Niet duurder ODD en veel gezonder dm vlccsch, zijnverschillende vlschsoorlen Smakelijk Licht verteerbaar Voedzaam II Daar WIJ ALLEEN In Amersfoort alle vlschsoorlen PERSOON- I LIJK in de Kiiksvlschhallcn te IJmulden Inkoopen. is U verzekerd I van de FIJNSTE KWALITEITEN en BILLIJKSTE PRIJZEN. I Tarbot, tong, kabeljauw, schelvisch, schol, bot, zee-carbonade, I vlschconserven, garnalen, warme garnalen croquetten, visch- I koekjes, gebakken vlsch, Nieuwe Haring, gemarineerde haring. rolmop9, gerookte en versche paling, stokrisch, zoutevisch enz. enz, IJmuider Vischhandel K. GLASTRA Co. N.V. ALLEENUTR.STRAAT 40 - TEL. 92 - AMERSFOORT Gerechtigd tot ket voeren ven het Wapen van Z.K.H, den Prins der Nederl. TE DEUM. Bij het plechtig „Te Deum", Zondag in de garnizoenskerk alhier, officilierde de Hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot Kolonel b. d. Monseigneur F. J. H. Evers te 's Gravenhage, daarbij ge assisteerd door den garnizoenspastoor en den Majoor-Aalmoezenier kapelaan Van Straelen. Wij merkten hij den plechtigheid op Generaal Quanjer commandant der lVe divisie, den Burgemeester van Amers foort Mr. Graaf van Randwijck, den garnizoenscommandant kolonel Van Drunen en vele andere militaire en burgerlijke autoriteiten der Stad. Uitgevoerd werd het Te Deum van Perosi. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin had Zondag morgen te 10 uur de radiouitzending plaats van de Hoogmis in de kerk van den H. Henricus aan de Paulus Bor straat. Het zangkoor zong de Missa „Te Rogamus Domine" van Termignon, voor 3-stemmig gemengd koor met Gregoriaansch Credo. De H. Mis werd opgedragen doorden WelEerw. kapelaan Vernooy. De predikatie werd gehouden door den ZeerEerw. pastoor Hooyman, met als onderwerp: „De Goddelijke en menschelijke luister van het gezag". Het zangkoor stond onder leiding van den WelEerw. kapelaan Bachg. Orga nist was Harry Beyer. Naden H. Dienst werd het „Te Deum" van Ph, Loots gezongen. Van gemeentewege werd aanbe steed het bouwen van twintig arbeiders woningen aan de Hyacinthstraat. Van de 25 inschrijvers uit alle oorden des lands was hoogste M. Hoorn te Zaan dam voor f79841 en laagste Jac. van Gent te Amersfoort voor f60377. De R. K. Middenstandsvereeniging houdfeene vergadering op Donderdag 10 September a.s. kwart over acht in de groote zaal R. K. Spaarbank, Bree- destraat. De agenda vermeldt o.m.Behan deling agenda Bonds-jaarvergadering 23 en 24 September te Apeldoorn, Verkiezing afgevaardigden. Bespreking actie Personeel inzake gewenschtej Vrije middag. DE TURKSCHE MARKT. In aansluiting met ons vorig bericht omtrent een Fancy Fair te houden door de R. K. Burger Jongel. Vereen. „St. Aloysius" alhier kunnen wij nog het volgende mededeelen. De Fancy Fair, genaamd „deTurk- sche Markt" zal gehouden worden in St. Aechten, 't Zand, van Zondag 20 Sept. t.m. Donderdag 24 Sept. Zooals reeds de naam doet moeden, za! het geheel in Turkschen stijl worden opgetrokken. Alle benoo- digdheden hiertoe worden „in eigen ateliers" vervaardigd. De uiterste zorg wordt aan de afwerking besteed. Di verse gewilde, enkele origineele attrac ties zullen aanwezig zijn. Niet minder dan 3 strijkjes zullen de muzikale op luistering verzorgen. Op Koninginnedag is de B. J, V. met