Wij alléén in Amersfoort, koopon persoonlijk alle vlschsoorten In de Rijksvlschhallcn tc IJmufdcn. U Is dus sleeds verzekerd van dc blllljkstc prijzen cn de noodzakelijke kwalltlteits- contrOlcl Thuisbezorgen zonder verhooging IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. ALLEEN: UTR.STRAAT 40 - TEL. 92 - AMERSFOORT HOOFDKANTOOR IJMUIDEN - OPOHRICMT 1 MEI 1909 Steeds voorhanden:Tarbot-tong,Kabeljauw,Schclvisch,Schol Bol enz. Vlschconsorvcn, Warme Croqucttcn cn Vlschkoekjes Heerlijke gebakken vlsch - Ocmarlnccrde Haring - Rolmops Leveranciers aan R. K. Instellingen. Aan de Rijkskweekschool voor derwijzers en onderwijzeressen zijn P. Picrik, A. van Sonderen, J. Wlcrsum. In de Lavcndeistraat wilde een agent iemand wegens dronkenschap arrestee ren. Hij werd toen aangevallen door een goede bekende van de politie, T. R. genaamd. De agent gebruikte zijn gummistok en bracht zijn aanvaller een gevoeligen slag toe. Toen dit niet hielp probeerde hij van zijn sabel ge bruik tc maken, doch de woesteling greep het wapen beet en bracht den agent een ernstige verwonding gelaat toe. Toen een andere agent te hulp was gesneld, kon de man worden gearre steerd. Door openschuiving van een raam heeft men zich toegang welen te schaffen tot een perceel aan den Utrcchtschcnwcg. In de huiskamer werd een buffetlade opengebroken Er wordt niets vermist. Op het Bloemendal bij 't Zand kwam een achteruitrijdende auto in botsing met een 10-jarige wielrijder. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. «HULP IN NOOD". Dc R. K. Verecniging «Hulp in Nood" houdt weer haar jaarlijkschc verloting ten bate van het doel der verecniging: «Het steunen van gezinnen cn personen die in tijdelljken nood verkeeren", Dc trekking heeft plaats op 13 Sep tember a.s. Eenige dames hebben zich welwillend bereid verklaard prijzen cn bijdragen in ontvangst te nemen. Wij wekken dringend op tot mede werking en steun voor dit loffelijk doel. R.K.V.S. LIMVIO TE AMERSFOORT. Wc gaven eenigen tijd geleden een kort overzicht van bovengenoemde sportvereenlglng. Het lief en leed vooral In de eerste dagen, dat het toenmalige „Rapiditas" ondervond werd gememoreerd, met het oog op het feit, dat het 15 jaar ge leden was, dat deze verecniging werd opgericht. Wc besloten met dc beste wcnschen voor de toekomst. Dit bleek wel noodig, want zijn Eoed ingelicht, dan staat het er met imvio allesbehalve rooskleurig voor. Zoo zelfs dat ter gelegenheid van het 15-jarige herdenken Inplaats van een feestlied een grafzang zou moeten worden aangeheven. Evenwel deze ernstige vraag Mag dit? Moeten wij onze jongelui, onderge bracht in patronaten of J. W., in vak- of standsorganisatie, op het terrein der sportbeoefening in het neutrale kamp ^Vclk rechtgeaard katholiek, over tuigd van de gevaren voor godsdienst en zeden, kan dit toelaten? Het gaat hier niet om het voor of tegen van dc voetbalsport. Het lelt, want het is een feit, dat vele jongelui (en hoevelen zelfs) zich wijden aan deze sport, noopt ons tc zorgen, dat zij dit kunnen doen in katholiek millieu. Moeten we op dit terrein der katho lieke jeugdzorg achter blijven Amersfoort? 