Wij alléén RING SAHATOGEH in Amersfoort, koopen persoonlijk alle vischsoorten in de Rijksvischhallen te IJmuiden. U is dus steeds verzekerd van de billijkste prijzen en de noodzakelijke kwahtiteits- contröle! Thuisbezorgen zonder verhooging hlrauider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. ALLEEN: UTR.STRAAT 40 - TEL. 92 - AMERSFOORT HOOFDKANTOOR IJMUIDEN - OPOERICHT I MEI 1909 Steeds voorhandenTarbot-tong, Kabeljauw, Schelvisch, Schol Bot enz. Vischconserven. Warme Croquetten en Vischkoekjes Heerlijke gebakken visch - Gemarineerde Haring - Rolmops pepermunt uelijk personeel. Het niet voldoen aan bovengenoem de verplichtingen kan gestraft worden met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of een geldboete van ten hoogste honderd gulden. DE STILLE OMGANG. De wereldstad Amsterdam met nim mer geheel uitstervende beweeglijkheid, was in den nacht van 14 op 15 Maart vervuld met een andere beweeglijkheid, niet zenuwachtig en gejaagd doch rus tig en zeker. Rustig en zeker klonk de stap duizende mannen en jongelingen door Amsterdam's straten als eenigste vertoon van de nachtelijke hulde aan Jezus gebracht in alle eenvoud en stilte. Die stilte en eenvoud maken juist het heerlijke uit van den Stillen Omgang. Ook Amersfoort en omstreken was met een 500-tal tegenwoordig in dien stillen omgang. Vijf min. voor elf werd met een voortrein naar Amsterdam ge reisd. Na aankomst werd naar de St. Ignatiuskerk aan de Rozengracht ge wandeld waar te 1 uur het Lof werd bijgewoond. De ZeerEerw. Pater W. A. Bloem O.E.S.A. uit Eindhoven, sprak onder het Lof de aanwezigen op gloed volle wijze toe, de eerbied en liefde der velen aanwakkerend en vermeer derend. Na het Lof werd in allen eenvoud de omgang gehouden, die door geen enkelen wanklank werd gestoord. Te kwart voor vier was men in de kerk aan de Rozengracht teruggekeerd. De H. Mis werd opgedragen door den Directeur van de Amersfoortsche af- deeling kapelaan W. j. de jong. Na het Evangelie betrafl kapelaan van Ierland uit Eindhoven den preek stoel, om in begeesterende woorden te wijzen op de liefde van Christus, die wederliefde vraagt. Die wederliefde moeten wij geven door onze daden en door ons voorbeeld. Na de gezamenlijke dankzegging aan het einde der H. Mis, werd het Rc-* haanhuis als het ware bestormd een kop koffie te gebruiken. Te 6.37 vertrokken allen weder naar Amersfoort. De regeling van het geheel was zee rgoed. PAARDENMARKT. 43 werkpaarden f 200—370 4 luxe paarden f380— 450 3 slachtpaarden 1100-160 42 hitten f 100-175 veulens f 125-190. Aan de aannemers Brandsen en Ouwerkerk is opgedragen het bouwen van een openluchtschool aan deHob- bemastraat voor gemeente-rekening. Men is doende goedkeuring te ver krijgen voor het inrichten van een autobusdienst van Wijk bij Duurstede over Cothen Doorn en Maarn naar Amersfoort. De tramverbinding met Wijk bij Duurstede wordt opgeheven. WAARSCHUWING. Verplichtingen tot het doen van aan gifte en het verstrekken van inlichtin gen voor het bevolkingsregister. leder, door of vanwege het gemeen tebestuur daartoe uitgenoodigd, is ver plicht tot het doen der opgaven, ver- eischt voor invulling van het Bevol kingsregister. Bij vestiging te Amersfoort moet daarvan binnen 2 weken aangifte wor den gedaan op het bureau Bevolking (stadhuis kamer 3) onder overlegging van een verhuisbiljet, of, komende uit het buitenland, van een paspoort. Voor het aanvragen van verhuisbil- jetten