Het beste Adres G. KEUNEKE Transpireerende FONGERS pp'w-' voor Daoiestasschon Koffers oo allo soor ten fijne Lederwaren LANSESTRAAT I05-AMERSF00RT BERICHTEN UIT AMERSFOORT Aangewezen voor Zondagsdienst en Nachtweekdienst van 7—13 September Apotheek Cramer, Paulus Buijslaan 93, Telefoon 902. De Zondagsdienst der Amersfoort- sche geneesheeren wordt waargenomen door de artsen M. Kamerling, Utr.weg 35, Telefoon 142; M, A.Duyvis, Utr. weg 145, Telefoon 396; Chr.Eggink, Pr. Frederiklaan 4, Telefoon 221. Jeugdwerk Parochie St. Franciscus Xaverius. Van af Zondag 7 September beginnen weer de jongens en meisjespatronaten, de Jonge Werkman en de Zita Ver- eeniging. Nieuwe leden voor de vers afeeelingen kunnen zich 'savonds7uu Het nieuwe postagentschap, dat gevestigd wordt in de drogisterij „Het Witte Kruis" óp Puntenburg, word I October a.s. geopend. De Weleerw. Pater A. Vogelpoel tot voor kort verbonden aan het St. Alfonsus-Retraltenhuis alhier, is be noemd tot professor aan het Klein seminarie der Paters Redemptoristen op den Berg Nebo te Nijmegen. Benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau kolonel Vrijdag, der veldartillerie en de res. luitenant kolonel Feikema der artillerie. De Oranjevereeniging heeft met de organisatie der feesten veel succes gehad. De druk bezochte receptie, welke door het bestuur gehouden werd in Amicitia, bewees dat men het werk der vereeniging in alle kringen waar deerde. De historische optocht Woensdag gehouden, gaf in negen groepen, vooraf gegaan door twee herauten, een beeld van de wording en groei van de stad Amersfoort, volgens een plan van onzen stadgenoot, den heer van Beurden. In de allegorische afdeeling was een prachtigen praalwagen der Oranjever eeniging, propagandawagens van de jeugdorganisatie en radiovereenigingen. Daarop kwam eert reclameoptocht van vele plaatselijke en landelijke ffrma's. Na een concert in het Plantsoen werden de feesten besloten met een taptoe van tamboers en trompetters door de stad. De étalage-versieringswedstrijd hac tot resultaat: le prijs P. Groenhuizen- Schatorié, K. F. Liethof, N.V. Bakkerij de Gulden Korenaar, Joh. de Heer, L. A. A. v. Hamersveld. 2e prijsfa. Floor en van den Bunt, N.V. Albino Mij., Th. H. Lintsen, L. H. C. Alvers, Joh. Vingerhoets. 3e prijs: H. B. Rouwhorst, G. Len- sink, fa. J. v. d, Rhoer van Dam, C. Burks. J. L. Hoekman. De Kamer van Koophandel en Fa brieken de Geldersche Vallei, houdt een openbare zitting op 12 Sept. Op de agenda komt o.a. voor een voor stel van het bestuur om bij de] regee ring er tegen te protesteeren dat de verruiming van het aantal leerlingen per klasse wel voor gymnasia, H.B.S. en Lycea en niet voor de handels scholen is toepasselijk verklaard. Op 15 Mei j.l. werd het 6-jarig zoontje van v. Br. in de Van Campen- straat door den bakker D. S. dood gereden met de fiets. Op 16 September a.s. wordt deze zaak behandeld voor de Utrechtsche rechtbank. UITSPRAKEN KANTONGERECHT DronkenschapH. G. Soest f 10 of 5 d.; A. v, d. E. Amersfoort id.; H. ten H. id.H. M, F. Soest f 20 of 10 d. H. S. Baarn 7 d. hecht. Rijden op verboden terrein B. V. Apeldoorn f3 of 1 d. Wielrijden zonder lichtY. A. de W. Amersfoort f 5 of 2 d.C. A. id.G. de G. Baarn id.; H. v. d. W. Barne- veld id.; Th. R. Hilversum id.; P. C. Voorthuizen id. Wielrijden zonder belD. v. d. B. Renswoude f2 of 1 d.; G. v. d. C. Ede id.; E. v- D. id.; J. v. S. Scher- penzeel id. Met rijwiel' verkeerd uitwijken: Y. v. d. L. Baarn f2 of 1 d.L. K. Baarn f 3 of 1 d.B. W. Amersfoort id. A. J. J. de B. Soest id.P. K. Scher penzeel f5 of 2 d. Wielrijden zonder reflector: W. S. Baarn f 2 of 1 d. