sanatocen Wij alléén In Amersfoort, koopen persoonlijk alle vlschsoorten In de Rijksvlschhallen te IJmuiden. U ia dus steeds verzekerd van de billijkste prijzen en de noodzakelijke kwalitlteits- contrOle! Thuisbezorgen zonder verhooging Umuider Viscbhandel H. GLASTRA Co. N.V. ALLEENUTR.STRAAT 40 - TEL. 92 AMERSFOORT HOÖFDKANTOOR IJMUIDEN - OPGERICHT 1 MEI 1900 Steeds voorhanden: Tarbot-tong, Kabeljauw, Schelvisch, Schol Bot enz. Vischconserven. Warme Croquetten en Vischkoekjes Heerlijke gebakken visch - Gemarineerde Haring - Rolmops alle opzichten zijn; hun actueele geestigheden tintelen van humor en worden versterkt door de lachwek kendste mimiek. We zijn er van over tuigd dat het A'foortsche publiek ge noegzaam reclame voor deze beide humoristen zal maken, om hen nog meerdere malen hier ter stede te zien optreden. En nu de reden waarom onze verwachting niet bedrogen uit kwam omtrent de uitvoering van de Orchestvereeniging „St. Cecilia", Goed willende vrienden meenen vaak zoo'n gezelschap een dienst te bewijzen door voor en vooral na zoo'n avond in hoogdravende overdrevenheid maar alles huizenhoog te prijzen. Wij vree zen steeds dat zulk geschrijf slechts kan voeren tot zelfoverschatting, wat vooral bij jeugdige dillettanten als van St. Caecilia meer na- dan voordeel brengt. Er kin aan de vertolking door St. Caecilia nog heel wat geschaald, ver volmaakt worden aan fijne nuanceering. meerdere eenheid en toon en streek en volkomener zuiverheid. Laat Dir. Wie- laart echter op dezen weg met z'n wakker troepje onverpoosd voortgaan; hij verricht, geholpen vooral door het wakkere bestuur, een heerlijk be schavingswerk. Niet enkel heeft de muziek haar veredelenden invloed op de uitvoeren den zelf, doch ook op het publiek. Het deed ons deugd dat we in Amers foort onder ons Roomschen toch nog wel de zaal van St. Aechten vol toe hoorders zien voor een instrumetaal concert. We hopen zelfs, dat binnen afzienbaren tijd die toehoorders de noodige rust weten te bewaren, die het genieten van het gebodene zoozeer vergemakkelijkt en verhoogt. Dan groeit de liefde voor de muziek van zelf en we zullen zien, hoe ook het gehalte der toehoorders nog stijgt met net aantal zoo, dat voor zooveel toe wijding en zoo'n goed doel een tweede avond mogelijk zij. De nieuwe garage van de auto firma van Hamersveld zal vermoedelijk op 3 Februari a-s. worden geopend. Geslaagd te Utrecht voor het boek- houddiploma „Mercurius" onze stad- Senooten de heeren v. d. Brink en i. Landman beide opgeleid door den heer K. A Groenhuysen, leeraar Boekh. M.O. alhier. Burgerlijke stand. 13 jan. Geboren: Adriaan, z.vanN. PallandenG.Mets. Overleden: Ever- dina L. v. Geijn, 70 jr. Marretje v. 't Hof, 5 mnd. Gerardus Smink, 73 jr.. wedn. van W. Huppelschoten. 14 Jan. Geboren Jan, z. van H. ten Kulve en B. H-. v. Varik. Overleden Johannes W. de Vries. 4 mnd. Carel A. H. Bartelman, 57 jr., echtg. van F. M. de Bie. 15 Jan. GeborenAntonia, d. van D. A. v. Schaik en A. C. A. Froom. OndertrouwdIJ. E. Dijkstra en H. E. Mulder. P. H. Bos en J. M. Geijtenbeek. J. A. Barends en E. Koning. J. J. Bunnik en A. Smink. - N. de Jong en A. v. Diggelen. C. Sleeking en J. F. Querforth. - Nijveldt en M. C. Brouwer. P. H. C. Meeusen en M. W. v. Nes. W. J. A. v. Appelen en J. Th. M. Reijmers. J. Th. Rutgers en G. G. M. Koops. I Gehuwd H. P. B. de Wilde en M H. Barbie. D. B. Meurs en A. B. A. Lith. OverledenBarbara C. M. v. d. Mast. 83 jr., wed. van M. A v. Mierlo. 