II Niet duurder Bon ^■p en veel gezonder dan vleesch, zijn onze verschillende viachsoorten Smakelijk Licht verteerbaar Voedzaam Daar WIJ ALLEEN In Amersfoort alle vlschsoorlen PERSOON- LIJK In de Rijksvlachhallen te ljtnuiden Inkoopen, Is U verzekerd van de FIJNSTE KWALITEITEN en BILL1JKSTE PRIJZEN. Tarbot, tong. kabeljauw, schelvisch, schol, bot, zee-carbonsde, vlschconserven, garnalen, warme garnalen croquetten, vlsch- koekjes, gebakken vlsch, Nieuwe Haring, gemarineerde haring, rolmops, gerookte en versche paling, stokvisch, zoutevlsch enz. enz, IJmuider Vischhandel li. GLASTRA Co. N.V. ALLEENUTR.STRAAT 40 - TEL. 92 - AMËRSFOORT Gerechtigd tot het voeren van het Wapen van Z.K.H. den Prins der Nederl. De heer L. C. Schoenmaker bekend, in de Krommestraat, opende in het pand Krommestraat 64 zijn zaak in Fruit, Groenten, Aardappelen enz. In dit groote pand komen zijn artikelen beier voor en is ook de verkoopruimte een belangrijke verbetering met voor heen. FLORALIA. Op 24, 25 en 26 Augustus zal in de Markthal een tentoonstelling wor den gehouden van de planten, welige in Mei aan ongeveer 900 schoolkin deren ter verzorging zijn uitgereikt. Daar ook planten van vorig jaar mogen worden ingezonden, verwacht men, dat er ongeveer 2900 planten zullen zijn. Evenals vorig jaar zal weer een kinderzanguitvoering worden gehou den, waarvoor de repetitie is bepaald op 22 Aug. in den speeltuin Leusder- kwartier. Van verschillende muziek- enzang- vereenigingen mocht het Floraliabestuur toezegging ontvangen, dat tijdens de tentoonstelling medewerking zal wor den verleend Zoo van de Chr. Gem. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", van de mondaccordeonclub „Bravo", van de R. K. Zangvereeniging „St. Caecilia", van het R, K. strijkorkest „St. Caecilia", van de gemengde zang vereeniging „De Stem de Volks", van het kinderzangkoor „De Kleine Stem" en van het ensemble „The Red Boys". Donderdag 27 Augustus zal Dr. Morren zijn zilveren ambtsvervulling als spoorweg-arts herdenken. In het pand Kruiskamp 48 opende de heer E. A. v. d. Bedum een zaak in Groenten, Fruit, Aardappelen, Con serven, enz. De inrichting is frisch en doet aangenaam aan. Burgerlijke Stand. 28 Juli. Geboren: Elbertus Cornelis Willem, z. van W. de Beste en D. J. A. Boks. Elisabeth Agatha, d. van S. R. den Ouden en A. Th. Swart, OverledenJohannes Verwoerd, 48 j., echtg. van G. v. d. Broek. 29 Juli. Geboren: Wilhelmina Adriana Anha Jacoba, d. van G. Busquet en W. Willeboer. Gehuwd: A. P. Derk- sen en H. O. Duiker. E. A. Berg huizen en C. Voigt. P. v. Woerden en D. H. Vingerhoets. Overleden Petronella Hellevoort, 82 j., wed. van J. v. 'tWel. Hendrina Margaretha den Hartigh, 73 j., echtg. van J. A. v. d. Sluijs. jacob Prins Fokkes, 82 j., wedn. van M. de Vries. Oetze Gerrit Rosenboom, 61 j., ongeh. Hendrikje Veldman, 47 j., |echtg. van A. Trompetter. 30 Juli. Geboren: DirkJohan,z. van W. de Graaf en G. A. Blackstone. I Ondertrouwd: W. G. Nooy en E. L. A. Krijtenberg. J. Valkhoff en J.A. G. Bruijnings Ingenhoes. F. v. Beek en J. Staal. Th. D. Hofstee en G. den Baas. A. v. Putten en M. A. Scholten. Getrouwd: C. de Man en A. A. Adema. Overleden: Joseph Perschke, 43 j., ongeh. 