Wij altéén in Amersfoort, koopen persoonlijk alle vischsoorlen in de Rljksvlschhallen te IJmuiden. U is dus steeds verzekerd van de blllljkste prijzen en de noodzakelijke kwalititeits- contrólel Thuisbezorgen zonder verhooging IJmuider Vischhaodel H. GLASTRA Co. N.V. ALLEENUTR.8TRAAT 40 - TEL. 92 AMERSFOORT HOOFDKANTOOR IJMUIDEN - OPOERICHT 1 MEI 1909 Steeds voorhandenTarbot-tong, Kabeljauw, Schelvisch, Schol Bot enz. Vischconserven. Warme Croquetten en Vischkoekjes GEMEENTERAAD. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd overgegaan tot installatie van het nieuw benoemde lid van den Raad, den heer Y. Baan. Nadat de Raad besloten had, niet in te gaan op het verzoek tot heropenen der discussie over de Radio-concessie, werd bij herstemming over het voor stel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. Amersfoortsche Radio- Centrale, voor het inrichten van een alarmeerinrichting ten dienste van de brandweer en de politie, aangenomen. Aan den heer G. A. L. Spelberg werd eervol ontslag veleend uit de betrekking van hoofd school U.L.O., met dankbetuiging. Het voorstel van B. en W. om espe ranto op te nemen als facultatief leer vak in het programma van onderwijs der Handelsschool, werd op verzoek van den heer Spiekermann aangehouden. Tot ingebruikgeving van 3 lokalen van het gebouw J. van Oldenbarne- veltlaan aan de Amersfoortsche School- vereeniging werd besloten. Het advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van ver schillende adressen met betrekking tol het maximum aantal vergunningen Drankwet, werd aangenomen. De heer Spiekermann vreest dat bij daling van het aantal vergunningen toename van clandistien tappen, en de heer Hehenkamp, sterk tegen misbruik, vindt 45 vergunningen voor een stad als Amersfoort te weinig. De heer van Tellingen wijst er op dat, komt een fatsoenlijke vergunning- houde te overlijden, de vergunning verdwijnt, -wat niet in het belang is van de weduwe. De Voorzitter wijst er op, dat dan bij een kwade vergunning de zaak ook blijft voortbestaan. De zaken die clandestien verkoopen stellen niet eens prijs op een vergun ning. want dan moeten ze ook nog vergunningsrecht betalen. Het 2 tegen 1 systeem blijft toch ook nog bestaan. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 17 tegen 4 stemmen. Tegen de heerenKraan, Hehenkamp Spiekermann en van Tellingen. Aan Ch. Esveldt te Leusden, zal teruggave worden verleend v boete ten bedrage van f 12.35. Tot het overnemen om niet van J. van Doorn Hzn. van een strook grond aan de Groote St. Jansstraat werd be sloten. Evenzoo een strook grond aan den Bisschopsweg van de wed. L. M. van Maaren. Besloten werd tot verhuring aan G. J. Verweij, van grond nabij de Schaep- manlaan. Aan J. G. Overeem werd verkocht bouwterrein aan de Bankastraat hoek Timorstraat. Tot verkoop van fabrieksterrein aan de Eem aan de N.V. Bataafsche Petro leum Maatschappij A f 10 per M*. werd besloten. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders, om een bijdrage van f500 te verleenen in de kosten van verbe tering van den muur van het gebouw van den R. K. Volksbond, werd be sloten. De heer Hehenkamp drong op verbetering van den toestand Lan- gegracht hoek Lieve Vrouwestraat. Het voorstel van B. en W. tot v betering van de bestrating van gedeelte Snouckaertlaan, van Korte Bergstraat tot de Stationsstraat en van het Kleine Spui, werd aangenomen. Het voorstel om nog dit jaar ovi te gaan tot verbetering der vermelde bestrating van een deel der Snouckaert laan en van het onbegaanbare Kleine Spui en de daarvoor benoodigde gel den te nemen van den post onvoor ziene uitgaven, vond bestrijding bij mr. Stadig. Mr. Stadig