Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken R. K. Spaarbank - Amersfoort Studieboeken Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De €embode Advertentiën 26 cent per regel. Büljjke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- n Dinsdag en Vrjjdag 8 uur in den morgen t$n bezorgd. Kantoor en Drokkerl] Lingegracht 23 te Amersfoort - Telefoon 314 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag» en Vrijdagmiddag Fost-glro no. 44234 Dinsdag 11 Aug. 1931 - No. 38. Ware eerzucht is de begeerte om in zijn geheele leven zijnen plicht ge daan te hebben, de wensch om een vlekkeloos leven te leiden, de zucht om onomkoopbaar te zijn, niemand ooit te vielen, zich niet te verrijken ten koste van anderen en niemand te bedriegen met wat dan ook, in één woord eenen goeden naam te verdienen en achter te laten. Valsche eerzucht is de zucht hooge betrekkingen te bekleeden, ook die, waarvan men geen verstand of waarvoor men geenen tijd heeft en te schijnen wat men niet is. Geen scheiding. „De afstand tusschen de begaafden aan den eenen kant en de gemiddelde menschen aan den anderen kant", zoo schreef indertijd Professor lBonger, „is groot en daarom verstaan zij elkaar herhaaldelijk niet. En toch staan zij niet tegenover elkaar. De meesten der begaafden hebben hun gaven aange wend voor de menschheid en niet voor zichzelf; als dit maar zoo is, dan is de kloof niet groot en in ieder ge val overbrugbaar. „De begaafden mogen nimmer uit het oog verliezen, dat zij hun gaven alleen kunnen ontplooien, omdat de gewone arbeid van iederen dag door anderen geschiedt. En de gemiddelde mensch mag nimmer vergeten, dat de begaafden het in hun leven niet gemakkelijk hebben gehad, dat zij zich door hun buitensporigen arbeid ontzaggelijk veel hebben moeten ontzeggen, dat zij vaak miskend zijn door hun tijdgenooten en tegen ongelooflijke moeilijkheden niet hebben moeten opzien. En laat ook de gewone mensch niet vergeten dat de grooten vaak eenzaam in het leven zijn geweest. Hegel heeft een3 schoon gezegdop de hoogten is het eenzaam 1 „Een verzoening is tenslotte mogelijk, als alle menschen zonder onderscheid, voortdurend beseffen dat zij toch on derling veel meer gemeen hebben dan dat zij van elkaar verschillen, dat zij soortgenooten, dat zij allen menschen zijn, die tezamen één groot geheel De streektalen en spreekwoorden, door A. F. VAN BEURDEN. JOH. DE HEER VARKEN8MARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio Vakkundig stemmen Wij beginnen allereerst met de En- gelsche spreekwoorden. Als de put ledig raakt, krijgt men dors». Waar de waard aan de deur staat, houdt men slechte tafel. Je kunt een paard wel voer geven, maar eten moet 't zelf. Twee dingen komen zeker: pacht betalen en dood gaan. Een knipoogje helpt evenveel als een knikje bij een blind paard. Een jaar onkruid laten staan, geeft zeven jaar wieden. Een zijden beurs kan men niet ma ken uit een varkensoor; een boer blijft een boer. Als het paard gestolen is, kan men de stal open laten. Jongelui vinden de ouden dwaas; de ouden weten zeker dat de jongelui het zijn. Oude vogels vangt men niet met kaf. In Pruisen zijn de kraaien even zwart als in Engeland. Geen laan zoo lang, of er