31 Juli. Geboren: Johannes, z. van C. Schmidt en C. Wijnen. Klazina Gijsberta, d. van A. j. jekel en J. Kraaikamp. Petrus Henrïcus Maria, z. van W. v. Koelen en P.J. F. Smils, 1 Aug. Geboren: Helena Antonia, d. van J. C. J. Koks en H. Heijlen. De heer H. A. Butselaar opende in het pand Soesterweg 92 een zaak in Fruit. Groenten. Conserven, annex Wijnen, Biscuits, enz., die aan alle eischen des tijds voldoet. DEN ARME GEGEVEN IS GODE GELEEND. Er mag wel weer eens een offertje worden gevraagd voor de St. Vin- centiusvcrceniging. Deze Vereeniging verdient in alle opzichten uw steun, want edel is haar doel en groote en zware offers worden van haar gevraagd. uitsluitend voor de abonné's van DE EEMBODE Miigstlu liiiiiiil-licil nair ii Mi: SiüI ti Vilkubiig op 15 on 16 AUGUSTUS 1.0 Tegen inlevering van deze bon geniet men en reductie van f 1. REISBUREAU „HOLLANDIA" Schimmelp.straal 72 Amersfoort De wekelijksche bijdragen harer leden zijn niet toereikend en nu kunt gij allen meehelpen aan het heerlijk mooie werk der St. Vincentiusvereenlging. Want veel wordt van haar gevraagd door wekelijksche aalmoezen tracht zij in verschillende gezinnen de armoede te keeren, het harde lot van velen te verzachten en zoo troost en verlichting te brengen, waar men met ziekte en gebrek te kampen heeft. Belangrijke sommen worden geregeld besteed aan de opvoeding van kinderen in katho lieke gestichten. Menigmaal ook wordt geholpen, daar waar niemand armoede vermoedt, daar waar de menschen hun financieele moeielijkheden trachten te verbergen, bij de stille armen. Dat alles vraagt geld, veel geld. Hoe gaarne zouden de Vincentianen nog veel meer willen helpen, waar hulp toch zoo dringend noodig is. Maar ze kunnen niet aitijd doen, wat hun hart hun ingeeft. Daarom wordt een beroep :daan op uwe bekende milddadig heid, wordt gij in de gelegenheid ge steld, tezorgen voor een reserve voorden komenden winter. Ge zult deze gelegen heid aangrijpen, om iets van uw over vloed af te zonderen voor deze schoone Vereeniging. Geeft, geeft veel; maar geeft met een blijmoedig hart. Verheugt u, dat ge iets kunt afzonderen voor die arme rnisdeelden, uw ongelukkige medebroeders, God zal het u loonen. Wat gij den minste der mijnen gedaan hebt, hebt ge aan Mij gedaan. God laat zich in liefde niet over treffen. Door uw aalmoes, gegeven ter liefde Gods en uit liefde tot uw lijden den evenmensch, bevordert ge ook uw tijdelijk en eeuwig welzijn. Als ieder eens werkelijk gaf naar vermogen, de minderbedeelde zijn penningske, doch de rijk met aard- sche goederen gezegende van zijn over vloed, wat zou er dan veel zegen kunnen worden verspreid onder armen. God geve u een milde stemming, tot heil van de armen, maar ook tot uw eigen eeuwig gelukt Zaterdagmiddag had de opening plaats van den nieuwen speeltuin aan den Kruiskamp. In het pand Arnhemschestraat 7 is een Schoenenmagazijn geopend met den naam „Het Goedkoopste Schoenen magazijn". Aanlokkelijk is deze naam voorzeker. Ter gelegenheid van de voorstel lingen van het circus Gleich hebben alle autobusdiensten speciale diensten ingesteld voor het vervoer der bezoe kers voor en na de voorstellingen. De spoorwegen hebben zelfs extra treinen ingelegd. Men raadplege voor een en ander de groote gele aanplak- bil letten. De Burgemeester heeft de gemeente voor eenige dagen verlaten. Weth. Ruitenberg treedt op als w.n. Burgemeester. Op den Weverssingcl werd voor het café van B. ernstig gevochten tus- schen eenige Bunschoter boeren en Amersfoorters. Een werd ernstig aan het hoofd gewond en moest door Dr. K. verbonden worden. Op den Utrechtschen weg kwam een auto in botsing met een motor. Beiden reden matig snel, doch de bot sing was nog zóó hevig, dat zoowel auto als motorrijwiel weggesleept moeslen worden. De bestuurder het motorrijwiel brak een arm, zoontje een been, en zijn vrouw kréég ook ernstige wonden aan de beenen. Alle drie werden naar het ziekenhuis de Lichtenberg gebracht. GEVESTIGD GEMEENTE AMERSFOORT. E. Daatselaar. R.K., Liendertschew. 