SANATOGEN Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentiën 26 cent per regel. Biügke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen vjn bezorgd. Kantoor en DrakkeriJ Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dlnidig- en Orl|d«gml<liUg Post-giro no. 44234 Vrijdag 13 Febr. 1931 - No. 91 De kwestie is niet wat gij doen zoudt indien u geld, tijd, invloed en andere voordeelen bezat, maar wat gij zult doen met de dingen die gij hebt. Epistel en Evangelie. Zondag genoemd Quinquagesima. Les uit den eersten brief van den H. apostel Paulus aan de Korinthiërs: XIII. 1—13. Broeders! AI spreek ik de talen der menschen en der engelen, zoo ik geene liefde heb, ben ik geworden als een geluidgevend metaal of eene klinkende schel. En al heb ik de profetie-gave, en al ken ik alle geheimen en bezit ik alle wetenschap, en al heb ik alle geloof, zoodat ik bergen kan verzetten: zoo ik echter geene liefde heb, ben ik niets. En al deel ik al mijne bezittin gen uit tot spijs voor de armen, en a lever ik mijn lichaam over om verbrand te worden, zoo ik geene liefde heb, baat het mij niets. De liefde is lijd zaam, zij is goedertieren; de liefde benijdt niet, zij handelt niet onbe scheiden, zij is niet opgeblazen, zij is niet eerzuchtig, zij zoekt het hare niet, zij wordt niet toornig, zij denkt geen kwaad, zij verheugt zich niet over de ongerechtigheid maar verblijdt zich met de waarheid; alles verdraagt zij, alles gelooft zij, alles hoopt zij, alles ver duurt zij. De liefde vergaat nimmer. Hetzij profetie-gaven, zij zullen een einde hebben; hetzij talen, zij zullen ophoudenhetzij kennis, zij zal te niet gedaan worden. Want wij kennen ten deele en wij profiteeren ten defile wanneer nu zal gekomen zijn wat vol maakt is, dan zal te niet gaan wat ten deele is. Toen ik een kind was, sprak ik als een kind, had ik meeningen als een kind, dacht ik als een kindtoen ik echter man werd, heb ik afgelegd wat des kinds was. Nu zien wij door eenen spiegel in een raadsel; maar dén van aangezicht tot aangezicht. Nu ken ik ten deele; maar dén zal ik kennen gelijk ook ik gekend ben. Nu echter blijven geloof, hoop, liefde, deze drie; doch de grootste daarvan is de liefde. EVANGELIE volgens den H. Lucas; XVIII, 31—43. In dien tijd nam Jesus de twaalf tot Zich en zeide hun: Ziet, wij gaan op naar Jeruzalem, en alles zal .vervuld worden, wat door de profeten over den Zoon des menschen geschreven is. Want Hij zai overgeleverd worden aan de heidenen, en Hij zai bespot en gegeeseld en bespuwd worden; en na Hem gegeeseld te hebben, zullen zij Hem dooden; en op den derden dag zal Hij verrijzen. Doch zij ver stonden niets hiervan, en dit woord was voor hen verborgen, en zij be grepen niet wat er gezegd werd. Het geschiedde nu, toen Hij Jericho naderde, dat zeker blinde aan den weg zat te bedelen. En toen deze eene schare hoorde voorbijgaan, vroeg hij wat dit was. Men zeide hem dan, dat Jesus, de Nazarener, voorbijging. En hij riep, zeggende: Jesus, Zoon van David, ontferm U mijner! En zij die vooruitgingen, berispten hem, dat hij zwijgen zou. Hij echter riep veel meer Zoon van David, ontferm U mijner! jesus nu stilstaande, gebood hem tol Zich te brengen. En toen hij genaderd was, vroeg Hij hem, zeggende: Wat wilt gij dat Ik doen zal Hij nu zeide Heer, dat ik zien moge I En Jesus zeide hem: Word ziende! uw geloof heeft ,u gezond gemaakt. En oogenblikkelijk zag hij en, God verheerlijkend, volgde hij Hem. En al het volk, dit ziende, gaf lof aan God. Liturgische Kalender. Week van 15—21 Februari. Zondag 15. Quinquagesima, Tijd eigen, Mis Esto mihi, Gloria, 2e geb. H.H. Faustinus en Jovita, 3e A cunctis. Maandag 16. Mis als gisteren, zon der Gloria, zonder Credo, 2e geb. A cunctis, 3e Fidelium (v. d. Overl. 