16 Jan. Geboren Esselina Johanna Egberdina, d. van H. Driezes en J R. Zwiers. Reinier David, z. van Chr. W. P. Groeneveldt en J. H. Spruijt. Hubertus, z. van R. v. Drie en W. Vos kuil. Nicolaas Gerardus, z. van J B. O. Rutgers en C. P. Biiekendaal. Helena Francisca, d. v. E. G. Hil- horst en J. G. Sleurink. Overleden Hendrika W. de Ruijter Korver, 61 jr., echtg. van C. Klomp. 17 Jan. Geboren: Karei, z. van K. Ouwerkerk en M. W. v. Boeijen. Gerrit, z. van J C. A. W. Brink en A. Koenen, i OverledenCornelia van Groenestein, 79 jr., wed. van P. Croes. 19 Jan. Geboren Petrus Karei, z. van P. K. v. Eijkelenburg en W. G. v. Doorn. Marie, d. van C. van Nieuwenhuizen en E. A. v. Bekkum. Gerard, z. van W. Bonte en B. Schuit. Wijmpje, d. van A. J. H. Jans en P. Staal. Theodoor, z. van P. Ruitenbeek en K. H. Koot. Catha- rina Maria, d. van P. W. Zeijlmans en J. M. Neerings. Cornells, z. J. de Gast en W. Weh-rivoi. Amersfoort In 1849 door A. F. VAN BEURDEN. echtg. Hcere. Van Amersfoort naar Amsterdam voeren de beurtschippers: J. Bos, S. J. Houtsaager, L. I. Koekoek en C. de Weerd. In dit jaar 1849 werd van 1 juni af nog eene postwagendienst geopend door B. van den Broek in het loge ment de Vergulde Zwaan. Het Bestuur der stad was samen gesteld uit Burgemeester, twee wet houders, secretaris en elf raadsleden, die ongeveer om de zes weken ver gaderden in het nog in gebruik zijnde gemeentehuis Westsingel, dat indertijd, toen het stadhuis op den Hof door ouderdom onbruikbaar geworden was, eerst van de familie Cohen gehuurd, daarna gekocht was. Amersfoort werd in de Provinciale Staten vertegenwoordigd door Scheltus van Leusden, rechter en raads lid te Amersfoort en mr. J. de Louter notaris en raadslid alhier. Men beraadslaagde in de Prov. Staten te Utrecht in den zomer en 't najaar van 1849 veelvuldig over het ontwerp der gemeentewet. Daar de cholera hier slachtoffers maakte, 9 overleden, was het dit jaar geen kermis, wat de heeren Jacobs en Meijers aanleiding gaf het Amersfoort- sche publiek aan te raden in de loterij van kunstplaten te gaan spelen, om het bespaarde geld, op nuttige wijze kwijt te worden. De heeren waren zeker anti-spaarders. Om de Amers- foorters toch het genot van de kermis- idee te gunnen, bakten de gezusters Overvest van Utrecht ten huize van Ruitenbeek op den Hof poffertjes. Het publiek las toen niet zooveel als thans, maar er bestonden toch twee leesbibliotheken, waar men boeken tegen vergoeding kon Ieenen, bij de gebroeders Taats en bij S. van Gelder Hzn. Verder bestonden er ook lees gezelschappen met rondgaande porte feuilles. De stad Amersfoort had eene be grooting aan ontvangsten (1849) van f 69432,69s, uitgaven van f 69230,35s dus een batig slot van f202,34. De gemeentelijke belastingen brach ten opeetwaren, dranken, brandstoffen samen f 42000, lantaamgeld enz. f 2800, opcenten f2200, kaai en havengeld, poortgelden f 5300, landpachten f 3600, kazernehuur enz. f6500. Batig over schot (1847) f 1060.26. De voornaamste uitgaven waren jaarwedden B. en W. f 2600, secretaris f 1400, ontvanger f 14C0, klokkenist f300, architect 1700, onderhoud stra ten en wegen f 1000, wandelplaatsen f600, trekpaden en zeewering f2900, politie f2500, nachtwacht f 1264, lan taarns f3575, brandspuiten en gratifi caties f 1253, torenwachter f200, con troleur en ontvanger belasting f800, commiezen f3200, schutterij f1592, ar men f4157, stadsdoctoren, apothekers, vroedvrouwen samen f5000, kosten bedelaars enz. f 1000, Latijnsche school f2400, scholen f2695, Kamer van Koop handel f150, werkverschaffing f200, pensioenen f 430. In die dagen waren de toestanden eenvoudiger, niet zoo ingewikkeld als tegenwoordig. Het gemeentebestuur be hoefde niet zoo naar alle kanten bij te springen; het publiek rekende niet zooveel op de algemeene kas, op de gemeenschap, waarheen men tegen woordig ongeveer alles verwijst. Amersfoort telde, aan het einde des jaars 1849. 