Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prjjs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De €embode Kantoor en Drukkerij Langcgracht 28 te Amersfoort - Telefoon 514 Vier en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. Vrijdag 19 Dec. 1930 - No. 76 'tis inderdaad een geluk, dat God onder alle aardsch geluk immer eenigen tegenspoed vermengt, opdat wij het ware geluk niet zouden vergeten. Epistel en Evangelie. 4de Zondag van den Advent. Les uit den eersten brief van den H. apostel Paulus aan de Korinthiërs; IV, 1—5. Broeders I Aldus beschou we men ons als dienaren van Christus en uitdeelers van Gods geheimen. Hier nu wordt in de uitdeelers vereischt, dat men ge trouw bevonden worde. Mij echter is er het minste aan gelegen, dat ik door u beoordeeld worde of door eenen menschelijken rechtdag; en niet eens beoordeel ik mij zeiven; want ik ben mij wel niets bewust, maar daardoor ben ik niet gerechtvaardigddoch die mij beoordeelt is de Heer. Wilt dus. niet vóór den tijd oordeelen, totdat de Heer komt, die ook de verborgen heden der duisternis in het licht stellen en de beraadslagingen der harten open baren zal; en dan zal aan een ieder de lof geworden van God. EVANGELIE volgens den H. Lucas; III, 1—6. In het vijftiende jaar der regeering van keizer Tiberius, toen Pontius Pi- latus stadhouder van Judea, Herodes viervorst van Galilea, Philippus, zijn broeder, viervorst van Iturea en het gewest Trachonitis, en Lysanias vier vorst van Abilene was, onder de hooge- priesters Annas en KaTphas, geschiedde het woord des Heeren tot Joannes, den zoon van Zacharias, in de woestijn. En hij kwam in de geheele Jordaan- streek, een doopsel van boetvaardig- heid tot vergiffenis van zonden predi- ^*^kend, gelijk er geschreven staat in het boek der godsprakcn van den profeet IsaiasDe stem eens roependen in de woestijnbereidt den weg des Heeren, maakt zijne voetpaden recht! Alle dal zal gevuld en alle berg en heuvel zal geslecht worden; en het kromme zal recht en het hobbelige tot eene effen baan worden; en alle vleesch zal de zaligheid Gods zien. kondigt Joannes den komst van Christus aan: hij beveelt, niet de wegen van het land maar die van onze harten te bereiden en daaruit alle hinderpalen te verwijderen die den doortocht van Christus zouden beletten„alle dal zal gevuld, alle berg en heuvel geslecht worden, de kromme wegen zullen recht en de oneffen paden effen gemaakt worden. De dagen van den advent zijn nu bijna geëindigd. Het feest van de ge boorte des Heeren is aanstaande. Onderzoeken we ons zei ven nu eens of wij inderdaad den weg voor Zijn kdmst bereid hebben, of wij de kromme en oneffen wegen van ons hart volgens de vermaningen van Johannes effen en gelijk gemaakt hebben. Hetgeen we tot dusverre daarin verzuimd hebben moeten we nu nog trachten goed te maken. Dat de gierigaards zich toeleggen op de werken van barmhartigheid en vooral in deze dagen de armen gedenken, de haatdragenden hun afkeer afleggen en zich met hun evennaaste verzoenen, de afgunstigen een ander het goede gunnen, de onkuischen hun hart reinigen, de onmatigen sober en matig gaan leven, kortom dat een ieder de oneffen paden zijns harten effen en recht make, zich toelegge op de innerlijke voorbereiding des harten. Dan zal alle vleesch de zaligheid Gods zien, dan zal op het schoone kerstfeest het goddelijk Kind met zijne genadegaven in ons harte nederdalen, onze ziel dien vrede schen ken, dien de wereld niet schenken kan, dan zal dit Kersfeest voor een ieder an ons inderdaad een Zalig Kerstfeest zijnvrede op aarde aan de menschen van goeden wil Liturgische Kalender. Week van 21—31 December. Zondag 21. 