2 Nov.) 4e naar keuze. Dinsdag 17. Mis als Zondag, zon der Gloria, zonder Credo, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Woensdag 18. Aschwoensdag, Tijd eigen, Wijding der asch, Mis Misereris zonder Gloria, 2e geb. H. Simeon, 3e A cunctis, Pref. v. d. Vasten. Donderdag 19. Mis v. Dond. na Aschdag, Tijdeigen, zonder Gloria, 2e geb. A. cunctis, 3e Omnipotens. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandei Vrijdag 20. Mis v. Vrljd. na Asch dag, Tijdeigen, 2e en 3e geb. als gis teren. Zaterdag 21. Mis v. Zaterd. na Asch dag, Tfideigcn, 2e en 3e geb. als Don derdag. Evangelie verklaring. Zondag Quinquagesima. In het Evangelie van heden voor zegt Jezus aan zijn leerlingen hoe Hij zal overgeleverd worden, om bespot, gegeeseld en bespuwd te worden en ten slotte ter dood gebracht. Reeds tweemalen te voren had de Zaligmaker zijn leerlingen zijn aanstaand lijden voorspeld. De reden waarom Hij hun nu voor de derde maal dit doet is: opdat zij door zijn lijden niet geërgerd zouden worden en ophouden te ge- looven wanneer zij hun Meester als een misdadiger zagen ter dood ge bracht, maar opdat zij vooruit zouden weten dat Hij het lijden vrijwillig te gemoet ging, dat lang te voren door de Profeten voorzegd en beschreven was. Bemerken we hier hoe de Zalig maker bij het verhaal van zijn aan staand lijden even welgemoed bleef als altijd, het verhaalde als de gewoon ste zaak ter wereld, en volkomen be- het te aanvaarden zooals zijn Hemelsche Vader dat wilde. Leeren we hieruit hoe ook wij grootmoedig ons lijden moeten te gemoet treden. Ook onze kruisen en wederwaardig heden zijn door Gods voorzienigheid vastgesteld, al ons lijden is reeds van eeuwigheid bepaald. Zijn ook wij even kalm en tevreden gelijk Jezus als, het ons tegenloopt, als tegenspoeden of ongelukken ons treffen? Of jammeren en klagen we wellicht niet en zijn norsch en ontevreden jegens onze huis- genooten, wanneer ziekten, verlies van goederen of andere rampen ons treffen Volgt dan door Gods genade Jezus in zijn vrijwillig lijden na. Op weg naar Jerusalem, de laatste is, komt Jezus met zijn apostelen te Jericho. Hier vraagt een blinde aan Jezus om genezing. De H. Vaders stellen dezen blinde van Jericho voor als een afbeelding van den zondaar, die geeste lijker wijze blind is en blindelings zijn kwade neigingen volgt. Want, zeggen zij, gelijk de blinde van Jericho langs den weg zat en niet zag wat hem voorbijging, zoo zitten alle zondaars langs den weg, die ten hemel leidt en zien niet, of willen niet zien welke plichten hun godsdienst of hun staat van hen vordert. Wat moeten zulke ongelukkigen doen om van hun blind heid genezen te worden? juist wat de blinde van Jericho deed: aanhoudend verzuchten en bidden tot God dat Hij zich hunner ontferme, hun verstand verlichte en .hun wil sterke genezen te worden en Jezus te volgen. Bidden we dan heden voor de bekeering der zondaren, voor een vader of moeder, broeder of zuster, zoon of dochter, voor allen die ons dierbaar zijn en van God zijn afgeweken, opdat Jezus zich over hen ontferme