Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken C.ONKLIN VULPENHOUDER N.V. Middenstands-Bank H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moei geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Builen Amersfoort 1.10 De €embode Advertenttón 26 cent per regel. Büüjke tarieven voor handel en nijverheid bjj geregeld adoer- toeren. Advertenttón moeien Dinsdag en Vrijdag trgm tjfn bezorgd. 8 uur in den morgen Kantoor on Drokkorll Linjojraeht 28 to Amorafoort Tololoon 314 AHËfi Varachllnt alken Dlnadaf- an Vrl|8afmM8ai Poat-jlro no. 44X84 Vier en veertigste Jaargang Dinsdag 20 Jan. 1931 - No. 84 Ongetwijfeld stond de beschaving der menschheld op een veel hooger trap volmaking, indien de menschen steeds het tot nog toe verworvene met itauw- gezette trouw in stand gehouden en er aan voortgewerkt hadden met even grooten ijver als hunne voorgangers het in hun tijd gedaan hebben. Spaarzaamheid. Jaar in jaar uit is geschreven over sparen en spaarzaamheid. Van alle kanten is dit onderwerp bekeken en besproken en het werd er niet gemakkelijker op om telkens weer opnieuw dezelfde stof te behandelen En tóch geen tijd wellicht, waarin het zoo nuttig, ja noodzakelijk is, om juist over d i t onderwerp te schrijven als in onze dagen. Spreekwoorden zijn de kinderen der ondervinding, de wijsbegeerte van het volk en ze worden genoemd het zout der taal. Welnu, „dien kinderen der onder vinding" zullen we nu eens het woord geven, in de hoop, dat bok in onze dagen met z'n „haastmenschen" de tijd zal gevonden worden, om eens rustig na te denken wat de ondervin ding de beste leermeesteres ons op het gebied der spaarzaamheid te zeggen en te leeren heeft. Leert, dan kent ge wat. Werkt, dan zijt ge wat. Spaart, dan hebt ge wat! Spaart, dan hebt ge wat! Die vijf woorden moesten overal in de huisgezinnen geschreven stflan. In gloeiende roode letters moesten ze flitsen en flikkeren tusschen de bonte kleurenmengeling van lichtre clames op de avonden in onzegroote steden Maar vooral moesten ze staan ge grift in de harten van het opgroeiend geslacht, dat zorgeloos daarheen leeft en dikwijls alles doet, behalve leeren, werken en sparen. Spaart, dan hebt ge wat! Die niet wil als hij kan, die kan niet als hij wilenDe rouw zit dik wijls op de lippen van de vreugd; of: Zijde, satijn en fluweel dooven het vuur in de keuken. Keer een dubbeltje driemaal om, voordat gij het uitgeeft, heette het vroeger. Zeg dat nu tegen de jongelui en ze begrijpen U niet. Voor gij 'n dubbeltje driemaal om gekeerd hebt, is bij hen al driemaal een gulden uitgegeven. Spreek niet van denken aan de toekomst, van het bekende „appeltje voor den dorst", ze begrijpen u niet en lichtzinnig schokschouderend hoort ge het onverschillige antwoord: Komt tijd, komt zorg! Zij vergeten helaas de gouden spreuk De spaarzaamheid brengt zegen in huis en de zegen des Heeren maakt rijkl Waarom er door velen óf zoo weinig óf in het geheel niet gespaard wordt? Omdat ze het niet geleerd hebben! Het moet de kinderen van kinds been of bijgebracht worden. Ze moeten het sparen leeren, evenals ze leeren loopen, lezen, praten enz. Daarbij komt dan het verderfelijke groot doen het niet leven in z'n stand, maar boven z'n stand, de overdreven zucht naar pracht of praal en vooral naar genot en vermaak en pleizier. Het kunstmatig omhoog jagen van allerlei vroeger nooit gekende be hoeften, het kunstmatig in het leven roepen van veel schijnbehoeften. Het is de algemeene kwaal, in alle standen, van de hoogvliegerij, de wilde wed ijver in het grootdoen, de zucht om elkaar te overtreffen en de loef af te steken. IJdelheid, eerzucht, onbeperkte ge notzucht zijn de groote vijanden van de christelijke deugd der spaarzaam heid. In vele huishoudens is het: Een groot zeil op een klein schip, En het moet dan in den grond of op een klip. De spreekwoorden, de kinderen der ondervinding, steken den vinger waar schuwend omhoog en zeggen luide: Die meer begeert dan hem betaamt, Mist dikwijls wat hij had geraamd. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel Onze Orgels en Plano's zijn |ulat En ze willen het den ouders op het hart drukken Wie zijn kinderen leert met weinig toe te komen, laat hun meer na dan rijkdom. Horatius zeide al in zijn tijd Het geld beheerscht of dient den bezitter. Velen verwarren spaarzaamheid met gierigheid en vooral tegenwoordig worden door diegenen, die alles uit geven aan pret en vermaak en zich zelve niets kunnen ontzeggen, de wei nigen, die nog sparen, voor gierigaards uitgescholden. Welnu, bij den spaarzame dient het geld den bezitter, zoowel de gierig aard als de verkwister wordt echter door het geld beheerscht. Een gierig mensch Heeft nooit zijn wensch. De gierige heeft niet het geld, het geld heeft hem. Alleen de spaarzame rekentjuist.de gierige rekent mis en de verkwister rekent nooit! De verkwister kan het geld niet vasthouden, de gierige kan het niet loslaten, de spaarzame weet hoe het juist en goed te gebruiken. Voor den gierigaard is het geld alles, voor den verkwister is het niets, voor hem, die niet gierig Is of verkwistend, voor den spaarzamen Christen is het beide tegelijk, alles en niets in de goede beteeken Is van het woord. De spaarzaamheid staat evenver van de genotzucht als van de hebzucht. Spaarzaamheid is een deugd, die ons aanspoort om overbodige uitgaven te vermijden, het noodzakelijke met verstand te regelen en het bijeenge- spaarde met overleg te besteden. Deze spaarzaamheid is het, waarvan Leo XIII zeide, dat ze de natuurlijke drang is, welke in 'smenschen aard ligt. Deze spaarzaamheid noemde vader Kolping het aanbeeld, waarop de mensch als smid van z'n eigen geluk smeden moet. Deze spaarzaamheid is een der grondslagen van het geluk en de welvaart der menschheid. Malaise. In 1930 zijn in de Vereenigde Staten an Noord-Amerika 1100 banken ge sprongen, grootendeels kleinere welis waar; maar te zamen hebben ze toch n passief van 2500 millioen gulden. Wat beteekent dit? Het beteekent, aldus „De Morgen", dat dit is althans de regel deze banken te veel crediet hadden gegeven op vaste goederen, doorgaans gronden of op oogstvoorraden. Die credieten konden niet worden aangezuiverd we gens de daling der prijzen en der voor raden, als gevolg van overproductie. Dientengevolge konden de banken de gelden niet terugbetalen, welke haar waren toevertrouwd en volgde dan de krach. De grootere banken en degenen die over veel geldmiddelen beschikken, lijden hieronder niet. Zij zijn bij de „afwikkeling" dezer 1100 bankroeten in staat de uiteraard voor veel te lagen prijs aan de markt komende vaste goe deren en voorraden op te koopen en spinnen garen uit anderer ondergang. Het einde van het lied zal wezen, dat veel door arbeid en spaarzaamheid irkregen bezit, voor veel te lagen prijs overgaat aan de geld-machtigen Dat het geld nieuwen vruchtbaren eigendom bemachtigt, dien de arbeid moest prijsgeven! Zoo is het gemiddelde inkomen van den Ainerikaanschen boer van 882 dollar in één jaar op 655 gedaald I Een andere terugslag van deze ge beurtenissen is, dat allerlei industrieele ondernemingen, doordat de banken hunne credieten gingen inperken tot een gezamenlijk bedrag van 5 milliard dollars, in 1930 ook inkrompen en 300 milljoen dollars aan loonen en 250 millioen dollars aan salarissen minder KANTOORBOEKHANDEL ■■F. a TULP BI Lxngextr. 