een grooten reclame-praalwagen uitgekomen in het bloemencorso, waar mede zij den eersten prijs bij uitne mendheid behaalde. De prachtige groep waarover slechts één roep was, gaf ons een voorproefje van wat er komen gaat. Want dat zal ongetwijfeld niet minder zijn! Een ieder houde dus de data 20 t.m. 24 Sept. vrij voor een bezoek aan „de Turksche Markt". Men zal er ongetwijfeld geen spijt van hebben. Voor het examen van den Algem. Ned. Politiebond is geslaagd de heer A. van Drie cn mej. M. Dijkkamp. Voor de gewestelijke jeugddemon- stratie der Roode Valken (Jeugdver- eeniging der S.D.A.P.) bestond groote belangstelling. Zaterdag kwamen de paars uitgedoste A. J. C.'ers binnen, de meesten zelfs zonder kousen aan. Er waren nog opvallend veel zeer kleine en jonge kinderen bij. Na een gezamenlijken wandeltocht naar het openluchttheater op Birkhoven, waar een korte propagandabijeenkomst plaats had, werd een fakkeloptocht naar de stad geformeerd. Die optocht was mooi van effect. Doch het gezang der kin deren was niet in staat er wat meer fleur aan te geven. Zondag werd een tocht naar den Stomperd ondernomen. Na sport en spel volgde een optocht naar de stad, waar op den Hof de stoet ontboden werd. AFSCHEID WETHOUDER RUITENBERG. In de Raadszaal waren Maandag middag te lialf-4 vele ambtenaren van het Stadhuis bijeen gekomen om af scheid te nemen van den heer Ruiten berg als Wethouder. De heer Haars sprak de Weth., wiens echtgenoote ook aanwezig was. zeer waardeerend toe. Spr. stelde de tegenwoordigheid van den heer en mevr. Ruitenberg op hoogen prijs. 12 jaren hebt U in ons midden vertoeft en ge waart op het gemeentehuis thuis evenals wij amb tenaren. Nu is het Wethouderschap niet te vergelijken met het ambtenaar zijn. toch gaat veel samen en komen Wethouder en ambtenaren voortdurend met elkaar in contact. Het werk van het gemeentewezen is zeer belangrijk geworden. De gemeentebedrijven zijn uitgebreid. Economische en sociale vraagstukken eischen den vollen mensch, ook van den Wethouder. Nu is hel voor ons, aldus Spr. zoo prettig wan neer wij op een zekere welwillendheid moge rekenen. Spr. bracht dank voor de gegeven leiding en voor de aan gename samenwerking. Dankbaar zijn de ambtenaren voor hetgeen ge voor hen hebt gedaan. Spr. bood namens allen een vloeiblad met inscriptie aart vergezeld van een lijstje met de na men der schenkers. Aan Mevr. Ruiten berg werd een bouquet rozen aange boden. Wethouder Ruitenberg zegt zeer ge troffen te zijn door deze blijken van vriendschap en brengt dank ook na mens zijn echtgenoote. Spr. zegt respect gekregen te hebben voor het werk der ambtenaren, Er wordt veel werk door hen verricht. Dat ik dit openlijk kan zeggen, aldus Spr. is voor U allen zeker eer. voldoening. Een afzonderlijk woord van dank werd door Spr. gebracht aan den heer Haars met wien Spr. altijd prettig heeft samengewerkt. Spr. bracht nogmaals dank en hoopt als raadslid nog lange jaren te mogen werken en ook de belangen van de ambtenaren te be hartigen. Nadat de thee was rondge diend werden nog woorden van waar deering gesproken door de heeren Spoel en Over. die Wethouder Ruiten berg vooral prezen als mensch. - Burgerlijke Stand. 