overleden; Jan D. Struve, 64 jr., ongeh. Nijkerk Zondagmiddag had In de Kerkstraat een aanrijding plaats. Een auto, uit Voorthuizen, reed Mej. N. K., die daar liep, aan en sleurde haar mede. De auto kwam ten slotte met de voor wielen op de stoep bij Rootselaar staande, tot stilstand; Mej. K. lag er toen echter nog onder. Door onmld- delijk toegeschoten hulp werd zij bin nengedragen en hulp ingeroepen. Dr. van Lent en Zuster Voogt hebben het slachtoffer onderzocht en verbonden; het bleek, dat een sleutelbeen gebroken was en dat zij verschillende wonden aan de beenen had. Per auto is zij daarop naar huis vervoerd Op de markt: Aangev. 199.406 eieren f5.50—6.35; 10 schrammen f24—32; 15 biggen f 162293 run deren, melkkoeien f 180—390; vette koeien f 225—4003 schapen f 20—30 24 nuchtere kalveren, slachtkalveren f8—14; mestkalveren f20—32. Putten De sneltrein die Zaterdagmiddag uit Groningen vertrok, kon door het de fect raken van de machine bij Putten niet verder. De achterkomende snel trein uit Groningen, die met het 'oog op de drukte in twee gedeelten was gesplitst, één voor Amsterdam en één voor Rotterdam—Den Haag, bleef dus ook bij Putten staan. Over verkeerd spoor werden de beide laatste treinen naar Nijkerk gebracht. Een locomotief uit Amersfoort heeft den defecten trein met twee uur vertraging opgehaald. De aansluitingen met het Zuiden werden allen gemist. Sto utenburg Burgerlijke Stand: Geboren: Hendrika Arnolda, d. v.J. v. Esveld en G. M. Blom - Gerritje, Ham en K. Lae Ondertrouwd Kuijt. Op den openbaren weg te Leusden is gevonden, een portemonnaie met geld. Inlichtingen bij de gemeenteveld wachter te Hamersveld. Soesterberg Bij het uitgaan van de kerk wilde de zeven-en zestig-jarige van D. van Soesterberg Zondag den Amersfoort- schen weg oversteken, waarbij hij acht sloeg op een uit Amersfoort komende auto. Hij passeerde deze auto voor langs, doch werd plotseling gegrepen door een uit de andere richting komende auto. Het slachtoffer werd zwaar gewond aan het hoofd, terwijl hij voorts een beenblessure opliep. D. werd naar het ziekenhuis te Zeist overgebracht. Soest Donderdagavond werd pastoor Vos- senaar te Soest feestelijk ingehaald vanaf het begin der Soesterbergsche straat. De feestelijke stoet bestond uit een 40-tal ruiters, getooid met de Pause lijke kleuren, de Soester harmonie, de R. K. Vereenigingen met vaandels: Boerenbond, Middenstand, Werklieden- vereeniging en het Gaesbekergildehet R. K. Zangkoor en de Dameszangver- eeniging. Onder muziek en zang arri veerde men aan de pastorie, waar de stoet in den tuin defileerde. De Jubi laris was zichtbaar onder den indruk. De belangstelling van het publiek was buitengewoon groot en het weer hield zich buiten verwachting goed. Vrijdagmorgen werd de jubilaris door veertig bruidjes van de pastorie afge haald onder het luiden der klokken. Aan het altaar werd de jubilaris ge assisteerd door pastoor Schaepman van De Bilt als diaken, dr. Ramselaar als subdiaken en prof. dr. van der Berg als Presbyter-assistens. De feestprediu katie werd gehouden door pastoor Mölder van Soestdijk, Het koor voerde de Messa Regina Martyrum van Licinio Refice uit. Na de H, Mis werd door alle geloovigen een Priesterhulde ge- ingen. Het voltallige College van B i W. woonde de plechtigheid bij. Des middags had in het met palmen •rsierde St. Jozefgebouw de huldiging van den jubilaris plaats. Nadat de R.K. Dameszang en het zangkoor een feest zang hadden gezongen, werd de jubi laris door dr. Rupert, voorzitter