'tWas In 1916 toen eenige jongelui met een circulaire zich wendden tot katholiek Amersfoort om hulp en steun, Dit was toen een nieuwe beweging. Dc katholieke voetbalbeweging was In opkomst. En Iegelijk werd ook hier de R. K. V. V. opgericht. Evenwel men stelde vertrouwen in de beweging. Zooals uit het laatst gepubliceerde overzicht is gebleken, kreeg men dank zij de welwillende medewerking van dc directie van het Pensionaat St Louis dc beschikking over een speelterrein. Bijdragen kwamen binnen. Toen het jaar daarop nog eens een beroep werd gedaan op de financieele hulp en steun van Katholiek Amers foort, kwamen de giften wederom ruimschoots binnen. «Kunnen de luidjes in hun vcree- niglng zich zelf dan niet bedruipen.", Iemand, die bekend is met dc katho lieke voetbalorganlsntic, zal kwalijk kunnen aantoonen, dat dit mogelijk is. Dc contributie der leden is vrij hoog. Zij doen wat mogelijk is. Dc cntrcc's zijn niet voldoende het tekort te compcnsccrcn. Hier i Waar had over een gratis speelterrein, kon men zich, zij het dan met groole moeite uit dc schuld houden. Nu men, voor een niet onaanzienlijk bedrag een terrein 2al moeten huren, gaat dat niet meer en is men op steun aangewezen. Laat men nu ook helpen, opdat „Limvio" niet ten gronde wordt ge bracht. Vijftien jaren heeft zij de voet balsport" doeh beoefenen. Voorloopig moeten er 15 jaren bij komen. Dat kan als men overtuigd van de noodzakelijkheid der R. K. Voet balbeweging (en deze overtuiging heeft zich gevestigd) daadwerkelijk steun verleent. AMISFURTUM. Uit den Omtrek Baarn Oedeputccrdc Staten hebben het ge-1 meenteraadsbesluit tot opheffing van de Westerschool en verbouwing van de Prinses Juliunaschool goedgekeurd. Eemnes Burgerlijke stand. Overleden: Barbara O. v. Wegen, 11 jaar. Hoogland Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia, d. v. G. van der Zande en B. Hogcvccn. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, heeft zich tot 't bestuur onzer gemeente en tot dat van Baarn gewend met het verzoek, om verbete ring tc willen aanbrengen in den weg Eembruggc—Hoogland, waarvan de toestand, blijkens de zeer vele klach ten, veel te wenschen over laat. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat de schouw over de wegen cn watergangen in dc gemeente Leusden door hen zal worden gehouden op Woensdag 17 Juni 1931. Burgerlijke Stand. GeborenBerdina Reinera, d. v. G. Hartman en C. O. van Zijl. Dinsdag 16 Juni zal plaats hebben de stemming voor de verkiezing van leden voor den gemeenteraad. Het stembureau voor het stemdis- trict Lcusdcn I is in de Openbare Lagere School te Leusbroek; voor Leusden II in het gemeentehuls te Ha- mersveld. Stoutenlburg Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Spelt en G. C. Kuijt. Het stembureau voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad is gevestigd in «De Ruiter". De stemming heeft plaats Dinsdag 16 Juni - - Nljkerk Tot leden van den Gemeenteraad zijn gekozen: G. J. Koelman (R K.), B. Kuis cn K. Vastenburg (S.D.A.P.), E. Kamphorst Gz. (Nijk, Bel.), D. v. d. Bunt Mz., C. v. Ramshorst, W. de Zoeten en B. v. Dijk (A.R.), A. Meiling, C. J. v. Root8elaar, S. Gerssen, M. Bouwman en A. Fossen (C.H.). Nieuwe leden zullen dus zijn K. Vas tenburg, E. Kamphorst Gz. en B. v. Dijk. Niet terug keeren L. v. d. Kamp, die niet weer candidaat was gesteld, H. v. Mccrveld Jz., die zich niet weer beschikbaar stelde en G. F. Callenbach, die hoewel nummer 4 op de lijst staande, niet herkozen werd, doordat lager staande candidaten met voor keurstemmen werden verkozen. De katholieken haalden 290 stemmen. Op de markt: Aangevoerd 317.000 stuks eieren f3.30—4.20 55 biggen f4—10; 80 runderen melkkoeien f 240—325vette koeien 1230—330; 30 nuchtere kal veren f16—24; slachtkalverenf4—8; 12 lammeren f 14—20. ioestdljk H. M. de Koningin-Moeder ontving bezoek van den voormaligen Duitschen keizer en zijn gemalin. Beiden ge bruikten het déjeuner ten paleize Soestdljk. In den loop van den middag keerden de gasten per auto naar Doorn terug. Door A. F. VAN BEURDEN. L Homerus In zijn Odyssée VIII 552 verklaarde al: Geen enkel is zonder naam b!