Niet duurder B D U en veel gezonder dan vleesch, zijn onze verschillende vischsoorten Smakelijk Licht verteerbaar Voedzaam BI Daar WIJ ALLEEN in Amersfoort alle vischsoorten PERSOON- I LIJK In de RUksvIschhallen te IJmulden Inkoopen, is U verzekerd I van de FIJNSTE KWALITEITEN en BILLIJKSTE PRIJZEN. I Tarbot, long, kabeljauw, schelvisch, schol, bot, zee-carbonade, I vlseheonserven. garnalen, warme garnalen croquctten, visch- koekjes, gebakken visch, Nieuwe Haring, gemarineerde haring, rolmops, gerookte en vcrsche paling, stokvfsch, zoutevisch enz. enz, IJmuider Vischhaadel li. GLASTRA 4 Co. N.V. ALLEENUTR.STRAAT 40 - TEL. 92 AMERSFOORT Gerechtigd tot het voeren van het Wapen van Z.K.H. den Prins der Nederl. In het Theatergebouw aan de Vlas- akkerweg werd Maandagavond de pre mière gegeven van de Revue „Hallo Hierheen". De opkomst was goed te noemen. Deze revue boeit den ge- heelen avond door schittering var costumes en lichteffect, door de lenig heid van „De Dickson Girls", het mooie spel van Roosje Köhler-v. Ghel- der en Sophie Köhler-v. Dijk en vooral van de kostelijke humor van Lou Bandy, die kans ziet tranen te doen lachen. Nog 3 dagen wordt dit programma vertoond. Een avond van vroolijkheid en kunst wordt de bezoekers geboden. In den nacht hebben inbrekers voor eenige honderden guldens ontvreemd aan sigaren, sigaretten, fruit en choco lade uit de restauratie van de Ooster Stoomtram-Mij. Pogingen het kasregister te forceeren zijn niet gelukt. De politie stelt een onderzoek in. Een bewoner van de Bolderstraat huiswaarts keerende werd door drie hem onbekende personen aangevallen en daarbij aan het oog verwond. De daders ontvluchtten in de richting Hoogland. Met ingang van Zaterdag 15 Aug. is in plaats van Wethouder Ruitenberg, de Wethouder Veis Heijn, gedurende de afwezigheid van den Burgemeester waarnemend Burgemeester. „L1MVIO". Vrijdagavond kwam de R. K. Voet balvereniging Limvio bijeen in het Patronaalsgebouw aan de P. Borstraat. Als oud-voorzitter noemde de heer Jordi het een vereerende en aangename taak, den nieuwen Adviseur, Kapelaan Vernoolj, welkom te heeten. In korten tijd heeft de Adviseur veel gedaan voor Limvio. Ook is het aangenaam te kun nen mededeelen, dat het gelukt is een voorzitler te vinden die ten volle voor zijn taak berekend is. De heer Sieraal is een sportman met organisatietalenten. Kapelaan Vernooij is er van over tuigd dat het bestaan van een Room- sche Voetbaivereeniging noodzakelijk is. Er zijn na donkere dagen voor Limvio weer lichtpunten verschenen, noodzakelijk is nu aller samenwerking. Vervolgens nam de nieuwe voorzit ter, de heer Sieraal de leiding over en dankte voor de gesproken woorden. Spr. vraagt zich afzal het voorzitter schap van Limvio voor mij een aan gename taak zijn of een desillusie. Spr hoopt het eerste door aller medewer king. De meening dat Limvio ten on dergang gedoemd is, blijkt een ver keerde te zijn. Het is de Adviseur gelukt een bedrag bijeen te brengen, opdat een terrein kan worden gehuurd. Zuinigheid is geboden. Het bestuur is als volgt samengesteld te voorzitter Sieraal, 2e voorz. Adelaar. Ie secr. v. d. Starre, 2e secr. Jordi, le penningm. Leeuwenkamp, 2e pen- ningm. Westerlaak. Het aantal leden bedraagt op heden 65. De finantieele toestand en de terreinkwestie werden in den breede besproken. Otticieele mededeelingen zullen iedere week worden opgehangen in de vier patronaatsgebouwen en bij de heeren J. Adelaar, Aldegondestraat 16 «- rs A. Verweij, Krommestraat 27. Met uitwedstrijden zai een bestuurs lid meegaan. Medegedeeld werd dat het aspiranten-elftal Woensdag 19 Aug. 