1 Sept. GeborenGerarda Johanna, v. R. A. Verhaar en J. Buijs Breunis, z. v. J. G. v. Plateringen en A. Vastenburg Alijda, d. v. B. van Voorst en O. Libbenga Margaretha Hendrika, d. v. H. v. Bekkum en J. Jongman Hendrik, z. v. C. W. Schoen en J. M, Plante Mathilda, z. v. J, Dijkhorst en A.C.Jansen, Overleden: Pieter Bouw, 13 jaar Breunis Vas tenburg, 63 jaar, echtgen. van E. Roekei Mary Jane Jackson, 91 jaar, weduwe van T. S. Elce. Gehuwd v. Staveren en T. H. Rouwhorst. 2 Sept. Geboren: Adriana Barta, d. P. H. van Doom en C. Lablans. GehuwdL. v. Eldert en J. Staal D. Agenant en M, Geurtsen J. v. d, Burg en F. v. Barlingen J, Hovius en J. A. te Kulve. OverledenHar- mina Petronella Johanna Vos, 24 j., ongehuwd Trijntje Bogerd, 72 j., ongehuwd. 3 Sept. GeborenJohanna Wilhel- mina, d. v. E. A. Vos en J. Zeggelaai Carolus Henricus en Petrus Hen ricus zoons v. H. v. d. Berg en G. v d. Spaa Hermanus Johannes, z. v P. Schotling en P. A. Schouten. Ondertrouwd P. Hermann en A. Wee vers W. F. v. Putten en T. Bijhold Visser en G. ter Beest J. Hazelaar en C. L. v. Eldert G. C. Weststeijn en C. J. J. van der Zwaag J. Adams en A. J. v. Eeden H. Houtveen en M. M. Heijman G. Woltman en J. F. Morren. Gehuwd I. P. de Beurs en W. G. Eijgenbrood.t 4 Sept. Geboren: Hillegonda, d. van J. P. Geldof en C. Bakker. Johanna, d. van R. v. 't Wel en G. N. Stoffer. Willem, z. van J. v. Veenendaal en W. Smid. Cornell's Antonie Johan, z. van A. J. Sleeking en A. A, v. Doornik. Hans, z. van J. W. M, Sluiter en A. A. M. L. Riedel. Jan, z. van W. C. v. Diemen en M. C. Glavimans. Overleden: Hendrik Frans Klok, 41 j., echtg. van G. v, d. Bor. Jacoba Schuuring, 74 j., wed. van Ph. J. Schippers. 5 Sept. Geboren: Wolbert, z. van H. Bloemendal en A. Doppenberg. I Joseph Jacob, z. van B. A. Vial en A. A. Web.er. Overleden: Sjoukje Olivier, 59 j., ongeh. 7 Sept. Geboren: Evert, z. van R. Brouwer en M. v. Dijk. Maria Jo hanna Elisabeth, d. van G. E. kenoogen en S. C. Beijer. Maria Johanna, d. van W. Epskamp en Evers. Gehuwd: F. M. Cowan en v. tl. Tuin. GEVESTIGD. Oijsbertha J. Pothoven, N.H., Schim- melp.str. 13. Wilhelmina M. Nefkens, R.KKorle Bergstr. 28. W. H. Dubois, R.K., Arnh. straat 2a, caféhouder. H. v. d. Berg, N.H., Violenstraat 7a, monteur. Marya Tanezic, R.K., Brederolaan 22, dienstbode. Bernhardine Rouwhorst, R.K., Soester- weg lb, dienstbode, jannetje Prins, N.H., B. Wuyt.Iaan 192, verpleegster. A. v. Beek, N.H., Soeslerweg 92i, arb. Ned. Sp. H. V. Delgorge, N.H., Soesterweg 91i arb. Ned. Sp. Siloah Kohier, E.L., Bergstr. 33, dienstb. Jacoba v. d. Kraats, N.H., Bemulf.str. 34, dienstbode. A, T. Post, N.H., Ruiterstr. 11, pakker. Aartje v. d. Kraals, N.H., Hoogslr. 16, dienstbode. Gerritje Jansen, N.H., J.v. Dieststr. II H. Bronke, N.H., Vlasakkerwqg 50b, stalhouder. Carolina Witkamp, N.H., Emmalaan 8. A. v. d. Bergh, N.H., Miereveldstr. 64, arb. N. S. Martha Plas, N.HEmmalaan 8. G. Lunenburg, R.K., Kapelweg 90, kellner. Suzanna C. Hemmes g. m. A, v. Wilden, G.K., H. v. Viandenstraat 30. Venus Kreszenz, R.K.. Hoogl.weg 9, dienstbode. C. E. W. Fokkema, Ceiebesstraat 16, handelsreiziger. Trijntje Leeuwering wed. v. K. Groene- woud, N.H., Ceiebesstraat 16. A. Floor, N.H., Soeslerw. 266, kruiden. Catharlna Maasland wed. v.H.J. Blok ker, N.H., Kapelw. 