Ons Reclame Theemeubel Wij alléén in Amersfoort, koopen persoonlijk alle vischsoorten in de Rijksvischhallen Ie IJmuiden. U is dut steeds vereelten! van de blIIHkste prijzen en de noodzakelijke kwahtiteits- contrOle! Thuisbezorgen zonder verhooging Uniuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. ALLEENUTR.STRAAT 40 - TEL. 92 - AMERSFOORT HOOFDKANTOOR IJMUIDEN - OPOERICHT I MEI 1000 Steeds-voorhandenTarbot-tong, Kabeljauw, Schclvisch, Schol Bot enz. Vischconservcn. Warme Croquetten en Vischkoekjes Heerlijke gebakken visch - Gemarineerde Haring - Rolmops Leveranciers aan R. K. Instellingen. DEKEN FOCK. Maandag 11 Mei hoopt de Hoogeerw. heer Deken L. A. F. X. Fock den dag te herdenken dat hij, 25 jaar geleden benoemd werd tot pastoor der parochie van O.L. Vrouw Hemelvaart alhier. Het programma voor de eenvoudige herdenking van dit zilveren pastoraat luidt als volgt: Zondagavond half zeven feestelijke ontvangst van den jubilaris aan de Pastorie, waarna om 7 uur plechtig Lof in de parochiekerk. Maandagmorgen om 10 uur plechtige Hoogmis met predicatie. Van 12 tot 2 uur is er aan de pas torie gelegenheid Z.Eerw.te feliciteeren. Tijdens deze receptie zal het ge schenk der parochianen worden aan geboden. 's Avonds half 8 brengen de Gym- nastiekvereeniging St. Hubertus en de Muziekvereen. Wilskracht een ovatie. Hedenavond om 8 uur wordt door de Amersfoortsche Muziekvereeniging onder leiding van Ferd. de Goey een concert gegeven in de gemeente muziek tent in 't Plantsoen Zuid. Het bouwen van 63 woningen voor de vereeniging „Goed Wonen", is ge gund aan R. A. van Batenburg te Leer dam, laagste inschrijver met f 173.420 Architect is de heer Adriaans. VRIJZINNIG DEMOCRATEN. Het referendum voor de candidaat- stelling voor den gemeenteraad ge houden door den Vrijzinnig Democra- tischen Bond had den volgenden uitslag: 1. Corn. Ruitenberg, aftredend. 2. Ant. Hofkamp, aftredend. 3. G. J. Wichman. 4. P. vmj,-Straa!en. 5. O.-^lantenga. Mevr. W. de Knegt an Dorssen. T. H. J. Belonje. Hierjdus zes reserve-candidaten voor hoogstens twee zetels. IO-JARIG BESTAAN R. K. MUZIEK VEREENIGING .WILSKRACHT". Opvoering van de Revue Wilskracht 1921-1931. Woensdagavond had in de tjokvolle zaal van St. Jozef de feestavond plaats ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan van Wilskracht. De Voorzitter heette allen van harte welkom, waarna hij in zijn openings woord de moeilijkheden schetste van het voortbestaan van een Muziek Ver. De grootste moeilijkheid is wel de finantién. De uitgaven over de afge- loopen 10 jaren bedragen naar schatting f16.000. Spr. wekte allen opomdona- tenr te worden voor minimum f2.50 per jaar of kunstlievend lid voor fl.— per jaar. Dank bracht Spr. voor de reeds ondervonden steun en medewer king van corporalien, vereenigingen en particulieren. De opvoering van de revue „Wils kracht 1921 1931 is een groot succes geworden. De tafereelen waren in de volgende entréé acten verdeeld: Een ontmoeting. De oprichtingsver gadering. Een trouwe Huzaar. De derde repetitie. Op weg naar huis. Thuis-studie Klagende buren. Pauze. Buiten-concert. Naar huis. Verkiezingsdrukte. Walde's lust. Marschconcours, Feeststemming. Concertwedstrijd. Pauze. Keuken-affaire Mottig maar lief. Receptie. De Tamboer maitre. Avontuur bij den Penningmees ter. Finale. Medewerking werd verleend door een Groot-Orkest. In deze tafereelen werden op amusante en humoristische wijze de voornaam ste gebeurtenissen weergegeven van de afgeloopen lOjcfzn. Aan het slot was zeer aardig een vers om