als over den blinde van Jericho en hen uit hun beklagenswaardigen toestand bevrijde en dat het volk, dit ziende, lof geve aan God. Bolsjewisme. (Ingezonden). Een opmerking in een vorig nummer >u doen veronderstellen dat de Katho lieken inzake anti-communistische actie achteraan kwamen. Dit is onjuist. Ruim een jaar geleden heb ik den Heerjos. Mineur een hoeveelheid toenmaals ac tueel platenmateriaal ter beschikking gesteld en deze heeft toen op de hem eigen wijze reeds actie gevoerd. Ook liet huidige materaal zal voor de Katholieken nog worden ver toond. De Katholieken komen niet achter aan. Integendeel, als leider van een „Internationaal Persorganisme", heeft KANTOORBOEKHANDEL ■BP, d TULP in Langestr, 65 t.o. Krommestr. TEL. 326 CONKLIN ENDURA VULPENHOUDER Onbeperkte en voortdurende garantie ondergeteekende reeds in 1927 tegen de kerkvervolging in Rusland geageerd. Z. Em. Kardinaal van Rossum heeft toen in een persoonlijk schrijven deze actie aangemoedigd. Nog voor protest- comité's elders werden opgericht is alzoo door Nederlandsche Katholieken in Nederland, Frankrijk, Engeland en Amerika actie gevoerd. i ;Dat het „frappez-toujours" op zijn plaats is, zal niemand ontkennen nu in onze naaste omgeving com munistische propaganda onder de boerenbevolking poogt aanhangers te winnen. In dit verband mag wel eens ernstig de aandacht der plattelandsgemeenten worden gevestigd op de boerenstand. Te veel wordt vaak vergeten dat dit de stand is welke de hartslag levert aan de plattelandsgemeenten. Zij be hoort nummer een te staan. Moskou ziet dat zeer goed in, waarom dan ook vele stedelingen vol verbazing waar nemen dat er vorig jaar in een plaats in onze naaste omgeving, communis tische propaganda onder de boeren werd gevoerd (Nederhorst den Berg). Met voldoening inoet dan ook wor den gecorisfafëerd wanneer een Katho liek in deze actie medewerking ver krijgt van andersdenkende christenen. Het ware te wenschen dat deze waar deering over en weer ook viel waar te nemen in overheidskringen. De over rompelde Russische boer zit nu ge brandschat, beroofd van alles, en uit gemoord omdat er geen organisatie bestond, geen saamhoorigheid. Er be staat ten opzichte van het satanisch Stalinisme over de geheele wereld een latente houding; ik zag dat in Amerika, in Azië zoowel als in Europa. En deze houding treft men ook hier. Daartegen bestaat slechts éért middel demonstratie der waarheid. Hij, die zich in dienst stelt van deze zaak ontmoet zeer veel teleur stelling, doch aanhalend de woorden van Zijne Eminentie, hoop ik, „met geestkracht en zonder vrees, zonder talmen en zonder ontmoediging" dit werk te doen. De Katholieken moeten echter weten dat zij niet de laatste waren in deze zaak zij zijn de eersten geweest die door woord en geschrift de wereld hebben voorgelicht over de dreigende gevaren. NIEVEEN. onder den druk uit komen. Gaat bet over geringere bedragen, dan is er een belangrijke kans, dat het in de schuld zitten evenmin tijdelijk is. Als alle termijnen voldaan zijn, is het artikel soma weer versleten en schaft men zielf een nieuw aan op afbetaling. Wat echter veel voorkomt, is de z.g. „moreele" versletenheidhet artikel is verouderd voordat het materieel ver sleten is. Geen dag gaat voorbij of er wordt wat nieuws aan de markt gebracht, om toch iederen bezitter goed te doen gevoelen, dat hetgeen hij heeft „ver ouderd" is, en de agent met „de ge