A. H. v. Nieiwlierk n.v. Wij alléén BON CHRISTUS-FILM in Amersfoort, koopen persoonlijk alle vischsoorten in de Rijksvlschhallen te IJmuiden. U is dus steeds verzekerd van de billljkste prijzen en de noodzakelijke kwalititeits- contrOlel Thuisbezorgen zonder verhooging IJinuider Vischhaodel H. GLASTRA Co. N.V. ALLEENUTR.STRAAT 40 - TEL. 92 - AMERSFOORT HOOFDKANTOOR IJMUIDEN OPOERICHT 1 MEI 1909 Steeds voorhanden: Tarbot-tong, Kabeljauw, Schelvisch. Schol Bot enz. Vischconserven. Warme Croquetten en Vischkoekjes Heerlijke gebakken visch - Gemarineerde Haring - Rolmops DE LOTERIJ DER B. J. V. Is de loterij der B. J. V. geslaagd? Ja. Bijna alle loten zijn verkocht. Wie helpt ons om de laatste 50 nog aan de man te brengen? Dan zijn wij door en de B. J. V. heeft succes te boeken! Maar nog iets anders. Weet u ook dat de B, J. V. van de prijzen der loterij een verbazend mooie tentoon stelling georganiseerd heeft? Niets er van gehoord? Welnu lees dan tevens de veelkleurige reclamebiljetten en kom eens zien. Belangstellende bezoekers kunnen hedenavond en morgenavond nog terecht tusschen 7 en 10 uur. Vriendelijke B. J. V'ers zullen u rond- geleiden. Als gij de schitterende prijzen gezien hebt, zult u zich ongetwijfeld nog een der resteerende loten aan schaffen. Met deze loterij is de B. J. V. tevens een campagne begonnen voor leden werving. Loopen er nog ongeorgani seerde burgerjongens rond in Amers foort? Welnu zij behooren zich aan te sluiten bij de B. J. V. die de gods dienstige, moreele en maatschappelijke vorming der burgerjongens beoogt. Leiders en Bestuurder B. J. V. Men verzocht ons opname van de volgende mededeeiing: Teneinde velen, die nog ei vreemd staan tegenover het werk van Mej. Jeanne Wasch, in de gelegenheid te stellen dit beter te waardeeren, zullen ommegangen gehouden worden en wel Woensdag 25 Maart en Zaterdag 28 Maart onder leiding van Jhr. den Beer Poortugael, telkens om 3 uur nam. HET KUNST-FILMWERK .CHRISTUS". Men schrijft ons: Zooals wij reeds eerder schreven wordt op Zondag 29 Maart in gebouw .De Valk" te Amersfoort vertoond boven genoemd filmwerk. De pers schrijft hiervan o.a. De inhoud is helder en scherp om lijnd weergegeven in samenhangende groepen en tafereelen zooals dit ge heiligd onderwerp past. De film stelt voor verschillende tafe reelen uit het leven van Christus. Geen moeiten zijn gespaard om de religieuze tafereelen in alle opzichten te doen slagen. De regisseur heeft ge voeld dat in een werk waarin Christus tevens als basis is genomen de Christus figuur moet imponeereft door goedheid, liefde en barmhartigheid. En tusschen deze tafereelen zien wij de verschillende figuren van Christus' discipelen o.a. het verraad van Judas lscarioth, de verloochening van Petrus, het laatste Avondmaal, de Kruisgang. Geen enkel oogenblik wordt den heili gen ernst, door iets minderwaardigs onderbroken. Men gevoelt dat bij ieder tafereel iets grootsch gaat gebeuren en daarop worden alle gedachten geconcentreerd. Door alle eeuwen heen is het Evan gelie gepredikt en beschreven, thans kan men het ook zien. De film maakt voor velen Zijn lijdenstragedie heel duidelijk Schitterende zang en gewijde muziek voltooien het geheel. BURGERLIJKE STAND 17 Maart. GeborenJohannes Fran- ciscus, z. van J. v. Roggen en A. G. v. Delden. Grietje, d. v. E. Boeijinga en A. v. d. Beek. Hendrika Chris tina. d. v. D Kamerbeek en A.Wentzel. OverledenWalter C. M, v. Waijen- burg, 6' jr., echtg. van J. M. E. van Sonsbeeck Jan