2i. G. Oosterhof, G.K., Kaz. Ber.W., huz. Maria de Jong, N.H., Langestr.49,dnstb. Johanna Pleieter, G.K., Dillenb.laan 10, diensib. Sophia v. d. Wedden geb. Weijler, N.H., Bergstr. 35. Catharina Jalink, D., Woest.weg 1611, assistente. E. v. Ginkel, N.H., Berg en Dalstr. 9, fabr.arb. A. Kraan, R.K., Muurh. 77, fabr.arb. Auke de Groot, N.H., Soesterweg 146, stuurm.leerl. Cornelia Kolff, v. Perseijnstr. 10. Aleida Godijn, N.H., Utr.str. 24, wink.j. H. Nijkamp, R.K., Fr.v.Blankenh.slr. 49, onderw. [Aaltje v. d. Mheen, G.K., Langestr. 14, dienstb. Ph. Weber, N.H., A. Paul.laan 34. J. de Weerd, N.H., Zonnebloemstr. 30, monteur. K. Groenhuyzen, R.K., Havik 11, mag. bediende. Helena Molter, E.L., A. Paul.laan 41, dienstb. M. Liebe geb. Sommen, E.L., Lange str. 38, dienstb. Maria Kewitsch, R.K., Huygensl. 1. Martha Bleil, E.L., Huygensl. Geert v. d. Sleen, N.H., Cav. Kazerne, landb. G. v. Santen, N.H., Schimmelp.str. 72, chauff. H. Wiegman, v. Campenstr. I, insp. J. Bienijes, A. Paul.laan 24. C. Beek, N.H., Waiikerstr. 38, timm. Adriana Kreft, R.K., Langestraat 30, buff.juffr. A. Schumachter, R.K., Kortegracht 17, fotogr. Dirkje Jonker, N.H., Utr.weg 293, 1.1. verpl. J. Fritz, Gr. Koppel 8, sergt. schr. M. Laanbroek, N.H., Utr.weg 225, huis knecht. H. Wilderink, R.K., Kaz. Ber.W., huz. G. Pronk, R.K., St. Willebr.str. 9. A. Visser, R.K., Langeslr. 133b, bakker. H. Bredendick, R.K., Aldeg.str. 92, reiz. Johanna Dinkermann, R.K., Utr.weg 319, dienstb. Hendrika v. 't Hof, N.H., Utr. weg 8, dienstbode. Alina Leonhardt, R.K., Utr. weg 55, J. Hoevers, N.H., Langestr. 129, bedr.l. J. Verpaalen, R.K., Narcisstr. 20, electr. M. Schlebergen, L.d.H., P. Potterst. 22, wagenlichter. N. Goedraad, N.H., Langestraat winkelchef. A. Vissers, G.K., Hoogeweg 16, smid. H. Tabak, N.H., G. v. Stellingw.str. 42, chauffeur. Rijwielbedevaart Amerefoort-Kevelaer. Zij, die alsnog aan bovengenoemde bedevaart op 15 en 16 Augustus a.s., wenschen deel te nemen, worden ver zocht zich vóór Woensdag 12 Aug. op te geven aan een der onderstaande adressen, waar eventueel nadere in lichtingen verstrekt worden. Voorz.-leider: P. C. Beijer, Tolliusstr Penningm.J. J. Kaspers, Nieuwstr. 25. Voor de buitengemeenten bij Kilselaar, Traaij, Driebergen, v. Balen, Hamersveld. Ten Haaf, Soest. H. Berg, Achterveld, Melkfabriek .Juliana". W. Koeken, Gansstraat 90, Utrecht' T. Kamphorat en J. v. d. Bunt Brons en B. Kamphorst. Overleden Hendrikus van den Berg, 78 Voorthulzen Zaterdag merkte de nachtwacht dat cr brand was in de 2 hooibergen bij den heer J. H. Zandbergen aan den Noordersingel. Hij wekte de bewoners en zag dat het huis ook al vlam vatte. In haast werd 'n groot deel van den inboedel uitgedragen, doch de brand weer, die spoedig ter plaatse was, kon het vuur aan het huis nog blusschen. ioest Er had op den onbewaakten spoor wegovergang bij de halte De Paltz een ernstig ongeval plaats. De heer en mevrouw Van der Linde, woonachtig te Gouda en tijdelijk in pension te Soes', passeerden per rijwiel genoemden overweg, onmiddellijk ge volgd, eveneens per rijwiel, door hun 11-jarig dochtertje, juist toen een trein tje naderde. Druk in het gesprek zijnde en mede door de onbekendheid ter plaatse hadden zij het naderende treintje niet opgemerkt. Nauwelijks waren zij den overweg gepasseerd, toen het treintje achter hen langs passeerde. Zij riepen nog aan hun dochtertje„Pas op het treintje". Deze waarschuwing bleek echter te laat. Het