makkelijke betalingscondities" staat steeds achter de deur om iemand „up to date" te brengen, waarna het spel spoedig weer van voren af aan begint. Het terrein van de mode, de groote verslinder en verspiller, heeft zich door het afbetalingssysteem belangrijk uil- gebreid. Door de voorstanders van het sys teem wordt meermalen beweerd, dat het toch maar ouder het bereik der heele kleine beurzen dingen brengt, die zij zoo goed kunnen gebruiken. Natuurlijk is daar iets van waar, en wie zou zich daarover niet verheugen. Daar staat tegenover, dat het toch uiterst gevaarlijk is, wanneer zij, die economisch geen enkel stootje kunnen verdragen, boven hun toch al zoo zwakke krachten gaan leven. De mee ning, dat het in het bijzonder deze groep der bevolking is, die van het systeem gebruik gemaakt, is echter foutief. Het is juist dat deel der be volking, dat een vast en relatief vrij hoog inkomen heeft, dat het meest op krediet koopt; het is ook het meest welvarende land ter wereld, waar het systeem het meest is doorgedrongen. Psychologisch is dit trouwens zeer goed te begrijpen. Met het bekende optimisme, dat zoo velen over econo mische zaken eigen is, taxeeren per sonen met een vast inkomen hun kracht te hoog. Zij meenen, dat zij hun ge heele inkomen aan gewone uitgaven kunnen besteden, terwijl zij vergeten, dat in ieders leven zich omstandig heden voordoen, die buitengewone uit gaven vereischen. Doen die omstan digheden zich voor (bijv. ziekte e.d.), dan is Holland in last. Dan moet er, om aan de te zware verplichtingen te voldoen, op noodzakelijke dingen wor den gespaard of moet er weer geleend worden. De psychologie van den mensch, die altijd in de schuld zit, is reeds lang bekend. Hij gaat er, om het niet sterk uit te drukken, moreel niet op vooruit. En wat vroeger tot een kleine categorie van personen beperkt was, dreigt nu een massaverschijnsel te worden. Welvaart en geluk. Prof. Bonger, een der wetenschap pelijke leiders der Socialisten, publi ceerde indertijd eenige beschouwingen over het afbetalings-systeem. Hij toetste dat aan zijn socialistisch stand punt. Dat standpunt is niet het onze. Daar om gaan wij niet accoord met alles, wat prof. Bonger hierover schreef. Wel echter heeft de kyn van zijn betoog onze volle instemming. Die kern ligt hierin, dat de rijkste men schen niet de gelukkigste zijn. Prof. Bonger schreef dan Ik zal er maar geen doekjes om winden: naar mijn meening is het pof- systeem onder alle omstandigheden, ook al zou men er in slagen eenige der ergste uitwassen af te kappen, een groot maatschappelijk nadeel. Het gevolg van het systeem is, dat een groot deel der bevolking in Amerika, waar het vèr doorgevoerd is, een zeer groot deel altijd boven zijn economische krachten leeft, of wat hetzelfde is met andere woorden ge zegd altijd in de schuld zit. Men; zal natuurlijk tegemoet voerenhet is maar tijdelijk. „Men" vergist zich, zooals zoo vaak. Daar waar de huurkoop over belangrijke bedragen gaat, zooals bijv. bij het zich inrichten voor het huwelijk, is er groot gevaar, dat de betrokkenen hun geheele leven ni^t Binnenland STILLE OMGANG. Zaterdag vergaderde te Bussum het Comité ter bevordering van de deel name aan de Gooische Bedevaart van den stillen Omgang te Amsterdam. Verleden jaar waren zoowel uit Baarn als uit Soest meer dan 100 deelnemers, in totaal uit het Gooi pl m. 1000 Voor hen is dit jaar de stille om gang in