Wij alléén in Amersfoort, koopen persoonlijk alle vischsoorten in de Rtjksvlschhallen te IJmulden. U is dus steeds verzekerd van de billljkste prijzen en de noodzakelijke kwnlltiteils- conlrOle! Thuisbezorgen zonder verhooging Utnuider Vischhandef H. GLASTRA Co. N.V. ALLEENUTR.STRAAT 40 - TEL. 92 - AMERSFOORT HOOFDKANTOOR (JMUIDEN - OPGERICHT 1 MBI 1509 Steeds voorhandenTarbot-tong, Kabeljauw, Schelvlsch, Schol Bot enz. Vlschconserven. Warme Croquetten en Vlschkockjes Heerlijke gebakken vlsch - Gemarineerde Haring - Rolmops KLEEDINGMAOZIJN „DE DOM". Heden herdacht de firma Grove Hunveld, beter bekend als Magazijn „De Dom", den dag, waarop hun zaak te Amersfoort voor 25 jaar werd geopend. Op bescheiden schaal begonnen op een der mooiste punten van onze stad zag de firma zich, door steeds toenemende omzet in de loop der jaren genoodzaakt, door bijtrekken van belendende perceelen de zaak belangrijk te vergrooten. Nog pas is de verkoopruimte belangrijk grooter geworden en de voorraad en keuze uitgebreid. Hieruit blijkt dat het Kledingmagazijn „De Dom" het vertrouwen van het publiek heeft weten te winnen, zooals het Magazijn te Utrecht reeds meer dan 35 jaren geniet. De zaak met palmen en bloemen versierd en de keurige etalages trekken bijzonder de aandacht, als mede de jubileum aanbieding waarvan de clientèle de voordeelen genieten. De belangstelling op de heden gehouden receptie was buitengewoon. OEMEENTERAAD. Naar wij vernemen heeft de heer A. F. van Beurden, oud-bewaarder der Hypotheken en van het Kadaster alhier verzocht bij de eerstvolgende periode niet meer in aanmerking te komen voor de vervulling van een Raadszetel. Op een te Amersfoort gehouden inboedel-veiling was als kooper of kijker tegenwoordig de onbezoldigd Rijksveldwachter K. Voor den prijs van f 5 kocht daar C. v. d. P. een fazantenpaar. In een mand gepakt plaatste v. d. P. zijn fazanten op zijn rijwiel en wilde zich naar huis be geven. Doch toen hij zich nog maar enkele meters had verwijderd, werd hij door genoemden veldwachter aange houden, die proces-verbaal opmaakte wegens het vervoeren van fazanten in gesloten tijd. De inhoud der mand be hoefde niet gecontroleerd te worden, daar K. getuige was geweest van den koop en het inpakken, zonder e wel te waarschuwen. Ook de c waarder had v. d. P. niet ingelicht. De mand met inhoud werd in beslag genomen. Vrijdagavond reed Dr. van Schoon hoven van Beurden met een vriend per auto naar Utrecht, gevolgd door 2ijn privé auto, bestuurd door zijn echt genoote. Onder Soeslerberg scheen er iets niet in orde met de motor. Er werd een vlam zichtbaar en Dr. van Schoonhoven van Beurden, bevreesd voor ongeluk ken, sprong uit de auto, die met, vrij groote snelheid langs den weg stoof. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen. De bestuurder van de auto had geen letsel bekomen en verleende zijn verongelukte collega de eerste hulp. Met een uit Amersfoort ontboden zie kenauto werd de gewonde, vergezeld van zijn echtgenoote, naar dc Rijks klinieken te Utrecht vervoerd, waar zijn toestand ernstig bleek te zijn. Latere berichten geven hoop op spoedig Dezer dagen lazen we, dat in het terkwartier vanwege het comité dc openbare lagere school een rzoek werd ingesteld naar de be hoefte aan een school voor voorbe reidend onderwijs, fröbel- of bewaar school. Het geven voor voorbereidend onder wijs van gemeentewege, bepaalt zich hier ter stede tot ééne school, in vroe ger dagen overgenomen van Nut. Deze school heeft ongeveer 125 leer lingen. Verder zijn er nog: dc Anna Paulowna-bewaarschool