1. H. i. NicuwM u Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken N.V. Middenstands-Bank h. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Beuken Garnituur Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentiën 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid by geregeld adver- teeren. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen z$n bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Dinsdag 12 Mei 1931 - No. 12 In milieus, waar voor enkele jaren de dragers van vooruitstrevende ideeën op politiek en sociaal gebied nog v/erden bedolven onder bespotting en verachting, mogen nu diezelfde ideeën vrijuit ver kondigd worden. Voor Hemelvaart. Christus' Hemelvaart roept onze zielen 'n luid en vreugdevol „Sursum Corda" toe. „De Harten omhoog!" Dat is de waarschuwing die ook ons menschen van den tegenwoordigen tijd, telkens en telkens weer onder de oogen ge bracht moet worden. „Zoekt wat daarboven is, waar Chris tus is, die aan de rechterhand Zijns Vaders zit." Richt uwe verlangens naar het hemelsche, niet op het aardschel Moeten wij, menschen van den tegen woordigen tijd, vooral niet aan deze gedachten van het feest der Hemelvaart herinnerd worden? Verkeeren wij niet voortdureud in gevaar, het hemeisch vaderland uit het oog te verliezen en ons geheel en al aan het aardsche over te geven? Er is zooveel wat onze ge dachten van het eeuwige einddoel tracht af te leiden. De aarde met haar ver gankelijke goederen en haar schijn- genot, trekt ons, menschen, telkens weer naar beneden en houdt ons in haar macht. Als looden gewichten drukken vaak de moeiten en zorgen, vreugde en ge nietingen op onze ziel en beletten haar den opgang naar een verheven christe lijke levensopvatting. Het jagen naar bezit en genot, de strijd om macht en grootheid, het streven en jachten naar genoegens en bevrediging der zinnen.... dat alles doet den mensch zoo gemak kelijk vergeten, dat zijne ziel 'n doel heeft, ver boven al deze dingen.... dat zij dorst naar het eeuwige. De geest der wereld berooft den mensch van zijn waar geluk; het ver zwakt hem in zijn strijd voor de eeuwige goederen; het verlaagt hem tot een mensch, die enkel leeft voor het oogen- blik en niet denkt aan hiernamaals. De Christen, die zijn levenstaak ver vullen wil, moet zich losrukken van dezen geest der wereld, moet hem over winnen, wil hij niet onherroepelijk verloren gaan; het gezicht van den Heiland, zooals, Hij daar ten Hemel stijgt, moet voor hem een waarschuwing zijn, dat alle aardsch geluk zijn ziel niet kan bevredigen, maar dat hij ten slotte alleen rust en geluk vindt daar boven in het Vaderhuis. De blik naar boven zal den mensch niet verlammen of hinderen in het ver vullen van zijn aardsche taak; zal hem ook niet ongeschikt maken voor zijn werk en zijn beroep.... zal van hem geen droomer maken.... Integendeel de gedachte aan de eeuwigheid zal zijn aardsche plicht doordringen en wijding gevenuit deze gedachte zal de Chris ten kracht en sterkte ontvangen om zijn levenstaak zoo volmaakt mogelijk te vervullenwant zij zal voor hem den weg ten Hemel zijn. Deze blik op het eeuwig levensdoel zal hem ervoor bewaren, dat hij zich al te veel hecht aan het aardsche en het stoffelijke en daardoor ontrouw pleegt jegens zijn innerlijk wezen. Daarom moet de eeuwigheidsgedacltle het middenpunt vormen van het aardsche leven om hel zoodoende te heiligen en te verheffen. Dan zal de mensch die nu eenmaal verplicht is zich op aarde den Hemel te verwerven, getroost, versterkt en bemoedigd worden. De mensch die zich vast houdt aan 't bovennatuurlijke en die alles om bovennatuurlijke be weegredenen doet, zal ook een bruik baar lid van de tegenwoordige maat schappij zijn. Christus' Hemelvaart moet ons me hemelsche gedachten vervullen en er toe bijdragen den ban van het mate- rieele, die ons allen dreigt te omketenen, te breken. Onze ware levenstaak zij: „Op aarde den Hemel te veroveren." Wij hebben hier beneden geen vaste woonplaats maar wij zoeken de toe komstige heerlijkheid, JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL. 