Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken CONKLIN Bel dan op No. 42 w f Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De €embode Advertentièn 26 cent per regel. Billijks tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertenüèn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zjfn bt Kantoor en DrakkerlJ Lingegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Vrijdagmiddag Postgiro no. 44234 Dinsdag 10 Maart 1931 - No. 99 Verbetering Is niet hierin gelegen, dat men geen kwaad meer doet, omdat het geen aantrekkingskracht meet uit oefent, maar daarin dat men het kwaad weerstaat en er wat beters voor In de plaats stelt. De Zuiderzee. Van alle plannen van herbouw, die na den oorlog opdoken, werd de droog legging 'der Zuiderzee het grootste, het bewonderenswaardigste genoemd. Vooral was men alom getroffen door de geestkracht eener regeering, die de uitvoering van zulk een werk durfde voorstellen, toen de wereldoorlog nog met volle kracht woedde. Een vergelijking met de groote inter nationale werken als het Suezkanaal en het Panamakanaal is bezwaarlijk; heel andere moeilijkheden zijn hier te overwinnen. Het Panamakanaal kostte ongeveer 400 millioen dollars, het Suezkanaal omstreeks 800 millioen goud-francs. Maar geldswarrden zijn sterk afhankelijk van plaats en tijd. Eenige overeenkomst is er tusschen de droogmaking der Zuiderzee en die van het Missisippigebied in 1927, toen een landstreek zoo groot als geheel Nederland was overstroomd. De be veiliging van het Missisippidal kostte ongeveer 500 millioen dollars, welk bedrag in het ruwe genomen, ongeveer de beteekenis heeft van 500 millioen gulden hier. Welnu, volgens de nieuwe berekening der kosten zullen de in polderingen alleen reeds op 590 mil lioen komen, de dijk op 122 millioen, zoodat met de rente mee, de gezamen lijke kosten 948 millioen zullen be dragen. Vóór 1914 had geen bankier in den lande aan ons volk zoo groote financieele draagkracht durven toe schrijven 1 De oorlogscrisis had ons aan groote bedragen gewend: in één jaar werd toen toch aan crisisuitgaven meer besteed, dan dit heele werk, over dertig jaren verdeeld, zal kosten. Aanvankelijk was de raming veel lager; men rekende zelfs, bij een totaal som van 500 millioen op een overschot van 10 millioen, dank zij den verkoop der droogkomende gronden, terwijl, na de herziene begrooiing van 1928 het tekort tenslotte 220 millioen zal be dragen. Het Nederlandsche volk heeft dezen tegenvaller goedsmoeds opge nomen. Weinigen, die het werk gezien hebben, zouden willen, dat Nederland, na de schouders onder deze taak te hebben gezet, zich terugtrok. Het lange uitstel heeft aan de zaak geen kwaad gedaan. Ook vroeger zijn groote werken uitgevoerd: spoorwegen en havens aangelegd, ka nalen gegraven, rivieren verbeterd. Deels omdat er genoeg te doen was, deels om het geweldige bedrag der kosten deinsde het voorzichtige vorige geslacht voor het grootste, maar tegelijk vruchtbaarste en, zooals in den wereld oorlog bleek, noodigste nationale werk terug. Dan bracht de toeneming der bevolking vermeerdering van volks kracht. Toen minister A. Heemskerk in 1877 het eerste wetsontwerp in diende, telde Nederland ongeveer 4, thans bijna 8 millioen inwoners. In dien lijd brachten de gewone Rijks middelen jaarlijks gemiddeld ruim 91 millioen op, thans meer dan 500 millioen. En de baten? Een denkbeeld