Wij alléén PUROL bij Ruwe Handen Doos 30 ct. in Amersfoort, koopen persoonlijk alle vischsoorten in de Rljksvtschhallen te IJmulden. U is dus steeds verzekerd van de billijkste prijzen en de noodzakelijke kwalltitelts- contrölel Thuisbezorgen zonder verhooging IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. ALLEEN: UTR.STRAAT 40 - TEL. 92 - AMERSFOORT HOOFDKANTOOR UMUIDHN - OP0HR1CHT I MBI 1909 Steeds voorhanden: Tarbot-tong, Kabeljauw, Schelvisch, Schol Bot enz. Vischconserven. Warme Croquetten en Vischkoekjes Heerlijke gebakken vlsch - Gemarineerde Haring - Rolmops DE ONTEVREDEN WASCHVROUW Komisch zangspel in 3 bedrijven. De eerste uitvoering van de Kath. longemeisjesvereeniging van de O. L Vrouweparochie op Zondag 11 Januari is een succes geweest. Reeds vóór 't uur van aanvang was de zaal geheel uitverkocht, zoodat meerderen moesten worden teleur gesteld. Er heerschte 'n prettige sfeer van gemoedelijkheid onder het talrijke pu bliek, de ideale sfeer voor een blijspel Er werd dan ook gul en hartelijk gelachen, heel den avond door. Het spel der meisjes was werkelijk voortreffelijk en allen zonder uitzon dering waren ze goed op dreef. Huldi aan de leidster van deze tooneelclubl De meerstemmige liedjes van de zangclub werden eveneens uitstekend uitgevoerd. De pauzen tusschen de verschillende bedrijven werden gevuld door de op gewekte muziek, die de verveling verre hield. Over 't geheel 'n succesvolle avond. Donderdagavond half-acht, de 2e en laatste uitvoering. Om teleurstelling te voorkomen raden wij allen aan vooral tijdig aan wezig te zijn, daar 't zich laat aanzien, dat ook Donderdag de zaal weer vol zal worden. Toen v. d. P., wonende Heiligen- bergerweg. Zondagavond naar het Lof was is men zijn woning binnenge drongen. De vrouw des huizes had voor een arme vrouw soep gekookt en toen zij naar de kerk ging, kwam een meisje de kan terugbrengen, v.d P. zei„Zet de kan maar in een bloem bak voor het huis, dan vinden wij haar wel". Toen het meisje aan de woning kwam, stond een man voor de deur, die vroeg, of v. d. P. hier woonde. Het meisje antwoordde be vestigend, doch zeide tevens, dat er niemand thuis was. waarop de schijnbaar heenhing. Toen v. d. P. en zijn vrouw uit de kerk thuis kwamen, te ongeveer 8 uur, stond de voordeur open. Een tasch van de vrouw lag op tafel, waarin een sleutelbos zat. De inbreker heeft kans gezien een bureau te openen. Een ijzeren geldkistje, inhoudende f 1000, hoofdzakelijk briefjes van f 50 en eenige polissen zijn meegenomen. Op 11 Febr. a.s. zal de Karakorum- reiziger Visser, die 24 Jan. a.s. van zijn laatste Karakorum-reis terugkeert, in Amersfoort een lezing komen houden, waarbij tevens de Karakorum-film zal worden vertoond. De voordracht zal plaats vinden in Amicitia. De jaarlijksche uitvoering van Amers- foort's Mannenkoor en Orkestvereeni- ging is vastgesteld op 22 en 23 Jan. a.s. in Amicitia. Naar men ons mede deelde beloven dit twee zeer belangrijke concertavonden te worden. Het man nenkoor zal niet minder dan viei nieuwe koorwerken ten gehoore bren gen, waarvan één koorwerk met orgel begeleiding en één met begeleiding van strijkorkest en orgel. Bovendien komen voor de Orkestvereeniging twee belangrijke orkestwerken op het pro gramma, waarvoor dit ensemble wordt versterkt met een aantal leden van bet Utrechtsch Stedelijk Orkest. Bovendien zal de heer Henk Ramselaar op dit concert bet groote concertorgel van de firma R. van den Burg