is een bochtje in. In iedere kudde is een zwart schaap. Men moet niet meer katten houden dan er muizen te vangen zijn. Een woedend schaap kan soms ook gevaarlijk worden. Vloeken keeren terug evenals weg- geloopen hoenders. Tel de kuikens niet vóór ze uit den dop zijn. De morgenstond heeft goud in den mond, de vogel ving de worm heel vroeg, maar voor den worm liep het vroege opstaan slecht af. Doe al uw eieren niet in één mand. Hou je bij je oud lief tot ge het met het nieuwe eens zijt. Gebruik voor de paarden geen zweep, als ge een rivier oversteekt. Een klein broodje is beter dan geen brood. Daarop volgen de Russische spreek woorden: Als de tsaar gaat slapen, trekt hij een nachthemd aan. Als men drinkt van vreugde, verveling of verdriet, trekt de kastelein aan 't langste eind. Als de luitenant jeuk aan de neus heeft, krijgt de soldaat pijn in den rug. Ook de zwakke heeft zijn recht, anders zou God hem niet zwak maakt hebben. Geef den doodgraver tijdens leven een flink drinkgeld, voor goed plaatsje, want uw liggen duurt lang. Een halve waarheid is een heele leugen. Armoede is geen schande, maar ook geen buitengewone eer. Borgt men iemand geld, dan koopt men zich een vijand. Scheren leert men 't best op een andermans baard. Een goed mensch heeft geen slaag noodig en bij een slechten helpt het niet. Drie dingen groeien ook snachts: inkomsten, huur en ongetrouwde dochters. Neemt een oude man en een jonge ouw, dan wordt de man jong en de vrouw oud. De oude vrijster is gevrijwaard voor een vroegen dood. Stuurt men een gek naar de markt, dan hebben de kooplui pleizier. Een kip die kraait, een Christen (goj) die Jiddisch spreekt en een vrouw, die den Talmoed studeert, deugen geen van allen. God betaalt eerlijk maar langzaam. Zich krabben en borgen, helpt maar voor een oogenblik. Zwijgen is goed, op tijd spreken nogr beter. tinds het sterven in de wereld ge komen is, is men van zijn leven niet meer zeker. Verstand zonder geluk is een onge slepen diamant. Een geheele dwaas is een halve profeet. Hieraan voegen wij toe eenige Veluwsche en Betuwsche spreek woorden Dat sprikt as 'n geldbuul dat spreekt duidelijk. 'n Keers wil vet urn te brande goede arbeid vraagt goed onderhoud. Wat je te stief aantrekt, doet zeer; hardheid kwetst. Die ien 't vet zit, mot an't schraale dinken. Vette en magere jaren kunnen elkander opvolgen. 'nNeus as 'n gaovel en hande as KANTOORBOEKHANDEL F. A TULP H Ungestr. 68 to. Kromme»tr. TEL 326 Wij leveren U: Studieboeken, Cahiers, Tee- kenbenoodigdheden enz voor alle inrichtingen van onderwijs te dezer stede. Bij zijn komst te Baarn heeft de heerv. d. Burgt een ingrijpende reor ganisatie van het politiecorps tot stand gebracht en daarbij tevens een belang rijke bezuiniging doorgevoerd door inkrimping van het aantal agenten van 22 op 17. pels. 