's avonds 7.15 uur zal spelen legen het 2e elftal van de Chr. Voetbalclub „Emmanuel" op het terrein Birkhoven. Vrijdag 21 Aug. zal het eerste elftal weer uitkomen tegen het elftal der wagenwerkplaats op het terrein Leus- derweg. De heer v- d. Starre sprak over de scheidsrechters en wees erop zich steeds aan de leiding te onderwerpen. Aan het einde der vergadering drukte Kapelaan Vernooij de leden op het hart steeds trouw ter vergadering te komen, orde en discipline te handha ven, ook bij oefenwedstrijden en me' de materialen, en te werken aan ver- houging van het ledenaantal. De advi seur stelde de Patronaatszaal ter be schikking voor een maandelijksche vergadering. De heer v. d. Linden bracht namens de leden dank aan het nieuwe bestuur voor het vele reeds gedaan en hoopt dal de aangename samenwerking steeds zal blijven, waarna de voorzitter de vergadering met een dankwoord sloot. Zomersproeten verdwij nen in korten tijd geheel door SprUtol. Bij alle Drogisten Pot 90 cl., Tube 50 et. Zeep 60 cl. Burgerlijke Sland. 11 Aug. GeborenWilhelmina Maria, d. van G. de Goede en^W. Scheerder. Willem Johan, z. van J. Renes en B. Th, Swafers. 12 Aug. Geboren: Dirk Leendert Adriaan, z. van N, C. de Roder enA. Spierenburg. Andries, z. van G. Jonkman en E. Kelder. Johannes Cornelis Hermanus, z. van A. C Gaarenstroom en J. M. P. Berlips. Gehuwd: F. v. Beek en J. Staal. Th. D. Hofstee en G. den Baas. 13 Aug. Geboren: Josephus Johannes, van J. A. A, v, Vlijmen en A. M, Ouwendijk. Ondertrouwd: M. A. v. Bemmel en L. v. Achterbergh. J. H. ten Broeke en T. Burgy. Dijen en A. E. M. JJekker. Wolffenbuttel en A. v. Hamersveld. Chr. v. d. Weerd en A. C. Uding. A. C. Kuil en |T. Veenendaal. R. v. Staveren en Th. H. Rouwhorst. 1. Smit en W. C. v. Groene- slein. Gehuwd: Valkhoff en J. G. Bruynings Ingenhoes. 14 Aug. Geboren: Everardus Tlieo- dorus, z, van Th. Smink en M. Koenen. Hendrika Antonia Maria. d. van A. J. M. Hogenboom en G. H.Jansen. Hendrika, d. van J. M. Engel en Gijtenbeek. David Francois, z. i C. v. Dolder en W. v. Kreel. Over leden: Adrianus Johannes Vlezenbeek, 66 j., echtg. van B. Porton. 15 Aug. Geboren; Arie Richard, z. n R. E. Müller en M. Kalenka. Dirk Johannes, z. van J. Regtien H. v. d. Wetering. Overleden: Carel Arnoldus Hansen, 21 j., ongeh. 17 Aug. GeborenHermanus Johannes, van A. J. M. Barree en J. E. M. Liefland. Gerril Arie, z. van J. H. Hoeijen en E. Schut. Hillebrand, van H. Vedder en A. de Graaf. Gehuwd: W. G. Nooij en E. L- Krijtenberg. Overleden: Maurits Har- togh v, Raalte, 78 j., wedn. van M. Gelder. GEVESTIGD. J. Runia, G.K., Vermeerstraat 128. L. Ploeger. N.H., Walikerstr.24,corveër. Gijsje v. d. Biesebos, N.H., Monniken- pad 55, dienstbode. Johanna Rogier, N.H., Schimmelp.str.25. J. Delen, R.K., Amh.str. 23, kellner. jannigje Abronda, N.H., Langest. 