Bel dan op No. 42 Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken N.V. Middenstands-Bank H. ELZENAAR Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pi-jjs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 Kantoor en Drokkerll Langegracht 28 te Amersfoort Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang De €embode Advertentiën 26 cent per regel. Büljjke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Adverteniièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen ztfn bezorgd. Verschijnt eiken Dinsdag- an Vrijdagmiddag - Post giro no. 44234 Dinsdag *9 Sept. 1930 - No. 47 Het vierkant voorop stellen van de rechtvaardigheid bij de sociale vraag stukken. doet stelling nemen tegen den oogendienst van hen, die uitbuitende bezitters in het gevlei komen, en legt ieder Katholiek den plicht op, om naar best vermogen mede te werken aan het opbouwen van een sociaal huis, waarin de mensch niet langer door het geld de slaaf van de machine is. Pater Beuns S. J. Het Beursspel. In „Schonere Zukunft" schreef de socioloog Pastor Hafele onlangs, dat de gecompliceerdheid van de beurs en haar werkwijze een zedelijke beoor deeling zeer moeilijk maakt. Voor alles moet men vasthouden aan een fundamenteel onderscheid lusschen individueele en openbare mo raal. Want het blijkt, dat de meeste beursmanipulaties volgens de maat staven van de individueele moraal heelemaal niet verkeerd zijn. Een beurs speculant of makelaar kan zich sub jectief van alle schuld vrij wanen, ter wijl toch zijn werk objectief ten zwaarste te veroordeelen is. Voor de objectieve beoordeeling stellen we vast, dat het wezen en de wortel van het kapitalistische beurs- wezen onchristelijk zijn. Hier wordt bedoeld, de grenzelooze winstbegeerte, die het bestaansmotief is van de te genwoordige beurs. Een zeer hard oordeel. Maar om te bewijzen, dat het moderne beurswezen, zooals trouwens de geheele kapitalistisch-speculatieve geest, voortkomt uit de grenzelooze winstbegeerte, behoeven we slechtste denken aan de stellingen van Sombart en van andere niet-katholieke geleerden en wereldbeschouwers, die geen mora listen zijn, en daarom niet te straf zullen oordeelen. Sombart geeft als hoofddoel van den ontwakende kapitalistischen geest aan snelle verrijking, geldmakcrij, en brengt zelf nadrukkelijk naar voren, dat het doel heelemaal niet meer is zooals vroegerhet verdienen van een levens onderhoud, maar dat het verdienen van geld het doel in zich is geworden. De winstzucht van de speculatie in het beursverkeeriszoo groot dat ze nergens voor terugschrikt behalve voor den strafrechter. Men behoeft slechts een maal de typen van menschen te zien wier voornaamste arbeidsveld de beurs is, en men weet reeds genoeg van den geest of van de geesteloosheid, waar uit zij leven. Men moet niet zeggen, dat ieder, die op de beurs] handelt, van grenzeloos winststreven bezeten is, maar dat het beurswezen als zoodanig uit dezen geest leelt en door zijn hoofdvertegenwoordigers in dezen geest wordt opgevat. De katholieke moraal veroordeelt niet het streven naar rijk dom op zich; rijkdom die goed besteed wordt is geoorloofd, hoewel hij zijn bezitter in sommige gevallen aan groot geestelijk gevaar blootstelt. Wordt de rijkdom echter als doel nagestreefd, om wille van zichzelf, of om wille van het genot en van de macht, die hij verleent, dan is dit streven aan den Christen niet geoorloofd. Wie de mo derne kapitalistische verhoudingen, et de beurs in het bijzonder, kent zal wel weten dat het thans meestal niet te doen is om een verdienen van een levensonderhoud, maar dat het wedren is naar goud en geld, omdat in de kapitalistische economie diegene den grootsten invloed bezit, die de sterkste financieele macht achter zich heeft. De beurs kan er zich ook niet op beroepen op een bijzondere wijze de cultuur te bevorderen. De speculatie staat, zooals zij zich zuiver laat zien noch objectief noch subjectief ir nautoe betrekking tot de cultuur. Vanzelfsprekend bedoelen we ab soluut niet dat alle speculanten gelijk te stellen zijn met roofridders en