bespelen. Voor muziekliefhebbers in onze stad en omgeving zal er dus weer te ge nieten zijn van een concert, waarvoor geen kosten zijn gespaard, en dat ten doel heeft te demonstreeren wat door samenwerking is te bereiken. Men houde een der avonden vrij om een der twee concerten bij te wonen. kantoren van den Gemeente-ontvanger en van den Centrale Boekhouding der gemeente-bedrijven Achter Davidshof geopend. in de voormalige Ambachtsschool, thans omgedoopt in bijgebouw stad huis, waar vroeger de brandweer huisde, zijn de nieuwe kantoren doelmatig in- Ericht. Beneden zijn de afdeelingen s, Inkoop en Verkoop gevestigd. Boven de afdeelingen Boekhouding enz. Alles |is nieuw gemeubileerd, goed verlicht en keurig ingericht. De heer Fröger, Gemeente-ontvanger en Chef der Centrale Boekhouding, sprak een kort welkomstwoord. Hij gaf een overzicht van den groei der Centrale Boekhouding, waaraan een personeel van veertig man is ver bonden en dankte allen die hadden samengewerkt om de Centrale Boek houding zoo voortreffelijk te huisvesten. De Burgemeester hield de openings rede, besprak waardeerend het werk der Centrale Boekhouding en gaf lof aan hen die de nieuwe inrichting ver- orgden Name lamens het personeel bood de heer Van der Linden een teekening aan voor een glas-in-lood raam, hetwelk in de hal van het nieuwe kantoorgebouw zal worden aangebracht. slaagde voor het examen Vereen, v. Leeraren in Talen en Han- delscorr. te Utrecht onze stadgenoot den fjeer G. W. Heere, opgeleid door Mevr. van Dijk—Hastings. - Burgerlijke Stand. 6 Jan. Francisca Johanna, d. v. F. J. Wetsteijn en G. de Water Maria, d. v. J. G. Kraan en E. M. Ukena Johan, z. v. W. Gouw en G. v. Dijl Jan, z. v. F. Baas en R. Duijst Johanna, d. v. M.Veenstra en J. Schrij ver Balthazar Theodorus, z. v. T G. A. Meijer en J. M. Hamers Geer- truida Johanna, d. v, H. J. van der Logt en A. v. d. Heuvel. Gehuwd W. Veldman en C. M. H. v. Keulen. OverledenAntonius Rutgerus Wijn tjes, oud 4 jaar Elisabeth Petronella Pothoven, oud 50 jaar, echtgenoote van D. Veis Hein |an Bomas, oud 22 jaar Anna van der Linden, oud 84 jaar, wed. van H. J. v. d. Klundert. 7 Jan. Geboren: Adrians Carolina Dingena, d. v. K. Karremans en van den Diepstraten Johannes, v. D. C. Steenbeek en H. v. Weerhorst Gijsbertns, z. v. G. v. Bekkum en B. H. van Keeken. GehuwdJ. J. Verschuur en J. C. Hamers. Januari. Geboren|acob, z. v. G- Jacobsen en N. Westbroek. Onder trouwd': O. H. van Dijknen en M. M. Haarsma S. Veenvliet en A. M. de Velden. GehuwdJ. Snijders en W. van Willigenburg. 9 Jan. OverledenGeurt Schipper, oud 79 jaar, weduwnaar v. B. v. Elven Johanna Berendina van Mourik, oud 84 jaar, echtgen. van I. van Hoei. 10Jan.Geboren: Hendrik Adrianus, v. J. C. Helms en W. G. Versteeg Roelofje, d. v. G. van Beek en R. van Effrink. 12 Jan. Geboren: Anneke, d. van der Linden en J Gerritsen Jansje, d. v. W. van Vulpen en E. lansen Jacobus Franciscus Joseph, z. v. F. J. van der Heijden en M. W. A. Hellevoort Everarda Willemina, d. v. G. van Beek en E. W. Timmer Regina Margaretha, d. v. N. J. de Wit en A. M. Steenbeek Joseph, z. v. J. Hartman en M. Oberwaldner Jannetje, d. v. F. v. Doornik en L. van Zoeren. OverledenGerardus Cornells van Heugten, oud 16 dagen. UITSPRAKEN KANTONGERECHT Loopen op verboden grondO. M. P. Voorthuizen f 10 of 5 d. Als geleider van een hondenkar daarop gezeten zijn in de kom eener gemeente in de prov. UtrechtG. van T. Spakenburg f I of 1 d. Wieirijden