4e Zondag van de Ad vent, Tijdeigen, Mis Rorata zonder Gloria, 2e geb. Deus, qui de beatae, 3e voor Kerk of Paus, Pref. H Drie- vuld. Maandag 22. H. Thomas, Apostel, 2e geb. Excita uit de Mis v. d. 4e Zondag. Pref. v. d. Apostelen. Dinsdag 23. Mis met 2e en 3e geb. als Zondag. Woensdag 24. Vigilie v. Kerstmis zonder Gloria. Donderdag 25. Hoogfeest v. Kerst mis met Octaaf. Tijdeigen. Credo. Nachtmis Dominus, Dageraadsmis Lux met 2e geb. H. Anastasia. Dagmis Puer met laatste Evang. v. Driekon. Vrijdag 26. H. Stephanus, Tijdeigen, 2e geb. uit de 3e Mis v. Kerstmis. Zaterdag 27. H. Joannes, Evangelist, Tijdeigen, 2e geb. als Vrijdag. Zondag 28. H.H. Onnoozele Kinde ren, Tijdeigen, 2e geb. als Vrijdag. Maandag 29. H. Thomas, Bisschop. Tijdeigen, 2e geb. als Vrijdag. Dinsdag 30. Mis van Zondag onder het Octaaf v. Kerstmis. Tijdeigen. Mis Dum medium, 2e geb. als Vrijdag. 1 Woensdag 31H. Silvester. Tijdeigen, 2e geb. als Vrijdag. Evangelie verklaring. 4e Zondag van den Advent. Wederom wordt ons in het H. Evan gelie van dezen Zondag de H. Joannes, de Voorlooper des Heeren, voor oogen gesteld. Het Evangelie begint met een zeer uitvoerige tijdsbepaling over het op treden van den grooten Boetgezant bij den Jordaan, voor geleerden en ge- schiedkenners een aanwijzing van het grootste gewicht. Joannes nu predikte - tot het volk boetvaardigheid en ver betering des levens om zich tot de komst van den Messias voor te be reiden. Wanneer in het Oosten een grootvorst door het land trok moesten ia de wegen zorgvuldig bereid en effen gemaakt worden, welk bevel door een voorloopeï werd afgekondigd. Zoo ook JOH. DE HEER VARKENSMAKKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelbandel Wij bevredigen U in ieder opzicht De St. Vlncentlus- Vereenlging. Naar aanleiding van het bespreken van 't vraagstuk der „jongeren en de St. Vincentius-vereeniging", heeft de Hoofdraad dier vereeniging het noodig geoordeeld hierover een en ander mede te deelen. Het moge hier volgen Hoe de St. Vincntius-Vereeniging in het leven is geroepen is voldoende bekend. Frederic Ózanam, die de droeve getuige was van groot zedelijk verval onder d jongeren, wilde in zijn apostolischen ijver hen redden uit deze zedelijke verwarring. Ter veiligstelling van het geloof en de deugd dezer jongeren stichtte hij de eerste conferentie. Dit blijkt wel duidelijk uit den brief, dien hij in 1834 schreef aan Curnier: „Wij studenten" (de vereeniging was in den beginne vooral bestemd voor studenten, al spoedig echter maakten ook andere jongelieden er deel van uit). „Wij studenten komen te Parijs, als zoovele trekvogels, die voor een tijd het ouder lijk huis zijn ontvlogen, als trekvogels waarboven de geest des ongeloofs, die roofgier der gedachte, in wijde kringen rondcirkelt om straks op zijn prooi neer te schieten. Wij zijn kort zichtige, onervaren geesten, die, of schoon in het Katholicisme opgevoed, hier moeten leven als verloren onder een goddelooze, zedelooze menigte. Wij zijn zonen van Roomsche moe ders, maar komen één voor één bin nen deze onbekende, trouwelooze stadsmuren, waarbinnen de godsdienst loosheid aanhangers zoekt te maken onder de afvalligen der onzen. Het is dus bovenal de zaak, dat die zwakke trekvogelseen beschuttend dak vinden." Ozanam wilde de jongeren bewaren voor den dienst van God, met Gods genade wilde hij ze vormen tot heili gen „We moesten ze tot heiligen maken" zoo heeft hij uitgeroepen. Om dit te bereiken, om de jongeren in de gelegenheid te stellen zich zelf te heiligen tot de meest trouwe die naars van God, schreef hij den leden der conferentie op de allereerste plaats voor, de beoefening van het groote gebod der naastenliefde. Zoo gaf hij zijn vereeniging den meest deugdelijken grondslag, welke hij ontleende aan het Evangelie zelve. immers Ozanam moet geïnspireerd KANTOORBOEKHANDEL «F.fl.TULPH Ungettr. 