Vroom Dreesmann Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Tapijten Vloerzeilen Loopers Matten Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prgs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort L10 De Gembode Advertenticn cent par regel. Bülijke tarieven voor handel ey nijverheid by geregeld adver teer en. Advertgntièn moeten Dingdag en Vrijdag vóóp 8, HVf in den morgen t$n bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang ÏWMhUnt elk«n Dlmd.j- u, Vrl|i.jmldd.g Vrijdag 27 Maart Post-giro no. 44234 No. f04 Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. Binnenland JACHTRENTE. Belasting, vooral een „nieuwe be lasting", zoo lezen wij in de Gooi- en Eemlander' betaalt men nu eenmaal niet graag, ook al krjjgt men daar door verschillende rechten. Zijn die rechten evenwel nog al wat waard, dan wil het toch wel voorkomen, dat sommigen de billijkheid der belas tingheffing inzien en met een bly ge baar hun bijdrage aan den fiscus of feren. Niet alzoo is het te Ecmnes gesteld. Wanneer er één belasting is, waar tegen men zich hier algemeen heeft verzet, dan is het wel de belasting, welke onder den naam van „jacht- rcnte", den ingelanden of eigenaars van in den Eeinnesserpolder gelegen gronden is opgelegd. Den meesten onzer lezers zal wel het een en ander over deze heffing be kend zjjn. Zij werd in 1923 bij de nieuwe Jachtwet in het leven geroe pen. Toen werden de z.g. Heerlijke jachttenten afgeschaft en kregen dc grondeigenaars zelf het jachlreclit over hun gronden in handen. Van groot belang inderdaad voor dat ge deelte der agrarische bevolking, waar het wild aan de te velde staande ge wassen groote schade toebracht. Ech ter: voor wat hoort wat! En verkrijgen van dit recht, kwam de plicht een nader te bepalen bedrag 's Rijks schatkist te storten, waaruit de gewezen bezitters van de heerlijke jachtrechten schadeloos moesten wor den gesteld. Het bedrag dezer „schadeloosstel- ling" nu is bepaald door eene com missie, van regeeringswege ingesteld. Het vorig jaar kwam zij met haar taak gereed. Volgens de betreffende voorschriften moesten de uitkomsten der schatting ter visie gelegd worden en moest hiervan openbare aankondi ging geschieden. Of dit voorschrift in Eemnes echter wel naar behooren is nagekomen, wordt hier vrijwel alge meen betwijfeld. Want niemand kan zich herinneren een dergelijke aan kondiging op het daarvoor bestemde bord, waarop ook geregeld aankondi gingen van het waterschap worden gedaan, te hebben gezien. Onver wachts kreeg men dus de aanslagbil- i jetlen thuis. Dit was de eerste grief. De tweede is, dat naar vrijwel aller meening de waarde van het jacht- recht veel te hoog is geschat. In elk der 0 gemeenten, waaronder het jaclitdomein Soestdyk ressorteert, is liet bedrag van den aanslag per H.A. verschillend. Zoo zou men, bij afkoop der H.A. moeten betalen, in Eemnes 22. in Baarn 12.50, in Soest 10, in Hoogland 4.40, in I.eusden 8.80, in Amersfoort 11. Op deze bedragen komt de rente sinds 1923 ad 6%, zoo dat thans het bedrag voor Eemnes, om daarbij te blijven is ongeveer 33. Van het geschatte bedrag moet gedu rende 30 jaren 7J^ rente en aflos sing betaald worden, hetgeen voor de gronden in het waterschap jaarlijks beteekent een rond bedrag van 6000, hetgeen 20 is van de totale op brengst der belasting, welke jaarlijks door het waterschap wordt geheven! t Een ieder, die niet de plaatselijke toestanden eenigszins op de hoogte is, deelt de overtuiging, dal het jacht- recht in den polder hij lange na dit bedrag niet waard is. Dc versnippe ring van het jachtrecht