Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken ■a f. tulp m Koopt ow ScKiijfinochioo Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuiv kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- leeren. Adverientièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen tjjn bt Kantoor on Drokkerl| Lnngogrncht 28 to Amersfoort - Tolefoon 314 Vorichlfnl eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-glro no. 44234 Vier en veertigste Jaargang pBpW Vrijdag 5 Sept. 1930 - No. 46 Leg uw Illusies niet te veel onder een vergrootglas. Epistel en Evangelie. 13e Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Galaten; III, 16—22. Broeders I De beloften zijn toegezegd geworden aan Abraham en zijnen Na komeling. Niet zegt Zij: En aan uwe nakomelingen, als van velen; maar als van éénen: en aan uwen Nakomeling; en deze is Christus. Dit nu zeg ik: een door God bekrachtigd Verbond wordt door de Wet, die vierhenderd en der- lig jaren later gegeven werd, niet krach teloos gemaakt, zoodat de belofte te niet gedaan zou worden. Immers, zoo de erfenis uit de Wet is, dan is zij niet meer uit belofte; en toch heeft God ze aan Abraham door belofte ge schonken. Waartoe is dan de Wet? Om wille der overtredingen is zij ge- Seven, totdat de Nakomeling, aan wien lij de belofte gedaan had, komen zou en zij werd verordend door engelen in de hand eens middelaars. Een mid delaar nu is het niet van éénenGod echter is één. Is. de Wet dan in strijd met Gods beloften? Dat zij verre! Want indien de Wet gegeven ware, als die in staat was levend te maken, dan zou de gerechtigheid waarlijk uit de Wet zijn. Maar de Schrift heeft alles onder de zonde besloten, opdat aan hen die gelooven de belofte zou gegeven wor- nen uit het geloof in jesus Christus. EVANGELIE volgens den H. Lucas; XVII, II 19. In dien tijd, toen Jesus naar Jeru zalem trok, ging Hij door het midden van Samaria en Galilea. En als Hij zeker vlek binnenging, kwamen Hem tfen melaatsche mannen te gemoet, die van verre bleven staan en hunne stem verhieven, zeggende: Jesus, MeesterI ontferm U onzer! Toen Hij hen nu zag, zeide Hij: Gaat en vertoont u aan de priesters! En het geschiedde dat zij, die gingen, gereinigd werden. Een nu van hen keerde, zoodra hij zag dat hij ge reinigd was, terug, God verheerlijkend met luide stem; en dankzeggend viel hij voor zijne voeten op zijn aangezicht neder; en deze was een Samaritaan. Jesus nu antwoordde en zeide: zijn niet de tien gereinigd geworden? en waar zijn de negen? Er is niemand gevonden, die terugkeerde en eer gaf aan God, behalve deze vreemdeling. En tot hem sprak HijSta op, ga want uw geloof heeft u behouden. KANTOORBOEKHANDEL Langestraat 65 to. Krommcstrut TEL. 326 I SCHOOI M TEEKENBlNOODIGOHtOEH Liturgische Kalender. Week van 7—13 Sept. Zondag 7. 13e Zond. na Pinksteren Tijdeigen, Mis Respice, 2e geb. cunctis, 3e naar keuze. Maandag 8. O. L. V. Geboorte, 2e geb. (alleen in stille Missen) Hadrianus. Dinsdag 9. H. Gorgonius, 2e en 3e geb. als Zondag. Woensdag 10. H. Nicolaas vanTo- lentijn. Donderdag 11. H.H. Protus enz., 2e en 3e geb. als Zondag. Vrijdag 12. Mis v. O. L. Vr., Salve als op 8 Sept., 2e geb. v. d. H. Geest, 3e voor Kerk of Paus, Pref. H. Maagd. ze dan nooit tot Jezus gekomen om Hem met een zoo groot geloof en ver trouwen aan te roepen. Van zulk nut zijn ook voor ons dikwijls ziekte en wederwaardighedenze leiden ons naar God, leeren ons bidden en beletten dat wij God schandelijk vergeten. Daar om sprak reeds de profeet Isaias: „Heer! als de kwelling daar is zoekt men U, en als Gij hen straft roepen ze angstig tot U". Uit is de oorzaak waarom God somtijds ziekte, ongelukken en tegen spoed toezendt. Laten wij ons dan in zulke