van de feestcommissie, gecomplimenteerd waarna hij 't cadeau van de parochie, de voltooiing van den Kruisweg aan bood. De jubilaris dankte aangedaan. Hierna begon de receptie, waar o. a. proken Deketh. Onmiddellijk na afloop der receptie had in den tuin van de pastorie de klnderhutde plaats. Om half vijf celebreerde pastoor Vossenaar het plechtig Lof. Het feest werd Vrijdagavond besloten met een lichtstoet en een serenade voor de pastorie. BIJ de aanbesteding van het bad huis is gebleken, dat zijn ingeleverd 18 biljetten en dat het laagst Is Inge schreven door J. Mets, voor de somma van f24759. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodora Hendrlka, d. v. W. J. Jasperse en P. H. Fransman Hendrika Adrians, d. v. C. R. v. Eijden en P. Weldam Elisabeth Cornelia, d. v. B. v. d. Valk en P. Struljlaart Antonia Cornelia Maria, d. v. J. C. Koelink en C. de Leeuw Maria Margaretha, d. v. A. Hoksbergen en G. A. Stalenhoef Feike Peter Jo hannes, z. v. P. J. Velsen en M. Quast Bartholomeus Johannes, z. v. J. C. Gijtenbeek en J. M. Helsdlngen. On dertrouwd: H. A. v. Bebber en A. C. Hilhorst W. J. Hilhorst en A. Tol boom J. W. A. Wljnacker en G. v. Dorresteln P. J. Roemen en E. M. C. de Heus. GehuwdH. J. v. Putten en C. P. v. d. Brock W. F. Scho- nagen en M. de Boer. Overleden: Cornelia Nap, 4 mnd. De heer J. J. A. de Koning zal binnenkort onze gemeente verlaten, om zich te Oegstgeest te vestigen. Na vele jaren commissaris van politie te Hilversum te zijn geweest, vestigde de heer de Koning zich in deze f meente. In zijn functie als wethouder en raadslid heeft hij steeds op voortreffe lijke wijze de gemeentebelangen van Soest behartigd. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) eerste plaats noodig (e weten, dat het graduale in de volgende twee voor naamste deelen te splitsen is- I. Pro prium de tempore eigen van den tijd (van het kerkelijk jaar) II. Proprium de Sanctis eigen van de heiligen, ni. Commune Sanctorum het alge- meene der heiligen. No. II. Proprium de Sanctis brengt natuurlijk voor niemand moeilijkheid mee bij het opzoeken. In dit gedeelte immers staan met de datum er boven Missen van de heiligen van het ge heele kerkelijke jaar, te beginnen met 29 November begin ongeveer van het kerkelijk jaar, dat aanvangt met den eersten Zondag van den Advent)- (Een uitzondering hierop maken de feestdagen van de heiligen na Kerstmis. Voor het gemak van de zangers zijn deze, evenals in het missaal, geplaatst onmiddellijk aansluitend op het Kerst feest zelf). Sommige heiligen hebben geheel eigen gezangen. Anderen gedeeltelijk, b.v. alleen Introitus. Is dit laatste het geval dan worden de ontbrekende ge zangen zooals Graduale, Offertorium enz. genomen uit III. het Commune Sanctorum het algemeene der hei ligen. In dit commune staat een mis voor een martelaar, voor meerdere martelaren, voor een Bisschop-belijder, voor een belijder, voor een maagd enz. enz., met volledige gezangen. In de zangboeken staat bij de datum en naam van den heilige van den dag altijd met de bladzijde er bij waar de niet- eigen gezangen te vinden zijn. Dat M., Hoewel het referendum door het R. K. Schoolbestuur voor de binnen stad uitgeschreven over het bestaan der zoogenaamde A-school, reeds heeft plaats gehad, wil het mij voorkomen, dat, afgezien van den uitslag, nog wel eenige argumenten tegen het stand- school-instituut mogen gehoord worden. Al is een deel der ouders nog zóó om het type te willen behouden, het lijdt geen twijfel of het gezond verstand