12723zielen; van wie3812 ongehuwden mannen en 3911 onge huwde vrouwen; er waren 5884 Ned. Hervormden, 5418 Roomsch Katholie ken, 412 Israëlieten; totaal der bevol king 12379 zielen. Er waren in 1849 100 huwelijken voltrokken, geboren 409, overleden 517 personen. Op 29 September daagde de zesde vergadering weer met elf leden, die men aan de rekeningen wijdde en aar de vicariën, zonder andere onderwer pen aan te raken. Het heeft den schijn of B. en W. destijds zich niet zoo ge bonden achtten door reglementen en voorschriften en heel practisch de kleinere loopende zaken alle zonder veel omslag zelf afdeden. Ook in de zevende vergadering op 13 November was de hoofdzaak het veerschip op Kampen, terwijl men in de achtste vergadering, waarbij elf leden aanwezig waren weer een ge legenheid aangreep om wat te bezui nigen. De stadsarchitect B. Ruitenberg was overleden en men besloot heel gemoedelijk daaraan „niet meer te doen" en den stadsfabriekmeester E. Esveld dit ambt er bij te geven. Daarvoor kreeg deze f 100 meer trac- tement, in het geheel 500 gld., zoodat men weer 1200 in het laadje hield. Men ging ook nog belasting op zemelen heffen, wat ook al weer een kleinigheid op bracht. In het vorig jaar had men een corps .rustbewaarders" opgericht, in navol- Jing van andere plaatsen. Men achtte het nu voor de rust rustiger hen de wapens maar weer in te laten leveren. In de negende vergadering op 4 December nam men de schutterijbe- grooting onder handen en wilde men werk verschaffen aan de werketooze spinders. Men had in Amersfoort eenige kwij nende industrie, weverijen, katoen spinnerijen en zijdetwijnderij. De kemelsharentapijtenweverij lag toen stil. De loonen waren door dien toestand erbarmelijk laag. De wevers verdienden per week f2, de katoen spinners nog minder, per week f 1.50, alleen de bestuurder van elke spin machine kon 15 per week halen. Mer maakte ook nog gebruik van kinder krachten, die slechts f 0.40 thuis brach ten. Het pauperisme was sterk. Eer derde gedeelte der geheele bevolking werd bedeeld. In de tiende vergadering met 8 leden benoemde men een nieuwen ontvanger. H. G. Schluiter was overleden en uit 7 sollicitanten werd Otto Scheltus, f riffier der secretarie, benoemd op 800 met een borgtocht van f 10.000. Verder werd er niets zakelijks behan deld. In de elfde vergadering van den Raad, met 7 leden, werd de ontvanger beëedigd en de begrooting behandeld voor het naastvolgende jaar, in zitting. De elf raadszittingen geven nog een vreedzaam beeld van de wijsheid der vroede vaderen eener provinciestad, die nog geen partijen, geen onderlinge afscheiding door politieke gevoelens kennen en in volle vertrouwen bur gemeester en wethouders laten regee- ren, de zuinigheid betrachten en zich nog weinig bezig houden met verbe tering woningbouw, gezondheidstoe standen, groot verkeer, onderwijs en studiebelangen en dergelijke, die in onze tegenwoordige wereld langzamer hand op den voorgrond zijn getreden. De zorg] voor de armen, ouden eni gebrekkigen liet men voor een groot deel aan de particuliere liefdadigheid over, voor welke men openbare inza melingen hield. „Sanatogen Heeft mij bij verschillende gevallen van uitputting, bloedarmoede en bij Herstellenden ort- getwii'eld goede diensten, bewezen," Prof. Dr.Eisenberg, Berlijn. e|in vandaag Sanatogen te gebruiken. Iriaeene kleur op uw wangen komt. Het Zenuwsterkend Voedael. „DIE GOEDE, OUDE TIJD"! Waar de heer Van Beurden wijst op de lage loonen in het Amersfoort van 75 jaar geleden wil ik even aan stippen da» 't eldqrs weinig beier was. In de Hilversumsche weverijen (fa brieken) b.v. werd (in 1875 nog) bi, 78 werkuren per week f5.50 fi f5.