I TechniM-ïgnassinoen Hp Cycle Import BÈ Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Waarschuwing Zaterdag 20 September Langestraat 86 - Tel. 486 Koopt ow Schiijfmachino Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prps per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Adv*rUmti8n 26 cent per regel. BQl#kek voor handel en nijverheid bp geregeld adver teren. Advertenlièn moeien Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur m den morgen zjfn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegricht 28 ta Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang rostri KI IIO. 44234 Vrijdag 19 Sept. 1930 - No. 50 Afwisseling brengt dikwijlsden geest meer verkwikking dan rust. Epistel en Evangelie. 15e Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. apostel Pauius aan de Galaten; V, 25 - VI, 10. Broeders 1 Zoo wij door den Geest leven, laat ons ook naar den Geest wandelen! Laat ons geen bejagers worden van ijdele eer, elkander uit tartend, elkander benijdend. Broeders Mocht ook iemand door eenig.misdrijf overvallen zijn; gij, die geestelijk zljt, onderricht den zoodanige in den geest van zachtmoedigheid, terwijl gij acht Keft op u zeiven, opdat ook gij niet bekoring komt. Draagt elkanders lasten; en zóó zult gij de wet van Christus vervullen. Want als iemand meent iets te zijn, ofschoon hij niets is, bedriegt hij zich zeiven. Een ieder nu beproeve zijn eigen werk; en zóó zal hij roem hebben in zich zeiven alleen, en niet in eenen andere; want een ieder zal zijn eigen last dragen. Hij nu, die onderwezen wordt in het woord, deele aan degene, die hem onderwijst, van alle goederen mede. Bedriegt u niet! God Iaat zich niet bespotten! Want wat de mensch ge zaaid heeft, dat zal hij ook maaienhij toch die in zijn vleesch zaait, zal ook van het vleesch verderf maaiendie echter in den geest zaait, zal van den geest het eeuwig leven maaien. En Iaat ons, het goede doende, niet moede worden; want, indien wij niet moede worden, zullen wij te zijnen tijde maaien. Laat ons derhalve, zoolang wij tijd hebben, weldoen aan allen, doch voornamelijk aan de huisgenooten des geloofs, EVANGELIE volgens den H. Lucas; Vil, 1116. in dien tijd begaf Jezus Zich naar eene stad, die Naïm genoemd wordt, en met Hem gingen zijne leerlingen en eene talrijke schare. Als Hij nu de poort der stad naderde, zie, werd er een overledene uitgedragen, een éénige zoon zijner moeder, en deze was we duwe; en eene grootere schare uit de stad was met haar. Toen de Heer haar gezien had, werd Hij door medelijden met haar bewogen en zeide tot haar: Ween niet! En Hij trad nader en raakte de lijkbaar aan (en de dragers stonden stil). En Hij sprak: Jongeling! ik zeg u, sta op 1 En hij die gestorven was, zette zich overeind en begon te spreken. En jesus gaf hem aan zijne moeder. En vrees greep allen aan, en zij verheerlijkten God, zeggende: Een groot Profeet is onder ons opgestaan 1 en: God heeft zijn volk bezocht! KAffTOORBOEKHANDEL I F. A TÜLP Langcstraat 66 to. Krommutrut TEL 326 ISCIQSl- EK TIEIillIEIIIIlMtl voor alle inrichtingen van onderwijs bereiden. Ën waarin bestaat diev._. bereiding? Vooreerst hierin dat men leeft in staat van heiligmakende genade. Ten andere moeten wij ons beijveren door deugden en goede werken dage lijks onze verdiensten voor den hemel te vermeerderen. Toen de Heer de weduwe zag werd Hij dcor medelijden met haar bewogen. Hier zien we wederom in Jezus den Vertrooster der bedrukten. Door de tranen dezer bedroefde weduwe werd Hij tot medelijden bewogen en Hij wekte haren zoon ten leven op. Waar zijt gij, bedrukte weduwen en weezen en allen dife in droefheid zucht? In welk lijden gij u ook moogt bevinden neemt uw toevlucht tot Jezus. Hij, die zich over de tranen dier weduwe ont fermde zal ook u vertroosting, redding of hulp verleenen. Aldus sprak Hij tot den jongeling: jik zeg u, sta op". Op dit woord van den Almachtige rees de jongeling over eind en herleefde. Die machtige stem zal ook