Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Italiono R. K. Spaarbank Amersfoort H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prjjs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Adverlentiën 26 cent per regel. BiUgke tarieven voor kandel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. AdvertenMèn moeien Dinsdagen Vrijdag vóór 8 wer in den morgen zijn bezorgd. Kantoor an DrokkorlJ Langajracht 28 to Ameratoort - Talafoon 314 Vier en veertigste Jaargang VaracMInt alkan Maartj an MffaftolMaa - roat-#ro no, 44234 Dinsdag 11 Nov. 1930 - No. 65 Hij die niet erkent, dat hij zich aan het geheel en aan teder afzonderlijk aanpassen, d.i. zich beperken moet, op dat een ander zijn rechten en de gemeen schap hare bestemming kunne bereiken, zoo Iemand gevoelt zich nooit op zijn KANTOORBOEKHANDEL F. 6. TULP Lanjjestrsit 65 to. KromaiMtraaf TEL. 825 DOOZEN HUISHOUDPOST Inhoudende: 50 Enveloppen 30 vel gelinieerd pepier Crisis. De scherpe vormen welke de elders momenteel aanneemt, vinden hun bestaansgrond ongetwijfeld op de eerste plaats in een gemis aan ver trouwen. Dit vertrouwen terugwinnend zal herstel ras volgen. De verliezen door plotselinge sterke daling der koersen, stakingen van be taling, faillissementen, stilstaan van fabrieken, ontslag van arbeiders, zijn stellig van groote beteekenis en van ver reikenden invloed op het geheele economische leven. Men mag ze niet als volkomen onschuldig opvatten. Vooral de ellende, die door de arbei ders-klasse als gevolg van een crisis of een ernstige depressie geleden wordt, is zeer groot. Anderzijds overdrijft men evenzeer, wanneer men het door de volksge meenschap geleden verlies wil afmeten aan den teruggang der koersen, want de beteekenis bijv. van een Naamlooze Vennootschap voor de volkswelvaart moet niet berekend worden naar den stand der aandeelen op de beurs, maar naar de werkelijke, zuivere opbrengst en de productiekracht der onderneming. Er kan door speculatieve handel in industrieele aandeelen een vermogens verschuiving plaats hebben, maar in 't algemeen en sociaal-economisch geen vermogens-verlies. Met een drijven naar de uiterste bezuiniging redt men de toestand niet Er is ook een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. De zuinigheid, die sociale voorzie ningen uitstelt of slechts gebrekkig tot stand brengt. De zuinigheid, die bekrimpt op het- f;een tot de weerbaarmaking van ons and op het terrein van landbouw en nijverheid kan strekken. Een beheerder van Financiën, die krampachtig de koorden van de beurs dichttrekt, is niet daarom de beste, en in plaats van lof komt hem blaam toe, indien hij ten opzichte van de zedelijke volkswaarden, een afwijzende houding aanneemt. Goede financiën noemt men het in sommige kringen, wanneer voor het economische en sociale leven zoo weinig mogelijk wordt besteed, wanneer de bezitters worden ontzien en de kleinen met zoo weinig mogelijk afge scheept, wanneer de werkverschaffing- op-'n-koopje wordt gehuldigd, de groote gezinneu in hun benauwenis worden gelaten, wanneer in één woord „be houdens-gezind" wordt geregeerd. Maar zulk besturen is in strijd met de Christelijke beginselen en maakl den toestand eer slechter dan beter. T. O. Binnenland DE ZUIDERZEE. Prof. van Vuuren, Hoogleeraar a?n de universiteit te Utrecht, toonde dezer dagen in een vergadering een geogn- phische kaart, welke een overzicht gaf van ons land, ongeveer 20.000 jaar voor Christus. Ons land was toen een delta, welke