Bij Examens en Openbaar Optreden NA DE RAADSVERKIEZING. finnr dt* 7T)n Dc Katholieken hebben de zevende u -L raadszctel gewonnen. Maar... 't ging Verbrande hu/d, op 't kantje at. Ook na deze verkiezing moeten we nogconstateeren, dat deKathotieken niet in den Raad zijn vertegenwoordigd, geëvenredigd aan hun getalsterkte. Zulks moet ons aansporen tot een intensicven arbeid om 't verloren ter rein te herwinnen, om met vernieuw-j moed en dubbele kracht tampen. We mc j moeten naar de oorzaken zoe ken en den moed hebben ons „mea culpa" te durven spreken, als wij inzien, dat wij door ons minder cor rect optreden In 't publieke leven of door onze levenswijze wellicht oor zaak zijn geweest, dat 't socialisten- of liberalisten-stcmmencijfer won. Bij het vaststellen dier oorzaken mo gen wij niet zooals veelal gebeurt aan de oppervlakte blijven hangen, neen, we hebben de diepste oorzaken op te sporen. Een eerste oorzaak, waaraan tegenstanders veelal hun winst ten koste van onze partij danken, is de verslapping van het geloofsleven, dc afstomping van het Katholiek gevoel. Al dc andere oorzaken, zijn bij deze vergeleken slechts kinderspel. Laat de ontevredenheid nog zoo groot zijn, laat de organisaticgeest nog zoo weinig zijn ontwikkeld, ik kan me toch niet voorstellen dat een echt Katholiek met een warme overtuiging ooit zou te bewegen zijn om te steunen en te stemmen een andere dan de Roomsche lijst. AMERSF. R. K. SPAARBANK. Verslag van dc maand Juni '31. Per 31 Mei '31 totaal ver schuldigd aan Inleggers. f344.001.05 Ingelegd In dc maand juni '31 f 8.710,55 Terugbetaald fieR( 2811 f341.076.69 Boekjes. Per 31 Mei '31 totaal af geven 2806. Afgegeven 5. Totaal 11. Nog in omloop 2z65. Het Bestuur. WAARSCHUWING. Dc Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat op de schiet banen van de Leusderhcide schiet oefeningen bij duisternis zullen worden gehouden op 19 Juli van 21.-0.00 u. 20 Juli van 20.30 - 0.00 u. 21 luli van 21.00-1.00 u. v.d.22n. 22 Juli van 21.00-0.00 u. Het onveilig terrein zal door vlag gen worden aangegeven op dezelfde punten als zulks reeds plaats heeft bij schietoefeningen over dag. doch boven dien zullen op die vlaggen en op de twee vuurballen rood licht gevende lantaarns worden geplaatst. Het plaatsen der lantaarns zal tijdig geschieden, dal iedereen de ge legenheid heelt het onveilige terrein nog bij daglicht te verlaten. Voor het concert, aangeboden door Amcrsfoorts Mannenkoor (dir. Gerrit v. d. Burg) en de Amersfoortsche Mu- zlckvcrccn. (dir. Ferd. de üoey) op Woensdag 8 Juli 1931,'s avonds 8 uur, op liet terras van Amicitia, hoopte men stellig op gunstiger weer dan er nu heerschte. De krachtige wind deed van vocale als instrumentale nummers een groot deel verloren gaan en in stede, dat een talrijk publick, In stille aandacht luisterend, het terras vulde, was de belangstelling aldaar nu slechts matig. 