Mastenbroek, 49 jr., echtg. van F. v. d. Pel. 18 Maart. GeborenElisabeth, Cor nelia, d. van G. v. Zegveld en C. Ver hoef. Teunis, z. van W. Timmer en W. v. d. Kuilen. Johanna Ber- dina, d. van S. Veenvliet en A. M. v. d. Velden. OverledenMaria Chr. Hazelaar, 24 jr., echtg. van G. W. v. d. Berg. GehuwdW. Zevenboom en G. de Mots. M. v. d. Brink en W. v. Beek. 19 Maart. GeborenAlijda Johanna, d. van J. G. v. d. Brug en A. M. Boersen. OverledenJan D. Struve, 70 jr., wedr. van E. de Groot. On dertrouwd: K. R. Thomassen en W. A. J. Verkouter. M. Pijpers en C. C. Wennekes. E. E. Flower en B. Kwetsie. J. F. A. Gesell en E. T. de Lang. P. H. Diekmeijer en M. van Noordt. 20 Maart. GeborenWietske Annie, d. van J. Posthuma en T. D. Wester laan. Helena Johanna Josepha, d. van A. de Bruijn en B. A. Verschoor. Antonie, d. van A. Wiertz en G. Verweij. Johan, z. van Evertse en C. W. M. Boeschoten. Eijberta, d. van J. Kuit en M. H. Dijkhorst. Gerrit, z. van M. v. 't Hazeveld en J. Lijnsveid. Johanna, d. van M. v. 't Hazeveld en J. Lijnsvelt. Overleden: Martina Baert, 27 jr. Mattheus v. d. Berg, 82 jr., echtg. van J. Arlar. Evert v. Kamp, 68 jr., echtg. van A. Veenstra. 21 Maart. Geboren: Willem Marie, z. van W. C. A. Kroes en H. M. L. Kalier. Jan Gerard, Deuveren en M. C. Bouw. Fran- cisca Elisabeth, d. van W. Houtzaager en D. Piket. 23 Maart. Geboren Gerardajacoba, van A. Veldhuizen en J. B. Boom houwer. Catharina Hendrika, d. van H. W. Arlar en G. v. Hoeven. Frits Jozef, z. van H. F. Balk en G. H. v. d. Bogert. Johan Louw, z. van L. Bloemhof en J. Jochems. Overleden: Regina J. Jans, 73 jr., echtg. van J. Tommei. Wilhelmina C. M. Wijn stroom, 47 jr., echtg. van T. J.J. Ram. Uit den Omtrek Uitsluitend voor de lezers van De Eembodc Tegen Inlevering van deze bon ontvangt men 3 goedfeoope plaatsen tot bijwoning van de voorstelling der op ZONDAG 29 MAART in gebouw „DE VALK", Valkestraat, Amersfoort. Plaatsen van f I.— voor 75cent Plaatsen van f 0.75 voor SO cent Achterveld Een- jong verpleegde van de Ds. Ru- dolph-Stichting schijnt nabij hetBerg- Hotel te Amersfoort een fiets te hebben ontvreemd. Het karretje is teruggevon den in dennenbosch nabij de Rudolph- Stichting. De mogelijkheid bestaat dat de Mr. Jan Pieter Adolf-Stichting zal wor den gelikwideerd wegens flnancieele moeilijkheden. In de jaarvergadering der Fokver- eeniging voor Achterveld en Omstreken werd medegedeeld, dat de financieele toestand zeer goed mag worden ge noemd. Het aftredend bestuurslid T. Verhoef werd met algemeene stemmen herkozen. Hij bedankte de leden voor :t in hem gestelde vertrouwen. In 1930 waren 93 koeien ingeschreven 129 kalveren waren geregistreerd en 2 stieren wéren ingeschreven in het stierenregister. Barneveld in geen jaren zijn de eieren ter markt alhier zoo goedkoop geweest als Donderdag, toen gemiddeld slechts 4 cent per stuk werd betaald. En toch laat het zich aanzien, dat de prijs daling voorloopig nog niet tot staan zal komen, zoodat algemeen nog lagere prijzen worden verwacht. Eemnes Ondertrouwd: J. van Meerten en J. Klaver. Hamersveld Demonstratie van Greppel-Ploegen op Donderdag 26 Maart des v.m. 10 uur op het grasland van den heer J. Boersen, tegenover de hoeve van den heer A. v.'t Klooster in Neder-Zeldert. Tot bestuursleden van dë"Protestant- sche Kiesvereeniging zijn benoemd: H. C. v. d. Brink, Baron J. v. Boet- zelaer, E. de Bruin, A, J. Spelt en G Adams. Hooglanderveen Deurwaarder Kuijters zal Zaterdag 28 Maart om 10 uur op