omstandigheden altijd met even veel vertrouwen tot God wenden als deze melaatschen deden I En waarom zouden wij zulks niet doen? De Zalig maker heeft ons immers zoo stellig Zijn hulp beloofd„Voorwaar, voorwaar Ik zeg u alwat gij den Vader in mijnen Naam zult vragen zal Hij u geven". De melaatschen werden niet aanstonds gezuiverd, doch zij volhardden in ge- loovig vertrouwen en werden onderweg genezen. Zoo ook moeten wij, als wij niet aanstonds verhoord worden, den moed niet verliezen maar ons met be trouwen op God verlaten. Dan zullen we zeker op een of andere wijze óf hulp óf vertroosting erlangen. "'aren de tien mannen een voorbeeld geloof en vertrouwen, helaas niet allen waren een voorbeeld van dank baarheid. Slechts één zien we voor de voeten van den Zaligmaker nederliggen om den Weldoener te bedanken. De klacht van Jezus over de ondankbaar heid der negen anderen toont ons duidelijk genoeg hoe onaangenaam Hem dit was. Betuigen wij wel altijd onze dankbaarheid aan God voor de welda den van Hem ontvangen? Hoe menig maal heeft God ons van onze zonden, van de geestelijke melaatschheid onzer ziel, gezuiverd in het Sacrament der biecht, en ons gespijzigd met Zijn Kostbaar Lichaam en Bloed in de H. Communie. Hebben wij daarvoor ook iederen keer onze dankbaarheid be toond? Welk een dankbaarheid zijn we God niet verschuldigd voor al de goederen ons geschonken naar lichaam en ziel, voor onze schepping, onze verlossing en heiligmaking, voor onze roeping en uitverkiezing tot bet Katholieke Geloof enz. Helaas, zoovelen vergeten dan de plicht van dankbaarheid en gelijken op de negen ondankbaren, die niet meer tot hun Weldoener terugkeerden. En toch één van de voornaamste middelen om nieuwe weldaden van God te ont vangen is voor de reeds verkregene God te bedanken. Evangelie verklaring. 13e Zondag na Pinksteren. Volgens de Wet van Mozes moesten allen, die melaatsch waren, zich van de andere menschen verwijderd houden, om hen niet te besmetien. Vandaar dat deze tien mannen, toen zij den grooten Wonderdoener ontmoetten, van verre bleven staan en met luider stemme riepen: „Jezus, Meester, ontferm U onzer". En als iemand van deze ziekte ge zuiverd was, moest wederom volgens de Wet van Mozes eerst door de priesters zijn genezing onderzocht en beoordeeld worden, alvorens hij zich weder in het gezelschap der gezonden mocht begeven. Daarom sprak de Heer: „Gaat vertoont u aan de priesters" Terwijl hun dit gezegd werd, wer den ze nog niet genezen. Dit geschiedde onderweg. De melaatschen toonden hier dus een groot geloof en een vast ver trouwen in de woorden van Jezus. Om dit geloovig vertrouwen werden ze onderweg gezuiverd. Deze tien melaatschen leeren ons, dat wij ons bij tegenspoed beter tot [dwaling te laten zien Het Roode Gevaar. Dat er iets goeds in het streven der socialisten zit, niemand is er die dit kanjloochenen. Maar dat goede is ook in andere stelsels zeker zoo veel aanwezig en zonder de groote [dwalingen daar. Een katholiek, die als katholiek leeft en tracht ais katholiek anderen te be handelen, zal nooit de minste behoefte gevoelen aan socialisme en ook nooit voor anderen een redelijke aanleiding worden, dat ze socialist worden. Het socialisme is geen samenraapsel in zotheden en alle socialisten zijn heusch geen duivels in menschenge- daante. Maar het socialisme is een dwaling, een verkeerde leer met verkeerde mid delen. Daartoe behoeft nog niet alles verkeerd te zijn en daarom kunnen vele socialisten nog wel beter zijn dan hun leer. Het socialisme is een dwaling voor velen een bijzonder gevaarlijke dwaling. Gelijk tegen iedere dwaling, is het beste geneesmiddel ook hier: zorg dat gij uw eigen geloof kent en er naar leeft. Dat is het