'tMcc"tc publick zocht op 't Laantje een meer beschut plekje lot luisteren, wat echter nog al werd bemoeilijkt door de weinige rust, die er heerschte. De prestaties der Muziekvereeniging waren voor een amatcursgezelschap wel te loven. Zij, zoowel als het Man nenkoor, ondervonden ongetwijfeld de gevolgen van den wind als van het omhoog brengen van de kap op de muziektent voor Amicitia. Met het bekende vuur en de beproef de vaardigheid, zong de schare van v. d. Burg de beide bekroonde num- wers Smidsliedje (G. W. Lovcndaal) en Broederschap P. J. Wicrts). Vair „Haralds Bruid" (Fred. J. Rocske) gal A'foorts Mannenkoor hier de eerste uitvoering, waarvoor zeer zeker een doodstille zomeravond verwacht was. Nu viel er af en toe tusschen de wind vlagen door maar iets moois van te beluisteren. Over hel algemeen waren voor de tenorpartij de aanvulling met ccnige forsche borststemmen, bij een open lucht-uitvoering als deze, wel ge- wenscht. B. Eindexamen Hoogere Handelsschool. Geslaagd alle candidatcn: A. C. van Duin, W. H. van Gent, E. Gerritsen, L. H. Orobbc, K. F. Hausel, K. Jonge- lecn, O. D. J. Kraan, I. Lub, Roelofina v. d. Maat, L. H. J. Pesie, A, H. van Volfenhoven, Maria G. v. d. Weste- ringli, A. van Zweeden. Op het Havik kreeg Iemand een ongeval met zijn motor. De machine was ernstig beschadigd, maar dc be rijder en zijn duopassagier kwamen met enkele lichte kwetsuren vrij. Programma van dc muziekuitvoering in het Plantsoen te geven door de R. K. Muzlckver. „Wilskracht" op Woensdag 15 Juli. Florentincr Marsch I. Tucik During the Bottle, Ouv. G. Óodenne Le Trlomphe des Concerts L. Vermaclen HeinselmSnneken's Wachtparada K. Noack Faust Fantasie Wittebrood Les Trois Glands Rousseau Traum Ideale J. Tucik Apres la Noce J. Martin Met Vlag en Wimpel, Marsch H. Lureman Ter gelegenheid van haar 20-jarig jubileum organiseert de Amersfoort sche Postduivenvereniging De Lucht post 2 Augustus a.s. vanuit Vilvoorde (België) een Stedelijk Concours. Kort na dat concours, waarvan de uilslag in de pers gepubliceerd wordt, wordt een buitengewone feestvergade- ring belegd voor deelnemers en ge- noodigden, waar de uitreiking der be haalde prijzen plaats heeft. Reeds kwamen vele eereprijzen bij secretaris H. J. Hol, Pauwstraat 26, binnen. Woensdag bracht de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht een officieel bezoek aan de gemeente Amersfoort. In den namiddag, ongeveer twee arriveerde Z.Exc. Dr. H. T. 's Jacob, vergezeld van den griffier der Staten van Utrecht, Jhr. Mr. Quarles van Uf- ford per auto aan het gemeentehuis, waar het college van Burgemeester en Wethouders met den gemeente secretaris ter verwelkoming aanwezig waren. Vervolgens ontving Z.Exc. eenige personen in gehoor. Namens de R. K. gemeente kwamen de Hoogeerw. heer Kanunnik L. A. F. X. Fock, deken van Amersfoort, vergezeld van den Zeer- eerw. Heer C. Hartman der parochie van den H. Franciscus Xaverius, gar nizoenspastoor, hun opwachting maken. Namens de Nederl. Herv. Gemeente kwam Ds. den Hollander. Na de audiëntie werd de gerestau reerde raadszaal bezichtigd. Vervolgens werd een auto-rit onder nomen, waaraan deelnamen het college van Burgemeester en Wethouders; de gemeentesecretaris; de stads-architect: Ingenieur Van der Tak, en de directeur van Openbare Werken; Ing. Beltman. Bezocht werden eenige nieuwe volks woning-complexen, de aangekochte ter reinen aan Bisschopsweg en Barchman Wuytierslaan er, de