88 to. Krommaatr. TEL 326 ENDURA Onbeperkte en voortdurende garantie uitbetaalden dan in 1929. Terwijl de daling der algemeene koopkracht op 1 milliard dollars wordt geschat) Hier ziet men weer den fatalcn kring loop, dien ook wij na den geldover- vloed tijdens den oorlog, gekend heb ben: eerst overvloedige geldcredieten door de banken, teneinde toch maar rente te kunnen trekken van het vele beschikbare geld; als gevolg daarvan overproductie, moeilijkheden bij den afzet van goederen, verliezen der over- gekapitaliseerde bedrijven en ten slotte mededoogenlooze afslachting van de genen, wien vroeger credieten als het ware werden opgedrongen, groote werkloosheid, vermindering der koop kracht, ondergang van nóg meer onder nemingen enz. enz. tot er weer heel veel geld aan de banken ligt opgesta peld, nieuwe credieten voor nóg betere mechaniseering worden verleend, de productie wederom overbodig stijgt en de fatale kringloop opnieuw begint, met steeds grootere macht van het geld als eindresultaat. En dan wil men ons nog doen ge- looven, dat zulk een stelsel van voort brenging noodzakelijk, houdbaar en zelfs goed is! Ieder, die onbevooroor deeld toeziet, moet tot de conclusie komen, dat het tot telkens hooger spanning tusschen geldschieters en sommiger privaat ondernemersbelang eenerzijds en het maatschappelijk be lang anderzijds moet leiden, tot op een gegeven oogenblik de spanning on draaglijk wordt en het geheele reus achtige kaartenhuis ineenstort. Niet wie dit ziet en naar middelen zoekt om zulk een ramp te keeren is de romanticus de utopist, doch wie er de oogen r sluit en optimistisch genoeg is om te meenen, dat het wel „vanzelf" orde zal komen door de krachten a „zelfcorrectie", welke het stelsel heet te bevatten, doch die in werke lijkheid neerkomen op het uitstooten van millioenen uit het voortbrengings- proces En nu spreken we nog niet van de verschijnselen, welke zich] naast deze normale werking van het stelsel vertoonen In Frankrijk, zoo werd onlangs be richt, worden thans 181 bankiers ge rechtelijk vervolgd! Men behoeft er niets aan toe te voegen! Zondagsrust en Zondagsheiliging. Over bevordering en toepassing van maatregelen betreffende Zondagsrust en Zondagsheiliging wordt zeer verschil lend geoordeeld. Pater Dr. Beuns S.J. betoogde dezer igen in De Tijd, dat de regeering niet tot taak heeft te zorgen voor een positieve heiliging van den Zondag; zij kan slechts belemmeringen voor die heiliging wegnemen. Zij moet 'haar ambtenaren zooveel mogelijk tot die heiliging gelegenheid geven. Dit ge schiedt echter beter in wetten als de arbeidswet, de wet van de winkel sluiting, de drankwet, een wet op de zedelijkheid en de bioscoopwet. Maar, zoo vraagt men zich af, hoe kunnen te langdurige en te luidruch tige vermaken worden voorkomen? Gedeeltelijk zullen gemeentelijke ver ordeningen goede uitkomsten geven, b.v. een verbod om kermistenten op een te vroeg uur te openen of op een te laat uur te sluiten. De groote vraag is echter of de wet gever zelf in dit opzicht door algemeene bepalingen het openbare volksleven in bepaalde banen moet leiden. Het ant woord, dat op deze vraag gegeven wordt, zal ook gegeven worden op de vraag, hoe de wetgever zich moet ge dragen ten aanzien van den arbeid, die volgens de sociale wetten niet is ver boden en ten aanzien van luidruchtig- heid-in-het-openbaar b.v. door het hou den van optochten. Vj pepermunt Bij het beantwoorden van deze vraag mag niet vergeten worden, dat er een het punt van openbaren arbeid en pu blieke vermakelijkheden strenge Zon- J'-reving bestaat. leze bepalingen wordt echter door de justitie niet de hand gehouden en als men nagaat, wat hiervan wel de reden mag zijn, dan blijkt, dat de algemeene verboden zich niet voldoende aanpassen aan hetgeen het leven met al zijn schakeeringen eischt. Een nieuwe wet zal rekening moeten houden met de verschillende soorten van arbeid en van vermaak en met de omstandig heden, waaronder zij geschieden. Vast zal ook moeten staan, dat het J}tal van degenen, die door te lang durige openbare vermakelijkheden bui ten de kerk worden gehouden, aan zienlijk is. Ook zal moeten bewezen worden, dat de aanstoot, die burgers, welke den Zondag willen heiligen aan de luidruchtigheid nemen, zoo groot is, dat een optreden van bovenaf tegen de rustverstoorders gerechtvaardigd is. Waaruit volgt, dat de grens tusschen behoorlijke en onbehoorlijke ontspan ning en luidruchtigheid, tusschen toe laatbaren arbeid en niet toelaatbaren, scherp