van de rechtstreek- sche voordeelen geeft het verslag der in 1922 ingestelde regeeringscommissie, onder voorzitterschap van dr. H. J. Lovink, in 1925 uitgebracht. Aan deze commissie was een nieuw onderzoek opgedragen naar de baten welke de afsluiting en droogmaking mogen worden verwacht. Zij heeft uitgebreide gegevens verzameld en o.a. den loop der grondprijzen over vele jaren na gegaan. Volgens haar meening zullen, bij de uitgifte der Zuiderzeegronden vermoedelijk* tusschen de jaren 1930 en 1950 gemiddelde jaarlijksche pachtprijzen van 125 tot 150 gulden per hectare gemaakt worden, bij ge middelde koopprijzen van 3000 gld. per hectare. Voor de lichtere gronden, of gronden zonder gebouwen, zullen de prijzen lager zijn. Hetgeen na af trek van wegen en vaarten overblijft, zal, volgens de commissie een kapitaal vertegenwoordigen van rond 510 mil lioen gulden. Maar zooveel andere voordeelen van de afsluiting zijn niet dadelijk onder cijfers te brengen I JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel Tot de betero merken Orgel, en PImo'. behooren o.a.: Lteblg, Muller, kbled- mnljer, KSbler, debr. Manegold, Scbmldt, Angelus. Voor de scheepvaart zal de toestand aanmerkelijk beter worden. De Zuider zee is vol beruchte zandbanken: die menschenlevens kostten wanneerstor- men en stroomingen de schepen on handelbaar maken. Na de afsluiting zullen er, hoe ook de oppervlakte be wogen moge worden, vrijwel geen stroomingen meer zijn. Er zal geen vloed of eb meer zijn; het peil van het IJselmeer zal vrij gelijkmatig blijven; er zullen geen schepen meer op den wal loopen. Het zal niet meer ge beuren dat bij sterke oostelijke winden de havens van Workum, Hindeloopen, Vollenhove, Harderwijk, Nijkerk, Spa kenburg bijna droog vallen en de schepen roerloos aan den grond zitten, zoodat het verkeer voor duizenden guldens schade lijdt. Het zal niet meer voorkomen, in droge zomers, dat sche pen uit Amsterdam, Rotterdam, Ant werpen en den Rijn slechts halfbeladen naar de Friesche ku3t kunnen worden gezonden, omdat zij op de binnen wateren van Friesland geen voldoen den diepgang vinden, de vaart ver traagd wordt en de vrachtprijs stijgt, zonder dat de schipper zijn kosten dekt Wanneer „de dijk", zooals heel de Zuiderzeebevolking de afsluiting, zonder verdere aanduiding noemt, er ligt, zal de Zuiderzee, lang vóór de indijking der overige drie polders, een meer zijn geworden. Dat zal zijn een groot zoetwater- meer. Akkers en vee in de provincie Noord-Holland en Friesland zullen ten allen tijde van bruikbaar water kunnen worden voorzien. Zij worden minder afhankelijk van het weer. De zuivel- opbrengst zal stijgen, een voordeel dat voor Noord-Holland op 2 voor Friesland op ettelijke millioenen per jaar wordt geschat. De Friesche boezem wateren zullen dan ook in droge tijden met zoet water op peil gehouden kun nen worden en de scheepvaart zal bevrijd zijn van een onzekerheid, die op de drukbevaren Friesche wateren in menig jaar groote bedragen doet verliezen. Het kostbare onderhoud van een groot deel der tegenwoordige Zuider zeedijken zal aanzienlijk verminderen; deze behoeven slechts als noodkeering in stand te worden gehouden. De af watering der omringende landstreken zal verbeteren; de zoetwatervisscherij krijgt een nieuw arbeidsterrein. Kapi taliseert men een en ander dan zullen nog wel 100 tot 150 millioen meer uit ït