aan den Zuid singel met 61 leerlingen. De R. K. Fröbelschool aan de Paulus Borstraat met 90 leerlingen. De R. K. Fröbel scholen A, B en C aan de Muurhuizen, samen met ongeveer 230 leerlingen. De R. K. Fröbelschool aan dc Tollens laan met ongeveer 70 leerlingen. De Christelijke Bewaarschool „Bethel" aan de Eemstraat met 36 leerlingen. Dc Pallas Athene-kleuterschool aan dc Heinsiuslaan met 12 leerlingen. Dc Mon- tessori-kleuterschool aan den Utrecht- schcn weg met ongeveer 32 leerlingen en ten slotte de voorbereidende klasse der Amersf. Schoolvcrecnlglng met een 6-tal leerlingen. In totaal ontvangen dus ongeveer 660 kinderen voorbereidend onderwijs. Burgerlijke Stand. GeborenAntonius Petrus Johannes, z. v. P. J. A. Relhans en H. P. G. Mulder Johannes Jan, z. v. C. J. v. Beek en R. C. Hilhorst. 5 Maart. GeborenJohannes Gerar- dus, 2. v. G. E. Spijker en F. v. dc: Brug Hendrikus Johannes, z. v. H.1 v. Barreveld en A. Pauwen. Onder trouwd M. v. dc Brink en W. v. Beek W. Zevenboom en G. de Mots. 6 Maart. OverledenJohannes Fran- ciscus Slcurlnk, 73 jr., echtg. v. H. Ermcrs Wilhelmlna Gierman, 48 jr., echtg. v. I. Vos. 7 Maart. Geboren: Johanna Geer- trulda, d. v. J. Staats en C. v. Essen. 9 Maart. Geboren: Rika Johanna, d. v. G. Hop en O. Vos Theodorus Wilhelmus Joseph, z. v. H. L.T.Vreden- bregt en J. A. Lcnsen Jantina, d. v. H. J. v. Ijken en Sevensma Wil- helmina Gcrritjc Cornelia Adriana, d. v. H. Verheuvel en A. J. A. v. Mourik Jacobus Johannes, z. v.J.P. Bloem en C. J. Harder Magdalena Cornelia, d. v N. J. van Eijk en B. C. Enkelaar Henri joseph, z. v. C. H. Blom en W. B. M. J. Beekman Aaltje, d. v. J. Lups en A. v. d. Kraals. Overleden Elisabeth M. J. C. Marijne, 68 jr., echtg. v. T. J. Frietman Johanna Voskuilen, 31 jr., echtg. v. P. Voskuilen. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. ArbeidswetH. v. Th., Soest, 2 maal f I of 1 d.; J. v. d. R., Amersfoort, f5 of 2 d.; G. v. m, 2 maal id.; A.H. D. f7.50 of 5 d.; I. C. f3 of 1 d. Loopen op verboden grond: G. v. d. Soest f 15 of 10 d.; J. W., id.; A. v. M., Voorthuizen Id.; J. K.,Ameron- gen id.; G. v. d. S., Barneveldf3of 1 d. Aan iemand beneden 16 jaar sterken drank verkoopenG. M. v. M., Hooge Vuursche f 10 of 5 d. Dronkenschap: C. W., Soest f10 5 d.; H. v. L., Baarn id. VleeschkeuringswetO. Z., Spaken- Amersfoort Zondags Kruideniers winkel open hebben: J. O. K., aldaar 50 cent of 1 d. Te Amersfoort Maandagnamiddag kapperssalon open hebben: H. M aldaar f3 of I d. Geen rentekaart vertoonen: J. v. V., Amersfoort fl of 1 d.;P. v. B., Maars- bergen f5 of 2 d. Wielrijden: Zich vasthouden aan auto: B. R., Soest f5 of 2 d. Zonder licht: L. J. v. d. V., Amers foort f2 of 1 d.; T. v. V., Hoevelaken f3 of I d.; W. K., Amersfoort ld.; J. v. d. B., Nijkerk f5 of 2 d. Links uitwijken: E. K., Amersfoort f3 of 1 d. Rijden met motor of auto Zonder voldoende licht: H. P. v. d. Z., Amsterdam f5 of 2d.;J. W. Barne- vetd id. Nummer en letter niet voldoende verlicht hebben: A. L., Amersfoort f2 of 1 d.;J. F. dc F., Heerlen id.; W. R. M„ Baarn Id.; J. H. D., Zeist ld.; G. J. ten D., Laren fl of 1 d.; A. D v. d. K., de Bilt 13 of I d. Zonder voldoende remmenH. v. d. G., Hilversum f5 of 2 d. Vrijheid en veiligheid van verkeer in gevaar brengen: W. H., Kootwijker- brock f40 of 10 d., plus idem voor niet stoppen na bevel van politic. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koopt tijdig ccn pot Sprutol. Bij alie Drogisten R. K. WERKL1EDENVEREENI01N0 ST. JOSEPH. Donderdagavond sprak dc heer H. Brouwer uit Hilversum over Politiek en Vakbeweging. Voorop stelde Spr. dat deze zaak geen kwestie is van principe, van beginsel, doch een kwestie van 't meest bereikbare. Spr. zelte uiteen dc voorgeschiedenis var. de Kath. Partij, schetste dc liberale overhecrsching en toonde aan dat wij Katholieken niets te zeggen hadden. Met het algemeen kiesrecht kwam er verandering. Sindsdien is er ook meer belangstelling gekomen toen jde volks massa mee kon spreken. Spr. ging de verschillende regeeringsperioderi na vanaf 1883. Na 1925 is de Katholieke Staatspartij meer op zich zelve aan gewezen. De vraag of de coalitie weer moet komen is opportuum. Ten aan zien van de sociale bemoeingen staat Nederland bovenaan. De snelle om wisseling van het economische leven bracht ook strijd ten opzichte van de eenheid in de partij. Er waren er die meenden dat de Katholieke Staatspartij te rood was geworden, er te veel ge daan werd op Sociaal terrein. En zoo kwam de N.K.P. Die heeft liet niet ver gebracht. Zij zijn overtuigd ge worden dat de eenheid in gevaar werd Sebracht en men heeft zich weer bij e Kath. Staatspartij aangesloten. De economische verwikkelingen kan men niet losmaken van de politiek. Toen Colijn de gulden veilig stelde kreeg men in de Kath. Staatspartij groepen die meenden dat te veel ge schrapt en bezuinigd werd en daaruit ontsproot de Kath. Volkspartij. Spr. noemde Colijn een van de meest krachtige figuren en als Staatsman onovertrefbaar. Dat Nederland op eco nomisch gebied nog ver boven allen uitsteekt is voor een groot deel aan hem te danken. Deze dingen vinden haar oorzaak in de gewijzigde maatschappelijke ver houdingen. Men kreeg in de partij een reorganisatie. Er kwamen Michaellsten, die in partijverband blijvende, een meer democratische richting in wilden. Deze staan tusschen N.K.P. en Volks partij in. Spr. schetste de reorganisatie van dc partij, de oprichting van een partijraad, waarin de verschillende maatschappelijke groepen vertegen woordigd zijn. Een ernstig punt van bespreking hebben deze kwesties in de Kath. Arbeiders Centrale uitgemaakt. Er waren voor- en tegenstanders van eenheid. Totdat men tenslotte inzag dat er in de Staatspartij door de arbeiders meer bereikt kon worden dan wanneer de arbeidersbeweging een eigen politiek ging voeren. Het devies voor de arbeiders is, maakt de eenheid in de partij groot, tracht nooit de politiek in de Arbeidersbeweging te brengen, doch tracht de noodige ont- wikkelijk te bekomen. Van de rondvraag werd door een 3-tal leden gebruik gemaakt om te wijzen op het feit dat het doel van dezen avond niet is bereikt, n.l. er is geen antwoord gegeven op de vraag of het voorgevallene in Amersfoort om met vaandels van de Vakbeweging mede te trekken voor een politieke demonstratie geoorloofd is. Alvorens den Spr. gelegenheid te geven tot antwoorden zet de Voorzitter op eenigs- zlns heftige wijze het slandpunt van het bestuur uiteen betreffende deze kwestie. De heer Brouwer blijkt het hiermede eens te zijn, men demon streert de Katholieke eenheid. Spr. noemt het zelfs plicht dit te doen. Dit is geen actief deelnemen aan politiek. Ook mogen politieke vraagstukken -jerust behandeld worden op bljeen- lomsten van de Vak- of Standsorga nisatie. Er mogen geen candidaten gesteld worden op bijeenkomsten. Ook is het niet geoorloofd om b.v. een raadslid ter verantwoording te roepen op bijeenkomsten. Daarvoor is de aan- Rewezen plaats de Kiesvereeniging. et is, aldus Spr. de arbeiders hun eigen schuld wanneer ze geen invloed hebben, daar velen nooit op vergade ringen der Kiesvereeniging komen en zelfs geen lid