65 lo. Krowuntrtr. TEL 326 Diuimï bi|i Fijiuu Tilillitiii. Tililliiint. Sunllin (iiitUittii - Imlnidmug Si liniilim zijn bij de oprichting zijner eerste conferentie, door het woord van Christus, die gezegd heeft dat het eeiste gebod is het beminnen, het dienen van God en het tweede daar aan gelijk, het beminnen, het dienen van den evenmensch. In zijn vereeni ging heeft Ozanam op waarlijk meester lijke wijze de beoefening van deze twee groote geboden ten nauwste aan elkander verbonden. De praktijk heeft den opzet van Ozanam, die de vereeniging bestemde voor de jongeren, geheel en al in het gelijk gesteld. Snel heeft de Vereeniging van den H. Vincentius zich uitgebreid, al spoe dig had zij hare vertakkingen door geheel Frankrijk, tot ver buiten de grenzen van dit land werden door de jongeren nieuwe conferenties gesticht, zoo zelfs dat deze uitgroeiden tot een wereldorganisatie. Deze voorspoedige groei is tevens het beste bewijs dat de inrichting der vereeniging zich geheel en al aanpas sen moet bij haar oorspronkelijken opzet dat dus: De vereeniging van den H. Vin centius, ook krachtens haar inrichting beantwoorden moet aan de geheel bij zondere eischen, welke de jongeren haar mogen"1 stellen. Willen de jongeren zich steeds en overal thuis gevoelen in de conferen ties dan is het noodzakelijk dat elke verstarring verre van haar blijft. De zelfheiliging, wij hebben dit reeds gezien, wilde Ozanam in zijn conferenties bereiken door het vol brengen van het gebod der naasten liefde. Wanneer hij de jongere hier voor wilde winnen dan moest hij zor gen dat de beoefening van dit gebod, gelet op de verschillende omstandig heden van plaats en tijd, steeds op de meest practische wijze geschiedt. Vooral de jongere wordt geprikkeld door het waarneembare succes van zijn arbeid. Om de vervulling van het groote gebod der naastenliefde het meest practisch te doen zijn stelde Ozanam als de spil van alien Vincentianen- arbeid het huisbezoek en opdat de kennis en ervaring bij het huisbezoek opgedaan volkomen recht wordt ge daan, werd als regel bepaald dat geen enkel liefdewerk de vereeniging vreemd kon zijn. Hoe de tijden ook mogen verande- n, het huisbezoek zal nooit inboeten van zijn actualiteit, wanneer het slechts geschiedt met toewijding, zooals de Vereeniging van St. Vincentius het wil. Uit den aard der zaak kan men voor het huisbezoek geen vaste methode geven Dit heeft tot gelukkig gevolg dat overal en immer aan ieders energie en aanleg voldoende vrijheid zal wor den gelaten om deze vrijelijk te ont plooien. Door zijn geregeld huisbezoek be oogt de Vincentiaan tenslotte de zede lijke verheffing van het gezin der armen, Het zal een gewoon verschijn sel zijn dit de jongere Vincentiaan, ir. de keuze zijner woorden en van de te nemen maatregelen om het gezin op hooger peil te brengen, zal verschillen van de opvattingen der ouderen. Echter behoeft de jongere niet be vreesd te zijn dat hij zal afstuiten op een gezond conservatisme. Dit is ge heel en al in strfid met den geest der Vereeniging. Behoudend