| de 't Zij edel of gering, nadat hij ter wereld kwam, Want een naam krijgt ieder, zoodra van de moeder geboren. Maar de Grieken hadden eigenlijk geen familie- of geslachtsnamen. Als een kind geboren was, vierde men 10 dagen daarna een feest, dan werd ge offerd en het kind kreeg een naam. Men noemde dit Seketai. Het kreeg dan liefst een mooien naamDamokles, volksberoemdSophokles, door wijs heid beroemd- Theodotes, aan God gegeven'; Agatbon, de goede. De Romeinen hadden In den vóórtijd slechts één naam later twee. Wie zich zijn schooltijd nog herinnert, weet dat Romulus en Remus, de eerste konin gen, er maar een naam op nahielden, maar de volgende Numa Pomplluis, Tullus Hortilius, Ancus Martlus en de rest der koningen, waarvan er bij het opnoemen altijd één op den loopwa£ er twee hadden. Onder het keizerrijk hadden ze er zelfs drie. Cajus Julius Caesar, vermoord (44 v. Chr.); Cajus was de voornaam, zooals bij ons Plet en Jan, Julius was de geslachtsnaam, zooals Pieters, Jansen, Willems en Caesar de waardigheidsbijvoeging. Tiberius Claudius Nero, vermoord 37 n. Chr.; Titus Flavius Vespasianus vergiftigd 81 n. Chr. De Germanen hadden een enkelen samengestelden naam Bern-hard koen of dapper ais een beerSig maar, door kracht bekend; Gari of Geerbald, sterk door zijn lans. Dit laatste werd in het Italiaansch over genomen als Garibaldi. Vele Nederlandsche voornamen en namen komen uit het Germaansch, Gotisch en Keltisch. De Israëlieten gaven het kind een naam acht dagen na de geboorte bij dc besnijdenis. Waar het Christendom ingevoerd was, gaf men de kinderen meestal den naam van een heilige, van een martelaar of van een belijder en werden na het Concilie van Trente, waarbij het inschrijven voorgeschreven werd, de voornamen der kinderen on verkort ingeschreven b.v. als Wilhel mus en niet als Wim of Pim, als Theodericus en niet als Bob, als Joannes en niet als Hans. De Russen en Slaven dragen slechts één voornaam, maar des vaders naam wordt er bijgezet met het achtervoeg sel witch zoon: Fedor Ivanowitch, Nicolavs Paplowitch; voor de meisjes owna: Olga Federowna. Aldus ge bruikten de Noormannen het achter voegsel fitz, de Schotten het voorvoeg sel mac, de Friezen ma, de leren o, de Spanjaarden ez\ onze Peelboeren en Brabanders se b.v. Peel Hannese Petrus, zoon van Johannes. De voornamen worden tegenwoordig in het Katholieke gedeelte van ons vaderland, nog uit den heiligen kalen der genomen, met dien verstande dat het kind gewoonlijk naar den doop peter of de doopmeter benaamd wordt, die men daar paat of peter en geul (oudtijds godel) noemt. De volksoverlevering wil, dat het kind in karakter-eigenschappen op de doopgetuigen gelijken», wat natuurlijk alleen waar kan zijn, als deze tot de naaste bloedverwanten behooren. Die doopnamen zijn afgeleid van profeten, evangelisten, apostelen, mar telaren en alle heiligen Petrus, Paulus, Stephanus, Franciscus, Helena, Maria, Magdalena, Theresia, Melania. Na de invoering der Hervorming kwamen bij de Lutherschen en Her vormden de bijbelsche voornamenin Eebruik: Abraham, Isaac, Ruth.jesaïa, ucas, Debora, Esther, e.a. 2o. Van beroemde personenAlexan der, Caesar, Napoleon, Hector. 