zonder licht: G. M. G. H. v. Z. Soest f 3 of 1 week tuchtsch., W. G. v. A. Soest f2 of 1 week t., A. L. Utrecht f5 of 3 d., Th. W. Soest f2 of 1 d., L. B. Bunschoten f 15 of 10 d. Wielrijdend zich aan auto vasthou- :nW. H. H. Nijmegen f5 of 2 d., P. G. S. Soest id. Aan voertuig verwarring stichtende verlichting voeren: J. K. Amersfoort f5 of 2 d., G. v. B. Terschuur id. Per auto of motor rijden mei onvol doende remmenO. F. F. Amsterdam f5 of 3 d. Idem zonder licht: W. B. Maars- bergen f5 of 2 d. G. v. D. Barneveld '1 of 1 d. Idem zonder reflector: W. de W. Nijkerk 12 of t d., P. B. Soest id. idem de richting niet goed aangeven: J. W. van W. K. Hilversum f5 of 3d. Idem de veiligheid van verkeer in gevaar brengen: J. B. Renswoude f5 of 2 dagen. Idem op verboden weg: C. J, B. Ut recht f5 of 2 d., L. B. Doorn f3 of I d., J. J. Amsterdam id. Idem zonder nummer en rijbewijs M. J. P. V. Achterveld f3 of 1 d. ,i m ucifliuner ItING De scheikundige analyseert, het publiek proeft de aparte hvaliteituan pepermunt Gevestigde personen: J. Clifford, R.K., Puntenb.laan 7. G. v. Santen, N.H., Tuinstr. 20, chauff. Aarnoudina Smith, D.O., Pr. Mariel.6. H. Moro, N.H., Zon en Schild E. Buitenbos, O.K., Heiligenb.w. 14, Theol. st. Louise Lindeman, Vermeerstr. 91. Lina Overeem, N.H Soesterweg 393, kinderj. Ada Weevers, Bcrgstr. 9, Med. Stud. Christina Gaudemans, R.KVlasakker weg 12, kinderj. Dlna Vingerhoets, C.G., Langestr. lila. G. Kaaskooper, N.H., J. v. Oldenb.v.l. 22, hypoth.bew. Jesaia Qroenteman, N.I., Groenmarkt 10, kermisr. Sytze Fennema, O.K., Arnh.weg 101, handelsr. Johanna v. d. Brink geb. v. Kleef, St. Ansfridusstr. 41. Hendrlkje v. Diermen, O.K., Papaver straat 14. Clara Groosman, Tulpstr. 14, kinderj. Jacoba Landman, O.K., Zuidsingel 10, dienstb. W. Knaap, N.H., Langestr. 127, R.klerk. S. de Ranitz, N.H., Piersonlaan 5. Vogelsang, N.H., Borneoplein 4, onderw. H. Schouten, N.H., v. Lennepl. 15. W. Ketwich, N.H., H. v. Viandenstr. 4, civ. ing. E. Evers, Ger., Heiligenb.w. 98, Indb. C. Wierex, R.K., Langestr. 30. H. Blom, N.H., A. Mauvestr. 13. Leentje v. Zoeren, N.H., Hoogew. 90. D. Buitenhuis, N.H., Bloemend.str. 15, los arb. J. Arts, R.K, Soesterweg 169, schild. Adriana Nefkens, R.K.. K. Bergstr. 28. G. Snijders, N.H., Aldegondestr. 75, I.l. mach. Elisabeth v. d. Bosch, N.H., Utr.weg 10, dienstb. Catharina Born, R.K., Utr.weg 53, dienstb. O. Mulderij, Ger., KI. Spui, 28, molen. B. Brouwer, G.K., Jac. Catsl. 8, leLt. Botterblom, R.K., Alb. Cuypstr. 30, arbeider. M. Manheim, N.I., v. Lenneplaan 19, bouwk. teek. Geertruida Bijvoet, N.H., St. Radb.str. 4. O. Gorter, Regentesselaan 8, tijd. C. B. Wilhelmina Jansen, R.K.,O.Soesterw.52. Gijsbertha Berg, R.K., St. Ansfridusstr. II, dienstb. C. v. Bijleveld, R.K., Bankastr. 18. Trijntje Bosma. N.H., v. Lennepl. 19, h. i/d. hh. Petronella Helsdinger geb. Eijkman, Soesterweg 222b, huish. Uit den Omtrek Bunschoten Op 3 Februari zal door Ged. Staten van Utrecht een openbare vergadering worden gehouden ter behandeling van een door J. ter Beek en K. Huygen alhier ingediend bezwaarschrift tegen de begrooting van het hoogheemraad schap De Bunschoter Veen- en Velden- dijk. Barneveld De bevolking bedroeg op I Januari 1930: 13506; geboren 379, gevestigd 839, 14724; overleden 109 en ver trokken 86). Dus op 1 Jan. '31 7165 m., 6589 vr., totaal 13754. Een totale vermeerdering met 248 personen. Hoevelaken De bevolking dezer gemeente droeg op 1 Januari 1931662 