waardoor iedere eigenaar (en er zijn er heel wat!) het jachtrecht over zijn gron den heeft verkregen, heeft het jacht recht vrjjwel waardeloos gemaakt. Er is een tijd geweest (omstreeks 1900), dat een gedeelte van den polder met den aangrenzenden heidegrond van Stad en Lande uitnemend jachtterrein was. Maar sinds de erfgooierskwestie de gemoederen in beroering bracht, is dit voorbij. Voor het vrijwel waardelooze jacht recht is dus thans een zware last op de grondeigenaars gelegd. En alge meen is de agrarische bevolking hier- tegen opgekomen. Een stroom van be zwaarschriften is bij Gedeputeerde Staten vnn Utrecht ingediend en men hoopt nu, dat dit college de aange voerde bezwaren zal billijken en de boeren, wien het de laatste jaren toch al niet voor den wind gaat, door ver laging der aanslagen het leven niet moeilijker zal maken. AANGENOMEN. De Eerste Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp inzake de verbin ding van Amsterdam met den Rjjn zonder hoofdelijke stemming. Daar door staat thans definitief vast, dat de verbeterde verbinding van de hoofdstad met den Ryn via Utrecht en Wjjk bij Duurstede zal tot stand komen. WATERSCHAP DE EEM. De verkiezingen bij het Heemraad schap de Rivier de Eem, zullen plaats hebben: twee Hoofdingelanden liet le district op Woensdag 8 April te Woudenberg in het "hotel De Schans. één Hoofdingeland voor het 3e district op Dinsdag 14 April te Hoogland bij G. Schimmel aar Ham. PROVINCIALE STATEN. Door het Centraal Stembureau van de kieskringen Utrecht I en II voor de Provinciale Statenverkiezingen is de volgorde der lijsten voor de Staten- erkiezingen als volgt vastgesteld: 1. Chr. Dem. Unie. 2. Ant. Rev. Partij. 3. Staatkundig Geref. Partij. 4. Christ. Hist. Unie. 5. Communistische partij. 6. Herv. Geref. Staatspartij. 7. S. D. A. P. 8. Vrijheidsbond. 9. Vrijz. Dem. Bond. 10. Plattelandersbond. 11. R.K. Staatspartij. _12. R.K. Volkspartij. DE VERBINDING VAN DE VELUWE MET AMSTERDAM. Voor een commissie uit Ged. Staten van Noord-Holland werden de be zwaarschriften behandeld tegen het verzoek van de N.V. „De Veluwsche Aulodieust" om vergunning te ver krijgen tot het exploiteeren van autobusdienst Ermelo-Pulten-Nijkerk -Baarn-Eemnes-Laren-Bussum-Naar- den-Muiden-Diemerbrug-Amsterdam. Dc Gooi-Express verzocht de ver- gunniug niet te verleenen. Namens dc Gooische Trammaat- iohappjj opperde de directeur bezwa ren. Voor den Veluwschen Autodienst deelde de directeur mede, dat het in de bedoeling van zijn maatschappij ligt een korte verbinding tusschen de Veluwe en de hoofdstad tot stand te brengen. Met de Veluwe is een slechte verbinding en een concessie voor het traject tot Laren is niet overbodig. Het vervoerverbod vanaf Laren ver wachtte de maatscliuppij wel. Gedeputeerde Staten zullen nader beslissen. plaats van in de gemeente op wei ier kiezerslijst hy voorkomt, in een andere gemeente in dezelfde pro vincie aan de stemming kan deel nemen. De kiezer kan in die andere gemeente niet by volmacht stem men. De kiezer, die van deze bevoegd- beid gebruik wil maken, deelt, uiter lijk veertien dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag. in persoon ter secretarie van een gemeente aan den Burgemeester of aan den daar toe door dezen aangewezen ambte naar mede in welke gemeente bi aan de stemming deelnemen wil. Hi geeft daarbij zijn naam en voorna men, de dagteekening en plaats zij ner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezingen gel dende kiezerlijst voorkomt, en een adres in de gemeente in welke hij de stemming wil deelnemen, mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt, aarvan e|p afschrift aan den kie- :r wordt uitgereikt. De kiezer, die heeft medegedeeld eene andere gemeente dan die op welker kiezerslijst hij voorkomt aan de stemming te willen deelnemen, behoort tot het stemdistrict in hét- welk hjj het door hem opgegevi adres heeft. Bjj onzekerheid hier omtrent behoort hjj tot het eerste stemdistrict. De kiezer en zjjn ge machtigde mogen niet meer deelne men aan de stemming in de ge meente op welker kiezerslijst de kie zer voorkomt. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stem ming deel te nemen, van den Burge meester der gemeente van dit adres de oproepingskaart voor de stem ming in die gemeente. Uit den Omtrek EEN NIEUWE BIJENMARKT. De Amersfoortsche imkers hebben samenwerking en overeenstem ming met imkers uit de omgeving, besloten een voorjaarsbjjenmarkt te organiseeren. Blijkt deze bjjenmarkt levensvat baarheid te bezitten, dan zal op regel matige tjjden zoo'n markt worden gehouden. De voorjaarsbjjenmarkt kan voor- en in de behoefte aan volken, welke noodig zjjn voor de bestuiving van onze fruitboomen en tevens ook voor export van bijenvolken, terwijl begin- zich kunnen installeeren. :t is goed gezien deze markt te Amersfoort op te richten, daar deze plaats het centrum is van de bjjen- houderjj in de Geldersche vallei, Utrecht en het Gooi, en de volken ge makkelijk zjjn aan- en af le voeren. Het ligt in de bedoeling de markt op Vrijdag 24 April te doen houden, op een nog nader aan te geven terrein Amersfoort. VERKIEZING PROVINCÏAL.i~~ STATEN. Stemmen in een andere gemeente. De Burgemeester maakt bekend dat l)jj de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten de kizer, met inacht neming van het bepaalde in de artt 57b tot en met 57j der kieswet, in Achterveld De driejarige Algemeene Land- bouwcursus, gegeven in de school te Stoutenburg werd verleden Maandag gesloten. Bjj de eindles was tegen woordig Dr. Ir. C. K. van Daalen, Rijkslandbouwconsulent. Door den leider van den cursus werden de leer lingen ondervraagd in de verschillen de vakken van onderwijs en uit de gegeven antwoorden bleek, dat de leerstof behoorlijk was verwerkt. Aan al de leerlingen, die den cursus tot het einde hadden gevolgd, kon dan ook een diploma worden uitgereikt. Het praedicaat „zeer veel vrucht" verwierven 5 cursisten, n.l. de Heeren J. A. van den Hengel Wzn., J. H. van Dijk Hzn, P. J. van Djjk Hzn, P. G. van den Hengel Wilkzn, W. R. van den Hengel Will.zn. Een diploma „met veel vrucht" be haalde de Heer J. A. van den Hengel Pzn, terwjjl aan de Heeren J. van de Belt, R. van de Belt, A. Bitterling, Jan Eggcnkamp, E. Sehoonderbeek en R. Visser een getuigschrift „niet nicht" werd toegekend. De Heer Rijkslandbouwconsulent vees in zjjn sluitingsrede de cursisten i.a. op het nut van organisatie ook van de jongeren. De cursist Piet van den Hengel sprak nog vriendelijke woorden tot den Heer van Daalen voor zijn belangstelling en tot den lei- van den cursus voor zjjn prettige leerzame lessen. De Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" hield hare jaarvergadering on der leiding van den heer P. van den Hengel. Het jaarverslag toonde over duidelijk aan dat de vereeniging veel en goed werk doet. Er werden 2298 bezoeken afgelegd en aan 56 patiën ten werd in het wijkgebouw hulp ver leend. Er zijn 224 leden ingeschreven. De rekening over 1930 had een overschot van 122.72. Er waren gif ten ingekomen van 400.en van 90.—. De regeling voor de begrafenissen wam mede in orde. Men kan zich aan de oude burenplicht houden, dan wel rekening houden met de vergoe ding van 2.voor de eerste klasse, 1.50 2e kl., 1.