sanatocen Wij alléén P. Leenards A. C. Beijer Klompen J. Reinboud Zn. In Amersfoort, koopen porsoonlijk alle vlschsoorten in de Rijksvischhallen te IJmulden. U is dus steeds verzekerd van de billijkste prijzen cn de noodzakelijke kwaliteits controle! Thuisbezorgen zonder verhooging Umuider Viscbbandel A. GLASTRA&Co. N.V. ALLEEN: UTR.STRAAT 40 - TEL. 92 AMERSFOORT HOOFDKANTOOR 1JMUIDBN - OPGERICHT I MEI 1909 Steeds voorhanden: Tarbot-tong, Kabeljauw, Schelvisch, Schol Bot enz. Vischconsarven. Warme Croquetten en Vischkoekjes Heerlijke gebakken visch - Gemarineerde Haring - Rolmops pepermunt Woensdag II Febr. des avonds 8 uur, is er in Amicitia een lezing met lichtbeelden door de bekende Karakorum-reiziger, de heer Th. Visser. Kaarten in Boekhandel IttmannenPatria. Bezoek kan sterk worden aanbevolen. De Heer J. P. v. Buijtenen zal op 15 April zijn functie van hoofd der R. K. Jongensschool in de St. Henricus- parochie neerleggen om gezondheids redenen. Door den architect Van der Haar werd aanbesteed het verbouwen het Tramstation. Inschrijvers: Beijer en Schreuder f 4326Kaspers f 3950Boersen Hoe velaken f3650; Meester f3600; Hert- zinger en Schimmel f3560; Wassink 13545; Westerhout (3500; Heim (3275; de Wit f3250. Voordracht met lichtbeelden door den Heer PH. VISSER over zijne Reizen door de Karakorum op WOENSDAG 11 FEBRUARI 1931 des namiddags om 8 uur in Amicitia. Kaarten a f 1.60, alles inbegrepen, ver krijgbaar bij Boekhandel van Ittmann Utrechtschestraat en van Patria Utrecht- scheweg en 'savonds aan de zaal. Plaatsbespreking dien dag van 10—1 uur in Amicitia. GYMNASTIEK-ONDERWIJS. Utt onderwijskringen! wordt wel eens aangedrongen op aanstelling van vak onderwijzers in de lichamelijke oefeningen oftewel gymnastiek op de lagere school. Afgescheiden van de vraag of het werkelijk wel in het belang is van de lagere schooi, als opvoedings instituut, als er allerlei specialiteiten op los ge laten worden, moet al dadelijk worden gewezen op de enorme kosten welke van invoering van 't instituut vak onderwijzers op de lagere school het gevolg zouden zijn. Wanneer we voor die scholen voor gewoon lager onderwijs één vakonder wijzer zouden nemen, werd de toestand aldus: Aantal lesuren per school 8. Per groep van|3 scholen dus 24 lesuren. Per lesuur wordt genoteerd f125 per jaar, bij 24 lesuren wordt zulks dan f 3000. 39 Scholen maken noodig de aanstelling van 13 vakonderwijzers, zoodat het eind van de rekening een bedrag van f39.000 aanwijst hetwelk dan jaarlijks zou beschikbaar moeten zijn. Wanneer nu werkelijk opvoeding en onderwijs van onze Amersfoortsche jeugd gevaar zouden loopen wanneer niet meer intensief de lichamelijke oefening werd behartigd, dan zou er over te praten zijn. Waar zulks echter allerminst het geval is, behoeft het geen betoog, dat een dergelijke uitgaaf-post niet kan worden verantwoord, waar nog zoo velerlei zaken van veel meer belang, moeten wachten wegens gebrek aan middelen. Aan de Industrie en Huishoudschool beginnen half Februari de cursussen koken. A. Bereiding van den uitgebreiden burgerpot. Leergeld f 10 voor dienst boden en f 15 voor dames, die over dag hun bezigheden hebben. B. Bereiding van fijnere gerechten. Leergeld f 20 en f 30. Duur van den cursus 5 maanden. Een avond per week van 7-9.30 uur. Zich aan te melden bij de Directrice. Alhier werd gearresteerd een Oos tenrijker werkzaam aan den bouw en verbouw van de Lichtenberg. Hij heeft ontvreemd electrische onderdeelen, stukken