onze lichamen eenmaal uit de graven opwekken op den dag der ver rijzenis. Dan zal ook tot ons gezegd worden: „Ik zeg u, sta op" en komt ten oordeel, sommigen tot heerlijkheid, anderen ter verdoemenis. Mochten wij ons intijds door een godvreezend leven tot een heerlijke verrijzenis voorbe reiden 1 En vreeze beving allen en zij ver heerlijkten God. De geheele schare die er bij tegenwoordig was verheerlijkte Jezus' groote daden. Ook wij moeten de wonderwerken Gods hoogachten, en voor de gunsten, die God ons en onzen naaste betoont, den Schepper prijzen en Hem verheerlijken. Liturgische Kalender. Week van 21—27 September. Zondag 21. H. Mattheus, Feesteigen, MisOsJusti, 2e geb. en laatste Evang. v. d. 15e Zond. na Pinksteren, Prefatie, van de Apostelen. Maandag 22. H. Thomas v. Villanova, 2e geb. H.H. Mauritius enz. Dinsdag 23. H. Linus, 2e geb. H. Thecla, 3e A. cunctis. Woensdag 24. O. L. V. ter Slaven, Credo, Pref. H. Maagd. Donderdag 25. Mis v. d. 15e Zond. na Pinkst., zonder Gloria, 2e geb. A. cunctis, 3e naar keuze. Vrijdag 26. H.H. Cyprianus enz., 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Zaterdag 27. H.H. Cosmos en Da- mianus, 2e en 3e geb. als gisteren. Evangelieverklaring. 15e Zondag na Pinksteren. Het Evangelie geeft ons aanleiding tot een allernuttigste en heilzame over weging. Ziel er werd een doode uit gedragen ioen Jezus aan de poort der stad Naïm kwam. De doode was een jongmensch, een eenige zoon, de steun zijner moeder. Deze doode herinnert ons dat wij allen sterven moeten; dat de dood niet alleen ouden en bejaar den, maar ook jongelieden in den bloei hunner jaren wegrukt. De dood ontziet niemand noch rijken, noch armen. De dood klopt zoowel aan de paleizen der koningen als aan de hutten der armen. De dood kan ons verrassen op een uur dat wij het volstrekt niet vermoeden. Deze waarheid bevestigt ons de dage- lijksche ondervinding en moet elk ver standig christen aansporen tot een aller belangrijkste plicht, n.l. dat wij ons dagelijks tot den dood moeten voor- vuil zijn, komt er regen, zien ze er z'n Zondagsch, fijntjes uit, dan volgt schoon weer. Als de poes zich wascht, dan voorspelt ze droog weer. 't Loopt mis met het weer, als de slakken een kluitje aarde kruien, maar loopen ze met gras te koop bij wijze van knoops- gatbloem, dan wordt het weer goed. Is de kattepoes dwars, d.w.z. likt ze zich tegen het haar in, dan komt er onraad in den vorm van onweer. Onder het volk leefde nog vroeger de opvatting, dat de frissche padden uit de vochtigheid van den grond ont stonden. Vandaar bestaat nog de weer- regeler komt regen, als de padden over den weg kruipen. Mooi, helder weer werkt opwekkend, niet enkel op de menschen, maar ook op dieren, vogels, insecten en 't is heel best aan te nemen, dat weersverande ring te voren reeds gevoeld wordt. Vandaar: als de kinderen wild en rumoerig zijn, als de kat gekke spron gen door het huis maakt, als de koeien hun roer recht de lucht in steken en langs de hagen beginnen te stormen, en de paarden, zoo bang van onweer, onrustig worden, opgepast dan, want ïweer of storm of regen is op komst. Maar kraait het wiegekind en de haan voor dag en dauw en probeert de zwaluw iedereen wakker te zingen, mooi weer op til. Als de kwartel rustloos slaat Weet: het spoedig reegnen gaat. Als de kikvorsch kwaakt Vast regen naakt. (Wordt vervolgd.) Weerkunde. Iedereen klassineert over het iedereen denkt er het zijne van en zegt het zijne van maar... er zijn er heel weinig, die er veel van weten. Toch leeft er onder het volk heel wat weerkunde, al is die weerkunde nu juist niet zoo diep-wetenschappelijk. Die volksweerkunde is van geslacht tot geslacht overgeleverd en is ont staan uit een ervaring van vele eeuwen. Van zelf doen boeren en herders, schippers en visschers, die voortdurend met het weer te maken hebben, veel aan weerkunde. Ze halen hun kennis niet uit de boeken, maar uit hun dage- lijksche ondervinding en nog meer uit de oeroude overleveringen. Zoo