— per week verdiendf 5.— per week was het maximum loon. Het uurloon was gemiddeld 6 cent. Werktijden van 13—17 uur per dag geen uitzondering, aren zelfs bij het z.g. kaarten of kammen regel. Voor dit bij uitstek ongezonde werk werden weekloonen van f2.50 en minder gegeven. Terwijl jongens en meisjes van 6 jaar reeds aan den arbeid waren! Dat was „die goede, oude aarover en waarvan nu nog wel eens zoo roerend en sentimenteel gebazeld wordt. T.G. Uit den Omtrek Barneveld De storm heeft hier heel wal schade aan de daken berokkend. Op tal van plaatsen werden schoorsteenlafels af gerukt en pannen neergeworpen. Ge lukkig bepaalde het ongerief zich ech ter tot materieele schade. Alhier is in een in „De Roskam' gehouden vergadering tot de defini tieve oprichting van een Landelijke Rijvereeniging besloten, welke den naam „De Schaffelaar" ontving, leden, waaronder 3 dames, gaven zich voor het lidmaatschap op. NiJkerK Op de markt. Aangevoerd 181000 eieren f 5—6.50; II schrammen f22—25; 35 biggen 83 runderenmelkkoeien f240—360, vette koeien f200—350; 28 kalveren: mestkalveren f20—30, slachtkalveren f8—15. Oedurende 1930 zijn op de markt aangevoerd 7974 runderen, 2463 kal veren, 282 schrammen, 100 varkens, 1995 biggen, 42 schapen, 165 lamme ren, voorts ruim 20.000 stuks pluim vee, ruim 1800 stuks wild en 11.259.341 eieren. De aanvoer van rundvee was weer er goed, vooral als men in aanmer king neemt, dat een groot deel van het jaar in deze omgeving mond- en klauwzeer heerschte. Eemnes Burgerlijke Stand. Geboren: Albertus Stefanus, z. van R. ter Braake en J. Veen. Maarn De heer A. van der Voort, met in gang van 1 April benoemd tot hoofd der R. K. School te Maarn, heeft met ingang van dienzelfden datum zijn ontslag aangevraagd. In diens plaats is nu benoemd de heer G. Peters, onderwijzer aan de R. K. School te Coevorden. Soestdljk Door den architect Arn. Brouwer is namens het Kerkbestuur der parochie van O. L. Vr. Onbevl. Ontvangenis, in het Parochiehuis S». Ludgardis, aan besteed, het bouwen van een Kleuter huis te Soestdijk. Begrooting f26.482. Ingekomen 34 biljetten. Laagste j. ter Horst f 21.750; hoogste L Lenstra f29.900. Reisherinneringen II Cocquilhalville, 10 Dec. 1930 Al heel gauw na het verlaten van de haven van Lissabon, werd er aan boord een comité gekozen, dat tot taak had de eentonigheid van de reis te veraangenamen, door verschillende spelen te organiseeren, muziek-avonden en bals te doen houden, enz. Elke avond nu was er bijna iets te doen, maar uit de aard der zaak had den wij, priesters, meer passief dan actief deel te nemen aan al die fees telijkheden. Wij genoten er in zoover van, dat, wanneer we 's avonds op bed lagen, we wakker werden gehou den, soms tot 1 of 2 uur, door de jazz muziek, nu juist niet een onverdeeld genot Zondagmorgen hadden we groole „salie a manger" een Hoogmis voor de passagiers, die bijna allen katholiek (Belgen) waren, maar treurig genoeg lang niet allen present waren. Het koor werd gevormd door een gramaphoon, waarvan de operateur niet erg goed met de H. Mis op de hoogte scheen te zijn, want bij de Gloria, gaf hij ons een Agnus Dei ten gehoore! Maandagmiddag kwam weer land ii het zicht: het eerste der Canarische