meisje werd door de locomotief gegrepen en op de spoorbaan geslin gerd. Ze kwam echter tusschen de rails te liggen, zoodat de locomotief en ai de wagens over haar heen gingen. De machinist stopte, waarna zij hevig bloedend en bewusteloos werd opge nomen en medevervoerd naar Soest. Per gemeentelijke ziekenauto is zij naar het ziekenhuis „de Lichtenberg" te Amersfoort gebracht. Uit den Omtrek Barneveld De firma van Versendaal zal een autobusdienst onderhouden tusschen het dorp en het Station Barneveld— Voorthuizen, aansluitende op alle daar aankomende en vertrekkende treinen. De Middenstandsvereeniging is voor nemens in de week van 28 Sept. tot 3 Oct. a.s. een Nederlandsch Fabrikaat- week te organiseeren. In dezelfde week wordt door de Geld. Overijsselsche Mij. van Landbouw, afd. Barneveld, een kaastentoonstelling gehouden. Ver wacht mag worden dat in deze week honderden, zoowel uit deze als nabu rige gemeenten, ons dorp zullen be zoeken. Eemnes Op 3, 4 en 5 Augustus wordt alhier een Nationaal Concours voor muziek- en zangvereenigingen gehouden. Aan dit concours zijn verschillende attrac ties verbonden, w.o. een Lunapark. Woensdagavond, 5 Augustus, sluiting met groot schitterend vuurwerk. Hoevelaken Op den Rijksstraatweg, nabij de Steenenbrug, stond een persoon, die alle wielrijders aanhield, om te con troleeren of zij 'n belastingplaatje op hun rijwiel hadden. Zelfs de rijksveld wachter kon er niet onder uit. Op de vraag van dezen of hij tof de politie behoorde gaf de speudo-controleur ten antwoord wel niet bij de politie te zijn, doch wel gerechtigd te zijn wielrijders aan te houden voor controle op de beiasiiugplaatjes. De veldwachter ech ter merkte al spoedig, dat de man niet normaal was en nam hem mede naar het gemeentehuis. Bij onderzoek bleek, dat hij H. V. genaamd was en te Scherpenzeel thuis behoorde Hij bleek alreeds een half jaar verpleegd te zijn in het gesticht te Veldwijk. Leusden Burgerlijke Stand. GeborenMargaretha Martina, d. v. A. van Daatselaar en C. M. Vos kuilen Evert, z. v. G. Osnabrugge A. Boshuis Henrica Cornelia, J. Tijmensen en C. v. Hamers veld Maria, d. v. C. de Kruif en W. van Ginkel. Ondertrouwd Veldman en E. C. Oskam. Nijkerk Op de markt: 350.000 eieren f 3.50 a 4.50 - schrammen f 16 a 22 75 biggen f8 a 15 126 runderen f175 a 325 28 nuchtere kalven f 18 30 slachtkalven f6 a 9. dlge noodtoestand een aansporing zijn om in Kevelaer hulp te zoeken. Minder deelname zou ook in het belang van Kevelaer te betreuren zijn, aangezien alleen een bloeiende bede vaart het bestaan en het eigenaardig karakter van Kevelaer als bedevaart plaats verzekert. Voortdurende waakzaamheid en offer vaardigheid van de te Kevelaer wo nende Geestelijkheid zullen naar best vermogen alles verre houden wat niet strookt met het karakter van Kevelaer als bedevaartplaats. Laten wij daarom als trouwe pel grims opgaan in groole getale naar het oord van gebed en godsvrucht, het ons allen zoo geliefd Kevelaer. Het bestuur der bedevaart zal er naar streven de oude beproefde ge woonten en gebruiken nieuw leven in te storten en zich aan de behoeften van den moderne religieusen mensch in te passen. De uren en dagen doorgebracht Kevelaer moeten voor den pelgrim oogenblikken zijn van godsvrucht en stichting. Daarom Katholieken van Amersfoort en aangrenzende gemeenten, laten wij de traditie van onze voorvaderen hoog houden, meer dan 180 jaar trokken van hier de pelgrims op naar Kevelaer, laten wij vast houden aan deze heerlijke Maria-vereering. Hierop letten ieders en tabletten zijn alI66n