111. G. R. Brandsma, Javastraat 31, ambl. Ned. Sp. J. Gennissen, N.H., Aldegondestr. 35, kant.bed. Maria Alter, R.K., Emmel. 11, dienstb. G. v. d. Pijpekamp. N.H., Kroontjes molen 6, ass.-verpl. C. T. Polhoven, R.K., A. d. H. Geest 7, metselaar. Th. C. Zegwaard, R.K,, A. de Kamp 12, bakker. J. Hebly, N.H., Utr.str. 12, winl P. J. v. Maurik, Anjerplein 14, electr. Jannetje Brouwer, N.H., Berkenweg 3, dienstbode. Bieuwke v. Dijk g. m. R. Noordhuis, N.H., Aldegondestr. 12, huish. Alma E. Hunger, E.L.,Emmal. 8, dienstb. Engelbertha M. v. Alst, R.K-, Vlasak- kcrw. 40, huish. Cornelia H. Kok g. in. Neomagus, Marnixlaan 37. G. Schriek, N.H., Aldegondestr. 70, techn. ambt. Elisabeth E, Groen g. m. J. Melchior, N.H., Borneopl. 18. Antonia J. de Kruyf, N.H., Soesterweg 194'. Evertje van Yken wed. v. D. Will, G.K., Muurhuizen 3. N. O. Veenstra, N.H., v. A.v.Wijkstr.ll, tuinder. Tiny Versluis, N.H., Utr.weg 167. Aagje Feenstra, M. Withoosstr. 37, verpleegster. Hendrika v. Bekkum, R.K., Hellestr. 38. J. Th. Vermeulen, N.H., Heiligenb. 63, teeken. MariaJ. Fugers, R.K., Utr.str.10, winkelj. Bij Pijnen Mijnhardt s Poeders Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Uit den Omtrek Baarn Toen G. van Buuren, vrachtrijder alhier, met zijn vrachtauto van Eemnes naar huis reed, wilde hij nabij Groene- veld den nieuwen Rijksstraatweg over steken, ten einde de rechterzijde van den weg te nemen. Juist naderde van de andere zijde in volle vaart een motorrijwiel met duopassagier, Beide voertuigen botsten zoo hevig tegen elkander, dat de bak, die onder de vrachtauto bevestigd was. totaal werd losgerukt en vernield. De bestuurder van den motor werd zeer ernstig ge wond. Een zijner armen werd op drie plaatsen gebroken. In bewusteloozen toestand werd hij op advies van Dr. v. d. Kroon, die spoedig ter plaatse was, naar het Ziekenhuis te Baarn ver voerd. De duo-rijder was minder ern stig gewond. Deze werd met een ge broken been eveneens naar het Zieken huis alhier overgebracht. De motor werd totaal vernield. Eemnes Burgerlijke stand. Geboren: Aleida Bcrndina Barlho- mea, d. van B. Groen en M. Th. Bernd- Bertus Corneiis, z. van B. Steenbeek en B. J. Rokebrand. Gerardus Michael, z. van M. Heerschop en G. Rigter. Overleden Gijpje Sta lenhoef, echtg. van W. Hilhorst, 76 jr. Hoogland Zondag herdacht Zuster Maria Geor- gine (In de wereld mej. Geertruida Francisca Weelink) te Hoogland haar gouden jubileum als zuster van het Gezelschap van Jezus, Maria, Jozef, met hoofdzetel 's-Hertogenbosch. De jubilaresse was reeds 42 jaar hoofd der R. K. Scholen Leo's Oord. Hoevelaken Alhier had de prijsuildeeling plaats van den schietwedstrijd van de Kring Amersfoort van den Bond van Vrij willige Burgerwachten, in het Vereni gingsgebouw aan de Stoutenburgerlaan. De heer v. d. Vlugt uit Amersfoort, secretaris van den Kring, deelde de prijzen uit en deed die uitreiking ver gezeld gaan van een geestig en passend woord. Hij overhandigde eerst de fraaie medailles en lauwerlakken voor de korpswedstrijden, dan de zorgvuldig in envelop gesloten geldprijzen van de vrije baanwedstrijden en eindelijk de prijzen voor de personeele wed strijden. De prijzen waren mooi en degelijk. Een gezelligsamenzljn, waarbij een lied of een marsch opklonk en vroolijke kout