32. N. Frijlink-v. Kasteel, N.H., P. Julianal. 7. C. Steijlen, R.K., H. v. Viandenstr. 38a, kantoorbed. A. Colussi, R.K., Tuinslr. 4, granietw. Leonie Wiilems, R.K., Stationsplein 2, hulp in de huish. Frieda Frank, E.L., Utr.weg 127,dienstb. Helene Frink, E.L., Heiligenb.weg 113i, dienstbode. Gerritje Bennink, N.H., Nieuwstraat2. H. Mulders, G.K., J. v. Dieststraat 3, serg. inf. J. Haars, Amstelstraat 32, klerk. L. Stuitje, Rijnstraat 19, vertegenw. A. de Graaf, R.K.,Fuchiastr.35,borstelm. J. Schotman, Anemoonstr, I, arbeider. Christina Kouwen, N.H., K, Sophial. 11 dienstbode. R. Esveld, R.K., Reigerstr. 14,meubelm. Anna v. d. Pol, R K., Weverssingel 17. J. Tomassen, N.H Appelw. 4, ll.mach. Maatje de Schipper, N.H., A. v. Wijck- slraat 33, dienstbode. Maria Poort, R.K, O. Soesterw, 113, huishoudster. Heintje v. d. Water, N.H., Heiligenb. weg 183, dienstbode. Johanna Wischman, R.K., Utr.weg 225, kamermeisje. J. Geers, R.K., K. Sophielaan 1. Henriette Snoek, N.H., v. L. Stiruml. 16. Fokje Visser, N.H., Utr.weg 266, verpl, Wed. A. Visser, N.H., Zonnebl.str. 44, Johanna Zorner, R.K., Utr.weg 225. H. Hamerslag. N.H., Utr.weg 266. J. Smorenburg, N.H., Edisonslraat 38, wagenlichter. T ommy Beute, N.H., Utr.weg 1keukenm. Elisabeth Ruhrmann, R.K., K. Williel- minastraat 3, dienstbode. A. v. d. Ploeg, R.K., Fr. Halsstraat 8. G. v. Vulpen, N.H., Muurhuizen 4, winkelbed, Franciska Günther, R.K., Koninginnel. 12, dienstbode. W. v. Leeuwen, N.H., Lageweg 19. Stijntje v. Doornik, V.G., Lageweg 19. Anna v. Dijk, R.K., Birkt 5. P. Schweig, Heinsiusl. 10, controleur, v. Nieuwenboven, R.K., Schaepm. laan 4, chef comm. C. Beeker, N.H., Edisonstr. 38, wagenl. Julie Gravin Randwijck, N.H., P. C. Hooftlaan 2. Anna de Jong, D. Fockemalaan 95. Wilhelmina Bos, R.K., Molenbuurt 11. Maria Thiel, R.K., Arnh.str. 7, dienstb. Door den Stadsarchitect werd heden morgen aanbesteed den bouw van een Meisjesschool L.O. aan de Bisschops- weg. Utr. Beton en Aann. Mij. Lijn 1 Utrecht f 114.000 E. Quant, Amersfoort N.V. Aann. Mij. v.h. P. v. Es Den Haagi - 88.750 W. Bunnik, Amersfoort - 88.700 P. Brandsen en J. Ouwerkerk Amersfoort R. A. Batenburg, Amersfoort - 88.200 Jac. v. Gent, Amersfoort - 87.580 J. W. v. Westreenen, Zeist - 87.100 j. A. v. Keulen, Amersfoort - 86.840 M. Heun, Amersfoort - 86.515 H. Barten, Amersfoort - 86.400 H. Groen, Amersfoort W. Heere, Amersfoort - 84.400 H. v. Heil en E. Kroon,Nijkerk - 83.300 J. C. C. Goedhart, Diemen - 82.000 N. J, de Wit, Amersfoort - 80.275 Uti den Omtrek Hoevelaken De knecht van de wed. V. alhier, ging Zaterdagmorgen met kar en hond naar liet weiland. Plotseling kwam de hond thuis en men vond dit vreemd, daar de knecht achterbleef. Men ging op zoek en vond den knecht dood onder de kar liggen. In den nacht is de benzinepomp, bij de garage van Nefkens, op het kruispunt, door een auto stukgeredi Nabij de Tweede Steeg stond aan d kant van den weg tusschen de boomen, een auto onbeheerd. De Rijksveldwach ter stelde onmiddellijk een onderzoek in. Nu bleek dat er in de motorkast een groot gat was, terwijl drie kratten in de auto aanwezig waren. De auto werd in beslag genomen en gestald. Den volgenden dag vervoegde zich bij den