-3e kl. De huur van de lijkkoets met twee paarden kost 10.-. De heer P. van den Hengel, die aan de beurt van aftreden was, werd her benoemd. Onze dorpsgenoot W. Boers is' met zjjn motorrijwiel te Nümegen zoodanig tegen een steen gereden, dat hij met een gebroken been en ver wond hoofd in een ziekenhuis is op genomen. Eemnes Geboren: Petronella Josephina, d. van C. H. van Wegen en A. M. van Paatselaar; Johannes Petrus, z. van E. van Oostrum en M. W. Smits; Cornelia Gerarda, d. van R. Koppen en J. C. Voskuilen. Hoogland Op Dinsdag 7 April a.s. des namid dags 2Yi uur zullen burgemeester en wethouders van Hoogland, in een lo kaal, grenzende aan de Christelijke school aan den Ham, overgaan tot de openbare verhuring van de bermen der straatwegen in de gemeente Hoog- nd, voor den tijd van 3 jaar. RAADSVERGADERING. Verslag van de Gemeenteraadsver gadering. gehouden 20 Maart 1931, des namiddags 3 uur, onder voorzit terschap van burgemeester Greppe- ling. Van de raadsleden alleen afwe zig wegens ziekte, raadslid D. Ren ders; secr. E. A. Muys. Punten van behandeling: 1. Request van den Aartsdiocesa an R.K. Boeren- en Tuindersbond voor uitspreking ingevolge art. 25 der Nijverheidsonderwijswet tot de opr richting van een ambulante land- houwhuishoudcursus van den A.B.T. B. afd. Hoogland. De vergadering sprak zich als zoo danig uit en besloot mede tot betaling der kosten aan dien cursus verbonden ingevolge art. 25 der Nijverheidson derwijswet, welke het bedrag van 150. - niet zuilen overschrijden. Voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van lichtpunten voor straatverlichting in de buurtschap Vinkenlioef. Het voorstel werd door de vergade ring aangenomen; in de maand Sep tember van dit jaar zal tot de uitvoe ring der te verrichten werkzaamhe den worden overgegaan. 3. Vaststelling kohier Hondenbe lasting 1931. Het kohier werd vast gesteld op het bedrag van 775. 4. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de vergoeding voor 1929 voor de resp. schoolbesturen alhier als kosten van instandhouding der bijzondere scholen, bedoeld in art. 101 der L.O. wet 1920. Het voorstel van 10.73 per leer- lings als vergoeding aan de Kerkbe sturen St. Martinus, St. Joseph cn aan de Ver. tol stichting van Chr. scholen voor school H. Veen en van 9.50 per leerling als vergoeding aan het Christ, schoolbestuur, voor de in bruikleen gegeven school aan den Ham werd door de vergadering aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot ver- lecning van een voorschot op de gem. vergoeding voor 1931, ingevolge de L.O. wel 1920 aan die schoolbesturen. Het voorstel om 80% van de ver goeding per leerling over 1929, te kenen naar de aantallen leerlingen op 1 Januari 1931, als vooirechot uit te keeren, werd door de vergadering aangenomen. 6. Driejaarlyksche afrekening over de dienstjaren 1927/11129 met het Christ. Schoolbestuur voor zooveel betreft de school te Hooglanderveen. De afrekening werd door de ver gadering voor accoord bevonden. Ge bleken is dat liet totaal der uitgaven die school heeft bedragen vol gens de ingediende bewijsstukken 1367.13J-£; de gem. vergoedingen tot het totaal bedrag van 1335.21 blijven tot dat bedrag gehandhaafd. 