echt, de verpakking voorzien Is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal -vant dit alleen garandeert U de echtheid, Binnenland GEMEENTEBESTUUR. Naar aanleiding van de langdurige beraadslagingen, die thans in verschil lende groote en misschien ook weliti kleinere plaatsen, tusschen onderschei dene raadsfracties worden gehouden over de a.s. wethoudersverkiezing, schrijft de „Nederlander": Het wordt een gewoonte, in de groote gemeenten, aan deze verkiezing lang durige beraadslagingen te doen voor afgaan, over programs van urgentie, als gold het den steun aan een parle mentair Kabinet door een meerderheid van afgevaardigden. Toch weet ieder, dat zoodanige ver houding in den Gemeenteraad geens zins bestaat. De Gemeenteraad is een bestuurs- en beheerscollege. De Ge meenteraad regeert, binnen de perken der wet, de Gemeente. Het College van Dagelijksch Bestuur bereidt de hande lingen van den Raad voor en geeft uit voering aan zijne besluiten. Hoe dwaas het is, hier te streven naar eene na bootsing van de verhouding tusschen Regeering en Staten Generaal waar geheel andere beginselen en regelen gelden blijkt reeds aanstonds daar uit, dat de Burgemeester vreemd blijft aan elk onderling overleg van Raads leden, en ten slotte alleen verantwoor delijk is aan de Rijksregeering, welke hem aan het hoofd der gemeente plaatste. Ons lijkt het nog altijd de aange- ezen weg, dat de Gemeenteraad tracht de meest bekwamen en geschikten voor het wethouderschap te benoemen, daar bij, zoo mogelijk, eenigszins rekening houdend met de sterkte der partijen in den Raad, opdat niet een groep der bevolking, die door hare getalsterkte zeker recht zou kunnen doen gelden, zich miskend of achtergesteld zou voelen. In beginsel achlcn wij dus het maken van zakelijke afspraken, om daaraan een regeling voor de wetliouderskeuze le verbinden, onnoodig. Het is een beraad met gesloten deuren en een ongewenscht vooruitloopen op het over leg in den Gemcenleraad, waar de leden moeten trachten, in openbaar debat, elkaar te overtuigen en ten slotte den besten weg te vinden. Stoutenburg Burgerlijke Stand. GeborenReinerius Johannes, z. v: J. Kerkhof en R. Kleinveld. Gehuwd: Kerknieuws. PROCESSIE NAAR KEVELAER. Hoe moeilijker de economische toe stand en hoe drukkender de zielennood, des te meer zal hei echt katholieke volk er zich toe gedrongen voelen zijn loevlucht te nemen tot de Troosteres der bedroefden en naar Kevelaer ter bedevaart gaan. Zeker niet ten onrechte en voorzeker ook niet zonder goede uitslag. Want daar hier in 't geheel geen sprake is van iets, wat anders een bedevaart tot een begeerenswaardig vacantiereisje maakt, moeten het toch wel de diepere gevoelens der ziel zijn, die tot nu toe zoo geweldige scharen van vele hon derdduizenden haar Kevelaer heeft doen stroomen. Daarom zou het te betreuren zijn indien finantieele moeilijkheden de menschen zou weerhouden hun ge liefd genade-oord te bezoekeninte- gendeel zal echter juist de tegenwoor-lkruidzaden kunne n den grond de kiemkrnclil behou den, om by een g Uit de Land en Tutnbouw-wereld. (Nadruk verboden.) Het wegnemen van I'iantendeelen. Dit kan goed zyu, maar ook verkeerd. Indien bet deelen betreft, welke op de een of andere wyze hinderlijk kunnen zjjn voor den groei, of wel het gew dreigen inet ondergang, dan is li wegnemen zeker weuselielijk. Takken b.v. van vruebtboomen, welke tot den bloei en de vruchtvorining niet toe brengen, maar integendeel een groote hoeveelheid voedsel vragen, zooais z.g. waterloteil, moeten worden weg gesneden. Takken verder, die