gereedschap en metalen huis houdelijke zaken. In zijn kosthuis werd een sluitmand gevonden met vele der gestolen artikelen. Door de politie is aangehouden de 34-jarige A. H., die er van verdacht wordt in Doorn een dame voor duizend gulden te hebben opgelicht. Tevens wordt hij er van verdacht nog meer misdrijven te hebben gepleegd in de laatste twee weken. Het Schoenenmagazijn van de firm; C. H. v. Doorn Zn. is tijdelijk plaatst naar het pand HellesM De inrichting van dit pand i^ffar de eischen des tijds en de bediening kan even vlot gaan als voorheen. Wegens het heerschen van onder het garnizoen alhier zijn de dienstplichtigen, die heden hier moesten opkomen, voorloopig naar Ede ge zonden. R. K. ONDERWIJS. Tot hoofd der R. K. Jongensschool in de parochie van den H. Henricus (vacature J. P. van Buijtenen) is be noemd de heer R. A. Keijzer, thans als waarnemend hoofd aan die school verbonden. Het schoolbestuur der parochiën 0. L. Vrouw Hemelvaart en St. Fran- ciscus Xaverius heeft besloten overtt 5aan tot de noodzakelijke uitbreiding cr R. K. U.L.O.-school aan de West- De R. K. Jongensschool aan de Breestraat zal worden verplaatst en de daardoor vrij komende localen zullen na restauratie getrokken worden bij de R. K. U.L.O.-school. Burgerlijke Stand. 27 Jan. GeborenPeter, z. Dijkhuizen en E. J. van Gorp Maria Clara, d. v. W. Droogers en K. J. Kat Frcderik. z. v. W. A. Brandsen en A. Herfst Simon, z. v.W.A. Brandsen en A. Herfst Frederik Johannes, z. v. F. J. Prinsen M.J. Vogel. Gehuwd: P. H. C. Meeusen en M. W. van Nes IJ. E. Dijkstra en H. E. Mulder J. A. Barends en E. Koning. Over leden Jan Groenewoud, oud 73 jaar, weduwnaar van W. van de Klashorst Jannetje van Straten, oud 50 jaar, echtgenoote van G. van de Craats. 28 Jan. Geboren Johannes Hendrik, z. v. G. v. Santen en C. de Groot. GehuwdW. J. A. van Appelen en J. T. M. Reijmers C. Sleeking en J. F. Querforth. OverledenAlida de Waal, oud 4 jaar Bejamin Bomas, oud 56 jaar. echtgenoot van A. H. v. Krieken Jannetje van Doornik, oud 16 dagen. 29 jan GeborenAnthonie, z. v. A. Boers en J. de Jong. Gehuwd :G H. van Dijk en M. M. Haarsma N. de Jong en A. van Diggelen. Overl. Claslna Veenendaal, oud 88 jaar, weduwe van Jan Lablans. 30 Jan. GeborenFrancina, d. v. 1. van Duinkerken en J. C. v. Ginkel. I OverledenAlbert Berend Kruissink, oud 82 jaar. weduwnaar van H. v. Dam. 31 Jan. GeborenHerman, z. v. H. Alera en L. Aikema. OverledenDirk Jan van den Broek, oud 81 j.weduwn. van G. van der Linde. 2 Februari. Geboren: Willem Jo hannes Maria. z. v. J A. Hazelaar en A. M. L. C. Spijkers - Richarda Aleida, d. v. H. de Ridder en J. M. Hagen Willem, z. v. W. J. H. Knipmeijer Zenuwtebletten weduwe van O. H. Takken. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Uit den Omtrek Woensdag 4 Februari a.s. des avonds 8 uur in gebouw St. Jozef Ledenvergadering der R. K. Werkliedenvereeniging met als Spreker de heer H. BROUWER uit Hilversum. Onderwerp „De politiek in verband met de vakorganisatie". Uitsluitend voor leden. De echte milt vol miltvuur zat onder in de afvalbus. Het zaakje lekte uit. R. R. mag al in geen 6 weken meer in het abattoir komen en kreeg daarboven thans een boete van f75 subs. 1 maand hecht. De hoofdingenieur van den I waterstaat in de directie Zuid-Holland en Utrecht, heeft aan het gemeente^ bestuur medegedeeld, dat binnen kor ten tijd zal worden overgegaan tot verbetering van de bestrating door Soest cn van de bestrating Soest—Amers foort. Deze