het terrein bij den Boerenbond te Hooglanderveen publiek verkoopen een groote partij soiiede afbraak. Hoevelaken Op 19 Maart hield de Heer P. H. Dohmen van het inlichtingsbureau voor Chilisalpeter voor de leden van het U.L.G. en genoodigden een voordracht "fer graslandbemesting in het ver- :nigingsgebouv% De heer Knottenbelt, voorzitter van de afdeeling heette de talrijke aan wezigen welkom en gaf daarna het woord aan den spreker van dezen avond. Deze zette in eenige woorden het doel van het lnlichtingsbureau uiteen en besprak de middelen gebruikt om wat ontwikkeling onder de boerenbe volking te brengen, vooropstellende dat hij door zijn werk niet in con currentie wenscht te treden met het landbouwonderwijs en den rijksvoor lichtingsdienst, waarvan de waarde en het nut door hem te zeerste worden gewaardeerd. Aan de hand van opbrengstcijfers van de proefvelden in binnen- en buitenland genomen door den officieele voorlichtingsdienst toonde de spreker de groote opbrengsvermeerdering aan die men verkrijgt door naast kalizout en slakkenmeel een flinke hoeveelheid Chilisalpeter te strooien. Ook op de tientallen van hooiproeven, door spre ker genomen, blijkt steeds dat men met Chili veel meer hooi krijgt dan zonder. Aangehaald werden ook ver schillende voorbeelden van zodever betering door aanwending van Chili salpeter. Vooral belangwekkend waren de cijfers van de Rijksproefvelden in Rothamsted, Engeland, waar reeds sinds 1856 proeven met Chilisalpeter worden genomen en nog steeds voortgezet. Ook op weiland wordt door Chilisal peter de opbrengst aan gras zeer ver hoogd, van welke waarheid spreker voorbeelden aanhaalde. In het kort werd becijferd, dat hooi gewonnen oordeelkundige bemesting, de boer per 1000 kilo goedkooper komt dan bij onvoldoende of te lichte bemesting. We kregen den indruk, dat de van ouds bekende Chili in 1830 werd de eerste lading voor bemestingsdoel einden in Europa ingevoerd eer niet genoeg te waardeeren hulp voor den boer is om een rijken oogst te verkrijgen. In het kort werden ook besproken de nevenstoffen voorkomende in de Chilisalpeter, waarbij vooral de aan dacht gevestigd werd op de Jodium- verbindingen die erin voorkomen. In den laatste tijd gaat men in weten schappelijke kringen steeds meer aan dacht wijden aan de dienst, dien Jodium bij de voeding van plant, mensch en dier verricht. De films, die daarna vertoond werden brachten heel duidelijk in beeld, hoe de ruwe grondstof wordt gedolven en voorts het geheele bereidings en zui veringsproces van het „Witte goud der Nljkerk Op de markt: 262.000 eieren f3.75— 4.50; 27 biggen f 10—14; 3 varkens f50—80; 199 runderen: melkkoeien f180—350, vette koeien f200—330; 69 nuchtere kalveren: mestkalveren f 1824, slachtkalveren f7—10. Burgerlijke Stand. Geb.Hendrik, z. v. H. v. Dunschoten en H. van Polen Aartje, d. v. G. Ham en J. Kraaij Suzanna Elbertje, d. v. H. Jansen en E. Bos Gerritje, d. v. G. v. d. Kleut en W. Klompen bouwer Gerrit, z. v. G. Bonenburg en T. v. Dunschoten Jurriën, z. v. R. Haverlag en M. Doornekamp Wouter, z. v. H. Zwart en G. van de Pol. 1 OndertrouwdK. Nieboer en T. Schuit G. Heuperman en A. v. d. Akker. GehuwdJ. Kas en M. Mostert. I OverledenJ. v. Veluw, 4 jaar Maria van Beekhuizen, 86 j., wed. v G. Wassink Willem v. Zoeren, 72 j. echtgen. van A. v. Straten. Zaterdag 28 Maart a.s. hoopt G. de Boer den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaren werd aangesteld tot huisknecht in het R. K. gesticht. Het zal