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus - 1 verkrijgbaar bij Apoth. Geen rijbewijs toonen: M. B. Ara sterdam f5 of 2 d.W. W. Amersfoort f 3 of 1 d.A. B. Deventer f 5 of 2 d. Motorrijden met onvoldoende remmen H. B„ Nijkerk f4 of 2 d.; J. B., Hoog land f5 of 2 d.; J. B., Ede id. Motorrijden zonder voldoende ge luiddemping: C. K., Amsterdam f2 of 1 d. Bij kruising weg niet vrij laten: L. K., Bussum f 4 of 2 d. Motc toestel Op motorrijtuig van richting veran deren zonder duidelijk aangevenA. V., Utrecht f 15 of 5 d. Met motorrijtuig verkeerd uitwijken J. H. B., Zeist f60 of 30 d. Te Bunschoten venten zonder ver- - ld. Zomersproeten vnrriwli w'izcr benoemd de heer A. Hllhorit, £,omer»prueieii verdwij- lhan8 onderwljzer te werkhoven. nen spoedig door een pot SprutOl. Bij alle Drogisten Uit den Omtrek Barneveld De prijzen ter markt waren Geld. hamels f 17—24, id. lammeren f 15—22, id. ooien f 13—20, Eng. ha mels f28—39, id. lammeren f26—37, id. ooien 124—34, biggen f 17—24, zeugen f155; eieren aanvoer 1.025.000 stuks, witte kipeieren f6—6.60, bruine f6.60-7 per 100. Hoogland De intocht van den nieuw benoem den Burgemeester heeft plaats op II September a.s. 's Morgens pl.m. 10 uur (N.T.) zal de nieuwe functionaris worden afge haald aan de grens van Hoogland en Amersfoort op de hoogte van de Linie- dijk. Daar zal de stoet worden opge steld. Behoudens kleine wijzigingen, stelt de commissie zich voor als volgt te handelen. De Burgemeester wordt aan het station afgehaald in landauer door de beide wethouders, in hetzelfde rijtuig neemt ook de echtgenoote van de Burgemeester plaats. Aan de Liniedijk zal de Burgemeester worden opgewacht door de Feest commissie en de deelnemers aan de stoet. De fanfare van Hoogland zal zich daar eerst doen hooren. Dan houdt de voorzitter der Feestcommissie zijn welkomstrede. Daarna wordt aan de echtgenoote van de Burgemeester namens de commissie door een van Hooglands meisjes een bouquet aan geboden. De stoet zet zich nu in beweging. Vooreerst de eerewacht te paard. (Allen die aan deze eerewacht kunnen deelnemen, verzuimen niet zich spoedig op te geven bij de volgende heeren H. Boersen, „Coop. Maalderij" en H. v. d. Heuvel „De Hoef"; J. v d. Hengel Gz., „Zevenhuizen"T Schoonderbeek, „Groot Weede" en ir „Concordia". Alle ruiters moeien voor zien zijn van een oianjesjerp). Verder worden deelnemers en deelneemsters met versierde rijwielen verwacht. In verband met de lange tocht heeft de Feestcommissie de deelname alleen open gesteld voor personen boven de 16 jaar. De versierde rijwielen be hoeven zich niet van te voren op te geven. Zij worden alleen verzocht te willen zorgen niet later dan half-10 (N.T.) aan de Liniedijk te zijn. Men trekt onder de opgewekte marschen van Hooglands fanfare over de schit terende nieuwe weg, even zijwaarts langs de voormalige tol Den Ham over naar de Langenoord. Op het groote kerkplein aldaar ontvangt de Burgemeester de hulde van de kinde ren der Chr. School op Den Ham.de R. K. Meisjesschool en de R. K. Jongensschool. Van elk dier scholen zal mevrouw een bouquet worden aan geboden. De tocht wordt voortgezet langs de Heisteeg over De Brand naar Hoog landerveen. Hier zal de Burgemeester de hulde in ontvangt nemen van de kinderen der beide scholen. Ook zij zullen mevrouw hulde betuigen door :n bouquet. In Hooglanderveen