gevormd werd door den Rijn, de Maas en de Waal, welke het deltapuin aanvoerden. Het Pool-ijs, dat in de eerste periode het land voor een groot deel bedekte, dwong de rivieren naar het westen te stroomen, waardoor het Nauw van Calais ont stond. Door de enorme stuwkracht van het ijs ontstonden de heuvelruggen, welke men thans nog in Nederland vindt. De bestaande verhoogingen, de rotsen, daarentegen werden door de wrijving van het Pool-ijs weggeschuurd, waardoor, na het terugloopen van het ijs, dat veroorzaakt werd door klimaats verandering, leemlagen op de plaatsen, waar vroeger rotsen stonden, over bleven. Door het afsmelten van het ijsterrein veroverde de Noordzee weer een strook land en werden de rivieren teruggedrongen, terwijl door de stijging van het zee-niveau de verbinding tus- schen de Noordzee en den Atlantischen Oceaan tot stand kwam. Door de stuw kracht van den Atlantischen Oceaan wordt ons land dan met een veenlaag bedekt, welke thans nog wordt aan-| getroffen in Noord-Holland, Zuid-Hol land en Zeeland. Ongeveer 800 jaar na Christus ging mensch daadwerkelijk ingi het land aan de zee te onttri ln 1300, aldus Prof. v. Vuuren, kon men nog met behulp van eenige plank jes over hef veenmoeras van Stavoren naar Enkhuizen loopen. Door de voort durende stijging van de Noordzee echter werd het veenmoeras aan het land ont trokken en ontstond de Zuiderzee. In 1400 werd de Zuiderzee eerst goed bevaarbaar met het gevolg, dat de handelssteden in opkomst kwamen, terwijl.tevens de visscherij ging bloeien. Later geraakten de handelssteden weer in verval, terwijl men de visscherij bleef beoefenen en de visschersplaatsen ontstonden. Het groote sociale vraagstuk voor de regeering is nu dan ook: wat na de droogmaking met de visschersbe- volking gedaan en vooral met de men- schen tusschen de 45 en 65 jaar. De droogmaking der Zuiderzee is noodig doordat de landbouw steeds meer cultuurlanden noodig heeft. In 1932 zal de afsluitdijk waarschijn lijk gereed zijn, waardoor weer 225000 H.A. grond van de zee teruggewonnen zijn. Aan de overstroomingen welke ieder jaar plaats vinden en groote schade berokkenen zal een einde komen, terwijl Friesland en Noord-Holland per jaar ieder 1miiiioen verdienen, door dat er geen zout water meer binnen loopt, waardoor het drinkwater voor de veeteelt bedorven werd. R. K. RIJKSKIESKRING UTRECHT. Aigemeene Vergadering Zaterdag 22 November, half 10 uur, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan de Mariaplaats te Utrecht. Agenda 1. Opening. Notulen. Mededeelingen. 2. Jaarverslag Secretaris 1929. 3. Jaarverslag Penningmeester 1929. 4. Bestuursverkiezing, wegens perio diek aftreden voor Utrecht 1 van Mej. A. Hutten en Mr. H. W. de Vink en voor Utrecht II van H. J. F. van Hazen- donk, J. W. Stokman en J. O. Suring. De aftredenden zijn herkiesbaar. 5. Voorstellen van het Bestuur ter uitvoering van artikel 16 der Statuten van den Bond: de aanstaande Statenverkiezing komen de beide Provinciale Kieskringen Utrecht I en Utrecht II uit met éene candidatenlijst, samengesteld uit twee "jsten, waarvan elk der kieskringen er §ne vaststelt, in dier voege, dat als No. 1 op de gecombineerde lijst wordt geplaatst No. 1 der lijst van Utrecht I, als Nos. 2 en 3 de Nos. 1 en 2 der lijst van Utrecht H, als No. 4 het No. 2 der lijst van Utrecht I, als de Nos. 5 en 6 de Nos. 3 en 4 der lijst van Utrecht II en zoo vervolgens. b. De termijn, binnen welken de plaat selijke kiesvereenigingen haar candi- daten voor ieder der groslijsten moeten indienen, eindigt Maandag 22 Decem ber 1930. c. In den kring Utrecht 1 worden 7, in den kring Utrecht 11 13 candidaten gesteld. 