'k Ben net zoo min jaloersch op 'm as 'n nachtegaol op 'n kikker. Hij kiekt as 'nhuusmus in 'n kanaorie- kooi, of kieken of je 'n kreupel peerd in de vierslag ziet Wanneer een arme jongen rijk meisje komt, komt de heigrond om de weigrond. Binnenland C. VAN HAZENDONK f. Te Schalkwijk is overleden de heer C. van Hazendonk, oud-lid van de Prov. Staten van Utrecht. Hij had zitting van 6 November tot na de winterzitting van 1926 en bereikte den leeftijd van 92 jaar. POLITIE. Blijkens de Staatscourant is benoemd tot commissaris van politie te Arnhem A. W. v. d. Burgt, commissaris van politie te Baarn. De heer v. d. Burgt is veertig jaar oudhij begon als surnumerair bij de politie te Amsterdam. In 1923 verliet hij de hoofdstad. Te Leeuwarden, waar hij tot hoofd inspecteur was benoemd, bleef hij werkzaam tot 1925. In dat jaar werd hij benoemd tot commissaris van politie. Baarn had tot dusver geen commissa riaat; aanleiding tot de instelling daar van was het bekende geval van den ongelukkigen zwerver, dien men in het politiebureau had opgesloten en daar na „vergeten". Uit de Land en Tulnbouw-wereld. (Nadruk verboden.) Vruchtvoortbrenging bij pas geplante boomen. Het is zonder twijfel, dat vrucht vorming een boom inderdaad verzwakt, en hij het volgende jaar een te minder sterken groei zal hebben, naarmate hij meer vruchten heeft opgeleverd. Om deze reden is over 't geheel genomen, zeer te ontraden om een verplanten boom den volgenden zomer te laten dragen. Evenwel zijn er factoren, die hierbij gewicht in de schaal leggen. Ouderdom, beworteling, vorm, onder stam, gesteldheid van den bodem, tijd van verplanting, dienen in acht te worden genomen. In alle gevallen, waarin men een minder krachtig uit- loopen kan verwachten, moet men vruchtvorming tegengaan. Een paar voorbeelden om dit duidelijk te maken. Een ouderen en flink ontwikkelden boom, die men verplant, zal men geen vruchten laten dragen, als zijn wortel gestel in evenredigheid met zijn ont wikkeling van takken en twijgen te zwak wordt geacht. Peren, veredeld op kwee, ontwikkelen zich snel; op wildelingstammetjes veredeld, hebben ze, gelijk de ondervinding leert, een zwakken groei. Voor deze laatste is het dus hoogst aanbevelenswaardig, ter wille der houtvorming, ter wille der groote vruchtbaarheid ook in de toekomst, vruchtvorming in den eersten zomer na de verplanting te verhinderen. Heeft men een boom, waarvan dege- steltakken niet evenredig ontwikkeld zijn, dan moet men de zwakke deelen geen vrucht laten dragen en bij de sterkere de vruchtvorming niet tegen gaan. Heeft men te doen met een sterken boom, in vruchtbaren bodem gezet, met een evenredige ontwikkeling van zijn takkengestel, dan kan men gerust eenige vruchten aan iedere tak laten ontwikkelen, ,'t zij om direct reeds voordeel te hebben, 't zij om zekerheid der variëteit te hebben. Ervaart men echter, dat houtvorming achterwege blijft, heeft zoo'n boom in de eerste helft der Julimaand nog geen loten gevormd, dan moet men onvoorwaar delijk de vruchten uitbreken, wil men de volgende jaren zich het verdriet van onvruchtbare boomen sparen. Hoe moet men de vruchtboomvoort- brenging verhinderen? Het doel natuurlijk besparing van voedings stoffen ten bate der houtontwikkeling. Welnu, daar bloesem voor groei en bevruchting veel voedingsstoffen noodig heeft, is het beste middel reeds de bakken weg en reinigt ze. Kippen, eenden en ganzen worden veelal te zamen gevoederd. Dit is ver keerd en wel om de volgende reden. De eenden zijn buitengewoon vlug in het oppikken der korrels, ze gaan niet dan met een goed gevulde krop van dt voederplaats. De