eerste, tweede, derde middel, maar niet het gemakkelijkste. Doch, om de dwaling beter te kun nen vermijden en om anderen beter te kunnen inlichten, is het noodig, die J te bestrijden. God keeren en ons tot bidden begeven Met personen bemoeien we ons niet. dan in dagen van voorspoed. Waren We hebben het alleen tegen opvat- deze lieden niet in zulke droevige om- tingen, uitingen, woorden en daden, standigheden geweest, wellicht waren' Het is misschien noodig dat te zeggen. Een feit is hetop veel dorpen komt het socialisme binnen door menschen, die niet veel meer hebben dan den buitenkant van het geloof; die ruzie krijgen met een geestelijke, wie weet waarover; met een armbestuur of een rijke. Doch ook, en ik zou willen dat het nooit voorkwam, komt het so cialisme binnen langs den weg van leidende personen, bijv. in den ge meenteraad, die niets en niets doen ais bestuurders voor de minst bevoorrech ten der wereld. Wat voor een katholiek geloof som migen er op na houden, is niet te be grijpen! Ze hebben het zelf nog al goed; en iemand, die het niet goed heeft, inderdaad, mag zijn mond niet opendoen. Dat bestaat. De waarheid verbloemen is niet mijn vak en niet in het belang van wat ook. dezelfde soort menschen treft men ook'de gesteltenis aan, dat ze hard zijn als een kei voor het recht van degenen, die bij hen werken. Dat ze het levensbestaan van den werkman sober mogelijk willen houden. Soms met de reden erbij: ze maken het toch maar op; wat hen absoluut niet aangaat. En wat en dit is het voornaamste hun zooveel guldens meer per jaar oplevert. Dat er wel gevonden worden, die het goed hebben, omdat een ander het door hen slecht had, durf ik helaas niet ontkennen. Daar bestaat een zeer ernstig gebod van naastenliefde en een zeer ernstig bevel: ge zult den werkman zijn loon niet onthouden. Alleen hij, die alle gebuden van God en de H. Kerk vervult, is een goed katholiek. Wie is geen goed katholiek? Die niet zorgt voor zijn werkvolk als ior zichzelf; die niet zorgt, dat hij zelf niet rijk wordt ten koste van zijn volk. Die oorzaak is, dat een ander gezin armoe lijdt door hem. Sommigen denken, dat zooiets alleen geldt voor fabrikanten, of alleen vuor steden. Dat geldt en gaat streng op, voor landbouwers óók; die mogen er gerust over denken, en het gaat ook op voor dorpen. Het katholiek geloof met zijn geboden is niet ge bonden aan plaats of tijd. Zijn er veel afvallige katholieken bij de socialisten? Ja, heel wat. Onder de leiders en onder de leden. Zijn die afgevallen juist door hel socialisme, of waren ze hun geloof al kwijt vóór ze socialist werden? Zeker was een deel reeds afvallig, zeker innerlijk, toen ze naar het so cialisme overgingen. Misschien hingen ze een-tijd-lang uitwendig er nog met een draadje bij; maar dat was dan ook alles. Dat moeten we ook zeggen van degenen, die door het socialisme ver leid, er toe overgingen, om het zware gebod van de bisschoppen te trotsee- ren. iemand, die dat doet, is al een heel eind weg. Of het moet in een oogenblik van opwinding en koppig heid gebeuren. Vóór dat het gebod der bisschoppen bestond, kwam de ondervinding die droeve opvatting bevestigen, dat heel veel katholieken in de socialistische bonden in de socialistische omgeving, kwamen tot geloofsafval. Dat feit geven vooraanstaande sociaaldemocraten ook toe. Eu dit lag heel en al aan de op vattingen, die in die kringen heersch- ten. Ze waren ongeloovig en zelfs vijandig. Grof en lomp traden ze op. Daardoor hebben ze de bisschoppen gedreven tot dien noodmaatregel. Als het uit iets blijkt, dan uit hun pers. De socialistische pers staat inder daad schuldig aan veel waardoor God en Godsdienst, orde, gezag, eerbied voor de overheid, tevredenheid, be