al chimisten. De kapitalist, die thuis blijft, en in commissie voor zich laat specu- leeren, staat los van iederen bepaalden tak van cultuur, van ieder cultuurgoed van iedere onderneming. Wellicht weet hij niet eens, tot welke productie zijn kapitaal meewerkt, misschien wel tot een zoodanige, die aan de grootste moreele en materieele wancultuur hulp verleent. Het feit, dat aan de beursspeculatie geen moreele verdienste ten aanzien van de cultuur kan worden toegekend, verdwijnt niet door de overweging, dat zij (die speculatie) de bron is van buitengewone werkkracht en arbeid. Er moet worden vastgesteld, dat die eigenschappen in de eerste plaats door de beurs aangekweekt worden omdat de moderne, buitengewoon fijne en gecompliceerde techniek van het za kenleven, dit zonder meer vordert, en zonder deze eigenschappen zelfs niet functioneeren, dus uit motieven van ijzeren noodzaak en eigenbelang. An ders zou het immers niet voor kunnen komen, dat dezelfde zakenkringen dik wijls juist volgens de tegenovergestelde eigenschappen handelen, wanneer maar het woord of de openlijke betiteling „bedrieger" e.d. vermeden worden; dat oneerlijkheid onverschillig beschouwd wordt, of zelfs als buitengewone zaak kundigheid geprezen wordt, wanneer het iemand maar gelukt uit een con currentiestrijd als overwinnaar te voor schijn te komen. In zooverre de beursspeculatie louter kansspel is en absoluut geen arbeid is, dus een arbeids-loosjinkomenjver- schaft, in zooverre is ze zonder meer moreel te veroordeelen. KANTOORBOEKHANDEL I F. <fl. TULP i Lanjjesfraat 65 to. Krommestraat TEL SCHOOI- EU TEElEKBENOODieOHtDEII voor alle inrichtingen van onderwijs Binnenland worden gezorgd, dat weilanden waar ziek of verdacht vee loopt, duidelijk kenbaar zijn. Voor zoover dat maar eenigszins met de eischen van het bedrijf overeen te brengen is, dient men er voor te zor gen, dat de laatste 14 dagen dus na 8 September geen vee wort# verweid. Immers als kort voor de oefeningen vee wordt verweid, kan de besmetting plaats vinden doordat terreinen, waar tijdens de oefeningen geen vee loopt, worden betreden. De bekende mond- en klauwzeer- borden zullen door de zorg van de burgerlijke autoriteiten in grooter aantal dan tot dusver worden geplaatst in de besmette weiden. Dit alleen is echter niet voldoende. De hierboven bedoelde terreinen kunnen nog duidelijker ken baar worden gemaakt, indien door de veehouders zelf langs de rand hier en daar stroowisschen worden geplaatst. Men plaatse deze dus vooral daar, waar de gesteldheid van het terrein dit het meest noodzakelijk maakt. Vooral op een bedekt terrein zal men ze op niet te groote afstand moeten plaatsen. Alleen wanneer op deze wijze de noodige steun wordt ver leend, zal de kans op verspreiding werkelijk tot een minimum worden teruggebracht. ieder veehouder kenne dus zijn plicht! Men bedenke evenwel dat het uit sluitend gaat om de door den Vee- artsenijkundigen Dienst de laatste 14 dagen voor de oefeningen, derhalve na 8 September, besmet verklaarde weilanden. Op andere weilanden se men dus geen stroowisschen. VOORKOMING VAN DE VERSPREI DING VAN MOND- EN KLAUWZEER BIJ DE A.S. LEGEROEFENINGEN (22—25 September). Van 22—25 September zullen groote militaire oefeningen worden gehouden binnen een gebied, dat ongeveer be grensd wordt door een lijn, gaande vanaf Amersfoort oostwaarts langs de spoorlijn tot Stroe, vervolgens in Zui delijke richting over Harskamp tot Ede, vandaar langs de spoorlijn in N.W. richting tot Lunteren en vervolgens in W. richting (langs Goorsteeg, Brink- landerweg, enz.) over Renswoude, Scherpenzeel en Woudenberg en ver volgens in N. richting vanaf paal 91 bij Heischoten naar Amersfoort. Verder zullen troepen zijn gelegerd in de omgeving van Voorthuiznn en in de omgeving van Zeist, Rijsenburg en Driebergen. Het spreekt vanzelf dat een ver plaatsing van troepen dooreen gebied, waar nogal wat mond- en klauwzeer heerscht, een groot gevaar kan ople veren voor de verspreiding van deze ziekte. een bespreking, die plaats heeft gehad door vertegenwoordigers van het Bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond op het Departement van Defensie, bleek men van deze zijde gaarne bereid om in overleg met den Veeartsenijkundigen Dienst voor zoover dit in het ver mogen van de militaire autoriteiten ligt, maatregelen te treffen, waardoor de kans op verspreiding zoo klein mogelijk wordt. Van belang is hierbij, dat de mili tairen zich niet rechtstreeks van hun woonplaatsen naar het gebied begeven, waar de oefeningen plaats hebben, maar zij zullen zoowel vóór als na de oefeningen eenige dagen in de kazerne vertoeven. Verder zal inkwar tiering speciaal op boerderijen tot een minimum worden beperkt en zal deze, zoo zij als gevolg van de weeromstandigheden noodzakelijk mocht zijn, niet plaats hebben op hoeven, waar mond- en klauwzeer heerschi. Tenslotte zal na afloop van de oefeningen het schoeisel van de militairen worden ontsmet. Tijdens de oefeningen zal, voor zoo ver dat maar eenigszins mogelijk is, het bel reden van terreinen, waar ziek of verdacht vee loopt, worden voorko men. Daar er van de zijde van de militaire autoriteiten dus alle mede werking bestaat, ligt het zeker op den weg van de veehouders om ook hun nerzijds maatregelen te nemen, waar door deze goede bedoelingen ook werkelijk het volle effect zullen hebben. In de eerste plaats is het dus noodzakelijk, dat zij zoo weinig mo gelijk in aanraking komen met de militairen en verder dient er voor te DE KATHOLIEKE VERKENNERS. Welpenleidfstjerscursus. Voor leekenleid(sl)ers, die het mooie apostolaat van jeugdleiding in de jonge en frissche Katholieke Verkennersbe weging ter hand willen nemen, wordt een welpenleid(st)erscursus van vier dagen georganiseerd. De cursus wordt gegeven Zaterdag en Zondag op 20, 21, 27 en 28 September te Utrecht. Door het volgen van de cursus ver plicht men zich tot niets. De inschrij- vingskosten bedragen f6.50. Men kan zich opgeven en inlichtingen vragen bij den Diocesaan Commissaris W. E. Froger, Hugo de Grootstraat 23 Den Haag en bij den Adj. Comm. J. J. P. Boozeman, J. :W, Frissotr. 2 Utrecht. Opgave uiterlijk tot 16 September. Waar er momenteel een groot gebrek is aan goed gevormde jeugdleiders, vooral op verkennersgebied, wordt deel name ten zeerste aanbevolen. De cursus geeft de noodige training om een welpen- horde te beginnen. Practijk en theorie wisselen elkaar af. Bijzondere zorg wordt besteed aan de godsdienstige vorming. Moge een ruime deelname aan deze cursus bewijzen, dat ook hier de „nieuwe banen" gevolgd worden, tot heil de jeugd. HET GOOI. In de bestuursvergadering van „Stad en Lande" is men tot overeenstemming gekomen omtrent de oppervlakte var het in het Gooiland te vormen natuur reservaat. Hiertoe zullen worden verkocht 1530 H.A. heide en bosch, inbegrepen de heide bestemd voor de zanderij van de Spoorwegen en de 94 H.A. bosch bij het Hilversumsche Waschmecr. De ge meentelijke bestuursleden verklaarden zich er mede accoord, dat de Gooische gemeenten afstand zullen doen van haar in artikel 37 der Erfgooierswet toege kende rechten tot naasting der over blijvende 200 H.A. bij ontbinding tot de helft der getaxeerde waarde. Met algemeene stemmen werd be sloten de algemeene vergadering voor te stellen den verkoop der 1530 H.A. onder deze voorwaarden voor twee millioen goed te keuren, mits kapitaals- uitkeering wettelijk wordt mogelijk ge maakt. VLOOT-AGITATIE. Het Bestuur der R. K. Staatspartij verspreidde een proclamatie aan de Katholieken van Nederland, waarin op de onwaarachtigheid der socialistische actie ten aanzien van Minister Decker's vlootvoorstel wordt gewezen, terwijl tevens wordt gezegd, dat de R. K. Staatspartij thans geen officieeel partij standpunt kan vaststellen, omdat de beoordeeling van de vraag, of het voorstel der Regeering in overeenstem ming is met ons program, zaak is van de fractie's der Tweede en Eerste Kamer; de uitslag van dit beraad mag niet door eenige partijinstantie van te voren worden voorgeschreven. In zijn memorie van antwoord ont kent minister Deckers met den meesten nadruk, dat het regeeringsvoorstel lijn recht in