finantieele medewerking in- felast. Wanneer een inbreker meent ij den Penningmeester van Wilskracht zijn slag te slaan, blijkt de brandkast totaal leeg te zijn. Natuurlijk wordt er bij verteld dat dit niet toevallig was, doch bij Wilskracht vrijwel gewoonte. Er moeten nog posten betaald worden en de penningmeester weet geen raad. Aach, ja, dat is 't, donateurs kunnen ze nog wel gebruiken. Gezien het gepresenteerde door Wils kracht zal het wel lukken enkele hon derden donateurs er bij te winnen. De leden zelf hebben deze revue in elkaar .gezet en dat is juist het mooie ervan. Als de leden nu zelf ook allen op donateurs uitgaan dan zullen zeker velen het kordate optreden van Wils kracht op prijs stellen en zich opgeven. De medewerking van het groot-orkest was prijzenswaardig. Vermoedelijk zal de Revue nog tweemaal worden op gevoerd. Liefhebbers van een vroolijke avond raden wij aan een dezer avonden niet te verzuimen. UIT SPRAKEN KANTONGERECHT. Te Amersfoort bloemenstand inne men buiten de daarvoor aangewezen plaats: M. A. Amsterdam f3 of I d. A. N. id. Loopen op verboden grondA. J. B. Amersfoort f 10 of 4 d. plusf20 of 8 d. voor opgave valschen naam R. T. A. Zaandam geheel id.' Leerplichtwet: C. B. Garderbroek f5 of 2 d.; A. v. d. H. Leusden f8 of 4 d.W. v. d. H. Stoutenburg f10 of 5 d. Arbeidswet: P. T. A. v. D. Amers foort f 3 of 2 d.A. J. M. Baarn f 10 of 4 d.T. v. d. V. Baarn f 15 of 10 d. Trekdier onbeheerd latenA. v. d. G. Barneveld f5 of 2 d. DronkenschapJ. ten H. Amersfoort f 10 of 4 d.A. L. H. id.B. F. B. Utrecht id.H. H. Hoogland id.H. M. Baarn f25 of 10 d. Fazanten in gesloten jachttijd ten verkoop in voorraad hebben: T. v.d. S. Voorthuizen f5 of 2 d. en verb, fazanten of vergoeding. In Renswoude slechte waren afleve ren: J. v. M. aldaar f5 of 14 d. Op straat rumoer maken: M. Ch. v. d. W. Amersfoort f 5 of 2 d.W. v. O. id. Wielrijden en zich vasthouden aan motorrijtuig: H. G. K. Soest f5 of 2d. Idem zonder licht: E. J. B. Barne veld f3 of 1 d.A. V. Scherpenzeel f5 of 2 d. Idem zonder belH. K. Spakenburg f2 of 1 d. Idem in dronkenschap: J. van H. Soest f20 of 8 d. Idem op verboden weg: J.A.W.O. Soest f2 of 1 d. Idem zonder voldoende remmen B. C. A. Hilversum f5 of 2 d. Motor- of autorijden in beschonken toestandH. B. Ederveen 14 d. hecht. Idem zonder voldoende remmen W. N. Almelo f30 of IOd.;W.C.W. Utrecht f25 of 10 d. Idem zonder nummer of rijbewijs: D. M. Essen f 3 of 1 d.W. J. v. d. N. Haarlem f5 of 2 d.T. v. d. B. Ter- schuur id. Idem zonder voldoende lichtW. R. Renkum f2 of 1 d. J. H. Hopman 0. H. O. Lambrechts en P. v. d. Brom J. A. P. Hopstaken en A. M. Flos I. P. Kreupeling en H. dc Neeling J. E. Wltteveen en M. A. D. Wiesman. OverledenJozef Swaab, 25 j. Wouter Blooi, 70 j., wedn. v. H. v. Straten. 30 April. Geboren: Frederick, z. v. F. L. Boer cn T. M. 1. v. Woerkom. j Ondertrouwd: T. Groot en H. C. B. C. Weijers E. A. H. Poort en O. Kraak J. C- v. Duinen en A. A. v, Nimwegen M. Landman en D. Groe- nevelt A. FremouwcnJ. P.v. Eeden C. Pot en G. v. Dricl H. Rijp- stra en T. Dijkstra R. J. Smit en M. M. H. Schimmel H. v. Eeden en H. Bleljenburg G. Talsma en A. M. F. Jagtenberg G. Nieuwenhuis en G. Leewis J. Blok en P. Spieren burg P. J. v. Kalleveen en M. J. Hoksbergen. Gehuwd: W. G. v. der Heijden en H. H. Sleurink. 1 Mei. Geboren: Jan Rudolf, z. v. H. W. v. d. Glas en S. Huisman Ella, d. v. J. Poller en C. Hulshof. OverledenAlbertus Kaal, 73 j., echtg. v. G. v. de Wakker. 