3o. Van schoone geestes- en gemoeds- eigenschappenAlfred, de vreedzame, adellijkeGotfried, de vreedzame dbor God; Al win, de roemvolle overwin naar; Victor, de overwinnaar; Severus, de gestrenge enz. 4o. Van lichaamsvormen: Albin, de witte, Blanca de blanke, Bruno ,4e bruine, Nero de zwarte, Longinuslde lange enz. 5o. Van feestdagen in het jaar, die samenvallen met den doopdag: Caspar, Melchior, Balthasar gedoopt op Drie koningendag, Paschalis of Pascal op Paaschdag; Touissain», Dossing of Heiliger op Allerheiligendag, 1 Nov. 6o. Van getallen of van de volgorde der geboorte: Primus, de eerstgebo rene; Septunus, de zevende; Posthu- de na dood des vaders geborene. (Wordt vervolgd.) Gemengde Berichten te «twin uitermate nondlir M«nh«rdf» ZenuwUblcttcn behoed, is steun uitermate noodig. zenuwachtigheld.ZcziJnverkrtjRbanr men tot dusver de beschikking! van 75 ct. by Apoth. cn Drogisten. want er Is een middel dat U kalm houdt waardoor Uw geest helder blHIl. Mijnltardt's Zenuwlablcttcn behoeden U voor --'-"-•""irln kokers Eenige werklieden, die in een wei land te Dijkerhoek (O.) een pomp sloegen, lieten gedurende den schaft tijd een potje met menie staan. De koeien, die in de nabijheid liepen te grazen, waren zoo snoeplustig om een den overweg bij Nieder Saldern een me» ossen bespannen wagen door den trein gegrepen. Twee personen wer den gedood. De rechtbank te Dordrecht heeft failliet verklaard de N.V. Midden- standscrediet- en Spaarbank voor Alblasserdam en omstreken, gevestigd te Alblasserdam. Door dit faillissement worden minstens 1100 personen ge dupeerd. In Midden-Zweden hebben sneeuw stormen gewoed en is de temperatuur voor den tijd van het jaar ongekend laag. Te Leeuwarden geraakte een 60- jarige vrouw, die alleen thuis was, bekneld tusschen het zware luik en den zolder. Een postbode, die daar toevallig een brief moest bezorgen, zag haar hangen, doch toen zij bevrijd was kon een dokter slechts den dood con- stateeren. In het z.g. Glazen Paleis te Mün- chen, waarin een schilderijen-tentoon stelling werd gehouden is brand uit gebroken. Van de 2820 werken van schilderkunst, gravuren enz. konden slechts een 50-tal gered worden. Het gebouw verbrandde geheel, de schade Is groot en door het verbranden van zooveel kunstwerken kan van een nationale ramp voor de kunst worden gesproken. In Philadelphia (Am.) zijn vijf ne gers, die een aantal meters onder het straatniveau werkzaam waren, door een instorting gedood. Een in ons land zeer zeldzaam natuurverschijnsel heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag voor gedaan, n.l. een lichte aardbeving. Deze aardbeving, waarvan het centrum waarschijnlijk in de Noordzee heeft gelegen, is in Engeland veel duidelijker gevoeld en wel, langs den geheelen Zuidkust; ook in Noord-Frankrijk, België, Denemarken en Zuid-Noor- wegen zijn de schokken gevoeld. Voor zoover ons land betreft wordt mede gedeeld, dat in Den Haag vensters rammelden, deuren klepperden, ledi kanten schudden, alsof er een zware vrachtauto langs kwam. Een en ander veroorzaakte nog al wat ontsteltenis, doch nergens zijn ongelukken voor gekomen, voor zoover bekend. Omtrent de aardschokken wordt nog gemeld, dat tal van inwoners uit Utrecht in den nacht van Zaterdag op Zondag den schok hebben gevoeld; zelfs zijn er enkelen geweest die zich uit angst op straat hebben begeven. In De Bil» zijn deze schokken geregistreerd als 'n lichte aardbeving van matige sterkte. Voor ons land is deze aardbeving een groote bijzonderheid, daar zij hier nog nimmer geconstateerd werd. De aard beving, die circa 20 seconden duurde, Is ook waargenomen op Texel en in Velp. Zondagmorgen is te Vleuten het zesjarig dochtertje van W., toen zij met eenige vriendinnetjes aan het wan delen was, door een onbekend persoon opgepakt en meegenomen in diens auto. Een voorbijgangster, die zag wat er gebeurde, had de tegenwoordigheid van geest om liet autonummer op te nemen. De auto reed snel door, waar op het kind hevig begon te gillen. Toen het schreeuwen aanhield heeft de man gestopt en het kind weer op den weg gezet. De politie heeft een onderzoek ingesleld.J