zal ten slotte wel den weg wijzen die naar afschaffen leidt, maar die ook moet leiden naar een perfectie der tot dusver op den achtergrond geschoven B-school. Bepaald grappig wordt de situatie wanneer we achteraf zien dat van de 9156 Amersfoortsche belastingaanslagen er 8189 zijn, die inkomens betreffen be neden 3000 gulden belastbaar. Zelfs zijn er 6362 beneden 1300 gulden be lastbaar inkomen 'sjaars. Als bekend mogen we verder veronderstellen, dat in onze gemeente juist onder de men- schen met een gering inkomen, een groot percentage Katholieken schuilt. Is het nu niet zonderling onder deze groepen standsverschil te kweeken op grond van financieel vermogen? Is het geval niet denkbaar dat op de school aan de Breestraat, die door velen helaas nog wordt aangezien als de armenschool, kinderen gaan van menschen, met meer Inkomen dan van sommige ouders, wier kroost de zoo genaamde A-scholen bezoekt? De schoolgeldheffing is uniform ge regeld naar 't inkomen en 't kindertal en niet naar meer of minder bescha ving, of hoog of laag fatsoenspeil. Loopt men, wanneer dit wordt ver geten, niet voortdurend gevaar grof onbillijk te zijn bij de aanwijzing der school, wanneer men de onmogelijke stand-school wil handhaven? Gesteld, dat het schoolbestuur inder daad kosten heeft die niet kunnen worden gedeclareerd bij de gemeente, is dan niet de eenige weg een beroep te doen op de Kath. parochianen, en dan verder zoo te regelen en te beheeren dat geen tekort meer mogelijk is. Nu het toeslag-bedrag zoo verlaagd is, zal het toch wel niet veel opbrengen Intusschen heeft het schoolbestuur de billijkheid betracht door de ouders gelegenheid te geven zich uitte spreken. Met dank voor de plaatsing. Een huisvader- wijst zich dus vrijwel vanzelf. Meer moeilijkheid brengt het met zich mee om weg-wijs te worden in I. Proprium de tempore. Vooral omdat de jongere zangers (en ook vele oudere zangers) de latijnsche termen niet kennen. Daarom zullen we de volgende keer de verdeeling geven van het Pro prium de tempore volgens de indeeling van het kerkelijk jaar met de latijnsche termen er bij. Als we ons dan de moeite geven om die even van buiten te leeren, zhl dat ons van groot ge mak kunnen zijn bij het opzoeken van de Missen We hangen dan niet altijd van een ander af. Gooische Post J. Gregoriana. Voor vele jonge zangers is het heele toer, wegwijs te worden in het Graduale. Eiken Zondag en feestdag op nieuw weer moeten zij over den rug van een ander heen kijken, met de vragende blik: wat wordt gezongen? Daarom heeft het wellicht zijn nut eens een paar regels te wijden aan de inrichting van het Graduale. Vooraf: Waarom wordt ons zang boek „Graduale" genoemd? In de oude christentijden werden steeds de gezangen uitgevoerd vóór in de kerk, op of bij het priesterkoor. Het gezang, na epistel of de les, werd gezongen op de trappen van de ambo of van het altaar. Trap beteekent in het latijn gradusen zoodoende ging men langzamerhand het gezang tus schen epistel en evangelie naar dit woord gradus-trap graduale noemen, in den beginne was dit een heele psalm en dikwijls rijk-muzikaal bewerkt, zoo dat dit graduale het voornaamste gezang der H. Mis werd. Hierin vona men weer een aanleiding om, bij de ver zameling van de kerkstukken, het ge heele boek te noemen naar de naam van het voornaamste daarin voorko- Uit de Land en Tulnbouw-wereld, Nadruk verboden. De tijd van plukken. Het juiste tijd stip van plukken is zeer van belang, omdat daar van afhangt de waarde van het