zijn op genoemd bureau kosteloos formulieren verkrijgbaar. Verlaat men Amersfoort met de be doeling zich elders te vestigen, dan moet op het bureau Bevolking (stadhuis kamer 3) een verhuisbiljet worden gevraagd. Bij adresverandering in Amersfoort moet daarvan binnen acht dagen op het bureau Bevolking (stadhuis kamer 3) aangifte worden gedaan. Gezinshoofden moeten bovendien binnen 8 dagen aan genoemd bureau kennis geven van iedere persoon, die in het gezin wordt opgenomen of daaruit vertrekt. Inwonend dienstpersoneel daaronder begrepen. Geen aangifte behoeft te geschieden van dagdienstboden, noodhulpen of tij- Uit den Omtrek Amersfoort vóór een Halve eeuw (1879) DOOR A. F. VAN BEURDEN. In vorige artikelen hebben wij Amers foort geschetst, zooals het was in 1849. Wij gaan nu dertig jaar verder en zien hoe Amersfoort er dan uitziet in 1879. Wanneer de gestadige groei van het. inwonertal als bewijs van een vooruit gang zal kunnen dienen, dan moet be halve de 1 of 1 '/a pCt. vermeerdering door geboorte, ook nog een toewas zijn door vestiging. De stad trekt altijd het platteland aan. De menschen, die op het platteland wel een eenvoudig, maar door wat boerderij er bij te doen,' toch een eigen en vrij bestaan hadden, trekken naar de stad en leven een vrij dure één-kamer-woning, omhangen zich" met allerlei onnoodige nagemaakte prul len, geraken langzamerhand als ze niet veel uithoudingsvermogen en arbeids kracht hebben aan den „steun". Door de stadschen worden ze als nullen aangezien en de familie zak af tot het gilde der armoelijders. Wel zijn er sterken, die den eersten ilijken tijd te boven komen, hun Bllthoven Naar wij vernemen is de inlandsche bediende Sono, die er van verdacht wordt mevrouw Soeparwi en haar beide kinderen vermoord te hebben, volsla gen krankzinnig geworden. Hij moet naar het krankzinnigengesticht te Den Dolder zijn overgebracht. Hoevelaken Wanneer er tusschen twee partijen een geschil door de rechterlijke macht moet worden opgelost, vallen er ge woonlijk slachtoffers. Dit blijkt nu weer in de procedure Boekhout, contra de tegenpartij, waaronder J. Kok alhier. Zoo men wdet ging het proces over scheiding van gronden. B. is toen gelijk gesteld, de tegenpartij moest dokken. Voor K. was dit bedrag circa f200. Daar K. onvermogend is, kan hij dit bedrag niet voldoen, het gevolg was, dat op de roerende goederen van K.j.l. Donderdag door den deurwaar der, den heer De Groot uit Amers foort, beslag is gelegd. Het is voor K. wel een hard gelag, aangezien, hij slechts huurder van deze gronden is en hij er dus het minste belang bij heeft. In den gemeenteraad was ingeko men adres van de afd. Amersfoort Boeren- en Tuindersbond om subsidie verzoekende ad f 15 per leer ling voor een eerlang te openen school, uitgaande van dien bond. De voorzitter acht het 't best de zaak aan te houden en bij andere buiten gemeenten vragen hoe deze doen er inmiddels ook bij 't bestuur informee- ren, in welk stadium de totstandkoming verkeert. Nijkerk A. M. alhier had het ongeluk, toen hij per fiets uit de Kerkstraat in het Nijkerkerveen den straatweg wilde op rijden, in botsing te komen met een auto uit den Haag. M. viel en kreeg de zware mand, welke hij voorop de fiets had, op zijn been, waardoor dit even boven de enkel brak. Op de markt: 250.700 eieren f3.50- 4.50, 170 runderen: melkkoeien f 175- 320, vette koeien f200—325,84 nuch tere kalverenmestkalveren f 16—24, slachtkalveren f49,4 varkens f 50-75. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland bericht, dat de weg Nij kerk—Barneveld over een lengte van ongeveer 1700 M. zeer slecht is. Van deze 1700 M. behooren 200 tot den onderhoudsplicht der gemeente Nijkerk en 1500 tot dien van Barneveld. De klachten over dezen weg houden in, dat de bermen te zacht zijn en dat het wegdek vele gaten en kuilen vertoont. De Bond heeft zich tot de besturen dier gemeenten gewend, om op ver betering aan te dringen. Soest AAN ALLE VEEHOUDERS TE SOEST. Het zal U allen bekend zijn, dat in de laatste jaren de strijd tegen de runderhorzel in de provincie Utrecht met kracht is aangepakt. Waar de Jonge Boerenbond het vorig jaar deze strijd in onze gemeente heeft ingezet en geheel belangeloos 115 stuks vee met horzelzalf heeft behandeld, daar meent zij thans te kunnen volstaan met alle veehouders er op te wijzen, dat nu weer de tijd voor bestrijding is aangebroken. Reeds vertoonen zich op het jongvee vooral eenige open bulten. Deze moeten na kaalknippen met een schaar worden ingesmeerd met de horzelzalf. Wie elke week al zijn vee eens inspecteert en behandelt, zal zijn dieren heel wat pijn en onge mak besparen en meehelpen de schade- lijde runderhorzel in deze streken te vernietigen. Runderhorzelzalf is ver krijgbaar bij ondergeteekende tegen kostprijs, alsmede gratis brochures. J. M. Hilhorst, Seer. J. B, B. Molenstraat 65. eigen sfeer ook in de stad weten te behouden, hun familie vrij weten ta houden van bedervende invloeden en aldus er boven op komen en eerzame burgers worden. Uit dit laatste soort wordt het kwijnende en verslappende poirterdom gesteund en aangevuld. Amersfoort ondergaat, evenals alle steden, dien invloed. Maar het heeft nog een anderen toe- was door zijn mooie, zeer nabijgelegen en vèr-doorloopende omgeving, waar van men de waarde in de laatste tien tallen van jaren begrepen en erkend heeft. De stad heeft getracht den Berg, die haar in treurige jaren uit de handen geslipt was, terug te krijgen, zij het dan ook tegen gewijzigde prijzen, en kan nu Amersfoorts natuurschoon be waren, door goedgekozen wegen toe gankelijk maken en verhoogen en voor komen, dat de bouwwijze schaadt aan de omgeving. Op den Berg liggen honderde villa's van goedgezeten be woners, die het stadsgebied uitkozen, om er hun dagen te slijten. Meer naar onder in de vlakte liggen de onder architectuur ontstane wijken van wonin gen vol licht en lucht naar ieders be hoefte met uitzondering van die, welke in den dure tijd gesticht werden. Dat trekt volk en heeft Amersfoort van 1849—1929 van een stadje van 12000 zielen gemaakt tot eene vrij moderne stad van 36000 zielen, nog niet stilstaat. Bestaansmiddelen. In 1879 was men nog niet zoo door drongen van het feit, dat er krachtige middelen noodig waren, om de stad omhoog te brengen. Men was zeer zuinig, bang voor uitgaven, wat kon blijven, bleef staan en de ontwikkeling door exploitatie van de omliggende terreinen, was nog geen onderwerp van dagelijksche zorg. Daardoor trok ook Amersfoort niet zoo de aandacht als het verdiende. Men kende het wel als een aange name stad, met oude gebouwen en een grooten alleenstaanden toren, als een gewenschte garnizoensstad, maar de dadelijke vooruitgang was er nog niet. De stad was buiten het garnizoen van 203 soldaten, van 13.786 inwoners tot 13.884 inwoners geklommen. Door aanwas aldus slechts 98 zielen vooruit gegaan, haalde dus nog niet de gewone 1 of I 'ft pet., wat veroorzaakt werd door het overtreffen van 't cijfer van 't vertrek van dat der vestiging. Dit teekent zoo niet achteruitgang, dan toch stilstand. De nijverheid deed haar best, maar kon slechts een deel dragen. Men vond er lo de tapijtfabriek van de firma Hamers en Van Beek, voor dien tijd nieuw en destijds reeds hygi ënisch ingericht. 