Maandagnacht heeft te Rijswijk een inbraak plaats gehad in het kantoor van de Boazbank. Des morgens be merkte de concierge dat er op het kantoor onraad was. Stapels boeken en losse papieren lagen over den vloer verspreid, terwijl de brandkast scheef stond. Hij waarschuwde de politie, die een onderzoek in het gebouw instelde. Gebleken is, dat de brandkast vak- is opengeboord. Een bedrag van rond f3300, bestaande uit bank papier en eenige gouden tientjes is gestolen. Zondagmiddag werd ontdekt, dat ingebroken was in den b< spreekwoord zegt: „Met wegen en meten wordt de tijd versleten". Of het voor de boer wel geheel waar is? Het kan er haar wezen. Dit echter is zeker: naarmate hij meer telt, weegt en meet, in en ten behoeve van zijn bedrijf als landbouwer en als veehouder, naar diezelfde mate weet hij beter, wat ieder op den akker, In den stal, In de schuur en op het erf deed; begrijpt hij te eer, waar het voordeel weg komt, waar de schade schuilt, en leert hij zijn paardjes voor, In plaats van achter de wagen te spannen. Bij de vraag b.v. hoeveel koeien men gedurende den winter zal houden, komt vooral in aanmerking, hoe het met den voeder- voorraad staat. Wat heeft men voor zijn dieren disponibel, en hoeveel? Hier geldt: Veel is niet altoos meer dan weinig. Dit lijkt op een toover- spreuk. 7 goed verzorgde koeien geven meer dan 10 slechte koeien, en beter is de melk ook nog. Stel nu, dat ge aan de zeven een gelijke hoeveelheid voeder geeft als aan de tien. Al het voeder allicht, waarover ge te be schikken- hadt. Welke zullen, denkt ge, straks, als ge verkoopen wilt, de meeste waarde hebben: de zeven of de tien? Ook op de markt zal zeven meer zijn dan tien. Dus: Weinig is soms meer dan veel. Korte wenken: Verhageld moet men zoo spoedig mogelijk af maaien, zelfs als het weer ongunstig is om te hooien. Men moet niet ver geten, dat het platgeslagen gras toch spoedig gaat rotten. Is het oor van een konijn zeer warm als men het aan voelt, en schudt het dier de ooren, dan moet de fokker 't oor nauwkeurig onderzoeken. Meesttijds is de oorzaak oorschurft. Het is gevaarlijk aar schapen nat groenvoer te geven, want daardoor ontstaan allerlei kwalen, als waterzucht, bleekzucht, leverziekte, enz. Is bij aanhoudend dagenlangen regen geen droogvoeder te verkrijgen, dan dient men het natte voer met droog stroo te vermengen, zoodat het gevaar verminderd wordt. Tegen te grooten hooibroei, om het ontbranden te voor komen, kan men in bergen of hoopen, waarvan men vreest, dat ze gevaar loopen in brand te gaan, lagen oud hooi of stroo leggen. Doordat de baanwachter de hoo rnen open had laten staan, werd op aan den Jonker Fransstraat te Rotter dam. De dieven waren binnengekomen doormiddel van een valschen sleutel, Vermist wordt een partij bont ter waarde van f 2000.—. - Zaterdagmorgen is de sleepboot ,Veergat" nabij Breezand tijdens het doorvaren van het z.g. „Gevaarlijke Gat" door den feilen stroom in een draaikolk, welke zich daar bevindt, plotseling in de diepte verdwenen. Drie van de vier opvarenden zijn ver dronken. Bij Heerenveen is een 40-jarige man door een auto aangereden en ge dood. De auto is doorgereden zonder dat de inzittenden naar het slachtoffer omkeken. De vrouw, die ongerust ge worden door het lange uitblijven van haar man, den weg opliep, heeft zelf het lijk gevonden. Toen men te St. Denis een nieuwe brug wilde beproeven, zakte deze in, waardoor verschillende auto's in het water stortten. In het geheel verloren hierbij 12 personen het laven, terwijl 19 menschen min of meer ernstig wond werden. het wederom had opgegeven. Nu bleek het ook aan den kapitein dat het ernstig