rusting in Gods aanbiddelijke beschik kingen, vertrouwen op Gods oneindig goede zorgen voor den mensch kan en zal worden weggerukt uit de harten. En vandaar het streng verbod der Kerk, deze bladen te lezen of te spreiden. Een Katholiek die deze bladen 0 regeld leest en door hooge diepe wetenschap niet vast staat in zijn geloof, verliest tenslotte onvermijdelijk den grootsten schat, die de mensch 6n op aarde èn in den hemel alleen gelukkig maken kan. X. Geestelllke Diefstal. Er werd reeds meerdere malen er op gewezen, dat de quasi-wijdlngcn, welke de theosofische leider Ch. Lcad- beater in de zoogenaamde Vrije Katho lieke Kerk te Huizen toediende, voor den katholiek niet de minste werkelijke 'oeteekeniB hebben, al wordt dan ook de katholieke liturgie nagebootst. Thans brandmerkt de Hervormde Utrcchtsche hoogleeraar in de theologie, prof. dr. H. Th. Obbink, in het „Alge meen Weekblad voor Christendom en Cultuur" de theosofische plechtigheid volgenderwijs „Dezer dagen stond er een bericht in de courant, dat er in de Vrije Ka tholieke Kerk St. Michaël te Huizen een dubbele bisschopswijdinghad plaats gehad. Wat voor degenen die Iets van de Vrije Katholieke Kerk weten, niet onbekend Is, kon opnieuw in het ver slag der wijding worden geconstateerd: men volgt tot in de onderdeelen de inzettingen en de liturgische gebruiken der Roomsch-Katholieke kerk. Er zijn bisschoppen en suffragaan-bisschoppen, er is een vicaris-generaal, er zijn pries ters, diakenen, er zijn de wijdelingen, er is de consecratie zelve, de mis, er is vrijwel geheel dezelfde liturgie, en bij de wijding gaat het precies als bij de Roomschen. Alleen zijn verschillende gebeden en formules vooral die welke ontleend zijn aan het Oude Testament, uit het ritueel geschrapt of gewijzigd. Als men in onze samenleving een paar kippen steelt, wordt men door het gilde van Hermandad bij de kraag gegrepen en desgewenscht achter slot en grendel gezet. Geheel anders is het echter op geestelijk gebied. Daar mag men een klassieke liturgie, die moei zaam elders in honderden jaren ge groeid en gevormd is, zonder blikken of blozen overnemen, en er dan een ■inhoud aan geven, die niets meer met de Roomsch-Katholieke gemeen heeft. Wat men innerlijk abspluut en prin cipieel verwerpt, neemt men naar den vorm, die het onvervreemdbaar gees telijk eigendom der Roomschen is, schaamteloos over. Niet in staat om uit eigen religieuse kracht iets te scheppen dat het stempel van het eigene vertoont, trekt men de kleeren van anderen aan en beweegt zich daarmede op uiterst stichtelijke wijze te midden van devote aanschouwers." De Grondwet. In de Nederlandsche Katholieke Ca techismus wordt deze vraag gesteld: Mogen wij de H. Schrift lezen? En 't antwoord daarop luidt danWij mogen de H. Schrift lezen, als de uitgave kerkelijk is goedgekeurd. Ten onrechte wordt ons wel eens verweten, dat de kerk haar geloovigen algemeen en volstrekt het lezen van den Bijbel verboden heeft. Dit is ab soluut nooit het geval geweest. In de eerste eeuwen der Kerk be stond er zelfs geen enkele algemeene wet, waardoor het lezen van den Bijbei aan zekere voorwaarden werd verbon den. Deze zaak werd eenvoudig aan het beleid der Bisschoppen overgelaten. Die algemeene wet, welke het Bij bellezen aan beperkende voorwaarden verbond, verscheen eerst in het jaar 1546. In die woelige dagen, toen men den Bijbel naar eigen inzichten verklaren ging, toen de overzettingen werden vervalscht en elk kerkelijk gezag werd miskend, toen onwetende lieden met den Bijbel in de hand zich als nieuwe geloofsverkondigers opwierpen, waar door de onbeschrijfelijkste verwarring ontstond, toen heeft de Kerk het noo dig geacht te bepalen, dat de over zettingen van