Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Studieboeken Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertenttón 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Adverlentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en DrokkerlJ Lengegrecht 28 te Amersfoort - Telefoon 514 Serwhljnt eiken Dinsdag- en Vrljdagmlddeg - Post-giro no. 44254 Vijf en veertigste Jaargang Dinsdag 8 Sept. 1931 - No. 46 Dankbaarheid is zeldzaam en toch is ,een ondankbaar mensch een slecht mensch." De film. In den strijd om de waarde en de roeping van de bioscoop hoort men veelal, door vurige vrienden, de be wering vooropstellendat de bioscoop een eigen roeping heeft te vervullen in het overbruggen van nationale gren zen en in het voorbereiden van een ernstige sociale nivelleering. Het is daarom niet ongepast even te onderzoeken hoe het vanuit sociaal en ethisch standpunt, met de tegen woordige film veelal gesteld is. Het feit dat alleenstaande en voornamelijk in de laatste jaren bewonderenswaar- dige pogingen uitzondering maken op de algemeene regel, zal trouwens niet vermogen te wijzigen den algemeenen indruk: dat de film schuldig is aan sociale ophitsing. Want, zoo betoogt Pater Fr. Mücker- mann, kan men zich iets méér leugen achtig denken dan de in elk kinostuk klassieke uiterste tegenstelling van karakters Alleen tegenovergestelde zwart-wit-karakters laat de film op het witte doek spelen. Het zijn omgekochte misdadigers, deernen, duivels, lamme ren van onschuld of engelen. Middel maat bestaat niet. Die lijkt trouwens te vervelend en dus onbruikbaar voor de film; en bij het z.g.n. kinopubliek halen alleen de allerscherpste tegenstellingen het ge- wenschte succes. Deze tegenstellingen vindt het publek steeds uitgewerkt in zijn dagelijksch leesvoeder: de schund- of colportage- litteratuur. En de film laat diezelfde tegenstelling in beeld op het doek spelen. „Zoo is het leven. Zoo rolt de levensfilm reëel af op de wereld' aldus luidt het primaire besluit va den naïeven en kritiekioozen kinobe- zoeker. Hij heeft het zwart op wit ge lezen; hier wordt het zwart en wit vóór- of nagespeeld I.... De gewilde en bewuste veralge meening van de schijnbaar het leven beheerschende tegenstelling, tusschen arm en rijk, sociaal machtigen en sociaal machteloozen, is het tweede groote bedrog van de film. Kurt Moreck schreef in zijn „Sitten- geschichte des Kinos": Armoede en rijkdom komen in de film tot hun tref fendste uitdrukking bij de bewoners van voor- en achterhuis, van belétage en portiersloge, en niets blijft den toe schouwer gespaard, hier van de meest verregaande verwording, en daar van de volmaaktste onschuld. Daar alle raffinement, stoffelijk en geestelijk; hier roerende simpelheid. Speciale voor liefde koestert de film voor den rijk- geworden parvenu, de ideale type var den kinomensch en de glorievolle in carnatie van zijn machtsdroom. Het gevaar bestaat hierin dat de klno aan zijn publiek het bestaat meestal uit niet- of hrlfontwikkelden een valsche voorstelling van de klas der z.g.n. rijkelui bezorgt. De toe schouwer immers komt meestal niet in de gelegenheid zijn indruk door eigen waarneming aan de waarheid te toetsen. Zijn vooroordeelen worden al dus versterkt, afgunst en nijd worden opgewekt. In proletarische kringen wordt gaarne aangenomen dat de rijken een zwelgersleven leiden, en de film bevestigt door zijn „fotografische" voor stelling, dat valsche oordeel. Het kino publiek ziet