verbetering zal bestaan in een vernieuwing van de klinkerver-1' harding, waarbij dan de breedte op 5.50 M. wordt gebracht, terwijl naast deze klinkerbestrating en aansluitend daaraan rijwielpaden zullen komen, hetzij van asphaltbeton of van teer- steenslag. In verband aaarmede ver zocht genoemde hoofdingenieur aan B. en W. te doen nagaan, of nog kabels, rioleering enz. in den Rijksweg noodig zijn en zoo ja. dan te willen besluiten deze aan te brengen vóór met de weg- verbetering wordt aangevangen. De Paus en de Ontwapening. Het officieuse orgaan van het Vati- caan bevat een hoofdartikel over de ontwapenings-conferentie, waarin de katholieken aangespoord worden, de pioniers van de ontwapening te zijn. Het probleem van de ontwapening, zoo wordt er in gezegd, is een typisch probleem van de moderne beschaving, die de macht boven het rech; stelt. En verder: Het feit, dat na 10 jaar studie de Volkenbond er in geslaagd is een conferentie bijeen te roepen, is reeds een daad van goeden wil, die gesteund moet worden door de publieke openie, en die men niet als een waan denkbeeld mag beschouwen of scep tisch opvatten. Om gevaarlijke illusies te vermijden, moet men er te voren van overtuigd zijn, dat „ontwapening" eigenlijk geen goede term ismen moet veeleer spreken over vermindering en beperking van de bewapening. Het artikel zegt nog, dat het juist de gewapende vrede is geweest, die ons naar den wereldoorlog heeft ge voerd. Binnenland Nfjkerk Op de markt waren aangevoerd 165.000 stuks eieren f5.15—6.25, 5 schrammen f 14—20 42 biggen f7—12, 129 runderen melkkoeien f175—300, vette koeien f 180—320, 36 nuchtere kalveren: slachtkalveren f6—10,mest- kalveren f 1420, 3 varkens f60- Het Soester slachthuis is een parti culier slachthuis, een naaml. venn. waar gemeentelijke regeling buiten blijft. Men heeft daar zelfs de permissie ge kregen, dat aan de inwendige keuring vooraf reeds de deelen mogen los gesneden worden, mits ze maar blijven liggen in de onmiddellijke nabijheid. Bij een uit zich zelve overleden koe van den slager W. en afgeslacht door den loonslachter R. R., lag dan ook een melkversche door en door gezonde milt. Maar... die behoorde aan een ander geslacht rund van W. Overwerkte Zenuwen DURE GENEESMIDDELEN. In de Nieuwe Rotterd. Crt. schrijft Mevr. W'jnaendts-Francken-Dyserinck over de duurte van geneesmiddelen. In Zwitserland betaalde ze voor een bepaald specialiteitsmerk 3.75 francs, terwijl dat hier wordt verkocht voor f3.—. Nog sterker is het voorbeeld, dat zejtn een drogist hoorde. Er waren ischen, die een zeker soort middel, Zweden wordt vervaardigd, Ferlandsch-indië bestelden. Met de :rvoerkosten mee kwam het dan nóg 'goedkooper uit dan wanneer z( goedje zich hier aanschaften! De N. R. Crt. zegt er dit van „Dit is een oude quaestie. De beelden zijn te vermeerdereneen del, waar heel naief de Belgische prijs op vermeld stond: „Prix 16 frs. beiges", kost hier f 1.85. Een Duitsch middel van M. 3.50 kost hier f3.50 enz. Bij wie de fout schuilt, bij de grossier of bij anderen, is moeilijk uit te maken. Onze indruk is, dat de apothekers geen schuld hebben, de grossiers soms, maar dat ook dikwijls de buitenlandsche fabrikant ons afzet. Dit is het tegen deel van „dumping"; voor ons land gaat er een schepje op. De apothekers- vereenigingen moesten de aangelegen heid eens ter hand nemen, zoonoodig in samenwerking met de doktoren, die nu, zonder het te weten of te willen; soms schromelijk dure medicijnen voor