zal een half uur rust gehouden worden. Die rust zal gelijk benut worden om het laatste deel van de tocht zoo opgewekt mo gelijk af te leggen. Van Hooglander veen gaat 't naar de Nijkerkerstraatweg naar „Vinkenhoef". Hier houdt de stoet wederom stil om in woord en bloem de hulde der „Vinkenhoevers" aan hun Burgemeester duidelijk te maken. De stoet keert nu terug. Ze gaat Is evenals Purot, door „De Hoef" om langs dejlaan te komen. Bij het gemeentehuis wordt de stoet ontbonden. Het slot van de intocht zal zijn de plechtige installatie In de Raadzaal der gemeente. Welnu, burgers van ons goede Hoogland, zet allen uw beste beentje eens voor. Slaat de handen in elkaar en verhoogt door uw versieringen in uw buurt de luister van de intocht. Steekt allen de vlag uit. Ziet uw werk zoo te regelen dat iedereen blijken van zijn belangstelling kan toonen. Laat Veraart thuis en het slaagt vast. NiJkerK Aan den vooravond van de feeste lijkheden had alhier nog een kleine plechtigheid plaats in verband met het feit, dat de heer S. Th. Smits den dag herdacht, dat hij voor 25 jaren benoemd werd tot koster bij de R. K. kerk. Ons Fanfarecorps heeft den jubilaris een serenade gebracht, begeleid door de besturen van de Burgerwacht, de Oranjevereeniging, beide met hun vaan dels en de commissarissen van het fanfarecorps. Voor de woning van den jubilaris werden eenige muzieknummersten ge- hoore gebracht, waaronder twee cou pletten van het Wilhelmus. De heer Smits bracht dank voor de hulde en sprak de afgevaardigden der corpora ties, waartoe hij in zoo nauwe betrek king staat hartelijk toe. De Burgemeester huldigde den heer Smits voor alles wat hij in het pu blieke leven heeft gedaan, in hel bi zonder voor de Burgerwacht. Ook ver der mocht de jubilaris veel belang stelling ondervinden en een groot aantal bloemstukken en andere cadeaux zullen dezen dag voor hem onvergetelijk maken. Burgerlijke stand. Geboren: Louise, d. v. K.deKievid en C. v. Beek Gijsbertus, z. v. W. v. d- Horst en G. de Graaf Johannes Petrus, z. v. J. A. L. Mentink en C. M. v. d. Heiden. Gehuwd: G. v. Dasier en K. v. d. Born G. Bonestroo en G. v. Hoff. Leusden Op den openbaren weg te Leusden is gevonden een kindermanteltje en een kindercape, terug te bekomen bij B. Wilgenburg Asgat, Leusden. Stoutenburg Burgerlijke stand. GeborenJohanna Anna. d. van J. H. Herder en M. M. Stalenhoef. Antonius Jozephus, z. van A. M. Rue- sink en W. M. Wenting. Overleden: Pieter Klaver, 84 j., wedn. van H. Heerschop. Op den openbaren weg te Stou- tenburg is gevonden, een rijwielbe- laslingmerk, terug te bekomen bij den gemeenteveldwachter. —De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter kennis van belanghebben den dat hij voortaan zijn spreekuur zal l.ouden op eiken Dinsdagvoor middag van 10 tot 12 uur. —Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat gelegenheid tot kostelooze inenting zal worden gegeven en wel: Op Dinsdag 9 September 1930, des n.m. te 4 uur in de openbare lagere school in de Kerkebuurt; Op Woensdag 10 September 1930, des n.m. te 4 uur in de openbare lagere school aan de Beetzlaan; Dat gelegenheid tot het doen nazien der inentingen zal worden gegeven een week later, op dezelfde plaatsen, dagen en tijdstippen. De ouders worden er aan herinnerd hunne trouwboekjes of de geboorte bewijzen der in te enten kinderen mede te brengen. Voorts verdient het aanbeveling de armen der in te enten kinderen vooraf goed met water en zeep te wasschen. Naar wij vernemen zal