A. H. t. Nieuwkerk h.v. Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken 4 F. fl. TULP ga CONKLIN VULPENHOUDER XX ROOMSCH-KATHOLIEKEN VAN SPANJE Het beste Adres 6. KEUNEKE Koopt ow SchiijMine Prima Eiken Bureau Minister vanaf f45.- Bureau Fauteuils vanaf f8.75 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prjjs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De €embode Advertentün 26 cent per regel. Billijks tarieven voor handel en nijverheid b$ geregeld adcer- teeren. Adverientün moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen v$n bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Vrijdag 17 April 1931 - No. 5 Let erop dat er verschillende soorten van vleiers zijn. Vleiers zijn ook de genen, die slechts zeggen wat anderen graag hooren; ook degenen die zich houden wat anderen niet aange naam is; ook degenen, dieheeleklassen van menschen, hun tijd, de openbare meening paaien om die voor zich te Epistel en Evangelie. 2e Zondag na Paschen. Les uit den eersten brief van den H. apostel Petrus; II, 21—25. Zeer geliefden! Christus heeft voor ons geleden, u een voorbeeld nalatend, opdat gij zijne voetstappen zoudt vol gen. Hij die geene zonden gedaan heeft en in wiens mond geen bedrog ge vonden werddie, toen Hij gescholden werd, niet wederschold, toen Hij leed, niet dreigde, maar Zich overgaf aan die Hem onrechtvaardig oordeelde; die zelf onze zonden in zijn lichaam ge dragen heeft op het hout, opdat wij, der zonden afgestorven, der gerechtig heid zouden leven; door wiens strie men gij genezen zijt. Want gij waart als dwalende schapen; doch nu zijt gij bekeerd tot den Herder en Opziener uwer zielen. EVANGELIE volgens den H. Joannes; X, 11—16. In dien tijd sprak Jezus tot de Pha rizeën: Ik ben de goede Herder. De goede herder geeft zijn leven voor zijne schapen. De huurling echter en die geen herder is, wiens eigene schapen het niet zijn, ziet den wolf komen en verlaat de schapen en neemt de vlucht; en de wolf rooft en verstrooit de scha pen. De huurling nu vlucht, omdat hij een huurling is, en de schapen hem niet ter harte gaan. Ik ben de goede Herder; en Ik ken de mijnen, en de mijnen kennen Mij, gelijk de Vader Mij kent, en Ik den Vader kenen Ik geef mijn leven voor mijne schapen. Nog andere schapen heb Ik, 'die niet van dezen schaapstal zijnook die moet ik toevoerenen zij zullen mijne stem hooren, en het zal worden ééne kudde en één herder. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel Ook voor Plaoo'o bet g&edkoopste adres vrienden. En Jezus stierf ook voor Zijne vijanden. Wat had de Zaligmaker nog kunnen doen voor ons Werkelijk niets meer. Zoo groot was de liefde van Jezus, de Goede Herder, voor ons. Tijdens 't laatste Avondmaal sprak Jezus tot Zijne leerlingen„'n Voorbeeld heb Ik u gegeven, omdat, zooals Ik gedaan heb, ook gij doen moogt". Hoewel deze woorden slaan op Jezus'nederigheid bij de voetwassching, toch kunnen we ze ook toepassen op Jezus heele leven en op Zijn verheven herder-zijn. Zoo hebben 't ook in de loop der tijden ontelbare geestelijke herders op gevat, vanaf de eerste Christenlijden tot nu toe. 't Zou ons te ver voeren al die voorbeelden hier op te sommen. We bepalen ons daarom tot de aller laatste tijden. Tijdens de groote wereldoorlog was de Iersche pater William Doyle, aalmoezenier aan 't front. De zorg voor die arme, steeds in levensgevaar ver- keerende mannen, lag hem na aan 't hart. Waar zijn jongens waren was hij ook. Tot in de voorste vuurlinie ver scheen hij om z'n stervende schapen bij te staan. Deze verheven herder stierf, als vele zijner jongens, midden op 't slagveld, getroffen door 'n granaat. Liturgische Kalender. Week van 1925 April. Tot en met Dinsdag Pref. v. Paschen. Zondag 19. 