door gelach werd onder broken, besloot dezen avond. De gemeente-rekening 1930 is voor- loopig vastgesteld voorgden gewonen dienst aan inkomsten op f36.452.63, aan uitgaven f30.384.96cn voor den kapitaaldienst aan ontvangsten op f9551.87 en aan uitgaven op f 9567.25. Medegedeeld is dat de waterschouw zal gehouden worden op Woensdag 16 Sept, a.s. Bij de rondvraag vroeg Van Roemburg of het niet mogelijk zou zijn de raadsvergaderingen in plaats van des voormiddags des namiddags te houden. Na een lange discussie deelde de voorzitter mede dat hij zal trachten met den wensch rekening Ie houden. Leusden Burgerlijke sland. GeborenChristiaan z. van Chr. Esveld en H. B, v. Biezen.—Johanna d. van E. v. Buuren en G. Bartelink. Ruth en Saskia, d. van A. J. Hengel en H. A. Gips. Gehuwd Steenbeek en G. G. v. Beek. Stoutenlburg Burgerlijke stand. Overleden: Maria Kleinveld, 74 jr., wed. van A. Zieltjes. Nlikerk Het Concours-Hippique, georgani seerd door de Paardensportvereeniging „Nijkerk Vooruit", gehouden op het landgoed van den heer P. v. Leeuwen Boomkamp, is prachtig geslaagd. Er was een enorme belangstelling. Het weer werkte'ook mee. Op de markt. Aangevoerd 228.600 eieren f5 4 schrammen f 15—20; 27 biggen f8 13; 128 runderen melkkoeien f 180 340veile koeien f 190 - 325 23kal veren mestkalveren f 18—30 slacht- kalveren f6—9; 2 varkens f40 Soest Dezer dagen kwam B. aan de Bos straat tot de minder aangename ont dekking dat het achter zijn woning staand gesloten schuurtje was open gebroken en daaruit een mand met ongeveer 120 witte en een emmer met ongeveer 60 bruine eieren waren ont vreemd. Door architect Beekman werd voor rekening van den heer H. v. Kooij, Birkstraat 3, aanbesteed het bouwen van een garage met bovenwoning. Inschrijvers waren: Bruinsma met f5445; Jorna met f6127; Nijborgmet f6666; Kareisen met f6990; G. v. d. Broek met f 6705Gebr. v. d. Lugt met f7365; Metz met f 7490Hilhorst met f7640. Binnenland DEMONSTRATIEF CONGRES TE UTRECHT. Zondag zijn de Katholieke arbeiders uit alle deelen van ons land naar Utrecht gekomen ter bijwoning van een groot congres dat door het R. K. Werklie denverbond was uitgeschreven. Extra treinen, autobussen en andere vervoer middelen brachten 's morgens duizen den aan en tegen elven trokken de verschillende vereenigingen voorafge gaan door muziek en vaandels in de pauselijke kleuren naar het terrein on der Houten dat a's de Groote Kuil bekend staat om daar de 11. Mis bij te wonen, die door Mgr. Jansen in de open lucht zou worden opgedragen. Het congres zelf begon om half één en was voor allen die zich op heldoor de regens doorweekte terrein een plaats je hadden veroverd uitstekend te vol gen, daar op tal van plaatsen luid sprekers het gesproken woord versterk ten. De heer A. C. de Bruyn hield de openingsrede. Spr. merkte op dat de groot-kapi talisten, de groot industrieelen, de lei ders van naamlooze vennootschappen, kartels en trusts slecht weinig geluisterd hebben naar de dringende vermaningen van het Vaticaan, duizend maal her haald door roomsche sociologen in alle landen der wereld. Thans is de maat vol de voorzitter citeert hier prof. Raaymakers uit hetgeen deze in 1919 schreef het arbeidende volk dat zoolang gemokt heeft en gemord, is zich van