6. Bespreking van de Agenda der achtste vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij, die gehouden wordt op 28 en 29 November 7. Rondvraag en Sluiting. buitengewone werken wel zijn besteed. Uit een overgelegde staat bleek dat er méér is gedaan, dan oorspronkelijk werd gedacht. Zoo is bijvoorbeeld voor verbetering m onderwijs-toestanden over de ge heele linie, waarvoor oorspronkelijk f320.000 was geraamd, uitgegeven de kapitale som van bijna 950 duizend gld. De gemeente heeft die financieele lasten behoorlijk kunnen dragenvoor rente en aflossing is gezorgd. Ook voor de volgende jaren is bij een voorzichtig financieel beleid, vol doende kapitaal beschikbaar voor aller lei groote en minder groote werken welke door den groei der stad worden vereischt. In de eerste vier jaren, volgende op 1931 is in totaal beschikbaar de kapitale van f 1.725.000. De maandelijkeche Godsdienstoefe ning voor de R. K. militairen der ver schillende wapens en rangen in het garnizoen, wordt gehouden door den Heer Aalmoezenier op Donderdag en BERICHTEN UIT AMERSFOORT DE AMERSFOORTSCHE OEMEENTE-FINANC1ÊN. Als gevolg van eene toezegging, door Wethouder Thlen vorige week bij de behandeling van de financieele positie der gemeente gegeven, verscheen nu eene nota waarin wordt aangetoond dat voor de in de begrooting voor 1931 opgenomen uitgaven, zoowel gewone als kapitaalsuitgaven de thans aan- I wezige middelen voldoende zijn en dat eenige uitzetting der uitgaven in ver band met den groei der gemeente zeer wel mogelijk is. Voor werkverschaffing is voldoende geld beschikbaar, terwijl voor werk verruiming beduidende bedragen zijn gesteld. Er werd in den Raad betwijfeld of ■ijdag a Dondei donderdagmiddag half 4 de confe rentie en van 6.30—8.30 uur gelegen heid om te biechten. Vrijdagmorgen om 7 uur de H. Mis met preek en aigemeene H. Communie. Vrijdagavond 7 uur plechtige op dracht der nieuwe leden door den Ko lonel Hoofdaalmoezenier J. J. J. Noord man in de garnizoenskerk. De prijsuitreiking van den wedstrijd in tuinversiering had plaats. In vrijwel, alle stadswijken zijn de tuintjes reeds verbeterd, terwijl de publieke belang stelling steeds toeneemt, hetgeen ook blijkt uit het stijgende aantal leden, dat reeds de 150 is gepasseerd. De prijzen bestonden uit kamerplan ten en voor het hoogste aantal punten werden de volgende deelnemers be loond T. Boer, H. Wiertz, R. Bakker, K. L. de Jager, H. A. v. Zwieten, J. Kuipers, M. J. Flos, H. Nieuwenhuys, M. v. d. Vlasakker, J. Adam, G. P. Kroes, mej. Brederode, B. Kramer, M. v. Dijk, mevr. wed. v. Willigenburg, J. Apeldoorn, O. Castein, E. v. Wijland, P. Weijtenburg en J. Maat. De R. K. Werkliedenvereeniging St. Jozef organiseerde een Apologetische Cursus te houden op de Maandagen 17 en 24 Nov. en 1, 8 en 15 Dec. a.s. in het gebouw St. Jozef. Spreker Kapelaan W. de Jong, Gees telijk Adviseur. De onderwerpen zullen vóór het begin van elke les worden bekend gemaakt. Aanvang acht uur precies. Deze cursus is toegankelijk voor alle Roomsche mannen en vrouwen. De Zeereerw. heer C. Th. J. Kars, pastoor te Etten bij Terborg, eertijds Kapelaan der parochie St. Franciscus Xaverius, is van de laatste H.H. Sa cramenten der Stervenden voorzien. Aangezien de kruising van laan 1914 met den Ulrechtschen straatweg, voor