hebben we een massa weerregels, die heel dikwijls door het volk in rijm zijn ge bracht en voor heilig doorgaan. God dank spreekt er nog in die weerkennis een echt-godsdienstig gevoel; zoo heb ben we o.a. nog veel z.g. weerheiligen, regenheiligen, sneeuwheiligen, op of rond de feestdagen van die heiligen moet het weer omslaan, het moet op die dagen regenen of sneeuwen enz. In den volksmond worden die be paalde heiligen voorgesteld als de per sonen, die dit of dat weer brengen. ,,St. Petrus vischt graag", „St. Mi- chiel verbiedt strooien hoed en kiel". .,Sint Leendert vangt vliegen" of „slaat ze dood". Soms heeft het den schijn, dat het weer er is om het rijm en niet omge keerd. Zoo o.a. Sint Andries brengt de vries, Sint Mathijs breekt het ijs. Meermalen voelt men dat het volk ietwat bijgeloovig is. Wanneer wilde ganzen b.v. in den vorm eener V vlie gen, dan beteekent dit vorst, als de kwartiermaan (eerste of laatste kwar tier van de maan) achterover ligt als in een schuitje, dan noemen de Friezen haar een „sleejager", spoedig zal men de slee op het ijs kunnen gebruiken; grijze kraaien in de buurt der huizen, kondigen strenge vorst aan. in ons kraakhelder water- en mod derland ziet men graag propere dieren en vogels. Zien ze er zindelijk en netjes uit, dan komt er schoon weer, zijn ze vies en vuil, dan is dat een kwaad teeken en komt er regen en modder. Zoo gelden nog onder ons Hollandsch volk de weerregels: Als de ooievaars Staten-Generaal. De nieuwe zitting der Stalen Gene raal werd Dinsdag door onze Koningin met groot gevolg, in pracht en praal geopend. H. M. hield daarbij de volgende openingsrede Temidden van U, Leden der Staten- Generaal, kan Ik den toestand des Lands, al stemt veel tot erkentelijkheid, niet onverdeeld gunstig heeten. De economische crisis, die zich over de geheele wereld doet gevoelen, heeft ook zoowel in het Rijk in Europa als in de Overzeesche Gewesten tot ern stige gevolgen voor het bedrijfsleven geleid. Hier te lande maken in het bijzonder verschillende takken van onzen land- en tuinbouw moeilijke tijden door. Groote krachtsinspanning en wijs be leid zuilen met Gods hulp moeten voeren naar betere tijden. Onder de voorzieningen, welke zul len moeten worden getroffen om de moeilijkheden te overwinnen, treedt de hervorming van de economische voor lichting op den voorgrond. Daar echter de crisis de geheele menschheid drukt, is zelfs van de best voorbereide en ten uitvoer gelegde maatregelen weinig vrucht te verwachten, indien zij niet door oprechte internationale samen werking in hun kracht worden ver sterkt. Ook met het oog hierop blijft Mijn voortdurende aandacht gericht op het bevorderen van betere internatio nale verhoudingen. De zeer vriend schappelijke aard van de betrekkingen, die wij met de andere Mogendheden onderhouden, vormt voor dit streven den onmisbaren grondslag. Een donkere schaduw wordt door de ingetreden crisis geworpen over den toestand van 'sRijks financiën. Niet alleen zal het gunstig verloop van de opbrengst der middelen, zooals dit in de laatste jaren werd gezien, een einde nemen, maar ook van een normale stijging der middelen zal eerlang geen sprake meer kunnen zijn. Anderzijds zullen de natuurlijke oorzaken, welke tot een normale stijging der uitgaven Jkt bjij. ven behouden. Naast voortgezette ver sobering van 'sRijks dienst door reorganisatie, zal daarom buitenge wone beperking in het nemen van maatregelen, welke offers van 'sRijks schatkist vergen, in de naaste toekomst plicht zijn. In Nederlandsch-Indië openbarende gevolgen van de crisis zich reeds in een sterke daling van de opbrengst der landsmiddelen. De uiterste zorg zal vereischt zijn om het evenwicht in de Indische begrooting te bewaren zonder de grondslagen van welvaart en volksontwikkeling aan te tasten. Verschillende ontwerpen van wet zullen bij U aanhangig worden gemaakt. Naast andere ontwerpen van justi- tiëelen aard zal U een voorstel van wet betreffende de rechtsverhoudingen ten