bijna voltooide nieuwe algemeene begraafplaats bij Oud-Leusden. Met een thé ten huize van Burge meester Graaf van Randwijck werd het bezoek besloten. Orpdat de besluurder te laat be merkte dat de spoorweg-overgang aan de „Vlasakkers" gesloten was, kwam een auto in botsing met een der spoor- boonten. die totaal vernield werd. Van den auto werd de radiateur ingedrukt, zoodat hij weggesleept moest worden. Amersf. Mannenkoor (dir. Gerrit v. d. Burg) en de Amersf. Muziekver eeniging (kapelmeester Ferd. de Goey) gaven op het terras van Amicitia een concert, waarvoor buitengewoon veel belangstelling was. Na ieder nummer klonk applaus. De heer A. W. van Hofslot, klerk ter gemeente-secretarie, is geslaagd --hetexamen gemeente-administratie de Ned. Vereeniging voor Gemeen tebelangen. K. R. O. NIEUWS. Het voorloopig bestuur der op te richten K. R, O. Vereeniging heeft het plan opgevat om bij voldoende deel name een autotocht te organiseeren naar de studio in Hilversum en daarna naar den Hulzer zender. De kosten, inbegrepen zender-bezichtiging, is f 1.30 de persoon. De datum is vastgesteld op Zaterdag 1 Aug. daar op Zondag de zender niet te bezichtigen is. Opgave voor deelname en storting tot 24 Juli bij F. Marquenie, Anjerstraat 44 W. Hagemans. Seringstraat 19 G. G. v. d. Veldt, O. Soesterweg G. J. Verweij. Krommestraat 27. Uit den Omtrek Barneveld Burgerlijke stand. GeborenArie, z. van A. Blom en H. Benschop. Otto Gijsbert, z. van J. A. Brunekreeft en M, v. d. Brink. Jacob, z. van A. J. Blankespoor en T. Bouwman Margarethe Wilhel- mirta, d. van W Verhoef en G. v. d. Tweel. Hendrikje. d. van G. W. v. Zwieten en J. v. Effrink. Jan, z. van J, v. Ginkel en G. Franken. Aaltje, d. van H. Top en I. Kuljt. Gehuwd J. Bruinekool en A. Bouw. A. C. v. d. Kamp en D. v. Bennckam. Over leden: Evert v. Bemmel, 73 jr. Gradda Elberta v. d. Brink, 87 jr., wed. r. H. Woudenberg. In het oude Zondagsschoolgebouw heeft een uitdeeling van kersen aan kinderen van alle gezindten plaats "ihad, voor welk doel wijlen de heer A. H. Sweijr indertijd een som gelds heeft gelegateerd. Ni| kerk Burgerlijke stand. Geboren: Mietje, d. van A. v.Deu- veren en H. v. Veluw. Christina Hendrika, d. van J. D. v. Ramshorst en M. Galenkamp. Rik, z. van G. Wassink en D. Geitenbeek. Wil- lempje Hendrika, d. van G. v. Drie en H. v. d. Pol. Ondertrouwd :J. Bel en G. Lever. GetrouwdC. v. Mond- frans en E. v. d. Bosch. P. v. d Kemp en A. v. Dijkhuizen. R. Kleijer en G. v. 't Land. G. v. d. Pol en G. v. Elten. M. v. Dasier en C. v. d. Ham. Overleden|acoba v. Dus- schoten, 5 d. Willem Jonker, 6 mnd. Jacob v. d. Bunt, 16 jr. Wouter Pijpers, 72 jr., wed. van P. Ruiter. HOSANNA, ZOON VAN DAVID, Zoo roepen wij onzen nieuwen Herder toe, die Vrijdag onder het beieren der klokken, ingehaald door de geestelijken en afgehaald door het Kerkbestuur, zijn intrede deed in de Parochie H.H. Petrus en Paulus. De vlaggen waren uitgehangen, de Kerkinbloemengewaad, de misdienaars in feesttooi. Om 6 uur, onder de jubel- toonen van het orgel, werd Pastoor Voss, voorafgegaan door den Hoogeerw. Deken Fock van Amersfoort, deZeer- eerw. Heeren Pastoors Mocking en Overmaat en kapelaan Bouwmeester naar het Hoogaltaar geleid. In het Priesterkoor hadden plaats genomen Professor Beysens, Pastoor Miilder, kapelaan Janmaat en eenige geestelijken. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.m. op Burgemeester Deketh, de Gemeentesecretaris, Dr. Rupert,alsmede leden van het Kerkbestuur. De plechtige overdracht Pastoraat geschiedde geheel op litur gische wijze, en met krachtige stem las de nieuw geïnstalleerde herder de geloofsbelijdenis. De Hoogeerw. Deken hield een korte toespraak, waarin hij deed uitkomen de macht gelegen in dê eenheid der Katholieken, welke ook heel bijzonder in de gehoorzaamheid tot uiting komt. Op eenvoudige doch plechtige wijze vond de overdracht van het bestuur over de Parochie plaats. De plechtig heid werd besloten door het Tantum Ergo, en de toewijding tot het H. Hart. Zondag j.l. heeft de nieuwe herder tijdens de H.H. Missen een korte openingspredicatie gehouden, Z.Eerw. wees op de groote verantwoordelijkheid welke hem op de schouders is gelegd, en sprak het vertrouwen uit in de steun en hulp der parochianen. Het was een bede niet om geld niet om stoffelijk goed, neen wij beluisterden in zijn woorden een krachtige smeek bede om het gebed. Bidt voor mij, ik zal het voor U doen, eiken dag, aan het Altaar Gods, Ik kan alles, door de kracht des Heeren, maar helpt mij door Uwe gebeden. Dat waren de gedachten welke de nieuwe herder in zijn predicatie ons ontvouwde, en er behoeft niet aan getwijfeld te worden, of onze nieuwe pastoor, met zijn krach tig figuur, en wilskrachtig uiterlijk zal slagen in de doeleinden welke hij zich heeft gesteld in het belang der katho lieken, in het belang der zielen aan zijn leiding toevertrouwd. Ongetwijfeld zullen alle Parochianen van harte aan den wensch van hun nieuwen herder gevolg geven. :n helder door gebruik van .Mijnhardt's o. Ulazen buisje 75 ct. Donderdagavond omstreeks 8 uur, toen de heer A. van Dorresteijn zich met zijn 12-jarig zoontje per motor op weg naar Woudenberg bevond, ge beurde er een ongeluk. De motor werd door een auto aangereden. Beiden werden van den motor geslingerd en ernstig gewond bij een der omwonen den binnengedragen. Telefonisch werd de ziekenauto van E.H.B.O. uit Soest ontboden, die spoedig ter plaatse er den jongen naar de zieken-inrich- ig Nieuw Mariënburg en de lieer Dorresteijn naar zijn woning aan den Langen Brinkweg overbracht. De toestand van den zoon was zeer ern stig. De heer van Dorresteijn kwam er wat beter af. HOE IS HET MOGELIJK. Twee vrouwen waren alleen thuis. De man van een der dames was af wezig. Daar werd gebeld en een vrouw stond voor de deur. Zij vroeg iets, keek meteen een der vrouwen strak in 't gelaat en zeideU bent niet ge zond. Toen sloeg ze haar oog op de andere vrouw, die inmiddels ook bij de deur was gekomen en zeide tot deze op zeer beslisten toon:| „En u bent ook niet in orde". Ze ging door en suggereerde beide vrouwen zoo, dat ze werkelijk geloofden iets te man- De woonwagenbewoonster wist wel een middel om beide vrouwen weer gezond te maken, maardan moesten - f 10 gestort worden in het offerblok voerd. De prijzen varieerden van f2.50 van