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel Uit den Omtrek Hoogland Jaarvergadering Coöp. Maalderij. „Concordia" was haast te klein, ze zaten nog op de tooneelzaal. De Maal derij weet de vergadering altijd aan trekkelijk te maken. De voorzitter wijdt eenige woorden van groote waardeering aan de over leden secretaris, W. Eggenkamp Az. Vanaf de oprichting der coöperatie tot aan zijn dood is Eggenkamp de vol ijverige secretaris geweest. Hij nam zijn secretariaat niet op als een eerebaantje. Neen, hij heeft gewerkt voor de coöpe ratie op voorbeeldige en zeker niet -imakkelijk na te volgen wijze. Eggen- imp heeft de vereeniging helpen groot maken! Moge de goede God hem 't loon voor die schoone sociale taak reeds geschonken hebben I Door de ongelukkige tijdsomstandig heden kon de balans niet zoo gunstig zijn als dit in andere jaren gewoonlijk was. We hopen op een betere toekomst en zullen werken om 't geleden verlies weer terug te winnen. Bij monde van de heer A. Brouwer kon de raad van toezicht gaarne ver klaren, dat zij bij het nazien der boe ken alles perfect in orde heeft bevon den. Hij brengt een woord van groote dank aan de volijverige directeur. Hier volge het jaarverslag van den directeur. Verslag der Coöp. Landbouwvereeni- ging Hoogland over 1930. Weder is het mij vergund U 'tver- ag der CoOp. over te brengen over 1930. Op de eerste plaats moet ik u zeggen dat we een slecht jaar achter den rug hebben. Ondanks de groote omzet over 1930 hebben we een verlies te boeken van f12.500. Op de tweede plaats deel ik u mede, dat wij in den loop van 't vorig jaar een onzer medeoprichters der Coöp. hebben verloren: onze secretaris W. Eggenkamp. Als secretaris vanaf de oprichting, heeft hij altijd zijn beste krachten voor den opbouw der veree niging gegeven. Zelf heb ik heel veel steun van hem ondervonden, daar hij in onze zaken een zeer ontwikkeld persoon was. Nooit was hem iets te veel als ik soms in moeilijkheden ge raakte. Vooral in 't begin riep ik maar even zijn hulp in en 't kwam in orde. De leden zijn hem, wat dat betreft, een groote dank verschuldigd, waarvoor hij naar ik hoop, zijn loon hier boven zal mogen ontvangen. In 1930 zijn gehouden 12 bestuurs vergaderingen waarvan 4 met raad van toezicht. Onder 't bestuur heerschie als altijd een goede verstandhouding en de belangen der vereeniging werden naar eer en geweten behartigd. In 1930 zijn toegetreden 14 nieuwe leden, zoodat 't ledenaantal thans on geveer 450 bedraagt. In 't jaar 1930 hebben in de fabriek geen veranderingen of vernieuwingen plaats gehad, zoodat alles 't zelfde is gebleven. Door beide mengmachines zijn verwerkt over 1930 1.762.149 Kg. Aan electrische stroom werd ver bruikt over 1930 65.428 K W. vooreen bedrag van I3 1M.59. Gemalen zijn 49.305 H.L. of 3.451.350 Kg. In dat jaar zijn verwerkt in totaal 8.090.545 Kg. of ruim 809 wagons voor drag van f606.558,60. Zooals gebruikelijk werd steeds een halfjarige balans opgemaakt, maar daar wij per |uni 1930 zagen, dat we een slecht jaar hadden, stelde ik 't bestuur voor geen halfjaarlijksche balans te maken. Dit heeft 't bestuur dan ook goedgekeurd. Door de groote omzet, welke wij steeds hebben, hadden we ook steeds voorkoopen en door de steeds terug- loopende prijzen hadden wij geen kans 't afgeloopen jaar een winst te boeken, maar met dit verlies voor den dag te komen. Hier slaat tegenover dat door verschillende coöp. en handelaren maïs, gerst enz. in voorkoop hadden afge geven, waardoor deze zelf hierop geen verlies kregen, maar wel den verbrui kers ten nadeele was. Nu hadden wi aan mais niets duur verkocht wel gers en lijnkoeken, zoodat de vereeniging zelve de verliezen kreeg. Ik meen toch, alhoewel steeds de prijzen terugliepen, wij toch steeds prijzen hebben geno teerd die met den handel niet veel verschilden, zoo te zeggen we zijn nog concurreerend geweest. KANTOORBOEKHANDEL «F. dTULPaa Langestr. 