De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Het beste Adres G. Keuneke R. K. Spaarbank - Amersfoort SPECIALE TOONKAMERS Fa. H. ELZET7AAR PUROL rijk aan geneeskracht Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch ^zegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prgs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 Advertenüën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in'den morgen z$n bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrl|dagmlddag - Post-giro no. 44234 Vrijdag 28 Aug. 1931 - No. 43. indien men niemand eerde dan om zijn verdiensten, zoude de pedanterie spoedig uilgestorven zijn. Het is wij/s dwaasheid zich knapper te wanen dan anderen. Vooral bij goede menschen komt de kunde niet zoo spoedig aan het licht. Menigeen is knapper dan hij schijnt. Het beste middel tegen pedan terie is omgang met anderen. Eenzaam heid kweekt groote denkers maar ook pedante menschen. Epistel en Evangelie. 14e Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. Apostel Paulus aan de Galaten; V, 16—24. Broeders! Wandelt naar den geest, en gij zult de begeerten des vleesches niet volbrengen. Want het vleesch be geert tegen den geest, en de geest tegen het vleesch; deze toch weder streven elkander, opdat gij niet doet al wat gij wilt. Doch indien gij door den Geest geleid wordt, zijt gij niet onder de Wet. Bekend nu zijn de werken des vleesches, welke zijn: ontucht, onreinheid, oneerbaarheid, wellust, afgodendienst, tooverijen, vijandschappen, twist, afgunst, toorn, gekijf, tweedracht, scheuringen, nijd, moord, dronkenschap, brasserijen en dergelijke; ten aanzien waarvan ik u vooraf zeg, gelijk ik het u vooraf ge zegd heb, dat zij, die zulke dingen doen, het Rijk Gods niet zullen ver werven. Maar de vrucht des Geestes is liefde, blijdschap, vrede, geduld, goedertierenheid, goedheid, lankmoe digheid, zachtzinnigheid, trouw, be scheidenheid, ingetogenheid, kuisch- heid. Tegen de zoodanigen is de Wet niet. Zij nu, die Christus toebehooren, hebben hun vleesch met ondeugden en begeerlijkheden gekruisigd. EVANGELIE volgens den H. Mattheus; 24—33. In dien tijd sprak Jesus tot zijne leerlingen: Niemand kan twee heeren dienen; immers zal hij óf den eenen haten en den anderen liefhebben, óf den eenen aanhangen en den anderen veronachtzamen. Gij kunt niet God dienen en den Mammon. Daarom zeg Ik u: Weest niet angstig bezorgd voor uw leven, wat gij zult eten, noch uw lichaam, waarmede gij u kleeden. Is het leven niet meer het voedsel, en het lichaam niet meer dan de kleeding? Aanschouwt de vogelen des hemels, dat zij niet zaaien noch maaien noch in schuren verza melen; en uw hemelsche Vader voedt ze. Zijt gij niet veel voortreffelijker dan zij? En wie van u kan, met pein zen, aan zijne lengte ééne el toevoe gen? En wat zijt gij voor kleeding bezorgd? Beschouwt de leliën des velds, hoe zij groeien; zij arbeiden en spinnen niet; en toch zeg Ik u, dat zelfs Salomon in al zijn heerlijkheid niet gekleed was gelijk eene van deze. Indien nu God het gewas des velds, dat heden is en morgen in den oven geworpen wordt, aldus kleedt, hoeveel te meer u, kleingeloovigen! Weest dan niet beangstigd, zeggende: wat zullen wij eten, of wat zullen wij drinken, of waarmede zullen wij ons kleeden? Want om dit alles bekommeren zich de heidenen; want uw Vader weet dat gij dit alles noodig hebt. Zoekt dan eerst het Rijk Gods en zijne gerech tigheid, en dit alles zal u toegeworpen worden. Evangelieverklaring I4e Zondag na Pinksteren. Dit Evangelie is één van de troost rijkste. Op een zeer treffende wijze vermaant ons de Zaligmaker om een recht kinderlijk vertrouwen te stellen op de alwijze voorzorg van den Hemel- schen Vader in al onze tijdelijke be hoeften. Wij moeten vóór alles Gods rijk zoeken, God van ganscher harte dienen en alle overtollige zorg voor het tijde lijke laten varendoen we dit dan zal God, als wij