veldwachter een garagehouder uit Amsterdam, die op zoek was naar zijn auto. Hij deelde de politie mede, eigenaar te zijn van de auto. Hij had deze verhuurd aan een Amsterdammer, die hem had medegedeeld, dat hij met nog een paar kameraden een dagje ging visschen. De 14-jarige J. v. Valkengoed te Hoogland was een paar dagen gelogeeid bij de wed. H. Voskuilen alhier. De jongen was met hond en kar het wei land ingegaan om brandhout te halen een kwartiertje later hoorde de doch ter van de wed. V. om hulp roepen. Zij spoedde zich naar de plaats waar het hulpgeroep kwam en den jongen met het hoofd naar be neden, met hond en kar in de sloot liggen. Zij trok den jongen uit de sloot en daarna den hond me» kar. De bosch wachter Smit. die in de buurt was, begon onmiddellijk op der: jongen» de kunstmatige ademhaling toe te pasSen. Nog ruim anderhalf uur is men met den drenkeling bezig geweest, ten einde de levensgeesten op te wekken, het mocht helaas niet baten, de jongen was reeds overleden. Hoogland De afdeeling Hoogland „Wit-Gele Kruis" heeft benoemd, tegen 1 September a.s., tot wijk-kraamver- pleegster en t.b.c.-enquêtrice, Zuster M. A. E, Eugelink uit Haarlem. Eemnes Burgerlijke stand. OndertrouwdA. H. Nagel en A. J. Bruins H. L. v. Dalen en M. Baurek. Nijkerk Op de markt: Aangev. 247.600 ei f 4-5.20; 82 biggen f 10—14110 deren f250—375; 17 kalveren: mest- kalveren f20—30, slachtkalv. f6—10. Soestdijk Het R. K. kerkbestuur der parochie van de Onbevlekte Ontvangenis var de H. Maagd Maria te Soestdijk be richt, dat alle nog in omloop zijnde obligaties van de 5 pet. obiigatieleening groot f200.000 anno 1925 per I Sep tember 1931 h pari aflosbaar zijn ge steld en vanaf dien datum ophouden rente te dragen. Deze obligaties kunnen worden geconverteerd in 4 pet. obli gaties, deel uitmakende eener leening groot f 168.000, tot den koers van 97a/4 pet. Veenendaal In den avond is op den Rijksstraat weg nabij de Klomp een ernstig onge luk gebeurd. De cchtgenootc van J. de Kruit bracht familie naar de autobus, toen haar gezegd werd, dal aan een fiets een taschje was blijven hangen. Zij stak daarop den weg over met het gevolg, dat zij door een passeerende auto gegrepen werd. Zij was terstond bewusteloos en overleed kort daarna. Kerknieuws. ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR FLIPSE TE NIJKERK. In allen eenvoud vierde de Z.Eerw. Heer R. J. B, Flipse, Pastoor der St Catharinaparochie te Nijkerk, zijn 25- jarig priesterfeest. Te 10 uur droeg de jubileerende herder een H. Mis van dankbaarheid op in de eenvoudig versierde parochie kerk. Het zangkoor voerde op verdien stelijke wijze uit de Missa Octava van Elb. Franssen. Na de H. Mis werd door allen een feestlied gezongen. De Z.E. Paler Pozzi uit Nunspeet hield na het Evangelie de feestpredikatie. ZljnEerw. had tot tekst gekozen„Heer wat zul len wij U wedergeven voor al hetgeen wij van U ontvangen hebben". Na een woord van gelukwensch aan den jubileerenden Herder, schetste de Eerw. redenaar de verheven taak van den Priester, door in het kort te be handelen den Priester en de H. Eucha ristie, den Priester en het gebed er den Priester en de zielzorg. Van 12 tot 1 uur had een druk be zochte receptie plaats