is van oordeel dat alléén bij de begrooting gelden mogen worden uitgetrokken voor openbare werken enz. We besteden nog al aardig wat aan het onderhoud van onze straten zeide hij. Krijgen we waar voor ons geld? Als we den Arnh weg bij Kinderzorg zien, kunnen we ook zeggen, dat ons geld den grond ingaat. Het hoofdbezwaar is volgens hem, dat men dergelijke dingen nietinciden- tieel moet aanvragen. Weihouder Ruitenberg toonde aan, dat bij de samenstelling der begrooting veel wat wenschelijk is, wordt uitge steld uitfinancieeleoverwegingen. Maar als dan later blijkt, dat bepaalde her stellingswerken dringend noodig zijn en het geld ervoor disponibel is, ver dient het aanbeveling door te werken, 'd. van C. C. Ruijselaar Mr. Stadig is niet overtuigder moet Jagt. Elisabeth, d. evenredigheid zijn tusschen de uitga ven voor de verschillende diensten. Wethouder Thien merkt op, dat nu de financieele zijde ter sprake is ge bracht, hij zich verplicht acht op te merken, dat de door mr. Stadig gesig naleerde vroegere gevallen niet zijn te vergelijken met dit. Er is op de be grooting een post voor onvoorziene uitgaven. Het opnemen van dien post heeft natuurlijk doel en beteekenis. Wanneer in den loop van het jaar een uitgetrokken post van uitgaven ontoe reikend mocht blijken, is het rationeel uit „onvoorzien" te putten, wanneer er bepaalde redenen zijn, die uitstel onge- wenscht doen zijn. Wanneer deze hoog noodige herstellingen niet worden ver richt, zal de dienst 1930 wellicht met een wat grooter batig slot eindigen, hetwelk dan ten goede komt van 1932. Maar in 1931 zal stellig moeten ge beuren, wat mr. Stadig en zijn mede standers nu willen uitstellen. Daardoor zal weer ander nuttig en noodig onder houdswerk in 1931 ongedaan moeten blijven. De verbetering van Kleine Spui en Snouckaertlaan werd vervolgens goed gekeurd met 12 tegen 9 stemmen. Een aanvullingscrediet groot f3200 werd verleend voor het verbeteren van de openbare school 8 (Oud-Leusden). Tot verhooging van het crediet voor de restauratie van den O. L. Vrouwe Toren werd besloten, nadat de heer Noordewier behandeling in de betrok ken raadscommissie had bepleit. Voor den bouw van een nieuw Gym- isium werd een bedrag van vier honderd duizend gulden toegestaan. Tot verkoop aan W. van Haselen van tuingrond aan het Thorbeckeplein werd besloten. Het voorstel van B. en W. tot aan wijzing van een terrein voor speelter- het Kruiskampkwartier werd aangenomen. Vervolgens besloot de Raad tot het bouwen van gemeentewege van 18 een- gezins-arbeiderswoningen bij het com plex van 83 woningen nabij de Israë litische Begraafplaats. Op een vraag den heer Spiekermann deelde de voorzitter mede, dat in deze woningen electrisch licht zal worden aangebracht. Besloten werd tot verkoop aan J. R. van Lierop te Hillegom, van het riet gewas op nabij den Eemmond gelegen gronden. Vervolgens werd tijdelijk personeel aan het gymnasium benoemd, overeen komstig de voordracht van curatoren. Het voorstel tot aanvaarding van Rijks voorschotten voor de electrificatie van 3 complexen woningwetwoningen en tot het verstrekken van voorschotten aan de stichting „St. Ansfridus" en aan de R. K. vereeniging „St. Bonifacius" hetzelfde doel, werden aange nomen. Burgerlijke stand, en 2 Sept. GeborenHendrik, z van H. Meester en J. G. Jongboer. Jannetje, d. van G. Versleegh en W. Eversen. Christina Wilhelmina, d. van H. Sandbrink en J. C. den Ouden. Beatrix, d. van P. Groenewoud en M. P. Snijders. Elida Machteltje Maria, d. van J. H. F. Welbergen en M. J. Kruijt. Johannes, z. van J. Nijveldt en J. v. Daal. Geqrtruida Jansje, d. van P. v. d. Uithoorn en D. Jochems. GehuwdA. H. v. Nus en S. |E. v. Loenen. Overleden Pieter Meeusen, 74 jr., weduwn. van H. We- terings. Truida Meddejonge, 70jr., wed. van J. Kampherbeek. Wilhelm Kenn, 54 jr., ongeh. 