7. Benoemingen leden cn plv. leden steniburcaux by gelegenheid van de aanstaande verkiezingen voor de Pr. Staten cn den gemeenteraad. Zijn benoemd voor stemdistrict I als leden: E. de Bruin, W. Unkers; als plv. leden: A. Brouwer, H. van dc Groolevhecn en T. Ebing. Voor slemdistrict 2 als voorzitter: P. Hilhorst; als leden: A. Kuijer cn A van 't Klooster; als plv. leden: G. Voorburg, Th. van 't Klooster en E. G. Sehoonderbeek. Voor stemdistrict 3 als voorzitter: C. Smink; als leden: D. Rjjnders en G. Schimmel; als plv. leden: J. K. Knot tenbelt, H. Boerma en G. van de Pol. 8. Benoeming leden en plv. leden van het Hoofdpt?mburea)U by Langestraat - Telefoon 158 - Amersfoort Bijzonder voordeeüge aanbiedingen Vitrages JY°"e met uitgewerkte rtud, bijzonder °-' Vi! „„mooie sorteeitag 1.45 0.90 0.75 epen, I Filet, dubbelbreed 0.85 0.65 0.421/. O.W0.47'/, Marquisette met kant en entredeux, Elamlne, gestreept en geruit, 90 c.M. I teer mooi breed ---■ gllovernets, 90 c.M. breed, e keuze 0A- Effen Voile m. ruiten en streepe 0.29 0.32'/, 0.151 Afgepaste Cocosmatten Bijzonder mooie aanbieding. 5 Cocoslooper. le kwal., 50 cM. breed 3.40 4.10 6.40 7.90 7.75 950 10.75 13.50 1850 2250 Bouclé Loopers, IJzersterk, 50 c.M. breed 150 1.35 1.10 Velvet Loopers, zeer mooie strepen 3.10 340 1.95 Manilla Loopers, bijzonder geschikt voor trappen 0.951 Loopers Kamermat 140 X 180 Zware qualiteit Bedrukte mat 140 X 180 Twintëd mat Traproeden In alle maten en dikten 0551 tegen zeer lage prijzen Chinarnatten slfgg bwssuj Karpetten Prima Axminster Karpetten In alle maten 160 X 230 2350, 21.00, 19.75 200 X 275 36.00, 28.00, 26.00 230 X 315 46.00, 42.00, 39.00 250 X 350 52.50, 49.00, 47.50 IJzersterke Bouclé Kleeden 200 X 275 2950, 21.00 230 X 315 3750, 29.00 250 X 350 55.00, 4550 genheid van de verkiezing leden Ge meenteraad. Zyn benoemd als leden: C. Smink, P. Hilhorst, G. Schimmel en E. de Bruin; als plv. leden: D. Rjjnders, A. Kuijck en A. v. 't Klooster. 9. Benoeming lid Algemeen Arm bestuur van Duist, vacature wylen J. van Middelaar. Werd met algemeene stemmen door de vergadering be noemd H. Kleinhoven. 10. Wyziging begroolingen dienst - J30 en 1931. De wijzigingen werden door de vergadering goedgekeurd. By de rondvraag informeerde raadslid Schimmel naar de plannen tot bestraling der zandwegen welke in voorbereiding zyn en waarvoor gelden by de vorige raadsvergadering beschikbaar zijn gesteld. De Voorzitter antwoordde hierop dat de goedkeuring van Gedeputeerde Staten hierop moet worden afge wacht alvorens Soesterberg De Amersfoortsche kantonrechter, Mr. Van Son, heeft den melkhande laar E. B. te Soesterberg, die twee dagen achtereen voor de cantine van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg melk heeft geleverd, welke op 10O deelen 35 deelen water bevatte, ver oordeeld tot f 750 boete subs. 1 maand hechtenis voor het eerste ge val en voor het tweede geval tot 1 week principale hechtenis. In verband met deze melkverval- sching heeft de minister van Defensie onlangs den Rijkskeuringsdienst ver zocht ook in kazernes en cantine con trole uit te oefenen. De directie der Buurtspoorweg- Maatschappij heeft besloten de tarie ven voor reizigers en bestelgoed op de lijn AmersfoortSoesterberg Zeist, Utrecht of Doorn te verlagen. verharding der zandwegen voor eene subsidie in aanmerking kan ko men. Raadslid de Bruin vraagt den Voor zitter of van gemeentewege geen po gingen gedaan kunnen worden het lichtlarief verlaagd te krygen. Hierop zegde de Voorzitter zijne medewerking toe. Hooglanderveen By de alhier gehouden stemming voor de aanwijzing van vyf candida- ten voor den gemeenteraad was de uitslag als volgt: Politiek advies 96, H. Flos 9, H. van den Heuvel 25, G. v. d. Pol 22, H. v. d. Pol 25, G. Schimmel 29, C. Smink 2L Leusden Dr. Vrylandt gaat zich metter woon t» Voorburg VMtigsn.

De Eembode | 1931 | | pagina 5