ooft. Heel vaak vindt men in wer ken over fruitteelt den pluktijd der onderscheiden soorten aangegeven, maar die kalender, hoe goed overigens ook, laat ons totaal in den steek, als we niet letten op het weer. Vochtig, triest weer, zonder veel zonneschijn, bevordert wel den groei, maar ten koste der kwaliteit. Slechts de volle zonneschijn verzekert zoetheid, sap rijkheid en geur. We moeten met het oog op den pluktijd onderscheid ma ken tusschen zomer- en winterfruit. Uitgemaakt is, dat appels zoowel als peren, als ze van den boom worden gegeten, niet zoo smakelijk zijn als wanneer ze eenigen tijd hebben liggen narijpen. Perziken en abrikozen daar entegen gebruike men liefst, nadat ze op stam rijp zijn gewordenze kunnen hoogstens I of 2 dagen liggen. Zomervruchten kunnen, rijp geplukt, niet worden verzonden; vooreerst, omdat ze dan licht kneuzen, en ten tweede, omdat daarna steeds door gaande stofwisseling de vrucht voort durend van minder kwaliteit doet worden. Vruchten, die in Sept. rijpen, moeten minstens 8, Octobervruchten wel 14 dagen narijpen. De meeste in October rijpe peren worden tegen het eind van(Sept. geplukt (begin 20 Sept.), terwijl men de appels, welke in die dagen klaar zijn, wat langer kan laten hangen, waardoor ze vaak wat extra langer kunnen worden bewaard. Peren, die te lang aan den boom blijven, worden hard, steenachtig, en verliezen hun goeden smaak en geur. Onze wintervruchten moeten nood wendig veel langer narijpenze moe ten van de boomen zijn, als de vorst invalt, en kunnen dan vaak in geen weken nog worden gegeten. Toch is het ook bij deze opletten. Vooral peren zijn in dat opzicht lastig te behandelen. Worden ze te laat afgenomen, dan zijn ze wel extra groot geworden, maar de smaak heeft er onder geleden. De meeste in Nov. en Dec. rijpe peren moeten worden geplukt in het laatst van Sept. of begin October Ook hier kan worden opgemerkt, dat appels langer blijven hangen dan peren, omdat bij deze het gevaar van hard en steenig worden minder is. ^Waarschuwden we tegen te laat plukken, ook het te vroeg afnemen is minstens even schadelijkals het eerste. Te vroeg geplukt fruit blijft te klein, mist de warme kleuren, rimpelt in de meeste gevallen en heeft niet den rechten smaak. Ten slotte nog een enkele opmer king over het uur van den dag, waarop moet worden geplukt. Voor zomerfruit valt die kort na zonsopgang; er wordt zelfs beweerd, dat vruchten, geplukt gedurende de middagwarmte, minder smakelijk zijn. Dit geldt ook voor de winteisoorten, en daarom plukt men opdat men te meer zekerheid hebben droge vruchten te oogsten. Pootaardappels bewaren. De laatste aren zijn er hier en daar al heel wat jewaarplaatsen gebouwd, waar het zonlicht vrijen toegang heeft. Prof. Wcl- lensiek te Wageningen nam de vol gende bewaarproef met 5 partijen van telkens 100 knollen van de Schotsche Muis. De eerste partij stond bloofaan de werking van het zonlicht, de tweede werd donker bewaard, de andere drie werden belicht met een arga-, een argenta- en een daglichtbrander van 25 watt. Bij de in het donker bewaarde aardappels bleek 4-maaI afspruiting noodig, waardoor gemiddeld 20'/jpct. van het oorspronkelijke knolgewicht verloren ging. Bij de andere vier par tijen bleek geen afspruiting noodig. Het verschil tusschen de door zon en kunstmatig verlichte partijen was zeer gering. Vlschmeel. Dit is tegenwoordig eea belangrijk voederartikel. Men heeft vet arm en vetrijk vischmeel, het eerste is voor hoenders het meest geschikt. De verteerbaarheid