2. De tapijtfabriek van B. v. Leer, exposeerde dat jaar ai te Parijs. 3. Katoenweverij aan huis door we- :rs, die echter door de mededinging uit den vreemde een pover bestaan hadden. 4. Stoomweverij en bleekerij van Gebr. Visser met voldoeude gang. 5. Stoomfabriek voor ruwe garens van firma J. Bonikke. 6. Stoomwaschbleekerij van J. W. Lungen. 7. Idem van J. H. van Loo, die een nieuwe stoommachine bezigde, voor dien tijd een teeken van vooruitgang. Verder waren er nog een stoom- oliesiagerij van Rijshouwer, een meel fabriek van Wolff, een stoomgrutterij van Apeldoorn, een Amersfoortsche Beiersche bierbrouwerij die weinig afzet had omdat, voegt men er zeer eigenaardig bij in een verslag, het weer niet warm genoeg was voor de consumptie, de kelen werden niet droog. Nog een houtzaagmolen van Wesseling, leerlooierijen, spijkerma kerijen en de snuifmolen als tabaks- kerverij en tabaksfabriek van ouds. Amersfoort, men kan dit uit de bo- ve nstaande opsomming zien, onder- s cheidde zich in zijn industrie door niets van de andere provincieplaatsen. Een zwakke Maag? „Wanneer eetlust ontbreekt, zal Sanatogen helpen, want dit preparaat heeft een di recte werking op de maag- zenuwen. De „trek' v°?r een behoorlijken maaltijd keert spoedig terug en menschen met eetlust en goede spijsverteringzijn niet gaven te schenken aan bovengenoemd Liefdewerk. Ons Liefdewerk bestrijkt de geheele stad, en door het wekelijksche huis bezoek, zijn wij het beste in staat daar de nljpendste nood te lenigen, dan welke andere vereeniging ook. God loone hef U. F. J. WILLENBORG. Amersfoort. maaltijd). Dan idaag Sanatogen te IJ ALS ALLES MEELOOPT Als alles meeloopt, (in letterlijken zin) moeten wij ook wel mee. Steeds konden we er ons slecht mee veree nigen, dat voor enkele scholen zoo klaarblijkelijk naar het middel der re- klame gegrepen werd, bevreesd als we waren, dat ook hier een zekere „hum bug" niet uit kon blijven. Nu echter die enkele hun aantal weer met één zagen vermeerderen (zie Eembode van 13 Maart I.I.), voelen we ons tegen over onze school verplicht, met den grooten hoop mee te doen; Onze Parochiale jongensschool aan de P. Borstraat, waar maar heel „ge woon lager onderwijs" wordt gegeven, had dit jaar de voldoening 7 harer leerlingen te zien aangenomen voor de Ambachtsschool alhier. Ook in de voor afgaande jaren, toen het hoofd in plaats van één, meest twee (1 jaar zelfs drie) klassen voor z'n rekening had, werden applaus. De geestdriftige rede van Pater Duijnstee werd herhaaldelijk door a ndgeklap onderbroken. Na de pauze 3erd het woord gevoerd door Mgr. engenent, die eveneens hulde bracht an den oprichter en het huidige be stuur. De heeren Kristen, Takes en Elsenburg werden voor hun groote verdiensten door Z. H. den Paus be- iftigd met 't gouden eerekruis, pro icclesia et Pontifice. Eveneens deelde Haarlem's bisschop mede, dat pastoor Stolk was benoemd tot Kannunnik van het Haarlemsch Kapittel. De vergade ring werd bijgewoond door den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijver heid, Mr. Verschuur. Er waren tal van