eilanden. Statig voer de boot door de rotseilanden heen, totdat we eindelijk het schitterend gelegen Tenneriffe zagen. Dit was het mooiste oogenblik van geheel de reis. Daar lag het plaatsje Santa Cruz, veel bezocht door Spaansche toeristen. Steil stegen de straten, geflankeerd door de kleurige huizen en winkels, op naar dehooge, groene bergen, die de stad hielden Hier en daar lagen parken uitgespreid van prachtige palmboomen en een keur van bloemen, zooals men in Holland zelden ziet, en zeker et in het midden van November. Maar de spreekwoordelijke Holland- sche zindelijkheid ontbrak totaal. Nu zou ons dat zoozeer niet meer op vallen, omdat, hoe zuidelijker men komt, alles des te onzindelijker wordt. Het was er nog schoon in vergelijking met wat we nu reeds gezien hebben in inboorlingen-dorpen. Dadelijk bij aankomst was onze boot weer omringd door een menigte roei bootjes, die kooplieden aanvoerden, en anderen waar jongens in zaten, gereed om bij de eerste franc, die in zee geworpen werd, te duiken en ze netjes naar boven te brengen. Maar men hoefde echter niet te probeeren een 50 centimes stuk in het water te gooien, want hun oogen schijnen even scherp en geoefend als hun zwemmen. De dames konden haar hart ophalen aan het schitterend haak- en kantwerk, dat werd aangeboden, eerst voor over dreven hooge prijzen, die evenwel zakten, naar mate het uur van vertrek naderde. Hier ook maakten we voor het eerst kennis met de tropische hitte! Aangenaam I Maar had dan liever met die kennismaking gewacht, tot we ook in tropisch tenue waren, want|nu was het ons allesbehalve aangenaam! Santa Cruz bezit een prachtige, grootsche kerk, opgetrokken in Rococo stijl. Ja, het stijve lijnenspel vai hedendaagsche architectuur, heeft onder veel prullerij, ook veel schoonsch ge wrocht, maar het oude is en blijl mooll Weer stoomde de boot weg, om ons niet eerder aan land tc brengen dan op Congoleeschen bodem! Den vol gende morgen was het aanzicht geheel veranderdleder had zich in een helder wit pakje gestpken, passagiers zoowel als personeel, tropenhelmen werden voor den dag gehaald, want de zon brandde fel op ons hoofd. Geen land zagen we, geen boot passeerden we, alles rusteloos water, dag in dag uit! De eenige afwisseling brachten nog de visschen, de dolfynen, die in groote getale soms ons volgden en als van louter pleizier zich een eind het water uitwierpen. Een enkele keer ook zagen we de zoogenaamde vliegende visschen, klein van stuk, maar die met ontzettende snelheid over het water vlogen en even snel weer onderdoken. Voor het overgroote deel zochten we ons heil maar in het kaarten, dat bewees nog het beste middel te zijn om den tijd te doodan. Totdat de „groote" dag was aangebroken, waarop we den evenaar zouden over gaan. Dat schijnt op alle booten toch wel een geweldig evenement te zijn. Dagen lang was er over gesproken, allerhande geruchten over het „doopen" deden de rondte en nu was dan ein delijk het feest daar. De „God der zeeën, Neplunus" (een kapitein van het Belg.-Congoleesche leger) deed onder vervaarlijk hoorn geblaas zijn intrede in de eetzaal, ge volgd door een lange stoet van „oude zeerobben"Hij kondigde de doop aan van al degenen, die het mWdenpunt van zijn rijk nog niet hadden betreden. Op het dek werd van een geweldig zeildoek een groote badkuip gevormeerd waar door de brandspuit ongeveer 75 c.m. diep, zeewater in gespoten werd. Alle heeren, dien de „eer" van gedoopt te worden, tebeurt zou vallen, gingen zich gereed maken voor een frisch bad, d.w.z. verschenen óf in pyama'sofin een oud