getrokken zal moeten worden en het is volgens Dr. Beuns eenigszins twijfelachtig of dit op bevredigende wijze kan gebeuren. Maar hoe volmaakt zoo'n regeling wezen moge, toch zal zij zonder in vloed blijven zoolang de rechterlijke mócht de inzichten van de regeering niet deelt. Een christelijke regeering moet dus op de allereerste plaats zorgen dat de rechterlijke macht volgens haar op vattingen wordt omgezet. Dit klemt te meer, nu de welschap oordeelt, dat de rechterlijke macht mede een taak bij de rechtsvorming heeft. Zoolang door rechterlijke benoemingen de ver ouderde liberale levensbeschouwing zich bij de rechtsvorming doet gelden, is de tijd voor een ingrijpende Zon dagswetgeving op de publieke ver makelijkheden en den openbaren arbeid niet gekomen; zij ware veeleer scha delijk. Het is te betreuren, dat de Zondags heiliging in onze dagen is afgenomen. Maar het is niet de wetgever, die op de eerste plaats de schuldige is. Af gezien nog van het wettelijk gehand haafd blijven van de Zondagswet van 1815. In den loop der jaren zijn zoo veel bepalingen op de Zondagsrust tot stand gekomen, dat het alleen aan de burgerij zelf is toe te schrijven, dat hiervan voor de heiliging van den Zondag geen beter gebruik is gemaakt. Zeker, de Zondagsheiliging wordt ook geschaad door de zucht naar ver maak, die zich als een besmetting in breede volkslagen uitbreidt. Maar zal een sluiting van gelegenheden tot ver maak hierin verbetering brengen? De gelegenheden, die door de Zondags wet gesloten zullen worden, zullen niet de slechtste zijn. Daartegen waken reeds andere wetten. Het waarschijn lijk te verwachten gevolg zal dus zijn, dat op andere, minder onschuldige wijze de genotzucht zich zal uitvieren, De vroeger op de hoeken der straten zich door dobbelen vermakende opge schoten jongens amuseeren zich thans op de sportvelden. Wil men ze weer laten dobbelen? Voor een Zondagswet is dus eigen lijk geen materie te regelen overge bleven dan de publieke vermakelijk heden en de openbare luidruchtigheid. De regeling van deze onderwerpen is zeer lastig en daarom moeten eerst proeven van wetgeving duchtig onder zocht worden alvorens tot sanctionnee- ring kan worden overgegaan. Het Kruisverbond organiseert op Woensdag 21 Januari een vergadering in het gebouw Sint Aechten te 8 uur. Het doel dezer vergadering Is het in breeder kring bekend maken van de Nieuwe Richting van Sobriëtas, hiertoe zijn op deze vergadering uitgenoodigd de R.K. Raadsfractie, de Vincentianen en de Bestuurders van Stands- en Vakorganisatie, terwijl alle belangstel lenden van harte welkom zijn. Op deze vergadering zal als spreker op treden Pater Otten welke de Nieuwe Richting zal uiteenzetten. Gezien het belangrijke onderwerp, waarvan zeker elk vooraanstaand persoon uit het Katholiekvereenigingslevenkennismoet nemen verwacht het Bestuur van het Kruisverbond een groote opkomst. Stel ons niet teleur. 8 Januari j.l. herdachten de heeren S. Steenbeek en B. Wellerd den dag, dat zij 25 jaar werkzaam waren aan de Stoomtapijtfabriek der firma Hamers Van Beek. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT, Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting b$ den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3'/x pot. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Lindestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- heden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Op het politiebureau bracht eerlijke vinder een portefeuille met 450 gulden, welke de vorige week als verloren werd aangegeven. 15 Januari herdacht de heer Kleuren het zelfde feest en op 25 Januari hoopt de heer E. Tommei den dag te her denken, dat hij 50 jaar aan deze fabriek werkzaam is. R.K. MILITAIREN. De maandelijksche Godsdienstoefe ning voor de R.K. militairen der ver schillende wapens en rangen in het garnizoen, wordt gehouden door den Aalmoezenier op Donderdag |en Vrij dag a.s. Donderdagmiddag half 4 de confe rentie en van 6.30 tot 8.30 uur ge legenheid om te biechten. Vrijdagmorgen om 7 uur de H. Mis met preek en algemeene H. Communie. H. J. J. M. van Straeler Majoor-Aalmoezenier. ST. JOZEF. De R.K. Werkliedenvereeniging St. Jozef houdt eene ledenvergadering op Donderdag 29 Jan. a.s. 