3 Sept. Gehuwd: W. v. d. Flier en H. A. v. d. Eshof. Th. G. A. Meijer J. M. Hamers. J. G. Kraan" en E. M. Ukena. Overleden: Maria J. U. Herkenrath, 81 jr., wed. van H. H. Buschenhenke. 4 Sept. GeborenBarbara Maria Theresia, d. van A. F. M. Schalken en A. A. M. josephi. Johanna Cor nelia, d. van A. Vennis en M. Greef- horst. Ondertrouwd W. v. d. Meulen Th. Martens.G. H. v. Leijen- horst en H. Dijkhuizen. A. Leijnse en C. v. Gelder. Gehuwd R. W. Ger ritsen en K. M. Smink. R. P. v. Barreveld en A. Koenen. 5 Sept. GeborenJohanna, d. van v. d. Hoek en J. Hagebeuk. Cor nelia Wilhelmina, d. van C. v. Hoeven en W. Voorendt. Gerardus Jacobus Franciscus, z. van G. J. A.JVerweijen H. F. Velthuis. OverledenTieme Broekman, 75 jr., weduwn. van M. Willigenburg. lept. 'GeborenCatharina Maria, M. C.v.d. C. Hooft en O. Tommei. Willy Agatha Maria, d. van W. J. de Groot en H. H. Eerbeek. - Hendrika Theresia, d. van L. J. A. van Galen en O. H. Winkel. Over leden Jannetje Hofland, 67 jr. Jan H. Westra van Holthe, 68 jr. 8 Sept. GeborenRoelof Gijsbertus Willem, z. van H. Gerritsen en J. C. de Graaf. Uit den Omtrek Barneveld ■Burgerlijke Stand. GeborenJan, z. v. W. Versteeg en H Ruiter Eijbert, z. v. S. Kuijt en D. Righolt Teunis, z. v. A.J. Kamp horst en H. Jansen Jan, z. v. G. Vlastuin en N. v. Geenen Grietje, d. v. G. v. Luttikhuizen en Hol. OndertrouwdW. Berkhof en M. Kuijt. Gehuwd: J. J. v. d. Born en N. Nij- boer. Overleden: Jan Versteeg, 3 d Hoogland Burgerlijke Stand. Geboren: Grietje, d. v. B. Berg er G. v. Bloemendaal Hendrikus Gerar dus, z. v. J. Nieuwenburg en G. Voor burg Alida Gerarda, d. v. J. Hil- horst en H. v. 't Klooster Willem, z. v. W. v. de Pol en J. G. v. Gulfk. De vergadering van den Raad dezer gemeente, waarin de door H. M, de Koningin benoemde burgemeester dezer gemeente zal worden geïnstalleerd wordt gehouden op Donderdagmiddag a.s., te 3 uur. Van half 5 tot 5 uur houdt de Bur gemeester receptie. Hamersveld Bij voldoende deelname zal alhier een nieuwe Landbouwcursus beginnen. Zij, die haaraan willen deelnemen, of nadere inlichtingen wenschen, wor den verzocht, ter bespreking samen te komen in de R. K. Jongensschool op Woensdag 10 Sept. a.s. om zeven uur oude tijd. Het is gewenscht, dat zij, die den cursus willen volgen, zich zoo spoedig mogelijk opgeven en dit niet uitstellen. Nijkerk De heeren j. J. Th. Beemink enG. van Voorthuizen, die eenige jaren met toewijding de zaak van den Bijzonde ren Vrijwilligen Landstorm hebben be hartigd, hebben als leden der Plaatse lijke Commissie ontslag genomen. Ter vervulling van de daardoor ont stane vacatures en ter uitbreiding van de Commissie, heeft de Gewestelijke Commissie zich tot eenige ingezetenen gewend, met 't verzoek, in genoemde Commissie zitting te nemen. Zij vond de heeren, tot wie zij zich wendde, daartoe bereid en kan daarom mede- deelen, dat de Plaatselijke Commissie van den B. V. L. thans bestaat uit De Oregorlaansche Zang. I. Omtrent het ontstaan van den Gre- goriaanschen Zang valt niets met ze kerheid te zeggen. Wel heeft de kerk sinds de eerste eeuwen van haar bestaan liturgisch gezang gehad. Daarom men met recht zeggen: het kerk gezang is zoo oud als de kerk zelf. Met zekerheid kan men echter wel dat de gregoriaansche me lodieën tegen het einde der 6e eeuw reeds bekend waren. De ontwikkeling van de liturgie, vooral van de officie liturgie in aansluiting aan de joodsche cultuurvormen, doet vermoeden, dat met de liturgische vormen ook melo dieën uit de synagoge