zijn kracht bewust gewor den en heeft besloten een eind te ma ken aan het stelsel van egoïstisch, kapitalistisch winstbejag. Prof. Raaymakers, die toen reeds van oordeel was dat niet de vraag gold of er een nieuwe orde zal komen, doch welke, verdedigt dan verder de Bubliekrechterlijke bedrijfsorganisatie, 'at is nu 12 jaar geleden. Thans zijn wij zoover gevorderd dat minister Ver schuur een onderwerp van wet op de bedrijfsorganisatie aanhangig heeft ge maakt. Uitdrukkelijk verlangen is ook uit te spreken, dat naast de wet op de be drijfsorganisatie, tot stand dient te ko men een afdoende verbetering der ouderdomsvoorziening. Die eisch spreekt voor zichzelf. Men moet zich wel een heel uitzonderlijken „welstand" hebben aangepast, om zich wijs te kunnen maken, dat 65-jarigen met 13 in de week kunnen rondkomen. De minister van arbeid, handel en nij verheid weet dat ook. Een derde ernstig verlangen heeft de tienduizenden naar Utrecht getrokken de wettelijke regeling der werkloos heidsverzekering. Twee jaar na het uitspreken der troonrede, waarin werd aangekondigd de voorbereiding van een wettelijke regeling der werkloosheidsverzekering, is de wet er nog niet en zelfs is nog geen ontwerp bij de Kamer ingediend. De Katholieke arbeidersbeweging brengt thans met grooten nadruk de Staatspartij cn haar vertegenwoordigers haar program en hun woord ernstig in herinnering. De ernst der tijden is dezer dagen weer overduidelijk gebleken uit de rede gehouden door den scheidenden voor zitter van het Liberale Verbond van NederlandscheWerkgevers. Zelden heb ben wij met zoo grof-reactionnair, zoo brutaal arbeiders-vijandig, zoo onom wonden op den klassestrijd ingesteld gepraat kennis gemaakt dan met het door den heer Kalff, voor de groot werkgevers gesprokene, Het schijnt een oorlogsverklaring gericht aan regeering, volksvertegen woordiging en arbeidersbeweging, af gelegd door de verantwoordelijke lei ders der allergrootste ondernemingen, die de economische crisis deden ver wekken, althans niet wisten te voor komen, in een tijd, dat zij zich weer de economisch sterksten meenen. De besturen van de aangesloten bon den zullen die uitingen wèl overwegen en hun houding bepalen. Wel meenen wij thans reeds in den geest van die besturen en hun leden te spreken, door te verklaren, dat de katholieke arbei dersbeweging er niet aan denkt zich aan wie ook over te geven; zij zal zich met alle geoorloofde ten dienste staande middelen tot het uiterste ver zetten tegen de belagers van het levens peil der arbeiders. Alles bijeengenomen beteekenl dit congres een hoogst ernstig maanwoord niet het minst aan de regeering vele anderen. i Prof, Kors hield vervolgens een rede over het onderwerp: Rerum Novarum in verleden, heden en toekomst. Spr. legde den nadruk op de uitspraak dat „de arbeider mensch is en een redelijk wezen en als zoodanig recht heeft op een menschwaardig bestaan". Vandaar dat het recht van organisatie is opge- eischt. Spr. werkte dan verder de con sequenties van dit menschwaardig be staan uit, dat tevens een verzorging inhield in tijden |waarop de arbeider niet meer kan werken, zoodat een ver betering van het eigendomsrecht tot stand dient te komen. Ernstig waar schuwde spr. tegen het maken van misbruik