behoorlijk en met overleg arbeiden, voor ons tijdelijk onderhoud zorgen. Een gematigde en behoorlijke zorg voortijdelijke levensmiddelen misprijst de Zaligmaker niet. Integendeel wordt ons die aanbevolen. „Die niet werkt, zal niet eten"Izegt de H. Paulus. Maar èl te groote zorg en angstvolle be kommering, alsof er geen algoede Vader ware Die over ons waakt, wil de Zalig- JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio maker ons ontnemen. ons hiervan te overtuigen voert de Zaligmaker ons vier schoone be wijzen aan: 1God heeft ons het leven gegeven, het leven dat zooveel waard is, dus zal Hij ook het voedsel en de kleeding bezorgen, die toch veel geringer zijn dan het leven. 2. Aan de vogelen des Hemels, die Zijn schepselen zijn, bezorgt God het voedsel, dus zal ook zeker ons, die Zijn kinderen zijn, van het noodige onderhoud voorzien. 3. Al onze overtollige zorg is ge heel vruchteloos en kan ons toch niet helpen. Werk nu eens zooveel ge wilt, kunt gij dan uw leven met éénen dag verlengen 4. We zien dat God de leliën des velds, die maar enkele dagen bloeien, nog prachtiger en heerlijker versiert dan Salomon ooit in zijn pracht gekleed geweest is, hoeveel te meer dan zal Hij voor de ons noodige kleeding be- irgd zijn. Na zoovele overtuigende verzeke ringen troost ons de Zaligmaker, zeg gende: „Weest niet angstig bekommerd voor eten, drinken of kleeding. Laat dat de heidenen doen die niet weten dat zij een zorgvollen Vader hebben in den Hemel, maar gij, die als chris tenen beter onderricht zijt, gij kunt er u op verlaten dat uw Vader in den Hemel weet dat gij dit alles noodig hebt en dat Hij daarvoor zorgen zal." En dan volgt de gewichtige levens les: „Zoekt dan eerst het Rijk Gods en zijn gerechtigheid, en dat alles zal u worden toegeworpen". Nemen we die les ter harte! Al hebt ge dan veel te doen, een groot huishouden te be sturen, al moet gij u met vele wereld- sche zaken bemoeien, vergeet toch niet dat eenige noodzakelijke: Zoekt eerst het Rijk Gods. Al het andere gaat voorbij, dit blijft. Onderzoeken wij daar om eens oprecht ons zeiven„Waarop gaan mijn eerste en voornaamste ge dachten van den morgen tot den avond? Is het op God en Zijn Rijk óf op de wereld?" Keeren we eens een oogen- blik in ons zeiven en stellen we ons leven eens een oogenblik naast de uit spraak des Heeren„Wat baat het den mensch al wint hij de heele wereld... de heele wereld, maar schade lijdt aan zijn onsterfelijke ziel", dan zullen we daardoor de waarde van ons leven leeren kennen en besluiten maken voor de toekomst. KANTOORBOEKHANDEL «F.dTüLPaB Lingestr. 65 t.o. Krommestr.TEL. S26 Wij leveren U: Studieboeken, Cahiers, Tee- kenbenoodigdheden enz. voor alle inrichtingen van ondeiwijs te dezer stede. LlturiflBche Kalender. Week van 30 Aug.5 Sept. Zondag 30. 14e Zond. na Pinksteren. Tijdeigen. Mis Prptector, 2e geb. H. Rosa, 3e H.H. Felix enz.. Prefatie H. Driev. Maandag 31. H. Raymundus Nonnatus. Dinsdag 1. H. Egidius, 2e geb. H.H. Twaalf broeders, 3e A cunctis. Woensdag 2. H. Stephanus, Koning, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Donderdag 3. Mis als Zondag, 2e geb. A cunctis, 3e Fidelium v.d. Overle denen (2 Nov.), 4e geb. naar keuze, geen Gloria of Credo, gewone Pref. Vrijdag 4. Mis als Zondag, zonder Gloria of Credo, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. OfMis van het H. Hart Cogitationes, met Gloria en Credo, eigen Prefatie. Zaterdag 5. H. Laurentius Justinianus, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. bron van vreugde, naar Christus 1 Terug naar een gezond Christelijk leven, naar liefde, eenvoud en zelfverloochening. Er heeft een man geleefd voor eeuwen terug, ook in een tijd van bederf, die door zijn bekoorlijke blijmoedigheid zulk een onweerstaanbare aantrekkings kracht uitoefende op alle jongeren, die hem leerden kennen. Hij was een vroolijke Frans in den goeden zinDe