pakje, bewaard voor die gelegenheid Eerst kregen de dames haar beurt, door met grimeer en eau de Cologne flesch bewerkt te worden. Vermakelijk al die verschillende gilletjes te hooren, wanneer haar een paar stukjes ijs in den hals geduwd werden. Toen waren wij, de Missio narissen aan de beurt, doch dit be stond slechts in een shampooi met eau de Cologne. Lekker frisch! Eindelijk de attractie van den dag: het doopen der heerenHun gezicht werd met de verfkwast bewerkt en door Neptunus geschoren en vervolgens op de rand van de badkuip gezet, om daar op het meest onverwachte oogenblik achterover in gegooid te worden. Heerlijk, dat spartelen en worstelen om tegen dat zeildoek op te klauteren, terwijl voortdurend de brandslang haar volle lading op den doopeling bleef uitspuwen. Het was een vermakelijke middag, besloten door een extra goed diner. 's Avonds nog een gemaskerd bal, waar ik me niet competent gevoel over te schrijven en dus zal zwijgenT de volgende keer!! Fath. J. A. Swildens, Mission Catholique, Basankusu. Congo Beige. Tromplaan la Baarn, Giro nr. 169575. Uit de Land en Tuinbouw-were ld. Nadruk verboden. Bladgroenten. We willen iets zeggen 'er 't vervroegen van spinazie en raapstelen. Reeds in December, doch ook nog in Januari en begin Februari zaait men ze in den kouden broeibak. Heeft het herhaaldelijk hard gevroren, dan is het zelfs verstandig niet te veel op vorige zaaisels te vertrouwen en nog eenige bakken te zaaien. De ge noemde groenten vriezen wel niet dood onder ramen en matten, zelfs niet op den kouden grond, maar gewoonlijk laat de beschutting tegen strenge vorst nog al te wenschen over, en lijdt de groente zooveel, dat de groei er uit is, en ze later bij gunstige temperatuur op eens gaat schieten, vooral op schra len grond en wanneer ze dik gezaaid „De grond moet voor spinazie lillen i den mest", zegt de ouderwelsche groentekweeker, en hij heeft gelijk. Niet alleen veel mest maar ook versche mest wordt verlangd, vooral op schrale droge gronden. Van kunstmest kan :en de soorten gebru" werken, vooral Chili- salpeter, superphosphaat en patentkali zwavelzure ammoniak en slakkenmeel (Thomasphosphaat) werken te lang zaam. Evenwel dient men rekening te houden met den kalktoestand van den grond, waaromtrent men zich op de hoogte kan stellen door het opzenden grondmonster naar het Be- drijfslaboratorium voor Grondonder zoek te Groningen (formulieren aldaar aan te vragen). Kainiet kan men vol strekt niet gebruiken, omdat het zoo veel chloor bevat, dat de planten er van zouden sterven. Die meststof moet minstens zes weken in den grond zijn voor men er op kan zaaien of planten. Zelfs jonge vruchtboomen kunnen er door gedood worden, als het in groote hoeveelheid bij de wortels komt. Hot houdt men zijn vee gezond f Wenken voor den stalHoofdzaak is: de lucht steeds zuiver tc houden met een gelijkmatige temperatuur van 60 tot 66 gr. Fahrenheit. Dit is onmisbaar voor de gezondheid der dieren. De koude vermindert den invloed en de werking van de voeding, terwijl daar tegenover te hooge temperatuur den eetlust doet verminderen en de dieren verzwakt. Tocht doet kouvatten en ziekten ontstaan. De stal moet steeds zindelijk ge houden worden; men lette er op, dat de gier goed wegloopt, de grond, de paardenkribben en voederbakken van het vee, enz. schoon zijn en er vol doende ruimte is voor het vee om te gaan liggen. De stal moet goed verlicht zijn, doch men geve acht, dat het licht of de zonnestralen niet onmiddelijk In 't oog der dieren vallen, omdat ze hierdoor onrustig worden. Zieke hoenders. De