van het particulier bezit, daar dit lijnrecht indruischt tegen 's pausen woord. Ook deze spreker bepleitte de wettelijke regeling van de bedrijfs organisatie, maar vermaande de arbei ders ook den arbeid niet te schuwen en ervoor te zorgen dat alle eischen in verband met redelijkheid en billijk heid worden geregeld. Ook de bepa ling van het arbeidsloon, zegt de Paus, hangt af van vele factoren. Als het waar mocht zijn dat de omstandig heden zouden eischen dat uw loon omlaag zou gaan spr. voor zich geloofde dit niet dan vertrouw ik, aldus prof. Kors, dat waar ge als goede katholieken streeft naar verbetering, ge ook als even goede katholieken deze verlaging zult aanvaarden. Spr. achtte het niet billijk de crisis te bestrijden door in de eerste plaats te bezuinigen op het loon der arbeiders. Wanneer de heer Kalff zegt, vervolgde prof. Kors, dat de crisis verschillende oorzaken heeft, zooals overproductie, gebrek aan afzetgebied e.d. dan wijst hij alleen op verlaging van arbeids loon om haar te bezweren. Maar ver laging van loonen helpt niet in den strijd trijd tegen tariefmuren. Onze kolen worden niet geweerd omdat het product te hoog is in prijs maar juist omdat het te laag is. Verlaging van arbeidsloon zal hier dus nies baten, want de kostprijs is al laag. Met een opwekking om gezamenlijk, vol liefde, vol eendrachl en in over eenstemming met 's pausen woord el kander te geven wat ieder toekomt, eindigde spr. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, mr. Verschuur wenschte vervolgens allen geluk met deze groote demonstratie.waarin hij voor alles een uiting zag van de kracht en den groei der katholieke vakbeweging. Hij wildt niet ieder woord dat hier vandaag is gesproken! voor zijn rekening nemen, maar wel wilde hij van zijn sympathie 'etuigen met de beweging als zoodanig, jpr. zeide te hopen dat het wetsont werp op de Bedrijfsraden tot stand zou komen en zegde toe alles te zullen doen wat in zijn vermogen was om dit te helpen bevorderen. Vrede in het bedrijfsleven Is een der eerste voor waarden voor herstel. Na een kort sluitingswoord stelden de duizenden zich met hun vaandels en muziekcorpsen op om hun rond wandeling door de slad aan te vangen. Een schier eindelooze stoet heeft den geheelen Zondagmiddag tot omstreeks 6 uur door de stad gedéfileerd. Banieren met opschriften werden in groote ge tale medegevoerd. IJlt de Land en Tuinbouw-wereld. (Nadruk verboden.) Proefnemingen In tie Fruitteelt. Do Proeftuin der Ned. Pomologische Ver- eeniging te Utrecht is omgezet in ccn fruitteelt-proefbedrijf, waarvoor nu de rijkssubsidie met f2500 per jaar werd verhoogd. Door deze rijkssteun Is hef nu mogelijk geworden de proeven ver der uit te werken. Rendabele friiilcultuur. In „de Fruit teelt" lezen weWij wetendat zonder een oordeelkundige bestrijding van ziekten en schadelijke insecten, geen goed fruit geoogst kan worden; dat alleen het goede fruit tegen loonende prijzen kan worden verhandeld; dat. voor goed fruit ook in ons eigen land nog een ruim afzetgebied bestaat. On danks deze feiten zijn er nog tallooze telers, die geen ziektebestrijding toe passen, en die als gevolg daarvan geen rendabele cultuur hebben. Meerdere samenwerking blijft daarom noodza kelijk. Slikstofmcstslo/fcn. Er is nu gelegen heid om zwavelzuren ammoniak te koopen tegen uiterst lage prijzeneenige guldens per 100 K.