zijn. Daartoe spoorde hij tenslotte aan. Uit den Omtrek Barneveld Burgerlijke Stand. GeborenHydrika, d. v. W. Pater cn G. Blankespoor Gljsbcrtjc, d. v. W. van Westerneng en A. van de Kemp Richardus Reijer, z. van R. Klcinveld en B. Schoonderbeek Jannetje, d. v. A. van Leeuwen en E van Ewijk. I Ondertrouwd|: C. Meurs en T. v. d. Heuvel D. van Manten en A. van den Berg. Gehuwd: W. van Ginkel en W. H. Kolkmam G. van dc Kuilen en J. Kamphorst J. Koetsier cn M. J. Botterbrod. Over leden Bertus Theodorus Konbs, 1 mnd. Marie Meerdink, 62 jaar gehuwd met Evertje Bouwheer Hendrik v. d. Hoek, 91 jaar wed. van J. Hendriks Alberta Aleida lansen 22 jaar Gerritje van Ee, 69 jaar gehuwd met G. Berkhof Allda Hopster 85 jaar, wed. v. J. Flkkert Mina Lammers 9 mnd. Jan Cornell's Jansen, 54 j. Maria Alijda van Beek 87 jaar, weduwe van G. C. van Versendaal Evertje"van Voorts 78 jaar weduwe van W. Waaijenberg. Geveilde goederen van de Stoom- zuivelfabriek „De Harselaar" zijn toe gewezen als volgt: perc. 1—3, twee woonhuizen met tuinen en grasland, aan J. H. Alta te Amsterdam voor f 9900perc. 4, grasland, aan denzelfde voor f3000; perc. 5 en 6, fabriek en machinerieën aan W. Heuvelink te Bunschoten en C. v. Beek te Leersum voor f 10.025perc. 7, grasland, aan denzelfden voor f 1300. Eemnes Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmus Johannes, van J. Wiggerts en A. van Hamersveld. OverledenArend Jan Looman, oud 2 dagen, z. v. J. Looman en J. van Woudenberg. Hoogland Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Hendrika, d. v. H. C. van den Broek en H. C. v. d. Berg Margaretha, d. v. J. Smink en J. H. v. d. Burgwal. Overleden Cornelis van den Hoven, oud 66 jr.. echtg. v. A. C. Visser Willemijntje idbrink, 44 jr., ongeh. Joannes van Dijk 72 j., echtg. v. A. Botterblom. Ennzsnno De voorloopige uitslag van de ge houden lleAlgemeene Volkstelling in de gemeente geeft een totaal van 38551 zielen, nl. 18887 mannen en 19664 vrouwen. Volgens de Burgerlijken Stand bedroeg dit aantal 38534, dus kan van een verschil niet worden gesproken. Woensdagavond bracht de Amster- damsche politie drie jongelui naar hun huis alhier over, die reeds langer dan een week uit de ouderlijke woningen waren verdwenen. Het was een 15- jarige, een van 16 en een van 18 jaar. De jongste had voor de reis- cn verblijfkosten gezorgd door ongeveer f300 uit de ouderlijke woning mee te nemen. Verslag Algemeene Vergadering R.K. Boerenbond. De voorzitter opent op de gewone wijze en heet de aanwezigen welkom. De Zeereerw. Pastoor verzocht nu 't woord om de vergadering mee te deelen, dat weder* f 1000 van de rente- looze leening van „Concordia" zal wórden uitgeloot. Er zijn uitgeloot de nummers: 285, 169, 292, 324, 98, 53, 75, 77, 184, 216. De geestelijke adviseur had bericht van verhindering ingezonden. De secretaris leest 't jaarverslag, waarin hij warme hulde brengt aan de overleden eerste secretaris der af- deellng, de heer W. Eggenkamp Anz. Van de oprichting tot aan zijn dood heeft den heer Eggenkamp op voor- ,,De Lichtenberg", het nieuwe Her vormde ziekenhuis aan den Ufrecht- schen weg is gisteren plechtig geopend en zal voor belangstellenden op Woens dag II en Donderdag 12 Maart a.s., deB middags van 2 tot 4.30 en des avonds van 6.30 tot 8.30 uur, ter be zichtiging zijn opengesteld. Er was bij de opening veel belang stelling uit medische en kerkelijke kringen. De heer Van Beurden vertegenwoor digde het St. Elizabeth's Gast- of sianue, Ziekenhuis en sprak een gelukwensch geven, namens deze oude instelling. 