2e Zondag na Paschen. Tijdeigen. Mis Misericordia, 2e geb. Concede, 3e voor Kerk of Paus. Dinsdag 21. H. Anselmus, Credo. Woensdag 22. Plechtigheid v. d. H. Jozef. Mis Adjutor, 2e geb. (alléén in stille Missen) H.H. Soter en Cajus. Credo, pref. H. Jozef. Donderdag 23. H. Georgius, 2e geb. Oct. H. Jozef, 3e Concede. Credo, pref. H. Jozef. Vrijdag 24. H. Egbertus, 2e geb. H. Fidelis, 3e Oct. H. Jozef. Credo, pref. H. Jozef. Zaterdag 25. H. Marcus, Groote Li tanie, 2e geb. uit de Mis van Kruis dagen, Credo, pref. v. d. apostelen. Evangelieverklaring. „Ik ben de Goede Herder", zeide Jezus tegen de Pharizeën. Ze moeten dit wel gevoeld hebben, en toen Jezus sprak van de huurling begrepen ze goed, dat dat op hen sloeg. Had de Meester niet eens gezegd: „Wee u, Pharizeën, die landen en zeeën doorkruist, om één enkele be keerling te maken, en die gij, als hij bekeerd is, tot 'n belialskind maakt, tienmaal erger dan gij zelf zijt. Voorzeker de Pharizeën waren huur lingen en geen herde's, ze hadden slechts hun eigenbelang op 't oog en stortten hun schapen in 't verderf. Als tegenstelling van 'n huurlingen tevens voorbeeld van 'n ware herder, stelde Jezus zichzelf voor. „Ik ben de goede Herder, de goede herder geeft z'n leven voor zijn schapen". 't Kenteeken van 'n goede herder is, dat hij z'n leven geeft voor z'n scha pen. Hoe heerlijk en volledig heeft Jezus dat gedaan 1 We denken hier aan Zijn allergruw- zaamst lijden en smartvolle dood; waarlijk, grooter liefde heeft niemand dan hij, die z'n leven geeft voor z'n Politieke Slim metingen t (Kuddedier-stemmen gevraagd 1) (Ingezonden.) „Het denkend deel der natie" Weet u misschien niet welk deel dat is, dan behoeft u niet iang te wachten om het voor eens en voor goed te weten te komen. Alléén de liberalen zijn de denkers, zij zijn het altijd geweest en zij zullen het altijd blijven. Dat beweren ze zelf en dan zal het wel z zyn. De liberale staatspartij „de Vrijheids bond" maakt propaganda voor de ver kiezing van leden der Provinciale Staten. Het is haar recht zulks te doen en een hunner penvoerders de heer A Asscher zet uiteen „waarom Alles in het werk dient te worden gesteld om bij de a.s verkiezingen een groot aan tal liberalen af te vaardigen in de Staten." Hij schrijft: „De Prov. Staten hebben, hoofdzaak, een drieledige taak: Zij verkiezen voor de Provincie een Dagel- Bestuur: het Coll. van Gedep. Staten zij hebben hun bij de wet geregeld aandeel in het bestuur der Provincie en zij vormen, wat niet het minst belangrijke is, het Kiescollege voor de Eerste Kamer. _,De Eerste.Kamer wint in de laatste jaren aan invloed. „Men heeft meermalen kunnen vast stellen, dat besluiten, die de Tweede Kamer eenigszins overhaast had ge nomen, door de Eerste Kamer èn met meer overleg, èn meer overeenkomstig den volkswil, ongedaan werden ge- maakl!" De liberalen zullen nu „pal gaan staan" voor belangen overeenkomstig den volkswil en nu komt het: „Nederland is in zake de radio kwestie nog niet gepacificeerd, en de Vrijheidsbond zal strijd hebben te voeren tegen het opdwingen van de alles- verdeelende politiek aan een modern middel van onderlinge verstandhouding, dat zich zoo bij uitstek leent tot ver sterking van de saamhoorigheid langs de weg van goede ontspanning en ontwikkeling. En om dit te bereiken verwacht de Vrijheidsbond dus .'de stem van alle gelijkgezinde kiezers!" Tot zoover de heer A. Asscher. Een andere voorganger spreekt over de Avro-meeting op Houtrust en vraagt eveneens om steun van de leden van den immers „onpolitieken" omroep die KANTOORBOEKHANDEL Langesir. 