aanzien van handelsagenten handelsreizigers worden aangeboden. Een voorstel tot wijziging van het reeds eerder ingediend ontwerp van een Cursuswet zal U spoedig bereiken. Een ontwerp van wet tot herziening jn de Lager Onderwijswet 1920 zal, réar ik vertrouw, nog in dit zitlings- j'\r bij U worden ingediend. Een wetsontwerp betreffende de rechtspositie der militairen kan spoe dig worden tegemoet gezien. Blijvende aandacht wordt geschon ken aan de spoedige totstandkoming van verbeteringen in de wegen te land te water en thans in het bijzonder aan den bouw van vaste bruggen over onze groote rivieren. Een wetsontwerp inzake de bijdrijfs- raden nadert zijn voltooiing. Tegelijk daarmede zal worden ingediend een in ontwerp gereed zijnd voorstel be treffende de publiekrechtelijke regeling van de collectieve arbeidsovereen komsten. Voorts zijn ontwerpen voor een nieuwe veiligheidswet en voor een wijziging van de stuwadoorswet voor bereid. De ontwikkeling van de staatkun- ge verhoudingen in Nederlandsch- Indië vordert bij voortduring aandacht. De invoering van de Bestuurshervor- ming heeft over geheel Java en Ma- döera haar beslag gekregen. De ge leidelijke doorvoering van die hervor ming in de buitengewesten is in voor bereiding. Het overleg omtrent wet- --•.vende maatregelen om principieele iperking te brengen in het stelsel van arbeidsovereenkomsten onder straf bedreiging is zoover gevorderd, dat een desbetreffende ontwerp-ordonnan- tie eerlang in Indië in openbare be handeling zal kunnen komen. De economische toestand van Suri name, welke ook den terugslag onder- «^dt van de daling der marktprijzen van de voornaamste landbouwvoort- brengselen van het gewest, blijft ge drukt. Die van Curasao geeft reden tot voldoening. Met den wensch, dat God Zijn zegen aan Uwen arbeid moge schenken, ver klaar lk de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Oude gebouwen enz. In de Omstreken. Door T. PLUIM. II Soest. In 't nieuwe Raadhuis bevindt zich jn schouw van 1650, afkomstig uit een patricisch huis in Utrecht (N. Gracht 6). De Herv. Kerk, aan de H.H. Petrus en Pauius gewijd, geheel gerestaureerd in 1905, heeft één beuk met chooren westtoren (uit het laatst der 15e eeuw). In de kerk o.a. negen rouwborden uit de 17e en 18e eeuw, een klok van Wilhelmus van Wou 1506, één van Ciaes Norden en de Grave 1709. Het Angelusklokje op 't dak is pl.m. 1850 aan de gemeente afgestaan, die het als „brandklok" gebruikte. Ik heb daarop de aandacht gevestigd en men heeft mij verzekerd, dat het zijn eereplaats zal terugkrijgen of althans een waar diger plaats dan op een brandspuiten hum. de herstelling van den toren in 1905" zijn zeer belangrijke fragmenten van kerkbeelden uit de 14e en 15e eeuw gevondenzij zijn naar 't Rijksmuseum, 't Stedelijk Museum van Utrecht Flehite overgebracht. Van de Ridderhofstad Isselt bestaat nog de kapel, 15 eeuw, met rouwbor den en een klokje van 1717. Van 't vroegere klooster van St. Bri- ;itta bestaat nog de boerderij „het .ange Huis" bij de Herv. Kerk, met een oude schouw. Soesterberg. De R.K. kerk bezit een groote schil derij, kruisafneming, gemerkt: Leonar- dus de Laaff fecit. Baarn. De Herv. Kerk, aan St. Pauius ge wijd, is in 1888 geheel verbouwd. De toren dateert uit de 15e eeuw. De preekstoel dagteekend van omstr. 1650. De eenige torenklok is in 1772 door Pieter Seest gegoten. Een gedeelte van een doopvont uit de 9e h 10e eeuw staat onder den toren. Van het oude St. Annagild, dat nog steeds bestaat, wordt in het hotel Centraal een trom bewaard, vermoe delijk uit de 17e eeuw is de laatste dag der 1. Gratis een Rijwiellamp op ieder „Tecliflica" Rijwiel. 2. Bagagedrager op ieder „Eteroa" Rijwiel. 3. Bij aankoop van f 10.— een prima Koperen Voetpomp. 