dan hoe „boven" wordt geleefd.... Opdat dit alles nu drastisch tot zijn doel zou komen, moeten de armen natuurlijk als brave en vlijtige luidjes afgeschilderd worden. Ze hebben het erg slecht; ze worden uitgebuit. Ze zijn braaf en trouw, bescheiden, kuisch, eerlijk, totaal in tegenstelling met de rijken. De rijken zijn meestal zedelijk aangetast. Ze beminnen hun echtge- nooten niet, want ze hebben vooral het geld gehuwd. Ze leven in oneenig- heid met hun kinderen, die trouwens leven zooals zij zelf d.w.z, vrij hun gang gaan. Hun dochters loopen rond; hun zonen maken schuld, vallen in de handen van woekeraars en verkwisten het vaderlijk vermogen tot de groote krach komt en een kogel eind aan alles stelt. En wie lijdt door dit alles? Natuurlijk de armen. Aldus worden de feiten in de film veelal vervalscht. Oewis, dergelijke zaken komen helaas voor in het leven. Doch de film vergeet stelselmatig te vermelden wat eiken dag wordt gedaan om dat euvel uit het leven te weren. De vlijtige en plichtbewuste burger speelt nooit een rol in de film, zelfs niet voor zoover hij te vinden is op de plaatsen waar de filmgeschiedenis onvermijdelijk speelt: lustzalen, in dans gelegenheden, in bandietenkelders, ge rechtzalen en tuchthuizen. Op dit terrein ligt nog een uitgestrekt missieveld voor filmdichters en kino- industrieelen. Laten ze ons uit de schijn wereld van de film halen om in de wereld der werkelijkheid komen. De aloude raadte grijpen in het volle leven, is ook interessant voor de film, althans wanneer eerlijke menschen er aan arbeiden. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's Orgels - Radio VULPENHOUDERS MET EEUWIGDURENDE 6ARANTIE (GRATI8 REPARATIES) VAN f 10.50 AF ALLEENVERKOOP: KANTOORBOEKHANDEL «F. fl. TULP BB Langcstr. 66 lo. Krommestr. - TEL 326 Lectuur. Veel romanwerk verdient niet tot ware kunst gerekend te worden, wijl het de menschen na lezing ervan, even arm laat. Een roman moet tevens zijn een kunstwerk. Bij de beoordeeling als zoo danig kan men uitgaan van de definitie, dat kunst datgene is, wat ontroering geeft en wat gemaakt is, om ontroering te brengen. Om ontroering te wekken bij ande ren, moet als van zelf sprekend de kunstenaar zelf eerst die ontroering hebben ondergaan. Daar leidt nu velerlei lot ontroering en emotie, zonder dat echter kunst daarvan de drijfveer is. En bij emotioneele romans proeft men al dadelijk het gemaakte ervan, gemaakt ter wille van zekere afleiding voor den mensch, al heeft ons korte en belangrijke leven geen afleiding, maar veeleer inkeer van noode. Kunst moet daarom niet enkel en alleen emotie wekken, zij moet ons geven schoonheidsontroering, het leven brengen op een hooger plan, ons hart schenken een rijker liefde. Wat we bij de tendenz-romans vin den, is al weder geen kunst, maar meestal propaganda-lectuur, voor een oogenblik actueel, maar spoedig daarop verouderd. Waarachtige kunst daarentegen ver oudert nooit, blijft altijd boeiend, omdat zij is voor en van alle tijden. Kunst is gestyleerd leven, waarin het alledaagsche leven verklaard wordt in zijn dieperen zin. Zelfs waar de kunstenaar de smart des levens uitbeeldt, daar blijft de werkelijkheid geen louter werkelijkheid meer, gekleurd als zij wordt door hem, die haar schoon weet te aanschouwen. e tijd der realisten-romans voorbij is, dreigt gevaar van te roman tische romans, met hun suiker-zoete liefelijkheid en oppervlakkige prikkels, zonder dat echte ontroering wordt ge boden, die