in het gebouw Sl. Jan, waar de heer Koeleman namens alle parochianen een som geld in cou vert aanbood voor den bouw van eer St. Catharina zij-altaar. Door de school kinderen waren een 4-tal prachtige palmen aangeboden. PASTOOR H. S. MOLDER. Bedenkelijk was voor enkele weken de gezondheidstoestand van den jubi laris, zoodat op medisch advies alle feestvertoon was afgelast. Gelukkig heeft alles een goede wen ding genomen, zoodat de plechtige jubelmis door pastoor H. S. Möller van Soestdijk kon worden opgedragen. Hij werd daarbij geassisteerd als presbyter-assistent door hem, die sinds eenige weken hem in de parochie vervangen had, als diaken door pro fessor M. Batenburg van Culemborg en den Weleerw. pater van Oyen O.S.C. als subdiaken. De stuwer en leider in het aartsbisdom van de streng volgens liturgische eischen uitgevoerde plech tigheden, prof. W. Poelman van Culem borg, had de leiding op zich genomen en was tevens feestpredikant. De waarlijk vorstelijke koperen over huiving van het majestueuze marmeren altaar met het zware kruis en de mas sieve kandelaars, een edelmoedig ge schenk bij deze gelegenheid, eischte slechts de deftige palmenversiering. In het priesterkoor hadden Mgr. prof. Dr, Beysens, pastoor Voss van Soest en em.-pastoor dr. Schrader plaats genomen. In den namiddag defileerden de schoolkinderen, voorafgegaan door de harmonie van Soest, langs de pastorie. Een plechtig Lof met Te Deum, door den jubileerenden pastoor bijgewoond sloot den dag. Binnenland RUITERFEEST. Voor het eerst sedert de beroemde ruiterdagen tijdens de Olympische Spelen in 1928 zal in het Stadion te Amsterdam weer een hippisch feest in groote allure worden gehouden. Op 19 September a.s. organiseert de Nederlandsche federatie van lande lijke rijvereenigingen ter gelegenheid van haar eerste lustrum een grooten nationalen en internationalen lande- lijken ruiterdag, waaraan niet minder dan 250 ruiters en paarden zullen deelnemen. In het Stadion heeft men daardoor de gelegenheid den grootsten ruiter-opmarsch bij te wonen, die ooit in ons land werd gehouden. Van alle gewesten nemen deruiter- groepen deel. Iedere provincie is er vertegenwoordigd en de kampioen schappen van Nederland, die in Am sterdam zullen worden verreden, zullen tot de belangrijkste wedstrijden der laatste jaren behooren. De bereden politie van Amsterdam verleent haar medewerking weer. Talrijke eereprijzen zijn ontvangen, ,a. van den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw en van Defensie. DE GULDEN. In verband met de officieele mede deelingen daaromtrent kunnen wij mel den, dat tot cn met 31 Aug. a.s. ge legenheid is tot inwisseling van de buiten omloop gestelde guldens. Deze guldens dragen een vroeger jaartal dan 1920. De inwisseling kan geschieden bij alle postkantoren, bij-postkantoren, hulp-postkantoren en poststations. Uw Zenuwen daarbij tevens gesterkt door het gebruik Mljnhardt's Zenuwlabletten Glazen Buisje 75 ct, Bij Apoth. en Drogisten Gemengde Berichten De algemeenc teruggang van han en industrie is noodlottig gebleken voor de Philipsfabrieken cn ook voor de gemeente Eindhoven. Toch heeft men ook in dezen overdreven berich ten verspreid. In 1929 werkten aan de Philipsfabrieken 