is zij alleen in het hand haven van hetgeen doelmatig is. Blijkt uit de praktijk dat een of ander liefde werk verouderd is, het wordt als on- noodige ballast weggeworpen. De geschiedenis bewijst dat ver schillende liefdewerken, niet meer pas send in het kader van den tijd, plaats hebben gemaakt voor andere, beter geschikt om de bestaande nooden te lenigen. Een van de jongste liefdewerken, der stille armen, is hiervoor het beste bewijs. Eenmaal het bestaansrecht van dit liefdewerk bewezen, is het tot stand gekomen, ofschoon men begreep dat :t jaarlijks tien duizenden zou vragen. Hot huisbezoek is de beste waar- irgrdat.de vereeniging niet zal" ver-1 starren. Het is de meest practische schobt voor het maatschappelijk werken van den Vincentiaan. Bij het huisbezoek leert hij telkens nieuwe vormen der vele maatschappe lijke nooden, daar ondervindt hij een voortdurenden prikkel tot arbeid en een aan het leven ontleend onderricht in de waarde der middelen, die hij aanwendt. Met deze kennis der maat schappelijke nooden en prikkel tot arbeid-, die de Vincentiaan bij dit huis bezoek opdoet, komt hij op de, zoo mogelijk wekelijksche, vergadering der conferentie, waar hij beide ten volle kan gebruiken en zoo vruchtbnar mogelijk maken door den breeden op zet der vereeniging, aan welke geen liefdewerk moet geacht worden vreemd te zijn. Het karakter dezer vergaderingen, is een zekere waarborg, dat aan jongeren, ook wanneer zij in de minderheid zijn, volkomen recht zal geschieden. Er zullen weinig vergaderingen zijn waarde individueele meening zoo wordt geëerbiedigd als op de bijeenkomsten der conferenties. Na gebed en geestelijke lezing deelt dere Vincentiaan zijn bevindingen mede over het volbrachte huisbezoek, en zet hij zijn gevoelen uiteen over den steun, welke hij het;meest doel- atig acht. Iedere Vincentiaan, die een practi- schen kijk op het leven bezit, weiken hij zeer zeker zal verkrijgen wanneer hij zijn huisbezoek naarstig .vervult, kan Ir van overtuigd zijn, dat ook zijn dikwijls geheel persoonlijke meening door de andere leden wordt aanvaard. De jongeren, die reeds lid zijn der vereeniging zullen deze bewering gaarne onderschrijven. En deze opvatting wordt voldoende bevestigd door het feit, dat een jongere, ook wanneer hij lid is van een conferentie, die voor het groot ste gedeelte uit oudere leden bestaat, zoo goed als altijd deze conferentie trouw blijft. Natuurlijk zullen er conferenties be staan, waar door algeheele afzijdigheid van het jongere element, de geest ver suft is. Door bovengemelde inrichting der vergaderingen, door den „demo- cratischen" geest, welke op deze ver gaderingen heerscht, zullen twee of drie jongeren in staat zijn een overi gens geheel verouderde conferentie tot nieuw gezond leven te brengen. Binnenland R.K. JONGE BOEREN. Verslag van de Vergadering van R.K. Jonge boerenbonden, gehouden te Amersfoort op 15 Dec. om te komen tot oprichting van een Kring Amersfoort. Om 5 uur opende de heer A. J. de Goey, voorzitter van den Kring Utrecht van den A.B.T.B. deze vergadering, en heette allen van harte welkom. Aan wezig waren van Hooglandde geeste lijk en technisch adviseur en 5 be stuursleden van Hooglanderveen 4 bestuursleden, terwijl de technisch adviseur door werkzaamheden verhin derd was, van Soest 3 bestuursleden, terwijl geestelijk en technisch adviseur verhinderd waren en van Hamersveld de heer Pijpers, Landbouwonderwijzer aldaar, terwijl de ZeerEerw. heer Pastoor verhinderd was. Verder was aanwezig met den Heer de Goey, de