den mensch beter maakt. T. O. Binnenland DE SCHOOL|EUGD BIJ SARRASAN1. „Het mooie kijkspel van twee wereld- deelen", zooals zich het Circus Sarra- sani na zijn Zuid-Amerikaansche tour- née met recht noemen kan, kondigt zijn komst naar Utrecht aan. Dit wil natuurlijk geheel wat anders zeggen als dat de mare gaat, dit of dat Circus komt zijne luchtige tenten in de Stad Utrecht opslaan. De onderneming komt met extratreinen met een automobiel brigade bestaande uit 200 autotreinen. Tusschen zijne tentenrijen wandelen vreedzaam de Indianen, Japanezen, Chi nezen, Singalesen, Arabieren, Berbers, Tsherkessen, Mexicanen, Mestizen, Mu latten, Creolen, Argetijnen, Brasilianen en het blanke volk der aarde, tezamen. In zijne stal- en menagerietenten staat box aan box, waterbassin aan water bassin, kooiwagen aan kooiwagen, 22 olifanten, kudden van leeuwen, tijgers en ijsberen, kameelen, dromedarissen, zeebra's, zeeleeuwen en [ook de Bison, Gnu, Yak en Nijlpaard ontbreken niet. Deze sprookjesachtige bonte wereld, zal ook de kinderen van de Stad- en Plattelandsscholen in de gelegenheid stellen tegen zeer billijke prijzen vanaf goede zitplaatsen de voorstellingen te kunnen gadeslaan. Binnenkort krijgen alle scholen van hier en de geheele omgeving een desbetreffende uitnoodi- ging van het Circus Sarrasani. Met hetzelfde jubileumsprogram, dat naar aanleiding van het dertigjarig bestaan van het Circus gedurende de lange wintermaanden onder opoffering van groote kosten samen werd gesteld en waarmee dit jaar ook Berlijn onder groot enthousiasme van de zijde van het publiek en die der pers werd be zocht, zal ook hier gespeeld worden. We maken nu reeds onze geachte lezers op deze eenige gelegenheid opmerk zaam, waarbij onze jeugd tegen bil lijke prijzen de rijke ethnografische zoölogische en kunstzinnige schatten van het Circus Sarrasani kan genieten. DRANKWET. Eenigen tijd geleden werd in de Tweede Kamer het nieuwe ontwerp- Drankwet aangenomen. De nieuwe wet kent twee soorten alcoholische drank a. sterke drank, d.i. drank met een alcoholgehalte van 15 en meer pet. b. zwak-alcoholische drank, waar onder worden verstaan bier, wijn, vruchtenwijn en in 't algemeen die alcoholische dranken, welke minder dan 15 pet. alcohol bezitten. Verder is er in de wet sprake van vijf soorten vergunningen en twee soorten verloven. Er zijn volledige vergunningen, dat zijn ver gunningen voor den verkoop van ster ken drank in het klein (bij hoeveel heden van minder dan 10 Liter) zoowel voor gebruik ter plaatse als voor ge bruik elders; tapvergunningen, voor verkoop van sterken drank in het klein ter plaatse slijtvergunningen, voor verkoop van sterken drank in het klein voor ge bruik elders dan ter plaatse; hotelvergunningen, voor verkoop van sterken drank in het klein in een hotel alleen aan- logeergasten societeitsvergunningen, voor verkoop van sterken drank in het klein in - sociëteit voor gebruik ter plaatse .^verloven A, voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein zoowel voor gebruik ter plaatse als voor gebruik elders; verloven B, voor den verkoop uit sluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse. Een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein moet worden aangevraagd bij het gemeente bestuur; een hotel- of societeits-ver- gunning bij Gedeputeerde Staten. Niet véreischt is een vergunning voor den verkoop van sterken drank het klein in restauratiewagens van internationale treinen