den H. Antonius. Die f 10 zou de woonwagenbewoonster daar deponee- ren. En hoe ongelooflijk het ook klinke, toch is het waar, dat beide vrouwen de f 10 afdroegen en nog steeds op genezing hopen. —Door de vereeniging „Soest Vooruit" worden pogingen aangewend om te verkrijgen, dat de telefoondienst in deze gemeente ook op Zon- en Feestdagen den geheelen dag voor het publiek wordt opengesteld. •Naar wij vernemen werd tot directeur van de Soester Muziekvereeniging „Pa- tientia Vincit Omnia", in de vacature ontstaan door het bedanken als zoo danig van den heer Kok benoemd: de heer Ferd. de Goey, muziekleeraar en dirigent te Amersfoort. GEVONDEN. Een zadeldekje van een rijwiel, een regenjas, een kinderportemonnaie, een heerenflanel, een overhemd en 7 dassen, een actetasch, twee nieuwe beurzen, een damestaschje met inhoud. Aangevlogen een zwarte kraai. GESLAAGD. Voor het te UtrechtgehoudenM.U.LO. examen slaagde onze plaatsgenoot, mej. Dora Flapper. Voor het M.U.L.O.-examen B, ge houden te Utrecht, slaagde onze plaats genoot de heer A. Kok. De heer Ketel, alhier op het tarie werkzaam, slaagde voor het exa men Gemeente-Administratie. AANGEHOUDEN. Deze week werd door de politie aangehouden J. v. d. V. uit Soest, col porteur van den schoenwinkelier S. uit Amersfoort, als verdacht van het verduisteren van gelden in dienstbe trekking gepleegd. Hij is ter beschik- king^gesteld van de Justitie. HEIDEBRAND. Zondag brak brand uit op de heide in de buurt van het bovenste punt van 't Hoogt op den weg naar Soesterberg. De brandweer van Soesterberg blusch- ten de eerste vlammen en de vrijwil lige brandweer van Soest had alleen nog tot taak het dooven van de smeu lende resten. LIEVE BROERS. Twee broers kregen dezer dagen ruzie, die zoo hoog liep, dat de een den ander een gevoelig pak slag toe diende. GEVESTIGD. J. A. v. d. Kolk, van Batavia naar Bosstr. 119. G. Vonk, van Doorn naar v. Maaren straat 24. H. Nowitski, van Hemert (Dtl.) naar Soesterb.str. 125. G. Snoek, Ede naar Amersf.sir. 119. H. J. Verheyen m.g„ van A'foort naar Birktstr. 2. B. Rikkink, van Denekamp naar Oude Grachtje 4. H. Zwart, van A'dam naar Lennepl. 22. W. J. Stayen, van Epe naar Heuvelw. 16. J. M. Beckering, van Hilversum naar Spoorstr. 30 b. C. J. M. Jaburg, van Hilversum naar Spoorstr. 30 b. S. Postuma m.g., van Amsterdam naar Nieuwslr. 24a. Veltman, van Bolsward naar Kerk straat 14. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Geurt, z. v. H. Holst en C. W. van de Scheur, Krommeweg8. Cornelia, d. v. C. E. Muilwijk en A. Verspuy, Molenstraat W.Z. 30. Anthonius Johannes Hendrik, H. Plekkepoel en J. M. Licht, Parkl. II. Anna Catharina Wilhelmina, d. v. D. Sloten en K. Ausma, Nieuweweg Willem Jacobus Johannes, z. v. d. Waal en E. K. C. Bruyel, Nas- saulaan 13. Ondertrouwd; F. H. Teune en M. J. J. E. J. E. Veldhoen. Gehuwd: J. v. Geytenbeek en J. J. A. Spelt. Soesterlberé Ter gelegenheid van de Utrechtsche Studentrljjool naar Soesterberg had de K. L. M. rondvluchten georganiseerd terwijl de Rotterdamsche Aero-club en dc militaire luchtvaartafdeeling vlieg- evoluties zouden uitvoeren. Dit pro gramma lokte duizenden menschen naar