23.000 man, thans werken er 13,000 man. Erzijneralzoo 10.000 ontslagen in 2 jaar tijd. Dit zijn meerendeels buitenlanders en personen niet te Eindhoven wonend. Het aantal inwoners van Eindhoven liep terug van 95.000 op 94.000. Er slaan eenige honderden woningen leeg, grootendeels Philipswoningen, dus geen gemeente woningen en het aantal werkloozen te Eindhoven bedraagt 2700. Hiervan zijn 900 behoorende tot het voormalig Phi- lipspersoneel. Zondagmorgen is de sneltrein Rome- Weenen in de nabijheid van Leoben in volle vaart op een goederentrein ingereden. De botsing was zóó hevig, dat de locomotief van den D-trein en zeven wagons In de Mur stortten, terwijl nog diverse andere wagons ernstig werden beschadigd. Voor zoover men tot dusver heeft kunnen nagaan, zijn bij de ramp 12 personen om het leven gekomen. Voorts werden omstreeks 50 personen ge wond, van wie vier levensgevaarlijk. Zondagavond ontlastte zich boven Doetinchem en omstreken een zwaar gepaard gaande met een wind hoos. De windhoos ontwortelde ir weinig seconden een groot aantal boomen. De spoorwegarbeider Jansen, die met zijn vrouw en zijn dochtertje in den kinderwagen wandelde, werden allen opgenomen en aan de andere zijde der straat tegen een hek geworpen. Bij een kruidenier werd de deur opengedrukt en werden de étalages vernield. Alle artikelen in den winkel lagen door elkaar. Van een woning werd een stuk van het dak weggeslagen. In de Plantsoenstraat werd de stam van een boom, die een omvang heeft van 1.35 M„ als een lucifer door mid den geknapt; de boom werd opgeno men en daarna neergeworpen in een tuin. Op het emplacement der Tramweg Maatschappij werd een personenrijtuig met een gewicht van 10.000 K.G. uit de rails gelicht en omgeworpen. Bij het viaduct in De Steeg kreeg de dienst vertraging, doordat de rails, tengevolge van door den regen af stortend zand, bedolven werden en eerst moesten worden vrijgemaakt. Onder Zehlem zijn vele boomen huizen zwaar beschadigd. Onder Weill zijn vele dakpannen afgewaaid en hef koren, dat op het land aan schoven was gebonden, weggewaaid. Te Lengel is het huis van een voer man en nog twee gezinnen, totaal af gebrand. Zaterdagmiddag heeft in de geving van Oosterhout een geweldig noodweer gewoed; het dorpje 'sGra- venmoer is zwaar getroffen. Uit een donkere lucht vielen groote hagel korrels. Vele hagelkorrels hadden een doorsnee van plusminus vier c.M. en zij vielen zoo dicht opeen, dat waar de bui woedde, alle planten werden vernield. De tuinderijen en bloemisterijen bieden een troosteloozen aanblik. Er is voor duizenden guldens schade ge leden, terwijl hoegenaamd niets was verzekerd. De arbeid van een geheel jaar ging verloren. Zondagmiddag sloeg een auto op den Rijksstraatweg nabij de Klomp, doordat de weg spiegelglad was van den regen, over den kop. Eén der inzittenden, Mevr. D. uit Rotterdam, was op slag dood; de andere inzit tenden liepen ernstige verwondingen op. Uit China wordt gemeld, dat de overstroomingen een geweldigen om vang hebben aangenomen en dat de gevolgen ervan vreeselijk zijn. Het water van de Jangtse en andere rivie ren stijgt nog steeds en inmiddels wordt het steeds warmer en heerscht er in het overstroomde gebied hooge temperatuur. Vele mas: huizen zijn ingestort en honderden menschen moeten onder de puinhoo- pen bedolven liggen. Duizenden Chi- neezen hebben hun toevlucht gezocht op den hooger liggenden spoordijk en in boomtoppen, waar zij aan den hongerdood zijn prijsgegeven. Heele steden en dorpen zijn door 't water bedekt en van de aarde verdwenen. Een auto, waarin drie Franschen waren gezeten, is op den onbewaakten overweg nabij Oosthuizen (N.