den jubilaris dien dag ongetwijfeld aan belangstelling ontbreken. De stemming voor den gemeenteraad te Soest is bepaald op 18 Juni a.s. Soesterberg Het ruim 3-jarig zoontje van den heer Waltman, hotelier van het „Huis ten Halve" te Soesterberg, geraakte spelenderwijs onder de tram, die om half zes van Soesterberg naar Zeist vertrekt, en is aan de bekomen ver wondingen overleden. Zaterdagmiddag heeft Ie Soester berg de officieele opening plaats gehad van het kinderherstellingsoord „Kinabu" van de Centrale Commissie voor Uit zending van Nederlandsche kinderen naar buiten. Dr. N. M. Josephus Jitta, holle rug, gestoken kap, HQ 7T |j mét crocket leer bekleed LU,lU met moquette bekleed 34.50 Beekensteinsche Laan Telefoon 543 Korte Beekstraat Complete Woning-Inrichting zoodat bij goede werkprestatie het grondtoon belangrijk kan worden r™- schreden. Maandagmiddag is N. Brugman te Den Haag, met een Pandertoestel in de nabijheid van het vliegveld Waal haven gevallen. Het toestel is' terecht gekomen in de buurt van de trambaan bij den driehoek ten Zuiden van het vliegveld en werd volkomen vernield. De bestuurder werd onmiddelijk ge dood. Tijdens een kort onweer, is in Hoogezand een arbeider op een aard appelakker, door een bliksemstraal ge troffen en gedood. Te Berkhout (N.-H.) is een tulpen- tentoonstelling gehouden, waar veel publiek kwam. Na eenigen tijd op de tentoonstelling vertoefd te hebben, ver misten verschillende personen hun por- temonnaie. Twee jongelui uit Hoorn werden aangehouden, die na verhoor een volledige bekentenis aflegden. Te Lyon is een huis van 5 ver diepingen, dat afgebroken werd, inge stort, de arbeiders werden bedolven. Tot dusver zijn 5 dooden en een twintigtal gewonden gevonden. Bij Charleroi is een 29-jarig Italiaan op straat vermoord gevonden. Hij was door drie revolverschoten getroffen. De daders, twee landgenooten van den vermoorde, hadden hem, naar gemeld -jwordt, gedood, omdat hij eencommu- voorzitter Oer centrale commissi*, ging „itiischsb|ad haJ .„brald, waardoor Woensdag 25 Maart a.s. om 7 uur, 1 in het caié van T. Hilhorst een aarde" dat uit Chili wordt verzonden lezing worden gehouden door de Fruit- Haar a"e deelen van de wereld om er Groentenveiling „Amersfoort en Omstreken" over: „Veilen is de weg om de opbrengst van uw fruit te ver meerderen." H.H. Fruitkweekers van Hamersveld Omstreken worden uitgenoodigd Woensdagavond te 7 uur in het Café van den Heer F. Hilhorst te Amersfoort waar door de Fruit- en Groenlen- veiling „Amersfoort en Omstreken" een lezing zal worden gehouden met als onderwerpVeilen is de weg om de opbrengst van Uw fruit te vermeerderen I Zie in dit nummer voorkomende Advertentie. Hoogland Er beslaat gelegenheid tot kostelooze vaccinatie op Maandag 30 Maart en Wat een Prachtbanden I Dinsdag 7 APfil as ineenderlokalen "ai cc" r aw,,u,a,Iut"' grenzende aan de christelijke school en dat tijdens d- schoonmaak aan den Ham en op Dinsdag 31 Maart En dit «Heen door ze 'savonds in te wrijven mei en Woensdag 8 April a.s. in de kliniek PI TROI van het St. Josephgesticht te Hoog- r llanderveen, telkens van des voormid- Doos 30 en 00 ct. Bfi Apoth. en Drogisten dags 10 tot 12 uur. de vruchtbaarheid van de akkers te verhoogen. De komische film gaf weer de er varingen van den handelaar in kunst mest, die door de kortzichtigheid van een buitenman heel wat te verduren en te verdragen krijgt, die zelfs ver volgd en geplaagd wordt. Maar als hij tenslotte heel erg in het nauw