man nen en 657 vrouwen, totaal 13)9. Het vorige jaar waren deze cijfers 647 mannen en 740 vrouwen, totaal 1287. Er werden 34 kinderen geboren. Er vestigden zich 99. Naar elders ver trokken 94. Overleden 7. Er werden 10 huwelijken gesloten. De bevolking nam dus in 1930 met 32 personen toe. De godsdienstige gezindten tellen de volgende aantallenN H. 1145, Ger. 69, R.K. 88, andere gezindten 10, zeene 7. De bevolking bedroeg op 1 Jan. 1920 626 m., 565 vr., totaal 1191, dus in 10 jaren een toename van 12£ zielen. Nllkerk Burgerlijke Stand. Geborenlefke, d. van H, Goederee i I. Sikkens. Klaas, z. van A. Mostert en G. Mostert. Rijk, z. van L. Kraai en A. v. Dasselaar. Jan, van J. v. d. Berg en D. Bouw. OndertrouwdJ. Kuyer en A. M. v. Valkengoed. OverledenGeurtje van den Berg, 76 j., wed. van H. v. Plag- genhoef. Onlangs werden sollicitanten op geroepen voor een betrekking als vast arbeider bij de gemeente. Niet minder dan 147 personen hebben zich aange meld, van wie benoemd zijn F. Kroon en G. Pol. Op de markt. 14450 st. eieren f 5.75—7.25 7 schram men f 20—30melkkoeien f 250—375, vette koeien 1200—360, mestkalveren f20 - 35, slachlkalveren f8—15. V oort hulzen In het afgeloopen jaar zijn op onze markt ruim 5 millioen eieren aange- Gemengde Berichten Nabij Astrakan zijn 50 vlsschers op een ijsschots in zee gedreven. Stoom schepen en vliegtuigen zijn uitgezon den om hen zoo mogelijk te redden. Bij een auto-ongeluk op Ambon (Ned.-lndië) werd de echtgenoote van den directeur van het postkantoor ge dood, terwijl een controleur ernstig gewond werd. De heer Bik, een administrateur' die in de nabijheid van Magda (Ned. IndiC) jagende was op vogels, vernam van de bevolking, dat een koningstijger zoo juist een inlander had verscheurd. Bik ging aanstonds op zoek naar het ondier, doch nauwelijks was hij in het begroeid terrein gekomen of hij werd van achteren door den tijger bespron gen. Hij kreeg een klap met een klauw van het roofdier op het achterhoofd, waardoor hij werd neergeslagen. Bik werd spoedig naar het hospitaal te Tjikini vervoerd, waar hij is overleden. De koningstijger werd later door de veldpolitie neergelegd. De Noordkust van Nieuw-Guinea is geteisterd door een vloedgolf van 7'/, M. hoogte. Er zijn zes dooden en drie gewonden. De Brusselsche politie heeft in ver band met de vele moorden en over vallen die in den laatsten tijd gepleegd zijn een razzia gehouden en 370 per sonen aangehouden. Aan de Roermondsche eiermijn, de grootste van Europa, werden in het afgeloopen jaar aangevoerd 231.7 millioen eieren, tegen 185.4 millioen In 1929. De aanvoer steeg alzoo met 20 pet., de gemiddelde prijs was ech ter 21 pet. lager dan vorig jaar. Een boerin te Genlis in Bourgogne heeft op voorstel van den minister het Legioen van Eer gekregen, omdat zij 16 Kinderen het leven heeft geschonken. Zaterdagavond is de 21-jarige A. G., de eenige dochter van een weduwe te Malden, toen zij uit de tram stapte, pepen door een auto, bestuurd door uit Nijmegen, die met groote vaart langs de stilstaande tram reed. Het meisje werd tegen een boom gesmakt. Het hoofd werd als gespleten en een arm van het lichaam gerukt. Zij was op slag dood. De automobilist, die doorreed, werd halverwege Mook door de politie aan gehouden, wijl hij met één licht reed. De andere lantaarn bleek (tengevolge van de botsing) totaal vernield te zijn. Een droevig ongeluk kostte te Refojo drie kinderen het leven. Een villabe- zltter had aan