en in legerplaat- n en cantines. Het aantal vergunningen] (met uit zondering van de hotelvergunningen) mag niet meer bedragen dan in gemeenten met meer dan 50.000 zielen 1 op 500 inwoners; in gemeenten met 20.C00—50.000 zielen 1 op 400 inwoners; in gemeenten met 10.000 20.000 zielen 1 op 300 inwoners in de overige gemeenten 1 op 250 in woners. Te beginnen in 1935 en vervolgens telkens om de 5 jaar kan de Kroon op voorstel van den gemeenteraad voor een gemeente een verlaging van het maximum der vergunningen vaststellen kan zij bepalen, dat in een gemeente vergunningen niet meer worden ver leend ja zelfs kan zij bepalen, dat in de geheele gemeente of een deel der gemeente alle na 1 Mei 1904 verleende vergunningen vervallen en nieuwe ver gunningen niet meer mogen worden verleend. De Minister kan op voorstel van den gemeenteraad aan B. en W. mach tiging verstrekken om voor één of meer localiteiten, welke deel uitmaken van een buitengewone inrichting voor maat schappelijk verkeer een tapvergunning boven het vastgestelde maximum ver- leenen. De gemeenteraad kan één of meer wijken, buurten of straten geheel droog leggen; hij kan daarvoor ook een maximum vaststellen, onafhankelijk van het getal bewoners. De wet geeft een uitgebreide op somming van de gevallen, waarin door B. en W. resp. door Ged. Staten het verleenen van een vergunning kan worden geweigerd. O.a. als de aan vrager wegens overtreding van de wet op óen gedistilleerdaccijns is veroor deeld tot vrijheidsstraf van een maand of 250 gulden boete; pas vijf jaar na de voltrekking der straf komt zoo iemand weer voor een vergunning in aanmerking. Een aanvrage om vergunning wordt ter openbare kennis gebracht. Gedu rende twee weken kunnen er bezwaar schriften tegen worden ingebracht. Vervolgens moeten B. en W. binnen zes veken beslissen. Als de vergunning moet worden afgewezen, omdat het maximum-aantal al vol is, dan komt de aanvrager op een lijst te staan. In de volgorde, waarop aanvragers op die lijst staan, komen ze in aanmerking voor vergunningen, die vacant komen door overlijden, bedanken of anderszins. In de wet is echter een bepaling gebracht, dat de vergunning op des betreffend verzoek bij overlijden van den vergunninghouder kan worden overgeschreven op de overlevende echtgenoot of op een der kinderen. De aanvrage van een verlof dient te geschieden bij B. en W. Een verlof A is niet noodig voor localiteiten, waarin een vergunning (me» uitzondering van een slijtvergun- ning) is gevestigd, voor reizigers in restauratierijtuigen, voor legerplaatsen of cantines; verder ook niet voorden verkoop van zwak-alcoholiscben drank in het klein in winkels, pakhuizen of andere inrichtingen, als die verkoop uitsluitend geschiedt in gesloten fles- schen, kannen, kruiken of vaten. Het aantal verloven A in een ge meente mag niet meer bedragen dan het bepaalde maximum aan vergun ningen. De Commissaris der Koningin kan toestaan, dat bij een bijzondere, zeer tijdelijke gelegenheid, in een localiteit in een tent of op een terrein zwak- alcoholische drank zonder verlof wordt verkocht voor gebruik ter plaatse. Inzake de toekenning, afwijzing en intrekking van verloven zijn voorts soortgelijke bepalingen vastgesteld als de vergunningen. R. K. Spaarbank - Amersfoort onder controle Centrale acconnUntidlenst Ned. Boerenbond Ooedgekeurd bij Koninklijk Besluit d.d. 14 Maart 1913, no. 