den Bijbel in de volks taal niet zonder verlof der bevoegde kerkelijke Overheid mochten gelezen worden. Met verandering der tijden kwamen er ook verandering in die voorschrif ten. Het bijzondere verlof tot 't lezen van de H. Schrift werd overbodig, ledereen kon weer gerust den Bijbel lezen, mits de vertalingen daarvan naar kerkelijk waren goedgekeurd. En nu de gevaren, vroeger aan het bijbellezen voor velen verbonden, voor bij zijn, nu daarentegen het ongeloof met den dag toeneemt, dringen de Pausen er sterk op aan, dat de ge loovigen weer den Bijbel en bij voor keur de H. Evangeliën lezen zullen. Neen, men kan werkelijk niet blijven volhouden, dat de R.K. Kerk vijandig of minstens gereserveerd staat tegen over den Bijbel. Toen de boekdrukkunst nog niet was uitgevonden, waren het voorna melijk haar monniken die geheel hun leven zaten neergebogen over groote Eierkamenten om den Bijbel letter na etter over te teekenen, om dat Boek, uit heiligen eerbied voor schrijver en inhoud, met kunstige initialen te ver sieren, met schoone teekeningen te verluchten. De taal ook van den Bijbel is de taal der Kerk. Haar feesten bezingt zij met zijn woorden, haar nood en droef heid schreit zij uit in zijn jammer klachten. Haar mysteries weet zij niet betef te beschrijven dan met dc woor den van God zelf, uit dc H. Schrift. Uit de schoonste hoofdstukken van den Bijbel zijn de gebeden getrokken, welke de kerk iederen dag haar dienaren, priesters en kloosterlingen laat ver richten. Wanneer op 't drukst van den dag heel de wereld zwoegt en slooft voor eigen onderhoud, om roem en eer te oogsten, om schatten en rijkdommen op te tasten en daarbij God vergeet, staan daar de monniken en klooster vrouwen In het koor, om aan Ood de hulde der aanbidding te brengen, welke Hem door duizenden cn duizen den onthouden wordt. Als de avond daalt cn dc wereld zich opmaakt om In genot en vermaak zich te verstrooien, zich te ontspannen, dan komen die kloosterlingen wederom bij elkaar om God eerherstel te brengen voor al de zonden, waarmede het ver maak der menschen zoo vaak verbon den is. En als de nacht het gewoel en ru moer der wereld heeft verstild, de tranen der bedroefden heeft gedroogd, 'n oogenblik vergetelheid heeft gebracht van alles wat hoofd en hart der men schen vullen kan, dan zijn er nog zoo vele kloosters, waarin men die rust van den nacht verbreekt om wederom in gebed zich voor den troon van Ood te vereenigen, te waken in dc voor hoven van den grooten Koning. Enwatbiddendiemannenen vrouwen? Zij bidden het psalmenboek van den vorstelijken harpzanger David. Zij ver diepen zich in de wijze lessen, welke in de verschillende uittreksels van den Bijbel hun iederen dag worden voor gehouden. Ook in 't gewone dagelijksche leven harer kinderen sluit de Kerk den Bijbel niet uit. Met Bijbelwoorden wijst zij den doopeling, die zijn Intrede doen wil in Gods Kerk op zijn plicht om als Christen God boven alles te beminnen en zijn naasten als zichzelf om God. Met Bijbelwoorden wijst zij de jeug dige vrouw, die zich voor 't leven met den man harer keuze verbinden gaat, op de gehoorzaamheid aan hem ver schuldigd, spoort zij den jongen man aan zijn vrouw te beminnen met een liefde gelijk aan die, waarmede Christus Zijn Bruid, d.i. Zijn Kerk, bemint. Met Bijbelwoorden houdt de Kerk haar geloovigen de leer van het Evan gelie voor, waarvan iederen Zon- en Feestdag gedeelten in 't openbaar worden voorgelezen, opdat de leer van het Evangelie toch niet zal verloren gaan of vergeten worden. Met Bijbelwoorden vergezelt zij de ziel op haar laatste reis naar de eeuwig heid en troost zij diegenen, die weenend rondom een sterfbed staan. En Bijbelwoorden ruischen over dé geopende