Katholiek Orgaan voor 'sfeort en Omsteken CONKLIN Vulpenhouder T GESCHENK NIEMEUER'5 FRIESCHE HEERENBAAI Koopt vw SohiijWinB PURÖL Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr&s per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 Kantoor on DrakkarIJ Langcgracht 25 te flmorafoort - Tofofoon 514 Vier en veertigste Jaargang V/ /-H.A4 jt Adoertentün 26 cent voor handel en nijvm j>*1 regel. Büqu tarieven vóór 8 uur m deri morgen tifn bezorgd. V«w«MW «fa» 1 mn»—IN rwM»M. 442S4 Vrijdag- 21 Nov. 1930 - Ho. 68 Zonder twijfel behoort de tijd tot de kostbaarste goederen, die God ons toevertrouwd heefl. Van het goede brulk daarvan hangt de volmaking van ons eigen wezen, het geluk van ons leven, het volbrengen van onze taak hier op aarde, de vervulling der ver wachtingen, die andereri\van ons koesteren en in 't bijzonder ons lot in de Eeuwig heid af. Epistel en Evantfelle. Laatste Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de KolossensenI, 9—14. Broeders! Wij houden niet op voor u te bidden en te smeeken, dat gij vervuld moogt worden met de kennis van Qods wil in alle wijsheid en gees telijk verstandopdat gij wandelt, Qode waardig, in alles welbehagelijk zijnde, vrucht dragend in alle goed werk en opgroeiend in de kennis van God, versterkt zijnde naar de macht zijner heerlijkheid, met alle kracht tot alle lijdzaamheid en lankmoedigheid met blijdschap, God den Vader dan kend, die ons waardig heeft gemaakt om deel te hebben aan de erfenis der heiligen in het licht; die ons onttrokken heeft aan de macht der duisternis en overgebracht heeft in het Rijk van den Zoon zijner liefde, in wien wij hebben de verlossing door zijn bloed, de ver giffenis der zonden. EVANGELIE volgens den H.Mattheus; XXIV, 15-; KANTOORBOEKHANDEL 41 F. d. TULP m Ungutrut 68 U. KrommMtraat TEL. 9M ENDURA Onbeperkte en voortdurende garantie H. Clemens, 3e H. Felicitas, Pref. H. Drievuldigheid. Maandag 24. H. Joannes v. h. Kruis, 2e geb. H. Chrysogonus. Credo. Dinsdag 25. H. Catharina. Woensdag 26. H. Silvester. 2e geb. Oct. H. Catharina, 3e geb. H. Petrus van Alexandria. Donderdag 27. Mis van Oct. H- Catharina, 2e geb. Concede, 3e voor Kerk of Paus. Vrijdag 28. Mis van Oct H. Catha rina, 2e Concede, 3e voor Kerk of Paus. Zaterdag 29. H. Radboud, 2e geb. Oct. H. Catharina, 3e geb. en laatste Evang. v. d. Vigilie, 4e H. Saturninus. In dien tijd sprak Jesus tot zijne leerlingenWanneer gij den gruwel der verwoesting, waarvan door den profeet Daniël gesproken is, zult zien staan in de heilige plaats, die het leest, dat hij het begrijpe 1 dat dan zij-die in Judea zijn, vluchten naar het gebergte; en die op het dak is, dale niet af om iets uit zijn huis te nemen; en die op het veld is, keere niet terug om zijn kleed te halen I Wee echter haar, die zwanger zijn en die zogen in die dagenBidt ook dat uw vlucht niet plaas zal hebbe in den winter of op eenen Sabbath. Want er zal dan eene groote ellende zijn, gelijk er niet geweest is van het begin der wereld af tot nu toe, nog wezen zal. En waren die dagen niet verkort, geen vleesch zou behouden worden; maar om der uitverkorenen wil zullen die dagen verkort worden. Alsdan, zoo iemand u zeggen zal: Zie, hier is de Christus of ginds is Hij, gelooft het niet. Want valsche Chris tussen en valsche