4 Mei. Geboren: Cornells Johannes Theodorus, z. v. C. v. Rijnsoever en J. C. v. Huussen Maria, d. v. M. G. J. Lambrechts en J. E. Scheerder Leendert Dirk, z. v. G. te Kulve en M. v. Proosdij Adriana, d. v. P. G. Coenen en A. Peters Geer- truida, d. v. T. H. W. Holtewes en G. Kinket Anton Gerardus, z. v. A. Jetten en G. v. Hees. Uit den Omtrek Idem en veiligheid verkeer in gevaar brengenG. R. Hengelo f 15 of 5 d. Idem en links uitwijkenH. de G. Spakenburg f5 of 2 d. Idem zonder spiegelA. v. d. Nijkerk f5 of 2 d. Te snel rijden in Soest: H. L. v. W. Zeist f40 of 20 d. Idem in BaarnB. K. Amsterdam f 3 of 1 d.H. M. v. D. Bussum f 10 of 5 d. Zich te laat in tapperij bevinden A. H. Spakenburg f3 of 1 d. KERKZANG. De cursus in solfège en stemvor- ming welke door den heer Jan Smit uit Utrecht voor de leden der R. K. Korenbond Amersfoort en omstreken werd gegeven is Maandag 4 Mei j.l. beëindigd. Van de ongeveer 100, bij de bond aangesloten leden, hebben slechls een 20-tal deze cursus gevolgd, het geen wel jammer is, daar de deel nemers allen vol Tof waren over de buitengewoon leerzame lessen, welke voorzeker veel practisch nut zullen hebben. De prettige wijze waarop de heer Smit deze cursus heeft geleid moge wel blijken uit het feit, dal op de laatste avond hem, als blijk van erkentelijkheid, door de H.H. een boekwerk werd aangeboden, met tevens de oprechte wensch van een spoedig weerzien. - Burgerlijke stand. 28 April. Geboren: Gerda, d. v. J. H. Scheurer en J. Hartwigsen Dirkje Hendrika, d. v. C. Lablans en P. Pe- terse Albertus, z. v. J. W. Manten en J. Hazeleger Elize Christine, d. v. H. C. Bakker en P. F. v. Reenen. Gehuwd: J. Kamerbeek en A. O. v.d. Heide G. P. Scheffer en J. W. Singels. 29 April. GeborenDina, d. v. R. Westerveld en D. Huigen Jan, z. v. J. v. Sloten en W. P. v. d, Lee Cornelis Willem, z. v. H. Jansen en G. ter Burg Nicolaas, z. v. R. Peeman en B. H. J. Veger. Gehuwd: A. Bik kers en G. Ooms A. v. Straalen en i Baarn BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gijsje, d. v. M. Roos en C. de Koning Albertus Reinier, z. v. H. A. ter Rele en G. Natter Ada Margaretha, d. v. J. A. Klijn en M. W. Best Frederik Lodewijk Huber tus Marie, z. v. S. J. Lengers en J. F. W. Stehmann Cornelis, z. v. J. Oudhof en 1. v. d. Poll Wilhelmina Elisabeth, d. v. G. Aarlsen en G. de Wit Johanna, d. v. J. Woudenberg en J H. v. Boggelen Jacobus Cor nelis Anthonius, z. v. C. G. Vernooij en A. M. van de Bilt. Ondertrouwd: M. J. Breure en G. H. W. Marsman A. W. Grimberg en Th. E. J. Bo- dewes. GehuwdJ. A. Klaver en H. Suik G. J. Westerveld en C. Schou- C. Moes en J. A. Willeumier J. W. Kamerling en J, B. A. van den Elsakker J. Badon Ghyben en van Dorp. Overleden: Dirkje Hoek, 1 jaar. Eemnes De Boerenleenbank heeft in 1930 een zuivere winst gemaakt van f 1217.61 waarmede de reserve werd verhoowi en waardoor dit fonds wordt gebracht op f 10.758.85. Verder werd mededeeling gedaan, dat de rente tot I Juli 1931 door het bestuur is gesteld op 3'/, terwijl de rente der spaargelden en voor schotten gesteld werd op 4'/a Hoogland Burgerlijke Stand. GeborenAnnigje, d. v. E. Brouwer en H. Koelewijn. Ondertrouwd: J. Kok en J. Botterblom J. A. van den Hengel en H. M. v. d. Hengel. Gehuwd: G. Koller en J, H. Tol boom C. van den Breemer en H. van den Heuvel. Overleden: Johanna van den Hoek, 83 j., wed. van G. Stalenhoef. In de gehouden vergadering de R.K. Kiesvereeniging, is vastgesteld de lijst van candidate!), welke deze kies vereeniging voor de komende raadsver kiezingen zal indienen. De samenstelling is als volgt: I. A. van Stoutenburg, aftr.; 