den nacht van 21 op 22 Maart. Men heeft wederom de beschikking over de kerk van den H. Dominicus, spuistraat, waar de voorbereiding tot den Omgang zal gehouden worden met een stille H. Mis, waatonder uit sluitend H.H. zangers tot de H. Tafel naderen, en waarna een opwekkend woord wordt gesproken door Pater W. M. Pleunes S!S.S. van Brakkensteyn. De ZeerEerw. Heer Pastoor J. G. Th. van Oppenraay te Baarn heeft zich bereid verklaard assistentie te verleenen. We verwachten, dat dit jaar weer velen zullen gaan naar Amsterdam om in alle stilte hulde te brengen aan den God onzer Altaren. VERKIEZING VOOR DE PROVINCIALE STATEN. De stemming voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten zal wor den gehouden: ln de provincie Utrecht op Donder dag 23 April. In de provincie Gelderland op Woens dag 22 April. SLECHT TUINBOUWJAAR. Het afgeloopen jaar is niet gunstig geweest voor den tuinbouw, wat be treft den uitvoer van de verschillende producten. Van sla, kool, wortelen en andere groenten werd in totaal voor f33.3 milli- oen uitgevoerd of f8.4 millioen minder dan in 1929. Voor uien en sjalotten daalde de uitvoer in hoeveelheid iets (n.l. van 109 tot 106 millioen K.G), maar de waarde van f7.67 millioen tot f3.92 millioen. De tomaten en de druiven maakten het beter; hoeveel heid en waarde stegen. De uitvoer appelen daalde van 38 tot beneden 10 millioen K.G.; de waarde van f3.2 tot f 1.2 millioen. Peren van 11 tot 7.9 millioen K.G.; de waarde bleef gelijk: fl millioen. Kersen daalde in hoeveelheid van 2.6 tot 1.1 millioen K.G., in waarde van f700.000 tot f260.000. De aardbeien-export steeg van 2 tot4'/, millioen K.G.; de waarde echter maar van f 1 13 tot f 1.65 mill. Van kruis- en aalbessen steeg de hoe veelheid, maar daalde de waarde. Van bloembollen steeg de hoeveelheid van 34 tot 45 millioen K.G. en de waarde van f 40 tot f 46 millioen. Ook de uit-- voer van snijbloemen vermeerderde. Er werden 350.000 K.G. snijbloemen per vliegmachine vervoerd. PAUSELIJKE GIFT. Naar wij vernemen is door bemidde ling van den Pauselijken Internuntius te Den Haag aan Prins Hendrik, als voorzitter van het Merapi-Comité, na mens Z.H. den Paus een gift van f4000 geschonken voor de slachtoffers van de Merapi. NIEUWE LASTEN. Als eerste inkomst voor den nieuw ingestelden crisisdienst zullen op de accijns op sigaretten 30 opcenten worden gezet. Voorloopig zai deze heffing gedurende de jaren 1931 tot en met 1932 worden ingevorderd. De inkomsten hiervan worden op 5 mil- lioeu gulden geschat. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE BAARN. GeborenTeuntje, d. v. G. Moole- naar en C. van de Bom Wille- mijntje, d. v. C. Meerveld en A. Man ken Herman, z. v. M. Rademaker en G. Batavier Hendrika d. v. H. Hornsveld en W. S. Klaassen Ber- dina Hendrika Elizabeth, d. v. R. van Dunschoten en E. de Wit. Onder trouwd G. Kooij en E. R. Plachetzky. GehuwdM. Noothoven van Goor en A. C. Willeumier. Overleden Lambert Raven, 80 jaar, wed.nr. van W. van Wegen Everhardus Gerhar- dus Kleinherenbrink, 52 jaar, geh. met J. Marius Joannes Groote, 76 jaar. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE SOEST.. Geboren: 3. Hendrika Iohanna, d. v. L. v. Stuijvenberg en J. van Putten Steenhstraat 60a. 3. Johannes Fanciscus Gerardus, z. v. Haarlem en J. M. P. Woorts, van Weedestraat 45. 7. Antonius Gerardus Cornells, z. v. N. A. Kool en C. Grift, Kerkstr. 16. 