ü, lager dan een jaar geleden. Er is overproductie van dat artikel, omdat in bijna alle landen van Europa tijdens en na den oorlog fabrieken tot het bereiden van zwav.' ammoniak zijn gebouwd, 't Vorige jaar werd een prijsval voorkomen door de belanghebbende trusts, wijl zij toen afgesproken prijzen maakten. Dit is thans weer geprobeerd, maar men is niet tot een vergelijking gekomen. Wij willen hopen, dat dit ook vooreerst niet gebeuren zal. De boer kan geen hooge prijzen betalen. Hij voorzie zich dus nu van zw. ammoniak in plaats van de andere duurdere stikstofmest stoffen. „Maar de kalkloestand laat dat misschien niet toe", zegt wellicht iemand „omdat de zw. ammoniak een zure meststof is". Welnu dat onder- zoeke men, d.w.z. men strooie niet klakkeloos op z'n akker zw, am. uifv doch zende 'n grondmonster naar Gro ningen. Blijkt de grond inderdaad zuur te zijn, dan kan men eerst den juisten kalktocstand bewerken door mergel aan te wenden, en dan kan men zonder bezwaar, en dus met belangrijke be sparing, zw. ammoniak gebruiken. Iiij tuinwerk. Wilt gij bij uw tuin werk schoonc handen houden, doe dan als volgt: vddr ge begint de handen wasschcn als gewoonlijk, licht afdro gen, dan inwrijven met zeep, die naf moet zijn, tot de handen wit zijn van schuim, giet dan wat glycerine in de handen en wrijf ze ferdeeg tegen el kaar; daarna afdrogen. Dit middel be*, let het indringen van 't vuil, verhin dert dat scherpe stoffen als loog enz. de huid aantasten, en kan de handen, als ze met lysol of iels dergelijks ont smet zijn, legen 't bersten der huid beschutten. B—r. Gemengde Berichten Wij ontvingen een aardig boekje getiteld: „Een Kippenpraatje", geschre ven door Mevr. Jeanne Reyneke van Stuwe. Exemplaren van deze boekjes worden gralis beschikbaar gesteld, waarvoor men zich kan wenden tot de A. J. ten Hope's Handel Maat schappij N.V. Ie Rotterdam. 't Is een zeer lezenswaard geschrift, waarin op prettige, onderhoudende wijze van alles en nog wat wordt* medegedeeld over de kip en het ei. In het Poolsche dorp Friedek is een huis ingestort, waardoor de be woners onder de puin bedolven wer den. De vrouw cn 5 kinderen werden gedood. De chef van een klein Italiaansch slation oefende tevens het bedrijf van varkensmester uit. Hij deed dit op on gewone, hoewel doeltreffende wijze, alleen niet heelemaal eerlijk. De chef kocht n.l. magere varkens tegen een matig prijsje en ruilde die stilletjes tegen vette varkens uit de veewagens van goederentreinen, die aan zijn station stopten, Als men hem zeide„Wat worden uw varkens gauw vet", antwoordde hij„Ja, ik heb een methode van mesten, die ik later onthullen zal". Niet hij echter heeft de methode onthuld, doch de justitie, bij wie een klacht ingekomen was van ecu varkens- koopman. Deze verleide, dat een varken, dat bij het afzenden 100 K.G. gewogen had, nog maar 50 K.ü. woog bi aan komst. Een varken, dal up ccn trein reis van maar enkele uren de helft van zijn gewicht afvalt, is een ongehoord Bij het onderzoek kwam aan den dag, dat de chef zich al jaren lang aa#- dit winstgevend oneerlijk bedrijf had overgegeven.

De Eembode | 1931 | | pagina 2