zijn overgenomen. Het is evenwel moeilijk zich over het karakter van deze melodieën een oordeel te vormen, als synagogale ge zangen. Toch zijn er gregoriaansche gezangen die overeenkomst vertoonen met grieksche en joodsche muziek, b.v. de Hymne aan Nemesis, gecom poneerd door Mésomédes omstreeks 140 jaar na Christus, met het Kyrie 6 uit het Vatikaansch Graduale, verder het Seikiloslied met het Hossanna filio David op Palmzondag. De nog veel verbreide meening echter dat het gregoriaansch van Griekschen oorsprong is wordt door drie belang rijke feiten geheel weerlegd. Ie. zijn veel gregt A. Hoeneveld, D. Kruymer en H. Tey- geler. Op de markt: Aangevoerd 208.800 eieren f6.50— 7.40; 42 biggen f 14—18; 80 runderen. 20 kalveren: mestkalveren f20—33, slachtkalveren f 1—1.25. V ruchtboomen. et is nu de tijd om vruchtboomen te planten. Wacht er niet mee tot aan het voorjaar, want dan is de collectie op de kwekerijen niet meer zoo goed gesorteerd. Ook hebben de boomen, wanneer ze in het najaar geplant wor den, beter gelegenheid om gedurende den winter langzaam wortel te schie ten, zoodat ze in den volgenden zomer tegen droogte en warmte bestand zijn. Nog veel te weinig wordt ingezien welk genot vruchtboomen, mits ze goed verzorgd worden, kunnen geven; veel meer dan bloemen of heesters. Boven alles zijn hoogstammen te verkiezen, deze groeien niet alleen beter uit en geven op den duur veel meer vrucht, maar wanneer ze niet te dicht op elkaar geplaatst worden, kan men er ook nog bessenstruiken onder plaatsen, die het dan heel goed doen. Het koopen van vruchtboomen is een vertrouwenszaak. Laat U daarom nooit verlokken door goedkoope aan biedingen langs de deur. Koop bij gun stig bekend staande kweekerijen-, de eerste uitgaaf mag dan wat grooter zijn, maar dat haalt U er op den duur ruimschoots weer uit. Koop soorten, die ongelijk in tijd rijp worden, dan heeft U na eenige jaren geregeld ge durende langen tijd ooft van eigen boomen. Leg nu lijmbanden om de stammen als voorbehoedmiddel tegen de trek- maderups van den kleinen wintervlin- der. Zooals bekend, kunnen de vrouwe lijke winlervlinders niet vliegen klimmen dus langs den stam naar ven, wat hun door de lijmbanden belet wordt. U houdt daardoor de gevreesde rups van dezen vlinder uit uw boomen. Verwijder eiken dag de afgevallen vruchten. Laat uw vruchten niet totaal rijp worden aan de boomen, maar pluk ze af zoodra de pitten gaan verkleuren. Na een dag of 8 zijn de vruchten eet baar. Laat elk voorjaar heel vroeg uw boomen bespuiten. Dit kunt U zelf moeilijk, maar laat het door een tuin man doen. Eveneens het bemesten en snoeien, wanneer dit noodig is. zoo goed als indentiekmet oude Jood sche synagogale gezangen. 2e. Is de muziek der Antieken ir hoofdzaak syllabisch gecomponeerd d.w.z. slechts één noot voor elke let tergreep, terwijl de Joodsche (maar ook in het algemeen de Oostersche) meer meliematisch is, d.w.z. meerdere, soms heel veel noten op één lettergreep. 3e. zijn bijna alle antieke melodieën op metrische teksten (verzen) terwijl de zangen der eerste Christenen proza teksten hadden, n.l. eerst (tot in de 3e eeuw) Grieksche, daarna Latijnsche vertalingen van den Hebreeuwsche tekst. Wat verstaat men nu onder grego- riaanschen zang of koraal? Onder koraal verstaat men de een stemmige koorliederen der katholieke kerk, wier diatonische melodieën zon der maat, maar in vaste, ondeelbare tijdwaarden zich gewoonlijk in een de z.g. acht kerktoonaarden bewegen. PausGregoriusde Groote (590—604) heeft zich voor dezen zang zeer ver dienstelijk gemaakt. Al heeft hij zeil weinig of geen nieuwe gezangen ge componeerd toch heeft hij van de reeds