6E t.o. Krommeitr. - TEL 326 ENDURA Onbeperkte en voortdurende garantie de A.V.R.O. is. Deze heer doet dit echter op een zeer onsmakelijke manier. Hij geeft een beschouwing over de betoogers van Houtrust en zegt dat er „natuurlijk ook vele liberalen onder waren". „Zij echter, die zich de moeite hebben gegeven om op te letten en uit te zoeken, wie er waren en tot welke richting zij behoorden, zullen moeten toegeven, dat het liberale deel daar aanwezig, in aantal wel zeer gering was. „De liberalen toch zijn niet geschoold tot kuddedieren en niet gewoon hunne medewerking te verleenen aan betoo gingen." Hoort u, de Liberalen (met een groote den mond legt? Zijn sectariërs geen „kringetjesmen- schen" en komt het symbool van die kringetjes-denkerlj niet heel duidelijk tot uiting in de A.V.R.O.-vlag? De Avro-protesteerders van Houtrust deipren immers óók nog en zullen toch geen speciale A.V.R.O.-partij naar de Provinciale Staten willen zenden. Is dit stemmen-fokken geen secta- ristne van het onzuiverste water, den- kende-natie-deelers? Heusch, de aap komt hier een eindje te ver uit de mouw, vooral als men denkt aan de kwestie Telegraaf-Vogt- Tindal en de hetze tegen Mr. Jan v. Doorne. De onwaardige manier waarop zoo nu en dan de persoon van Minister Reijmer omlaag is gehaaid was ook al geen teeken van intellect, laat staan van gewoon burgerlijk fatsoen. Maar nog onfatsoenlijker is '1 om een lokfiuit te doen klinken in de ooren van de Avro-isten, alsof de Vrijheids bond zendtijd te verdeelen heeft! Wij „kerkelijken" kunnen uit deze propaganda toch een les trekken en wel deze Dat wij als één man ter stembus moften optrekken om den invloed die wij reeds hebben nog te vermeerderen Onze vertrouwensmannen hebben JULOXX Stemt UW eigen lijst en maakt rood het witte stipje vóór den naam mr No. 1 van lijst 11 ~Wf iiiiiiiiiin »T L) zijn niet geschoold tot kuddedieren. Kuddedieren en dan nog wel ge schoold zijn dus de medewerkers aan een betooging! Slechts enkele van de kuddedieren waren liberaal de andere dieren waren niet liberaal. Maar nu moeten deze niet-liberale kuddedieren toch ter stembus op om de niet-tot-kuddedieren-geschoolden in de Provinciale Staten te brengen! En waarom? Om het radio-onrecht ongedaan te maken! Een zéér, zéér mager ideaal, maar voor geschoolde kuddedieren toch nog bevredigend 1 Die dieren slikken wel dat er vele liberalen waren „wier aantal zéér ge- ring was". Dat is appelepap, zóó overgenomen uit „de Soester". Als de A. V. R. O. niets wil weten van politiek zien we toch dat de poli tiek wel iets wil weten van de A.V.R.O. Een groote annonce zegt dat de Vrijheidsbond „geen politiek, geen godsdienst en geen sectarisme in den aether wenscht," ook alweer de be kende leus van Vogt—A.V.R.O. De annonce bericht dat de Vrijheids bond, op de bres staat om te waken voor de belangen van de A.V.R.O." Ziezoo, de vrijheid-eischende bond wenscht o.a. geen godsdienst in den aether, overgenomen devies van de A.V.R.O. Als er nu misschien nog op een be scheiden plaatsje, op een zéér bedeesde manier door het „niet-denkend" deel der natie het volgende gevraagd mag worden, zullen we aan deze wensch geen aandacht meer schonken. Zijt gij liberalen, pioniers der vrij heidsidee, gij denkend deel der natie ook bereid om ons vrijheid te laten als wij juist wel godsdienst in den aether verlangen, ja eischen! Is het wel een geschikte propaganda- idee die u het woord „sectarisme" in het niet noodig om de stem te er langen, nóch te bedelen.van menschen die „niet aan politiek doen". Met eigen kracht