-H.) door een motortrein gegrepen. De auto werd geheel vernield, terwijl de inzittenden ernstige verwondingen bekwamen. Bij Scheveningen zijn twee typo grafen uit Utrecht bij het baden in zee verdronken. ii een gezin in Goes zijn de en drie kinderen ongesteld ge worden en naar het ziekenhuis over gebracht. Eén van de kinderen is over leden. De vermoedelijke oorzaak is hel gebruik van bedorven eten. Zaterdagnacht heeft in de drukkerij van Boekhoven te Utrecht een ernstige brand gewoed. Te Vlaardinger-ambacht zijn van drie verschillende landbouwers de ber gen met hooi verbrand. In totaal werd 200.000 K.G. hooi een prooi dei vlammen. Zaterdagavond heeft boven de Betuwe een hevig onweer gewoed, gepaard gaande met een ware wolk breuk. Belangrijke schade is hierdoor aan de gewassen toegebracht. Te IJmuiden reden twee motorrij wielen met groote vaart tegen elkaar. De eene rijder overleed enkele oogen- blikken later aan de gevolgen, de andere werd slechts licht gewond. Een 4-jarig jongetje te Leeuwarden is bij het afdraaien van een brug, toen hij trachtte nog over die brug te gaan, met zijn hoofd tusschen de leuning en een op den kant slaande lantaarnpaal bekneld geraakt en vervolgens te water gevallen. Hoewel hel kind onmiddellijk op het droge w#rd gebracht, kon een dokter slechts den dood constateeren, In Frankrijk hebben Zaterdag een reeks auto-ongevallen plaats gehad, waarbij 16 personen werden gedoodj Op den onbewaakten overweg nabij Oosthuizen is een auto door een motortrein gegrepen en circa tachtig meter meegesleurd, Van de inziltenden werd een dame zwaar gewond, twee heeren bekwamen lichte verwondingen. Een auto, waarin leden van een muziekgezelschap een uitstapje maak ten, werd bij Bar-le-Duc aangereden door een touringcar, die de auto wilde inhalen. Deze slipte, stortte van een helling en vloog in brand. Zes perso nen werden gedood, twaalf gewond. Van de Philippijnen komen berich ten omtrent een geweldig noodweer. Tengevolge van de wolkbreuken stortte een stuwdam in, waardoor zeven dorpen werden overstroomd. Een 13-jarig knaapje is aan het „stille" strand te Scheveningen bij het baden verdronken. Op een onbewaakten overweg te Yperen is een auto met vijf personen er in, in botsing gekomen met een sneltrein. Vier der inzittenden werden op plag gedood, de vijfde werd zeer ernstig gewond. Bij de brug te Duisburg, waar des nachts reparaties worden uitgevoerd, heeft een ernstig ongeluk plaats ge had. Een met vier personen bezette automobiel reed door de afzetting heen en viel in het water. De vier inzittenden kwamen om hei leven. Een dokter reed te Aschersleben (Duitschland) in een troepje fietsende meisjes. Twee kwamen te vallen en werden zoo ernstig verwond, dat zij kort daarop overleden. De dokter reed, zonder