in de eerste helft van de maand September in de Gemeente Soest weder de gebruikelijke Roode Kruis collecte worden gehouden. Aangezien met de opbrengst van deze collecte hulp zal worden verleend bij eventueele natuurrampen, overstroo mingen en dergelijke, meenen wij goed te doen deze nogmaals in de belang stelling van de ingezetenen aan te bevelen. Met gesloten deuren heeft te Utrecht terecht gestaan de 17-jarige jongen uit Soest, die op 29 April j.l. zijn moeder had vermoord. Onder de getuigen wer den prof. dr. J. Baart de la Faille, trof. dr. L. Bouman en dr. W. G. iillevis Smit als deskundigen gehoord. De officier van justitie mr. Fabius vroeg in zijn requisitoir ontoereken baarverklaring, en op grond hiervan plaatsing in een krankzinnigengesticht, tetwijl de verdachte daarna ter be schikking van de regeering gesteld zou moeten blijven. Als verdediger trad mr. A. J. van Vessem op. De rechtbank zal 15 Sept. a.s. uitspraak doen. Met ingang van 1 October™a.s. is aan de St. Bonifacius jongensschool BUROERL1JKE STAND van 28 Aug.—3 Sept. 1930. Geboren 27. Gerardus, z. v. A. Reijerse en W. Haage, Beetzlaan 69. 26. Jacoba Geertruida, d. Hofsloten M. M. Stalenhoef, Birkstr. 75. 26. Hendrik, z. v. E. Groen en G, Verwoerd, Dorresteinweg 1 27. Cornelia Marrigje, d. v. H. den Ouden en C.M. Meerding, Vosseveldl. 5. 28. Johanna Maria Cornelia, d. v. W. v. Hamersveld en M. van Hofslot, Koninginnel. 77. 26. Johannes Martinus, z. v. H. W. Fulpen en J. P. Peters, Molensti. WZ 3. 26. Martinus Johannes, z. v. H. W. Fulpen en J. P. Peters, Molenstr. WZ 3 29. Theodora Cornelia, d. v. H. Kok en E. Zieltjes. Veenzoom 6. 29. Richardus Cornells, z. v. A. W. Hilhorst en M. v. 't Klooster. L. Brink- weg 52. 1Jan. z. v. J. Lagemaat en M. Klomp, Bakkersweg la Ondertrouwd H J. Köster en E. R. Goedhart. T. v. Barneveld en A. Keijer. Gehuwd: J. Hartogsveld en E. M. Lammerse. G. F. v. Veenendaal en J. M. A. Bauling. Overleden 27. Frans Breure, 48 jr, geh. m. Mast, Kerkpad NZ 17a 29. Jan Tinhout, 70 jr, geh. m. A. M. Leuring, Nieuweweg 31a 27. Lourends Minnes, 69 jr., geh. met C. M. M. v. d. Meij, Duinweg 12. Binnenland BEVOLKINGSREGISTER. Het gemeentebestuur herinnert de igezetenen aan hun verplichting om steeds tijdig ter gemeente-secretarie aangifte te doen voor het bevolkings register. Bedoelde aangifte moet worden ge daan: le. Wanneer men de gemeente gaat verlatenalsdan moet een getuigschrift van woonplaatsverandering (verhuis- biljet) worden gevraagd ter secretarie der gemeente en meegenomen naar de gemeente waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiterlijk binnen twee weken te worden ingeleverd. 2e. Wanneer men zich in de ge meente vestigtalsdan moet men over leggen een getuigschrift van woon plaatsverandering (verhuisbiljet), afge geven in de vorige woonplaats. 3e. Wanneer men binnen de ge meente van woning verandert. Het hoofd van een huisgezin is ver plicht uiterlijk binnen twee weken aan gifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, ook door het opnemen of het vertrek dienst- en werkboden. Verzuim van aangifte kan worden gestraft met hechtenis of geldboete. NIEUWE WEG. De Genie heeft aanbesteed het ver richten van werk: aamheden in verband met de doortrekking van den Rijks straatweg Utrecht—de Grebbe door het fort op de Biltstraar. Raming f 57.000. Laagste inschrijver G. T. van Alem te Utrecht voor f53.344. Gregorlana. Schothorst" in de kom der gemeente in de Steenhoffstraat alhier, tot onder- De liturgie