65 Lo. Krommestr. TEL 326 Alle benoodijfdbeden voor Vereenigiogen De arbeid welke 't personeel heeft verricht is schitterend, welk getuigt dat ik over 1930 niet één klacht heb gehad van onze leden. Waarvoor ik hun toch zeker namens bestuur en de leden onze dank toezeg en dat ze door hun trouwe medewerking de vereeni ging nog in bloei mogen doen toe nemen. Aan loonen werd over 1930 betaald f 151.780,02, aan spoorvrachten een bedrag van f8031,49, van debiteuren werd ontvangen over '30 f 680.013,14, per 31 December te vorderen een be drag van f94.682,09. Hierbij wil ik er even op wijzen, dat er echter leden zijn, welke hun reke ning te hoog laten oploopen dat wij daardoor met ons reserve kapitaal tel kens vast zitten, als men berekend dat er in December 1930 is afgeleverd voor een bedrag van f61.154,94, dus te vor deren per 31 Dec. 1930 f94.682,09 Afgeleverd in December f61.154,94 Alzoo Jaarvergadering van de „Onderlinge Brandverzekering". Uit het jaarverslag stippen we het volgende aanIn 't afgeloopen jaar is voor f 398 aan brandschade uitbetaald. Na veel moeite is de gemeente heden In 't bezit van modern brandblusch- materiaal. Er wordt op gewezen, dat men toch voorzichtig zij met kuiken kachels en fornuispotten. Het bestuur onderging geen wijzi ging. Het aantal leden der vereeniging verminderde met 6 en steeg met 7. Het bezit der vereeniging is toegenomen met f2679.24, zoodat de reserve mo menteel bedraagt f 18217.08. Het ver zekerd bedrag is f2553105. De aftredende leden van het be stuur J. W. v. d. Tweel en J. v. Vul- achterstand van f 33.527,15 Nu moet men niet denken dat dit allemaal achterstallige schuld is. Van dat bedrag komt in de dan volgende maand wel een groot gedeelte binnen, maar toch is voor enkele dezer de post wel te hoog, zoodat ik gaarne zou zien dat hier een verbetering in gebracht kon worden. Voor de leden is op de boekjes aan ledenkapitaal bijgeschreven f48.650,33. Aan de overleden leden is uitbetaald een bedrag van f8150,70. In het bestuur zijn aan de beurt van aftreding T. H. van Dijk en G. Voor burg Cz. Zij worden bij acclamatie herkozen. In de vacature wijlen W. Eggenkamp Az. zijn candidaat gesteld H. v. d. Grootevheen en Peter Kuyer. De heer v. d. Grootevheen wil zich terugtrekken opdat de heer Kuyer bij acclamatie zal gekozen kunnen worden. De vergadering zag dit liever niet. Er wordt besloten, dat pl.m. 14 dagen na deze vergadering de stemming voor de bovengenoemde vacature zal plaats hebben volgens het z.g. „meervoudig" stemrecht, waarbij het aantal uit te brengen stemmen afhankelijk is van het bedrag, waarvoor men van de Coöperatie heeft betrokken. Tot stem bureau worden benoemd de heeren P. v. d. Hengel Thz., P. H. Smeets en P. H. Segers. De verkiezing der commissie van toezicht geschiedt weder bij acclamatie. Met de centrale Boerenleenbank te Eindhoven is onderhandeld over een verhooging van het bedrijfskapitaal der coöperatie. Dit zal niet kunnen ge schieden of eerst wil Eindhoven eenige artikelen der statuten gewijzigd zien. De directeur leest de door Eindhoven voorgestelde wijzigingen achtereenvol gens voor. Artikelsgewijze keurt de vergadering ze goed. Over de „kwade posten" wordt nog al een en ander gezegd. Er wordt over gesproken om, na bijv. 3 maanden, geen goederen meer af te geven dan met twee goede borgen. Zij die zulke borgen hadden, zouden wat minder rente van de achterstand kunnen be talen. Er wordt opgemerkt, wat er ge beuren moet als men eens geen twee goede borgen kan krijgen. Zulke ge vallen zijn zeker mogelijk en degene die dit zou treffen, kan toch heel goed iemand zijn, die waard is geholpen te worden. Nog wordt gezegd: „laat ge durende het jaar de 