het vliegveld, en toen de stu denten, waaronder de bevriende sena ten, in rijtuigen met vier paarden be spannen en in maiicoache's begeleid door een eerewacht te paard van de Studenten-Rijvereeniging met de leden der Utrechtsche Studentenweerbaarheid in hun groene uniformen gearriveerd waren, was het theehuis en terras van Soesterdal niet groot genoeg vele bezoekers, die op rustige wijze van het levendige schouwspel genieten wilden, te kunnen bergen. Tot slot vereenigden de studenten zich aan een gezellig diner in Soes terdal. Binnenland B1JENMARKT. De groote internationale bijenmarkt _.j Veenendaal, heeft weder plaats ge had. Daar het seizoen voor de bijen goed is geweest, was de aanvoer grootcr dan andere jaren. In het geheel werden ongeveer 2500 korven aange- tot f3.25. De jury, bestaande uit J. J. v. Wou denberg, E. v, Eoorn, C. Welkzijn en D. Hendriks, kende de volgende prijzen toe: Aan J. Hoogland te Langbroek voor den besten korf met volk en bouw E. J. Hooikaas te Zuilekom voor den mooisten stal lossen bouw; P. Hom- melenberg te Beest voor den grootsten aanvoer van één persoonE Beideveen te Kesteren en W. de Vree te Ommeren den daarop volgenden aanvoer van 1 persoon en aan H. GouwteErmelo voor den grootsten koop door éen persoon. De marktmeester, Johs. van Kessel, was van meening, dat één dag voor deze groote markt veel te weinig was. Hij achtte het voorts zeer waar schijnlijk, dat de markt volgende jaren acht dagen gesteld zal worden. Dit ook met het oog op grooten aanvoer, daar de bijen in de „Klei" nog niet zoo vroeg klaar zijn. Op de boekweit behoeft tegenwoordig niet meer gewacht te worden, daar deze veel minder ge- leelt wordt. Kerknieuws. AARTSBISDOM UTRECHT. De Aartsbisschop van Utrecht heeft in het Seminarie Rijsenburg de Tonsuur toegediehd aan de volgende Theolo ganten J. J. Andriessen, H. G. J. Bless, C. C. M. Breukel, J. F. M. A. Driessen, W. H. C. M. Gerritsen, H.A.J. Groot huis, G. J. F. Huurman, B. C. M. Klop- penborg, C. G. Th. Meurs, A. J. E. v. d Muysenbergh, J. C. J. M. Poell, P. J. Roling, Th. C. A. A. M. v. Rijcke- vorsel, G. A. v. Schaik, Th. Scholten, F. E. M. Sterneberg, P. F. A. Tillemans, A. E. F. G. Wolfs en H. Th. Wouters. 's Pausen Encycliek. De Paus heeft het noodig geoordeeld voor de katholieken van geheel de aarde Zijn meening over het fascisme bekend te maken. Al is Z. H. de Paus niet blind voor de goede zijden van Mussolini's be stuur en al is Hij hem dankbaar voor het goede, dat hij ook voor de katho lieken bewerkte, nu blijkt dat hij ge heel den mensch voor zijn stelsel gaat opeischen en de Kerk wil verdringen van het geheele terrein der opvoeding, nu wendt zich de Heilige Vader tot de Christenen der geheele wereld om gebed en moreelen steun. Gemengde Berichten Te Lucerne in Californië i vliegtuig voor pleiziervluchten omlaag gestort. Zes personen, die voor het eerst een vliegtochtje zouden maken, werden daarbij gedood. In een café te Scheveningen ont stond tusschen een 6-tal personen twist, toen de politie de vechtenden wilde scheiden, keerden deze zich tegen de agenten, die zich genoodzaakt zagen van hun vuurwapens gebruik te maken. Een der