H. Franciscus van Assisie. Hij was de virtuoos der levensvreugde de gelukkigste mensch, die ooit op aarde leefde, zooals een niet-Katboliek verklaarde. Hij zocht de kostelijke gave der vreugde in Christus om ze dan mede te deelen aan allen, die met hem in aanraking kwamen. Alles om hem heen straalde blijheid uit. De eenigste oor zaak van verdriet was voor hem de zonde. Zoozeer was de vreugde-zang eener innig-gelukkige ziel hem eigen geworden, dat haar jubeltoon hem zelfs niet verlaten kon, toen hij op zijn sterfbed lag uitgestrekt. In zijn jongelingsjaren was hij „de koning der jeugd." Hij meende als zoovelen de vreugde en de voldoening te vinden in wereldsche genietingen, die een oogenblik misschien schijnen te voldoen, maar daarna toch zulk een gevoel van onvoldaanheid brengen in het menschenhart. Langzamerhand vervulde hem dal met walging en toen pas vond hij de waarachtige vreugde, toen hij zich voor altijd gehecht had aan de gekruisigde Liefde Gods. Deze gelukkige verandering moet in een groot deel onzer tegenwoordige jongeren worden aangebracht. De jeugd heeft recht op vreugde. Doch er moet haar geleerd worden, waar de echte vreugde te vinden is. De jongeren moeten gevormd wor den tot verkondigers der Christelijke levensblijheid, om die heerlijke blijheid uit te dragen in de aan ware vreugde zoo arme wereld. Een wereld van egoïsme, van geldzucht. Een geslacht moet er opgroeien om aan vele anderen te laten zien, dat slechts een liefde en offerleven waar achtige vreugde voortbrengt, dat een overvloed van reine vreugde te vinden is in Gods schoone natuur, in liturgie, poezie, in arbeid, in onschuldig spel. Een geslacht, dat het licht en de warmte, welke 't opdeed in het zonne land van hooger leven redden uit straalt in vele zielen, waar 't somber werd en kil, toen Christus eruit was verdreven. CANTOR. Meer vreugde. Mgr. van Keppeler heeft een boek geschreven, dat buiten zijn andere ge schriften, vooral beroemd is geworden. Mehr Freude. Toen hij zich aan het schrijven zette van dit boek, was 't hem, of hij voor zich zag vele jongeren, wier oogen hem vroegenSpreek ons van de vreugde! Zeg ons, wat wij kun nen doen om haar in dezen aan vreugde zoo armen tijd voor ons en anderen te redden en te vermeerderen. Het antwoord, het ééne alles-om- vattende antwoord is: Terug naar del Binnenland STATEN GENERAAL. De maand September zal ons weer de ontwaking brengen van het parle mentaire leven. Den derden Dinsdag in September wordt het nieuwe parle mentaire jaar geopend. De Eerste en de Tweede Kamer zullen op dien dag vereenigde vergadering bijeenkomen i de Koningin de Troonrede te hooren voorlezen. En terwijl de Eerste Kamer daarna zal beraadslagen hoe ze de Troonrede met een adres van Ant woord zal beantwoorden iets wat de Tweede Kamer al eenige tientallen jaren heeft afgeschaft zal de Minister van Financiën in de Tweede Kamer de Millioenennota indienen. De Troonrede kondigt de plannen der regeering aan voor het geopende parlementaire jaar en knoopt hieraan meestal een beschouwing vast over den in de begrooting des Rijks de inkomsten in overeenstemming te brengen met de uitgaven? Velen bouwen verwachtingen op de Troonrede. De boeren wenschen maatregelen tlie hen helpen staande te blijven bij de ongunst der tijden, die zwaar op den Nederlandschen landbouw drukt. De arbeiders verlangen spoedig een verderen uitbouw onzer sociale wetten om hun positie te versterken in een tijd, die vooral de zwakken sterk aan pakt en onze welvaart dreigt te ver nietigen. De Middenstand ziet reikhalzend uit naar de tusschenkomst van den wet gever om verschillende euvelen welke het bedrijf belemmeren te overwinnen. De industrie verlangt dat de regee ring zich eindelijk sterker make tegen buitenlandsche maatregelen, welke onzen uitvoer verhinderen, en niet langer haar heil zoeke in weerloosheid. Zoo wordt van alle zijden vot ver wachting opgezien