6 pet. betalen en geef er 2 pet. van terug als aan 'I eind van 't jaar alles vereffend is." De vergadering voelt dat men op moei lijk terrein is en er niet gemakkelijk algemeen geldende maatregelen te treffen zijn. Ten slotte wordt door de vergadering aanvaard het voorstel om aan 't bestuur over te laten. Bij de rondvraag wordt nog eens gevraagd wat de voorzitter denkt van 't voorstel 2 pet. terugbetalen, op de voorwaarde, zooals hierboven is ge noemd. De vergadering keurt goed, dat 't bestuur zal nagaan of deze 2 pet. kunnen teruggegeven worden. Sg. te Hgl. üoo ook het aftredend lid der Raad van Toezicht, G. Herder. Alle heeren nemen hun herbenoeming aan. Aan de orde kwam het voorstelom n aantal „handbluschapparaten" aan te schaffen. Het bestuur stelt voor dit te doen met subsidie der vereeniging. Bij monde van de heer J. Boersen wordt dit voorstel uitvoerig toegelicht. Ongeveer een jaar is 't bestuur bezig met 't nemen van informaties en nof is het zeer moeilijk uit te maken well apparaat men zal kiezen. Voor de vereeniging is er veel belang bij, wan neer er tot flinke aanschaf wordt over gegaan. Het gaat over een tweetal fabrieken n.l. de „Minimax" en de „E.N.B.O." De „M." werkt zeer goed. De prijs der „M." is f32 en die van die van de „E.N.B.O." f 18.50. (Dit zijn de uiterste prijzen). Beide firma's garandeeren een levensduur van 25 jaar. De „M." kan dit aantoonen, de „E.N.B.O." nog niet omdat ze nog maar 6 jaar bestaat. Er wordt gevraagd hoe het met de controle staat. Bij onderzoek vernam men, dat deze niet altijd gebeurt. Men vraagt of niet van beide merken kan worden aangeschaft. Dit ontraadt 't bestuur, omdat men dan zeker niet op de genoemde prijzen kan rekenen. Van de „E.N.B.O." is kort geleden een nieuw model gekomen, dat in werking veel overeenkomt met de „M." Het bestuur wil de helft toeslag geven bij aanschaffing. Men vraagt of de prijs bij groot kwantum recht- streeksch van de fabriek niet lager zou zijn. Het bestuur antwoordt, dat de levering alleen door de agenten der fabriek geschiedt. Verschillende stemmen gaan op voor het goedkoope apparaat. Algemeen is de vergadering vóór aanschaffen. Men vindt goed de toeslag te stellen op de halve prijs. Het bestuur wordt gemachtigd de goedkoope te nemen als deze de goed keuring hebben van de Ned. Brand weervereniging. Ten opzichte der duurste apparaten stelt 't bestuur voor een toeslag van f 12 per stuk te geven. Bij de mededeelingen verneemt de rgadering, dat de gemeente de oude spruit, zoo ongeveer aan de vereeni ging cadeau wil geven. Deze zou dan kunnen dienen voor nablusschen. In- tusschen ontraadt men echter dit cadeau aan te nemen. De kosten van onderhoud zullen niet meevoelen. Goedgevonden wordt 't voorstel om met de gemeente een overeenkomst te sluiten, waarin het „nablusschen" ge regeld wordt. Besloten wordt geen verzekeringen met afwijkende risico's meer aan te nemen. Ten slotte wordt overeengekomen de premies te laten innen door iemand uit deze parochie. Van deze bijeenkomst wordt nog gebruik gemaakt om te laten beslissen over de aanschaffing van een GREP- PELPLOEG. In het volgende „greppel seizoen" zal men van dit hoogst nuttig werktuig kunnen gebruik maken. Houdt het dus in uw gedachten. Er zal te zijner tijd meer van bekend worden gemaakt. Sg. te Hgl. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Wilhelmina, d. v, E. van der Zande en A. Maas Jo hannes Arnoldus, z. v. H. Eggen kamp en A. G. Gieskens Cornelis Maria, z. v. M. Boon en E. J. M. Ver munt Theodorus Cornelis, z. v. T. Tolboom en C. J. Groen. Gehuwd G. C. van de Grift en J. Brundel. Overleden: Adriana van der Aar, 90 j., wed. v. Th. Boerrigter. Hooglanderveen De R. K. Jongenstooneelvereenigingl voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Ups Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3'/a pet. „Kunst en Vriendschap" heeft in del zaal van A. v. d. Hoef