ter plaatse onbekende wielrijders of automobilisten, gevaar kan opleveren, is in eerstgenoemde laan, op een 150 M. vóór het kruispunt, door de zorgen van den A.N.W.B. en K.N.A.C. een waarschuwingsbord geplaatst. Ook is aldaar, op verzoek van genoemde lichamen, eenig houtgewas dat het uitzicht belemmerde en vroeger aan het Pensionaat St. Louis behoorde, op last van den betrokken ingeuieur van den rijkswaterstaat Bakker, opge ruimd. Voor de derde maal organiseerde de Ruitersportvereeniging „Eemland" den tweedaagschen afstandsrit voor dames. In tegenstelling met andere jaren is de deelname ditmaal slechts opengesteld voorleden der vereeniging. terwijl de rit voor het eerst bestaat uit twee afdeelingen: A. wedstrijd afstandsrit zonder wedstrijdkarakter. Blijkbaar werd algemeen aan een wedstrijd de voorkeur gegeven, daar slechts twee van de 10 ingeschreven dames zich voor klasse B. opgaven. De afstandsrit was als volgt over de beide dagen onderverdeeld. Eerst werdgeredeneensterritvanpl.m.60K.M. naar Amersfoort met Hotel Oud-Leusden tegen hoest en verkoudheid HEILZAAM en LEKKER als eindpunt. De deelneemsters, die zelve het beginpunt konden opgeven, mits volgens de kortste route, niet verder dan 60 K.M., van Amersfoort verwijderd, kozen onderscheidenlijk Woeste Hoeve (1) Arnhem (1) Oldebroek (1) - Millingen (1) Doorn (2) Amersfoort (2) Gel- dermalsen (1) Huis ter Heide (1). De door de amazones te rijden weg was door de regelings-commissie op gegeven, waarbij; zooveel mogelijk van de trajecten van den rondrit te paard van den A.N.W.B. werd gebruik ge maakt. Van de ingeschrevenen kwam mevr. Mallinckrott—van Aalst 30 minuten te laat te Oud-Leusden aan. De overige dames kwamen allen ruim binnen den vastgestelden tijd aan; allen waren zeer frisch. mede dank zij het zeld zaam mooie weer; de conditie der paarden liet niets te wenschen over. De tweede dag storm en regen vlagen; De Dames lieten zich echter niet afschrikken. Gewapend tegen de elementen vertroken zij met drie mi nuten tusschentijd uit Oud-Leusden. In ruim 2 uur arriveerden allen weder om bij het uitgangspunt, frisch en monter alsof de tocht nog moest be ginnen. Zooals gezegd, volbrachten allen in )ede conditie den rit. De prijzen werden met een geestige speech door den voorzitter van „Eem land" kapitein Rijkens, uitgereikt. Freule v. d. Heijden ontving een kunstvoorwerp, uitgeloofd door de Vereeniging; mejuffr. Brandt ontving uit de handen van mevr. M. J. Barones v. Heerdt—Kolff een zilveren beker. Alle dames ontvingen medailles. De beide deelneemsters in klasse B. mevrouw Krings en mej. v. Sfockum, ontvingen behalve een extra lint, de zilveren medaille van „Eemland". - Amersfoortsche Kunstkring. De tentoonstelling van poppen en maskers van Harry van Tussenbroek in de Poth, heeft en terecht een meer dan normale belangstelling van de zijde van het publiek ondervonden. Ook wij hebben op deze tentoon stelling den indruk gekregen, dat deze poppen geen gewoon maakwerk waren, maar de scheppingen van een uiterst fijr-aanvoelend kunstenaar. Wellicht is deze groote belangstel ling de oorzaak geweest, dat van Tus senbroek te Amersfoort een poging ge waagd heeft om zijn werk door raiddel van het tooneel nog nader tot het publiek te brengen. Tot onzen spijt kunnen wij niet an ders zeggen, dan dat deze poging op een jammerlijke mislukking is uitge- loopen. Wij vragen ons zelfs af, hoe het mogelijk is, dat een man met zoo fijnen smaak en die er op de tentoon