gedreven is keert alles zich ten goede en heeft hij de voldoening een flink getal orders op Chilisalpeter te mogen noteeren. Het bestuur kan met voldoening op het organiseeren van deze bijeenkomst terugzien, het was een leerzame en bovendien gezellige avond. Leusden Burgerlijke Stand. GeborenJohannes Lambertus, z. v. J. Rutten en M. v. Zeldert Jan, z. J. de Wit en A. van Dankelaar. Op den Openbaren weg te Leusden is gevonden, een portemonnaie en een zilveren Rijksdaalder, Inlichtingen bij de Gemeente Veldwachter. zijn openingswoord het ontstaan „Kinabu" na. Minister Verschuur noemde „Kinabu" een aanvulling van hetgeen voor bepaalde kinderen inde gezinsverpleging niet mogelijk is. Spakenburg Maandagavond is te Spakenburg om streeks zeven uur brand uitgebroken in de auto-garage van den heer R. Koops, vischhandelaar. De auto-garage was van hout opgetrokken en met een rieten dak bedekt. De brand ontstond, doordat de benzine vlam vatte bij het vullen van den benzinetank, waarbij de heer K. een petroleumlamp ge bruikte. De garage brandde geheel af. De Spakenburgsche brandweer ver leende assistentie. Ook de Amers- foortsche brandweer werd gealarmeerd, doch deze behoefde geen dienst te doen, daar bij aankomst het gebouwtje reeds was afgebrand. Voorts kan nog worden gemeld, dat de nieuwe spuit gasten nog niet waren benoemd, terwijl de oude waren afgetreden. Op verzoek van den burgemeester hebben toen enkele burgers getracht het vuur te blusschen. De schade bedraagt f 4000. Gemengde Berichten De Tweede Kamer heeft het wets voorstel tot invoering van 30 opcenten op den tabaksaccijns op sigaretten aangenomen. Een 3-jarig jongetje te Bleijerheide geraakte onder een vrachtauto en J terstond gedood. Een bejaard echtpaar te Hamburg trof, toen het in zijn woning terug keerde, daar drie inbrekers aan, die er onmiddellijk op los schoten, met het gevolg, dat de oude vrouw werd ge dood en de man zwaar werd gewond. Een der moordenaars is gearresteerd. Tetzner, de man, die iemand in zijn auto verbrandde en het lijk voor dat van hem zelf deed doorgaan, om zoo doende de levensverzekeringspremie in handen te krijgen is ter dood ver oordeeld. Zijn vrouw kreeg wegens medeplichtigheid 4 jaar tuchthuisstraf. Er woedde een brand in een per- I van ter Haar te Borne. 12 varkens en een paar kalveren kwamen in de vlammen om. Een zoon van ter Haar gooide met een stuk ijzer naar een brandweerman, die ernstig gewond werd. Ter Haar jr. is gearresteerd. Dit is reeds de vierde keer dat in dit perceel brand binnen betrekkelijk korten tijd heeft plaats gehad. Een uitgebreid onderzoek wordtin- gesteld. Men vermoedt voorts, dat de zoon in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. Te Ruinerwold is een boerderij door brand geheel vernield. 'Jit het achterhuis kon niets worden geredJ Vijftien stuks vee kwamen in d< vlammen om. Vermoedelijk is het spe len met lucifers door kinderen de oorzaak. De R. K. en de moderne landar beidersbonden hebben den minister van Binnenlandsche zaken en Land bouw verzocht, een hooger grondtoon dan 24 cent voor de te werk gestelden in de door het rijk gesubsidieerde werkverschaffingen vast te stellen, en in elk geval meer soepelheid bij de vaststelling van de tarieven toe te laten, zij zich beleedigd achtten. Bij Wezep is mej. A. Koedijk ten gevolge van haar doofheid, onder een stoomtram geraakt en gedood. Te Hoogkarspel is de 18-jarige P. Oud uit Grootebroek van den in aan bouw zijnden watertoren gevallen. De