heer G. Lieshout, Hoofd van de Lag. Land bouwschool van den A. B. T. B. te Montfoort. De vergadering kenmerkte zich door een gemoedelijkheid, die vanzelf moest leiden tot vruchtbaar werken. De heer de Goey prees in deze het initiatief van de afd. Hoogland om te komen tot oprichting van een Kring. Hij deed goed uitkomen het groote nut van een Kring van Jonge Boeren, wat ten volle bevestigd werd door den heer Lieshout, technisch adviseur van den kring Z. W. Utrecht van jonge Boeren. De heer Segers, technisch leider van de afd. Hoogland, sloot zich hierbij aan en wees op het nuttige werk, wat zoo'n Kring kan doen. Na een ampele bespreking, waarbij HIEMEUEiyS HEERENBAAI w 10-18 canbptr halfom .VOOR FUNPBQjVEBS_ geen enkel bezwaar werd dan alleen een klein financieel struikel blok, werd de Kring Amersfoort van R.K. Jonge boerenbonden opgericht en sloten de drie aanwezige afdeelingen zich hierbij aan. De heer Segers bracht ten opzichte van het kleine financieele bezwaar voor één afdeeling al bijna de oplossing. De kring telt alzoo nu reeds 140 leden, evengroot als het getal waarmee de Kring Z. W. Utrecht begon. Besloten werd zoo spoedig mogelijk ook in Achterveld en Hamersveld te komen tot oprichting van een R.K. Jonge boerenbond, natuurlijk na over leg met den ZeerEerw. Heer Pastoor ter plaatse. De Heer Pijpers uit Hamersveld zeide, dat de Pastoor te Hamerveld wel voelt vooreen R.K. Jonge boerenbond, wat met vreugde begroet werd. Tot groot genoegen en op voorstel der vergadering stelde de heer Segers zich beschikbaar als technisch adviseur van den Kring. De jonge vereeniging mag zich met deze keuze gelukkig achten, daar zooals de heer de Goey terecht opmerkte de Heer Segers op dit gebied zijn sporen al verdiend heeft. Met een dankwoord tot alle aanwezigen en de hoop op een vruchtbare toekomst stoot de voor zitter de zoo goed geslaagde vergade ring. ;N GOED ADVIES'VOOR ALLEN. De algemeene Gnancieele crisis de werkloosBeid, dfe OoBT ons U teisteren, hebben de Bisschop van den Bosch er toe geleid bij de rekenplich- tige besturen er met alle kracht op aan te dringen: lo. bjj voorkeur, bij het doen van bestellingen of inkoopen en het geven van opdrachten, Nederlandsche indus trieën, handelaren en neringdoenden te begunstigen 2o. werkzaamheden, die uit haar aard of om haar omstandigheden, (zooals dit het geval is met schilder- en tim merwerk, meubel- en beeldhouwwerk binnenshuis, enz.) in den wintertijd kunnen verricht worden, ook in dezen wintertijd te doen verrichten: 3o. bestellingen of inkoopen, welke thans gevoegelijk kunnen geschieden, om de ongunstige lijden niet uit te stellen tot betere dagen zijn aange broken 4o. personeelof werkvolk niet te ontslaan, maar het zoo lang mogelijk in dienst te houden, ja zelfs als het eenigszins kan, de werkgelegenheden te verruimen. Alles wat hier aan de rekenplichtige besturen in deze benarde tijden voor gehouden wordt, wil de Bisschop aan alle besturen en ondernemingen, open bare besturen, industrieele en handels ondernemingen niet uitgesloten, en aan al Zijn onderhoorigen, ieder in het bijzonder, ten dringendste in gunstige overweging geven en aanbevelen. Zij die blijk geven deze bede te ver staan, zullen, aldus handelend in deze tijden, tot daden komen van ware offer vaardige christelijke naastenliefde en liefdadigheid, daden ook van' echt christelijken tegemoetkomenden saam- hoorigheidsgeest en gemeenschapszin. BURGERLIJKE STAND EEMNES. «f neemt een abonnement «dor onder houd van uw schrijfmachine bij H, 