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANOEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tol 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3Vio pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. KassierAmsterdamsche Bank. BERICHTEN UIT AMERSFOORT SCHOOLBOUW. De nieuwe openbare lagere school nabij de Vondellaan is gereed. De daarmede in verbinding slaande open bare U.L.O. school werd meieen uil- gebreid en gerestaureerd, terwijl een doelmatig ingericht gymnastieklocaal als verbinding werd gesticht. De nieuwe openbare school voor lager onderwijs aan de Hobbemastraat is eveneens gereed gekomen. Deze school is volgens het open-lucht-lype gebouwd en teil voorloopig slechts drie klasse-localen. Op later bijbouwen in drie lokalen is gerekend. In voorbereiding is nu de bouw een Katholieke Jongensschool aan het ontworpen Dupontplein op de ge meente-terreinen nabij de Gasthuislaan. Met den bouw van de nieuwe open bare Meisjesschool aan den Bisschops- weg werd ook een aanvang] gemaakt. Het zal echter niet wel mogelijk zijn deze reeds met 1 Jan. op te leveren, wijl de aanbesteding sterk werd ver traagd door allerlei omstandigheden die niet konden worden voorzien. De verbouw van de openbare Meis jesschool in het Plantsoen nabij de Arnh.straat; is] gereed. In dit gebouw werd gevestigd de nieuwe openbare school voor voortgezet Meisjes-onder wijs met 5-jarigen cursus, hoofd mej. Geers. Het schoolgebouw aan den Leusder- weg naast de ambachtsschool werd vergroot en gerestaureerd. Hierin wor den gevestigd de Christelijke U.L.O. school en de Christelijke school voor het Centraal 7e en 8e leerjaar. De aanbesteding van den bouw van het nieuwe gymnasium is spoedig te wachten. Evenzoo de aanbesteding van het vergrooten der ambachtsschool. R. K. ME1SJES-JEUGDDAG. Zooals men al in de bladen heeft gelezen, zal er in Utrecht den 27en September, een grootsche meisjesde monstratie gehouden worden. Alle Ka tholieke meisjes van Patronaten en Bonden uit Utrecht en omstreken zul len daar gaan getuigen van haar liefde voor Chrislus-Koning en het Kerkelijk gezag haar hulde gaan brengen. Ook de leden van de Amersfoortsche meisjespatronaten, K. J. M. V. en de meisjesleden van Sint Hubertus zullen dan naar Utrecht trekken, doch houden vooraf een Triduum tot het slagen van dien Jeugddag. Dit Triduum zal geleid worden door den Weleerw. Heer A. janmaat van Soest. Alle aangesloten meisjesleden van genoemde vereenigingen worden Don derdagavond 10 Sept. om kwart over acht in de kerk aan 't Zand verwacht. De aanvang van de godsdienstoefening is juist op dien tijd gesteld, om alle meisjes gelegenheid te geven tegen woordig te zijn. Vrijdagavond, 11 Sept., ook kwart over acht, wordt de godsdienstoefening in de St. Henricuskerk gehouden. Zaterdagavond, 12 Sept., echter wordt de oefening om zeven uur gehouden in de kerk aan de Elleboog. Zondag 13 Sept., H. Mis met gene rale H. Communie in de kerk aan de Elleboog om 6 uur. Wij zijn er van overtuigd dat dit vroege uur voor onze flinke en frissche Katholieke meisjes geen bezwaar is om tegenwoordig te zijn. Daarna vereenigen zich de meisjes in haar eigen patronaten aan een ge meenschappelijk ontbijt. 