profeten zullen op staan; en zij zullen groote teekenen en wonderen doen, zoodat (indien het mogelijk ware) zelfs de uitverkorenen in dwaling gebracht worden. Ziet, Ik heb het u voorspeld. Zoo men u dus zegt: ziet, Hij is in de woestijn! gaat er niet heenziet, in de binnenkamers I gelooft het niet. Want, gelijk de blik sem uitgaat van het Oosten en schit tert tot het Westen, zóó zal ook de komst van den Zoon des menschen zijn. Overal waar een lichaam is, daar zullen ook de arenden zich verzamelen. En terstond na de verwarring dier dagen zal de zon verduisterd worden, en de maan haar licht niet geven, en de sterren zullen van den hemel val len, en de krachten der hemelen zullen geschokt worden. En dan zal het teeken van den Zoon des menschen in den hemel verschijnenen dan zullen alle geslachten der aarde weeklagen, en zij zullen den Zoon des menschen op de wolken des hemels zien komen met groote kracht en majesteit. En zijne engelen zal Hij zenden met eene bazuin en groot geschalen zij zullen zijne uitverkorenen vergaderen van de vier winden, van de uiteinden der he melen tot aan derzelver uiteinden. Leert ook de gelijkenis van den vijgeboom. Als zijn tak reeds feeder is en zijne bladeren uitspruiten, dan weet gij dat de zomer nabij is. Zóó ook gij, als gij al deze dingen ziet gebeuren, weet dan dat het nabij, voor de deur is. Voorwaar, Ik zeg u: dit geslacht zal niet voorbijgaan, totdat al deze dingen geschieden. Hemel en aarde zullen voorbijgaan, maar mijne woorden zullen niet voorbijgaan. EvangelleverhJarlng. Laatste Zondag na Pinksteren. In dit Evangelie spreekt ons de Zaligmaker over de verwoesting van Jeruzalem en die van de geheele wereld. Ongeveer 40 jaar na Christus' ver rijzenis is de eerste profetie in vervul ling gegaan toen èn de prachtige tempel èn de geheele stad Jeruzalem door den Romeinschen veldheer Titus zoodanig werden verwoest dat letterlijk de eene steen niet op de andere gebleven is. Dit was een straf voor de onboetvaar digheid der inwoners van Jeruzalem, een openbaring dus van Gods recht- vaardigheid. Deze verwoesting van Jeruzalem is een voorafbeelding van de verwoesting der geheele wereld op het einde der tijden, vóór de komst van Christus tot het algemeen oordeel, wanneer Hij zal wederkeeren om te oordeelen de leven de dooden en wederom Gods rechtvaardigheid zal geopenbaard wor den in het beloonen der goeden en 't straffen der zondaren. Eerst spreekt Jezus over de teekenen die dien dag van het algemeen oordeel zullen voorafgaan: valsche profeten zullen opstaan, de Antichrist zal ver schijnen,de krachten der Hemelen zullen geschokt worden, zon en maan zullen verduisteren, de sterren zullen van den Hemel vallen, de Engelen zullen de dooden waarschuwen dat het uur ge komen is dat ze de slem van den Zoon Gods zullen hooren. Als dan de doode lichamen uit het graf zullen zijn opgestaan zal de Zoon des Menschen op de wolken des Hemels verschijnen om af te rekenen met zijn vrienden en vijanden. De groote dag van Gods rechtvaardigheid! Een op gang naar de eeuwige glorie óf een eeuwige verwerping. Is het Evangelie van dezen Zondag et in staat een diepen indruk te maken op ons hart? Zoo dikwijls dringt zich de gedachte aan ons op: hoe kan God het werk der zondaren zóó toelaten? Bedenken