6LZ€RAAR LAN6E3TJWIT 94 Hoogland R. K. Boerenbond. Het bestuur riobdigf üiMdt het bij wonen van een algemeene ledenver- idering op a.s. Maandag 22 Dec., ilf-6 uur In Concordia te Hoogland. Agenda: 1. Opening; 2. Notulen. Bestuursverkiezing ter vervanging van de vacature ontstaan door bet overlijden van den heer W. Eggen- kamp; 4. Vaststellen Contributie over """15. Lezing van den heer Dohmen r het gebruik van Chili Salpeter, welke lezing door de vertooniné van de Chili-RIm wordt aangevuld; 6. Mededeelingen7. Rondvraag en Slui ting. Het Bestuur. Tijdens de vergadering zal gelegen heid tot betaling der contributie over 1931. Bovendien gelegenheid tot con- tributiebetaiing op 26 en 28 Dec. a.s. tusschen de Vroegmis en Hoogmis in Concordia. Hooglanderveen Vergadering R. K. Boerenbond. In de gehouden algemeene Verga dering werd het woord gevoerd, nadat BURGERLIJKE STAND SOEST. Geboren9 Dec.Catharina, d. v. W. S. Veltman en J. Hooglandt, Beu kenlaan 31a. 10. Maria Christina Hubertina Jose phine, d. v. H. Boersma en G. A. M. Schatorjé, Beetslaan 85. 13. Mathilda Elisabeth, d. v. H. Hui gen en M. E. Willems, Birkstraat 6. 14. Aartje Adrians, d. v. A. H. Damen en M. v. Donselaar, Zwaluwenweg 23. 16. Tom, z. v. T. Jansen en S. v. Kooi, Beckeringhstraat 16. Ondertrouwd: 11. P. C. H. Scholz en M. J. Hooftman. Gehuwd: 17. E. J. Schaefer en M. C. de Zoete. Overleden: Willem Verwoerd, 71 j., wedn. v. ■W. Maassen, Noorderweg 2. Uit den Omtrek zetting te hooren geven van de sociale wetten als ziekte- en ongevallenwet, alsmede van de eigen bondsinstelling n.l. de glas-, stormschade- en auto verzekeringen. Uit het gegeven over zicht dier wetten bleek overduidelijk, dat er zeer veel goeds in gelegen is en dat het noodig is, dat degeen, die er mee te maken heeft, op de hoogte is van de voornaamste punten. De vele aanwezigen vroegen dan ook om opheldering van mogelijke en gewezen feiten, welke door den spreker op zeer duidelijke manier werd gegeven. Na een slot- en dankwoord door den voorzitter, de heer E. Schimmel sloot deze de vergadering met gebed. R. K. Kiesvereeniging. Woensdagavond vergaderde de R.K. Kiesvereeniging. Na opening door den nieuwen voorzittnr, den heer G. van Dijk, werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Hierna werden de personen gekozen voor de groslijsten wel de heeren: W. v. d.Hengel,Ach terveld A. J. de Goey, MontfoortJ. G. Suring, Maarsen, Mr. J. Scholtens, Houten; G. v. d. Worp, Kamerik, G. J. Noordman, Amersfoort, H. J. C. Ve- nings, Amersfoort en P. Steenhoff, Baarn. Na eene geanimeerde discussie over politieke aangelegenheden, werd de goed bezette vergadering gesloten. Gemengde Berichten Op het station te Agram is een trein op een groep van 40 personen, die op de rails stonden, ingereden. Drie vrouwen werden gedood; acht andere personen liepen zware verwon dingen op. lij Tromsö heeft zich een tragisch ongeluk afgespeeld. Drie jonge vis- schers waren met hun boot uitgevaren, toen zich in hun nabijheid plotseling een groote walvisch vertoonde. De walvisch geraakte onder de boot en wierp deze om. De drie visschers ver dronken. Het Amerikaansche Huis van afge vaardigden stond na een discussie van drie uur een crediet van 110 miliioen dollar toe voor de uitvoering van open bare bouwwerken. Bij den bouw van de groote brug, die Belgrado met Semlin zal verbin den, is een stellage bezweken, waar door 13 arbeiders in de diepte stortten. Zeven werklieden bekwamen zwaar letsel, zes anderen zijn verdronken.

De Eembode | 1930 | | pagina 1