groeve, waarin onder het bidden van Zacharias' lofzang hel stoffelijk overblijfsel van haar kind ter ruste wordt neergelegd. En opdat allen met die gebeden der Kerk zouden meeleven en meebidden, beijvert de Kerk zich meer en meer om haar liturgische gebedenreeks, in de landstaal overgezet, onder ■*- loovigen te verspreiden. Zóó en niet anders staat de R. K. Kerk tegenover den Bijbel. Zóó gebruikt zij hem, zóó eerbiedigt zij hem, Want in den Bijbel vindt zij het of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij h. ELZET7AAR KANTOORBOEKHANDEL Q LANGESTRAAT 84 TEL. 528 Licht van den H. Geest, hoort zij de stem van haar Bruidegom Jezus Chi istus, Die leeft cn hecrscht in tijd en eeuwig heid. Woord van haar Vader, ziet zij het Crisis. Prof. Diepenhorst schrijft in „Stem men des Tljds" over de oorzaken der huidige landbouwcrisis. Als twee hoofd factoren noemt hij: de toenemende rationalisatie cn den wassenden protec- tionistischen stroom in het buitenland. Die twee met name hebben de we reldmarkt ontwricht en stellen ook Nederland voor een benauwd probleem. Wat dc rationalisatie betreft, zo ver richt wonderen, maar smijt tegelijk duizenden en duizenden arbeiders op dc keien. Dc spoorwegen van Boston en Maine hebben een rangcermachinc in werking gesteld, die in staat is een mlllioen goederenwagens per jaar zonder hulp van een remmer of rangeerder te ver werken. Alles wordt geleld door één man in den wachttoren, die wagens met een capaciteit van 100.000 ponden op een terrein van 230 H.A. In 225JX» sporen leidt. In de Amerikaansche automobiel industrie presteerden in 1925 30 ar beiders evenveel als 100 in 1914. Philips gloeilampenfabrieken geeft voor de vier hoofdbewerkingen van gloeilampen op 20, 40, 50, 60 presta ties per dag en per arbeider in 1900. Welnu In 1928 is dit 1000,1000,1200, 1000 in enkele jaren lijds, dank zij de rationalisatie, een 50, 25, 30 en 17-voudige vermeerdering der prestatie. Bij de Kwattafabrleken steeg van 1922 op 1928 dc voortbrenging met 30 pet., terwijl het aantal arbeiders daalde van 11 A 1200 tot 940. In Van Gelders papierfabriek ging de productie sedert 1913 met 70 pet. omhoog, terwijl het arbeidersaantal slechts steeg met 20 pc». Ook In den landbouw doet de ratio nalisatie zich meer en meer gelden. In Nederland vooral. Oordeelkundige be mesting, aanwending van stikstoffen, leidde tot verrassende resultaten. Op de machine werd allengs meer ver trouwen gestelduit Groningen kwam het bericht, dat daar de wiedmnchine sterker zal worden geïmporteerd. Dc „regenmaker" Veraart moge met zijn proeven geen klaterend succes hebben, de pogingen van den ingenieur Rle- mens in den proeftuin Westland, om met behulp van electriciteit den plan tengroei te bevorderen, moge nog in een aanvangsstadium verkeeren dat zij werden genomen is een aanwijzing van de vorderingen, die het rationall- seerlngsproces ook in Nederland maakt. Wanneer wij Rusland en China uit schakelen, blijkt dc tarweproductie over heel de wereld in de laatste voor-oor logsjaren 82.3 millioeu ton per jaar te bedragen, terwijl deze in 1928 steeg tot 105.1 millioen. In 1929 werd in Canada 10 millioen H.A. bebouwd met tarwe, tegen 4.5 millioen in 1913. Ook in Amerika, Argentinië en Australië zette het bouwoppervlak zich sterk uit. De uitvoer van deze vier ovorzeesche landen, die van 1909—1913 gemiddeld 14.3 millioen ton per jaar |bedroeg, steeg van 1925—1927 tot gemiddeld 34.7 millioen ton. Van die enorme productie-vermeer dering kreeg ook Nederland zijn deel, ja meer dan zijn deel, evenals van andere voortbrengselen, in wier produc tie gelijke tendenz is aan te wijzen. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort.

De Eembode | 1930 | | pagina 1