vechtersbazen werd door een schot in den buik getroffen en moest het ziekenhuis worden opgenomen. Bij vliegdemonstraties te Herson (Fr.) viel een vliegtuig onmiddellijk na de start tusschen de toeschouwers. Vijf personen werden direct gedood en tien i ernstig gewond, waarvan er reeds één' overleed. De beide vliegers zijn gear resteerd. Een cycloon heeft de streek tus schen le Bugue en Eyzies geteisterd. Boomen werden uit den grond gerukt en korenvelden vernietigd. In de om streken van le Bugue bleef geen blad aan de boomen. geen wijnstok in den grond. De geheele oogst werd verwoest. De straten van Ie Bugue zijn onbe gaanbaar tengevolge van een slijklaag. Meer dan 7000 gezinnen zijn geruï neerd. Het oude Roomsche kerkje op Santvoort «e Baarn. II. Met goedkeuring der kerkelijke over heid werd er dan ook in de omgelegen parochies een inzameling gehouden, die 476 gld. opbracht. Zie hier de cijfers Laren 56 gld.; Hilversum 124 gld. Soest 69 gld., 6 st.Eenines 114 gld 5 St.; Blarikom 13 gld., 16 st. Verder bracht de collecte in Baarn zelf op: Baarn 149 gld., 13 st.Ter Eem 213 gld.; Santvoort 80 gld., 7 st.; terwijl verder nog binnenkwam: Van de kerkmeesters 100 gld.; nog van iemand 50 gld.; van 't kerkegeld 139 gld.opbrengst verkoop hout, en gld., 2 st. Zoodat er in 't geheel 1149 gld, 9 st. werd ontvangen. De nog ontbrekende gelden ad 600 jjld. werden geleend van Theunis en an Joosten de Graal te Hilversum, 3'/j °/0, jaarlijks f50 af te lossen. (Maar de leening werd reeds in 1756 afbetaald.) En waarvoor werd nu het geld be steed? Zie hier de voornaamste uit gaven Aan den timmerman 687 gld., 6 st- aan den houtkooper 340 gld., 4 st.; aan den glazenmaker 89 gld., 15 st.; aan den steenkooper 155 gld., 13 st.; arbeidsloon metselaars 141 gld. 10st.; oor kalk 63 gld.; voor ijzerwerk 58 Ïld., 19 st.; voor de ijzeren balken 3 gld.; voor het riet 46 gld., li 5t.; >or arbeidsloon rietdekker 35 gld., 1 st! t Het oude schuilkerkje onderging dus 1750 een geheele verandering, maar... de uitwendige vorm moest toch nog aan een boerderij met rieten dak doen denken. Vermoedelijk is toen de bouw kundige teekening vervaardigd, waar van in 't vorig nummer een fotografische reproductie is geplaatst. In de Pastorie n.l. hangen twee oude teekeningen, ver moedelijk uit dien tijd dagteekenende. De eene is de bovenstaande (maar zeer verkleind) en de tweede: de platte grond. Verder werd spoedig daarop, n.l. in 1754, ook de pastorie onderhanden genomen, voor 256 gld., 4 st. (waar onder óók voor riet). Een teekening van dit zeer eenvoudig huis heb ik voor het Gemeentearchief gekregen. Men bleef doorgaan met het aan brengen van nieuw kerkgeraad, enz.; y zoo werd op 2 Febr. 1754 een altaar geschonken, en de ornamentenkast ver maakt, terwijl de kerk van binnen nog meer verfraaid werd, oa. in 1755: „het stuk met de Engeltjes op het autaer" (de kosten bedroegen f 160); „Teunis de Graaf, Aaltje Ruyter en Lijsbet de Graaf hebben een predik stoel geschonken, die beter bij het altaar zou passen". In 1757 lees ik o.a.