de zoi verhinderen goed in het binnenste de boomeu te dringen, wie zou ze nie wegnemen. Verder kan liet wegnemen soms de groeikracht bevorderen. Zoo als het geval is by liet afsnijden van tulpen cn hyacinten, om daardoor meer kracht te geven tot de vorming der klisters; bij 't afplukken van aarduppelbloescins, opdat dit den knol ten goede mag komen; l>y hel verwijderen van «le ranken der aard beien, ten einde sappiger en grooler vruchten le verkrijgen. Verfraaiing «Ier planten, het krijgen van bepaalde vormen, heeft men somtijds met liet wegnemen op het oog. Dit is liet geval bij struiken, wanneer men daarvan eenstamiiiigc gewassen wil vormen; bjj 't snoeien, als men cle planten in bepaalde rich tingen wil leiden. De boompluntei snijdt verder wel de hoofdworleh weg, om zijn boompjes te dwingen hun wortelstelsel meer zijwaarts uit te strekken. In al deze gevallen werkt men rechtstreeks mee tot liet bereiken zeker doel, dut men zich voorstelt, Doch er zijn ook gevallen, waarbij men door T verwijderen van planten- declen zich zelf nadeel berokkent. Dit gesehiedt, wanneer men onmisbare zaken wegneemt. Wie b.v. tegen liet najaar de bladeren van koolrapen, bieten of welk knolgewas ook, af snijdt, ontneemt daardoor aan plant de gelegenheid lot verdere meelvorniing, en snijdt dus den af om dikkere knollen te verkrijgen. Knolgewassen moeten dan ook zi lang mogelijk hun blad behouden, dat vooral tegen het laatst, omdat juist dan deze gewassen zoo krachtig omvang kunnen ioencmcn. Bludc- helpen lot betere vruchtyorming. Uit dit oogpunt beschouwd, kan liet verwijderen van de (oppen der tuin- booncn ook schadelijk worden ge noemd: hoe meer blad, hoe beter zet- meelvorniing. Bloemen in polten. De goede groei der bloemen, «lic wij in potten lmitcii gezet hebben, lijdt bij sterken zonne schijn en uitdrogende winden zeer sterk. Men moet ze voldoende be schuiten. Die hose-hutting ka beslaan, «lat «le pollen met hulling van mos of kurk voorzien, of i een tweeden, grooteren pot ge; orden, terwijl dan de tussclieiiriiiin- te nicl mos «>fj lurfmu'ihn aangevuld rordt. Daardoor kan de zon nooit zoo sterk op «Ie wortels inwerken, «lat «le groei belemmerd wordt. Gomvloed. De gnmvloed hij sleen- 'uchiboonicu kersen, pruimen, per ziken onlsUiat op verschillende wij- i. Zoo zijn overtollig gevoede bou rn benevens die, welke op zwaren, nuttigen cn oudoorlateuxien grond slaan, vooral vatbaar voor gomvloed. Ook ontslaat «icze ziekte licht, als voorzichtig geplukt en met laarzen schoenen met spijkers beslagen, in «Ie hoornen wordt rondgeklom-incn. Ook mogen de vruchten niet niet kleine takjes afgescheurd rai cle laikken niet door den ladder beschadigd worden. Neemt men «lil alles in acht hij het planten en «le yerdere behandeling, dan zal men de ziekte kunncJii komen. Onkruidzaden in tien grond. On- Uell, om up ecu o-—o- zich te ontwikkelen. Zitten ze b.v. diep in den grond, dun kunnen ze bu dieper bewerking of bij liet graven vuu greppels boven komen en dan ontkiemen. Hierdoor komen soms plotseling onkruiden voor, die men in aren niet meer aantrof. Wil men deze vernietigen, dan moet men den grond herhaaldelijk omwerken cn de zaden laten ontkiemen, om vervol gens de plantjes te wieden. Dut er dan al wat voor den dag kan komen, bleek bü een proef van Prof. Hutcnsen. Deze liet een vierkanten meter grond 15 malen lot een «liepte van plus mi nus 25 c.M. omwerken, cn daarna zieli «le zaadjes ontwikkelen, en vond toen 6792 kiemplantjcs, 8216 puligo- niumsoorteu, melde, hennepnetcl, distel, zuring cn kweek, cn 