bestaande het beste bijeengebracht en verzameld. We kunnen de geschiedenis gregoriaansch in 4 tijdvakken verdee- len en wel als volgt: I. Periode van opkomst (313—590) II. Periode van bloei (590—1300 III. Periode van verval (1300—1850 IV. Periode v. herstel (1850—heden; I. Periode van opkomst (313—590) Deze tijd is de groeitijd van den kerkzang in Klein-Azië, Constantinopel, Afrika en Italië. Uit Syrië kwam vooral door den H. Ambrosius (gest. 397 de hymnodie(dehymnen -composities in het avondland. Waarschijnlijk waren de hymnendichters ook componisten, tenminste wordt dit van Gregorius vast aangenomen. Ook de antiphonie (anti- phoon—composities) als Psalmodie ir. wisselkoren kwam door hem naar Milaan. Ambrosius draagt nog den „Vader van het kerkgezang"; milaneesche koraal wordt naar hem eenvoudig het „ambrosiaansche" ge noemd. Het z.g. ambrosiaansche ge zang is op den zelfden grondslag ge baseerd als het gregoriaansch; men vindt hetzelfde toonsysteem, onder scheid dezelfde toonsoorten en heeft ook vrijrhytme. Verder kunnen in dezen tijd nog genoemd worden: Hilarius van Poitiers (gest. 379) Prudentius (gest. 413) Sedulius (gest. 450) Venantius Fortunatus (gest. 600) Periode van Bloei (590—1300) In deze periode noemen wij Paus Gregorius de Groote (590— 604) Augustinus ca. 590—614 Deze bracht in 596 den romeinschen zang in Engeland. In Canterbury ont stond een invloedrijke zangersschool. Verder verdient de school van York vermelding. Pepijn (ca. 715 768) Deze voerde den Romeinschen zang in Gallië in (ca. 760), waar deze tot hoogen bloei kwam onder Karei den Groote (768—814), die zich ook voor het gregoriaansch zeer verdienstelijk maakte en dezen zang bevorderde. Groote beteekenis kreeg de zangers- school van Mets en vooral die van St. Gallen. Hier werkten sinds 790 respectievelijk Petrus en Romanus. Min der invloed hadden de scholen van Reichenau, Mainz, Fulda, Trier, Hirsau en die van Rouen, Charlres, Tours, Rheims en Corbie. Alcuinus, abt van Tours (gest. 804) Vermoedelijk schrijver over de 8 kerktoonaarden. Huobald (ca. 840-930) Monnik uit het klooster St. Amand Vlaanderen. Behalve dat zijn naam een rol speelt in de geschiedenis van het orgel, heeft hij ook groote verdiensten verworven als voorlooper der hervorming van het notenschrift van Guido van Arezzo. Verder vermelden we nog: I Noter Balbulus (de stamelaar) ca. 10e eeuw. Componist van meerdan 50sequentias TutUo (gest. 915) Componist van tropen. Odo van Clugny (927 - 941) De grootste componist en muziek theoreticus van dezen tijd was echter: Guido van Arezzo (990—ca. 1050) Hij werd geboren in Italië, en op gevoed in het klooster St. Maur des Fossés bij Parijs, en was omstreeks de jaren 1022 tot 1036 Benedictijner mon nik in het klooster te Pomposa in de nabijheid van Ferrara. Hij heeft het systeem van denvier- lijnigen balk ingevoerd, waardoor hij een eind maakte aan de onzekerheid van de toonhoogte; reeds was gele o-lijn en een roode f-lijn in bruik, doch hij voegde er twee zwarte lijnen aan toe, een voor de a, een voor de o, terwijl ook de tusschen- ruimten werden gebruikt. Voorts be dacht hij een zeer vernuftige systeem om de koorknapen het van blad zingen vlug te leeren. (Wordt vervolgt.) Te Deurne is zekere Keyzers, vader ._.i vier kinderen, door onverlaten aangevallen en met een mes gestoken. K. werd zeer ernstig gewond en over leed korten tijd later. Van de vermoe delijke daders zijn er twee gearresteerd. Uit de Land en Tuinbouw-wereld. Nadruk verboden. VAN HIER EN DAAR. Volgens de courantenberichten zou de regeering van plan zijn voor te schrijven dat in de bakkersbloem een zeker percentage aan inlandsche tarwe verwerkt