2. B. Groen, aftr.; 3. H. J. Brouwer, aftr.; 4. W. C. van den Brink, aftr.5. G. Hil- horst; 6. W. Hagen: 7. R. W. Fokken; 8. L. Hoogeboom. Naar wij vernemen is de S.D.A.P. emens voor de komende raadsver kiezingen als candidaat voor te stellen A. Venema. Bij de Chr. H. en Anti Rev. Kics- verecnigingen bestaat liet plan om voor de te houden raadsverkiezing gezamen lijk één lijst in te dienen. Nijkerk Op de MarktAangevoerd 424.000 eieren f3.50—4.15; 66 biggen f6—12; 228 runderen: melkkoeien f250—350, vette koeien f225—240 52 kalveren mestkalveren f 16—30, slachtkalveren f4—8; 11 lammeren f 1325; 7 var kens f 50-60. De datum der Gemeenteraadsver kiezing alhier is vastgesteld op Woens dag 3 Juni. brak brand uit in een pakhuis bij de Eeierhal van de Rooij. De bene denverdieping is verhuurd aan den eier- handelaar Aalten. Voorbijgangers ont dekten den brand, die in het brandbare materiaal van cierkistcn cn verpakkings middelen gretig voedsel vond. Omwo nenden boden direct krachtig hulp, terwijl de brandweer onmiddellijk ge waarschuwd werd. heeft nog even op zolder gewoed en wat tabak en sigaretten ver nield, doch de grootste sciiade richtte iiier liet bluschwatcr aan. Beneden is veel verpakkingsmateriaal verbrand, ter wijl ook kisten met eieren schade op-j liepen. Door dc politie is aangehouden J. M. B. Deze persoon was door de ge meente te werk gesteld bij de werk verschaffing. Van deze gelegenheid heelt hij gebruik gemaakt om verschillende rozenstruiken uit de plantsoenen en verschillende jonge boomen uitdege- meentebosschen zich toe te eigenen. Een 60-tal jonge boomen werden door hem afgehakt en ten deele door hem gebruikt als boonensteken. Bij het verder door de politie inge stelde onderzoek bleek, dat hij zich ook bij herhaling had schuldig gemaakt aan diefstal van kippen ten nadeele van een ingezetene uit Soest, vaneen uit Utrecht en van een uit Vianen. De ontvreemde kippen werden nog ten deele in zijn bezit gevonden en door de politie in beslag genomen. Deze in beslag genomen kippen wer den door de oorspronkelijke eigenaren herkend. De niet meer aanwezige kippen had hij geslacht en opgegeten. Op de Blrkstraat had een aanrijding plaats tusschen een luxe-auto en een vrachtauto. De vrachtauto, waarmede steenen werden aangevoerd voor de verbreeding van den straatweg, was een dam ingereden om te draaien. Juist toen hij achteruit den weg op reed, kwam de luxe-auto, bestuurd door J. O. uit Amersfoort, met snel heid aanrijden. Toen de vrachtauto midden op den weg was, werd deze door de luxe-auto aangereden en wel met zulk een kracht, dat de luxe-auto zeer ernstig werd beschadigd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrika Peironella, d. v. W. Grift en J. Eijbergen. Nico, z. v. H. A. Hardeman en P. Veenendaal. Ondertrouwd: P. G. Stalenhoef en M. H. Hilhorst. Overleden: Willem Dijkman, 89 jr., wedn. v. H. de Bruin. Adolf J. Ravenswaay, 71 jr., wedn. v. J. Camphuis. Stijntje v. de Hoef, 47 jr., echtg. v. G. v. Geijtenbeek. Hendrika Heek, 51 jr., echtg. v. J. Swanink. Bernardus Kaats, 56 jr., echtg. v. P. Butselaar. met velours bekleed, prima uitvoering T j fl EXTRA AANBIEDING Beekensteinsche Laan Telefoon 543 Korte Beekstraat Complete Woning-Inrichting A. I. t. lieuwkerk n.