's Middags komen alle meisjes te- ■men op het Zand en trekken daar van daan om 3 uur met haar vlaggen. en trommels en voorafgegaan door muziek. Zij zullen dan défileeren langs haar geestelijke overheid en ein digen de nader aan le kondigen route in de kerk aan 't Zand met een plech tig Lof en Te Deum. Ongetwijfeld zal dit Triduum vrucht dragend zijn. Twee weken later zullen dan onze katholieke meisjes samen komen met de meisjes uit Utrecht en omstreken, tot het houden van een Jeugddag, waarop 3 5 4 duizend meisjes zullen tegenwoordig zijn. Het behoeft geen betoog, dat het Comité van Actie er vast en stellig op rekent, dat elke katholiek zich zal «ooien met het speldje, dat U de volgende week zal worden aangeboden. De op brengst dient natuurlijk tot bestrijding van de noodzakelijk te maken onkosten. Amersfoortsche R. K. Spaarbank. Verslag over de maand Aug. 1931. Per 31 Juli totaal verschuldigd aan inleggers f343.592.42'/. Ingelegd in Auguslus - 9.129 49 zoodra de boekenlijst In Uw bezit is Bestelt ze bij onsl Langestraat 84 Telef 528 Hebt IJ een Taxi of auto noodig Amersfoort. Bestelt Uw Terugbetaald id. - 7.912 f344.809.83'/! Boekjes per 31 Juli totaal afgegeven 2822, nieuwe boekjes 6, nog in omloop 2282. Het Bestuur. Op den Vlasakkerweg raakte een vrachtauto in brand. Het was een groote zeswielerhet achterstel wist men te behouden, doch motorkap en cabine brandden uit. PUROL in huis Aan de Industrie- en Huishoudschool ongeveer half September aanvang van den cursus in koken voor dienstboden. a. Bereiding van den uitgebreiden burgerpot. Schoolgeld f10 per cursus van 5 maanden. b. Bereiding van fijnere gerechten. Schoolgeld f20 per cursus van 5 m. Tot deze cursussen kunnen ook toe gelaten worden dames, die overdag hare bezigheden hebben. Voor haar bedraagt het schoolgeld fl5voorcur- is a en 130 voor cursus b. Begin October aanvang van: I. Den cursus in het verstellen en naaien. Prijs van den cursus f2.50. Aantal lessen pl.m. 25, van 8—10 uur 's avonds. II. Den cursus voor volwassenen in het maken van patronen voor eenvou dige bovenkleeding. Prijs van den cur sus f5. Aantal lessen pl.m. 25, van 8—10 uur 's avonds. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Dronkenschap: H. G. Soest f10 of 4 d., Th. S. Baarn id., J. de R. Dord recht id., W. v. P. Kampen f 25 of 10 d., J. K. Haarlemmeer 8 d. hecht. In dronkenschap de orde verstoren G. J. W. Soest f 10 of 4 d. Vee laten loopen in andermans wei Z. de G. Spakenburg f 10 of 4 d. Loopen op verboden grond: M. D. Arnhem f3 of 1 d., G. v. A. Utrecht id. Trekdier onbeheerd laten: W. O. Baarn f2 of 1 d. Overtr. Keur van Waterschap: Th. R. Hoogland f5 of 2 d., W. v. T. Bun schoten id. Te Barneveld ondeugdelijke eieren ter verkoop in voorraad hebben: G. D. Meulunteren f75 of 1 m. Vleeschk.verord. BaarnG. v. S. Bar neveld fl of 1 d. Kieswet: W. W. R. Laren 50 cent of 1 d., D. K. id., N. de G. Baarn id., A. v. K. id., G. v. d. B. id., C. v. V. id., J. P. id., J. M. id., A. v. d. B. Baarn schuldig maar zonder oplegging van straf, A. M. id. Te Amersfoort voorwerp op openb. weg laten verblijven: B. v. V. aldaar f3 of 1 d. Te snel rijden in Soest: 1. v. d. S. Warnsveld 125 of 10 d., C. v. E. Gouda id., L. W. Heereveen id., G. J. A. de V. Pijnacker id. W'.elrijdende verkeeren onder invloed van alcohol H. v. d. P. Renswoude f25 of 10 d. Autorijdende het verkeer in gevaat brengen: J. H. M. Utrecht fl0of5d., v. L. de Bilt f7.50 of 3 d. Van richting veranderen zonder dit vroegtijdig kenbaar te makenJ. v. D. Soest f7.50 of 3 d. en f 23.30 schade vergoeding. Autorijden zonder goed werkende remmen J. J. W. Amersfoort f25 of 10 d. Motor- en rijwielwet: H. v. d. B. Amersfoort f25 of 10 d. Met motor rijden zonder verlichting: A. J. S. Soest f 10 of 4 d.

De Eembode | 1931 | | pagina 1