moet zijn. Dat kan zeker den tarwehouders ten goede komen, wan neer althans de maatregel niet te laat voor ze komt en de. graankoopers met het voordeel voor dit jaar gaan strijken. Immers er is al een massa tarwe ge- dorscht en wordt er ook elke week verkocht. Intusschen zijn er weer anderen op uit den boer nog wat meer geld uit den zak te kloppen. De Meppeler Crt, waarschuwt. De „Vertrouwensveehan- del" te Amersfoort schijnt er niet alleen werk van te maken vee te koopen en te verkoopen, maar ook een handel in boerderijen te drijven. Alleen dezen handel wordt op een eigenaardige manier gedreven. Zoo werd een boer in Noord-Brabant voor zijn boerderij, die f 130.003 waard was geboden f 200.000.alleen, hij zou geen geld in handen krijgen, maar deze som in aandeelen uitbetaald krijgen. Bovendien zou hij als „Directeur" op zijn bedrijf kunnen blijven. Gelukkig werd deze man bijtijds gewaarschuwd. Anders is dit geweest met een boer in Zuid- Holland. Deze man heeft vrijwel zijn heele kapitaaltje van f20.000 in deelen teruggekregen. Hij kan er gens de Meppeler Crt. wel zeker zijn dat hij zijn geld nooit terug zal Voor de arbeider, die straks ir Wieringermeerpoldergaat werken, wordt goed gezorgd. De arbeidsvoorwaarden zijn vastgesteld en me dunkt dat tal van landarbeiders wel wenschten, dat ze altijd onder dergelijke voorwaarden konden werken. Het uurloon bedraagt 40 cent en de arbeidsduur per week 55 uren in den zomer. Voor regenverzuim wordt 25 ct. per uur vergoed. Voor Chr. Feestdagen f2.50. Idem vergoeding wegens sterf geval en geboorte. Ook vacantierege- lingen zijn er in opgenomen. Het komt ons voor dat voor dergelijke voor waarden wel arbeiders te krijgen zijn. Het mond- en klauwzeer wil ook nog maar niet minderen. Het is m eigenaardig, dat streken, waarin deze ziekte nog niet voorkomt, nu open gesteld wordt voor vee uit z.g.n. niel besmette gebieden tegen het verlangen van de bevolking in en dus blijkbaar alleen om enkele veehandelaars gele genheid te geven een flink stuk geld te verdienen. Binnenland STATEN-GENERAAL. H. M. de Koningin-Moeder zal dit jaar de Koningin vergezellen naar de plechtige opening van het nieuwe zit tingjaar der Staten-Generaal op Dins dag 16 dezer. Er wordt verwacht, dat de stoet, waarmede de Koningin zich van hel Paleis naar het Binnenhof zal begeven, voor het eerst sedert de mobilisatie, dus na 16 jaar, niet meer zal ver schijnen in de sobere samenstelling, welke van dien af gebruikelijk was geworden, maar thans hersteld zal worden, althans nagenoeg, in den uit- gebreiden vorm van vóór 1914, waar door er meerdere galakoetsen in den stoet zullen mederijden. Gemengde Berichten Te Groningen is een 79-jarige vrouw bij het koffiezetten in brand geraakt, doordat haar kleeren in aan raking kwamen met het brandende gasstel. Toen de buren den brand ontdekten en het huisje binnendron gen, vonden zij reeds het half ver koolde lijk van de vrouw. Haar 85- jarige man, die nog te bed lag, toen het ongeluk gebeurde, bleef ongedeerd. De als gevolg van den radio-oproep fearesteerde dief van de sieraden uit e kapel van Onze Lieve ter Linde te Uden is de 35-jarige chauffeur en monteur van K. uit Tilburg. Hij werd aangehouden in een logement te 's Bosch. Enkele der gestolen kettingen had hij te Vught voor f30 verkocht. Hij kocht daarvan zelf een ring en horloge. De politie heeft alles in beslag ge- nomen. Van K. is uit een rijksgesticht ont vlucht. Mgr. Mr. Dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer en leider der R. K. fractie, heeft Zondag onder groote belangstelling zijn 70sten geboortedag gevierd. En Haarlemsche slager gaf aan een van zijn loopjongens