«. Binnenland R. K. VROUWENBOND. in een vergadering van den R. K. Vrouwenbond had Baarn het voorrecht als spreekster te zien optreden mevr. F. Steenberghe-Engeringh, Presidente der Internationale Unie van R. Vrouwenbonden. In een zeer interessant en rijk D documenteerd betoog zette de spreek ster de beteekenis en het werk der Unie uiteen en gaf zij een overzicht van den invloed, weiken de Katholieke Vrouwen door haar organisatie in de wereld hebben verkregen. Niet minder dan vijf en twintig miliioen vrouwen zijn in de R. K. Vrouwenbonden der verschillende landen vereenigd en vor men aldus een eindeloos langen stoet, een machtig leger en geheel, dat on geveer dertig Naties omvat. Diepen indruk maakte het, toen verleden jaar tijdens het Internationaal Congres te Rome de namen der vertegenwoordig sters van die landen werden afgeroepen en deze vertegenwoordigsters door haar „present" de algemeenheid en wijde vertakking van de Unie demonstreer den. .Door Paus Pius X z.g. gesticht, mocht en mag de Unie zich steeds in de grootste belangstelling van den H. Vader, door Wien de Centrale Presidente sinds 1913 rechtstreeks wordt benoemd, verheugen, terwijl een lid van het H. College als Kar dinaal-protector het bestuur terzijde staat. De jeugd-secties, in 1916 opgericht, tellen reeds meer dan twee miliioen leden en zijn eveneens over de ge- heele wereld verspreid. Van groot belang is ook, dat de Unie hare ver tegenwoordiging heeft gekregen in den Volkenbond te Genève. In bijzonderheden ging spr.Jna, hoe de Vrouwenbond en zijn jeugd-organi- satie in verschillende landen werken en welke moeilijkheden bij de ver dediging der Katholieke zaak meer malen zijn te trotseeren en te over winnen. Ontroerende staaltjes van toe wijding en activiteit werden daarvan vermeld. Want de hinderpalen zijn soms zeer groot en de te bestrijden gevaren niet gering. Wat ons land betreft, mocht spr. in jn haar op 30 Mei van het vorig jaar verleende audiëntie woorden van grooten lof uit den mond van den H. Vader vernemen. Met bewondering sprak Z. H. over hetgeen in ons land gedaan wordt voor de opvoeding en het onderwijs der jeugd en voor andere goede werken met name voor dc Mis sies. Z. H. wees er op, dat Nederland verhoudingsgewijze het meest voorde Missies offert en Hij noemde ons land een door God gezegend en uitver koren land. Met een krachtige opwekking om de hooge taak van den R. K. Vrouwen bond te helpen bevorderen en aldus in eenheid, algemeenheid en onder werping aan het Kerkelijk Gezag mede te werken aan het hiërarchisch apos tolaat der Kerk, waarvan de actie der Vrouwenbonden een onderdeel vormt, besloot mevr. Steenberghe haar boe iende en leerrijke rede. IJlt de Land en Tuinbouw-wereld, Nadruk verboden. Tuinkers. De vroegste voorjaars groente is zeker wel de Tuinkers. De cultuur is niet heel moeilijk. Zelfs in de kamer kan men haar kweeken en men ziet ze dan ook dikwijls gebezigd voor het versieren van vreemdsoortige vormen, waarop zij wordt gezaaid en later spoedig ontkiemt, wanneer men het zaad slechts vochtig houdt. Weldra tooit het bezaaide voorwerp zich met zijn groene versiering, even grillig van vorm als het voorwerp zelf. Wil men in de kamer de tuinkers als groente kweeken, dan kan dat heel goed voor het raam geschieden in platte bakken, gevuld met losse aarde. Wordt het tuinkerszaad daarop uitgezaaid en de ~>,rond goed vochtig gehouden, dan luurt het slechts een paar dagen of het zaad ontkiemt en weldra kan men de groene stengeltjes en blaadjes bij den dag zien groeien. Zeker zal men bij niet al te ongunstigen uitslag met 14 dagen de groente kunnen gebruiken. Melk en Biest. De melk van een dier dat pas gebaard heeft, wordt algemeen met den naam van biest betiteld. Die biest is van geheel andere ling dan de gewone melk, jen bezit daarom andere