kippen merken heF: snelle verdwijnen van de konels en f doen hun uiterste best om ook de noodlge hoeveelheid te bemachtigen. De gans echter vreet zeer langzaam, ijl haar lichaamsgrootte een groo- portie yoeder verlangt Daardoor ;t ze niet genoeg, ze vermagert en het nakroost komt niet tot volle "ikeling. Omdat het nu bij het van ganzen voc ral aankomt op vleeschproductie, handelt men ïdig deze hoendersoort afzonder lijk te voederen. Verpleging der Paarden. Om te zor- jel.dat de paarden na de haarwisse- Ing een schoonen glans der haren eotrijgen, geve men ze lijnkoekmeel in water gemengd als drank. Wenk tot slot: Verschuif nimmer tot morgen, wat gij heden kunt doenl B-r. Kerknieuws. PROCESSIE KEVELAER. Vrijdag 14 Augustus half-elf v.m. vergadering van Broedermeesters. Op deze vergadering worden de lijsten van deelnemers ingewacht en de plaats bewijzen uitgereikt. Pelgrims worden beleefd verzocht, niet tot de laatste df!»e wachten met zich op te geven, j 't Bestuur. bloemknoppen uit te breken. Niet zon der voorbehoud echter. De bloemknop pen, die den groei der vruchttwijgen kunnen bevorderen, laten we eerst ontwikkelen, om ze dan pas te ver wijderen. Ze vóór den bloei reeds te vernietigen, kan het gevolg hebben, dat het vruchttakje wegens onvoldoende voeding te gronde zou gaan. Konijnen. In den konijnenstal of in 't hok is vooral versche lucht en de uiterste reinheid onmisbaar, en dat geldt natuurlijk allermeest in den zomer. De hokken moeten dan, zoo mogelijk, nacht en dag buiten staan, maar flink beschaduwd en frisch. Buiten geboren jongen zijn sterker en hebben meer levenskracht. Tegen roofdieren moet men de hokken beschermen en wel met volièregaas. Tusschen de traliën hebben hermelijntjes en ratten nog ruimte in overvloed. Tweemaal daags moeten des zomers de konijnen versch water hebben en de jongen bovendien veel afgeroomde melk. Wanneer de dorst gelescht is, neemt men de drink onder controle Centrale aceonntaatidienit Ned. Boerenbond Goedgekeurd bij Koninklijk Bestuit d.d. 14 Maart 1913, no. 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BWSlDËSTKAATbf dé LANGEQRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3'/,0 pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Bij Pijnen 4* Mijnhardt's Poeders Doos 45 ct. BH Uw Drogist. waar in „de boerderij" eenige ver- verschingen werden gebruikt en het schitterende park werd bezichtigd. Te 6 uur verlieten we Arnhem om over de „Grebbe Berg" naar Leersum te rijden. Voor de laatste maal werd bij een speeltuin halt gehouden. Te 8 uur ging het over Doorn naar A'faort terug, waar we geheel zonder onge lukken en na veel plezier gehad te hebben om 9.15 aankwamen. 2 Aug. was een dag van plezier en -—6 Sept. moet ge allen r voor de „Rerum Novarum" herdenking, om te toonen dat voor ernstige zaken bij ons jongeren ook plaats is. J.W.ers, blijft flinke werkers voor uw vereeniging opdat zij groot en sterk worde. Doch gij vooral jonge Heden van 17 tot 23 jaar, welke nog buiten onze rijen staat, komt sluit U aan en draal niet langer. lederen Dinsdag BERICHTEN UIT AMERSFOORT „LIMVIO" Na de moeilijke dagen, die onze portvereeniging „Limvio", onze R. K 'oetbalvereeniging in Amersfoort, ge durende deze zomer heeft moeten door maken, is nu weer een tijd van goede vooruitzichten aangebroken, 't Kostte wat het koste „Limvio" moet blijven beslaan. Ze heeft zich vijftien jaren lang er door weten te slaan, en in die vijftien jaren hebben zoovele Room- sche sportliefhebbers in haar een steun gevonden om ook hun katholicisme op het sportveld geen gevaar te doen loopen. 