van dezen Zondag is een verheerlijking van het geloof in Chris tus, waardoor Abraham de gezegende voorvader is geworden van den Ver losser en van het geheele christenvolk Epistelwaardoor de melaatschen (de zondaars) van hun onreinheid ge zuiverd worden Evangeliewaar door in één woord, al de armen en noodlijdenden geholpen worden, die hun toevlucht tot God nemen Introi- tns, Graduale, Offertorium). Daarom vraagt de Kerk voor ons vermeerdering van geloof, maar tevens van hoop en liefde, zonder welke het geloof dood en onvruchtbaar is. (Collecte) (Volks misboek Affligem). De groote kracht, waarmede de Heiland ons uitrust, als wij, gelijk een melaatsche, in de H. Biecht gezuiverd zijn van onze wonden, is de heilige Eucharistie. Dit brood is niet met bitterheid vermengd, zooals het brood der uittocht uit Egypte, maar zoet als het hemelmanna uit de woestijnreis. Pantm de coelo dedisti nobis Domine Brood uit den hemel hebt Gij ons gegeven, Heer, liabentem omne delectamenlum et omnem saporern suavitatis dat alle geneugten en het aangename van iedere smaak in zich bevat. De Heer is het, die ons dit brood geeft: dat is de eerste gedachte, die de melodie doet uitkomen. Staande in de Vde Kerktoon en beginnend dus op fa gaat de melodie trapsgewijze fa-fa, sol-sol, la-la, dodo naar boven totdat het woord Dominus-Heet alles ovcr- heerscht. Als men deze zin declameert dan kan men zien hoe trouw deGre- goriaansche melodie het Crescendo van de woordbeteekenis volgt. „Brood van den hemel hebt Gij ons gegeven. Slechts Gij kondet het ons geven. Slechts Uwe wijsheid kon het uitden ken, slechts Uwe liefde het geven. Waarlijk, „deze spijze maakt openbaar, hoe goep Gij voor Uwe kinderen zijl", zooais in het volgende vers van het boek der wijsheid staat. De tweede gedachte luidtvol zoe tigheid is de H. Eucharistie. Het tweede gedeelte laat omne op den tonica klin ken. De tekst is verder veel rijker be st dan we anders in een communie gewoon zijn. De eerste helft werd be- heerscht door de hoogere. De tweede helft wordt ingeleid door een verras sende quintsprong en sluit met een in de Vde toon veel voorkomende Kadenz. Ons heeft de Heer wederom vandaag zijn zoete hemelspijs geschonken Dat is zijn antwoord op ons smeeken en klagen in de Introïtus. Hij vergeet ons niet, verlaat ons niet. Hij komt in ons hart en brengt Zijn vrede, die alle zoetheid omvat. Konden wij Hem dan ken zooals het hoort. De spijze van den hemel moet ons voorbereiden voor den hemel, door een hemelsch leven op aarde. De zoetheid van deze spijze vergoedt ruimschoots wat wij ons moeten ontzeggen, willen we niet van deze wereld zijn. Gooische Post. J. Gemengde Berichten Te Oud-Loosdrecht waren vier watervliegtuigen, afkomstig van het vliegveld „de Mok" aangekomen. Zij waren in de nabijheid van het zwem bassin gemeerd. In den middag zou den de vliegers weer vertrekken. Als eerste vliegtuig startte het watervlieg tuig W 54. Door onbekende oorzaak is het vliegtuig neergestort. Het kwam boven op den springtoren zwembassin terecht. Het toe wel als de springtoren werden ver nield. De overblijfselen kwamen ge lukkig buiten het bassin terecht waar ook zwemmers waren doch niet zoo veel als in het bassin. Het vliegtuig was bemand met een luitenant-waarnemer en een korporaal vlieger. Beiden werden gedood, Op den springtoren bevond zich, toen het vliegtuig daarop viel, een jongen. Deze werd met het vliegtuig in het meer gestort en gedood. De huisvrouw van L. M. te Oud- dorp maakte zich