we dan dat eens de dag komen zal der vergelding van hetkwaad. Zoo dikwijls dreigen we te bezwijken onder den last van onze kruisen en moeilijkheden, van bekoring en ver leiding bedenken we dan dat eens de dag komen zal der vergelding goede. Liturgische Kalender. Week van 23—29 Nov. Zondag 23. Laatste Zondag na Pink steren, Tijdeigen. Mis Decit, 2e De „kleine" weg. Op 24 November 1925 stierf als „Zuster Maria-Francisca der Vijf Wonden" te Notting-Hill bij Londen, een gewezen fabrieksmeisje „Marga- retha Sinclair". Hoe ook het leven van dit bevoorrechte meisje wordt nage gaan, nergens vindt men gewag ge maakt van wonderen, noch van visi oenen, noch van lijfkastijdingen enz. 't Is alles even eenvoudig en gewoon, Margareiha leefde haar voorbeeldig leven niet tusschen de muren van een klooster (dit was slechts een paar jaar), verre van het gewoel der we reld; niets van dit alles. Een doodge woon, alledaagsch leven. Meisje uit een arm gezin, in een werkmansbuurt wonend. Het gaat naar school met de andere werkmanskinderen en leert er juist genoeg om te kunnen lezen en schrijven. Gaat daarna in dienst op een fabriek gelijk al de kinderen van de buurt, waarin zij woont; komt 's avonds vermoeid thuis om den vol genden dag weer te beginnen. Dat gaat zoo dag in, dag uit, maanden, jaren lang. Voor Margaretha is dit leven ech ter „de kleine weg" naar den hemel geworden, omdat zij dien weg volgde uit plicht. Als kind was zij gehoor zaam, altijd behulpzaam, de kleinere zusjes mee oppassend; in school was zij vlijtig, arme kinderen helpend en troostend. Daarbij altijd vroolijk en welgezind, godvruchtig en eerbiedig bij het bidden, haar moeder helpend en troostend, wanneer deze zich soms in haar kommer en zorgen aan moe deloosheid overgaf. Verder ordelie vend en proper. Een lieftallig kind dus, waarvan echter nog niemand de groote zielenadel vermoedde. Wel wist zij reeds offertjes te brengen en zich iets te ontzeggen en vluchtte zij de plaatsen, waar zij gevaar ver moedde voor haar ziel, maar alles zonder opzien te wekken, aisof het iets van zelf sprekends was. Kleine deugden dus van karakteroefening en godsvrucht, waarvan het geheim on getwijfeld lag in haar teedere liefde tot de H. Maagd Maria en haar dage- lijksche H. Communie. Dit was ook haar schutse in het gevaarlijke fa brieksleven. Zoo heeft zij alle midde len gebruikt om zich onbesmet in deze wereld te bewaren. Het meest gewone is haar niet gespaard gebleven: de verkeering met een jongeman, die zijn christenplichten verwaarlobsde, maar door het voorbeeld en de woorden van Margaretha tot de kerk terugkeerde. Zij heeft later te kennen gegeven, dat zij, ofschoon tegen haar zin, den jon geman zou gehuwd hebben, alleen om zijn ziel te redden. God echter hielp haar in dezen tweestrijd en maakte baar tot Zijn bruid. Het kloosterleven van Margaretha is als het ware de verlenging van haar „kleinen weg". Het was weer een leven van gods vrucht, zelfverloochening, van ingeto genheid, van plicht. Onder de ver schillende orden koos het néderige meisje de Orde der arme Clarissen en ook hier wilde zij de laagste plaats innemen. Niet als slot- of klooster zuster kwam zij zich aanmelden, maar als buitenzuster, dus eenvoudig als reguliere Derde-ordeling van St. Franciscus. Daar es echter bij de Clarissen te Edinburg geen plaats was, werd zij verwezen naar het klooster te Londen (Notting-Hill), waar zij op 23 Juli 1923 haar intrede deed. Hier volgde zij haar weg „van kleine deugden". De zusters getuig den van haar dat zij was „gehoor zaam en stil". 