water worden gehaald. Niet alleen de landbouw, die drin gend meet grond behoeft ook handel en nijverheid zullen uit de droogmaking voordeelen putten. De welvaart van het geheele land moet daardoor stijgen. B'nnenland EEN BELANGRIJKE BESLISSING VOOR COOP. WONINGBOUW. Op grond van een eertijds gewezen arrest, betreffende het om niet in ge bruik afstaan eener woning, waarbij de huurwaarde ten gunste en de lasten ten laste niet van den eigenaar 'doch van den huurder-om-niet werden ge bracht, daar was de Inspecteur der Directie Belastingen te 's Hertogen bosch in analogie met voorbedoeld arrest van oordeel, dat het verschil tusschen de betaalde huur en de wer kelijke huurwaarde van de perceelen der Woningbouwvereeniging „Eigen Bezit" te Den Bosch, welk verschil door een daartoe beëedigd deskundige op meer dan f 100 per jaar was vast gesteld ook als inkomsten van de huurders moest worden aangemerkt, waarover zij jaarlijks idem zooveel inkomstenbelasting hadden te betalen. Een door het desbetreffende bestuur persoonlijk ingestelde actie tot voor den Raad van beroep leed evenwel schipbreuk, waarna door het accoun tants-kantoor De Haan Broekhuijse, Kapelweg te Amersfoort een princi- picele procedure is gevoerd tot in hoogste instantie, welke actie tot resul- KANTOORBOEKHANDEL «F. A TULP Bi Lmgestr. 66 to. Krommeitr.TCL 326 ENDURA VULPENHOUDER Onbeperkte en voortdurende garantie taat heeft gehad, dat het bestaande verschil tusschen betaalde huur en huurwaarde is daargesteld, niet als inkomsten, doch als een besparing op uitgaven, vrij van inkomstenbelasting. KRINGDAG JONGE BOEREN BONDEN. In de Middagvergadering, die veel drukker was bezocht, hield de heer van Iioevorden, lid van den Zuider zeeraad, een interessante rede over het Zuiderzeevraagstuk. De drooglegging is het werk der toekomst en eveneens voor de man- ;n der toekomst Het drooglegglingsplan kost veel geld, maar men mag geen gehoor geven aan hen, die voor stopzetting z\jn. Door middel van kaarten werd :n duidelijk beeld gegeven wat be treft de verschillende voordeelen, verkaveling etc. van de te winnen gronden. Het voornaamste is straks, dat zooveel mogelijk menschen een be staan kunnen vinden op de te win nen grond en de boeren niet in de in dustrie een bestaan moeten trachten te vinden. Het systeem erfpacht vindt bij spr. sympathie, omdat dan ook de niet kapitaalkrachtige een bestaan zal kunnen vinden. Wie in aanmerking komen voor de drooggelegde en nog droog te leggen landen om deze te bewonen? In de eerste plaats zjj die hard wil len werken, om een bestaan. Voor jonge boeren ligt er reeds een ter rein voor bewerking, pioniersarbeid. De regeering sticht te weinig landbouwscholen, in plaats van 10 per jaar moet dit veel hooger zjjn, in verband met de kolonisatie der Zuiderzeegronden. Tot slot had een filmvertooning plaats, ingeleid door Ir. C. A. G. Spaan, een propaganda leverende voor de bemesting en beweiding var grasland, waarna de voorzitter de zen welgeslaagden kringdag met den Chr. groet sloot BERICHTEN UIT AMERSFOORT DE B.J.V.-LOTERIJ. Het gaat best met de B.J.V.-loterij. Het is een lust om het te zien. Die jonge jongens met vuur in hun fonke lende oogen, rondtrekkend door onze stad, overal trachtend hun B J.V.