10660 fij nere zaadjes, ais van spurrie, viooltje, vergeet-my-niet, enz. Het planten van Groenten. In de meeste gevallen maken bezitters van kleine tuinen de fout, de groenten veel te dicht opeen te planten, waardoor de opbrengst aanmerkelijk geringer wordt. Kropsla cn koolrubi moeten 2025 c.M., savoye, roodc en witte kool 35—45 c.M., selderij 40—50 c.M. ouderlingen afstand hebben; ook is het voordcelig de planten in tiet ver band te plaatsen. Nadat de planten goed geworteld zijn,mag voortdurend hukken niet vergeten worden. Gedachten: De rijpe kennis hoort. De onrijpe voert het woord. Overdaad is een moeder, wier kind heel: ondergang. B—r. s jarem lang Gemengde Berichten Bij Saint Brieu is een zeilboot om geslagen. Vier van de vijf inzittenden verdronken. Toen de heer H. te Heeze bezig was met het lossen van een kist, raakte hij met zijn oor tusschen deksel en kist bekneld, tengevolge waarvan hem de oorschelp werd afgerukt. In de Italiaansclie wijk tc New-York schoten inzittenden van een voorbij rijdende auto, vermoedelijk dranksmok kelaars, met 'n machinegeweer op voetgangers. Er werden vijf kinderen en twee mannen gewond. Een auto uit Grijpskerk, waarin zich bevonden H. P. Vogelzangen een kellner uit Marum, die op een feestje waren geweest, is vermoedelijk door oververmoeidheid van Vogelzang, die chauffeerde, tegen eenige boomen ge botst. Vogelzang vloog door de voor ruit met het gevolg dat zijn hoofd zoo goed als werd afgesneden. De onge lukkige was op slag dood. De kellner bleef ongedeerd. Te Medemblik is een conserven- fabriek tot den grond toe afgebrand. Naar gemeld wordt zou de Fransche minister van buitenlandsche zaken aan een ernstige hartaandocning lijden. De bekende Engelsche staatsman, Lloyd George, heeft een operatie ondergaan, zijn toestand is bevredigend. Twee Amerikaansche vliegers zijn zonder tusschenlanding van New-York naar Konstantinopel gevlogen. Twee zeelieden te Rotterdam heb ben 'n collega, met wien zij een woor denwisseling kregen, opgenomen en in het 7 M. diepe ruim van een stoom schip geworpen. De man is met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opge- Te Amsterdam heeft een felle brand gewoed in een complex houten ge bouwen en houtopslagplnalsen. O.m. werd een fabriek van schoohneubelen geheel in de asch gelegd. Daar deze fabriek niet verzekerd was, is de schade groot. Nabij Sloterdijk zijn, tengevolge van de heerschende mist, twee montage wagens van het eleclrische net van de Spoorwegen op elkaar gebotst. Vier monteurs werden min of meer ernstig gewond, de wagens zijn ernstig be schadigd, terwijl het verkeer eenige vertraging onderging. Versteeven reed met zijn auto op 'rlCn ye,Pervveg j" «1c richting Velp. Doordat een uit tegenovergestelde richting komende wielrijder plotseling den weg overstak trachtte V. door naar links uit te wijken, den man tc sparen, maar kwam daardoor in botsing met de auto van S. uit Lonneker. De wiel rijder werd door de auto van V. ge grepen en tegen het glazen zonne scherm van de auto van den lieer S. geslingerd, waardoor hem de hals werd afgesneden. De man was op sine dood. v b Bij een landbouwer te Gross-Recken was familie op bezoek, die een drie jarig kind bij zich had. Het kind werd meegenomen naar het veld, waar juist een «naaimachine aan het werk was Het kind moet ongemerkt in het rog geveld, dat gemaaid werd, zijn geloo- pen, want plotseling hoorde men bii de machine luid geschreeuw. De mes sen van de machine hadden het kind gegrepen en beide beenen geheel af gesneden.

De Eembode | 1931 | | pagina 2