zóó boos op den winkelier KI., omdat zij een cent te veel voor een boodschap had betaald, dat zij den man te lijf ging en hem op drie plaatsen in den linkerarm beet. De man, die geen weerstand bood, werd bovendien tegen den grond ge worpen. Op het vliegveld Waalhaven te Rot terdam is het grootste landvliegtuig ter wereld, de Junker D 38, aange komen. Het toestel bracht een aantal passagiers mede, alle leden Duitsche delegatie voor het Internatio naal Luchtvaartcongres. Te Woerden is ingebroken in het kantoor van de Zuivelvereeniging. Door forceering van een zijraam heeft men zich toegang tot het gebouw verschaft, waarna de zijwand der brandkast werd opengebroken. Een portefeuille met ruim f 5000 aan bankpapier werd mede genomen, benevens een bedrag aan zilvergeld. Een arbeider te Hamburg vond, toen hij van zijn nachtdienst thuis kwam, in de slaapkamer zijn vrouw en zijn 18-jarige dochter dood in bed liggen. Op de lijken waren bloemen gestrooid. Het bleek, dat zoowel moeder als dochter waren doodgeschoten. Om trent de aanleiding tast men in het duister. Gemeld wordt, dat voor het burge meesterschap van Den Haag ernstig wordt gedacht aan de benoeming var mr. J. B. Kan, oud-minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw. Bij Goendoffie (Marokko) is een autobus in een kloof gestort. Van de inzittenden werden er 7 gedood en 6 iar gekwetst. Zondagavond is een trein van de lijn St. Louis—San Francisco ontspoord. Elf personen werden gedood, dertig gewond. Na een onderzoek te hebben ingesteld verklaarde de lijkschouwer, dat het ongeluk veroorzaakt was, door dat er een groote stapel rotsblokken op de rails was geplaatst op een wijze, die toonde, dat hier aan boos opzet moet worden gedacht. Bij een brand in de Chineesche wijk te Liverpool zijn drie Chineesche kinderen omgekomen. Een 17-jarige jongen, die onder Hazerswoude op het land werkzaam was, wierp wat vuil op het terrein van zijn buurman. Deze nam een schoffel en verwondde den jongen zoo zwaar, dat men voor zijn leven vreest. Toen de dienstbode en het 14-jarig zoontje van den heer Van Gestel te Eindhoven met een logétje van het vuurwerk huiswaarts keerden, werden zij door een vrachtauto aangereden. Het zoontje werd gedood; de dienst bode werd zwaar gewond. Twee Fransche vliegers, Costesen Beliontes zijn Maandag van het vlieg veld Le Bourget te Parijs vertrokken voor een oceaanvlucht die ze behouden volbrachten. Van een Congo-Mieslonarls Waarschijnlijk heeft U wel gehoord, dat er Maandag in Antwerpen een hul diging van alle Congo-Missionarissen heeft plaats gehad. Door omstandig heden viel mij de eer te beurt onze Mill-fv" Congregatie officieel te ver tegenwoordigen. Het was werkelijk 'n indrukwekkende huldiging. Daar bleek nog weer eens echt, hoe de Belgische regeering het Missiewerk weet te waar- deeren, door de tegenwoordigheid van Z. K. H. den Kroonprins en een gloed volle rede van den oud-Minister van KoloniSn. Doch U heeft dit alles in de dag bladen kunnen lezen en zal ik U liever iets over den Congo zelf vertellen. Reeds heb ik U al eens gezegd hoe groot ons Congo-gebied is, n.l. 80.000 K.M.3 (bijna 3 maal de oppervlakte van Nederland). Een Apostolisch Pre fect staat aan 't hoofd van geheel dit gebied, n.l. Mgr. G. Wantenaar, ge boren te Soest, en met 21 Priesters en 15 Zusters is de geheele geestelijke zorg, en maar al te dikwijls ook de tijdelijke zorg, van de ruim 500.000 negers van dit gebied aan hem toever trouwd. Al deze negers wonen erg verspreid