kunnen we er komen en als wij onze plicht doen zuilen we er komen! En als we er zijn zullen ook de „vrijheidsminnaars" geen last van ons „sectariërs" hebben, want.ieder volk heeft de Regéering die het verdient en die Regeering zal dat volk, zoo rijk geschakeerd, geven wat het toekomt. Soestdijk. JOS. MINEUR. Provinciale Staten. Verkiezing Donderdag 23 April. Donderdag 23 April a.s. worden de kiezeressen en kiezers weder opge roepen, om door hun stembiljet te ge tuigen van hun politieke overtuiging. Van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur worden de kiezers in de gelegenheid gesteld hun burger plicht in deze te vervullen. Hun plicht, want ook voor deze stemming geldt artikel 72, tweede lid der Kies wet, volgens welke ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, ook verplicht is zich binnen den voor de stemming bepaal den tijd ter uitoefening van zijn kies recht bij het stembureau aan te melden. En zeker zal ieder rechtgeaard katho liek volgaarne van zijn stemrecht ge bruik maken, om naar zijn vetmogen mede te werken, dat het Katholiek element in ons provinciaal bestuur even sterk blijft, zoo mogelijk nog sterker worden zal. Daarom alleu gezorgd, dat ge dien dag, dus Donderdag 23 April, niet ver hinderd zijt uw kiesplicht waar te nemen. En vooral, zorgt, dat ge zoo vroeg mogelijk gaat stemmen. Bij voorkeur in den voormiddag. Dat vergemakkelijkt in hooge mate het werk der propa gandisten, die op zoo'n verkiezingsdag voor Damestasschen, Koffers en alle soor ten fijne Lederwaren LAN8ESTRAAT105-AMERSFMRT toch al zooveel werk hebben. Dat doen ze graag, omdat ze weten er een goed werk mee te doen. Laten wij nu hun taak zooveel mogelijk verlichten, door zoo vroeg mogelijk onzen stem uit te brengen. Voor Roomscl.e kiezers is eigenlijk de vraag: Hoe moeten we stemmen? geen vraag meer. We stemmen natuurlijk op de Katholieke Lijst, dat is deze keer Lijst 11, die begint met G. H.J. "in Spanje. En omdat we allen hebben meege werkt, tenminste hebben kunnen mee- merken aan de samenstelling van deze lijst, stemmen we ook op no. 1. Maar denkt er vooral aan, dat ge slechts één stem kunt uitbrengen. Als ge op meerdere personen stemt, wordt uw biljet ongeldig. Dus nog eens: Alle Katholieke ezers en kiezeressen gaan Donder dag 23 April a.s. zoo vroeg mogelijk stemmen op no. één van lijst II, den heer Van Spanje. Roomsche Kiezers, weest paraat, Toont U menschen van de daad. Wilt bedenken waar 't om gaat: 't Belang van Kerk en Staat. Uw leuze zij: No. 1 Lijst R. K. Staatspartij 1 Naar de Stembus. Nog eenige dagen en er wordt v> ons een gang naar de stembus ge vraagd, ter verkiezing van de leden der Provinciale Staten in ons gewest. Dan kunt Gij invloed doen gelden op de samenstelling dier Staten en daarmee op het bestuur der Provincie gedurende de eerstvolgende vier jaren. Dan kunt gij tevens invloed doen gelden op het bestuur des land, aan gezien de door UJgekozen Statenleden het Kiescollege vormen voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Dat Gij dien invloed op het bestuur van het gewest en van het land zult aanwenden, staat vast. De Wet verplicht er toe, maar ook zonder den wettelijken stemplicht zou niemand onzer zóó laksch zijn, om den invloed, hem toegekend, vrijwillig prijs te geven. Gij gaat dus stemmen. Maar hoe? Aan welke lijst geeft Gij uw stem? Daarop past maar één ant woord en dat luidt: Natuurlijk aan de lijst van de Kath. Staatspartijl Dat spreekt zóó 'vanzelf, dat geen Anti-Revolutionnair, geen Christelijk- Historische, geen Vrijheidsbonder, geen Vrijzinnig- of Sociaal-Democraat er ook maar een oogenblik