's avonds 8 uur. De Agenda vermeldt o.m. Jaarverslag secretaris, penningmeester enz. Bestuursverkiezing. Aftredend :B. Bekker, J Zwart, B. v. Doorn en J. A. Jagers. Tot 23 Jan. is er gelegenheid voor candidaatstelling. Maandag 26 Jan. a.s. 's avonds 8 uur in St. Jozef Sociale Cursus te geven door den heer H. Brouwer uit Hilversum. Onderwerp: „Bedrijfsraden- stelsenl". Toegankelijk voor mannen en vrouwen. Woensdag 4 Febr. as. 'savonds 8 uur Ledenvergadering van St. Jozef met ais spreker de heer H. Brouwer uit Hilversum. Onderwerp: „De politiek in verband met de vakorganisatie". Uitsluitend voor leden. GEMEENTERAAD. Dinsdag 27 Januari des avonds om 7 uur vergadert de gemeenteraad. Behandeld wordt o. in. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding. Benoeming twee leden Commissie toezicht Voorbereidend Onderwijs. Voorstel tot beschikbaarstelling het gymnastieklokaal van school 8 ten behoeve van de Chr. school aan de Van Effenlaan. Afwijzend advies naar aanleiding van het verzoek van de Afd. Amersfoort van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond om beschikbaarstelling hetzij een school met proeftuin hetzij van een voor de stichting van een school met proeftuin benoodigd subsidie. Vaststelling van de kostprijsbereke ning voor hel Grondbedrijf. Afwijzend advies naar aanleiding van het schrijven van Ir. L. B. Huygen en anderen, waarbij wordt verzocht de rente en aflossing van een leening, benoodigd voor hel stichten van eën congresgebouw te waarborgen. Aanschaffen van kantoormachines voor de Centrale Boekhouding. Afwijzend advies naar aanleiding van het adres van M. van Holland, waarbij hij verzoekt hem in afwijking van de daaromtrent bestaande verordening de jubileum-gratificatie toe te kennen. Aankoop van terreinen tusschen Bis- schopsweg en Gasthuistaan van het St. Pieters en Bloklands-Gastbuis. Overneming van het Rijk van een strook grond deel uitmakende van de Heiiigenbergerweg en 'n strookje grond aan de Groote Nachtegaalsteeg. Verhuring aan P. A. Wijntjes van weiland aan de Eem in de Birkt onder Soest. Verhuring van pakruimten bij de Markthal. Veikoop aan J. Janszen van bouw terrein aan den LeuSderweg groot pl m. 477 M*. voor f3000.-. Verkoop aan A. v. d. Vijzel van bouwterrein aan den Soesterweg groot pl.ra. 1020 M'. voor f5600.-. GELOOF EN WETENSCHAP. Er hebben al heel wat „Jeanne d'Arc's"-films gedraaid met dappere jonkvrouwen te paard en „net echte" brandstapelscènes. Wat G. en W. haar leden en introducé's echter a.s. Vrijdag voorzet is het meesterwerk van Carl Dreyer. Deze „Jeanne d'Arc"-fi!m met een voorwoord van den grooten voetganger, Rome-pelgrim Jan Beerends, is een absoluut zuivere film van een geadelde kunstvorm waarvoor ons zoo zelden de gelegenheid geboden wordt, hiervan te kunnen genieten. Wij kunnen de lezers dan ook niet sterk genoeg aan raden hiervoor een introductiekaart bij een der bestuursleden aan te vragen 17e INSTRUMENTAAL CONCERT ten bate der Patronaten, op Zondag 18 Januari 1930, in St. Aechten. Onze verwachting van dezen avond kwam nu eens bedrogen uit, tenminste in voor de executanten gunstigen zin. Doch laten we eerst uit wellevend heids-oogpunt de gasten, het Arn- hemsche Duo „Van Vorselen", den voorrang verleenen. Dit Duo, thans gevormd door vader en zoon, trad hier ter stede voor de eerste maal op en het was, dünkt ons, de heele zaal een openbaring. Met origineele duo's en en solo's toonde dit tweetal humoris ten, hoe men naar goed-roomsche zeden best een heele zaal kan doen daveren van het lachen zonder in platte banaliteiten te vervallen. Het repertoire der v. Vorselen mocht er in

De Eembode | 1931 | | pagina 1