zich om zijn slachtoffers te bekommeren, door, doch kon later door de politie worden gearresteerd. Geble ken is, dat hij onder den invloed van sterken drank verkeerde. Op een overweg bij het station Hersteld (Duitschl.) is een personen auto uit Berlijn door een goederentrein verpletterd. Van de inzittenden werd een jong meisje gedood. De oorzaak van het ongeluk is blijkbaar daarin te zoeken, dat de baanwachter de boo men te laat sloot. JVLoderne grootheid Tooneelkunstenaars, dichters, schil ders bij de gratie God; ze worden vergeten omdat ze den knal van den motor niet bij zich dragen. Ze zijn te „weltfremd". Hierover schrijft El. R. Möbius vol gens liet Vad. in het Neues Wiener Journal o.m. het volgende Iedere schooljongen weet dat Fclzer den Fin Nurm met 3/10 seconde heeft geslagen; dat is een feil. dat in het geheugen gegrift blijft, zooals ook cijfers omtrent recordsnelheden. Dergelijke feiten worden onthouden. Als er een wereldkampioenschap boksen op het programma staat, wordt de wereldgeschiedenis een uur stilge zet, In dat uur ziet de wereld niets anders dan de boksmatch. De wereld houdt den adem in, terwijl twee man nen uit hoofde van hun beroep pro- beeren wie het hardst kan stompen! Men staart zich blind op de cijfers van het aantal bezoekers, de ontvangen enlreegelden, de beurs, die de boksers krijgen, en men zegt: Ah! Voor cijfers wentelt de menigte zich in het stof. Met bewondering leest men, dat de Gillette-fabrieken hun veertigste mil liard mesjes hebben vervaardigd; dat Amerika driemaal zooveel auto's bezit als de rest van de wereldvan alle spoorstaven ligt ruim een derde in Amerika; de schoenfabrieken vervaar digen jaarlijks zeshonderd millioen paar schoenen. Dit alles wordt in hooge mate bewonderd! Getallen, die niet meetellen, records, ziedaar waar de wereld naar haakt. Doch een record is niets meer dan een kinderballonnctje dat uiteenspringt en als neerdwarrelende rozeblaadjes op het droombeeld van een „sportgirl" terecht komt. Het wil er bij mij niet in, aldus de schrijver, dat het eenige werkelijke be- teekenis heeft, dat Peltzer drie-liende seconde sneller loopt dan een ander, dat van twee sterke mannen er een iets sterker is dan de ander. Goed, er moeten sterke menschen zijn, sterkere en sterkste. Doch de verschillen daar- lusschen zijn voor den vooruitgang van het mensclielijke ras van nul en geener waarde. Als een motorrijder 200 K.M. per uur kan rijden, behoort hij niet meer in menschelijk gezelschap 240 K.M. rijden is waanzinnige jacht naar recordverbetering. Hel is meer dan genoeg 80 K.M. te kunnen rijden, men komt toch vroeg genoeg aan liet einddoel. Zeker, sport is als lichame lijke opvoeding nuttig en noodig, wan neer niet slechts record maken het hoofddoel is. De vooruitgang van het mensche- lijke ras wordt op het oogenblik „ge noteerd" als deviezen en aandeelcn op de effectenbeurs, doch juist daar om worden er thans geen Cremonee- sche violen gebouwd, ontstaan geen gedichten van Goethe, geen fraai Ja- pansch lakwerk meer. Daardoor is de wereld verworden tot een warenhuis, waar alles volgens bepaalde getallen is gerangschikt, cn waar alles tegen recordprijzen verkrijgbaar is!

De Eembode | 1931 | | pagina 2