de huisdeur om tegen roovers en inbrekers veilig te zijn een installatie laten aanbrengen, waarbij ongewenschte bezoekers des nachts een mechanisme in beweging brachten, waardoor een lading springstof tot ont ploffing kwam. De draad, die de huis deur met deze installatie verbond, werd overdag verwijderd. Zondag werd het mechanisme echter geraakt door den bal, waarme de kinderen speelden. De lading ontplofte en de drie kinderen werden op slag gedood. persoon, wien niets mankeerde geïn terneerd. Deze had een krankzinnig familie lid naar het gesticht begeleid. De krank zinnige nam echter de vlucht en werd gedurende landen tijd achtervolgd. In dien tusschentijd kwamen andere oppassers, die den gezonden man beet pakten. Daar deze zich als een razende ver weerde, meende men dat hij een aan val van woede had, zoodat bij in een dwangbuis werd gestoken en hem een koude douche werd toegediend en hij tenslotte in een geblindeerde cel werd opgesloten. Eerst later, toen men den werkelijken krankzinnige had gevat en terugvoerde, werd het misverstand ontdekt. Toen smid Siegers te Mierloo bezig was met 't ontdooien van een autoge- nisch lascbapparaat sprong plotseling de kop van het toestel. S. kreeg dit stuk ijzer tegen het hoofd, waardoor hem de schedelpan werd afgerukt. De hersenen werden door de smederij ge slingerd. Zondagnacht woedde een hevige brand in een winkelpand aan de Dijssel- weg te Zeist. De kruidenier J. kon zijn beide kinderen nog naar buiten brengen doch moest zelf daarna met zijn vrouw uit een bovenverdieping springen. De vrouw werd emslig gewond en moest naar de kliniek te Utrecht worden ver voerd. Te Kopenhagen is een gashouder in de lucht gevlogen, waarbij een per soon gedood en velen gewond werden. In de Chineesche provincie Kansoe schijnt nog een waren terreur te heer- schen. De materialistische regeering heeft thans een strafexpeditie gezonden. Er zouden in het afgeloopen jaar on geveer een kwart millioen menschen om het leven zijn gebracht. Bij het Italiaansche plaatsje Lecco aan het meer van Como zijn gewel dige rotsblokken van een overhangend rotsgedeelte naar beneden gestort. Zij kwamen neer op eenige huizen. Twee daarvan werden met den grond gelijk gemaakt, waarbij talrijke personen ge dood werden. Tot dusverre werden vier lijken geborgen. De vijftig visschers, die uit Astrakan een schots naar de Kaspische zee waren afgedreven, zijn gered. De bevolking van Zwitserland telt, 4.068.740 zielen. In 1930 zijn in Duitschland in to taal 2517 auto's gestolen tegen 1870 in 1929. Slechts 80 der gestolen wagens konden niet worden achterhaald. Blijkens mededeelingen van den gezondheidsdienst is bijna 30% van de Weensche bevolking door griep aangetast. In het algemeen schijnt de ziekte een licht verloop te hebben, doch niettemin zijn enkele personen aan de gevolgen overleden. Een hevige wervelstorm heeft den Amerikaanschen staat Noord-Carolina geteisterd. 12 personen kwamen i het leven, 130,werden gewond. In een brouwerij te Vlissingen is een 35-jarige werkman onder een ketel geraakt, die aldaar geplaatst zou wor den. De man was onmiddelijk dood. Te Schore Is de 16-jarlge zuster van een schipper met haar linkerbeen in een staaldraad verward geraakt, waardoor dit been beneden de knie werd afgeknepen. Uit de Land en Tulnboaaw-wereld. Nadruk verboden. Onkruid in den tuin. Men hoort zeer dikwijls vragenwat moet ik toch doen of laten, om wat minder onkruid in den moestuin te