-lootjes aan den man te brengen. Maar gelijk met alle dingen, zoo gaat het ook met deze loterij: de laatste lootjes wegen het zwaarst. Daarom nogmaals een opwekking om mede te werken aan het welslagen van deze loterij. Laat ieder Katholiek ingezetene van Amersfoort een steentje bijdragen tot den verderen opbouw en instand houding van het Katholiek jeugdwerk onder de burgerjongens. Laat ieder een kansje wagen om een van de mooie prijzen te bemachtigen, die door deze loterij geboden worden, indachtig het woord van Vader Cats: 'tMag waayen, stil zijn, vloeyen of ebben; Die niet en waeght en zal niet hebben. De Burgemeester is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. In de Maandagavond gehouden jaar vergadering der R. K. Coöperatieve Vereeniging „Helpt Elkander" die in de Muurhuizen een bakkerij en een handel in kruidenierswaren exploiteert, werden de jaarverslagen uitgebracht. Als bestuursleden werden herkozen de heeren D v. d. Ham en P. van Kalle veen en gekozen in de vacature J. Koekoek, de heer Briicker. Tot lid van den Raad van Commissarissen werden gekozen A. de Haan en J. Terhoeven. De batans met een bevredigend resultaat werd goedgekeurd en het dividend vastgesteld. Wij ontvingen he. de,Vereeniging „Liefdewerk dij en Kinderbescherming" te dezer stede. Het bestuur is samengesteld als volgt Mr, D. P. Hamers, voorzitter; C. W. Hehenkamp, onder-voorzitter; A. J. Spiekermann, secretaris; M. Th. J. van Wessum, penningmeester; Dr. J. J. A. AghinaH. H. M. EversRector B. H. de Groot; J. G. A Meeuwsen. Oaarne ontleenen we aan 'sSecretaris' jaarverslag 't een en ander. Op 31 December 1929 stonden 43 minderjarigen onder toezicht onzer Vereeniging, op 31 December 1930 waren het er totaal 46 n.l. 24 jongens en 22 meisjes. 39 Voogdijkinderen 1 Regeerings- jongen en 6 Vrije pupillen. Hiervan worden er 27 in gezinnen en 19 in gestichten verpleegd. Wie zou er dieper ingrijpen in het menschenleven dan een Vereeni ging ais de onze, aan wie de opvoeding wordt opgedragen, ais de rechter de natuurlijke banden tusschen ouders en hun kinderen doet verbreken, zij het dan ook in het welbegrepen belang dier kinderen. Wij staan dan even stil 'lij de Voogdij die door ons werd op- ;enomen over 4 knaapjes uit een der iorpen uit ons Arrondissement waarvan de moeder, nadat de kinderen met veel overleg van haar verwijderd waren, de onmogelijkste pogingen deed om deze weer tot zich te nemen, ja zich zelf niet ontzag hun tijdelijken ver zorger gewelddadig aan te randen, waardoor wij nu genoodzaakt zijn angst vallig de verblijfplaats dier kinderen geheim te houden. Nog werd ons de Voogdij opgedragen over een 14 jarigen jongen, nadat deze door een zuster- vereeniging, na vele psychologische en neurelogische studiën was afgewezen. Wij hebben hem genomen zoo als hij is en zullen trachten met Gods hulp er een goed mensch van te maken. De Voogdij eindigde door meerder jarigheid over een jongen; de met hem ondervonden moeilijkheden waren van dien aard dat wij het bereiken van zijn 21en verjaardag met verlangen tegemoet zagen, temeer daar de resultaten zoo danig waren, dat wij hem menschelijker wijze gesproken zoowel godsdienstig als maatschappelijk mislukt moeten beschouwen. Een tegenstelling vormt gelukkig een meerderjarig geworden meisje, dat hoe wel gekomen uit de laagste klasse onzer samenleving, onze stoutste ver wachtingen wist te overtreffen. Nog willen wij een interessant geval met een onzer oud-regeeringsjongens boekstaven. Deze, bakker van beroep, wist zich door