'eel lief maar niet minder leed zijn hem in die jaren deelachtig ge worden. Hij was een pionnier voor de A.B.T.B. in onze gemeente. Wij hopen en vertrouwen, dat God Zijn getrouwe dienstknecht het loon niet zal ont houden hebben. Het verslag vermeldt verder, dat de vereeniging 155 leden telt. Door 't vertrek van Kap. Hassink kreeg de vereeniging een andere geeste lijke adviseur n.l. Kap. Gerritsen. Er werden gegeven een Landbouwcursus en een cursus in Varkenskennis, ter wijl een Landbouwhuishoudcursus wel dra zal beginnen. Een doraonstratie met de greppelploeg van Prof. Visscher is in voorbereiding. De penningmeester leest de balans per 1 Januari 1931 voor. De vereeni- 'ng heeft een bezit van f 1507.04; over •30 is een winst gemaakt van f341.16. Bij de bestuursverkiezing wordt het aftredend lid de heer W. Hilhorst her kozen. De heer Segers houdt een lezing over de verbouw van zomergerst. Uit deze lezing blijkt, dat de verbouw van zomergerst kans van slagen biedt, waar men met succes haver kan verbouwen. Zomergerst geeft een groote opbrengst van graan, dat uitstekend bij de varkens- mesterij kan worden gebruikt. Ze is vroeger rijp dan rogge, dus de grond die vrij komt kan desgewenscht uit stekend voor knollen worden gebruikt. De verbouw, die door de spreker in bijzonderheden werd beschreven, kan sterk worden aanbevolen. Uit de ge dachtenwisseling, die volgde, bleek, dat de vergadering de verbouw van dit gewas wel genegen was. De kans bestaat, dat er deze zomer meerdere akkers zullen bezaaid worden met zomergerst. Medegedeeld wordt, dat 't gebruik der zaaimachine 35 cent per 100 roeden zal kosten. De heer A. v. d. Wolfshaar wil de huur van de veewagen op f 0.50 stellen. Het bestuur kan er aanvankelijk niet op ingaan. Ten slotte zal de vergoeding voor één jaar zijn zooals de heer v. d. Wolfshaar 't wenschte, met dien ver stande, dat niet-leden f 1.50 moeten Sg. Hgl. Hoevelaken ln den vroegen morgen had in de bocht nabij de Chf. school een ernstig verkeersongeval plaats. Een auto, ko mende uit Amersfoort, botste tegen een boom. De bestuurder bekwam ernstige wonden aan hoofd en armen. Nadat hem geneeskundige hulp was verleend, werd hij per auto overge bracht naar zijn woning. De aan de voorzijde zwaar beschadigde auto is naar Amersfoort vervoerd. De oorzaak is vermoedelijk defect stuur. NUkerk Op de markt: 798.000 eieren f 4.25-4.90 34 big gen f 7-12; 123 runderen f 175-325; 72 nuchtere kalveren, mestkalveren flO—16, slachtkalveren f5—8. Blijkens voorloopige uitslag van de gehouden 10-jaarlijksche volkstelling bestond de bevolking onzer gemeente op 1 Januari j.l. uit 5059 mannen en 4838 vrouwen, totaal 9897 personen. In de nacht van 31 December op 1 Januari waren er in de gemeente niet minder dan 304 logé's, nl. 142 mannen en 162 vrouwen. maar door bewaring in een bedompte ruimte zeer sterk verbroeide (meer malen tot op de helft van de lengte bruin geworden) spruiten uitgepoot. In enkele gevallen was een weinig mycelium van Rhizoctonia solani aan wezig, maar deze zwam was blijkbaar niet de oorzaak der beschadiging. De knollen met deze zeer sterk verbroeide spruiten hebben een zeer goed loof ontwikkeld en gaven een oogst, die volstrekt niet minder was, dan die van niet verbloeide spruiten. Binnenland PRIJSCOURANT FONGERS 1 De bekende Fongers-Rijwielenfabriek zond ons haar nieuwe prijscourant. Het boekje is frisch van kleur en smakelijk van uitvoering; het ziet er uitstekend verzorgd uit. Bij inzage van deze prijscourant wordt men getroffen door de groote verscheidenheid van modellen, welke deze Firma ter beschikking