14 Februari 1925 werd zij tot de professie toegelaten en, zoo als boven gezegd, reeds op 24 No vember 1925 stierf zij. Kan het een voudiger? En toch, als alle teekenen niet bedriegen, heeft God groote din gen met deze nederige dienstmaagd voor en zal zij, wat algemeen gehoopt wordt, misschien tot de eer der alta- :n worden verheven. Als kind van onzen tijd heeft haar heilig leven misschien aan ons iets meer te zeggen. Velen meenen, dat het voorbeeld der heiligen onmogelijk na te volgen is, dat dit. bestaat in groote daden van godsvrucht, van boetvaardigheid, van een heel bijzon der leven dus. Welnu, door dit leven wordt bewezen, dat de meest gewone, dageüjksche bezigheden met een goe de meening verricht, zeer goed met een heilig leven kunnen samengaan. God, die in het verborgene ziet, zal de stille en voortdurende offers van de ouders van groote gezinnen en van zoo menig eenvoudig mensch, die niemand beseft of weet, hooger aan slaan dan alle menschelijke eer en grootheid. Juist door de kleinen en eenvoudigen van harte weet God Zijn doel te bereiken. Katholieke geloofsleer, fn vragen en antwoorden, voor volwassen Katho lieken en Niet-Kattiolieken" zal de ti tel zijn. Een catechismus dus,die inzicht zal geven In. ons geloof, bere kend zal zijn op de mentaliteit onzer 'assen Nederlandsche Katholle- en ook op die der Niet-Katholie- leeren kennen nu met deze volwassenen, in zeer toten getale, voeling had, in zoo verschillende plaatsen. Een werkje uit de praktijk. Niet enkel theorie ir bovenal aanvoeling van wat menschen vragen ert eischen, om fmooi geloof te verstaan. Werke- daarop is lang gewacht, lemapd, jaren lang aan Katholieke en Nfet- Katholieke volwassenen catechismus git, moest het maken. Pater Hen- diiclis heeft het nu blijkbaar gedaan. Dit wilden wij vast meedeelen. Binnenland rlNDING AMSTERDAM MET DEN RIJN. Door de Kanaalvereeniging „De Qeldersche Vallei" is aan de Eerste ei Tweede Kamer een adres gezon den, waarin zij nógmaals de voordee- len betoogt van een kanaal door de Geldersche vallei boven het Wijk-bij- DSurstedcplan. i'Wlj hebben ons afgevraagd, aldus zegt adr. o.m., of het niet mogelijk is h«T Geldersche Valleikanaal door de Zuiderzee toch aan te leggen zonder dat dit met de Zuiderzeewerken ver- behoeft te houden. Wij meenen hierin op de volgende wijze geslaagd te zijn. Vanaf de Utrechtsche kust is langs de geheele Noordzijde van het te maken kanaal, een dijk ontworpen mèt rijweg met een kruinhoogte- 3.20 M. N.A.P. Deze dam sluit tegen den Zuidelijken leidam van het Buiten-IJ, die verhoogd moet worden, terwijl aan het worteleinde van dezen dam nog een kade zal moeten worden aangebracht. Het door ons ontworpen kanaal loopt dus ten Zuiden van de zen leidam en komt ten Noorden van de sluis bij Zeeburg in den mond van het Merwedekanaal uit. Aan de Zuid zijde van het kanaal ontwerpen wij eveneens een dam. De sluizen bij Schellingwoude blijven dan geheel beschikbaar voor de vaart op de Zui derzee. Wij ramen de kosten der extra uit