't Zou dus onverantwoordelijk zijn nu dat vijftienjarige werk te gaan staken. j Limvio" blijft bestaan, en Vrijdag 14 Augustus 's avonds acht uur in de zaal van het patronaat St. Gerardus Majella in de Paulus Borstraat willen we onze plannen voor het komende seizoen in elkander zetten. Laat dan ook geen enkel lid, of oud-lid ont breken. De oude sympathiën voor Limvio zijn in Amersfoort in zeer velen nog niet geheel uitgedoofd. Laten wc ze nog eens wat aanwakkeren en aan vuren en nu gezamelijk nog eens wer ken om onze Roomsche Sportvereni ging een nog grootere bloei te verze keren in de toekomst, dan ze ooit gehad heeft. Het patronaat aan de Paulus Bor straat kan een groote vergadering ber gen, en daarom ieder die belang stelt in de R. K. sport, kome met volle sympathie en de vaste wil om zooveel mogelijk steun tc geven. J. A. VERNOOY, Adviseur. p trekken naar Utrecht, Bestelt Uw zoodra de boekenlijst In Uw bezit Is Bestelt ze bij onsl Langeitrut 34 - T.lif. 523 Hebt U een Taxi ot auto noodig Amersfoort. JONGE WERKMAN Par. Sint Henricus. Zondag 2 Aug. werd een tocht ge maakt naar Arnhem en omstreken. Per touring-car van den Heer Tol boom, ging het om 9 uur van de Paulus Borstraat over Ede naar Arnhem. Te 10.15 werd gestopt om een speel tuin nabij Arnhem te bezoeken. Om 11.30 werd „Burgers Dieren park" te Arnhem bezocht, waarna werd Koffie gedronken in de „Waterberg". Te 1.30 ging het toen naar het kasteel „Roosendaal". Dit prachtige Landgoed, werd door onze J.W.ers zeer bewonderd, doch vooral de kettingbrug en de be driegertjes leverde veel stof voor ver maak. Te 4 om 8 uur fn het Patronaatsgebouw par. St. Henricus. Vrienden vooruit! „Voor Christus onze Koning, God wil het Amen." C. S. 21 Aug. zullen op het terrein 'agenwerkplaats der Spoor wegen te Amersfoort publiek worden verkocht diverse partijen Eiken-, Gre nen- en Vurenafbraak. GEVESTIGD. Uden, P. Mariel. 25 J. Westendorp, G.K., Vermeerstr. 138, hulp in de huish. LamberthaRenswouw, R.K.,Amh.w. 148 Arnoida Mohemuis, N.H., Coornhertl. 9, leesz. Henriette Crommelin, N.H., H. v. Vi- andenstr. 9, tijd. ass. H. Vos, G.K., Coninckstr. 35, employé F.Draisma,N.H.Zwaanstr.44o.chefN.S. A. Haster, A., Javastr. 24, monteur Wed. P. de Weyer, R.K., Kamp 39 W. Vergroesen, R.K., Pauwstraat 1 Elisabeth Kuyper, N.H., KI.Nachteg.str. 9, dagdienstb. W. Nooy, Beekenst.l. I, 2e Lt. Inf. Johanna Kielt, N.H., Koninginnel. 28, dienstbode W. Kuhlmeyer, N.H., Kapelweg 87 J. Wap, Heinsiusl. 14, arts Bertha Cohen, Vermeerstr. 136 Klazina Burgdorffer, Vermeerstr. 136 Elisabeth Bertler, R.K., KI.Nachteg.str. 26, dienstbode. L. Krikke, Cav. Kazerne L. Goovaerts, R.K., Heiligenb. J. Wijk, R.K., Heiligenb.w. 26 N. Caarls, R.K., v. Campenstraat 10, teeken. N.S. J. Beitler, N.H., Havik 15, tuinarb. E. Jansen, N.H., Havik 15, los arb. M. Rhijn, N.H., Gaslaan 5 T. Bijl, N.H., E. Meysterw. 