ongelukkige viel van een hoogte van 6 h 8 meter en overleed. In een hotel te Lynn (V.S.) ont stond brand, waarbij twee personen in de vlammen omkwamen en 11 werden gewond. De rijksmiddelen hebben gedurende Februari f5.272.200 minder opgebracht dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Een Engelsch gevechfsvliegiuig is nabij Cambridge neergestort en ver brand. De bestuurder kwam om het leven; het ongeluk geschiedde in de nabijheid van de ouderlijke woning van den aviateur. Te Holderness brak brand uit in een groote boerderij. Van de zestien kinderen van het echtpaar konden er zeven niet meer gered worden en kwamen in de vlammen om. Zoowel de vader als de moeder deden held haftige pogingen om de kinderen te redden. Drie kinderen liepen ernstige brandwonden op en worden verpleegd in het ziekenhuis te Plymouth. Ook voor hun leven wordt gevreesd. De boerderij werd door het vuur geheel vernield. Kerknieuws. STILLE OMGANG. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de Amsterdammers en de bede vaartgangers uit de steden Utrecht en Haarlem, en uit de provincie Noord- Holland aan den Stillen Omgang deel genomen. Het aantal deelnemers be droeg ditmaal ruim 40.000. De bisschop van Haarlem en diens secretaris, zoo mede Deken van Noort woonden de plechtigheid bij. Uit de Land en Tuinbouw-wereld. Nadruk verboden. Verkeerde bezuiniging. Nu ook den landbouw malaise en in sommige streken zelfs een ernstige crisis heerscht moet de landbouw er op bedacht zijn zoo min mogelijk uit te geven. Om aldus, waar zijn inkomsten zoo sterk verminderd zijn, er naar te streven het evenwicht in zijn budget te bewaren. Wij weten, dat voor velen dit laatste zelfs niet mogelijk ishij lijdt verlies, omdat zijn bedrijf niet meer rendabel is. Niet overal is echter de toestand zoo ernstig. We denken hier bijv. aan de streken, waar de gemengde bedrij ven worden uitgeoefend, waar de eigen verbouwde produkten in de boerderij zelf worden omgezet, dus niet ter markt worden gebracht of aan de fabriek ge leverd. Over de geheele linie is bezui niging geboden, de plaite beurs dwingt den landbouwer er wel toe om zijn uitgaven te beperken. Maar men over- drijve niet, wachte zich voor uitersten 1 De loodsen en pakhuizen der land- bouwvereenigingen hebben dezen win ter veel minder afgezet dan anders, 't is te begrijpen, te verklaren. Maar men mag zich aan geen paniek-stemming overgeven. Door een 5-tal propaganda- bureaux voor 't gebruik van kunstmest stoffen is een opwekking „Aan de boeren en tuinders in Nederland" ge richt, om niet den moed te laten zinken en de bezuiniging niet te ver te drij ven. Wij kunnen ons hierbij aansluiten. Men mag dit woord houden voor een pleidooi voor eigen zaak, ontegenzeg gelijk bevat het waarheid. Men moet blijven produceeren en trachlen, ieder voor zich, de voordeeligste opbreng sten van zijn akkers en graslanden te verkrijgen. Wij zeggen opzettelijk: de voordeeligste, dat zijn niet altoos de hoogste opbrengsten, omdat de laatste soms verkregen worden door een zwaardere bemesting, die niet ten volle rendeert. In dat geval kan een geringer bemesting beter, voordeeliger resultaat geven. Maar alleen een grondonder zoek wij wezen hierop eerder kan ons leeren, of we kunnen volstaan met van één of meer mestoffen minder te geven, of misschien die zelfs geheel weg te laten. Heeft men die zekerheid niet, dan hoede men zich voor moge lijke schade en bemeste als gewoon. Men bedenke wel: le. dat de oogsten 't vorige