eigenschappen. Gewone melk bestaat voor het grootste deel uit water, waarin vier verschillende stoffen aanwezig zijn, n.l. eiwitstoffen, vetten, melksuiker en zouten. Melk bezit geen standvastige samenstelling, deze is voor bijna elke koe verschillend. Evenmin als de gewone melk heeft de biest een standvastige samenstelling. De biest verandert bovendien dagelijks van sa menstelling. Biest van den len of den 3en of 4en dag verschilt veel. Na den derden of vierden dag komt de samen stelling al weer in zooverre met die van gewone melk overeen, dat ze ge bruikt kan worden voor boter- en kaas bereiding. Biest is het natuurlijk voedsel voor het pasgeboren dier, het werkt eenigs- zins laxeerend en bevordert de ontlas ting van den darm van het zoogen. darmpak. Onkruiden. Alle onkruiden benemen de planten: ruimte, water, voedsel, licht en warmte. Sommige onkruiden zijn bovendien woekerplanten: war kruid, bremraap en ratelen. (Akker- winde en sommige wikkensoorten klimmen wel tegen de graanhalmen op en kunnen deze door haar gewicht neertrekken, maar parasieten-woeker planten zijn ze niet). Er zijn on kruiden, die het optreden van insec tenbeschadiging of zwamziekten be vorderen: het bietenaaltje kan bijv. leven in herik, bolderik en meldede larven van de fritvlieg en de smalle graanvlieg komen niet enkel in granen, maar ook in wilde grassen voor. Kruisbloemige onkruiden herbergen meermalen larven van den snuitkever der koolzaadknobbels; herik, boter bloemen en enkele andere onkruiden huisvesten vaak larven van de kool- zaadglanskever. Vele onkruiden kun nen een reusachtige hoeveelheden zaden voortbrengen. Een enkele vol komen ontwikkelde plant van 't kruis- kruid bevatte 6500 zadén, van de inelk- dislel 19000, van de klaproos 50000 zaden. Kalksiikstof tegen onkruiden. Van de onkruiden, welke meestal de groot ste jschade en last veroorzaken en welke door kalksiikstof worden ge dood, willen we de volgende noemen korenbloem, wikke, windhalm (mugge- been of pluimgras), slofhakken (An- thoxanthun Puelii), dauwnetel, melde, kamille, herik of gele kiek, knopherik of wilde mosterd, witte krodde, perzik- kruid of Jezusblad, gele ganzenbloem, klaproos, kleefkruid, muur of mier, melkdistel. Ook in den tuinbouw wordt de kalksiikstof reeds meer gewaardeerd. Men heeft daar, vooral bij de grond bewerking met freesmachine, dikwijls veel last van muur of mier. Dit on kruid kan men gemakkelijk voor de bewerking met kalksiikstof dooden. Ook het spitten gaat veel vlugger, wanneer de muur vooraf is vernietigd. Verder is de kalkstikstof een zeer ge makkelijk en goedkoop middel om boomgaarden, bessentuinen e d. vrij te houden van onkruid. Gemengde Berichten uitvinding op zich zelve ook moge zijn, wordt ze in vele gevallen een funest instrument door het misbruik, dat er van gemaakt wordt. Als afleiding kan de radio voor den zieke een groot vriend in nood zijn, maar ze moet met mate gebruikt worden, niet den ge- heelen dag aangeschakeld of op het hardst ingesteld zijn. Waar heden ten dage in de groote steden op straat reeds zooveel leven en lawaai te ver werken valt, kan er niet genoeg op aangedrongen worden om 't binnens huis althans gaaf en rustig te houden. Wij hebben niet altijd in handen ons leven te verlengen, wel te verdiepen en daartoe is kalme gedachten-samen vatting noodig. Als niet iedereen luistert naar de radio en daarbij zwijgt, zet u ze dan af, het heeft geen nut en geen zin, veroorzaakt slechts tumult. Het is wer kelijk geen wonder, dat men over zenuwachtigheid klaagt bij 't