naar de regeering van wie terecht mag worden verwacht dat zij in deze periode van interna tionale malaise doen zal wat nationaal mogelijk is om het Nederlandsche volk in al zijn geledingen te helpen het hoofd boven water te houden. Luctor et emergo, ik worstel en blijf boven, is een oude vaderlandsche leuze, welke voor het Nederlandsche volk steeds bewaarheid werd. In de moei lijke tijden, die in den loop onzer historie dikwijls over ons kwamen, meer dan in tijden van verslappenden voorspoed en weelde, heeft het Neder landsche volk altijd met groote energie en vastberadenheid de handen aan het werk geslagen. Ook in dit ongunstige tijdperk toone ons volk een krachtige ienheid om zich door de moeilijkheden heen te worstelen. En de Millioenennota? Elke maand kan men, wanneer haar eerste helft goed en wel voorbij is, in de couranten een opgave lezen van de inkomsten van het Rijk uit hare ver schillende bronnen gedurende de af- geloopen maand. Deze worden daarbij vergeleken met de opbrengst in de overeenkomstige maand van het vorige jaar- Die maandetijksche staten zien er dit jaar allesbehalve rooskleurig uit. De vermindering van inkomsten be draagt telkens verscheidene millioenen in tegenstelling met eenige jaren ge leden, toen de cijfers mooi omhoog gingen. Eenige jaren daarvoor was alles be zuiniging wat de klok sloeg. In de beterende jaren heeft men daar niet zooveel meer van vernomen. Verso bering van den staatsdienst, dat punt studie, waar men eerst zoo veel hoorde is ongeveer heelemaal in de studeerkamer gebleven. En nu zijn we opnieuw in een tijd van inkomstenvermindering gesukkeld, waar we voorloopig wel niet uit zullen geraken. We kunnen dus verwachten, dat de Minister van Financiën in zijn Millioenennota weer een somberen toon zal aanslaan en een tekort voor spellen zal op de begrooting voor 1932. Het is nu maar de vraag, hoe hij dat tekort denkt te dekken: door bezuini ging, door nieuwe lasten of wellicht door beide Naar verluidt zullen de salarissen m rijksambtenaren, die reeds vroeger verminderd werden, niet opnieuw wor den aangesproken, tenminste voorloopig niet. Waar de minister de millioenen welke hij tekort zal komen, denkt te halen, moeten we afwachten. De derde Dinsdag van September zal ons dat alles ontvouwen. Het is een bijzondere dag in het parlementaire jaar, die onze politieke belangstelling overwaard is, evenals het werk dat er op zal volgen. De Millioenennota geeft cijfers en beschouwingen over 's lands financiën. Beide staatsstukken worden dit jaar vooral met bijzondere belangstelling tegemoet gezien. Wat zal de Troonrede hebben aan te kondigen om de gevolgen der ma laise te verzachten? Wat zal de Mil lioenennota hebben mede te deelen om voor Damestasschon. Koffers en alle soor ten fijne Lederwaren LANGESTRAAT I05-AMERSF00RT onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond Goedgekeurd bi) Koninklijk Besluit d.d. 14 Maart 1913, no. 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3°/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. KassierAmsterdamsche Bank. Gemengde Berichten Kerknieuws. BENOEMING. Z. H. Excellentie de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assistent te Baarn den weleerw. heer R. Poodt (neomist) De weleerw. heer Kapelaan B. Dooper heeft een ernstig rijwielongeluk gehad. Komende uit de Sophialaan werd Zijn Eerw. aangereden door een jongen, die kwam uit de De Wetstraat. De Eerw. heer Kapelaan kwam te vallen en brak op twee plaatsen de rechter pols. Wij wenschen Kapelaan Dooper van harte een spoedig en volledig herstel toe. Een hevige storm heeft op de Fransche westkust gewoed. Bij Brest is een visschersschuit vergaan, waar bij 7 personen verdronken. In den nacht zijn bij Voorschoten vier wagens ontspoord, waarvan er twee kantelden, zoodat beide sporen versperd werden. Er hadden geen per soonlijke ongelukken plaatshet trein verkeer had