heeft. Het groote voordeel hiervan is, dat hierdoor een rijwiel kan worden ge leverd, hetwelk aanalle'specialeeischen van den kooper voldoet, Eenige nieuwe modellen Kinder-rijwielen zijn nog aan de collectie toegevoegd. Speciale vermelding verdient nog, dat het bedrijf is uitgerust met een verchromings-installatievan het nieuw ste systeem. Een paar kijkjes van interieurs en een lucht-foto van het gebouwencom plex geven een indruk van de Fongers- zaak. Uit de Land en Tuinbouw-wereld. Nadruk verboden. Kaligebrek bij aardappels en Haver. In ons vorig artikel wezen we op de kenmerken van phosphorzuur- en stik stofgebrek bij haver en aardappels, zooals die door Prof. Elema te Assen zijn beschreven. Als verschijnseler. wijzende op gebrek aan kali bij die zelfde gewassen, vermeldt die Rijks- landbouwconsulent het volgende Kaligebrek bij aardappels. Ook hier heeft het blad een donkergroene tint, evenals bij gebrek aan phosphorzuur. De tint is dof, niet normaal glanzend. Bij het afsterven wordt hel groen direct zonder overgang bruin. De bruine plekken treden op tusschen de blad nerven, welke laatste zelf groen blijven. De afzonderlijke blaadjes zitten abnor maal dicht op den bladsteel bijeen. Alles krult naar onderen om. Tusschen :n opgebold, waardoor deze! diep komen te liggen (en er veel stui vende zandkorrels op blijven liggen)., Aanvankelijk sterven alleen de oudste bladeren af, later- meerdere bladeren tegelijk. Overigens houdt de plant het langer vol dan bij stikstof- of phos- phorzuurgebrek. Kaligebrek bij haver. Behoorlijke uitstoeling, doch de afzonderlijke hal men blijven korter dan normaal. De pluim komt dikwijls slechts gedeeltelijk te voorschijn, veel doove korrels. Bla deren bruingestreept. In verhouding tot de korrels veel stroo. Late rijping. Vuilbruine strookleur. Men merkt nog op, dat een sterk kali- of phosphorzuurgebrek gemak kelijk is te herkennen. Is 't gebrek minder groot, dan wordt het lastig, en vereischt het oefening om de juiste oorzaak te bepalen. Nu onze aandacht op de kenmerken van voedselgebrek is gevestigd, dienen we straks, als de gewassen aan het groeien zijn, goed acht te geven of wij ze ook kunnen waarnemen, ten einde dan zoo spoedig mogelijk in 't gebrek te voorzien. Wij weten, dat velen, door den nood gedwongen, dezen winter en dit voorjaar de zuinig heid betrachten, ook met de bemesting. Maar men kan te ver gaan, en dan komen we bedrogen uit. Wie dus niet overtuigd is, dat hij in voorgaande jaren zóó rijkelijk heeft bemest, dat er nu nog een voldoend overschot in de bouwvoor aanwezig zal|zijn, die zal verstandig handelen met niet te gauw de bemesting achterwege te laten of te verminderen. Wantwie niet mest die zal niet oogsten! Verbroeide spruiten bij aardappelen. Wanneer aardappelen in een bedompte omgeving worden bewaard, krijgt men vaak „verbroeide" spruiten, d.w.z. spruiten, waarvan de top bruin wordt, zich kromt en meermalen zelfs afge storven is. Af en toe wordt de be schadiging veroorzaakt door de zwam Rhizoctonia Solani, maar deze is ook meermalen niet aanwezig. Nagegaan is, in welke mate dit verschijnsel na- deelig was voor de opbrengst. Daar voor werden een aantal knollen met ver ontwikkelde (20 cM. lange), Radijs telen. Radijs moet in goeden, voedzamen grond geteeld worden, de smaak wordt dan aangenamer en prik kelender dan wanneer ze in grond van mindere hoedanigheid is gekweekt. Denk dus niet, dat een verloren hoekje hier of daar in den tuin, nog geschikt is om radijs te zaaien; integendeel dient er een der beste plekjes voor gekozen te worden. Tevens