een bankbiljet van duizend gulden mee om dit te wisselen op het postkantoor. Inplaats daarvan kocht de jongen een nieuw costuum en ging per trein naar Am sterdam. Op het Rembrandtplein werd hij gearresteerd. Toen een caféhouder te Haarlem weigerde vijf Hillegommers tot zijn café toe te laten, kwam het tot een ruzie, waarbij den caféhouder drie steken in de rechterzijde werden toe gebracht. De man moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De ver moedelijke dader is gearresteerd. Gedurende twaalf uren heeft een hevige storm, gepaard met donder slagen, bliksem en een tropischen regenval over Dublin en het grootste gedeelte van Ierland gewoed. Ontzag lijke schade werd aangericht aan de te veld staande gewassen. Vele huizen werden door den bliksem getroffen, terwijl veel vee in het land werd ge dood. Een transportauto reed te de Bilt nabij den Dolderschen weg in volle vaart tegen een boom. De chauffeur werd met zijn borst tegen de stuur inrichting gedrukt en bekwam inwen dige kneuzingen. De naast hem zittende jongen werd door de voorruit gedrukt en aan het gelaat verwond. De 25-jarige Duitsche landbouw ingenieur A. B. is te Grijpskerk met zijn hoofd bekneld geraakt tusschen het achterwiel van den tractor, waarop hij zat, doordat deze kantelde. De on gelukkige was spoedig dood. Bij het bij-kantoor der Rotterdam- sche Bankvereeniging te Uithoorn is gebleken, dat de directeur reeds ge durende negen jaren kans heeft gezien belangrijke sommen te verduisteren tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f120.000. Ook de schoonvader van deze is voor een bedrag van ongeveer f 10.000 benadeeld. De directeur heeft een volledige bekentenis afgelegd. Te Longerich is de bliksem in een groep arbeiders geslagen, die met dor- schen bezig waren. Zes personen be kwamen zwaar letsel; een paard werd gedood. De dorschmachine ging in vlammen op. Men heeft vergeleken het gemid delde aantal kinderen bij het Amster- damsche gemeente-personeel met het gemiddelde aantal kinderen in de krin gen der overige arbeiders en bevonden dat deze meer kinderrijke gezinnen vormen dan de beter betaalde gemeen tewerklieden. Van 9370 gehuwde werk lieden in dienst van de gemeente Am sterdam, zijn 2839 kinderloos en 2419 hebben slechts één kind. Men doet dus verkeerd, als men het neo-Maitliusianisme verklaart alleen uit sociale ellende. Te Parijs is een Italiaansch anarchist die door partijgenooten verdacht werd van verraad door een landgenoot neergeschoten. Tijdens het Konïnginnefeest op de Wilhelminaschool te Doetinchem bleef een der leerlingen, een 12-jarig meisje, plotseling dood. De feesten werden direct geslaakt. In de nabijheid van kaap Priorino Grande, stortte een Spaanse!) marine vliegtuig neer, waarbij 8 inzittenden, waaronder een vice-admiraa! werden gedood. Volgens door professoren gedane onderzoekingen neemt ons volk in lengte toe. In 1863 was de gemiddelde lengte 164.1 in 1872 164.9; in 1882 165.6; in 1892 166 en in 1925170.77. Volgens de jongste berichten be draagt het aantal dooden op San Do mingo reeds meer dan 2000. Tal van menschen sterven nog tengevolge van den schrikkelijken sanitairen toestand. De kerkhoven staan tengevolge der overstroomingen onder water. Eenige doodkisten werden vernield, zoodat de lijken thans in het water drijven. Groepen menschen, wier have teloor ging, zwerven doelloos rond. Nog voortdurend worden lijken van onder de puinhoopen vandaan gehaald. Men acht het niet onmogelijk dat het getal dooden tot 5000 zal stijgen. Het geen niet te verwonderen valt, daar er van de 10000 huizen slechts 400 bleven staan. De stad gelijkt een slagveld.

De Eembode | 1930 | | pagina 2