stelling blijk van heeft gegeven zijn werk zoo tot in de kleinste details te kunnen verzorgen, niet over voldoende zelf-critiek beschikt, om zich voor een zoo volledig fiasco te behoeden. Aan deze voorstelling ontbrak letter lijk alles. Uit regie-oogpunt werden grove fouten gemaakt: van Tussen broek wist, ten tooneele staande aan vankelijk niet, waar hem de marionetten zouden worden aangegeven; de too- neelgordijnen vertoonden gapingen; de opkomst van de poppen was slecht verzorgd, ze zweefden eerst wat door de lucht, alvorens op den grond neer te komen en hun dans te beginnen; alle danspassen en bewegingen van marionetten van het meest verschillend karakter, waren herhalingen van het reeds vroeger vertoonde. Doch dit alles zouden we, in aan merking nemend het gebrek aan erva ring, hebben kunnen vergeven, indien van Tussenbroek er in geslaagd was zijn poppen werkelijk tot leven te brengen. Doch juist het omgekeerde is geschied. De poppen lééfden in hun serene rust in hunne nissen in „de Poth" méér dan in hun dolste sprongen op het tooneel in Amicitia. Ginds had iedere pop ons een levensgeschiedenis te vertellen, hier zagen we slechts springend dood materiaal. Goedgekeurd t>« Koninklijk Mul* da. mm «vi* no. os Dc zittingen voor bet inleggen en terugbetalen van geiden worden gehouden ta het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEORACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3'/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Kasaler: Amsterdamsche Bank. en dans liet alles te wenschen over. Het goede pianospel van mejuffrouw Else Nolthenius, die ook eenige solo nummers ten beste gaf, vermocht hier niets te redden. We geven dus den kunstenaar den raad zich voortaan by zijn eigenlijk weric te houden en zich niet meer te wagen aan tooneeluitvoeringen. S. AMERSF. DRANKWEER-COMITÉ. Door bovengenoemd Comité was in St Aechten, een vergadering belegd Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau met als spreker de heer Vloeijberghs, uit Helmond over de redding van drankzuchtigen geïllustreerd met licht beelden op de drankellende en wat er voor gedaan wordt betrekking heb bende. In zijn openingswoord spreekt de Voorzitter van het A.D.C., de heer Dammers zijn spijt erover uit dat de zaal niet geheel gevuld is. Doel van deze bijeenkomst, aldus Spr. is ten strijde te trekken tegen den alcohol. Het gebruik van sterken drank is uit den tijd, daartegenover is het wijn- en biergebruik ontzettend toegenomen. Het idee bestaai dat dit onschuldige dran- ken zijn, doch zij bevatten alcohol ei geregeld gebruik is verderfelijk, li onzen tijd van snelverkeer en zelf- toerisme is elk gebruik misbruik, daar door gebruik ook van bier en wijn het verstand min of meer wordt beneveld. Stoutbier wordt aanbevolen.in couran ten en door Doktoren, als zijnde veel voedingswaarde Ie bezitten. Weten schappelijk is echter uitgemaakt dat Stout zeer weinig voedingswaarde be zit. Vervolgens kreeg de heer Vloeij berghs het woord. Spr. begon met de mededeeling dat hij zal spreken over het redden van alcoholisten of drank zuchtigen, dus niet over de geheele drankbestrijding, doch alleen over het helpen van de slachtoffers. Het wer ken van drankbestrijding, redding van drankzuchtigen en reclasseering grij pen dikwijls ineen en samenwerking is noodzakelijk. De drankbestrijders zijn ook meestal de redders. De toestanden van drinkgevaar en drinkdwang zijn niet weg. De ervaringen van de red- dingsvereenigingen