was, zoo zelfs dat hij ons kwam vertellen dat de schuit on- Ke rknieuws. BROEDERSCHAP O. L. VROUW VAN KEVELAER voor Amersfoort en Omliggende Ge meenten. Bedevaart naar Kevelaer per extra trein op 18, 19 en 20 Augustus. Alge- meene intentie: Tol steun en opbloei van het Christelijk Familieleven. De Processie zal zich op de heenreis eenigen tijd te Nijmegen ophouden, om een bezoek te brengen aan de kerk van den H. Petrus Canisius, waar een H. Mis zal worden opgedragen en de reliquien vereerd. Prijzen voor retour plaatsbewijzen met inbegrip van pro gramma en Lampion zijn Voor Amersfoort 3e klas f5.25 Voor Leusden 3e klas f5.05 Voor Veenendaal 3e klas f 4.45 Voor Rhenen 3e klas f4.— Bruidjes kunnen dit jaar voorg duceerde prijs de reis mede maken. De prijzen zijn ais JvolgtBruidjes boven 10 jaar f2.75, beneden 10 jaar f 1.75. Zij kunnen zich zoo spoedig mogelijk opgeven bij Mej. Chr. Peters, Havik 24 en Mej. E. van 't Wel, Beekensteinschelaan 31 te Amersfoort. De prijzen voor de bruidjes gelden vanaf Amersfoort. Deelnemers aan de Bedevaart worden er aan herinnerd dat zij lid moeten zijn van de Broeder schap. Zij kunnen zich ten allen tijden hiervoor bij de Broedermeesters op geven. Uren van vertrek zullen nader worden bekend gemaakt. Het Bestuur: Deken L. A. F. X. Fock, Directeur A. C. Beijer, President W. Peters, Havik 24, Secretaris J. H. Verheij, Penningmeester. Uit de Land en Tulnbouw-wereld. Nadruk verboden. Wijs overleg. Een oud-Hollandsch Uit de Missie. rief van den Eerw. Father J. Swildens, uit Baarn. Nu hoop ik aan het einde van de reis te komen, want ook U zal dit trekken en reizen reeds lang vervelen. Den volgenden dag dan bereikten e Mampoko, onze eerste Missiestatie die anderhalve dag varen (met een stoomboot tenminste) van onze hoofd statie: Basankusu afligt. U kunt zich voorstellen dat we hartelijk ontvangen werden door onze Confraters, maar helaas vertrok onze boot weer heel spoedig, in de hoop Zondag morgen in Basankusu te arriveeren. Maar men is hier in de Congo, d.w.z. men kan nooit zeker zeggen, hoelang een reis duurt, want het materiaal is allemaal even slecht. Zoo ging het ook met ons. Nauwelijks waren we op weg, of met een schok lag de machine bewegingloos Ie puffen. Onze neger-kapitein was evenwei een optimist en met een stevig stuk ijzer- draad dacht hij al gauw het euvel verholpen te hebben. Voort gingen we weer: de kapitein in de volle ver wachting dat nu alles in orde was, en wij in de heilige overtuiging dat we spoedig weer defect zouden hebben. En jawel, misschien hadden we een uur gevaren, toen we weer een schok voelden, ten teeken dat ons vaartuig schen verlaten, terwijl de kabel waar aan het anker was neergelaten een geluid maakte alsof hij elk oogenblik kon springen vanwege de geweldig krachtige stroom. Intusschen was het donker geworden en zagen we heel in de verte slechts enkele vuurtjes, een negerdorp dus. De mongungu, d.i. de houten neger-trom werd voor den dag gehaald en om hulp gevraagd. Maar niemand uit het dorp scheen eenige lust te gevoelen voor den dag te komen, totdat onze medepassagier, een regeerings-beambte, op den trom de boodschap liet overzenden, dat geheel het dorp zou gestraft worden met dwangarbeid en gevangenisstraf, als niet terstond een roeiboot afkwam om zijn verdere orders af te wachten. Al heel spoedig hoorden we ze komen en onder alle mogelijke excuses boden ze hem hun diensten aan. Terstond vertrokken er nu 12 roeiers naar Co- quilhatville, wat we 2 dagen geleden verlaten hadden, om daar een andere boot te vragen. Wij gingen intusschen rustig slapen, vol verwachting wat zie volgende dag ons brengen