en tot vóór kor.en tijd trok ken zij van de eene naar de andere plaats. Dit heen en weer trekken was natuurlijk een groot beletsel voor het bekeeringswerk, omdat het dikwijls gebeurde dat, wanneer de Missionaris zijn bekeerlingen van een gehucht weer wilde bezoeken, alle inwoners spoor loos verdwenen waren, zonder achter lating van adres natuurlijk. De reden van dit trekken was dikwijls de onder linge twist tusschen de stammen. Had de eene stam b.v. een andere aangevallen, dan moest er wraak ge nomen worden en trokken ze er op af en rustten niet totdat er „recht" gedaan was. Een andere reden was soms de mislukking van het gewas, omdat dan de booze geesten tegen hen waren. Een eerste werk van den missionaris was dus: werkzaamheden zoeken voor den neger, zoodat hij aan één plaats gebonden was en de oneenigheden tusschen de stammen bijleggen. Maar zoowel het eerste als het laatste was zeer lastig, want de neger is van na ture lui en al werd hem de gelegen heid gegeven te werken op koffie of rubber plantage, het vrije, luie bosch leven bekoorde hem meer en het is dan ook slechts de nood, of nog meer het Christelijk geloof, dat hem tot werken brengt. Danvoortdurend had den de stammen onderling twist, die voortvloeide uit hun opvatting van rijkdom. Wil iemand voor rijk door gaan, dan moet hij een groot aantal aantal vrouwen bezitten; hun rijkdom wordt gemeten naar het kleiner of grooter aantal vrouwen. Zoo gebeurde het dikwijls dat een stamhoofd zijn onderhoorigen opriep om op vrouwen- roof te gaan .bij hun buurstam. Dan weer was de stam verzwakt door het onderling trouwen en moest er, om weer een sterk geslacht le krijgen, v ersch bloed bij gebracht worden, waar toe er weer een rooftocht op vrouwen georganiseerd moest worden; Gelukkig is er nu door de regeering, aangespoord en geholpen door den Missionaris, een eind gemaakt aan dezen wantoestand. Om terug te komen op onze 21 Missionarissen. Deze zijn verdeeld over 7 staties, maar moeien tevens 245 bij staties geregeld bezoeken. Er zijn dus ook maar 7 posten, waar een eenigs- zins duurzame kerk staat. O/eral el ders moet de H. Mis gelezen worden in een negerhut of onder den blooten hemel. Daarom is vooral in onze Missie een draagbaar-altaar bijna onmisbaar. Want u moet niet vergeten dat alle Priesters om de beurt „op trek gaan", d. w. z. twee h drie weken achtereen met de noodige bagage, om de H. Mis te kunnen lezen, om te eten en te slapen, om zich op tijd te kunnen verfrisschen en er op uit te trekken. Dan worden in de verschillende bij staties de H. Sacramenten toegediend, onderricht gegeven en Catechismus examens afgenomen, zieken verpleegd, geschillen bijgelegd etc. Het is juist dan, dat een draagbaar-altaar van het grootste .iut is. Daarom zou ik graag u willen verzoeken mij te helpen in de aanschaffing daarvan. Nog wil ik hierbij enkele lezers of lezeressen bedanken die een gift voor de Missie aan mij gestuurd hebben. Jammer genoeg zijn het nog maar heel enkelen, maar ik hoop toch dat het den volgenden keer meerderen zullen zijn. Zelfs een glas water, ter liefde God gegeven, zal zijn belooning niet missen. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat ik nu van u allen een glas water verwacht. Ik ben wel dorstig, maar alleen naar zielen! En om die dorst te kunnen lesschen, moet ik wel dorst hebben naar Missie-geld! Alles zal ik in dank ontvangen 1 Father j. A. SWILDENS, Tromplaan la, Baarn. Bestand tegen zwaar gebruik

De Eembode | 1930 | | pagina 2