aan zou denken, niet op de eigen, maar bijvoorbeeld op ïze Katholieke lijst te gaan stemmen. Voelt Gij het dwaze van de veron derstelling, dat een Sociaal-Democraat op de Roomsche lijst zou steramen? Welnu even dwaas is het en even ondenkbaar moet het wezen, dat een Katholiek kiezeres of kiezer aan een andere lijst dan alléén de Katho lieke haar of zijn stem zou geven. Eigenaardig toch, dat wij Katholie- :n nimmer trachten Vrijheidsbonders of anderen te bewegen, op onze can- didaten te gaan stemmen, maar dat wel propagandisten van allerlei richting probeeren Katholieke Jstemmen voor hun eigen candidaten te vangen. Ligt daarin niet de voor ons beleedi- gende veronderstelling, dat velen van ons minder principieele kiezers zouden wezen dan zij zelf zijn? of neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij h. ELZEÏ7AAR KANTOORBOEKHANDEL Q LANGESTRdAT 84 TEL. 528 Het afdoende antwoord op deze krenkende propaganda mogen dezen keer zijn, dat geen enkele Katholieke stem voor de Katholieke lijst, de lijst inde Kath. Staatspartij, verloren gal Principieele Katholieke kiezers en dat willen we allen zijn stemmen op de Katholieke lijst. Het is UW lijst. In volle vrijheid hebben de kiesver- eenigingen eerst de alphabetische gros lijst van candidaten samengesteld, daar na zich doen adviseeren door een zelf gekozen „College van Advies" en ten slotte nogmaals in volle vrijheid de definitieve candidatenlijst vastgesteld. Zóo ziet die lijst er nu uit, enkel en alleen zooals de georganiseerde Ka tholieke kiezers, en zij alléén, dit heb ben gewild. Allen staan dan nu ook als één vrouw en één man achter de eigen Katholieke lijst en brengen op die lijst het grootst mogelijk aantal stemmen uit. Opdat de Katholieke fractie in de Utrechtsche Staten niet alleen onver zwakt, maar minstens met één lid ver sterkt (dat kan/) uit dezen stembus strijd te voorschijn komel Opdat de invloed der Katholieke beginselen, op het bestuur onzer pro vincie tot heil van dit gewest, zich krachtig kunnen doen gelden! Opdat het College van Gedeputeer den weder zóó worde samengesteld, dat onze bekwaamste mannen daarin zitting hebben en in het Dagelijksch Bestuur der Provincie bij de uitvoering van tal van Rijkswetten en in de op lossing van geschillen, wij Katholieken niet ais onmondigen buiten de deur zullen staan. Koning Allons. De uitslag der gehouden gemeente raadsverkiezingen in Spanje was zóó, dat de socialisten een vrij groote meer derheid verworven hebben. De Koning van Spanje, die toch al jaren aan 't sukkelen is met de parle mentaire verhoudingen, heeft daarin aanleiding gevonden voor zich en zijn gezin afstand te doen van den troon. De Republiek is uitgeroepen. Alfons XIII werd 1886 in Madrid geboren. Zijn vader stierf onverwacht voor zijn geboorte. Zijn moeder Marie Christine nam toen het regentschap op zich. Hij besteeg den troon in 1902 en huwde den 31 Mei 1906 met prinses Victoria Eugenie Mountbatten. Op den huwelijksdag werd reeds een bomaan slag op den koning gepleegd, waarbij 15 personen gedood werden. Later is hij ook nog het mikpunt geweest van vele aanslagen, die echter allen mis lukten. Uit zijn huwelijk zijn zes kin deren gesproten, die bijna allen ziekelijk zijn. In de binnenlandsche politiek heeft de koning groote moeilijkheden gehad met het beheer van Marokko en de Catalonische separatistenbewe ging. Tijdens den wereldoorlog wist Alfonso de neutraliteit van Spanje te bewaren. Na den oorlog is vooral be kend zijn begunstiging van de dictatuur Primo. Beekensteinsche Laan Telefoon 543 Korte Beekstraat Complete Woning-Inrichting

De Eembode | 1931 | | pagina 1