schrijven." Het is een aangelegenheid, welke de volle aandacht verdient. Ziekte brengt toch al zoo veel kosten mee en als die nn nog onnoodig worden opge dreven terwille van de overmatige win sten van bepaalde maatschappijen, dan moet ieder, die aan de verbetering van den misstand iets kan doen, daartoe medewerken. Gemengde Berichten Op 7 Februari a.s. zal het dertig jaar geleden zijn, dat H. M. de Koningi en Z. K. H. Prins Hendrik in hi huwelijk traden. In Spanje hnerscht een hevige griepepidemie, te Madrid is niet min der dan 40 procent der bevolking aangetast. Te Eibergen Is het dubbele woon huis van G. en S. afgebrand. Een kat, die in brand was geraakt, was naar de zolder gevlucht en heeft daar den brand veroorzaakt. Alles brandde af. Een en ander was laag verzekerd. Toen de heer Soeparwi omstreeks drie uur uit Utrecht, waar hij studeert, te zijnen huize aan de Koppellaan te Bilthoven terugkeerde, nam hij bij het binnentreden van zijn woning een scherpe gaslucht waar. In de keuken trof hij zijn Indische bediende zwaar bloedend op den grond aan terwijl het gas uit de leiding stroomde. On middellijk k sloot hij de gaskraan af e rende naar boven, waar hij zijn vrouw en beide kinderen van omstreeks drie vier jaar oud allen dood aantrof. Zij waren eveneens bloedend gewond en ook hier hing een sterke gaslucht. De bediende vertoonde nog enkele levens teekenen. De politie werd onmiddellijk van het geval in kennis gesteld. Later heeft de Javaansche bediende bekend de drie moorden te hebben Een zwakke Maag 9 Suiatogvn dtrkt de ie Te Amsterdam zal 5 Febr. her dacht worden de dag, waarop Van Speijk honderd jaar geleden den hel dendood stierf. De koninklijke marine zal 'smorgens in de Nieuwe kerk zijn nagedachtenis eeren en het Nederl. Scheepvaart-Museum zal 's namiddags een kleine tentoonstelling houden. De 18-jarige J. v. B. te's Hertogen bosch krabde een puistje aan de wang stuk. Er ontstond bloedvergiftiging, aan de gevolgen waarvan de jongeman overleden. Bij de viering van een onafhanke lijkheidsdag te Begoewarai (Eng.-lndië) viel een menigte van wel 10.000 per sonen de politie aan. Deze verdedigde zich met haar vuurwapens, waardoor 5 menschen gedood eu velen gewond werden, van de agenten werden er 9 ernstig gekwetst. Een 20-jarige metselaar, die met werkzaamheden op het dak van een huis te Amsterdam bezig was, is uit de dakgoot gevallen en aan de be komen verwondingen overleden. Op den weg van Schweidnitz naar Breslau is een auto in volle vaart in de sloot terechtgekomen en aldaar eenige malen over den kop geslagen. Van de vijf inzittenden werden twee dames en een heer gedood, de chauf feur en een ander inzittende zwaar gewond. Een groep Engelsche toeristen, die met drie gidsen een bergtocht in Zwit serland maakte, is door den geweldi gen sneeuwval ingesloten, toen men hen vond, waren 3 Engelschen en een gids overleden. Te Bismarik heeft zich weer een lynchgeval voorgedaan. Een jongeman, die wegens het plegen van 6 moorden was gearresteerd, werd uit de gevan genis gehaald en aan een brug opge hangen. In Mexico zijn duizenden perso nen aangetast door een besmettelijke oogziekte, die naar men vermoedt uit Afrika is overgebracht en in zeer veel gevallen blindheid veroorzaakt. Uit de brandkast van den directeur van de bekende New Yorksche Sing Sing-gevangenis is 250 dollar gestolen, vermoedelijk door een gevangene. Men heeft den dader evenwel niet kunnen vinden. Te Pleegste is een groote boerderij geheel door brand vernield. 