zou. Den volgenden morgen kwam er al gauw uitkomst: men had in Mampoko dat we den vorigen middag verlaten hadden, de trom ook gehoord en daar kwam een van onze Fathers, vergezeld van 20 roeiers, in een groote roeiboot, de rivier op om ons af te halen. Zoo'n neger-roeiboot is een uitgeholde boom stam, zeer kundig in een snelle boot omgevormd. Onze handbagage werd overgeladen, wij zelf stapten in en voor het eerst van mijn leven zat ik daar te midden van het oorverdoovend lawaai, hetgeen zingen moest ver beelden, van met palmolie ingewreven, niet frisch ruikende negers, die op de maat van twee trommen ons terug brachten naar Mampoko. Eerlijk ge zegd, voelde ik mij op die eerste roei tocht niet erg veilig, want u begrijpt dat zoo'n bootje zeer rank is en nu juist niet onbewegelijk op het water ligt. Hoe wij ook al uitzagen vanuit onze gedwongen rustplaats, geen boot kwam opdagen en elke dag vroegen we weer: „Zuster Anna, ziet ge nog niets komen?" Eindelijk, op Zondagmorgen kwam er een boot in het zicht, nog kleiner, nog vuiler en slechter als de vorige. Met eenige huivering begaven we ons aan boord, bang dat we ook met deze „steamer" Basankusu nog niet zouden bereiken. Weer werd de bagage inge laden, waaronder zich ook 3 respec tabele varkens bevonden, met zuiver Europeesch bloed in hun aderen. Ze zijn bestemd om nieuw bloed te bren gen in de vermaarde fokkerij van Simba, onder de kundige leiding van Father Gutersohn! Maar ik geef het u te doen: een boot, waar nauwelijks ruimtewas om onze stoelen te plaatsen en dan een open kist naast je met welriekende, snorkende varkens II Geen wonder dus dat we den hemel dankten dat we Maandagmiddag, klok slag drie uur onze hoofdstatie bereik ten. Eindelijk toch op plaats van be stemming: van 3 Nov. tot 22 Dec. Geheel onverwachts vielen we met ons zessen de Missie binnen. Juist als de dood, waar men soms lang op wacht en toch nog onverwacht komt, zoo ook wij: Reeds lang hadden ze ons verwacht, maar toch kwamei als uit de lucht gevallen, daar niemand kon denken dat we met dit onnoozel klein bootje onze zoo grootscheepsch begonnen reis zouden beeindigenl! Wat er die eerste dag gekletst is over vrienden en kennissen in Holland, over nieuw begonnen colleges onzer Congregatie en over haar bevolking, laat zich beter denken dan beschrijven. Allen waren geheel den dag druk met biechthooren, want massa's chris tenen waren naar Basankusu gekomen om Kerstmis te vieren. Ja, Kerstmis, het feest dat men zich als het gezellige huisfeest denk», rond een warme kachel, wanneer men naar de nachtmis gaat, diep in uw dikke ulsterjas weggedoken, huiverend van de kou I Hoe geheel anders, hoe vreemd, ja, hoe tegenstrijdig lijkt dat feest hier, voor de eerste keer. Ik had de eer de Nachtmis te mogen opdragen en vergeef tne de misschien wat platte uitdrukking: ik kon wel zwemmen in mijn eigen zweet, zoodat ik terstond daarna me om moest klee- den. Het was een der allerwarmste dagen van het jaar. Geen oogenblik dat je deed denken aan een koude of witte Hollandsche Kerstmis, tenzij mis schien de flikkerende kristalletjes op de krib, die ook hier niet ontbraken. Toch waren het gezellige Kerstdagen en voor ieder der nieuw-gekomen Missionaris bracht het een surprise: onze benoeming in het uitgestrekte Missiegebied I Kodoro werd mijn stand plaats! En ik moet U zeggen dat ik daar reeds heel wat ondervonden heb, hetgeen ik U een volgende keer zal vertellen, want dat zou U nu reeds slapelooze nacht bezorgen. Father J. A. SWILDENS Mission Catholique Basankusu District de la Lulonga. Congo Beige. Giro Nr. 169575 Tromplaan la Baarn.

De Eembode | 1931 | | pagina 2