haar feestelijke jaarvergadering gehouden. Aanwezig waren de heeren P. H. Smeets Technisch leider, J. Pol mede Technisch leider, Grimeur en 17 leden. De Voorzitter opende met de Christe lijke groet en heette allen welkom. Hij bedankte de heeren Smeets en Pol voor de leiding en voor de goede diensten welke zij aan de vereeniging bewezen hebben en ook de leden die door trouw bijwonen der repetities de uitvoeringen zoo schitterend hebben doen slagen, lntusschen stond er koffie met koek en sigaren te wachten, zoo dat men al spoedig ook met het „in nemen" begon en de vroolijke stem ming er al aardig inkwam. Door verschillende voordrachtjes van enkele leden bracht men zoo prettig de avond door. Na nog wat gezellig gepraat en gezongen te hebben kwa men er ververschingen ter tafel zoo dat ten slotte allen over dit feestje dubbel tevreden waren. Daarnabedankte de Voorzitter de schitterende bediening van A. v. d. Hoef. Hij wenschte ook dit najaar weer een schitterende uit voering te geven, welke nog wel nader bekend gemaakt zal worden. Daarna werd de feestvergadering met de christe- lijken groet gesloten, wij hopen dat weldra meerdere leden zich zullen aanmelden zoodat wij spoedig nog mooiere en grootere stukken kunnen uitvoeren. A. J. v. L. Secretaris. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 Telef- 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau BERICHTEN UIT AMERSFOORT AMERSF. R. K. SPAARBANK. Verslag 1ste kwartaal 1931. Verschuldigd per 31 Dec. 1930 aan inleggers Ingelegd in de maanden Januari f 12.597.72 Februari - 13.262.77 Maart -17.228.64 1328.021.24 - 43.089.13 f371.110.37 31.390.67 Terugbetaald i.d. maanden Januari f 11.656.98 Februari - 6.245.27 Maart -13.488.42 f339.719.70 Boekjes op 31 Dec. 1930: Totaal afgegeven 2751, nog in om loop 2205. Afgegeven: Januari 25, Februari II, Maart 9, totaal afgegeven 2796, in omloop 2250. Verslag April 1931. Per 31 Maart totaal verschuldigd f339.719.70 Ingelegd i. d. maand April - 11.037.24 Hebt .U een Taxi of auto noodig Amersfoort f350.756.94 Terugbet. i. d. maand April - 8.748. f 342.008.94 Boekjes per 31 Maart 1931: Totaal afgegeven 2796, nog in om loop 2250. Nieuwe boekjes 2. Het bestuur der R. K. Spaarbank. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Op spoorweg loopenH. E., Delfzijl f5 of 2d. Dronkenschap: P. P., Soest f10 of 4 d.; H. v. d. H., id.; C. L. G., Rens- woude id.; W. A., Baarn id. Slechte waar verkoopen: M. v. K, Amersfoort f25 of 10 d. Venten in Soest zonder vergunning E. D„ Beverwijk f2 of 1 d.; G. A., Utrecht f2.50 of 1 d. plus f20 of 8 d. voor opgave valschen naam. Bloemen te Amersfoort ten verkoop uitstallen onder stilzetten van venster- kar: M. N., Amsterdam f3 of 1 d.; A. N., id. Wielrijden zonder licht: F. A. G. G., Baarn f2 of 1 d. Idem zonder bel: G. v. L, Soest f2 of 1 d.; P. J. v. H., Amersfoort id. Idem zonder reflector: J. V., Soest f 2 of 1 d. Idem op verboden weg: J. M., Amers foort f3 of 1 d. Idem in beschonken toestand: C. v. d. B., Nijkerk f 15 of 6 d. Idem en links uitwijken: W. T. v. O., Amersfoort f3 of 1 d. Auto- of motorrijden zonder nummer en letter te hebben verlicht: L. R., Utrecht f2 of 1 d.; H. v. d. H., Bun schoten id. Idem zonder voldoende licht: A. C. H., Amsterdam f5 of 2 d.; S. v. S., Soest id. Idem zonder voldoende remmen: D. D„ Zandvoort 110 of 4 d.; J. G. B., Deventer f5 of 2 d.; W. J. W., Nij megen id. Idem zonder spiegelJ. S., Utrecht f5 of 2 d. Idem zonder nummer of rijbewijs: H. G., Soest f5 of 2 d. Idem en geen gevolg geven aan politiebevelP. M. B., Amersfoort'f 2 of I d. Idem en geen richting aangeven: W. B., Amersfoort f5 of 2 d. Idem en links uitwijken: A. v. B., Leerssum f5 of 2 d. Holle rug, Gestoken Kap, met Crocket Leer bekleed £29.75 Met Moquette bekleed£34.50 Beekensteinsche Lain Telefoon 543 Korte Beekstraat Complete Woning-Inrichting

De Eembode | 1931 | | pagina 1