14 koeien en eenige varkens kwamen in de vlam- Zoo .chrijft Dr. C. L. WHEELER in lijn bonk „De Zenuwen der toekomst": „Wanneer eetlust ontbreekt, zal Sanatogen helpen, want dit preparaat heeft een di- o recte werking op de maag zenuwen. De „trek" voor een behoorlijken maaltijd keert spoedig terug en menschen met eetlust en goede spijsvertering zijn niet Bagin nop vandaag Sanatogen te ge bruiken (twee theelepel! na lederen maaltijd). Dan xult gij li weldra weer volkomen getond voelen. Stadsarchitect Amersfoort vraagt: bouwkundig teekenaar salarisbasis 12700.- bouwkundig opzichter-uitvoerder salarisbasis (2700.—, voor korten lijd e in los dienstverband. Stukken vóór 12 Februari Achter Davldshof 2. Uitge breide staat van dienst noodzakelijk. Bezoek alleen nó oproep. Hoort de Famet B.B.L-Luidspreker Pracht geluld en zuivere weergave! Alleen verkrijgbaar bii Handelshuis RfldiO ElöCtni Langéstraat 79 Telefoon 81 Magazijn „Eduso" Langéstraat 11 Telefoon 214 Geld,beschikbaar voor le Hyp. rente vanaf 4% pCt. 2e en Bouwcrediet 6 Credleten 6 pCt. Vertegenw. gevraagd. Brieven no. 6 bureau van dit Blad. Een bekende Duilsche oorlogs vlieger, die een onderzoekingstocht maakte boven onbekend gebied van Vuurland, is met zijn machine neer gestort en evenals zijn macanicien om het leven gekomen. Veertig jaar geleden werd te Drosa een vrouw vermoord. Als verdacht van den moord werd een jongeman Theermann genaamd, die in het tes tament van de vermoorde stond, gear resteerd. Hij ontkende echter en richtte de verdenking op zijn pleegvader een caféhouder te Reupzig, die daarop werd gearresteerd. De oude Theermann werd echter op vrije voeten gesteld en de jonge tot levenslange tuchthuis straf veroordeeld. Thans na 40 jaar heeft een inwoner van Schönebeck verklaard, dat hij den moord gepleegd heeft. Onmiddellijk is Theermann in vrijheid gesteld. Maar hij is lichamelijk en geestelijk een gebroken man, die zich in de vrijheid niet thuis gevoelt en wereldschuw is geworden. Op last van Mussolini zijn in ver schillende deelen van Italië boringen verricht om te onderzoeken of in den grond belangrijke mineralen of olie aanwezig was. Op eenige plaatsen hebben deze boringen inderdaad fot het resultaat geleid, dat men olie heeft gevonden. De voornaamste vondsten deed men le Fontevivo bij Parma en op eenige andere plaatsen in Toscane. De oliebron bij Fontevivo schijnt de meeste olie te bevatten en is ongeveer 7000 voet diep. In hoeverre een ren dabele exploitatie mogelijk zal zijn valt nog niet met zekerheid ie zeggen. Op het eiland Chiloë heeft men platina ontdekt. Men vermoedt, dat dit de rijkste vindplaats ter wereld is, het gesteente bevat een zeer hoog gehalte platina. Op een plantage op Oost-Sumatra vielen koelies een mandoer aan en verwondden hem zoo ernstig, dat hij overleed. De daders zijn aangehouden en hebben bekend. In een café fe Chemnitz was pakket blijven liggen. Toen het niet werd opgehaald heelt men het geopend en bleek het een vrouwenhoofd te be vatten. De politie onderzoekt deze heimzinnige misdaad. Bij een brand te Baltimore zijn twee vrouwen en een man in de vlam men omgekomen. Twee mannen, die uit de vierde verdieping sprongen, zijn ernstig gewond. Een vrouw wordt ver mist. Zondag hebben te Amsterdam we der relletjes plaats gehad. De z.g. Int. Roode Hulp hield een optocht waarbij borden met opruiende geschriften wer den medegevoerd. De politie heeft de borden verwijderd en 5 personen ge arresteerd. Zaterdag