4. Iedere kooper die voor één golden besteed een Cadeau. voorheen Krommestraat 64", thans Hoek Groenmarkt Soestdijk Het Paleis is in 1674 geslicht en later verbouwd (vergroot), vooral in 1815 onder de architecten de Greeff en Reijers (toen bepleisterd), heeft ameublementen uit 't begin der 19e eeuw, portretten en schilderstukken betrekking hebbende op 't Huis van Oranje-Nassau; borstbeelden van prins Willem I en Maurits, gemerkt (Rombout Verheult? enz. De gedenknaald van Waterloo in 1815 opgericht ter eere van den Prins i-Oranje (later koning wiltem II), een ontwerp van den architect of noemt een abonnement eoor onder houd van uw schrijfmachine bij H. ELZETJAAR KANTOORBOEKHANDEL 0 LANGESTRAAT 84 TEL. 528 Van der Hart. De kanonnen ter weers zijden zijn in 1830 op de Belgen ver overd. De Vuursche. De Herv. Kerk, een kruiskerk, is in 1659 gebouwd en in 1843 hersteld. Zij bevat: een koorhek en doophek van omstr. 1660, evenals koperen kaars- armen uit dien tijd. De lezenaar dateert van 1822. De twee zilveren avondmaal- bekers hebben gegraveerde wapens, 1657; de klok is van 1683. Het Kasteel Drakesteyn is gebouwd in 1640 ter vervanging van een oud kasteel; bezit een volledig theeservies der Amstelfabriekeen bord met de eigenaren van 953 tot 1750, enz. Groeneveld. Het Huis Groeneveld (Baarn, vlak bij Eemnes) is omstreeks 1707 gebouwd door Marinus Mamuchet van Houd- ringen. Het bevat nog vertrekken in Lodewijk- en Empire-stijlentwee ver sierde kanonnetjes van 1660, en een huisschel van 1723. Hoogland. De Herv. Kerk (van 1843;vóórdien tijd deed het kerkje op Coelhorst dienst) bezit een tinnen avondmaaistel uit de 18e eeuw. De R. K. Kerk heeft o.a. twee koperen doopschotels uit de 15e en 17e eeuw. Het Huis Coelhorst (in 1360 ver meld) dagtf.ekent uit de 15e en 17e eeuw; van binnen geheel vernieuwd; de hal van 1617. Leusden. Hemersveld. De R. K. Kerk bezit een eiken Piëta, uit de 15e eeuw!, en 'n geschilderd portret vanJos.Galrani, pastoor aldaar, 17491791. in de boerderij de Groote zwarte Steeg is een vertrek, dat de oude ge rechtszaal der heerlijkheid Aschat was, met een hardsteenen schoorsteen van omstreeks 1750. Leusbroek. Het Herv. Kerkje, 1828, bezit eenzilveren avondmaalschotel en beker met inschrift: Everhard de Weede. In de buurtschap Heetveld, bij de Treek, bezit°een boerderij een gevel steen met wapen uit 1614. Leusden, Oud-Leusden. Van de Kerk, aan den H. Antonius gewijd, die in 1828 werd afgebroken, zie Leusbroek, staat nog de baksteenen toren van omstreeks 1200, met een klok van 1677, gegoten door Gerard Koster, 't Is het graf van de familie De Beaufort. Stoutenburg. Achterveld. De R.K. kerk, van 1844, bezit 4 koperen kronen uil de 18e eeuw. Snorrenhoef. Bij dit gehuchtje ligt de boerderij Groot-Zandbrink, waarbij een ronde heuvel, door een sloot om geven. Hierin is omstreeks 1880 ge graven en zijn er gewelfde ruimten gevonden. Woudenberg. De Herv. kerk is geheel vernieuwd alleen de toren dagteekent nog uit de 15e eeuw. De kerk bezit een eiken preekstoel van omstreeks 1610; drie koperen kronen en blakers uit de 17e eeuw en een lezenaar uit 1708. In den toren hangt een klok van omstreeks 1520 en één van Henricus de Borch uit 1512. De plaats van 't voormalige huis Lichtenberg is nog te herkennen aan de gracht; er slaat nu een gebouw, dat van 't oude kasteel nog over is; het heeft oude zolderingen, trap, ge- kruiswelfde kelders en een gemetselden schoorsteen met wapen, uit de 16e eeuw. Het is nu tot drie arbeiders woningen ingericht. In de nabijheid de Pyramide van Austerlitz, in 1804 door Fransche en Nederlandsche troepen onder generaal Marmont opgeworpen en met houten naald bekroond. Deze was 1Ó08 reeds verdwenen, en is in 1894 door een steenen vervangen. Binnenland GED. STATEN VAN UTRECHT. De heer H. van Andel heeft aan de Staten medegedeeld, dat hij zijn functie als lid van de Gedeputeerde Staten van Utrecht, met ingang van I Oct. a.s. neerlegt. Hij doet het omdat bij hem gaandeweg de overtuiging rijpte, dat de behoorlijke waarneming van dit ambt zijn krachten te boven gaat. De heer Van Ande! fungeerde 13 jaar als lid van Gedeputeerde Staten en hij deed zulks op zeer loffelijke wijze.

De Eembode | 1930 | | pagina 1