„Ik heb een nieuw wit best orna ment laten maken met een casuifel, met fijn goud gemonteerd" (f194). Ik vermoed, dat in dien tijd ook het torentje geplaatst is, zooals wij het op onze afbeelding zien. Want voorheen was zulk een kenteeken voor een kerk niet toegelaten. In 1756 ver kreeg n.l. het kerkje een klein klokje (grootere werden niet toegestaan), met j het opschrift„Soli Deo Gloria, 1756". Dit heeft dienst gedaan tot 1823, toen het kerkje een grooter klokje ontving. Het oude klokje kwam in bezit van een familie aan de Eembrug, die het in Jan. 1923 aan een onzer ingezetene schonk. Deze stond het op zijp beurt weer af aan een aanzienlijk gebouw in Baarn. waar het nu nog hangt. Ik zelf heb mij kunnen overtuigen welk een helder geluid het bezit. Meermalen ontving de kerk kleine legaten aan geld of stukjes grond. Zoo bijv. overleed op 8 Januari 1777 Jan Bonhoff, „dewelcke sljn nalatenschap aan de Roomse Kerck in Santvoord gemaekt heeft, nl. een bosche achter de kerk; een obligatie van 130 gld. en een som van 326 gld. in contanten". Op 22 Juli 1801 overleed op het kasteel Drakenburg (bij Groeneveld) Jonkvrouwe Maria Theresia van Lilaer. Zij stamde uit een Amersfoortsche Katholieke familie. Daags na haar overlijden begaf zich de Notaris Frans Pen (tevens Burgemeester van Baarn) naar het kasteel om een en ander te verzegelen. (Dc overledene was onge huwd). Onder den inventaris komt o.a. voor: „een kapel, met 6 geschilderde sloeltjes, twee knielstoeltjes en een altaar met zilveren kelk." Bij opening van haar testament bleek, dat zij, aan de kerk van Zandvoort f600 had ver maakt. die 't kerkbestuur op 2 Febr. 1802 ontving, Het oude schuilkerkje heeft tot 1861 dienst gedaan, toen de kerk aan de „Deken" (voortaan Kerkstraat gehee- ten) geconsacreerd werd. Vóór ik eindig moet ik nog een eereschuld aflossen. De heer Pastoor was zoo welwillend, mij de oude teekening ter reproductie af te staan, evenals het oude archief, waaraan ik belangrijke gegevens heb ontleend. Hiervoor breng ik Zijn Zeer eerw. hartelijk dank. Een belangstel lend student uit de parochie, (Gerrit Schouten, thans leeraar aan het Gym nasium te Oldenzaal), heeft op verzoek van den heer Pastoor, al het wetens waardige uit het archief en andere bronnen bijeengebracht en keurig netjes met grooten ijver en toewijding opge schreven. Een eeresaluut daarvoor. T. PLUIM. Marktbericht Amersfoort 10 Juli 1931. Appelen f 0.00 f 00.00 p. H.L. perenf—Af p. H.L.; Klci- aardappelen f5 00 A f 6.— p.H.L.; Zandaardappelen f 4.— fO.— p. H.L lloendercieren f3.90 5 15.00 p. 100 st.; Eendeneieren f3.50 A f4.00 p. 100 st.; Boter f 1.70 A fO.— p. K.G.; Kippen f0.90 A f 1.20; Hanen 10.90 A f 1.20Hennen f 0.70 11.— Jonge hanen f0.70 A f 1.00; Kui kens 10.00 A f 0.Tamme ko nijnen f 0.80 A f 2.25; Wilde ko nijnen fC.90 A f 0.00; Tamme duiven f0.30. A f0.50 per paar; Vette varkens f—A f.— Magere varkens f 15.— A 126.— Drachtige zeugen f 45 A f 75; Biggen f8.— A f 13.Guste zeugen f 40 A f 60 per stuk. Aangevoerd: H.L. appelen; H.L. peren; - 8 H.L. kleiaard- appelen; 0 H.L. zandaardappe len 950000 lioendereieren; 5000 eendeneieren; 50 K.G. boter; - vette varkens; 72 magere var kens 15 drachtige zeugen 395 biggen4 guste zeugen0 koeien; 2 geiten;

De Eembode | 1931 | | pagina 2