van goed vischmeel is vooral van eiwitstoffen vrij hoog, n.l. van 85—90 pet.; ook de minerale be standdelen worden goed opgenomen. Het bekende Slandaard-ochtendvoeder bevat 7 pet. vetarm vischmeel met een gehalte van ongeveer 60 pet. eiwit en 6 pet. vet. Te Beekbergen gebruikte men eenige jaren geleden op de leg- wedstrijden in het meelmengsel 10 pet. vischmeel met goed resultaat. Het zout gehalte moet steeds zoo laag mogelijk zijn, in ieder geval niet boven 4 pet. Kamerplanten reinigt men het best van 't stof, dat zich er op bevindt, en voor de planten zeer nadeelig is, met een hazepoot. Deze is zoo zacht, dat zelfs de teerste uitloopers er niet door beschadigd worden en neemt het stof volkomen weg. De klauwen of nagels aan de pooten moeten vooraf met een nijptang verwijderd worden. Ook ver- zuime men niet, alle vier weken den onderkant der bladeren met spons en water te wasschen. Kerknieuws. AARTSBISDOM UTRECHT. Dr. H. P. J. M. Ahsmann, moderator van het R.K. Lyceum te Utrecht be noemd tot pastoor te Schalkwijk (Utr.) als opvolger van pastoor H. C. Smit, die als zoodanig ontslag heeft aange vraagd. Bij Haaruitval en op plekken waar het haar erg dun wordt, de hoofdhuid een weinig inwrijven met Purol. Doe dit 1 of 2 maal per week; dit mankt haar en haarwortels weer sterken groeikrachlig Gemengde Berichten mende gezang „graduale' Hoe zit nu dit graduale in elkaar? deze gedurende de namiddaguren, liefst Om dit goed te begrijpen is op de nog als het eenigszins winderig is, Maandagmorgen heeft onder Vinke- veen een ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij twee menschenlevens verloren gingen. De heer en mevrouw Z. manufacturier te Breukelen, reden per auto van Vinkeveen naar de plaats hunner inwoning. In de gevaarlijke bocht geraakte de echtgenoote van den heer Zdie de auto bestuurde, plot seling de macht over haar stuur kwijt, waardoor de auto in de sloot reed. De heer Z. werd levenloos opgehaald. Toen men de vrouw ten slotte bevrijd had gaf het slachtoffer nog teekenen van leven. Nabij Venlo is Zondagavond de motorrijder J. in volle vaart tegen een boom gereden. J. zoowel als mej. M., die op de duo zat, werden op slag gedood. Het motorrijwiel is totaal ver nield. Bij Metz is een militair vliegtuig brandend omlaag gestort. Beide inzit tenden, een kapitein en een luitenant, zijn in de vlammen omgekomen. Bij het station Seceleonoe zijn twee sneltreinen, door verkeerden wissel- stand, op elkaar geloopen9 personen werden gedood en 7 ernstig gewond. Het aantal minder ernstig gekwetsten is groot. Op de veiling te Naaldwijk werden vorige week twee reuzen onder het fruit aangevoerd, n.l. een tros druiven van 7 pond en 1ons en een car- bonkelmeloen van 8 K.G. In de omgeving van Parijs heeft het gesneeuwd. In de voorstad St, Ger main en in de nabijgelegen dorpen vielen uren lang dikke sneeuwvlokken, hetgeen sedert menschenheugenis nog nimmer in Augustus is voorgekomen. Op een nacht is te Berlijn een koopman door vier vrouwen overvallen, tegen den grond geslagen en van zijn portefeuille met 100 mark beroofd. De vier roofsters ontkwamen. Bij den aanleg van een tunnel in de nabijheid van Brasof (Roem.) is een rotsblok losgeraakt en naar beneden gestort. Vijf arbeiders werden hierbij gedood, terwijl er één gewond werd. Het dorp Masson is geteisterd door een brand, die 17 huizen endekaiho-' lieke kerk verwoestte. Een vrouw kwam om, twee kinderen worden vermist. De schade wordt op 40.000 pd. geschat.

De Eembode | 1930 | | pagina 2