ernstige vertraging. Op 'n onbewaakten overweg bij Hoorn is een auto door een trein aan gereden en ongeveer 150 M. meege sleurd. De bestuurder van de auto, iemand uit Oosterdijk werd gedood. De Russische Sovjetregeering werft thans in Amerika geschoolde arbeiders aan. Reeds zouden 2000 personen een contract hebben afgesloten. In het ge heel zullen 6000 arbeiders worden aan geworven. Bij heiwerkzaamheden nabij de Prov. electrische centrale te Groningen werd een 26-jarige werkman door het hei blok getroffen en zoo zwaar gewond, dat hij in het ziekenhuis, waarheen hij vervoerd, weldra overleed. Uit een ingesteld onderzoek naai de misdadigheid in Amerika is ge bleken, dat personen van buitenland sche afkomst minder misdaden plegen dan geboren Amerikanen. Dit resultaat is wel geheel in tegenspraak met de algemeen heerschende opinie. Te Zuidbroek kwam de brievenbe steller bij de woning van de 76-jarige weduwe Molanus, wonende in een kleine boerderij aan den eenzamen weg aan het Winschoterdiep, waar zij met haar 45-jarigen zoon leeft. Tot zijn verwondering stond de deur open en loeiden de koeien Bij nader onderzoek vond hij in de kamer, onder een lin- nenrek verborgen, het ontzielde lichaam van de weduwe met een prop in den mond. Voorts ontdekte hij sporen van een worsteling. Onmiddellijk waar schuwde da man de politie. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat hier een roofoverval het geval is geweest, daar de deur met bloed was bevlekt, terwijl het bed van de oude vrouw geheel omwoeld was en smeulde. De zoon van de oude vrouw is spoor loos verd.wenen. Er bestaan vermoe dens dat deze is verdronken. Te Zwolle werd de 70-jarign venter Sating met paard en wagen op den onbewaakten overweg in de Wiptrik- v»o,KANTOORMEUBELEN tn SCHRIJFMACHINES hebben wij boven onze zaak LANGESTRAAT 84 TEL. 528 Volgens een statistiek van de Amert- kaansche Automobielenclub werden in het afgeloopen jaar in de Ver. Staten 31.273 personen bij automobielonge vallen gedood. Tijdens de Raadsvergadering te Stompwijk, is het C.-H. raadslid, de heer Schmall plotseling doodgebleven. Door de politie te Soest is dezer dagen te Amsterdam een onderzoek ingesteld naar de gedragingen van een huzaar, die in eerstgenoemde plaats zes rijwielplaatjes heeft verkocht, welke men vermoedt, afkomstig te zijn van diefstal. Bovendien zou hij zich schul dig hebben gemaakt aan diefstal van rijwielen, waarvan hij er een had over- gelakt en verkocht. Tenslotte zou de huzaar in Baarn twee portemonnaies met 170 hebben weggenomen en daar voor een koffergramofoon hebben ge kocht. Hij had zich doen opnemen in het hospitaal om van zijn avonturen uit te rusten. Daaruit is hij inmiddels weer verdwenen en zijn tegenwoordige verblijfplaats is onbekend, zoodat hij zich ten overvloede ook nog aan deser tie schuldig maakt. kerallee door een trein aangereden. De locomotief sleurde den wagen 150 Meter mede. De wagen werd vernield, het paard op slag gedood. S. werd ernstig gewend naar het ziekenhuis overgebracht. In de buurt van Corabia veerpont gekapseisd, die overbelast was. Aan boord bevonden zich 22 per sonen die allen te water geraakten. Negen hunner zijn verdronken. Er heeft te New-York weer een schietpartij plaats gehad tusschen ban- dieten, die in een automobiel gezeten, schoten losten, waardoor één man werd gedood en twee ernstig gewond. De daders wisten teo ntkomen. Een huiseigenaar te Besans, die een beerput wilde schoonmaken, is daarbij door verstikking om het leven gekomen. Drie personen, die hem te hulp wilden komen, ondergingen het zelfde lot. Woensdagmiddag is pastoor A. J. Melkert van de Vondelkerk te Amster dam bij het oversteken van de straat door een fietsende jongen aangereden. Pastoor Melkert viel en kwam daarbij zoo ernstig met het hoofd op de steenen terecht, dat hij in bewuste- loozen toestand moest worden opge nomen.

De Eembode | 1931 | | pagina 1