isop een onbewaakten overweg bij Borne een vrachtauto uit Almelo in volle vaart in botsing ge komen met een motortrein. De auto werd 300 M. meegesleurd en totaal vernield. De belde inzittenden werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd, waar beiden zijn over leden. Neus en Borst Bij neusverkoudheid en koude op de borst had men vroeger de goede gewoonte om neus en borst in te wrijven. Tegenwoordig ge bruikt men hiervoor de geneeskrachtige Purol. Ingezonden RADIO-DISTRIBUTIE EN DE WERIJLOOZEN. Zooals bekenfl', mag! verondersteld worden, heeft de Directie van de Radio- Centrale hier' ter stede, het alleszins prijzenswaardige besluit gemaakt, de werkloos aangeslotenen voorloopig voor drie maanden te ontheffen, van de wekelijksche contributiebetaling. Een regeling met de diverse omroep organisaties werd daarvoor gemaakt. Door een misverstand, waaraan de Directie van de Radio-Centrale abso luut geen schuld heeft, trad die rege ling voor hen die aangesloten zijn bij de Katholieke Radio Omroep, nog niet in werking. Te beginnen echter met deze week, kunnen alle werk- looze Katholieke aangeslotenen aan die Centrale, óók zij die geen lid zijn van de K. R. O., van de bovengenoemde tijdelijke contributie-ontheffing profi teered In overleg en in samenwerking met het Bestuur van de R. K. Werklieden vereeniging „St. Jozef" is een regeling ontworpen. Wil men hiervan gebruik maken, dan vervoege men zich Zater dagavond a.s. tusschen 6—7 uur in het gebouw Lieve Vrouwestraat 42 en brenge zijn stempelkaart mede. Namens de Kath. Radio Omroep, F. LETSCHERT, Correspondent K. R. O. Kapelweg 25. R. K. Diegstbode kunnende koken: R. K. Amersfoortsche Begrafenisonderneming Speciaal adret voor bediening In alle klaeeen. Krinkiliiinstrnt 12 Innrilout Stoomeo Verven Rouwgoederen worden bij ons dadelijk in bewerkinggenomen en diep zwart geverfd. Roeloffzen - Tilburg Depót: J. M. Schwitzner, Krommest. 14 Stoppen Plisseereo johs. knoppers le Amersfoort zal op WOENSDAG 11 FEBRUARI 1931 bij inzet in „De Prins" en op WOENSDAG 18 FEBRUARI 1931 bij toeslag In „De Sociëteit" telkens des voorm. 11V» uur te Scherpenzee publiek verkoopen: De geheel nieuw herbouwde kapitale Boerenhofstede amd „Klein Kolfschoten", gelegen r Scherpcnzeel aan den Koifscho- terdijk en den Glindhorsterweg, be slaande uil geheel nieuw herbouwd ruim woonhuis mei achterhuis waarin stalling voor 31 koeien en 3 paarden, nieuwe schuur met 6 varkenshokkenl 2 vijfroeden- en een vierroedenberg, koehok, groole tuin en boomgaard met vele yruchlboomen, uitmuntende wei en hooilanden en bouwland, tezamen groot 15.67.70 Hectaren. Te veilen in zes perceelen en 5 Bezichtiging dagelijks behalve Zon dags. Nadere inlichtingen en veilingsbil- :llen met kaarten, zijn verkrijgbaar ïn kantore van den Notaris Johs. noppers, Ulr. poort Amersloort. Houdt geen verzamel plaatsen van vuil by Uw woning. Gem. Reinigingsdienst. Marktbericht Amersfoort, 2 Febr. 1931. Kaasmarkt. Aanvoer 21 wagens, wegende 7700 K.G. Prijs (31tot f38.00 per 50 K.G. Handel vlug. Gevraagd R. K. Meisje in klein gezin, voor dag en n$cht. Voorzien van goede getuigen. Aanmelden 's avonds na 7 uur, Hof 16. Timmerman Makelaar In onroereodegoederen KROMMESTRAAT 58a-58b. Telefoon 370 AMERSFOORT Groote afslag voor Wilgen en Peppelen Aanbevelend, G. SCHIMMEL VIJVER 10. nabg den Hof, A'loort Eerste Amersfoortsche Begrafenisooderneming L Vrouwatfr. 12 Tel. 293 Langastr. 74 Tel. 627

De Eembode | 1931 | | pagina 2