zou gaan tegen de uitspraak, in 1923 door de Kamer gegeven met betrekking tot de toen aanhangige Vlootwet. Toen was het wel degelijk de bedoeling der regeering, dat de samenstelling van de noodig geachte vloot bij de wet zou worden vastge steld en aanbouw der geheele vloot binnen enkele jaren zou geschieden. Tevens [zou een vlootfonds worden ingesteld, aangezien aanbouw van die vloot uit de jaarlijks beschikbaar te stellen bedragen binnen den in die wet bepaalden tijd niet mogelijk was. Thans echter wordt aangegeven hoe men geleidelijk kan komen tot het scheppen van een materieel-reserve voor het Nederlandsch eskader in Oost-Indië, vernieuwing van het ver ouderde materieel in Nederland en het bouwen van een vaartuig voor den dienst in West-lndië, een en ander geheel te bestrijden uit de jaarlijks beschikbaar te stellen bedragen voor aanbouw. De regeering is van oordeel, dat met inbegrip van de thans aangegeven reserve de vlootsterkte zal beantwoor den aan het in de Troonrede 1929 genoemde strikt noodige voor hand having van de onzijdigheid van den staat. Meer wordt niet gevraagd en meer zou de regeering ook niet wenschen. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Nu door het college van Burge meester en Wethouders op den wette lijk vastgestelden tijd de begrooting van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1931 aan den Gemeenteraad is gepresenteerd, lijkt het ons niet dienstig in korte trekken uiteen te zetten, waarop de gemeentelijke be grooting grootendeels berust. De begrootingspolitiek stelt zich ten doel om na te gaan in welke behoef ten van de gemeente moet worden voorzien en op welke wijze de kosten, aan bevrediging dier behoeften ver bonden, kunnen bestreden worden. In tegenstelling dus tot privaatrech telijke lichamen wordt bij publiekrech telijke lichamen, zooals de Staat, de Provincie en de Gemeente de nering naar tering, in plaats van de tering naar de 'nering gezet. Indien men zich van de taak, welke de gemeente krach tens haar roeping in het maatschap pelijk bestel heeft te vervullen, nauw keurig rekenschap geeft, behoeft men zich daarover niet te verwonderen. De gemeentebesturen beoogen i mers niet het maken van winst gelijk handelsondernemingen doch hebben de verzorging van de meest uiteenloopende belangen der burgers tot eenig doel. De gemeentelijke overheid richt zich derhalve op de eerste plaats op dat gene, dat ter bevordering van het al gemeen welzijn noodzakelijk en ge- wenscht, om zich pas daarna reken schap te geven van de wijze, waarop de benoodigde financiën moeten wor den verkregen. Dit beteekent natuurlijk niet, dat de gemeentebesturen zich niet om de finan ciën behoeven te bekommeren, het is juist de regeling van het financieel be heer, welke den opzet vormt voor iedere begrooting. De jaarlijksche begrootings-behande- ling zou men kunnen splitsen in een negatief en een positief bestanddeel. Het negatief bestanddeel bestaat dan in de algemeene beraadslagingen, in de besprekingen van het beleid van het gemeentebestuur over de afgeloopen periodein een crilische bespreking over de houding, welke naar het inzicht der leden van den Raad, het gemeente bestuur voor de toekomst heeft in te nemen. De begrootingsdebatten, welke aan het positieve bestanddeel, w.o. ver voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Oracht.no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3pet. ten, zelf voorafgaan, vormen een be langrijk bestanddeel der jaarlijksche begrootings-behandeling. Van de algemeene beschouwingen kan dan ook veel invloed uitgaan ;op het begrootingsontwerp van volgende jaren. De invloed van den Raad op de leiding der gemeente is niet gering. B. en W. zijn aan den Raad ver antwoording schuldig en hebben des- gewenscht alle door den Raad ver langde inlichtingen te geven. Het onweerlegbaar feit, dat de Ge meenteraden het terrein hunner werk zaamheden sedert jaren niet weinig vergroot hebben is het noodzakelijk gevolg geweest van den nieuwen tijd- -aest. Dringend gewenscht is echter steeds een sluitende begrooting, maar ook.... een niet overdadige schuldenlast. En wel omdat een overdadige schul denlast elke vrijheid van beweging in de tijden die komen, vernietigt en een stilstand zou doen intreden die metter daad achteruitgang zou beduiden. T. G. GODSDIENSTONDERWIJS. Voor het geven van Godsdienst onderwijs aan de Katholieke Kweeke- lingen der Rijkskweekschool v. Onder wijzers en Onderwijzeressen is even eens aangewezen de Weleerw. heer Kapelaan W. J. de Jong. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Te lef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- dlgdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. Als opvolger van den Weleerw. heer Beltman voor de functie van geestelijk adviseur der R. K. Werkliedenvereeni- ging is aangewezen de Weleerw. Heer W. J. de Jong. SPORTDAG. Het programma van den A. B. v. L. O. Sportdag, welke gehouden wordt op Zaterdag 13 September a.s. op het terrein aan den Leusderweg is als volgt samengesteld": 1. Algemeene Vrije Oefeningen. 2. ToestelturnenBrug voor Dames. Ringen voor Heeren. 3. Demonstratie openluchts. leerlingen der openluchtspelcursussen v. d. A. B. v. L. O. en door de leden van Rood Wit. Gedemonstreerd wordt Grensbal, Slingerbal en Volleybal. 4. Serie's 4 X 100 M. Heeren. Serie 4 X 80 M. Dames. 5. Toestelturnen: Ringen voor Dames. Rekstok voor Heeren. 6. Serie's 4 X 100 M. Gemengde estafette. Serie's 4 X 80 M. Juniores. Serie's 4 X 80 M. Meisjes. 7. Vrije oefeningen, uit te voeren door de Vereeniging Jonge Kracht. Brugturnen Heeren. 8. Finale diverse, estafetteloopen. 9. Finale der handbalcompetitie v. d. B. v. L. O. De opstelling der deelnemende ver- eenigingen zal plaats vinden op den Hof, vanwaar precies drie uur wordt afgemarcheerd naar het terrein. Een muziekcorps heeft medewerking toe gezegd. Aan dezen sportdag wordt deelge nomen door de vereenigingen Wilhelmina, Excelsior, Victoria, St. Hubertus.Jahn, Rood-Wit, Jónge Krach}, Muziekvereen. R.O.G., Korfbalvereen. „Amersfoort". Voor estafetteloopen zijn fraaie prij zen beschikbaar gesteld. Als secrelaris-penningmeester van den Amersf. Bond v. Lich. Opvoeding is opgetreden de heer W. C. Ooster man, Blankenheymstraat 29, die tevens het secretariaat van de Expi. Comm. Birkhoven" waarneemt. Donderdag 18 September a.s. zal Amersfoort's Mannenkoor een concert geven in de Infanterie-kazerne voor de militairen die in verband met de herhalingsoefeningen hier gelegerd zijn. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen is benoemd tot gedelegeerde van de Nederlandsche regeering bij het 7e internationaal congres voor de Geschie denis der Geneeskunde, dat van 22 tot 27 September 1930 te Rome zal worden gehouden, dr. F. C. Unger te Amersfoort. Tot lid van de Raads-commissie voor wetgeving werd door den ge meenteraad benoemd de heer Van Galen Last en tot zijn plaatsvervanger de heer IJ. Baan. Voorls werden benoemd tof plaats vervangend lid der gemeente-bedrijven commissie de heer Van Tellingen; tot lid der financieele commissie de heer Baan, tot plaatsvervangend lid der commissie voor de reiniging: de heer Van Tellingen; tot lid der Raadscom missie voor onderwijs de heer Baan. Door den gemeenteraad werden benoemd Tot bestuurslid van de Nutsspaar- bank notaris Klaassen. Tot tijdelijk leerares in de wiskunde aan het gymnasium Dr. Johanna Marx te Deventer. Tot tijdelijk leerares in de oude talen aan het gymnasium Dr. N. Schepp te Scheveningen. Tot tijdelijk leeraar in 't Hebreeuwsch aan het gymnasium Dr. F. C. Unger. - Amersfoortsche R. K. Spaarbank. Verslag over de maand Aug. 1930. Per 31 Juli '30 totaal verschuldigd f311.744.71 Gedurende Aug. '30 ingelegd - 10.822.85 f 322.567.56 Het laatste gemeentelijk concert in rdit seizoen door de Amersf. Muziek- staaif wordt de beslissing over de ge-1 vereen, wordt hedenavond om 8 uut raamde voorgedragen begrootingspos-1 in het Plantsoen gegeven. Gedurende Aug. '30 terugbetaald - 7.302.29 Totaal f 315.265.27 Boekjes per 31 Juli '30. Totaal afgegeven 2713 nog in om loop 2147. In Aug. afgegeven 11 totaal nog in omloop 2158.

De Eembode | 1930 | | pagina 1