hebben? Gewoonlijk ligt de oorzaak in onvoldoende be werking van den grond gedurende de groeiperiode en aan 't gebruik van verschen mest. In 't bijzonder is ver- sche paardenmest geschikt om een tuin volop in 't onkruid te zetten, omdat er zich een massa onverteerbare gras- en haverzaden in bevinden, benevens de onkruidzaden, waarmee de haver is verontreinigd. We hebben meermalen gezien dat 't hooi voor de paarden wordt uitgeschud voor het vervoederen, en dat de haver wordt gezeefd. Het afval wordt dan op de mestvaalt ge worpen. Wordt deze mest nu spoedig naar den tuin gebracht, dan komen al de zaden in 't voorjaar en den zomer tot ontwikkeling en bederven den tuin. Het is daarom noodig slechts verteer den mest te gebruiken, bijv. die, welke in den herfst uit de broeibakken komt, of men moet koemest nemen, 't Is wel waar, dat koemest ook veel onkruid zaad bevat, maar in elk geval lang niet zooveel als paardenmest. Verder moet men op geregelde tijden hakken, en daardoor de ontwikkeling van het onkruid reeds bij zijn ontstaan verhin deren. Wie zijn tuin in den winter reeds mest, of aspergebedden er mee dekt, mag aan een en ander wel de noodige aandacht schenken. Het bewaren van zaad. Goed bewaren van zaad heeft een grooten invloed op den duur van het kiemvermogen. Op een volkomen droge, niet te warme en 's winters onverwarmde plaats zijn de zaden goed geborgendaar zal zelfs de strengste koude geen invloed op de kiemkracht uitoefenen. Zoodra echter de kiem door vocht en warmte geprikkeld is, schaadt zoowel droogte als groote koude. Wil men zaad langer bewaren dan tot den eerstvolgenden zaaitijd, dan berge men het in droge bussen of zakken en beware - droge, onverwarmde ruimten. Musschen voederen. Op verschillende plaatsen ziet men in dezen tijd voer uitwerpen voor de rondvliegende vo gels. Dat is zeer mooi en prijzens waard, als liet werkelijk noodig is. 't Zijn vooral de musschen die hiervan profiteeren, doch beter is het, om het voederen na te laten, als er geen ijs of sneeuw is. De vogels kunnen dan best hun kostje scharrelen, en ze doen er ons nut mee. Wie bij open weer de vogels voedt, berokkent zich zelf en anderen direct nadeel. Alleen bij vorst en sneeuw mag men zich ge roepen achten, onze gevederde vrienden door den winter te helpen. Eenige reisherinneringen. Zooveel heb ik aan u allen te danken, joolang heb ik tusschen u geleefd, dat het van mijn kant zeer ondankbaar zou zijn niets meer van me te laten hooren. Neen, ik ben eerlijk van plan u op de hoogte te houden, en anderen misschien op de hoogte te brengen van hetgeen er hier in de Congo-Missie zooal om gaat. Maar aangezien ik op het oogen- blik, d. w. z. 4 Dec., na een volle maand reizen, nog steeds niet in ons eigen Missiegebied ben aangekomen, en hier in Cocquilhatville zit te wach ten op een rivierboot die mij nog een of vier verder moet brengen, benut i de tijd maar om U een en ander over de reis zelf te vertellen. We verlieten dan Antwerpen per s.s. Leopoldville, de grootste boot, die België bezit. Na wederzijdsche kennis making met de 6 andere Missionarissen, die nog aan boord waren, allen be stemd voor de Congo, gingen we al heel gauw de boot eens goed bezien. De meesten van u zullen zoo'nboot al wel eens bekeken hebben, maar voor degenen die dat nog niet gedaan heb ben, wil ik even vertellen, dat er aan boord een schitterende, luxe rooksalon, een volledig restaurant, een bibliotheek, een ruime, frissche lees- en