ijver en vlijt, zoodanig het vertrouwen van zijn beide oud patroons te verwerven dat deze de handen in een hebben geslagen en hem R. K. Spaarbank - Amersfoort OHder controle Centrale accountantsdienst Red. Boerenbond Ooedgckcurd by Koninklijk Besluit 14 Muit 1013, no. 68 De zittingen voor het Inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgeböuw BREEDESTRAAT bij de LANOEGRACHT des ZONDAGS van 12.tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3*/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Kassier: Amsterdamsche Bank. doening op het nu afgesloten tijdperk terugzien. Naast God, danken wij allen die ons hierbij direct of indirect ge holpen hebben. Moge dit korte over zicht den belangstellenden lezer sym pathie voor dit moeilijke werk hebben gebracht of deze zoo noodig hebben versterkt, moge het gulle Hollandsche hart, dat altijd zoo mild het lot der naasten heeft verzacht, ook ons niet vergeten in onze hulp aan deze mis deelde kinderen, want ook in hen gloeit de onuitbluschbare vonk naar liefde en geluk en al moge voor hen de horizon soms donker en zwaar zijn, steunen willen wij hen opdat zij moreel sterk zullen staan, waaraan alien in dezen tijd zoozeer behoefte hebben. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN. 1150 Apotheek Haan, Julianaplein 3 1455 Bakker, tandarts, Utr.weg 105 1228 de Boer, Bisschopsweg 168 v. d. Boogert, bierbottelarij en mineraalwater-fabriek, Arnhem- sche Poortwal 52 1302 Café Marktzichf, L.Vrouwekerkh. 2 1463 Buitengoed St. Louis, Barchman Wuytierslaan 51 40 Dormolen, „de Stichtsche Heu vel", Ulrechtscheweg 122 459 Eijs, Oude Soesterweg 14 1244 Arbeidsbeurs en Arbeidsbemidde ling, Achter Davidshof 2 1245 Centrale Boekhouding en Ont vanger, Achter Davidshof 2 h. ELZENAAR Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachine! Langestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentfe-Bureau de plaats hunner inwoning in een eigen zaak hebben gezet. Dank zij hun fiiiantieele hulp kon hij een flink nieuw pand in een vooruitgaande buurt koopen, terwijl hij met zijn zuinig over gelegde spaarduiten een behoorlijke bakkerij- en winkelinventaris kon daar- stclien. Het deed ons goed deze energie en samenwerking daadwerkelijk te kunnen steunen door den jongeman een klein bedrijfskapitaal te kunnen ter hand stellen, dat ons door eenige vrienden van ons Liefdewerk was ver strekt. De zaak opende al spoedig een aardig perspectief zoodat onze bakker thans in de wittebroodsweken is. Voor zeker een aardig succes in den tegen- woordigen tijd waarin jongelui van die jaren gewoonlijk als eenigste illusie hebben, veel geld op zak, genieten en de wereld hervormen. Was de gezondheidstoestand onzer jongens dit jaar alleszins gunstig, die onzer meisjes bezorgde onzen Penning meester vele grijze haren. Zoo moest een dezer meisjes gedurende ruim 5 maanden in een ziekenhuis worden opgenomen. Velen mochten wij dit jaar tot raad en steun zijn in de opvoeding hunner kinderen, nu eens konden wij dank zij het Burgerlijk en R. K. Armbestuur tijdelijke plaatsing in een inrichtin) bewerkstelligen, dan weer konden wi den weg wijzen tot dieper ingrijpen of door raadgevingen dit voorkomen. Resumeerende mogen wij met vol-1 1453 v. Gent, Hoogeweg 111 1036 Gouw, loodgieter, Krankel.str. 26 980 Groeneveldt-Spruyt, Marnixl. 