9. Hendrikus, z. v. B. de Bes en Th. A. Wolfsen, van Weedestraat 18. 9. Johanna Hendrika, d. v. C. G. v. Schalkwijk en J. v. Isselt, Kerkp. N.Z. 43a Gehuwd: 11. J. H. van Dijk en J. R. van Dorrestein. 11. P. J. Brouwer en M. G. van 't Klooster. Overleden: 31. Adriana Everdina Hartman 47 jr. ongeh. Zwarteweg 2. 8. Joannes Wiss, 17 mnd. Wieksl.- weg O.Z. 49. 9. Lambertus van Zuilen, 70 jaar, wedn. v. Th. C. de Koning, Konin- ginnelaan 111. 4. Stephanus Berghuis, 79 jr. geh. met B Recourt, Ferd. Huyckl. 4a Koipt uw Schiijfmichine of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij H. ELZET7AAR Q KANTOORBOEKHANDEL LANGESTRflAT 84 TEL. 628 Heer S. J. Brenninkmeijer, die aan de oprichting der leenbank zoo'n werk zaam aandeel heeft gehad. Dat de op richting voor de leden van groot nut is geweest zal een ieder toegeven en daarom hoopte de spreker, dat de leden de vereeniging zullen blijven steunen. Wegens ongesteldheid was de Zeer- eerw. Heer J. M. Kniep, adviseur, af wezig. De heer D. Brouwer las daerna het keurig opgestelde verslag over 1930 voor, alsmede de Rekening en balans. Hieruit bleek, dat de vereeniging bloeiende was en dat er een winst van f524.78 was gemaakt. Twee leden der vergadering, de heeren van Dijk en Smeets werden belast met het na zien der rekening, welke door hen in orde werd bevonden en onderteekend. De voorgestelde wijziging van art. 2 van het Huishoudelijk Reglement werd na een korte toelichting aangenomen. Bij een vrije stemming werd het af tredende lid van den Raad van Toe zicht, de heer T. Kok met groote meerderheid van stemmen herkozen. Na sluiting der vergadering bleef en nog geruimen tijd gezellig bij elkaar. Gemengde Berichten De Amerjkaansche millionair en filantroop James Cooper is op weg van New Yora naar Europa over boord geslagen en verdronken. Bij de werkzaamheden voor den aanleg van een nieuwen weg van Zelhem naar Ruurlo kreeg de arbeider J. R., bij het uitwrikken van boom stammen door het onverwachte terug slaan van een paal, dezen zoo onge lukkig tegen het hoofd, dat hij na eenige uren overleed. Hij laat een vrouw met vijf nog jeugdige kinderen achter. Te Amsterdam viel een 71-jarige vrouw bij het glazenlappen uit het raam der eerste verdieping. Zij is aan de gevolgen in het ziekenhuis over leden. Te Veenendaal heeft een anderhalf- jarig jongetje in een onbwaakt oogen- blik uit een kan kokende koffie ge dronken. De arme kleine is overleden. Een 20-tal visschers waren op een groote ijsschots het Eriemeer ingedre ven Na 30 uur te hebben rondgedreven werden zij door een vliegtuig ontdekt, dat levensmiddelen uitwierp. Daarna keerde de vliegmachine terug en wees de reddingsbooten den weg, waarop allen konden worden gered. Uit den Omtrek Eemnes Burgerlijke Stand. Geboren: Nicolaas Adrianus, z. v. J. Th. Brouwer en W. van Doorn. Hooglanderveen De voorzitter van de Boerenleen bank opende de vergadering met gebed, heette de talrijke aanwezigen van harte welkom en herdacht den Zeereerw. Een zwakke Maag? Senatogen iterkt de z „Wanneer eetlustontbreekt, zal Sanatogen helpen, want dit preparaat heeft een di- o recte werking op de maag zenuwen. De„trek" voor een behoorlijken maaltijd keert spoedig terug en menschen met eetlust en goede spijsvertering zijn niet Begin nog vandaag Sanetogen le ge bruiken (twee theelepela no iederen meettijd). Den zult gij U weldre weer volkomen gezond voelen.

De Eembode | 1931 | | pagina 1