bekende katholieke personen uit Am sterdam en omgeving aanwezig, een deputatie van Volendammers en be sturen van afdeelingen buiten de stad. Aan het einde der bijeenkomst werd de bisschoppelijke zegen gegeven en het Mirakellied gezongen. Zaan bezielde was hier niet te vinden, althans niet bij het gros. Wordt vervolgd. Binnenland van diezelfde school leerlingen afge- De industrie, die den Achterhoek, Til- leverd voor: Seminarie Culemborg, burg. Eindhoven, Helmond en Maas- Missiehuizen Soesterberg, Bokstel, Drle- tricht omhoog dreef, Groningen en del huis, Gymnasia Nijmegen, Pij-Echt, H.B.S. Hilversum, Handelsschool alhier, Kweekschool Hilversum en Ambachts school alhier. Over het algemeen heb ben die pupillen nimmer een slecht figuur gemaakt, ook niet als ze later op Groot-Seminarie of Hoogeschool waren aangeland. Heusch het is niet de naam der school, zoo vaak ten onrechte als U.L.O. (M.U.L.O.) aangeduid. Een R.K. U.L.O.-jongensschool ken nen wij katholieken er in Amersfoort maar één, die aan de Westsingel. Ook ligt het niet aan de vaak maar al te groote hoeveelheid huiswerk, dat de kinderen mee krijgende vruchten van dat huiswerk worden nog maar al te hoog aangeslagen, niet het minst door de ouders. Wat o.i. de beide voornaamste fac toren zijn voor vruchtdragend onder wijs: een goed leerplan en een goede ^menwerking tusschen school en huis gezin. Waar de eerste factor door de wet geëischt wordt en elke school die dus heeft, begrijpen we nu wel, dat alles aankomt op die goede samenwerking. Op welke wijze die kan verkregen en behouden worden, hopen we later nog wel eens te kunnen uiteen zetten. J. P. v. E heb, wil ik hier tevens deze uitspre ken, namens de commissie, aan alle goede gevers in het afgeloopen tijd- bracht hulde aan den nog in leven perk, en de wensch daarbij uitsprekend 5jin?e" oprichter, den 80-jarigen heer dat zij ook anderen bewegen hun goede Carl Elsenburg, die rots zijn hoogen -igonija aanwezig was en gezeten in Ruwe en Roode Handen door koude, door schoonmaak of ander werk, of leSeriCü moei men vooral 'savonds inwrijven met Purol, dan zijn ze reeds den volgenden morgen weer gaat en zacht. Purol in doozen van 30,60 en 90 et. Bij Apotb. en Drogisten. ^en ',eer Eisenberg een stormachtig R.K. MIDDENSTAND. Gaarne geven wij hier weer een schrijven van onzen Aartsbisschopwaar- in aansluiting bij de R. K. Midden stands-organisatie wordt aanbevolen aan alle middenstanders die nog af zijdig bleven. Aartsbisdom Utrecht Aan de R.K. Handeldrijvende en Industrieele Middenstanders in het Aartsbisdom Utrecht. Met groote vreugde hebben Wij ver nomen, dat de R. K. Middenstanders meer en meer gehoor geven uitdrukkelijken wensch van de Kerke lijke Overheid om zich te organiseeren in de R. K. Middenstandsvereeniging, hetzij als lid in de Plaatselijke R. K. Middenstands-organisatie, hetzij in Parochies waar geen plaatselijke af- deeling bestaat, als verspreid lid, recht streeks bij den Aartsdiocesanen Midden standsbond. Toen Wij vernamen, dat in den laatsten tijd een twaalftal nieuwe af deelingen werd opgericht en velen als verspreid lid toetraden, terwijl daar naast ook de R. K. Middenstands vak jeugdorganisaties in bloei vooruit gingen, meenden wij niet te mogen nalaten de in 1931 te voeren propa- ganda-actie bijzonder te ondersteunen door een krachtige aansporing tot aan sluiting te richten tot allen die krachtens hun stand bij de R. K. Middenstands organisatie