13, arb. E. Zon, R.K., Gabrielstr. 18 P. Zon, N.H., Gabrielstr. 18 B. Berg, N.H., Nieuweweg 2, slager H. v. d. Veer, N.H., Hoogew. 93 grondw. Johanna Beek, R.K., Langegr. 11, d.b. W. Bierwirth, D.E., Aldeg.str.35!asscher H. Amstel, N.H., Pr.Mariel. 25 Martina Auer, N.H., Bernulf.str. 44 rijks!. H. Wit, R.K., Kamp 20, groentenkw. J. ten Berge, R.K., Borgerl. 14, text.ag. L. Crommelin, R., H. v. Viandenstr. 47, Lt. Kol. Maria Westing, R.K., Zuidsingel 68, dienstbode Catharina Zwaag, G.K., Schimmelp. straat 23, verpl. J. Islebe, R.K., Kapelw. 86, meubelm. T. Broekman, N.H., Koninginnel. 21 kant. bed. D. Bangma, Koning.1. 21, koopman C. Moonen, R.K., Lekstr. 28, wagenl. G.Surksum,G.K.,Wijersstr.l7Aconstr.t. J. Herbeek, Kapelweg 87 F. Hogendorf, G.K., Gaslaan 31 Pieternella Bulthuis, R., Ranonkelstr. 69 Francisca Dijkstra, R.K., Muurh. 61 Voor het examen ter verkrijging van de hoofdacte is geslaagd de heer F. Andringa alhier. Burgerlijke s 3 Aug. Overlf Aug. OverledenCornelis Takes, 82 jr., wedn. van J. Martin. 4 Aug. Gehuwd: J. A. Blok en M. E. Galjaard. OverledenPetrus lien, 68 jr., echtg. van M. Froonhof. Aug. GeborenJantje, d. van J. v. d. Sluis en G. Seep. Elisabeth, d. van H. L. Ferwerda en W. M. v. Meeriant. GehuwdH. v. d. Berg en r. Binnendijk. W. v. Bekkutn en R. de Winter. OverledenDirk R. Alberts, 79 jr., echtg. van M. de Boer. Gozina Pas, 52 jr., echtg. van W. H. J. Jansen. 6 Aug." GeborenRoelof, z. v uur terug naar „Sonsbeek" J. Schuiten, N.H., Leliestr. 20, instrum.m. trouwdH. Vissers e G. Snijders en A. Flor. J. Door nekamp en L. W. Palland. A. v. Korlaar en R. A. Boegen. P. A. Schinkel en W. H. Wiesraeijer. L. Wiertz en J. Querforth. J. H. v. Goor en A. A. v. Goinga. H. L. Rekers en E. Romunde. J. Barfüss en M. v. d. Pol. J. J. G. de Groot en D. A. Pijpers. R. v. Ginkel en A. F. v. Winterswijk. Gehuwd: A. Scholte en C. M. Kolff. Overleden Jacoba v. Beek, 88 jr., ongeh. 7 Aug. GeborenHendrik Johannes, z. van J. J. de Kruijf en A. Veenendaal. Theodora Maria, d. van A. J. v. d. Wakker en P. W. Boersen. Hen- drika Catharina, d. van H. v. Doorn en T. v. Zanten, 8 Aug. GeborenHendrikje Harre mijntje Cornelia, d. van H. v. d. Berg en C. v. Putten. Overleden: Emilius Franciscus Govaert, 81 jr., echtg. van H. Stichter. 10 Aug. Geboren: Aldert, z. van J. D. v. d. Zee en A. R. Veldman. Khanna Martina, d. van M. Tulen en A. M. Ribbens. Metje Janna Frederika, d. van J. W. Geurtsen en E. Smit. OverledenSietske Lever, 35 jr., echtg. van C. Kool. Verschenen is't officieele programma van de feestelijkheden der Floralia- vereeniging. Zaterdag 22 Aug. Inlevering der plan ten door de kinderen, 's Middags om 2 uur heeft in den Speeltuin-Leusder- kwartier een generale repetitie plaats van den Volkszang. Hiervan berust de leiding bij den heer Helmicb, terwijl R. K. Gemengde Zangvereeniging St. Caecilia en het strijkorkest St. Caecilia hun medewerking verleenen. Maandag 24 Aug. speelt van 4 tot 5 uur het carillon van den O. L. Vrouwe toren, terwijl de kinderen zich om 4 uur verzamelen op het O. L. Vrouwekerk hof. Om half vijf wordt dan te ten- toonstelling geopend door burgemeester van Randwijck. Des avonds om 8 uur i

De Eembode | 1931 | | pagina 1