te voeren werken vermeerderd de kosten dier werken, die bij de uit voering der Zuid-Westelijke droog makerij door de Zuiderzeewerken ge dragen zouden worden, op 9.2 mil- lioen gulden. De voordeelen die hieruit voort vloeien zijn o.m.: Ie. Dat bij eventueele uitvoering der Zuid-Westelijke droogmakerij reeds een deel der IJ- en Eemmeer- werken gereed is. 2e. Dat het peil der afgesloten Zui derzee reeds direct op 0.40 N.A.P. zal gehandhaafd kunnen worden, waardoor zeer groote landbouwbe langen gediend zullen worden. Immers de vorming van het IJmeer was uit militaire overwegingen voor waarde om het peil van het lJselmeer op 0.40 M. N.A.P. te kunnen bren gen. Een betrekkelijk kleine boezem, die zich door het Noordzeekanaal snel liet opstuwen, was vereischte. Deze kleine boezem, weliswaar kleiner dan het ontworpen IJ-meer, is met dit plan verwerkelijkt. vanneer werkelijk het voorne men bestaat de Zuid-Westelijke droogmakerij uit te voeren, zal toch de verlaging van het peil van de afge sloten Zuiderzee ten behoeve der landbouwbelangen noodzakelijk zijn. De door ons voorgestelde oplossing zal deze verlaging voor de militaire autoriteiten veel aannemelijker ken. 4e. Het belangrijkste voordeel is echter van geheel anderen aard. In. zijn rapport aan het provinciaal bestuur van de-provincie Utrecht, zegt de hoofdingenieur A. A. Mussert: „Daarmede is voldoende aangetoond, dat, hoezeer ook de Geldersche Vallei gediend zou zijn met het verkrijgen van een thans geheel ontbrekenden scheepvaartweg, in geen geval een 4000 tons kanaal gelijk Amsterdam— Rijnverbinding zal zijn, noodzakelijk is te achten om aan de gei hoeften van dit gebied tt jmen." De bovenbedoelde hoofdingenieur is dus overtuigd, dat de Geldersche Vallei met een kanaalverbinding zeer Een langewacht boekje. Pater Hendrichs zal weldra, het boekje is ter perse, in druk laten verschijnen, wat hij ter verklaring van onze Geloofswaarheden in de kerkgebouwen en daarna in zalen, op den vervolgcursus uiteenzette. Zijn boekje, vernamen wij, zal geveer 10 vel kompressen druk groot zijn en voor den spotprijs van 30 cent, in fraaien kaft, verkrijgbaar zijn. 3e. Terwijl in het verbreede Mer wedekanaal in enkele kanaalvakken de gewenschte breedte niet is te ver krijgen, de gewenschte bogen van 2000 M. niet overal verwerkelijkt kun nen worden en zes beweegbare brug gen ontworpen zijn, die toch steeds een hindernis zijn, en bij aanvaring een ernstige hindernis kunnen wor den, kunnen bij het Geldersche Val leikanaal de gewenschte breedten en bogen overal verkregen worden, ter wijl alle bruggen vast kunnen worden. EEN LUXE DOOS OVERAL VERKRIJGBAAR of noamt oon abonnement «oor onder- ud van uw schrijfmachine bij H. ELZEHAAR 0 KANTOORBOEKHANDEL LfltWESTMAT 84 TEL. 628 voor vaartuigen tot een laadvermo gen van 500 ton voldoende, een uit spraak waarmede onze vereeniging zich geheel kan vereenigen. De vraag doet zich echter voor, wat in het landsbelang is. Ir. Mussert raamt de kosten voor dit kanaal globaal op 7.5 millioen gulden. Wij meenen te weten dat Gedepu teerde Staten van Utrecht en Gelder land dit plan zelf reeds in studie ge- >men hebben. Bij uitvoering van het Geldersche Valleiplan krijgt men dus twee ruime moderne scheepvaartwegen voor 75 millioen gulden, bij uitvoering van het Wijk-bij-Duurstede-plan één ruim en één smal kanaal voor 72.5 millioen. Aanvaarding van minister Reymer's Kanaalplan is dus niet in 's lands be lang. De vraag is nu maar of de Tweede Kamer hiermede accoord gaat! AARDAPPELMEEL. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft medege deeld, dat eene verplichting tot het verwerken van aardappelmeel in brood, aan de broodbereiding een eisch zou stellen naast die, voort vloeiende uit de verwerking van ir.- landsche tarwe in het brood. Daar tegen bestaan ernstige bezwaren en waar de verwerking van tarwe als bovenbedoeld, als de meest practische en natuurlijke maatregel moet voor gaan, meent de minister dat voorals nog door hem niet kan worden be vorderd, dat aan de vermenging van aardappelmeel in tarwemeel voor de broodbereiding een dwingend karak ter wordt gegeven. DE EEMBRUG. waarvan het totaal gewicht met inbe grip van de lading niet grooter is dan 4800 K.G. Dit is een zeer aanzienlijke verruiming; de maximum wieldruk wordt nu 14 1500 K-G. WATERSCHAP. Watergraaf en Heemraden van het eeraiaadschap „de rivier de Eem. léve van dien", maken bekend dat van den 15 tot den 25 November 1930, ter Secretarie van het Heemraadschap Muurhuizen 15 te Amersfoort en ter Secretarie van de Gemeenten Woudenberg, Hoogland en Baam, ter inzage van belangheb benden is nedergelegd: 1 Een ontwerp besluit van de Ged. Staten tot vaststelling van het Regle ment voor de Waterschappen, Veen- schappen en Veenpolders, geheel in de provincie Utrecht gelegen ter ge deeltelijke uitvoering van artikel 125 van de Ambtenarenwet 1929. Bezwaarschriften daartegen, aan de Staten te richten, moeten zooveel mogelijk binnen den genoemden tijd van tien dagen bij het College van Watergraaf en Heemraden van ons Heemraadschap worden ingediend. PEPERMUNT Indertijd is door Baarn bepaald, dat de Eembrug in die gemeente gesloten zou worden voor automobielen met een wieldruk grooter dan 750 K.G. Het tegen dit besluit ingebrachte be roep werd door de Kroon afgewezen. Thans is echter nader bepaald, dat deze brug zal opengesteld zijn voor automobielen met aanhangwagens, Jtuwe ^IscAtote -fluid UITSPRAKEN KANTONGERECHT AMERSFOORT. Leerplichtwet: H. B., Bunschoten f5 of 2 d.; C. K„ Baarn id.; A. de G., Bunschoten f 10 of 5 d.K. B., idem. Arbeidswet: A. v. d. B., Soest 2 maal f5 of 2 d. Zonder vergunning sterke drank in voorraad hebben ter verkoop in 't kleinN. de B„ Baarn f 60 of 30 d. Loopen op verboden grond: A. L„ Leusden 50 cent of 1 d. Dronkenschap: G. J. K., Soest f20 of 10 d.; J. C. v. d. T., Soest f 10 of 5 d.; D. S., Amersfoort f 12 of 5 d. Wielrijden zonder licht: H.S., Soest f5 of 2 d.; G, V„ id.; W. v. K. Hoogland id.; F. B„ Amersfoort id.; H. S., Barneveld id.; J. v. d. K., id. Idem zonder reflector: H. H„ Baam f2 of 1 d. Idem met verblindend licht: M. G. A., Baarn f5 of 2 d. Motor- of autorijden zonder rij- of nummerbewijs: A. P. V., Utrecht f5 of 2 d.J. J. de B„ Rotterdam <d.; J. T. S„ Hilversum id.; G. S., Borculo ld.; C. j. N., Amsterdam f3 of 1 d. Idem en nummer-letter niet vol doende verlicht hebben: H. D., Am sterdam f2 of 1 d. Te snel rijden in Barneveld: H. Ch. H„ Apeldoorn f 15 of 10 d.; H. A.M., Amsterdam id. Idem in Baarn: H. S„ aldaar f5 of 2 d.

De Eembode | 1930 | | pagina 1