kind. Hoe wilt u, dat een kind, steeds om ringd door geroezemoes en leven, ooit tot rust en zuiver nadenken komt? Hoe kan een kind in een kamer, waar de radio aanstaat, zijn huiswerk maken? Is het soms wonder dat soms kleine kinderen des avonds uren wakker lig- huishoudens waar steeds leven ën drukte om heen dreunt Is het bijv. niet gebleken dat het zoogenaamde bedwateren bij kleine jongetjes op hield, zoodra zij vanuit een drukke omgeving in een kalme atmosfeer werden overgebracht? En denkt u dan ook eens aan de groote belasting, die u legt op het trommelvlies. Het komt heusch noch het gehoor van uw kroost noch dat van u zelf ten goede. Nogmaals, met mate gebruikt, is de radio een kos telijke afleiding voor vele zieken en gezonden, doch elke overdaad schaadt, zoo ook in dit geval." Tijdens een hevig onweder sloeg de bliksem in de electrische centrale te Doetinchem en vernielde de schakelaars, waardoor de geheele Achterhoek onge veer twintig minuten zonder stroom De Duitsche regeering heeft aan de Nederlandsche zijn leedwezen be tuigd over het gebeurde Ie Dinxperloo, waar zooals men zich zal herinneren Nederlander op Nederlandsch grondgebied door Dnitsche beambten werd gearresteerd. In een kolenmijn in Engeland is ■li gang ingestort, waardoor 7 mijn werkers werden bedolven, 4 hunner werden gedood. Nabij Chalons is een Fransch bombardementsvliegtuig in een wervel wind geraakt en neergestort. De machi ne vloog in brand en de beide inzitten den kwamen in dc vlammen om. Volgens dc officieelc uitslag van de verkiezing in Noord-Brabant is ach teraf gebleken, dat de R. K. Staatspartij niet 50 doch 53 zetels krijgt. De S.D.A.P., de Vrijz. Democr. en de R. K. Volkspartij krijgen ietier een zetel minder. Bij een ontploffing in een fabriek te Maagdenburg zijn 8 personen, n.l. één arbeider en 7 arbeidsters gedood, twee personen werden zwaar en 3 licht gewond. DE RADIO EN HET ZENUWSTELSEL. In het tijdschrift „De Huishouding" dringt zuster Fr. la Chapelle, in ver band met het voorkomen van zenuw zwakte bij de moeder er op aan, de kinderen een rustig tehuis te bezorgen, met vaste regels, systeem en orde. „In dit kader" aldus de schrijf ster „zij het mij vergund iels over de radio te zeggen. Hoe schoon de Op den IJscldijk nabij Moordrecht i 21-jarige chauffeur, bij het pas- van een auto met zijn motorfiels over den kop geslagen. Dc man is in het ziekenhuis te Gouda overleden. Tusschen de stations Tanta en Kaïro is een trein in brand gevlogen. Drie rijtuigen brandden af. Een-en- veertig menschel) kwamen om het leven 1 even zoovelcn werden gewond. Op de te Milaan gehouden Jaar beurs werd de hoogste onderscheiding toegekend aan een zwartbonte Friesehe stamboekkoe, welk dier ten geschenke is aangeboden aan kroonprins Uniberto. De bloembollenkwcckor G. van E. te Sassenhcim is door de rechtbank ver oordeeld tot twee maanden gevangenis straf en betaling van een boete van on geveer 16.000 ter zake dat hij gedu rende de jaren 1926, 1927 en 1928 de Rijksinkomstenbelasting heeft ontdo ken, door gedurende over die jaren resp. 19.000, 14.000 en 15.000 te weinig aan inkomsten op te geven. Te Amsterdam is een 65-jarige vrouw, door dc duisternis misleid, op de Transvaalkade in liet water geloopcn en verdronken. Van een 4-jarig meisje te Waal wijk geraakten de kleertjes in brand, doordat liet kind met lucifers speelde. De arme kleine is overleden. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koopt tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten

De Eembode | 1931 | | pagina 2