omgang met ziek gevogelte eischt groote voorzich tigheid, daar besmettelijke ziekten van dieren op menschen kunnen overgaan. Men heeft gevonden, dat bij duiven, hoenders en fazanten tuberculose en dat deze in haar aard dezelfde is, ais die bij den mensch en bij kleine zoog dieren. Het is daarom ook geraden 't binnenste van 'n geslacht hoen, vóór 't gebruik nauwkeurig te onderzoeken. Verdacht uitziende gele vlekken, harde knobbeltjes of zelfs etterige plekken, vooral in den lever, maken het ge vogelte ongeschikt voor gebruik. Ook diphteritis gaat van den mensch op vogels en omgekeerd over. Daarom is voorzichtigheid in den omgang een eerste vereischte. Houtberekening. Het berekenen der hoogte van een boom kan op de vol gende eenvoudige wijze geschieden. Wanneer de zon helder schijnt, plant of zet men in de nabijheid van den boom, waarvan men de hoogte weten wil, een lat of stok recht op in den grond. Deze zal dan natuurlijk zijn schaduw werpen. Meet men nu deze schaduw op, als ook de schaduw van den boom dan kan iemand, die maar weinig rekenen kan, zeer gemakkelijk de lengte van den boom berekenen, vooral wanneer men zorgt, dat de ge plante lat of stok juist een meter boven den grond uitsteekt. Planten van boomen. Wanneer men kuilen graaft, om boomen te planten, moet men eeuigen lijd van te voren daarmee beginnen en ze een poos ge opend laten liggen, en dit niet doen even voordat men begint te planten. Ongeveer acht dagen vóór men gaat planten, maakt men de kuilen weer dicht. Hierdoor heeft men het verdeel, dat de uitgegraven aarde langen tijd aan den weldadigcn invloed van de lucht wordt blootgesteld, en dat de aarde die er naderhand weer in ge worpen wordt, den tijd heeft zich vast te werken. Strooi uw kruimels uil voor de vo gels, maar blijl er niet als een vogel verschrikker bij staan. De mensch is de heer der dieren. Daarmee wordt echter niet gezegd, dat hij hun tiran, hun kwelgeest mag zijn. Wie heerlijke rechten uitoefent, heeft ook heerlijke plichtenen omdat de mensch heer der dieren is, heeft hij ook de verplichting, voor hen te zor gen en ze te beschermen. B—r. Binnenland GENERAAL VAN VOORST TOT VOORST. Te Arnhem is zacht en kalm over leden Generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter der Eerste Kamer. Jan Joseph Godfried baron van Voorst lot Voorst werd op 16 September 1846 te Uden geboren. Hij stamt uit een oud Geldersch Katholiek geslacht en be hoort tot den oudsten tak van het ge slacht van Voorst tot Voorst, dat lot in de derde eeuw opklimt. In 1863 trad hij in militairen dienst, kwam bij het instructie-bataljon in Kampen en in 1870 volgde zijn be noeming tot 2de luitenant. Hij door liep alle rangen en werd in 1904 kolonel-commandant van het regiment grenadiers en jagers. WAARSCHUWING. De werkgevers, die een verzekerïngs- plichtig bedrijf uitoefenen, worden in hun eigen belang er met nadruk aan herinnerd, dat zij op straffe verplicht zijn deze maand hunne loonlijst, in gevuld tot 1 Januari 1931, ten post kantore of ten kantore van den Raad Arbeid in te leveren, verband met de bedrijfstelling wordt tevens onder de aandacht ge bracht, dat alle vragen der loonlijst zoo volledig mogelijk moeten worden beantwoord en dat het uitslaand blad der loonlijst over het 2e halfjaar 1930 goed moet worden ingevuld. Qemengde Berichten Tengevolge van op een wolkbreuk gelijkende regenbui hebben Ie Algiers ernstige overstroomingen plaats gehad. In de meeste straten van de stad stond het water een meter hoog. Talrijke personen zijn verdronken.

De Eembode | 1931 | | pagina 2