schrijf- salon, een over de geheele breedte van het schip liggende eetsalon, een kinderkamer, ja zelfs een gymnastiek lokaal, was. De 130 cabines waren allen ruim en naar omstandigheden frisch. De menu's waren volledig ge noeg, maar wij met onze gezonde Holl. magen willen liever iets degelijks heb ben, dan al die flauwe, smaaklooze en dikwijls minitieuze liflafjes van Fransche of onbekende afkomst. Onze reis ging buitengewoon voor spoedig, en er vielen zeer weinigen als slachtoffers van de gevreesde zee ziekte. Maar Donderdagmiddag',kwamen we op het groote kerkhof der zee: de golf van Biscaya. Toen kwamen er meer zieken, want onze boot begon zeer raar te doen. Alles werd van zijn plaats geslingerd, tot zelfs de vleugel piano uit de rooksalon, werd van de eene kant naar de andere geworpen. De heele equipage werd gerequireerd om alles vast te zetten, en toen we 's avonds aan het diner kwamen, ten minste diegenen, die nog iets voelden voor een diner, zagen we alle borden, schalen en fiesschen netjes in houten raampjes vastgehouden. Je zag de boot in zee duiken, omhoog stijgeren, de golven sloegen over het dek, en in bed werd je op en neer gerold, erger dan op een cake-walk. Wat er dien volgenden dag gebeurd is, ben ik me niet bewust, om de eenvoudige reden, dat ik dien dag de visschen meer eten gegeven heb, dan ikzelf nam. Nadien is alles goed gegaan, en kwamen we behouden in Lissabon aan, onze eerste halte. We waren blij weer eens vaste aarde onder onze voeten te voelen, doch kregen slechts 2 uur den tijd om de stad in te gaan. Massa's kooplieden kwamen aan boord om zuidvruchten te verkoopen. Enkele gebouwen, zoo als het paleis van den President, liggen zeer mooi, in hun helder wit scherp afstekend tegen de grauwe en vuile gebouwen aan de haven. We wilden toch nog gaarne iets van de stad zien en iemand was zoo vriendelijk ons te trakteeren op een autorit met hem. U ziet weleen Missionaris boft altijd! We hebben de heele stad doorkruisd, verschillende mooie oude gebouwen gezien, waarvan de meesten erg in verval waren, een gevolg van de nooit eindigende revoluties daar. De arena waar de stierengevechten gehouden worden, was misschien wel het enormste gebouw van allen. Al heel gouw waren we aan boord terug, waar nog steeds druk handel gedreven werd in vruchten, portwijn enz. Dingt men niet enorm af, dan betaalt men zeker tweemaal te veel. De fluit van vertrek klonk, de prijzen vielen snel en 5 minuten Father J. A. Swildens, Mission Cath. Basankusu, Congo Beige. Giro nr. 169575, Baarn. Tromplaan la. Ta houden ratraiton St. Alfonsushuis, Amersfoort. 24—27 Jan. Dienstplichtigen, verg. 16.50. 27—30 Jan. Ongehuwde dames boerenstand, verg. 18. 31 Jan.-3 Febr. Leden van P.T.T. .St. Petrus" e. anderen, verg. 16.50. 3—6 Febr. Landbouwers, verg. f750. 6-9 Febr. Jonge Werkman uit 't Oool en anderen, verg. (5.50. 14—17 Febr. Arnhemschc Patronaten (jongens). 20—23 Febr. Kruisverbonders, verg. f650. 23—26 Febr. Jonge boeren, verg. 1550. 27 Febr.—2 Maart. Kerkkoorzangers. 2—5 Maart. Meisjes, verg. f650. 6—9 Maart. Ongehuwde dames middenstand, verg. fio. 10-13 Maart. Qehuwde dames middenstand, verg. f 10. 21—24 Maart. Heeren middenstand, verg. f10. 24—27 Maart. Gereserveerd. 28—31 Maart. Lyceum Utrecht (jongens). 1—4 April. Heeren, verg. f 15.—. 4—7 April. Mannen en jongelingen, verg. f6.50. 7—10 April. Jonge Vrouwenbond, verg. f5.50. 10—13 April. Meisjesbond, verg. (550.

De Eembode | 1931 | | pagina 2