behooren, maar daarbij nog niet zijn aangesloten. Een actief werkende, echt Roomsch Katholieke Middenstandsorganisatie is thans meer dan ooit noodig. zoowel voor de behartiging der Godsdienstige als der stoffelijke belangen. Moge in het jaar 1931 Ons uitdrukke lijk verlangen doordringen tot alle R. K. Middenstanders, die tot nu toe, om welke reden dan ook, afzijdig bleven. Dat zij hun plicht begrijpen en de daad stellen, welke van hen verlangd wordt, n.l. zich vast aaneen sluiten in een krachtige R.K. Midden stands vereeniging. Utrecht 5 Januari 1931. w.g. J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. Ingezonden. Men zegt het voorjaar breekt aan, en een ieder weet wat dit zeggen wil. Het geheele huis onderste boven en menige huisvrouw weet niet waar alles ïer te bergen. Want, dit is nog te goed, en dat kan nog wel eens een jaartje bewaard wor den om door de bedienden van de reinigingsdienst mede genomen te wor den. Velen weten het al, doch nog lang niet genoeg, dat de St. Vincentius- vereeniging, ook bedienden heeft die het, het liefst een jaartje eerder, in ontvangst nemen. Het liefdewerk Kleeding en Ligging de Lieve Vrouwestraat kan alles gebruiken, en een wenk of telefoontje -- U is het kwijt en wij weten, dal zeer vele arme gezinnen weder door gebaat zijn. Bewaar het niet meer, want dragen of gebruiken doet U het toch niet, en de dankbaarheid der laatste bedienden is grooter dan die der eersten. Nu ik het toch over dankbaarheid Kerknieuws. DE STILLE OMGANG. De jaarlijksche Stille Omgang, welke den nacht van Zaterdag op Zondag te Amsterdam gehouden is, droeg in verband met de herdenking van het gouden jubileum een bijzonder karakter. Dezen nacht kwamen de pelgrims uit de verste dorpen en steden van ons land, en een groot aantal extra treinen kwam in het nachtelijk uur de hoofd stad binnen. Het aantal deelnemers bedroeg naar schatting ruim dertig duizend. Alles verliep vlot, dank zij de goede ordemaatregelen van het bestuur. De deelnemers van buiten begaven zich eerst naar de verschillende ker ken, waarna men den omgang begon. Zeer veel geestelijken liepen in den stoet mede. Na den omgang gemaakt te hebben verdeelden de pelgrims zich over de verschillende parochiekerken en na afloop hiervan heerschte er in het vroege morgenuur een buitengewone drukte in de binnenstad. De meeste bedevaartgangers vertrokken tegen 7 uur met de extra treinen naar hun woonplaatsen. Om tien uur droeg Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, in de St. Ca- tharinakerk aan den Singel een Pon- ti Scale Hoogmis op, waarbij assisteer den Dr. van Noort, Deken der stad. en de pastoors L. Stolk en J. Lagerweij als troondiakens. Het hoofdaltaar was prachtig versierd. Na het Evangelie hield Haarlem's bisschop een predicatie. Het zangkoor voerde onder leiding van directeur van der Velde de vier stemmige mis Pontificalis v. Perosi uit. In het Concertgebouw vond 's mid dags te twee uur een groote herden kingsvergadering plaats. Medewerking verleenden een 700-tal Amsierdamsche kerkzangers onder leiding van Anton ter Steege, aan het orgel Jan Nieland. Het podium was rijk versierd en achter de bestuurstafel hadden Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, alsmede Deken van Noort, pastoor L. Stolk en het bestnur van den Stillen Omgang plaats genomen. Na het openingswoord van Deken van Noort, hield pater Duijnstee, pas toor te Utrecht, een feestrede, waarin hij een uitvoerig overzicht gaf van de vele bijzonderheden, welke in den loop der jaren waren voorgekomen, in ver band met den Stillen Omgang. Spr. Gemengde Berichten Honderddertig gevangenen, die voor het meerendeel om politieke vergrijpen in de centrale gevangenis te Teheran waren opgesloten, zijn, na vier ge vangenbewaarders te hebben gedood uit de gevangenis uitgebroken. De meesten van hen konden nog niet weer worden opgevangen. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft den gewezen procuratiehouder, verdacht van den moord op den heer Lans, wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken van doodslag, doch hem veroordeeld tot 2'/j jaar gevangenis straf wegens verduistering. Donderdag 30 April zal de nieuwe veemarkt te Zwolle officiéél worden geopend. Er zal een groote vee- en paardententoonstelling worden gehou den met een daaraan verbonden con- cours-hippique. In een der voorsteden van New- York is een tramwagen uit de rails geloopen doordat de remmen weiger den. De wagen gleed langs een helling naar beneden en drong dwars door een woonhuis heen. De bestuurder werd verpletterd. Twintig passagiers be kwamen zwaar letsel. Te Amsterdam wilde een 25-jarige wielrijdster vlak voor een tram nog oversteken. Zij werd aangereden en overleed kort daarop aan de verwon dingen. Door onbekende oorzaak ontstond des nachts brand in een woning te Alblasserdam. De bewoner, een 60-j. kleermaker, is in de vlammen omge komen. Te Nieuw-Vosmeer zakten twee broertjes door het ijs. De vader kon zijn eene zoontje tijdig redden, doch toen hij het andere had opgehaald, bleek het reeds te zijn overleden. Op een overweg bij Beverwijk is een 79-jarige man door een trein over reden en onmiddellijk gedood. Te Essen werden op een troep nationaal-socialisten een aantal schoten gelost. Een 18-jarige jongeman kreeg een kogel in het hoofd en werd gedood. Een Italiaan te Buenos-Aires strui kelde toen hij uit een tram wilde stappen en viel, een bom, die de man blijkbaar bij zich had ontplofte, waardoor hij werd gedood, evenals 2 trampassagiers. In verband met de aanwezigheid van den Prins van Wales aldaar, zijn de politiemaatregelen zeer verscherpt. Nabij Zandvoort is een 34-jarige arbeider, onder neerstortend zand ge raakt. Kameraden trachtten hem te red den, doch werden eveneens bedolven. De laatsten werden bewusteloos te voorschijn gehaald, eerstgenoemde bleek, toen hij bevrijd was, te zijn overleden. Tusschen Diepenheim en Goor reed een vrachtauto, doordat hij slipte, in een sloot. De wagen sloeg over den kop, waardoor de beide inzittenden er onder geraakten. Hoewel spoedig hulp ter plaatse was. bleken beiden toen zij bevrijd waren, reeds te zijn overleden. Op het boorterrein te Badjoebang, •c.i de Ned.-Indische Aardolie-Mij., sloeg de bliksem in een boorput. De ass.-boormeester Wimmers werd ge dood, 4 andere personen werden ge wond. Te Woensel brak in den nacht brand uit in het achtergedeelte van de woning van den heer A. Koedam De bewoners lagen op bed en toen zij den brand bemerkten zagen zij geen anderen uitweg dan langs een raam naar be neden te komen. Zij lieten zich langs aan elkaar gebonden beddenlakens van de zolderkamer naar beneden glijden en stelden zich aldus in veiligheid. Het heele huis en de inboedel is verbrand. Marktbericht Amersfoort, 16 Maart 1931. Kaasmarkt. Aanvoer 18 wagens, wegende 4500 K.G. Prijs f34.— tot f40.00 per 50 Handel vlug.

De Eembode | 1931 | | pagina 2