40 1201 v. Grol, van Bemmelstraat 115 1166 Hofmann, Krankeledenstraat 4 1212 Intern. Bureau hypotheekzaken, St. Radboudstraat 4 Kalveen, brandmeester, Breede- straat 12 1013 Kamperman, brandmeester, Hei- ligenbergerweg 9 1055 Sigarenmagazijn Greib, Arnhem- scheweg 92 1113 Leeuw-Kool, Brederodelaan 20 1464 Leusder Vischh., Leusderw. 58 1456 Loosjes, Pieter Bothlaan 33 1184 de Looze, Huygenslaan 30 1452 Maison Elise, Langestraat 71 1454 Meubelmakerij van der Linden, Westsingel 49 1451 v. d. Meijden, Utrechtschew. 175 1212 Montenberg, St. Radboudstraat 4 1457 Muller, le luit. Inf., Emmalaan 9 1462 Hendriks, Ia. Onnes, woonhuis Beekensfeinschelaan 35 1112 Oostenbroek, Bankastraat 24 1081 Ouwerkerk, de Poort, Amh.str. 20 1458 Overeem, sigarenmagazijn Insu- linde, Soesterweg 393 1450 Pastorie O. L. Vrouw Hemelvaart, Lange Gracht 37 882 Posthuma. Bernulfusstraat 36 828 Salm, Borgesiuslaan 27 725 Poth, Dienstverrichting, Havik 20 944 Schoonhoven van Beurden, Sint Elisabeth's Ziekenhuis. 936 dr. Smit, Korte Bergstraat 8 H;bt U een Taxi of auio noodig Amersfoort GEMEENTERAADSVERKIEZING. Nu verluidt weer, dat de candidaten- lijst der Socialisten er zal uitzien als volgt: 1. Noordewier, aftr.; 2. Polder, aftr.; 3. Fremouw, aftr.; 4. de Mots, aftr.; 5. Butselaar; 6. H. G. Huslage; 7. Mevr. Brusse. De Christelijk Historlscheri kondigen de volgende candidatenlijst aan: 1. Van Galen Last, aftr.2. Dr. van Nieuwenhuysen, aftr.; 3. Straub; 4. Neut; 5. Pothoven. De aftredende heer Van Tellingen was no. 6 geplaatst, doch" bedankte voor deze rangschikking. Misschien komt er een aparte lijst voor hem. De heer Boshuizen, ambtenaar ter gemeente secretarie, afd. financien, is benoemd tot ambtenaar ter gemeente secretarie te Markeloo. Op 12 Maart a.s. hoopt de heer G. Benders, bedrijfschef der drukkerij van Amerongen en Co. den dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden deze functie heeft aanvaard. —7 Men deelt ons mede, dat de uit breiding van de werkzaamheden voor de zuigelingenzorg der vereeniging Het Groene Kruis, de aanstelling van een vierde zuster noodzakelijk heeft ge maakt. Door bemiddeling van het depar tement Amersfoort der Maatschappij voor Nijverheid en Handel wordt Woensdagavond, aanvangende 8 uur, in Amicitia vertoond de film der be drijven van de Bataafsche Import- Maatschappij in Ned. Indië, toegelicht door den heer Q. Janssen. Introducties kunnen worden aange vraagd bij den Secretaris Blanken- heymstraat 30. De Amersfoortsche Kunstkring or ganiseert een tentoonstelling van in vormen en kleuren weergegeven muziek- en geluidindrukken, Pastels, door Jeanne Wasch in de stichting „De Armen de Poth", Coninckstraat 41, - 14 tot en met 29 Maart 1931, dagelijks van 10—5 uur. Opening der tentoonstelling door Drs. W. N. C. Terhaaff uit Utrecht, den 14en Maart 3 uur. Toegangvoorniet-ledenf0.25. Het is nog niet zoo algemeen bekend 1227 de Wilde, Krankeledenstraat 7-91 dat geluid zoowel vorm als kleur 195 de Wit, fa. J. Kool, Utr.str. 14c voortbrengt, en dat ieder muziekstuk 'een afgerond beeld in bepaalde vor- PV ai men en kleuren aanneemt, dat zicht- Kuwe Handen--is vMr»wie daa,?oe de gave spoedig zacht met bezit. Jeanne Wasch geeft deze gave 'in die mate, dat zij in staat is deze visies weer te geven. De pastels, op deze wijze omstaan, vormen decora tieve teekeningen, die ook als zood> nig, buiten het muzikale verband, 9 waardeeren zijn.

De Eembode | 1931 | | pagina 1