jaar groot waren, dus veel voedsel aan den bodem is onttrokken; 2e. dat door den zwaren regenval waarschijnlijk meer plantejjvoedings- stoffen naar den ondergrond zijn ver huisd; 3e. dat de prijzen, waarvoor we over eenige maanden eerst onze ver bouwde produkten Van de hand kun nen doen, ja, mogelijk nog lager, maar hopelijk ook hooger kunnen zijn. Laten we in die hoop blijven voortwerken! Ontbreekt het ons voor 't oogenblik aan de noodige contanten, welnu, op de meeste plaatsen kunnen velen toch hun toevlucht nemen tot de boeren leenbanken Aankoop en Leenbank. Men kan het van vele zaakvoerders van landbouw- aankoopvereenigingen vernemen, hoe ook zij merken, dat de landbouw een slechten tijd doormaakt: de omzet, bepaaldelijk van kunstmeststoffen, is heel wat minder, en de afnemers betalen slechter, zijn achterstallig, overschrijden het gestelde crediet. Een woord van waarschuwing mag hier daarom geplaatst worden aan zaak voerders en besturenLet op Uw zaak! Meer dan ooit! Gaat geregeld, be stuurders, uw debiteuren na! Schrijf ze aan, en maan ze tot betaling, als ze over de schreef gaan. Opdat ge in dezen tijd met uw vereeniging niet in 't moeras geraakt. Gaat ge te ver met het verleenen van crediet, ook al is dat tegen behoorlijke rentevergoeding, d raakt ge er onder voor ge 't weet. Er was in de algeloopen maanden door de groote prijsdaling, steeds weer door nog sterkere daling gevolgd, groote waakzaamheid noodig om strop pen te voorkomen, en niet altoos bleven verliezen uit. Maar men wake er voor, dat geen ander gevaar, dat van te ruime of langdurige crediet- verleening, de vereeniging gaat be dreigen of straks zelfs nekt. Men be denke het welnimmer mag de aan- koopvereeniging als leenbank optreden Die crediet behoeft, wende zich tot de Boerenleenbank. Kan deze niet helpen, dan is het zeker voor de coöperatie nog bezwaarlijker om goederen af te geven zonder betaling. Bestuurders, voelt uw verantwoordelijkheid Hennep en hennepolie tegen onge dierte. Het is veel te weinig bekend, dat hennepolie een uitstekend middel is en zonder eenig gevaar om huid parasieten binnen zeer korten tijd te verdrijven. Voor eenigen tijd spraken we iemand, die dit middel reeds ge durende dertig jaar met succes had toegepast bij verschillende huisdieren. Reeds twee of drie uur na het inwrij ven houdt het jeuken op, doordat de parasieien gestorven zijn. De hennep olie is gemakkelijk te krijgen en heeft niet zooals verscheidene andere mid delen, schadelijke of zelfs gevaarlijke eigenschappen. Er is dus niets tegen om er dieren ais paarden, kalveren en honden, die zich na behandeling gaan belikken, mee in te wrijven. Evenzoo kan de hennepolie gebruik! worden bij vogels. Hennep in den tuin ge zaaid, natuurlijk alleen op plaatsen waar 't noodig is, verdrijft de aard- vlooien. Denzelfden dienst bewijst ook uitgestrooid hennepkaf. Bovendien ont sieren de hennepplanten den tuin niet. Korte raadgevingen. Snijbloemen, vooral rozen en struiken, blijven lan ger goed in water, als ze 'sochtends zeer vroeg gesneden worden. Hoe vroeger hoe beter, 't Is gebleken, dat bijv. rozen, die 'sochtends tegen 5 uur gesneden werden, dubbel zoo lang goed bleven als die, welke overdag van de moederplant gescheiden werden. Het water moet steeds versch en koud zijn. Wordt het grasveld (gazon) bij groote hitte gemaaid of gesneden, dan late men het afgemaaide gras tot den avond toe als beschuttend dek tegen de zonnehitte liggen.

De Eembode | 1931 | | pagina 2