zijn steeds meer gevallen van wijn- en bierdrankzuch tigen. Als voorbeeld Rotterdam met in een jaar 300 gevallen van bier alcoholisten. De idee's zijn veranderd en heden wordt een dronkaard aan gezien voor iemand die er naast is. Jaarom gebeurt het tegenwoordig veel meer in het geheim. Het komt voor dat familieleden totaal onkundig zijn van een voorkomend geval in eigen familie. Werken blijft noodig. Nu zegt men wel een drinker geneest nooit. Dit is niet juist. Op de goede manier aangepakt kunnen 2/3 van de drinkers gered worden. Vervolgens werd op het doek ver toond drankleed in kroegen, het veel grootere drankleed in de huisgezinnen en het ontzettend groote leed in het kinderhart. Vertoond werd het groote werk van Pater lldefonsus in Helmond, het werken in Groningen, Luctor et Emergo te Nijmegen en Huize Padua te Rotterdam. Na een korte pauze werden de verschiiende Sanatoria's op het doek gebracht in binnen- en bui tenland en uiteengezet, hoe de drank zuchtigen na een verblijf in een sana torium weer terug komt ais een ander mensch in de maatschappij doch dan buiten drinkgevaar en drinkdwang ge houden moet worden. Eenvoudige simpele courantenberichtjes spreken soms boekdeelen van huiselijk leed en ellende. Offer dus het gebruik van een glas bier of wijn op voor uw mede- menschen en reikt de helpende hand. Hoevele drankzuchtigen wachten en verlangen naar de hulp, die voor hen en hun gezin welvaart en opleving brengen zal. Geeft U dus op indien Gok de samenhang tusschen muziek ge er wat voor voelt. Eenmaal ernstig Hebt U een Taxi of aulo noodig Amersfoort. aangepakt zult ge dit werk graag voor uw ongelukkige medemenscben over hebben. Na een dankwoord aan den Spreker sloot de Voorzitter de bijeenkomst. personen: Geertruida Peelen, R.K., Muurhuizen 63, dienstb. W. de Pree, N.H., Bankastraat 28. Jacoba v. d. Bovenkamp, G.K., Vlas- akkerweg 44. Everdina Schut, R.K., Arnh.weg 155. J. v. d. Brink, O.K., Gasthuislaan 39, chauff. Everdina v. d. Kamp, N.H., Assen- raadstr. 25. Grietje Gogh, Ger., v. Campenstr. 36, verpl. L. v. d. Berg, N.H., Regentessel. 25. Josina Goossens, R.K., Leusderw. 279, dienstb. W. v. Weeren, N.H., Arnh.weg 171, schilder. P. Wierst, R.K., Westerstr. 119, agenl bode levensverz. A. v. d. Biezen, N.H., Violenstr. 58, bankw. F. Lokhorst, 3e Inf.kaz.str. 10. S. v. d. Heuvel, N.H., Oliesteeg 4. Lise Kinpers, Schimmelp.str. 60. J. Gramann, R.K., O. Soesterw., kapper. Anneliese Sauter, Ev., Oldenb.v.1. 19, huish. C. Bogaart, O.K., Alfen a. d. Rijn, Sta- tionsstr. 16a, ass. acc. W. Buitink, N.H., Rozenstr. 21, bakker. G. Klappe, R.K., L. Nicasiusstr. 25, schilder. F. v. Dijk, O.K., Gr. Haag 78, lett.z. Bernardina Paardenkooper, R.K., Havik 39, winkelj. Catharina Weenink, W.H., Bergslr. 27. Anna Copper, Oud-R.K., H.v.Vianden- straat 3. I. Alkema geb. Zandstra, N.H., L. Ni- casiusstraat 22. D. Keuria, N.H., L. Nicasiusslraat 22. Jeannette ter Braake, N.H., H.v.Vian- denstr. 25. H. Helraich, R.K., Gr. Nachteg.str. 16. timmerman. P. Koning, G.K., Aldeg.slr. 80, kruiden. C. Meilink, G.K., Puntenb.l. 8, opz. teekenaar. J. Lentz, N.H., Kleine Spui 22i, chauff. Elisabeth Eversmann, R.K., D. Facke- malaan 79, dienstb. M. v. d. Sluis, O.K., Aldeg.str. 35, timm. Adelheld Mayer, R.K., Langestr. 35, dienstb. W. Groenewoud, R.K., Teut 9, Ll.mach. P. Lam, N.H., A. de Kamp 172, los arb. w. v. der Geld, R.K., Hoogl.weg 35, suikerw. Barendina Steenwijk, N.H., Tuinslr. 22.

De Eembode | 1930 | | pagina 1