zij er aan herinnerd, dat radijs niet te dicht ge zaaid mag zijn, of anders behoorlijk dient uitgedund te worden. Kerknieuws. SINT PETRUS LIEFDEWERK AFD. AMERSFOORT lot opleiding eener Inlandsche Gees telijkheid in de Missiegebieden. Cyril George, een der bescherme lingen van de A'foorlsche Afd. van het S. P. L„ student van het St. Joseph's Seminarie te Allahabad, schrijft dat hij zijn weldoeners met veel genoegen meedeelt, dat hij den 15e Maart tot priester gewijd zal worden. Hij vraagt de bijzondere gebeden van zijn weldoeners, om zich deze groote genade waardig te toonen. Tevens maakt hij gebruik van deze gelegenheid om de leden van het S. P. L. (die door hun contributies, minimum 50 cent, het hem mogelijk maakten, te studecren) hartelijk te dan ken voor hun geestelijke en stoffelijke gaven. Hij eindigt z'n brief met de hoop uit te spreken, dat het H. Hart de leden van S. P. L. moge beschermen en bijstaan. Francis Pillay, ook een A'foorlsche beschermeling schrijft, dat hij 20 Dec. 1930 het subdiaconaat ontvangen heeft en 18 Jan. Diaken gewijd werd. Hij hoopt den 15en Maart het geluk te hebben het H. Priesterschap te ontvan gen. Evenals Cyril George bedankt hij zijn weldoeners zeer hartelijk en be veelt zich in hun gebeden bijzonder aan. 't Is zeker onnoodig alle Katholieken nog eens aan te sporen dit Pauselijk Liefdewerk door hun lidmaatschap te steunen. De Inlandsche Priesters toch kunnen beter dan onze missionarissen weerstand bieden aan het dikwijls moordend klimaat en daardoor harder werken in de Wijngaard des Heeren. Opgaven van lidmaatschap en giften worden gaarne ontvangen door Mevr. Jansen-Bolle, Soesterweg Mej. Lammerts, Ulrechtscheweg 131 Mej. B. v. 't Wel, Beekest.laan Gr. Kuntz, 't Zand 10. Ingezonden (Buiten verantwoordelijkheid der Redaelle) ln aansluiting met hetgeen de Eerw. Pater, leider der Recollectie, in onze parochiekerk reeds meermalen over het groote nut der retraiten heeft gezegd, hebben ondergeteekenden de eer U uit te noodigen lid te worden der Retraite- vereeniging voor de parochie O. L. Vrouw. Zij, die wenschen toe te treden, ge ven voor zich of voor meerderen van het gezin op in welke afdeeling zij wenschen te worden gerangschikt. Alleen leden, die een vol jaar of voor een vol jaar hun bijdrage hebben ge stort, hebben recht na loting voor re kening der vereeniging aan eene re traite deel te nemen. De maandelijksche bijdrage voor de le afdeeling bedraagt 5 cent, voor de 2e afdeeling 10 cent of hooger. Tevens gelieve men op te geven of men maandelijks, driemaandelijks of aarlijks zijn contributie wil betalen. De nning geschiedt door zelatricen. Lid kan worden elke parochiaan, die zijn plechtige H. Communie heeft gedaan. Zij, die zonder lid te worden, toch het werk der vereeniging willen steu nen, worden beleefd uitgenoodigd do nateur te worden en op te geven met welk bedrag zij maandelijks, driemaan delijks of jaarlijks dit goede werk wil len steunen. Tot slot mogen wij U nog wijzen op de geestelijke voordeelen aan het lidmaatschap der vereeniging verbon den. Na den dood van een lid derle afdeeling zal voor de zielerust een H. Mis in de parochiekerk worden opge dragen, terwijl voor een overleden lid der 2e afdeeling twee H.H. Missen zullen worden opgedragen. Daarenboven zullen jaarlijks nog twee H.H. Missen worden opgedragen voor de leden en donateurs, nl. één voor de levende en één voor de over ledenen. Deken L. FOCK, Directeur. Het Bestuur: C. HEHENKAMP, Voorzitter Mevr. JOS. HAAN- S. KRAAN. WERDMÖLDE«' J. J. THIEN.

De Eembode | 1931 | | pagina 2